Roker is a-sociaal als hij anderen last bezorgt stoutenbeek JTJk Pentagon bezorgd over precisiebeelden van ruimtesatelliet SPOT ;N otaristelef oon rvoor betere klantenbinding Rituelen op intensive care kunnen overboord „DE VRIES IS VERPLICHT VILLA OPEN TE STELLEN -Gasunie blijft vechten voor laagste gasprijs Fey blij Opbrengst leesgeld voor kinderen aangevochten BINNENLAND CcidócSotvtcutt DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 hooi ontzegt gescheiden Zader medezeggenschap IVORMER Een inwoner van Wormer teeft zich tot de gemeenteraad in zijn woonplaats gewend omdat hij het er niet mee eens is dat hij geen kandidaat nag zijn voor het lidmaatschap van de medezeggenschapsraad van de openbare mavo in Wormer. Jet gaat om B.A. te Riele, die volgens teiiet reglement van de medezeggen- ier ichapsraad geen ouder meer is sinds zijn I scheiding begin dit jaar. Te Riele, die fen zoon op de mavo Maerten Donck f1 i'eeft, zette gisteravond voor het begin bfyan de gemeenteraadsvergadering uit een wat er aan de hand is. De raad van Wormer achtte het verstandig de zaak in een besloten commissievergadering te gespreken. Die vergadering wordt op 3 ari September gehouden. Onderzoek naar bloot patrouille-lopen UTRECHT De Koninklijke marechaussee is gisteren een onderzoek begonnen naar de gang van zaken rond het bloot patrouille-lopen van twee sol daten tijdens een infanterie- oefening bij Arnhem. De twee dienstplichtigen, gele gerd in Schaarsbergen, kregen vorige week van hun com mandant opdracht om slechts „gekleed" in een koppelriem een verkenning uit te voeren. Het voorval kwam afgelopen vrijdag aan het licht tijdens een bijeenkomst ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de soldatenvakbond VVDM. STICHTING VOLKSGEZONDHEID OVER RECENTE STERFTECIJFERS: oil r roj DEN HAAG De on- erderzoeksresultaten over in( de gevaren van passief roken, die op het veer tiende internationale CII kankercongres in Boeda- x d pest naar voren gebracht zijn, vergroten de over tuigingskracht van anti rook organisaties. Dat vindt voorlichter J.G.M. Nelissen van de Stichting Volksgezondheid en Ro ken. Op het congres in Boedapest stelde de Brit se arts Sir Richard Doll dit weekeinde dat de helft van de mensen die aan longkanker sterven, overlijdt aan „meero ken". Hij baseerde zijn uitspraak op tien onder zoeken die in Grieken land, Groot-Brittannië, Hongkong, Japan en de VS werden gehouden. „Tien miljoen mensen in Ne derland roken niet", vervolgt Nelissen. „Dat is een meer derheid. Roken is tot nog toe altijd geaccepteerd gedrag ge weest. Door wat nu ontdekt wordt over passief roken, gaat men inzien dat een ro ker eigenlijk a-sociaal is als hij anderen last bezorgt. De norm moet daarom „niet-ro- ken" worden. Dus speciale plaatsen instellen waar ge rookt mag worden en verder nergens. De enige manier om dat te bereiken is door voor lichting. Wij zullen in onze adviezen aan het ministerie van wvc deze nieuwe onder zoeksresultaten dan ook ze ker betrekken. Vooral van wege de nieuwe tabakswet, die nu bijna door de Tweede Kamer heen is". Doll zei op het congres ook dat de rook die van het uit einde van een brandende si garet komt een hogere con centratie aan giftige stoffen bevat dan de rook die via het mondstuk geïnhaleerd wordt. Dit onderstepen de Limburg se epidemologen Van Arkel en Stuurmans. In een onder zoek ontdekten ze dat de hoeveelheid kankerverwek kende dimethylinitrosamine die een niet-roker binnen krijgt in een kamer vol rook, gelijk staat aan wat een inha lerende roker binnenkrijgt als hij twintig sigaretten rookt. Nelissen: „In 1984 en 1985 hebben we dit al in vrij uit gebreide campagnes bena drukt. We zouden er wel wat meer aan willen doen, maar we zitten aan ons budget vast. We zijn nu bezig met een preventieve campagne voor de jeugd, we moeten echt prioriteiten stellen". Het probleem is, dat de in dustrie zich ontzettend is gaan weren als gevolg van de maatschappelijke discussie die over roken aan de gang is. Ze hebben die actie „ro ken moet mogen" al gehou den. Wij als Stichting Volks gezondheid en Roken vinden dat er best gerookt mag wor den, maar dat de roker dat dan wel moet doen op plaat sen waar hij anderen niet aan doet wat hij zichzelf aan doet". Voorlichter K. van Koppen van het Koningin Wilhelmi- na Fonds kijkt niet op van de uitspraken van Doll: „Wij Wijzen er al enkele jaren in onze folders op dat wie niet zelf rookt wel meerookt. Het nieuwe is dat deze Britse arts harde cijfers heeft genoemd. In Nederland is 90 procent van alle longkankerpatiënten roker of ex-roker". Met een blij gezicht zat burge meester Fey (geheel rechts) van Breda gisteravond op de eerste rij tijdens de gastena- vond van de Nationale Taptoe Breda. Breda's eerste burger had aanvankelijk niet willen komen omdat hij voor de twee de achtereenvolgende keer niet voor een plaats in de voor hoede was uitgenodigd door de Stichting Taptoe. Fey zat echter niet naast prinses Mar griet (links), een plaats die stichtingsvoorzitter Horsten voor zichzelf had gereserveerd. BEKLADDEN HOCKEYVELD GELDT ALS VANDALISME AMSTERDAM De drie Amsterdammers die uit protest tegen de komst van de Olym pische Spelen in Amsterdam net kunstgras van het Wage nerstadion in Amstelveen met verf beklad hebben, zullen worden vervolgd wegens van dalisme. De drie werden in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden door de extra be waking in het stadion. Op 14 november zullen zij voor de rechter moeten komen. De maximale straf wegens vanda lisme is twee jaar gevangenis straf of 25.000 gulden boete. ENSCHEDE Het Pen tagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, maakt zich zorgen om de ontwikkeling van de Eu ropese aardobservatie door middel van satellie ten. De eerder dit jaar ge lanceerde Franse satelliet SPOT blijkt zulke haar scherpe foto's van de ge hele wereld te maken dat er weinig verschil meer is tussen de civiele en mili taire toepassing van beel den uit de ruimte. De bezorgdheid kwam giste ren tot uiting op het interna tionale symposium over satel- lietwaarnèming dat deze week in Enschede wordt gehouden. Het Internationaal Instituut voor Lucht- en Ruimtekaarte- ring en Aardwetenschappen (ITC) in deze stad, dat deze conferentie organiseert, maakt voor zijn onderwijs en onder zoek gebruik van de precisie beelden die door SPOT Image, een commerciële onderneming in Toulouse worden vervaar digd. Nederland is de grootste individuele deelnemer in het SPOT-programma. In dit pro gramma gaat het om milieu- verkening, oogstvoorspellin- gen, inventarisatie van na- tuurlijkë rijkdommen en het vroegtijdig signaleren van na tuurrampen, zoals het gat in de ozonlaag, het smelten van sneeuw en ijs. SPOT opereert op 832 kilome ter hoogte en zendt vandaar beelden naar de aarde, die in kwaliteit de opname van Ame rikaanse en Russische spiona- gesatellieten (voor de controle van troepenbewegingen, de opslag van kernwapens) bena deren. Amerikaanse defensies pecialisten zeggen dat burgers hierdoor toegang krijgen tot „geheime" gegevens. Lede ogen Ook het Amerikaanse bedrijfs leven, dat tot nu toe meer dan één miljard dollar heeft geïn vesteerd in de civiele aardob servatiesatelliet Landsat, ziet het succes van de Franse satel liet met lede ogen aan. De technisch zeer geavanceerde SPOT heeft de Amerikanen ruim voorbij gestreefd. Boven dien levert de Landsat jaar lijks een verlies op van vijftien miljoen dollar, terwijl Spot Image in principe kostendek kend werkt. Ook andere landen, vooral in de Derde Wereld, zijn bezorgd over de gedetailleerde opna men van SPOT, die worden beschouwd als een inbreuk op soevereine aangelegenheden. Ontwikkelingslanden vrezen onder meer spionage van par ticuliere ondernemingen, die het gemunt hebben op infor matie over minerale voorra den. Tien meter Met SPOT kunnen op aardt voorwerpen worden waarge nomen ter grootte van tien meter, terwijl Landsat niet verder komt dan objecten van dertig meter. Binnen enkek jaren zullen verbeterde versies van SPOT in de ruimte wor den gebracht die zelfs voor werpen van vijf meter kunnen onderscheiden. Spot kan ook meer foto's ma ken dan Landsat. Algemeen directeur M. Fontanel van SPOT Image hoopt tegen 1990 50.000 tot 80.000 beelden per jaar te verkopen met informa tie over allerlei gebieden ter wereld zestig bij zestig kilo meter per foto. Nog een groot voordeel van de Franse satelliet: om de twee en een halve dag inspecteert SPOT dezelfde plek op aarde. Dat is vooral van belang bij het verkrijgen van informatie over onverwachte wijzigingen in het aardbeeld, zoals natuur rampen (bosbranden, overstro mingen en dergelijke) ernstige milieuverstoringen (onder an dere zeevervuiling) en aantas tingen van de oogst door in- sektenplagen en andere oorza ken. De Landsat verschijnt slechts een keer in de achttien dagen boven hetzelfde gebied. ME'ers te water moeten zwemvest gaan dragen DEN HAAG Agenten van de Mobiele Eenheid (ME) moe ten in het vervolg bij oefenin gen of acties op het water een zwemvest omgespen. De maat regel houdt verband met de verdrinking van een 30-jarige ME'er tijdens een hardingsoe- si0eg en hei bootje zonk. Drie fening medio april in zoge- van de-vier wisten zich vast te noemde punters op de Belter- klampen een een markerings- wijde bij Giethoorn. Ondanks boei, de vierde politieman ver- toezicht kwamen daar vier dronk. ME'ers in de problemen toen een hoge golf in de punter k DEN HAAG Mensen lie vragen hebben op no- arieel gebied kunnen "Vanaf 1 september terecht ij een speciale „notariste- >foon". Het telefoonnum- ler daarvoor is beschik bar gesteld door de Ko- ïinklijke Notariële Broe- ierschap, de vereniging en van notarissen en kandi daat-notarissen in Neder land. Uit de vragen die bij de broe- lerschap en bij individuele no tarissen binnenkomen blijkt dat mensen vaak eerst algeme ne informatie willen voordat te zich met een concreet geval tot een notaris wenden. Eén de redenen hiervoor is dat het werk van een notaris in veel gevallen voor de leek in gewikkeld is. Potentiële cliën ten willen enige voorkennis hebben om zo beter beslagen ten ijs te komen. Zo wil-men bij voorbeeld meer weten over de terreinen waar op notarissen adviezen geven, over nut en noodzaak van in schakeling en over de kosten. Vooral het familierecht verdeling van erfenissen, testamenten, samenlevings contracten, voogdijregelingen en dergelijke blijkt bij de vraag om informatie in trek. De „notaristelefoon" is een mondelinge uitbreiding van de al bestaande dienstverlening van het notariaat, die bestaat uit gratis brochures en infor- matiekaarten. Hij zal bemand worden door kandidaat-nota rissen. Waarschijnlijk komen er vier lijnen. Er zijn geen ex tra kosten aan het vragen van informatie verbonden. Het te lefoonnummer (070469393) zal vanaf 1 september op werkdagen van negen tot twee uur 's middags bereikbaar zijn. Afscheid Bremer III Schiphol be leefde gisteren het „be schermde" ver trek van de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Paul Bremer III. Bremer III be gint in zijn va derland aan zijn nieuwe baan, die van reizend ambas sadeur voor de bestrijding van terrorisme. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens woordvoerder H. M. Lamboo van de Friesch-Groningse Hy potheekbank heeft dr. De Vries een hypotheekacte on dertekend waarin als algeme ne voorwaarde staat dat hij in geval van openbare executie van zijn huis verplicht is de villa open te stellen voor kij kers, „gedurende een volgens plaatselijk gebruik bepaald aantal dagen".ê„De gebruiken verschillen in ons land per ge meente. In Vinkeveen staan daar twee dagen per week voor", aldus Lamboo. De hypotheekbank zal in het geval van dr. De Vries de al gemene beleidslijn volgen die geldt voor iedere cliënt die geld leent. „Als de notaris aan wie de opdracht voor het orga niseren van de veiling hebben gegeven, ons meldt dat de deu ren bij de familie De Vries stijf dicht blijven voor belangstel lenden, zullen we naar de rechter stappen om die kijkda gen alsnog af te dwingen. Dat lukt ons zeker, we hebben een contract waarin alles zwart op wit staat. Als het tot verkoop komt, is er toch immers ook een ontruimingsplicht. Zo gaat dat in Nederland, het zijn re gels die ook voor deze cliënt gelden", aldus Lamboo. DEN HAAG Artsen en verpleegkundigen houden er op de afdeling intensi ve care (intensieve zorg) vaak „rituelen" op na, die zinloos of zelfs schadelijk zijn voor de patiënt en fa milie. Zo worden mensen bij wie het natuurlijke af weersysteem gestoord is, vaak nodeloos geïsoleerd en kunnen mensen die een hartinfarct hebben gehad doorgaans best meer mensen op bezoek krijgen dan gebruikelijk. Onderzoek heeft nog nooit uitgewezen dat de gehanteerde maatregelen zin hebben. Dit meent prof. Kathleen Dra cup, vice-voorzitter van de Amerikaanse organisatie van intensive- careverpleegkundigen (AACCN). Ze zei dat vandaag in Den Haag bij de opening van een internationale confe rentie over intensive-carever- pleging. Deze werd ook bijge woond door prinses Margriet. Volgens Dracup is nooit geble ken dat door isolatie van pa tiënten met een slecht afweer systeem infecties worden voorkomen. Voor die patiën ten is het emotioneel gezien juist „ongezond" als alle men sen met wie ze te maken krij gen beschermende jassen, mas kers en handschoenen dragen. Ook het scheren van patiënten op plaatsen waar ze geope reerd moeten worden, heeft volgens Dracup weinig zin. Na de ingreep hebben ze twee keer zo vaak alnog infecties opgelopen als patiënten die op de avond en de ochtend voor de operatie een ontsmettende douche nemen. Intensive-careverpleging is een betrekkelijk jong specialis me. De verpleegkundigen moeten snel kunnen beslissen en hun beslissing kan soms het verschil tussen leven en dood betekenen. Toch zullen ze daarbij volgens Dracup ook steeds het welzijn van hun pa tiënten in het oog moeten blij ven houden. Dat betekent dat ze niet alleen op routine en standaard-procedures mogen afgaan. DEN HAAG Wanneer kinderen leesgeld voor bi bliotheken moeten gaan betalen levert dat ten hoogste zeven miljoen gul den op, en niet 21, zoals fninister Brinkman heeft becijferd. Dat is maar zo'n klein bedrag daar hoef je het niet voor te doen. Dat zegt een woordvoerster van het Nederlands Biblio theek en Lektuur Centrum (NBLC) in een reactie op het vorige week door minister Brinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur gelan ceerde idee dat gemeenten wanneer zij dat willen leesgeld voor kinderen in mogen voe ren. Deze contributie zou niet meer dan de helft van het leesgeld voor volwassenen mo gen bedragen en in de praktijk komt dat neer op zo'n tien gul den, aldus een woordvoerster van WVC. Zij voegde er aan toe dat het nog slechts een overweging van de minister is. Volgens het NBLC zullen veel kinderen door de invoering van de contributie hun biblio theekbezoek staken. „Het re kensommetje van 2,1 miljoen lezende kinderen levert 21 miljoen op, gaat dus niet op", aldus de woordvoerster. „Voeg daar nog de kosten bij die ge maakt moeten worden om deze bedragen te innen, en dan zou de maatregel volgens ons niet meer dan zeven mil joen opleveren". GRONINGEN De Nederlandse Gasunie gaat alleen akkoord met een geringere verlaging van de gasprijs per 1 januari 1987 als de consument later alsnog zes cent minder gaat betalen. De Gasunie reageert daarmee op de plannen van het kabinet de Ls gasprijs niet met achttien, maar met twaalf cent te verlagen. Daarmee zou driehon derd miljoen gulden in de schatkist kun nen blijven. Volgens woordvoerder B. Warner is de Gasunie er niet om belasting te vergaren voor het rijk. Daarom meent de Gasunie dat de consument de zes cent verlaging per kubieke meter die het kabinet per 1 janua ri niet wil geven, later wèl moet krijgen. Mogelijk zou de consument de zes cent verlaging per 1 juli 1987 of 1 januari 1988 kunnen krijgen, aldus de woordvoerder. De Gasunie is verheugd dat het kabinet in ieder geval geen accijns gaat heffen op aardgas per 1 januari 1987. „We zijn tegen het heffen van accijnzen. Daardoor wordt de koppeling van de gasprijs met de marktwaarde los gelaten. Bovendien zou daardoor de concurrentiepositie van het aardgas verslechteren", aldus Warner. FRIEMELS 7MJW mrcuw HAP mm EEH umiMcitr Iww SeniOORM Geëtste VpeesTeu-i^ otr >T eiEuw ea*o cflH yy&icAU)Q>&N %T~ mL 27 augustus Koningin Beatrix brengt een be zoek aan het Land van Heusden en Altena in de provincie Noord- Brabant. Daarbij zullen achter eenvolgens worden bezocht: Werkendam, Woudrichem, Aal burg en Dussen. Prinses Margriet woont in de Pieterskerk in Lelden een bijeen komst bij ter herdenking van de stichting van het Klinisch Onder wijs in Leiden, 350 jaar geleden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vermiste jongen in Vreemdelingenlegioen DORDRECHT De 18-jari- ge Eduard Meijer uit Oost- voorne, die op 11 juni vorig jaar spoorloos verdween, zit in het Vreemdelingenlegi oen in Zuid-Frankrijk. Hij heeft dit aan zijn ouders ge schreven. De rijkspolitie in Dordrecht heeft het zoeken naar de jongen gestaakt. Eduard Meijer zat op school in Brielle en werd daar on der meer verdacht van het vervalsen van proefwerken. Aan het eind van het school jaar vertrok hij. De opspo ringsactie van de politie, waarbij ook de media inge schakeld werden, had geen succes. GRATIS ELKE WOENSDAG DE (ADVERTENTIE) GELDERLAND. Het gerenommeerde merk in kwaliteit en zitcomfort. Afgebeeld een klassiek ontwerp van Jan des Bouvrie. Verkrijgbaar in stof of leer, als 2- of 3 zitsbank. Gelderland is slechts één van de vele exclu sieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft. Een exclusiviteit die kenmerkend isvoorStou- tenbeek's collectie Totaal Wonen. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- belen en vloerbedekking tot advies van Stou- tenbeeks eigen binnenhuisadviseurs bij u thuis. Ontdek de exclusieve visie van Stoutenbeek op wonen. In elke stijl en in elke prijsklasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Artifort Auping BanzBord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor DeSede Fischbacher Durlet Gelderland Hülsta Castelijn j Interlübke JA.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Mustening M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3