DONZIGE' S ZEEP Professor Rörsch voorziet prolongatie postkoetsrace a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Politie tast nog volledig in duister MINDER CHLOOR IN LEIDS DRINKWATER DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 fo [uridisch verweer jewoners Merenwijk iEIDEN Enkele bewoners van het gebied van .dalen" in de Merenwijk gaan onderzoeken in ioeverre zij zich juridisch kunnen weren tegen de lannen van de gemeente om verhuurde, grond neer terug te eisen. Dat bleek gisteravond tijdens en informatieve bijeenkomst, die de gemeente •oor deze bewoners had georganiseerd. Zo bleek lat een bewoner, die al jaren een stukje grond van Ie gemeente huurt en een officiële vergunning lad gekregen voor het plaatsen van een hek om |ie tuin, zijn hek en tuin weer zal moeten inleve- en nu blijkt dat er pal onder dat hek een belang- ijke kabel ligt. Deze bewoner en anderen willen u bekijken of het wel mogelijk is om na het ver trekken van een plaatsingsvergunning voor een ek, dit weer ongedaan te maken. Volgende week laandag zal de derde informatie-avond over dit nderwerp in de Merenwijk plaatsvinden. DRUGSHANDEL IN BESCHUITSTEEG LEIDEN De Leidse politie heeft gis termiddag dertienhonderd gram hasj in beslag genomen en bovendien een gro te hoeveelheid vershaperingen waarin ook hasj zat. De verdovende middelen werden aangetroffen in een zaak aan de Beschuitsteeg, waar de politie rond twee uur een inval deed. Zeven men sen werden meegenomen naar het bu reau. Twee van hen, een 22-jarige vrouw uit Leiden en een 33-jarige man uit Nijmegen, zijn ingesloten omdat zij ervan worden verdacht soft drugs te verhandelen. De inval werd gedaan na dat de politie naar aanleiding van een onderzoek vermoedde dat in de eet- en drinkgelegenheid niet alleen soft drugs werd gebruikt maar ook werd verhan deld. Naïeve dieven LEIDEN Echt slim waren ze niet, de twee dieven die gistermid dag rond drie uur een camera en een lens uit de etalage van een fo tozaak aan de Bree- straat wegnamen. Ter wijl de ene man de ap paratuur met een waarde van vijftien honderd gulden uit de etalage haalde, liet zijn maat pasfoto's maken. De fotohandelaar heeft een fotootje aan de politie gegeven. Zwemvierdaagse minder druk LEIDEN Het minder mooie weer heeft er waarschijnlijk toe geleid dat de zwemvierdaag se, die gisteren in de zwembaden De Zijl en De Vliet van start ging, minder druk werd bezocht dan vorig jaar. In De Vliet gingen gisteravond 594 mensen van start en in De Zijl waren dat er 613. Vorig jaar lag dat enkele honderden deel nemers boven het huidige totaal van 1207 men sen. Vanavond kan echter nog steeds gestart worden om de zwemvierdaagse te volbrengen. De laatste avond heeft vrijdag plaats. Auto in brand LEIDEN Een auto is gistermiddag om tien over drie plotseling in de brand gevlogen. Het voertuig stond aan het Levendaal en behoorde toe aan een 21-jarige man uit Vlaardingen. De motor van zijn auto is geheel uitgebrand. De oorzaak van de brand is niet bekend. „HET ZOU ZONDE ZIJN OM ONZE ERVARING VERLOREN TE LATEN GAAN' LEIDEN Zijn eerste schatting luidt dat hij on geveer twintig uur per week aan de Postkoets- race besteedt. Na enig nadenken komt de voor zitter van de jubilerende 3 October-Vereeniging 100 jaar) tot de conclusie dat die tijd bijna alleen al in het weekeinde aan de koetsenrace wordt ge spendeerd. „Het moet wel 35 uur in de week zijn", concludeert prof- .dr.ir. A. Rörsch tenslot te. „Dat is vrijwel een volle dagtaak. Terwijl het kenmerk van een goede voorzitter toch is dat-ie niets doet. Het is nu de eerste keer dat ik het voortouw heb geno men". Volgens Rörsch is de organi satie door vrijwilligers echter bijna niet te dragen. „Omdat de tijd ontbreekt, niet omdat we het organisatietalent zou den missen. Kijk eens naar Sail Amsterdam; daarvoor is een professionele ploeg van vier organisatoren aan het werk. In Amsterdam ziet men het als een stuk publici teit voor de stad zelf". De vergelijking met Sail is niet toevallig. Ook de Post koetsrace ziet Rörsch uit groeien tot een regelmatig te rugkerend evenement. „Het bijzondere aan de organisatie is dat wij naar de mensen toe gaan. Bij Sail en' op 3 oktober komen de mensen naar het evenement. We hebben nu enorm veel ervaring opge daan met deze Postkoetsrace. Het zou zonde zijn om die er varing verloren te laten gaan. Een prolongatie van de race is mede afhankelijk van de mogelijkheid om de orga nisatie te professionaliseren. En dat is weer afhankelijk van de bereidheid van de sponsors om daaraan mee te werken". Het idee een postkoetsrace te organiseren ter opluistering van het honderdjarig jubile um van de 3 October-Veree niging is ontstaan in de huis kamer van voorzitter Rörsch. „Wie nu de eerste keer het woord postkoets in de mond heeft genomen, is niet zeker. De commissie was eigenlijk meteen enthousiast over het idee. We hebben nog over wogen om een koets van Welsh-Fargo uit Amerika te laten overkomen. Dat zou toch te duur worden. Uitein delijk zijn het twaalf koetsen geworden, waarvan er elf zijn gesponsord. De 3 Octo ber-Vereeniging neemt de voorste koets voor haar reke ning". Sinds de ontkieming van het idee zijn de organisa toren over bergen en dalen gegaan. „Soms zonk ons de moed in de schoenen. Maar toen we eenmaal bij de bur gemeesters en politiecom- mandanten van de verschil lende plaatsen waren ge weest, is het geloof in de haalbaarheid van het plan enorm toegenomen", aldus i Rörsch. hebben de sponsors ook twee dagen mee uit genomen langs de route". De sponsors zijn intussen zeker zo geïnteres seerd in het welslagen van het evenement als in het commerciële gewin dat ze kunnen halen. Rörsch: „Dat heeft natuurlijk ook met el kaar te maken. Een goed evenement levert hen goede publiciteit op". Volgens de hoogleraar in de biochemie was het vinden van de elf sponsors niet zo'n groot probleem. „We wilden als hoofdsponsor Van Gend en Loos of de PTT, omdat die ZEVENETAPPES LEIDEN Twaalf postkoetsen begin nen op zaterdag 13 september aan „de grote postkoetsrace". In zeven etappes leggen zij het traject Groningen-Alk- maar-Leiden af, ruim 250 kilometer. Tij dens de uittocht uit Groningen zullen de koetsen onder meer ministers en staats secretarissen vervoeren. In totaal doen de koetsen 25 plaatsten aan. In elk van die plaatsen zal de karavaan feestelijk binnen gehaald worden. Tijdens de tocht zullen steeds anderen als passa- Alkmaar sluit de komst van de koetsen gier in de postkoets stappen. De stoet aan op het feest ter viering van Alk- zal op 17 september per Skütsje over de maars ontzet. De postkoetsen zullen ten- een traditie hebben op het .Zuiderzee" vervoerd worden. De reizi- slotte op 20 september de laatste etappe, gebied van het vervoer. Het gers stappen dan in Medemblik over op Lisse-Leiden afleggen. De Toonder-stu- de Stoomtram in de richting van Hoorn, dio maakt een documentaire over de Zij hebben dan op één dag drie authen- postkoetsrace. Deze wordt een week la- van het begin af aan enthou- tieke middelen van vervoer gebruikt. In ter door de KRO-televisie uitgezonden. siast geweest over ons plan. We hebben zoveel mogelijk naar sponsors gezocht die aansluiten bij het karakter van de race. Het is beslist niet de bedoeling dat het een reclamekaravaan wordt als de Tour de France. De spon sors kunnen zich presenteren door het aanbrengen van een bord op de koets. Veel geld schieters gebruiken hun koets ook voor representatie ve doeleinden". Wanneer het 21 september is en de postkoetsenrace tot het verleden behoort, kan Rörsch nog niet op zijn lauweren gaan rusten. „Dan krijgen we nog de gewone 3-oktobervie- ring". Daarbij ligt de belang rijkste taak van de hoogle raar op het representatieve vlak. „Ik ben gewend om tij dens mijn vakantie al wat toespraken voor te bereiden. Ik heb nu tot mijn schrik ontdekt dat ik dit jaar bij het honderdjarig bestaan twee keer zoveel moet spreken als bij normale vieringen". Circus Rörsch heeft nog volop plan nen om de 3-oktoberfeesten ook na het honderdjarig be staan van de vereniging ver der te ontwikkelen. Eén van de mogelijkheden voor de toekomst is een bijzondere circusvoorstelling in Leiden te houden rond 3 oktober. Dit jaar stuitten plannen daar over af, omdat de KRO tele visie het liet afweten. De be- banen te leiden, heeft de doeling was om een drieluik commissie een draaiboek op- op circusgebied te houden gesteld. Een omvangrijk ge- met een kindercircus, met heel, dat inmiddels 180 pagi- leerlingen van circusscholen na's telt. Daarin opgenomen en professionele artiesten, de bewegingen van de mo- Ook denkt de 3 October Ver- biele organisatieteams, de ve- eeniging aan het houden van terinaire dienst, de manage- een circuswedstrijd. Rörsch: paardenwereld. Rörsch: „De organisatie valt eigenlijk in drie belangrijke taken uiteen: de contacten met de pleister plaatsen, met de elf sponsors w en met de koetsiers. Wij or- 12 koetsen*, 72 paard'en ganiseren ongeveer de helft Het is dan ook zover geko men dat op 13 september de koetsen uit Groningen ver trekken voor de eerste van de in totaal zeven etappes. Het zevendaagse uitstapje en tientallen medewerkers vergt vanzelfsprekend een enorme organisatie. Rörsch, de voorzitter van het organi- het totale gebeuren, de andere helft nemen de plaat selijke organisatiecomités voor hun rekening. De lokale satiecomité: „We hebben te comité's nemen ons een heie maken met een enorme ver- boel werk uit handen, maar van de dorpen die onderweg niet zo bloeiend bestaan. De^ menigvuldigingsfactor. Eén je moet ze natuurlijk wel in gepasseerd worden. leerlingen zouden hier dage postkoets laten rijden is aar dig, maar het gaat nu om twaalf. Er zijn vijf pleister plaatsen, we hebben te ma ken met 25 plaatselijke comi té's, er moet elke nacht on derdak zijn voor 72 paarden en in totaal zullen we dui zend passagiers vervoeren' de gaten houden. We hebben te maken met problemen die we rond de 3-oktober viering al lang niet meer.hebben. In februari neemt de dienst ci viele werken van de gemeen te Leiden al contact met ons op om te bekijken of de op tocht ergens in de stad op Publiciteit Organisatorisch dragen ove rigens ook de elf sponsors bij. lijks voorstellingen kunnen geven. Zoiets zal toch een toeristische trekpleister zijn". De voorzitter gelooft niet October-Vereeniging problemen zal stuiten. Wij heeft een speciale commissie kunnen dan de route tijdig geïnstalleerd die met de or ganisatie van de postkoetsra ce is belast. Daarin hebben vijf leden uit het bestuur zit ting en nog vijftien anderen, onder wie kenners uit de aanpassen. Maar weten we wel zeker dat een dag voor de start van postkoets in Tjietjerkstradeel de weg niet wordt open gebroken?". Om de organisatie in goede Vooral op publicitair gebied een langere duur van de kan de organisatie het een en feesten. „Op 3 oktober heeft ander aan hen overlaten, er een explosie van feesten plaats. Ik zeg wel eens tegen Rörsch, die in de tijd die hij mijn mede bestuursleden: niet aan de race besteedt, ook zonder 3 October-Veree- werkzaam is voor TNO: „De niging gaat het feest gewoon participatie van de sponsors door. De vereniging is be is een geheel andere dan bij langrijk om de continuiteit te andere evenementen die zij waarborgen en om zoveel sponsoren. Er is een speciale mogelijk keuzemogelijkhe- sfeer ontstaan tussen de com- den aan te dragen". missie en de sponsors. Wij WILLEM SPIERDIJK UZ Studenten in de speeltuin Schuren, schilderen, onkruid wieden en het clubhuis eens goed in de boenwas zetten. Daar houden alle 550 aankomende eerstejaars-studenten van de studentenvereniging Minerva zich mee bezig. Twee speeltuinen worden in drie weken tijd onder handen genomen. Op maandag, dinsdag en woensdag spoeden de nieuwelingen zich in groepjes van tien naar speeltuin Noorderkwartier of Ons Eiland. Want juist deze speeltuinen zijn het hardst aan een opknapbeurt toe. Niet alleen de nieuwe leden van Minerva maken zich tijdens hun introductie verdienstelijk voor de stad. Ook bij Quintus heeft men de handen uit de mouwen gestoken. Nieuwe leden van deze vere niging ontdoen de grachten van de daarin aanwezige fietsen. Investering van miljoenen nodig LEIDEN De Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) verwacht dat er in de toekomst minder chloor aan het water toegevoegd zal moe ten worden. Dit kan als de LDM op grond van een onder zoek door de inspectie van het bedrijf, een voorzuiveringsin stallatie gaat bouwen waar door het zogeheten organisch- stoffengehalte van het in te nemen water aanzienlijk wordt verlaagd. Met de voor bereidingen voor de bouw van deze voorzuiveringsinstallatie is inmiddels begonnen. De conclusies van de inspectie van de LDM worden onder schreven door een onderzoek waterzuivering overgeslagen door het Rijksinstituut voor om aan de leveringsverplich- Volksgezondheid en Milieuhy- tingen te kunnen voldoen, giëne. Deze studie bevestigt Hoewel de Inspectie van de dat er in de komende jaren in vesteringen nodig zijn, waar onder de voorzuiveringsinstal latie van enkele tientallen mil joenen guldens. De LDM schrijft een en ander in een brief aan de Leidse ge meenteraad. De LDM gaat in de brief nogmaals in op de re cente knoeierijen met het Leidse drinkwater en legt uit waarom directeur ir. CV. de Jong op non-actief is gesteld. In opdracht van de directeur werd namelijk een deel van de Volksgezondheid voor Hygië ne van het Milieu geen aan wijzingen vond, dat die maat regel schadelijke was voor de gezondheid, werd toch ge meend dat door de directeur vermijdbare en onnodige risi co's zijn gelopen. Sinds het ontdekken van deze affaire koopt de LDM bij tekorten water van het waterleidingbe drijf in Den Haag, een bedrijf dat te veel capaciteit heeft en graag zou fuseren met de LDM. Hyperventilatie Het buurthuis Morschwijck begint in september onder leiding van de Nederlandse Hyperventilatie Stichting een zelfhulpgroep voor mensen, die last hebben van hyper ventilatie. Aanmelding en verdere inlichtingen kunnen tussen 20.00 en 22.00 uur ver kregen worden bij het buurt huis. Video-cursus Taai Video, een Leidse vide- ogroep bestaande uit vier vrouwen begint 18 september met een video-cursus voor vrouwen. In de cursus, die van 18 september tot 27 no vember op donderdagmiddag wordt gegeven, wordt vrou wen geleerd om te gaan met een video. Er wordt een do cumentair videoprogramma gemaakt, die aan het einde van de cursus zal worden vertoond. In de cursus krijgt men technische basiskennis, camerabeheersing, program- mamaken en inzicht in video en tv als medium. De kosten zijn 110 gulden. De cursus wordt gegeven in het gebouw van Klos aan de Zandstraat 10 in Leiden, tel. 071-213758. The Jam De Leids/Arnhemse rock formatie The E-Wood Project treedt morgenavond op in The Jam aan de Tweede Bin nenvestgracht. Het optreden heeft plaats in het kader van de woensdagavond-optre dens, die gratis toegankelijk zijn. Aanvang 22.30 uur. Pluisje Kinderen van zeven tot en met twaalf jaar kunnen bij kindertheater Pluisje een cursus toneelspelen volgen. De lessen worden op dins dag- of donderdagmiddag ge geven in de Kaasmarkt- school. In verschillende groe pen wordt een toneelstuk ge schreven. Het is de bedoeling dat het stuk wordt opgevoerd voor ouders en bekenden. Voor informatie en opgave: tel. 211897. Expositie Jongeren van 18 tot en met 28 jaar uit Leiden en omge ving kunnen in oktober ex poseren. De Leidse teken- en schilderacademie Ars Aemu- la Naturae wil hen de gele genheid geven met hun werk naar buiten te treden. Een deskundige jury beloont de beste inzendingen. Deelna meformulieren zijn verkrijg baar bij Ars, Pieterskerk- gracht 9 en bij P. Bakkers, tel. 01711-10723. Engels Beginners en gevorderden kunnen Engelse les volgen in clubhuis De Vroolijcke Arke. De lessen zijn bestemd voor volwassenen en vooral ge richt op dagelijks gebruik van het Engels. De kosten zijn 4,50 per les. De cursus wordt gegeven op dinsdag avond van zeven tot acht uur in het gebouw aan de Pie- terskerkchoorsteeg 15, tel. 123271. Dodelijk ongeval LEIDEN De 87-jarige me- vrouw E.C. Jonk uit Leiden is gistermiddag overleden nadat zij op de kruising van de Blauwpoortbrug en de Haar lemmerstraat was aangereden door een vrachtwagen. De- toe dracht van het ongeluk is nog onduidelijk. De vrachtauto, bestuurd door een 45-jarige Leidenaar, reed op de Turf markt met lage snelheid in een rijdende file. Op de krui sing kwam de vrouw rond vier uur met haar fiets terecht onder de vrachtwagen. De chauffeur verklaarde het slachtoffer niet te hebben ge zien. Met zeer ernstig letsel werd de vrouw overgebracht naar het AZL, waar zij later overleed. Getuigen van het ongeval worden verzocht con tact op te nemen met de Leid se politie, tel. 258888. LEIDSCHENDAMSE GEWURGDE BEJAARDE WAS EENZAME DAME weduwe kreeg de afgelopen ja ren driemaal in de week hulp via de Stichting Horst en Vliet, een organisatie voor gezinszorg in de gemeenten Leidschendam, Voorburg en Wassenaar. De hulpverleensters kwamen in toerbeurten. Eén van de hulpverleensters heeft vrijdagmiddag om vier uur de wedu we nog bezocht. Zij heeft soep klaar gemaakt, die later door mevrouw Kolstee nog is gegeten. De politie heeft nog geen enkel zicht op wat daarna is gebeurd. Mevrouw Maat, hoofdleidster van de Stichting Horst en Vliet, wil het liefst dat de publiciteit rondom de moord zo gering mogelijk blijft. „De mensen hier zijn ontzettend geschrokken. Niet alleen de hulpverleensters maar vooral de oudere alleenstaanden. Veel bejaarden waren al bang. De meeste wonen niet voor niets met twee sloten op hun deur. En nu dit. Ik vind dat in de berichtgeving heel voorzichtig met zulk nieuws moet worden omgesprongen. We moeten de mensen niet nog meer schrik aan jagen. Tenslotte", zo weet zei, „is het nog niet zeker dat hier inderdaad sprake van moord en niet van een geval van zelfdoding was Zelfmoord of een zedenmisdrijf wordt door de politie in ieder geval voor honderd procent uitgesloten. Geen enkel motief lijkt voor handen te zijn. Mevrouw Kolstee bezat tussen de tien- en dertigduizend gulden. Deze erfenis zal via een testament, waarvan de inhoud voor de politie nog niet bekend is, worden verdeeld. Mevrouw Kolstee was eenzaam. Vroeger speelde zij nog vaak bridge en deed mee aan allerlei activiteiten binnen het complex. Daar was de laatste jaren geen sprake meer van. Een reden voor haar teruggetrokken gedrag heeft de politie niet. Mis schien deed de weduwe zo weinig omdat zij zich nog slechts via kruk ken kon voortbewegen. Contact met buren had de 89-jarige nauwelijks meer en haar familie bestond slechts uit zeer verre achterneven- en nich ten. M A, v* A Nol I Nu Deze grappige zeepdicren zijn heel bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking - ihaalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar: Naam: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). "I TXT„| -O&AiHl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11