Mooiste wat er is" tCeuze voor amusement verliesgevend eidócSomcmt Cuba dreigt met boycot Spelen Een cadeau van formaat li =3 Geen voorbeeld Man van z'n woord MAANDAG 25 AUGUSTUS 198S PAGINA 9 Actie tegen Amsterdam '92 AMSTELVEEN In de nacht van za- terdag op zondag heeft zich op het kunstgras van het Wagenerstadion te Amstelveen een actie tegen de eventue le komst van de Olympische Spelen in Nederland voltrokken. Vijf actievoer ders waren juist bezig met het schilde ren van leuzen tegen Amsterdam '92, toen de door de bewaking gewaar schuwde politie arriveerde. De wetsdie- naars konden drie man arresteren, die voor tweemaal 24 uur in verzekerde be waking werden gesteld. Eén van hen was bij de politie bekend als een actie voerder van het comité „Amsterdam '92 nee". Overigens zag het kunstgras - waarop het Nederlands damesteam we reldkampioen zou worden - er tien uur later weer keurig uit na uitvoerig poestwerk van vrijwilligers. MANCHESTER - Zeven spelers van Manchester United hebben van voorzit ter Martin Edwards een boete gekregen, omdat ze tijdens het Amsterdam 711- toernooi te laat arriveerden bij een di ner. De spelers waren op eigen gelegen heid de binnenstad van Amsterdam in gegaan. Volgens manager Ron Atkinson is de boete, waarvan de hoogte niet be kend werd gemaakt, terecht uitgedeeld. „Het is belangrijk dat voetballers de supporters het goede voorbeeld geven". De fans van de Britse miljoenenploeg trekken zich overigens niet veel aan van de woorden van Atkinson. Zaterdag verstoorden ze, voor het duel tegen Ar senal, de minuut stilte ter nagedachtenis aan de onlangs overleden Sir Stanley Rous. Hansi Müller na vier jaar in Mannschaft MÜNCHEN De nood op het middenveld bij het Westduitse voetbalteam moet wel erg groot zijn. Franz Beckenbauer, team chef van de „Mannschaft', heeft Hansi Müller in de nationale se lectie teruggehaald. De ex-speler van VFB Stuttgart en tegenwoor dig spelend voor FC Tirol in Oos tenrijk maakt deel uit van de groep, die is uitgenodigd voor de interlandwedstrijd tegen Dene marken op 24 september. Müller kwam 42 keer voor het Westduit se elftal uit en speelde zijn laatste interland tijdens de finale om de wereldtitel in 1982 in Spanje. De 138e HOMBURG Het naar de Bundesliga ge promoveerde Hom-1 burg heeft zijn trainer Fritz Fuchs (41) ont slagen. De beslissing werd vrijdagavond laat, nadat Homburg in de thuiswedstrijd tegen SchalkeÓ4 (1-1) zijn eerste punt had veroverd, na gezamen lijk overleg tussen be stuur en trainer, geno men. Sedert het be staan van de Bundesli ga is Fuchs de 138e trainer, die zijn con tract bij een club niet kon afmaken. HAAG Toen de af- j van FC Den Haag tegen iuna Sittard (0-4) gister- jdag steeds duidelijker vor- i aannam, werd vanaf de lines in het Zuiderpark rtdurend om de naar Roda I vertrokken trainer Rob Depen. De spreekko- "1 waren het gevolg van on- fedenheid over het Haagse waarbij Baans opvolger l van de Meent als verant- (rdelijke werd gezien. Het fliek liet ook duidelijk zijn euring blijken, toen hij Ron poode verving door Karei fens. De Roode, die ook eens was met de wissel, j)te demonstratief naar de me voor het applaus dat i wel ten deel viel. Pim de Meent: „Zoiets gebeurt mrnaal als je verliest. Als fint ben je de grote man", irzitter Dé Stoop, die nog ^[ds contact heeft met neu-la Ling over een even- komst naar FC Den ig, zei zich zorgen te maken r het realiteitsbesef van het ïese publiek. „Dat geroep Baan is buiten de orde. Die uitingen zijn niet in van FC Den Haag", verder elders in Sporttri- (vee records jigelslingeren IELDOORN Bij nationale dstrijden in Apeldoorn zijn erdag de Nederlandse re- fds kogelslingeren bij de se- jren en junioren verbeterd, ter van Noort (De Spartaan) jam bij de heren tot een af- jnd van 65,32 meter. Het was j derde maal dat Van Noort record dit jaar scherper |lde. Op 5 juli bracht het in op 63,24 m, waarna op 2 ;ustus in Amsterdam een and van 64,20 meter volg- fcnk van der Dool (AV $4) het juniorenrecord |70 meter. De Apeldoorner am daarmee preciés twee ënhalve meter verder dan 112 mei van dit jaar toen hij Apeldoorn 62,20 meter haal- AMSTELVEEN De hockeysters maakten hun woorden waar. Tevoren hadden ze iedereen die het maar wilde weten al verteld dat de wereldtitel in handen van Nederland zou blijven en inderdaad zegevierde Oranje gisteren op het kunstgras van Am stelveen. Er was hier dus geen sprake van bluf, maar van vertrouwen in eigen kunnen. „Het is allemaal uitgekomen zoals ik had verwacht", sprak Gijs van Heumen nadat hij en zijn dames eerst een uitgebrei de huldiging van bijna een half uur over zich heen had den laten gaan. Terwijl de feestende menigte - het sta dion zat met 8.000 doldwaze supporters propvol - zich rich ting het met bierpompen ge vulde promodorp begaf, lachte de bondscoach zijn tanden nog maar eens bloot. „Dit is voor eigen publiek natuurlijk het mooiste wat er is". De bondscoach had het feestje overigens al tijdens de wed strijd op gang gebracht. Want Sophie von Weiier, die tot beste speelster van het toernooi werd uitgeroepen, ontwijkt springend doelvrouwe Susl Wollschlëger van West-Duitsland. nadat Sandra le Poole zeven minuten voor tijd de eindstand op 3-0 had bepaald en het „Holland, Holland" in het sfeervolle Wagenerstadion maar niet ophield te worden gescandeerd, besloot Van Heu men tot twee publiekswissels. Eerst mocht Le Poole een vet te zoen en de bloemen van de Bosschenaar in ontvangst ne men en een minuutje voor tijd viel Sophie von Weiier het zelfde lot ten deel. Beiden zet ten een punt achter hun inter nationale loopbaan. „Dit is echt een perfect einde. En nu is het gewoon over en sluiten", aldus Le Poole, die zeker een jaar 'geen stick zal aanraken. En Von Weiier, die tot de bes te speelster van het toernooi werd verkozen: „Ik ga lekker in het derde van Hilversum hockeyen. En daarna zie ik nog wel". Van Heumen, die kon zien dat Amsterdam veel (overbodig?) werk had besteed aan de pro motie van de stad als kandi daat voor de Olympische Spe len met onder andere een groots vlagvertoon, maakte zich overigens niet ongerust over de opvolging van beide routiniers. „We hebben genoeg jonge speelsters met klasse. Li- sanne Lejeune is nu al een hele grote", stak hij de lof trompet over zijn ausputzer, die tot meest belovende hoc- keyster ter wereld werd uitge roepen. „En Martine Ohr kan ook enorm veel. Marjolein de Leeuw wordt ook een grote en ik heb eveneens vertrouwen in Terry Sibbing". Een paar meter verder genoot met name Lisanne Lejeune met volle teugen, terwijl ze de enthousiaste jeugd minuten lang van handtekeningen voorzag: „Die prijs voor mij persoonlijk is natuurlijk wel leuk, maar de wereldbeker is het belangrijkste. Ik heb een fijn toernooi gehad. Ik heb zo af en toe wat risico's genomen, maar dat vond ik juist wel leuk. Al vond Gijs het niet al tijd even geslaagd. Hij heeft me wel een paar keertjes op m'n kop gegeven". „Vanavond mogen ze uit hun bol", stuurde Van Heumen na maanden keihard trainen zijn dames het uitgaansleven in. „Daar heb ik nu natuurlijk niets meer over te zeggen. En bovendien hebben ze dat wel verdiend". Lisanne Lejeune haakte daar gretig op in. „Vanavond", sprak de ausput zer, die met acnt benutte straf- corners op één doelpunt na de prijs van topscorer miste, „drink ik dus geen colatje. Ik ga eens lekker dronken wor den". DENNIS MULKENS laajJAX PROFITEERT VAN VERANDERING TAKTIEK HAARLEM :LEM Het kiezen >r amusement betekent voetbal in negen van tien gevallen een keu- j 4] voor de ondergang. In geval bij de minder leelde ploegen in het 15jstel. im nu eens Haarlem, het lale clubje van Henk Hut, iningmeester van het sec- estuur betaald voetbal. De >rdhollandse formatie ilt weliswaar tegenwoordig >r een nieuwe tribune, maar staat daar slechts dank zij vermaarde terugploeg-ge- iren. De oude situatie paste er bij het bescheiden ploeg- jvan trainer Hans van Door meld. Een wat gammel, indgevaarlijk houten geval, in zijn voegen kraakte als irlem eens verdienstelijk steerde tegen een vader- ïdse topploeg. Ook in die tijd Ifde de club meestal het on- [rspit, maar dat gebeurde In doorgaans op een manier aaruit bleek dat men de ei- \n grenzen kende en daar- lar handelde. it was gisteren anders. Haar- wenste na de pauze tegen ix boven zijn macht te grij- in in het kader van de bin- ïg met het publiek. Dat pak- faliekant uit. Nadat het im van Van Doorneveld het n op „spektakel" had gezet, len er eindelijk bressen in defensie. Ajax profiteerde t' or Von Hrnrlom Jai r Vertier Onder het toeziend oog van bondscoach Rinus Michels, die onlangs weer eens van zijn ge loof afviel door het pure resul taatvoetbal te prediken, veran derde Haarlem na de pauze van het duel van aanpak. Tot plezier van de ruim tiendui zend toeschouwers, die na de wat matte eerste helft meer vertier werd geboden, en tot genoegen van Ajax. Dat zich over de gehele wedstrijd geno men al wel verzekerde van de eerste titel van dit seizoen: kampioen kansen missen. En dat is een wat mager predikaat in een seizoen dat op papier gedomineerd moet gaan wor den door PSV. Bij het vermorsen van doel rij pe mogelijkheden onder scheidde zich verrassenderwijs Jan Wouters. De nieuwe, als defensieve gaatjesvuller aan getrokken middenvelder die zich inmiddels al bijna onster felijk heeft gemaakt met zijn tikjes breed en terug, kreeg vier kansen op een treffer. Maar de oud-Utrechter kwam niet verder dan een kopbal te gen de lat. Wouters vervol maakte zijn opmerkelijke op treden met het incasseren van een gele kaart. Met doelman Edward Metgod van Haarlem en ploegmaat Fr^nk FiiVpprH Wmitnw Marco van Basten haalt uit na een korte draalbeweging langs Baas van Haarlem en scoort 2-0 voor Ajax. de meest opvallende speler. Metgod, die zich in laatste in stantie toch weer wegens ge brek aan serieuze belangstel ling van een topclub aan Haar lem verbond, was de exponent van de strijdwijze van Haar lem in de eerste helft. Die was vooral gericht op het zo veel mogelijk ontregelen van het spel van Ajax, in welke ploeg de nieuwelingen Scholten en Blind niet konden aantonen werd iedere Amsterdamse po ging verijdeld door Metgod c.s. Maar echt veel kijkplezier le verde het geheel, zoals gezegd, niet op. Tot Van Doorneveld besloot ook zijn libero Martin Haar net als Rijkaard bij de opponent offensiever te laten opereren. Vanaf dat moment steeg de amusementswaarde met enige punten, maar ver zorgde Haarlem zelf de inlei ding tot zijn nederlaag. Ajax en treffers van Rijkaard en Spelbos waren daar een lo gisch gevolg van. Tussen die twee momenten in viel een normale, overigens wel fraaie treffer van Vaa Basten, die uit een pass van Rijkaard kort wegdraaide van Baas en harci uithaalde. Niet beter „Wij konden niet bet&r", legde loop bij de feiten neer. „Voor de pauze kwamen we te wei nig in de buurt van Menzo. We werden misschien wel te veel vastgezet door Ajax. Dat moest daarna ancfers. Maar aanvallender spelend kwamen we gewoon klasse te kort. Ze ker zonder spelers als de ge blesseerden Balm en Liesdek, die pas in oktober en januari weer kunnen spelen. Rep heb ik overigens in de rust gewis seld, omdat die geen kans zag de bal een beetje vast te hou den. Hij komt waarschijnlijk nog conditie tekort". Van Doornevelds collega Jó- han Cruijff meende dat Ajax wat te verkrampt had gespeeld tot het eerste doelpunt. „Er was sprake van een zekere angst. Dat was goed te zien toen de eerste treffer eenmaal was gevallen. Voor die tijd ging de opbouw veel te traag. Daardoor waren er steeds te veel spelers voor de bal, waar mee bovendien te veel werd gelopen. Maar het meest op vallende was dat er ongeloof lijk veel kansen zijn gemist". FRANK WERKMAN Haarlem-Ajax 0-3 (0-0): 70. Rijkaard 0-1, 76. Van Basten 0-2, 80. Spelbos 0- 3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 10.200. Gele kaart: Wou ters (Ajax). Haarlem: Metgod; Masefield, Haar, Baas, Verkaik, Nijholt; Matthaei, Rep (Moniz), Peeper; keur, Atteveld (Si- tek). Ajax: Menzo; Blind, Rijkaard, bos, Boeve; Scholten (Bosman), ters, Mühren; Van 't Schip, Van Bas- ten. Dirk (Riloovt LONDEN De Britse krantenmagnaat Robert Maxwell is een man van zijn woord. Nadat bekend werd dat 32 landen de Gemenebest-Spelen, waar hij niet aleen veel geld in had gestoken maar ook voorzitter van het organisatie-comite was, zouden boycotten omdat de Britse regering weigerde economische maatregelen te nemen tegen Zuid-Afrika, dreigde hij de betreffende regeringen met boetes. Zij zouden een deel van het verlies, negen miljoen gulden, moeten op brengen. Zaterdag maakte Maxwell bekend dat hij de indi viduele rekeningen had opgemaakt en verzonden. Kenia werd voor het hoogste bedrag aangeslagen, 277.000 pond, zo'n 900.000 gulden. India (245.000 pond) en Nigeria (196.000 pond) zijn een goede tweede en derde. Het goedkoopst kwam de regering van de Maagdeneilanden er af. Zij hoeft slechts 30.000 gulden te betalen. Volgens Maxwell, bekend om zijn sympathie voor de Labour-partij, zijn de bedragen bij lange na niet kostendekkend. „Maar dat kan ook niet. Deze landen zijn niet verantwoordelijk voor het beleid van de regering Thatcher. Het zou niet eerlijk zijn grote finan ciële offers, die soms zelfs een bankroet ten gevolge zouden kunnen hebben, te vragen. De hoogte van de rekeningen hangt ten nauwste samen met de grootte van de ploegen. IAAF GROOTSTE SPORTBOND TER WERELD STUTTGART Cuba zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen van 1988, als alle onderdelen in Zuid-Korea worden ge hóuden. Dit heeft Alberto Juantorena, Olympisch kampioen op de 400 en 800 meter van Montreal 1976, gisteren gezegd tijdens het 35e congres van de internationale aUetiekbond (IAAF) in Stuttgart. Hij vervangt in West-Duitsland de Cubaanse minister van sport. Cuba vindt dat Noprd- en Zuid-Korea één staat zijn. Om eventuele probelen te voorkomen heeft het IOC onlangs Noord-Korea voorgesteld drie olympische toernooien over te ne men. Het land had daar geen trek in. Het IAAF-congres nam de formele beslissing atleten die als be roepssporter werkzaam zijn geweest, weer in genade aan te ne men. De drie leden tellende Zuidafrikaanse delegatie moest het congres verlaten. De Zuidafrikanen wilden het congres als waarnemers bijwonen, maar na een verzoek van de zwarte Afri kaanse landen verlieten ze de congreszaal. De IAAF. werd de grootste sportbond ter wereld door de toetre ding van van vijf nieuwe lidstaten: Aruba, Dominica, Ameri kaans Samoa, Guanj en Equatoriaal Guinea. De IAAF telt nu 179 aangesloten landen. Volgens IAAF-voorzitter Primo Nebiolo beoefenen 130 miljoen mensen over de gehele wereld atletiek. Niettemin werd er een stichting in het leven geroepen om de atletiek nog verder te verspreiden. Er zal een project voor „ont wikkelingshulp" worden opgezet, maar ook atleten met sociale problemen kunnen op hulp rekenen. Er zou 20 miljoen dollar (46 miljoen gulden) voor beschikbaar zijn. De atletiekfederatie verricht een onderzoek naar de beschuldi gingen tegen de Europese recordhouder verspringen Robert Em- mijan. De Sovjet-atleet, die bij de Vriendschap Spelen in Moskou 8,61 meter sprong, zou volgens de beschuldiging „hulpmiddelen" hebben gebruikt. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze 998, 2500 pi/llllV I :e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I Vd Den Haag (postzegel betalen wij). £eidoe (Sowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9