Sterker wordende islam in Afrika: Zorg en uitdaging voor kerken aan tafel kerk wereld Alle r.-k. universiteiten dicht voor Charles Curran Bisschoppen bemoedigen Zuidafrikaanse collega's De klim uit het dal ACHTERGROND QeidóC-Qomant DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986PAGINA! Eén bekeerling na vijftien jaar zending De door een Westduitse Baptistenorganisatie uitgezonden zen deling Heinrich Berg heeft meegedeeld, dat hij na vijftien jaar arbeid onder de 250 leden tellende stam der Nhambiquara-in- dianen in de Braziliaanse provincie Mato Grosso zegge en schrijve één bekeerling heeft gemaakt. De zendeling mag niet terugkeren naar dit gebied, daar de Organisatie ter bescher ming van indianen Funai dat heeft verboden. Voortaan kan hij alleen nog heimelijk derwaarts gaan maar er zeker niet wonen. Zendeling Berg hoopt nu, dat zijn bekeerling, de jonge Martin- ho. in staat zal worden gesteld als evangelist de indiaanse ne derzettingen af te reizen. De ambtenaren van Funai zijn hem welgezind, zodat Martinho eerstdaags wel aan de slag zal kun nen, aldus Berg. Wiesenthal protesteert tegen bouw kerk in Sobibor De nazi-jager Simon Wiesenthal heeft bij de apostolisch nunti us in Wenen geprotesteerd tegen de bouw van een kerk op de plaats van het vroegere concentratiekamp Sobibor in Oost-Po len omdat de daar vermoorde joden op geen enkele wijze wor den herdacht. Wiesenthal herinnert eraan dat na de oorlog door de Poolse regering er een herdenkingsplaat is opgericht ter herinnering aan de 250.000 vermoorde joden. Voor de aan leg van het kamp stond er een kapel die door de nazi's in een martelkamer werd veranderd. Volgens Wiesenthal wordt op- die plek nu, in opdracht van de orde van Capucijnen met me deweten en instemming van de bisschop van Lublin, een kerk gebouwd waar op geen enkele wijze de dood van de tiendui zenden joden herdacht. Pijn, lijden zijn onvermijdelijke feiten in ons leven. Ze leren je je morele basis, ze leren je je moed te ontdekken en te vergroten. R. van Hellenberg Hubar DREIGENDE VERSTRENGELING ISLAM EN STAAT Christenen in Nederland moeten net als de chris tenen in Afrika, in hun ontmoeting met de in aantal en „kracht" groeiende islam leren om de muren van onbegrip en wantrouwen af te breken. Dat zegt dr. J. Haafkens, theoloog in Nairobi. „We kunnen wat dat betreft lereh van Jezus die vanuit zijn volstrekte echtheid in geloof op een „vrije" manier met iedereen kon omgaan: tollenaars, religieuze leiders, maar ook met de machtheb bers, de Romeinen. Wanneer het geloof dieper wortel schiet in de waarheid van het Evangelie, worden er geen muren tussen mensen ge bouwd. maar ontstaat er ech te openheid naar anderen ook naar andersgelovigen". Dr. J. Haafkens, algemeen secretaris van het „Islam in Afrika Project" van de Afri kaanse kerken, weet waaro ver hij spreekt. Al bijna twintig jaar woont hij in Afrika en zijn werk is het adviseren van de Afrikaanse kerken over hun verhouding met de islam. „Je kunt moeilijk in het alge meen spreken over de ver houding tussen islam en christendom in Afrika. Per land liggen de omstandighe den anders. Toch kun je wel zeggen dat er sprake is van een zich moderniserend en een zich sterker manifeste rende islam. Dat blijkt uit het moderne islamitische onder wijs dat zich ontwikkelt, uit het zich sterker laten gelden in het openbare leven en uit het groeiend aantal moskee ën, ook op plaatsen waar he lemaal niet zoveel moslims wonen". De vestiging van missionaire islamitische instituten op verschillende plaatsen'-in di verse landen is ook een voor beeld van het gegroeide zelf bewustzijn en de drang tot manifestatie van de islam. Dat geldt ook voor de talrijke nationale en internationale moslimorganisaties die de laatste jaren zijn opgericht. Volgens dr. Haafkens, die door de hervormde Raad voor de Zending is uitgeleend aan het „Islam in Africa Pro ject", maakt de islam in haar moderniseringsijver dank baar gebruik van de metho den die de christelijke ker ken de afgelopen honderd jaar hebben gebruikt bij hun zendings- en missiepogingen. En met succes: De christelij ke kerk is de laatste honderd jaar enorm gegroeid. „Het neerzetten van een moskee op een schoolcampus of bij een ziekenhuis, is een voor beeld hoe moslims van de christenen hebben geleerd. Ze hebben gemerkt hoe al die kerken die in de loop der jaren zijn gebouwd en teken van presentie zijn van het christendom". De moslims hebben ook de enorme bete kenis van alfabetisering ont dekt en net als de christenen met hun bijbel doen, publice ren ze vertalingen van de Koran (afgedrukt naast de oorspronkelijke tekst) in di verse (streek)talen. De kerken in Afrika hebben, vooral voorheen, veel steun ontvangen van de kerken in het westen; nu krijgen de moslims in Afrika veel steun van islamitische staten. „Het komt voor dat als een mosli morganisatie het nodig vindt om bijvoorbeeld een islami tisch multifunctioneel cen trum op te richten, die orga nisatie aanklopt bij de ambas sade van een islamitisch land. En vaak met succes". „De ontwikkelingen binnen de islam in Afrika zijn voor de kerken in Afrika een zorg. Vooral in gebieden waar het zelfbewustzijn van de moslims groot is, bestaat het gevaar van overheersing. In verschillende landen is die dreiging reëel. Minderheids groepen in de islam propage ren het „islamisme": In Sene gal en in Nigeria gaan stem men op die het kapitalisme en het marxisme afwijzen; zij propageren de islam als na tionale ideologie". Het is nog een minderheid die deze richting uit wil, maar de kerken zijn juist over deze tendens verontrust. De Afrikaanse traditie is, volgens dr. Haafkens, er een van verdraagzaamheid, van pluraliteit. Iedere stam had z'n eigen godsdienst en die kon bestaan in het veelkleu rig religieus palet. Na de on afhankelijkheidsstrijd moest met vereende krachten in de jonge staten gewerkt worden aan de opbouw van het land, moslim en christen hadden elkaar hard nodig om het ge meenschappelijke doel te be reiken. Nu dreigt dat gevoel van (nationale) saamhorig heid te wijken voor een na drukkelijke presentie van de islam, in het openbare leven en in het bestuur. In ver schillende landen speelt de overheid een stimulerende rol bij het versterken van het islamitisch bewustzijn: subsi dies voor congressen, inter nationale ontmoetingen of door steunverlening bij mos lim-projecten. De kerken zijn vooral beducht voor een ver strengeling van godsdienst en staat. Want dan wordt de tot nu toe bestaande pluraliteit in de samenleving ook for meel en politiek te niet ge daan. In veel situaties is de ver standhouding tussen moslims en christenen nog steeds uit stekend. Haafkens: „Toen een Anglicaanse priester in Sierra Leone tot bisschop was gewijd, kwam het hele dorp bij de familie om feest te vie ren. Ook de moslims. Of het feit van die katholieke meis jesschool, waar liefst vier honderd moslims-meisjes naar toe gaan". Nieuwe kans De positie van de kerken in Afrika verandert door de zich sterker manifesterende islam. De kerken staan vol gens dr. Haafkens aan het begin van een periode waar in zij opnieuw hun plaats moeten bepalen in de Afri kaanse samenlevingen. „Het gevaar is dat de christenen zich afzetten tegen de islam. Dat zou onjuist zijn. De nieu we situatie zou eerder moe ten leiden tot een vernieuw de poging om, in de omgang met elkaar, duidelijk te ma ken wie Christus is dan tot een soort kruistochtenmenta liteit jegens de moslims". Naar zijn mening bieden de andere omstandigheden kan sen op een authentieker bele ven van het geloof in de God van de bijbel, met name in de vertaling naar de samenle ving. „Veel hoge posten wor den bezet door christenen. Op hen ligt een grote verant woordelijkheid om in hun werk de betekenis van het christelijk geloof duidelijk te maken: Hoe gaan christenen om met hun „machtsposities" in de economie, in het be stuur en in de educatie? Daarbij moeten we ook be denken dat de oplevende is lam zichzelf en de kerken de vraag stelt: „Wat hebben de christenen eigenlijk gedaan met de „talenten" die ze heb ben ontvangen: hun betere opleidingen, hun topposities en de hulp van buitenlandse kerken?" LÜTSEN KOOISTRA Alleen gewijden in priesterraad Den Bosch In een brief aan alle priesters van het bisdom 's-Hertogen- bosch heeft bisschop J.G. ter Schure laten weten dat hij zal overgaan tot vorming van een nieuwe priesterraad overeenkomstig de bepalin gen van het Tweede Vati caans Concilie. Dat betekent dat de nieuwe raad in te genstelling tot die onder de vorige bisschop mgr. Bluys- sen uitsluitend uit pries ters zal zijn samengesteld. Op de laatstgehouden dekenver gadering hadden de dekens erop aangedrongen bij de kerkelijke instanties te vra gen, of deelneming van niet- priesters mogelijk kan wor den gemaakt. De pauselijke commissie voor kerkelijk recht heeft per brief van 8 juli jl. laten weten dat dit niet kan. Ook aanwezigheid van leken als „min of meer vaste waarnemers" bij de vergade ringen van de priesterraad acht zij „niet in overeenstem ming met de natuur van de raad". De bisschop wil nu mogelijk heden openen voor vorming van een aparte raad of com missie van leken, zoals pasto raal werkers en werksters, districtscatecheten en derge lijke. die een kerkelijke zen ding van de bisschop hebben ontvangen. De binnenkort te houden verkiezing zal elf van de twintig leden van de priesterraad omvatten. De overige negen leden zijn de vicaris-generaal, de bisschop pelijke vicarissen en priesters die de bisschop naar vrije keuze benoemt. Synode Chr. Gereformeerde Kerken in Den Haag geopend In de Haagse Eben Haëzer- kerk is vanochtend de gene rale synode van de Christelij ke Gereformeerde Kerken geopend. Het eerste agenda punt is de verkiezing van een moderamen (bestuur). De zit ting wordt morgenavond ge sloten en heropend op 16 september, wanneer nog eens vier dagen vergaderd wordt. Belangrijk agendapunt is de „Amersfoortse kwes tie", naar aanleiding van het te ruim geachte abortus standpunt van de predikan ten Rebel en Harder. Gister avond kwamen de tweeënvijf tig afgevaardigden (via ge trapte verkiezingen) in Den Haag bijeen voor een ge bedsdienst, waarin voorging ds. M.C. Tanis uit Sliedrecht. Prof. Charles Curran (52), de r.-k. moraal-theoloog die zijn ieerboevoegdheid kwijtraak te, mag geen onderwijs meer geven aan enige rooms-ka- tholieke universiteit. De hoogleraar leest dit in de brief, die de prefect van de congregatie voor de Geloofs leer, kardinaal Ratzinger, Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen: te Dirksland drs. A. Juf fer. laatstelijk zendingspredikant in Kenia, in dienst van de Gerefor meerde Zendingsbond, wonende te Stolwijk. Aangenomen: naar Katwijk aan Zee, H. Visser te Woudenberg; naar Nieuwer ter Aa A.L. van Zwet kandidaat te Katwijk aan Zee; naar Ridderkerk (wijkgemeente Goede Herder kerk) J.P. Kraaijeveld te Wijckel en Sloten; naar Ternaard C. Cluistra, kandidaat te Woudenberg. Gereformeerde Kerken: Beroepen: te Nieuwe Pekela G. Lubberts, kandidaat te Amsterdam; te Zaandam (parttime) drs, K. Stroop te Krabbendam en (partti me) mevr. F.G. Groen, kandidaat te Krabbendam. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Twegtal te Haarlem-Centr., H. van den Heuvel te Biezelinge en M. Op penhuizen te Dedemsvaart. hem met instemming van de paus heeft geschreven. Aarts bisschop John Foley, presi dent van de pauselijke com missie voor sociale communi catie, bevestigde deze inter pretatie. Naar de mening van prof. Curran, wiens vrijere opvat tingen inzake abortus, voor behoedmiddelen, voorechte lijk geslachtsverkeer en echt scheiding hem het ongenoe gen van de congregatie op de hals hebben gehaald, zou het gevolg van de maatregel wel eens van verstrekkende aard kunnen zijn. Hij acht het niet uitgesloten dat als de tegen hem genomen maatregel overeind blijft, „katholieke theologen zich gedwongen kunnen voelen katholieke instellingen verder links te laten liggen". Aartsbisschop Foley meent dat prof. Curran in zijn ,pu- blikaties en colleges steeds binnen de perken is gebleven van wat de rooms-katholieke bisschoppen van de Verenig de Staten in 1968 hebben uit gesproken inzake seksuele ethiek. Integendeel: De pun ten waarop prof. Curran is afgeweken van wat de Kerk absoluut afwijst, zoals abortus en onnatuurlijke geboortebe perking, hebben opzien ge baard en verwarring gezaaid, aldus mgr. Foley. In een boodschap aan de bis schoppenconferentie van zui delijk Afrika brengen de Ne derlandse bisschoppen hun medeleven tot uiting met het lot van secretaris-generaal pater Smangaliso Mkhats- hwa, die zich sedert 12 juni in hechtenis bevindt en vol gens de jongste berichten zwaar wordt gemarteld. De Nederlandse bisschoppen conferentie verklaart ervan uit te gaan, dat er nog onaf hankelijke en integere rech ters zijn in Zuid-Afrika en brengen de hoop tot uitdruk king, dat die in staat zullen zijn „het niets ontziende ge weld in uw land in te to men". De Nederlandse bisschoppen verklaren bij meer dan één gelegenheid te hebben ge tuigd van hun verdriet en verontwaardiging over de toestand in Zuid-Afrika. Naar overtuiging van de Ne derlandse bisschoppen kan slechts behoedzaam optreden met respect voor alle mensen in Zuid-Afrika een vreedza me, rechtvaardige en demo cratische samenleving te voorschijn roepen. „Wij ho pen dat uw regering een rechtvaardige en van respect getuigende behandeling kan en zal garanderen van allen wier namen ons niet bekend zijn, maar die wel worden gekend door God hun Schep per Bij afwezigheid van kardi naal A. Simonis, die met va kantie buitenslands is, draagt de boodschap de handteke ning van de vice-voorzitter van de Nederlandse bisschop penconferentie, bisschop H. Ernst van Breda. Macaroni met bolognesesaus en ijsbergsla luchtige vanillevla Nodig voor twee: 1 grote ui, knoflook, 1 lepel olie, 150 g gehakt, 500 g tomaten, zout, peper, rozemarijn, laurier blad, tijm. basilicum, 250 g macaroni, zachte margarine, ammc» cflelfrii 50 f frpmsnte nittirre kaas: 1 ei, 30 g suiker, 25 g maïzena, 0,5 liter melk, 1 pakje van illesuiker. Fruit de kleingesneden ui met de geperste knoflook licht bruin in de olie. Bak vervolgens het gehakt mee tot het bruin begint te worden. Leg de tomaten en tel in kokend water, ontvel ze en snijd ze in grove stukken. Doe de tomaten met zout en kruiden bij het gehaktmengsel en laat de massa een kwartier sudderen. Zet de pan op een sudderplaatje om aan branden te voorkomen. Kook de macaroni volgens de gebruiksaanwijzing gaar. Vet een ovenschaal in met zachte margarine. Maak de toma- peper, suiker, ten-gehaktsaus op smaak af met zout, aroma en fijngeknipte selderij. Leg de helft van de macaroni in de ovenschaal met daarop de helft van de saus en herhaal deze lagen een keer. Bestrooi het gerecht met geraspte kaas en laat die onder een hete grill of in een hete oven smelten. Maak de in grove repen gesneden ijsbergsla aan met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie en strooi er kleingesneden ui en fijngeknipte peterselie over. Splits het ei. Roer eigeel en suiker schuimig, voeg de maïze na toe en maak er met weinig koude melk een papje van. Zet de rest van de melk op. Klop het eiwit stijf. Schenk al roe rende wat hete melk bij het eigeelpapje, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut koken. Schep de hete vla luchtig door het eiwit en voeg de vanillesuiker toe. Laat de vla onder af en toe voorzichtig (ze moet luchtig blijven!) om scheppen afkoelen. JEANNE De plannen van het tweede kabinet-Lubbers, die op Pr jesdag in hun volle omvang zullen worden gepresentei ae zijn in hoofdlijnen al bekend nu de ministerraad het ber «cj over de begroting voor het volgend jaar heeft afgerond, daarover bekend is geworden, is niet verrassend en lei jF geen al te rooskleurig beeld op. We zijn weliswaar b n moeizaam uit een diep dal te klauteren, maar de top is lang niet bereikt. BEKEND was al dat we ondanks alle bezuinigingen var5l! afgelopen vier jaar niet aan een nieuwe bezuinigingsro zouden ontkomen. Via een rijk gevarieerd programma wi - nieuwe regeringsploeg volgend jaar elf miljard bezuiniger ondanks dit gigantische bedrag zal het financieringstek. het bedrag dat de staat tekort komt, nog iets oplopen, van de grote verdiensten van het vorige kabinet was juist het overheidstekort in nauwelijks vier jaar werd teru| - bracht van ongeveer twaalf naar circa zeven en een half j cent. Gelukkig zal in de jaren na 1987 het financiering kort, als alles volgens de regeringsplannen verloopt, ingrijpend dalen. Het tweede kabinet-Lubbers hanteert het beproefde cept: vrijwel alle ministeries moeten inleveren en de soc uitkeringen en de salarissen van ambtenaren en trendvolj (de werkers in de gezondheidszorg, de bejaardenhuizen, welzijnssector en het openbaar vervoer) worden bevroi Dat zal ertoe leiden dat het verschil in inkomen tussen ei zijds de mensen in het particuliere bedrijfsleven en an< zijds de groep ambtenaren en trendvolgers groter wordt, betekent ook dat de mensen met een uitkering wederom een extra achterstand worden gezet. Terecht dringt pren Lubbers er in dit verband op aan looneisen, die hier en in het bedrijfsleven al opklinken, te matigen. Solidari blijft een harde noodzaak. De beide btw-tarieven worden met één procent verho< Dat besluit van het kabinet zal resulteren in een licht wakkeren van de inflatie, die de laatste twaalf maanden j volledig was uitgebannen. Desondanks zal de koopkra van grote groepen burgers er volgend jaar licht op voo gaan. Een nadeel van de btw-verhoging is ongetwijfeld, het een nieuwe stimulans vormt voor zwartwerkers en be tingontduikers. TWEE ministers, Brinkman en Deetman, hebben Prins dag niet afgewacht maar in de afgelopen weken al omva rijke bezuinigingen in gevoelige sectoren als het club- buurthuiswerk en het basis- en speciaal onderwijs aangek digd. Die maatregelen treffen kwetsbare groepen in onze menleving. In deze kolom hebben wij erop gewezen, dat een regeringspartij als het CDA, dat terecht een schild i de zwakkeren in de samenleving wil zijn, andere oplossip mogen worden verwacht, althans een serieuze poging om dere mogelijkheden te vinden. Dit standpunt schijnt ook deel van de CDA-fractie in de Tweede Kamer te huldij zodat het laatste woord over deze kwestie nog niet is gezi Wind en buien DE BILT (KNMI) Een res tant van de wervelstorm Charley, afkomstig van Flori da, heeft zich ontwikkeld tot een diepe depressie; deze pas seert net ten noorden van ons land en trekt naar Denemar ken. Hoewel vandaag de fron ten van het systeem zijn ge passeerd, blijft het morgen toch buiig weer, waarbij ook op een enkele plaats onweer kan voorkomen. Door de na bijheid van het lagedrukge bied staat er veel wind, in het binnenland krachtig, aan de kust zelfs af en toe stormach tig, uit zuidwest tot west In de komende dagen wordt de bui igheid maar geleidelijk min der. Het blijft vrij koel weer. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en enkele buien. Middag- temperatuur tussen 15 en 19 graden. Groot-Britannië, Ierland: Pe rioden met zon. Woensdag in Engeland nog een bui. Mid- dagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur rond 18 graden. Duitsland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middag- temperatuur rond 18 graden. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd regen en kans op onweer. In de loop van donderdag van het westen uit opklaringen. Middagtempe ratuur van 16 graden in het noordwesten tot 27 aan de Ri- vièra. Spanje, Portugal: Zonnig, maar in het noorden meer bewol king en kans op een bui. Mid dagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 30 in het midden en zuiden. Italië, Joegoslavië: Perioden met zon, maar vooral donder dag ook een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 23 graden in het noorden tot 35 in het zuiden. Alpenlanden: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, gelijk onweer. Middagten y ratuur tussen 18 en 22 gra< (j WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Ma* Min Rj Amsterdam regen 17 Eindhoven Den Helder Rotterdam Barcelona Berlijn Brussel Dublin Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen -v.bew. 20 11 regenbui 29 18 Malta MUnchen tv.bew. 19 11 (ADVERTENTIE) Deleave

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2