der wet Restauratie Oude Koningshuys gaat drie ton kosten Toren Grote Kerk dringend aan herstel toe SJJO mag geen Haaswijkse aangelegenheid worden Zestig jaar getrouwd Mevr. Semplonius verlaat onderwijs LEIDEN OMGEVING fttidwQowuvnt DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 Bonte Antje Een van de weinige ver dachten bij het Leidse kan tongerecht was gisteren een veeverloskundige/castreur uit Rijpwetering. Rechter Wille was er blij mee. Diver-, se malen liet hij merken bij zondere belangstelling te hebben voor het wel en wee van koeien. „Och, moet Bonte Antje baren?", vroeg hij toen de verdachte tijdens de zitting werd opgepiept. Bij de man was op 11. febru ari 1985 een inval gedaan. In de opslagloods, de auto en de wachtkamer van de dieren- verloskundige waren veer tien verschillende stoffen aangetroffen, die worden verboden in de antibiotica- wet. Verscheidene flesjes, doosjes en potjes waren in beslag genomen. De goede ren hadden een waarde van drieduizend gulden. Nu stond in het proces verbaal dat de man veehouder was. Op een weiland, ongeveer 500 meter van zijn loods, had de verdachte negen koeien lopen. „Wat vopr koeien zijn het?", informeer de de rechter belangstellend. „Dikbillen", antwoordde de man. En op zijn Bommels voegde, hij eraan toe: „Als u begrijpt wat ik bedoel". Wil le had het helemaal door: „Dat zijn koeien met dikke billen. En die heeft u voor de dood, zo heet dat toch?". Maar de man uit Rijpwete ring toonde dat hij een echte dierenliefhebber was. Zijn koeien gaan niet recht streeks naar het slachthuis, vertelde hij. Hij handelt in koeien. Dat is zijn hobby. De rechter en de officier waren het met de raadsman van de man eens, dat hij niet kon worden veroordeeld omdat hij de stoffen gebruikte bij de uitoefening van zijn be roep als veehouder. Wel was de man volgens hen straf baar omdat hij de medica menten gebruikte bij zijn „verlossende" werk. Dat was, zo verwoordde de raadsman het: „omdat de verdachte het welzijn van de dieren zoveel mogelijk wil bevorderen". Hij verdui delijkte deze opmerking met een voorbeeld: „Als een kalf in de moederbuik in stuk ken wordt gesneden, dan ge bruikt de dierenverloskun- dige antibiotica om infecties te voorkomen. Hij heeft die middelen nodig voor een goede beroepsuitoefening". „De leverancier zond u re keningen met omschrijvin gen, die soms niet klopten", zei de rechter. Wederom toonde hij zijn betrokken heid bij het vak van de man tegenover hem. „Als het om antibiotica ging, noteerde hij bijvoorbeeld verdovende spenenzalf". Nu bemoeide rechter Wille zich met de zaken van de leverancier, vond de verdachte. Dat was niet zijn pakkie-an. De in beslag genomen medicamen ten wel. „Ik heb nog steeds niets teruggezien". Zijn raadsman voerde aan dat er ook stoffen waren weggeno men, die niet verboden zijn. Of zijn cliënt die terug kon krijgen. Dat kon wel. Hele maal tevreden was de ver dachte echter niet. Want de medicamenten lagen wel droog op de zolder van het kantongerecht aan het Kort Rapenburg, koel is het daar niet. En als de stoffen niet koel worden bewaard, heb je er niets meer aan. Officier Van der Broek iets minder betrokken bij het lijdende voorwerp dan de kantonrechter eiste een boete van tweeduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Het is bewezen, dat meneer de antibioticawet heeft overtre den". Over de valse facturen wilde de officier van justitie niet te veel woorden vuil maken. „Dat is een onjuiste gang van zaken". De raads man van de veeverloskundi- ge voerde aan dat de wet verandert ten gunste van de dierenverloskundigen. „Het ministerie heeft toegezegd dat voor bepaalde handelin gen dierverloskundigen de zelfde medicamenten mogen gaan gebruiken als dieren artsen". Hij noemde de anti bioticawet verouderd. „Maar", repliceerde officier Van der Broek, „zolang die stoffen verboden zijn, mag meneer ze niet gebruiken". Of het kwam omdat hij een kwartiertje over dieren had kunnen praten of niet, de rechter begreep dat de man uit Rijpwetering „niet zo'n gemakkelijke positie had". „U zit in het spanningsveld tussen de strakke wetgeving en de uitoefening van uw beroep", zei Wille. „Dat wil ik ook laten uitkomen in de strafmaat". De rilan kreeg een boete van vijfhonderd gulden, waarvan 250 voor waardelijk. Woningbouwvereniging vergadert in De Kuip NOORDWIJK De Noordwijkse Woningbouwvereni ging houdt donderdagavond in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat een algemene ledenvergadering, aan vang acht uur. De gemeente heeft weer een aantal wo ningen in het Middengebied aan de vereniging overge dragen. Alle huurwoningen in het Middengebied zijn nu eigendom van de Noordwijkse Woningbouwvereniging. In de nieuwbouwsector gaat men in het Vinkenveld een bouwproject van 43 eengezinshuizen uitvoeren. Twee van deze huizen worden aangepast voor bewoning door gehandicapten. Men verwacht dat deze woningen in de herfst van 1986 en het voorjaar van 1987 kunnen worden opgeleverd. Verder zullen in 1986 in het plan 't Stille Zuie in totaal 35 woningen gereed komen. Van het offi ciële startsein voor de bouw in 't Stille Zuie hebben leden van de Noordwijkse Filmclub opnamen gemaakt. Zij ho pen deze beelden in de ledenvergadering te laten zien. De aandacht wordt ook gevestigd op de nieuwsbrief „nieuwe stijl" als informatiebron van de vereniging. Jongetje loopt tegen bromfiets VOORHOUT Een 7-jarig jongetje uit Voorburg is zon dagavond met een zware her senschudding naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht nadat hij rond half zeven was aangereden door een brommer. Het jongetje stak plotseling het fietspad van de Jacoba van Beierenweg over en een 16-jarige jongen kon hem niet meer ontwijken. Beiden werden naar het AZL vervoerd. De bromfietser, die tegen een betonnen paaltje reed, klaagde over pijn aan de heup. Wegenaanleg in 't Heen gereed KATWIJK Reeds geruime tijd wordt in het industriegebied 't Heen in het kader van het bouwrijp maken van 't Heen-noord gewerkt aan de aanleg van een aantal wegen. De wegen zijn noodzakelijk om het verkeer goed te laten verlopen, en om de bedrijven, die zich daar ge vestigd hebben, een goede aansluiting te geven. Medio augustus zijn de volgende wegen gereed gekomen: de verlengde Herenweg, die ter hoogte van het viaduct en de aansluiting op de Noordwijkerweg Heenweg heet, de verlengde Taanderstraat en Nijverheidstraat, die beide pa rallel aan de Blekerstraat lopen en de Mande- makerstraat. Tevens is de fietsroute door 't Heen aangelegd. Hierdoor behoeft het fietsver- keer niet meer over de Helmbergweg te wor den geleid. Slopers aan de slag VALKENBURG Slopers gaan binnenkort aan de slag op het Castellumplein in Valkenburg. Daar moeten enige panden plaats maken voor nieuwbouw. Deze nieuwbouw bestaat uit een textielwinkel met woonhuis en een zestal woningen voor bejaarden en invaliden. De bouw van dit complex met zes woningen kost ruim ne gen ton. Huurders, die ge bruik kunnen maken van een lift, moeten 400 gulden per maand gaan betalen. De Valkenburgers zijn overigens zeer blij met de komst van een textielwinkel. Auto schept brommer VOORHOUT Een 17- jarige Noordwijker liep snijwonden en een ge- kneuse schouder op toen hij gistermiddag op de Leidsevaart, ter hoogte van de KTS, werd aange reden door een auto. De jongen reed op zijn brom mer over het fietspad in de richting Noordwijk en werd gegrepen door de auto van een 38-jarige Leidenaars die linksaf de inrit van de KTS inreed. Na behandeling door een dokter kon de Noordwij ker naar huis. Schroot gestolen VOORSCHOTEN Dieven hebben het af gelopen weekeinde toe geslagen bij een hande laar in oud metaal aan het Sint-Nicolaaspad in Voorschoten. Het hangslot van het toe gangshek en het hangs lot van een loods wer den doorgeknipt en vervolgens werd een hoeveelheid messing, koper, lood en zink weggehaald ter waarde van 5500 gulden. Eenzaamheid in Oosthout VOORHOUT In de Voorhoutse wijk Oosthout is een oplopend aantal ge vallen van eenzaamheid geconstateerd. Dit consta teerde het PvdA-raadslid W. de Wit tijdens de gis teravond gehouden com missievergadering onder wijs. De Wit had dit gele zen in het jaarverslag van de stichting maatschappe lijke dienstverlening Bol lenstreek. „Er is een stij ging van 57 naar 85 hulp zoekenden in de gemeente Voorhout. Daarbij is geble ken dat er een aantal mensen in Oosthout woont voor wie de slechte sociale contacten in de wijk een probleem vormt. Er is geen buurthuis, er zijn geen scholen en er is geen winkelcentrum waar men elkaar kan ontmoeten". Wethouder B. Joon ant woordde dat de voorzie ningen inderdaad achter de huizen aan komen. Het streven van het gemeente bestuur is zo snel mogelijk een winkelcentrum van de grond te krijgen. Wat be treft de scholen zal bin nenkort voor de tweede maal een gesprek worden gevoerd met de hoofdin specteur voor het onder wijs over een school in Oosthout. „De levendig heid van de wijk moet ge continueerd worden", vindt de wethouder. Father Jo Hilders. Father Jo Hilders overleden LISSE Tijdens zijn vakantie in Noorwegen is vorige week onverwacht Father Jo Hilders (76) uit Lisse overleden. Hil ders was met zijn collega Her man Höfte op reis door Noor wegen. Father Hilders was in Lisse een graag gezien man. In 1933 werd hij tot priester gewijd en in 1983 werd onder zeer grote belangstelling zijn gouden priesterfeest gevierd. Bijna veertig jaar arbeidde Father Hilders op het missieterrein Oeganda, tot het moment dat hij het land moest verlaten. De laatste jaren woónde Father Hilders in het bejaardencen trum Eikenhorst van waaruit hij onverminderd actief bleef binnen het kerkelijk leven. Voor is inzet werd Father Hil ders koninklijk onderscheiden. SASSENHEIM Het Oude Koningshuys in Sas- senheim moet nodig wor den gerestaureerd. De kosten daarvan worden geschat op 300.000 gulden. Het Oude Koningshuys is 358 jaar oud en heeft veel adellijke eigenaars gehad. Ook heeft het gebouw tal rijke bestemmingen ge kend. Momenteel is het in gebruik als restaurant. Het Oude Koningshuys ontleent zijn naam aan stadhouder Koning Wil lem III, Prins van Oranje, die er 30 jaar lang eige naar van was. Het is een jachtslot, omringd door een slotgracht en eeuwe noude bomen. Bij het vaststellen van een meerjarenprogramma (1987- 1991) voor restauratie van mo numenten door het Sassen- heimse college is een aantal historische objecten, waaron der het Oude Koningshuys, aan een deskundig onderzoek onderworpen. In overleg met betreffende eigenaren is een raming gemaakt van de her- stelkosten. Nico Kramer is de huidige bewoner en eigenaar van het restaurant. „Er moet wat gebeuren. In de kap van het huis moeten nieuwe bal ken aangebracht worden. Ook de kozijnen zijn er slecht aan toe". De grote luiken die de majestueuze ramen flankeren zijn eveneens aan een onder houdsbeurt toe. In het kader van de rijkssubsidieregeling restauratie monumenten kan 180.000 gulden subsidie wor den verkregen. De gemeenteraad van Sassen- heim buigt zich vanavond in een extra raadsvergadering over de vaststelling van het meerjarenprogramma restau ratie. Op deze lijst staan ver der de kerkhofmuur van de NH Kerk aan de Hoofdstraat, de boerderijen aan de Rijks straatweg 60 en 71, het hek van het gebouw aan de Ter Leedelaan 43, het voorhuis aan de Baron van Heemstra laan 9, de boerderij aan de Ba ron van Heemstralaan 11 en het stalgebouw aan de Baron van Heemstralaan 7. De res tauratie van alle projecten vergt een investering van 1.270.000 gulden. Het echtpaar Van der Kraan-Stolk uit Wassenaar vierde gisteren het zestig jarig huwelijk. Vandaar ook dat het burgemeestersechtpaar Schoute (links) op bezoek kwam. Het echtpaar, 85 en 81 jaar, dreef jarenlang een levensmiddelenbedrijf aan de Rijksstraatweg. Vijftien jaar geleden betrok het echtpaar woonruimte in het Sophiekehuis. NOORDWIJK De to ren van de Grote Kerk moet nodig onderhanden worden genomen. De kwaliteit is zonder meer slecht. Dit blijkt uit de toelichting op een raads voorstel tot het vaststellen van en meerjarenpro gramma voor de restaura tie van de in Noordwijk aanwezige monumenten. De gemeenteraad moet zich daarover vanavond uitspreken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zouden per ultimo 1984 binnen de ge meente 4 grote en 36 kleine monumenten zijn geteld. De kleine zijn de woonhuismonu menten, de dorpspompen en het weeshuispoortje aan de Voorstraat, terwijl de grote monumenten bestaan uit de vuurtoren, de kapel aan de Hoofdstraat, de toren van de Grote Kerk en het kerkge bouw zelf. De vaststelling van het meeijarenprogramma is aan tijd gebonden en deze tijd dringt. Vóór 1 september 1986 moet het programma bij de Rijksdienst voor de Monum- tenzorg zijn ingediend, want anders zal er geen geld meer beschikbaar zijn. De Rijksrege ling Restauratie Monumenten is op 1 januari jl. van kracht geworden. Het eerste budget wordt in 1990 gereserveerd. Naar het oordeel van het ge meentebestuur gaat de hoogste prioriteit uit naar de toren van de Grote Kerk. De kwaliteit van dit uit de 13e eeuw date rende bouwwerk is gewoon slecht en restauratie is zonder meer noodzakelijk, aldus bur gemeester en wethouders. Na de vaststelling van de meerja renbegroting zal een aanvraag om subsidie worden ingediend. De reservering voor 1990 zal dan ook voor de restauratie van de gemeentetoren worden bestemd- Aan de kerkvoogdij zal in overweging worden ge geven om voor het kerkge bouw een onderhoudssubsidie aan te vragen. De Grote Kerk onderging in het begin van de zeventiger jaren een gorndige restauratie. Dat het gebouw thans reeds gebreken vertoont is een onverwachte tegenval ler. Momenteel worden door de kerkelijke gemeente gelden bijeengebracht om het lekken de dak te dichten. Het bedrijf dat indertijd de restauratie uit voerde, bestaat niet meer. Ten laste van het budget voor 1991 komen de volgende plannen in aanmerking: het plan tot reno vatie en splitsing van het woonhuis Voorstraat 16, het weeshuispoortje naast het ge meentehuis, het woonhuis Voorstraat 25, waarvan het dak vernieuwd moet worden. Bij het raadsvoorstel wordt nog aangetekend, dat vrijwel alle monumenten particulier eigendom zijn. De plannen voor restauratie zullen dan ook in belangrijke mate afhan kelijk zijn van particulier ini- tatief. Geen vuurwerk NOORDWIJK Het vuurwerk dat vanavond om half elf zou worden afgestoken op het strand voor de Koningin Wilhel- mina Boulevard in Noord- wijk is afgelast. De VVV Noordwijk heeft hiertoe besloten in ver band met de verwachte slechte weersomstandig heden, veel regen en har de wind. Inbraak in etagewoning LISSE Een inbreker heeft gistermiddag op klaarlichte dag sieraden, cheques en geld uit een etagewoning in de Verdistraat in Lisse gestolen. De waarde van de gestolen goederen lopen in de duizen den guldens. De bewoonster van de flat had de deur niet op het nachtslot gedaan toen zij een uurtje boodschappen ging doen. De inbrekers wist met een ijzerdraadje door de brie venbus het huis binnen te ko- KATWIJK Inspectrice mevr. Th.J. Semplonius van het basis onderwijs vertrekt per 1 september. Zij maakt gebruik van de VUT-regeling. Ter gelegenheid hiervan zal haar door de hoofd inspectie van het basisonderwijs en de gemeentebesturen, die tot de inspectie Katwijk behoren, een afscheidsreceptie worden aangeboden. Deze wordt gehouden op vrijdag 29 augustus om 16.00 uur in de Rehobothschool aan de Poolster in Katwijk. De inspectie Katwijk van het basisonderwijs omvat de gemeen ten Katwijk, Leiderdorp, Noordwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Val kenburg en Voorhout. Mevr. Semplonius heeft vanaf 1 april 1969, de datum van haar benoeming als inspectrice van het kleuteronderwijs, de Katwijkse inspectie als werkterrein gehad. In verband met bezuinigingen bij de rijksoverheid zal per 1 sep tember de inspectie Katwijk van het basisonderwijs worden op geheven. De gemeenten zullen bij de drie reeds bestaande in specties in respectievelijk Leiden, Sassenheim en Zoetermeer worden ingedeeld. De gemeenten Katwijk, Oegstgeest, Rijnsburg en Valkenburg zullen tot de inspectie Leiden gaan behoren. Noordwijk en Voorhout zullen onder de inspectie Sassenheim komen. Leiderdorp gaat naar de inspectie Zoetermeer. Grote ravage op 's Gravendamseweg NOORDWIJKERHOUT Onoplettendheid van een 30-jarige Noordwijker zorgde gisterochtend voor een flinke ravage op de 's Gravendamseweg. De Noordwijker had te laat in de gaten dat een auto voor hem remde en botste er met zijn wagen tegen op. Door de klap kwam dit voertuig, bestuurd door een 25-jarige Katwijker, op de andere weghelft terecht en botste frontaal op de auto van een 42-jarige Warmonder. De Katwijker werd on derzocht door een dokter die hem een paar dagen rust voor schreef. De drie wagens moesten worden weggesleept. OEGSTGEEST „Het is plezierig dat de SJJO over een jaar een nieuw onderkomen in Haaswijk krijgt. Maar tegelijkertijd houdt dat het gevaar in dat de mensen in Oegst geest gaan denken dat de Stichting er alleen nog maar voor Haaswijk is. Mijn opvolger en de ge meente zullen er alles aan moeten doen om dat te voorkomen". Jan Merkestein (33), die vrij dag afscheid neemt van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest heeft al ge merkt dat er een scheidslijn dreigt te ontstaan tussen de Haaswijkers, in hun nieuwe wijk achter het Oegstgeester Kanaal en de rest van Oegst geest. „En dat mag natuurlijk niet gebeuren, zeker niet in een kleine gemeente". Jan Merkestein heeft vijf en een half jaar als coördinator bij de SJJO gewerkt. Hij heeft, als socioloog een functie verkozen bij een Haags minis terie die dichter staat bij zijn oorspronkelijke opleiding. „Ik heb het hier naar mijn zin ge had, ik woon nu ook in Oegst geest en ik blijf er wonen. Maar je moet dit werk niet te lang doen. Je moet enthou siast blijven om de mensen te kunnen motiveren, en dat wordt moeilijker naarmate je langer ergens zit". Jan Mer kestein heeft in de afgelopen vijf jaar toch nog de nodige veranderingen meegemaakt. Het waren niet allemaal ver anderingen ten goede. „Alle activiteiten zijn vanwege de bezuinigingen naar Taberna, hier aan de Julianalaan ver plaatst. We hadden eerst nog de kelder in het Gemeente- centrum aan cfc Lijtweg, nu een noodgebouw in de tuin. Daar staat echter tegenover dat we in Haaswijk de be schikking kriigen over het nieuwe multi-functionele cen trum. De begane grond heb ben we helemaal in gebruik, de andere verdiepingen delen we met de andere gebruikers. In dat gebouw kunnen we goed uit de voeten". Arbeidsplaats Bezuinigingen hangen echter wederom als donkere wolken boven de toekomst van de Stichting. „Als minister Brinkman zijn zin krijgt, zal er zeker een kwart bezuinigd moeten worden, en dan gaat JAN MERKENSTEIN NA VUF JAAR WEG: Jan Merkestein heeft zijn werkzaamheden bij de SJJO eigenlijk al beëindigd; hij heeft vakantie, maar poseert nog even achter zijn oude "bureau. het een arbeidsplaats van een part-timer kosten. De ge meente zal dan ook de invul ling van het beheer van het nieuwe centrum moeten her zien. Het komt ook slecht uit, op het moment dat ik en ook de jongerenwerker hier ver trekken". Jan Merkestein maakt zich vooral zorgen over de eindeloze discussies die een bezuinigingsronde vergezel len. „Het veroorzaakt veel on rust en gaat ten koste van het jeugdwerk. Ze zeggen wel eens: een welzijnswerker is de helft van zijn tijd bezig met het bijeengaren van geld en de andere helft met het ver antwoorden van de bestem ming ervan. Daar lijkt het soms veel op". De bezuinigin gen zullen mogelijk ook hun invloed hebben op de activi teiten. „Er staan dit jaar al minder activiteiten op het programma. En dan moet ik erbij zeggen dat op van totale budget maar tien procent wordt besteed aan activitei ten, de rest gaat op aan ge bouw en personeel". De SJJO draait grotendeels op de inzet van vrijwilligers. „Ik heb hier een kaartenbak met de namen van 150 vrij willigers. Het jongerenwerk draait daar voor negentig pro cent op. Honderd procent vrij- wiligerswerk zou echter niet kunnen. Er moet continuïteit zijn in de vorm van beroeps krachten, die het geheel in goede banen leiden, anders valt het werk uit elkaar". Jan Merkestein benadrukt dat de SJJO ongeveer dertig activi teiten per week organiseert. „En dat is veel. De meeste club- en buurthuizen komen niet verder dan één of twee activiteiten per dag. Ik kan wel zeggen dat alle kinderen tussen 6 en 10 jaar in Oegst geest wel eens een keer iets bij de SJJO gedaan hebben. De tieners zijn wat moeilijker te bereiken. Ik wijt dat ge deeltelijk aan onbekendheid met hetgeen wij hier doen. Maar gemiddeld zijn hier toch wel 500 mensen per week". Voor de kinderen zijn er de clubs, zoals de schaakclub, de timmerclub en de kookclub, voor de tieners zijn er cursus sen en jeugdsociëteiten zoals Upstairs en Relax. Vakantie kampen, popavonden, sporta vonden, videoavonden, het zijn maar voorbeelden uit het gevarieerde aanbod dat, on danks opdrogende geldbron nen, uit het activiteitenboekje voor het nieuwe seizoen valt te halen. Volwassenen De SJJO richt zich niet op volwassenen, al worden zij ook niet direct geweerd. „Wij stüren een 30-jarige die een cursus wil volgen niet weg, maar in feite is daar de volks universiteit voor. Ik moet er wel bij zeggen dat er weinig mogelijkheden voor volwasse nen zijn in Oegstgeest. De volksuniversiteit geeft prima cursussen, maar daar houdt het dan ook op. Een ontmoe tingscentrum voor ouderen is er niet". Haaswijk zal daar, met zijn multi-functioneel centrum, verandering in moe ten gaan brengen. „De SJJO zit daar prima, tussen al die jonge gezinnen. Ik verwacht daar nog aanzienlijk veel meer belangstelling voor onze activiteiten. Maar ook hier, in het oude gedeelte van Oegst geest, sloegen onze activitei ten aan bij alle lagen van de bevolking. Ook hier wonen jonge gezinnen, die het jam mer vinden dat wij weggaan. Hopelijk zullen zij straks ook de weg naar Haaswijk nog kunnen vinden", aldus Jan Merkestein. De SJJO neemt vrijdag af scheid van Jan Merkestein op een receptie, die gehouden wordt in gebouw Taberna aan de Julianalaan 1 in Oegst geest, van 16.30 tot 18.00 uur. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13