tussen 2 en 3 uur Winkeldief in Delft steelt vooral Meisjes zelden aangemoedigd de wiskunde-kant te kiezen ^egin wil >ver gas- prijzen praten :RIEMELS KONINKLIJK HUIS korthals \ltes naar Duitsland 7oor zaak ïarm Dost Ontsnapte nog gezien in Schevenings hotel "BINNENLAND CiicUcgotncwt MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 ;EN HAAG Minister orthals Altes van justitie jat binnenkort naar fest-Duitsland om met jn collega-minister al- aar te praten over de af- n< lire-Dost. De Nederlan der Harm Dost werd vori- le week in Düsseldorf stoor de rechter tot tien is ar gevangenisstraf ver- r ordeeld wegens handel softdrugs. Voor de vro-radio zei de be windsman met zijn Duitse ^ollega een „indringend esprek te willen voeren". [orthals wees er op dat hij an de rechterlijke uitspraak, ie hij te hoog achtte, weinig kPl kunnen veranderen. paEvenals in Nederland is in irjuitsland de rechterlijke lacht onafhankelijk en kun- en ministers niet zorgen voor o<en lager vonnis. Ik kan hem odleen vragen wanneer het te le ijnertijd om een gratiever zoek gaat. daar medewerking an te verlenen". Vorig jaar erd besloten de grenscontro- :s tussen Nederland en Duits- ikhnd af te schaffen. Dat bete- echter dat er een nauwe- vle samenwerking tussen beide einden moet komen in de cri- peiinaliteitsbestrijding. Volgens eie bewindsman is een nauwe- •e samenwerking pas mogelijk ils over een aantal zaken ge- ijk wordt gedacht. „Hier blijkt hter een wereld van verschil bestaan tussen de Neder- idse en Duitse rechtspraak". [LPELDOORN De Ver eniging van Exploitanten fan Gasbedrijven in Ne- lerland (Vegin) is onder foorwaarden bereid te fraten over de kabinets plannen per 1 januari de iasprijs voor huishoudens ïhinder te verlagen dan op jrond van het contract pet de Gasunie strikt ge- Jomen mogelijk is. Het ladeel van zo'n geringere Jerlaging voor de klein- erbruikers moet volgens e Vegin na volgend jaar an wel weer volledig gorden „rechtgetrokken". [et de maatregel kan volgens et kabinet de eerder aange- ondigde tijdelijke gasaccijns oqr de periode van 1 januari it 1 juli 1987 achterwege blij- 1?en. Vegin en Gasunie protes- 15 ;erden eerder deze week hef- 58 g tegen het plan voor die tij- 15 elijke accijns op aardgas, ^olgens een Vegin-woord voerder is overigens nog niet ekend hoeveel de gasprijs per 22 januari volgens het con- 18 act tussen Vegin en Gasunie - omlaag kan. „Er wordt ge- ïroken over achttien cent. 5'aarvan het kabinet dan I8tvaalf cent zou willen maken, n laar niemand weet of het in- erdaag achttien cent wordt". g Volgens het contract met de 4 iasunie wordt de gasprijs voor 27 leinverbruikers per 1 januari astgesteld op basis van de j asolieprijzen in de maanden 22 »ei tot en met oktober van dit 18 iar. DELFT De tijd waar op het meest wordt ge stolen in winkels ligt tus sen twee en drie uur 's middags. Vooral boe ken, strips, boetiek-klei- ding, snoep en etenswa ren zijn dan in trek, zo blijkt uit een onderzoek dat de Delftse politie heeft verricht. M. Wiegman van het bureau voorkoming misdrijven van de Delftse politie heeft nu ook van de daders een veel exacter beeld dan voor het onderzoek. Wiegman: „Op vallend is dat er behalve uit Delft veel uit Den Haag ko men. Deze ervaring hebben ook andere gemeenten in de omgeving. Eveneens valt op dat het vaak groepen zijn die elke dag actief zijn en zo nu en dan hun werkterrein ver leggen". De meeste daders zitten in de leeftijdsgroep van 23 tot 27 jaar, gevolgd door de veertien- tot zeventienja rigen. Ze worden vooral tot winkeldiefstal gedreven door geldgebrek (of „te lage uitke ring"), drugsgebruik of om dat ze spullen voor eigen ge bruik nodig hebben. Toen in 1984 bleek dat het aantal winkeldiefstallen in Delft met bijna veertig pro cent was. gestegen ten opzich te van het jaar daarvoor nam de Delftse politie het initia tief tot een onderzoek. Dit is uitgegroeid tot een preventie project dal ruim 23 mille sub sidie krijgt uit de „experi- mentenpot" van Justitie. De belangrijkste voorlopige con clusie luidt dat politie, justitie en ondernemers samen moe ten werken om de winkel- siefstallen terug te dringen. Remedie Na de inventarisatie werd ge zocht naar een remedie. De politie ging in op het verzoek om meer regelmatige surveil lance: begin dit jaar werd zes man extra ingezet in de win kelcentra, eerst geilnifor- mm* meerd, later in burger. Dit sloot aan bij de algemene ten dens in de politiewereld de „straatagent" beter bereik baar te maken voor het pu bliek en hem meer bevoegd heden te geven. Een aderlating voor het Delftse korps, zo'n intensieve surveillance? Wiegman: „We hebben sommige zaken, zoals bijvoorbeeld de sport, soms laten vallen en het betekende een fikse druk op het rooster. Maar ja, meer mensen krijg je niet...". Hij deelt volmondig de kri tiek van voorzitter Van der Linden van de Nederlandse Politiebond op het feit dat er nu opeens geld vrij komt voor. de experimenten met kleine criminaliteit: „Eerst hebben ze de pakkans steeds kleiner laten worden en de misdaad steeds lonender. Er is voor de politie bijna geen geld meer voor overwerk, de onregelmatigheidstoeslag is nog altijd niet goed geregeld. En nu wordt er aan de ande re kant geld in gepompt, worden extra inspanningen getroffen om de kleine crimi naliteit te bestrijden. De mensen hier zijn goed gemo tiveerd hoor, daar niet van, maar dit had hoogstwaar schijnlijk voorkomen kunnen worden als er in een eerdere fase meer geld naar de politie was gegaan". Aan het Openbaar Ministerie IN Den Haag werd gevraagd speciale „winkeldiefstalzit tingen" te houden. Wiegman: „Ik dacht dat daar een pre ventieve werking van kon uitgaan, maar het OM wilde er niet aan, want ze dachten dat het niets op zou leveren. Maar ik hoop ze alsnog in een gesprek te kunnen over tuigen." Winkelier onwetend Na politie en justitie volgde het derde onderdeel van het preventieplan: de winkeliers. Wiegman overlegde met on dernemers, belegde foruma vonden, maakte een map met informatiemateriaal, schakel de deskundigen en belegde een cursus voor personeel. Wiegman: „Liefst 55 procent van de winkeliers steekt de hand in eigen boezem en vindt dat ze zelf in de eerste plaats iets moet doen". Daar mee onderschrijven ze de conclusies van de commissie Roethof, aldus Wiegman. Het viel hem op dat bij een onderzoek onder negen win keliers bleek dat men nau welijks inzicht had in het „netto-brutotraject" van het assortiment: „Daarmee be doel ik: weten wat je ver kocht hebt, wat je voorraad is, je verlies en het aandeel daarin van diefstal, breuk, fouten enzovoorts". Hij nam met drie man steekproeven in winkels en daarbij bleek dat bij bijna alle winkels één man van de drie zich „erg vrij" door de winkel kon be wegen. „Laten we maar zeg gen dat hij het verdedigings systeem testte. Nee, hij stal niets, maar kon als hij dat had gewild prijskaartjes ver wisselen, in de kassa komen en ongezien pikken". Verder bleek dat winkeliers een chronisch gebrek hebben aan goed personeel en dat personeel niet met de dief stallen en daders kan om gaan, zeker niet als daar eni ge agressiviteit bij komt kij ken. Wiegman, met enige verbazing: „Ook al zag 55 procent zijn eigen verant woordelijkheid in winkel diefstallen, toch was het moeilijk om maatregelen te treffen en bij voorbeeld tot meting van resultaten te ko men. Zo kreeg ik ook nauwe lijks voldoende cursisten bij elkaar". Wiegman is niet ontevreden over de eerste resultaten. De aantallen winkeldiefstallen in het eerste halfjaar van 1986 waren duidelijk gedaald ten opzichte van dezelfde pe riode in 1985: van 30L naar 247. De opsporing is actiever en winkels doen meer aan giftes. Wiegman in het algemeen over de kleine criminaliteit: „Mijn filosofie is dat je de pakkans moet verhogen en de misdaad minder lonend moet maken. Door meer poli tie aan de basis, maar niet door een blik agenten open te trekken. Door de burger dus ook die winkelier wakker te schudden en te la ten zien hoe nonchalant hij zelf kan zijn, hoe makkelijk hij slachtoffer wordt. Maar bestrijding van de kleine cri minaliteit is bepaald niet makkelijk zolang de politie kampt met tekorten, zolang cellentekort de mentaliteit van daders lijkt te bepalen en een minister met één zin de helft van het sociaal cultu reel werk wil schrappen". Naast boeken en etenswaren behoort kleding tot de voor win keldieven meest aantrekkelijke doelen. Steeds belangrijker taak voor gemeenten gesneden is in overwerk door de politie. DEN HAAG Gemeenten moeten steeds meer gaan doen aan het voorkomen van kleine criminaliteit. Het voorkomen van dit soort mis drijven is niet alleen een taak van politie en justitie, maar ook van bestuurders, maat schappelijke instellingen en „de burger" zelf. In het beleidsplan Samenle ving en Criminaliteit gaat het kabinet ervan uit dat de gemeenten primair verant- woordelijk zijn voor voorko ming en bestrijding van klei ne misdaad. Er wordt voor de komende vijf jaar 45 miljoen gulden uitgetrokken voor ex perimenten op dit terrein. De eerste subsidie vijf miljoen gulden in het eerste jaar is echter niet overal onverdeeld gunstig ontvangen. Zowel uit gemeentelijke als uit politie kringen werden kritische ge luiden gehoord. Het beschik bare geld is veel te weinig en de problemen zijn juist ont staan doordat in het verleden Kleine criminaliteit richt in onze samenleving jaarlijks voor omstreeks drie miljard gulden schade aan. De schade aan gemeentelijke eigendom men als gevolg van vandalis me vormt daar maar een klein deel van: naar schat ting honderd miljoen gulden. Tot de gesubsidieerde projec ten hoort het preventiepro ject in Delft. SN pSyCW/A1ER H0EFTIANJ CSZCXMT NAAK CS K2/VAK VAN NMN NEEfiSlACMICHBD. HM Die -roeN K es mijn pc«reM0NW6E EER 3AEK Ufo T 25 augustus Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven wonen de officiële gastenavond van de Nationale Taptoe Breda bi). 26 augustus Prinses Margriet woont In het Nederlands Congresgebouw in Den Haag de openingszitting bi) van de „Second International In tensive Care Nursing Conferen ce". GRAND SEIGNEUR VOOR VAN GILS AMSTERDAM De derde Grand Seigneur, een belangrijke Nederland se mode-onderscheiding, is vanmid dag door de vereniging Nederlandse Modebeurs toegekend aan de ontwer per en zakenman Jacques van Gils. De prijs, een sculptuur van de kun stenares Wendels Gevers Deynoot en een geldbedrag van 2500 gulden, werd Van Gils overhandigd op de MODAM, de Modebeurs Amsterdam in de RAI. Volgens de jury wist Van Gils door de vondst van het zoge naamde spencerpak een hernieuwde belangstelling voor het kostuum te bereiken. Het daarna doorgevoerde karakter van „gedisciplineerde non chalance" werd door velen een we zenlijke vernieuwing erkend. Vachtclubportier in )elft doodgestoken )ELFT De 35-jarige Delftenaar R.J. lartineau is in de nacht van vrijdag op za- irdag doodgestoken bij een nachtclub in (elft waar hij als portier werkte. De ver achte, de 26-jarige R.M.S., eveneens uit rniielft, meldde zich anderhalf uur na zijn jaad bij de politie. De steekpartij volgde op en schermutseling toen de verdachte door e portier niet in de nachtclub werd toege- iten omdat hij in het verleden problemen >u hebben veroorzaakt. Bij dit incident erwondde de portier de man aan een arm. n ierop zou de verdachte naar zijn zeggen dreigement een mes hebben getrokken .,i de portier een dodelijke steek in de hart- reek hebben toegebracht. Het slachtoffer verleed ter plaatse. Parket van zeilplanken Nederland is niet alleen op land één van de drukst bevolkte naties ter wereld, ook op het water moeten de vele inwoners alle zeilen bij zetten om niet tegen el kaar te botsen. Vooral afgelopen zaterdag, toen honderden plank zeilers naar Zeewolde waren gekomen om deel te nemen aan de Nationale Jongeren Surfdag van de ANWB. Op sommige plaatsen lagen zoveel planken op het water, dat bijna van een parketvloer kon worden gesproken. Van Eekelen: stop op kernproeven DEN HAAG Nederland zal bij de Verenigde Staten aan dringen op een volledige stop van kernproeven. Minister Van Eekelen zei dit gisteren voor de Avro-radio. Volgens de minister zal de harde afwij zing van de Amerikaanse pre sident Reagan op het voorstel van Sovjet-leider Gorbatsjow om te komen tot een test stop" slecht vallen in de NAVO. „Ik denk dat de ande re bondgenoten ook vinden dat Reagan zich positiever moet opstellen tegen over dit gebaar van de Sovjet-leider", aldus Van Eekelen. Ruiten drie Turkse zaken ingegooid DEVENTER Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag stenen gegooid door grote spiegelruiten van drie Turkse zaken in Deventer. Op de stenen waren hakenkruisen getekend. De totale schade die daarbij is aangericht bedraagt enkele duizenden guldens. Volgens de Deventer hoofdinspecteur R.W. Van Soest is „duidelijke sprake van een enigszins georganiseerde actie." Hij voegt daar echter direct aan toe niet de indruk te hebben dat bijvoorbeeld een bepaalde ultra-rechtse groepering achter de vernielingen zit. De politie zoekt, met het oog op de vernielingen, naar drie jeugdige fietsers, die zijn gesignaleerd bij de betrokken panden. PREVENTIE-ONDERZOEK LEVERT RESULTAAT OP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Drie van de vier gedetineerden die afgelopen vrijdag uit de Scheveningse strafgevan genis ontsnapten, zijn nog voortvluchtig. Uit een tip die bij de Haagse politie is binnengekomen kan wor den afgeleid dat één van de gezochte misdadigers zich anderhalf uur na de geslaagde uitbraak nog steeds in Scheveningen bevond. Hij is daar om streeks vier uur 's mid dags in een hotel gezien. Een toeriste werd afgelopen zaterdag onwel bij het zien van een krantefoto van de ontsnapping. Daarop herkende ze één van de gevangenen als de man die haar daags daar voor in het bewuste hotel bij een lift bruut opzij had ge duwd. Het was haar opgeval len dat de bewuste man ook erg bezweet was. Dit voorval wordt nog eens bevestigd door een baliemedewerkster van het hotel. Dit is tot nog toe het enige concrete spoor dat de politie heeft van de ontsnapte gevan genen. Er zijn nog wel zes tele fonische tips binnengekomen, met name uit Amsterdam en omgeving, over de mogelijke relatie- en onderduikadressen van de gevluchte Joegoslaaf. Via de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) heeft de Haagse politie nog op de dag van de geslaagde ontsnapping een internationaal opsporings verzoek laten uitgaan. Ook alle korpsen in eigen land heb ben een telex met een derge lijk verzoek ontvangen. Op het hoofdbureau van de Haagse politie zit nog steeds de ontvoerder van Heineken en Doderer vast, die vrijdag als enige van het viertal kon wor den aangehouden. Hij zit in een politiecel in verband met een nieuw strafbaar feit dat hem ten laste zal worden ge legd: bedreiging met geweld. De Mercedes waarmee hij zich tijdens een wilde achtervol ging over de Laan van Nieuw- Oost-Indië klemreed, blijkt vrijdagochtend te zijn gestolen in de Haagse Copernicusstraat. Geruchten over ontsnappings plannen waren ook bij de Haagse politie bekend. „En die informatie hebben we niet naast ons neergelegd". Volgens een politiewoordvoerder is in het „recente verleden" meer malen extra gesurveilleerd rond de Scheveningse gevan genis, vaak op verzoek van de directie. Afgelopen vrijdag ge beurde dat niet. Het Tweede-Kamerlid H.F. Dijkstal van de VVD heefi aangekondigd over deze affai re vragen te stellen. Zo wil hij weten hoe het mogelijk is ge weest dat verschillende instan ties op de hoogte waren van de uitbraak en hoe de wapens in de gevangenis konden worden binnengesmokkeld. Een verslaggever van De Tele graaf was op de dag van de ontsnapping op bezoek bij de 33-jarige Heineken-ontvoer- der, voordat deze deelnam aan de ontsnapping. De politie heeft de verslaggever afgelo pen vrijdag enkele uren on dervraagd. NIJMEGEN Meisjes zijn op school ijveriger, volgzamer, kwets baarder en dommer dan jongens. Die mening kwam in 1982 naar vo ren tijdens een onderzoek onder Ne derlandse leraren in het voortgezet onderwijs. Het ministerie van on derwijs vond dat dit soort opvattin gen doorbroken moest worden en gaf daarom opdracht tot het schrij ven van een lesboek voor aanstaan de docenten. Vorige week kwam het uit. Het boek draagt de titel „Sekse-ongelijk heid en onderwijs Wat Jip en Janneke (nog) niet leren in de docentenopleiding". De schrijfsters zijn onderwijssociologe Carla Petit en theologe en docente maat schappijleer Bientje Sterringa. Zij hebben het handboek ontwikkeld aan de Lera renopleiding Maatschappijleer van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Het is be stemd voor studenten van de Nederlandse lerarenopleiding (NLO) en de Universitai re lerarenopleiding (ULO). De schrijfsters zeggen door hun boek aanstaande docen ten ervan bewust te willen maken dat meisjes vaak anders behandeld worden op school dan jongens. Ze willen dat de lera ren dat gaan signaleren en er verandering in gaan brengen, zodat de ontplooiings kansen van meisjes vergroot worden. Carla Petit zegt: „De traditionele rolver deling wordt jongens en meisjes van jongs af aan met de paplepel ingegoten. Door het speelgoed dat ze krijgen bijvoorbeeld. Later op school wordt die ontwikkeling doorgezet. Meisjes worden, ook bij de keu ze van hun vakkenpakket, gestimuleerd om te kiezen voor de zogenaamde vrou welijke, verzorgende beroepen. Ze wor den vaak niet aangemoedigd om de B- kant op te gaan. Bovendien verwacht men dat zij later echtgenote en moeder wor den. Jongens worden veel meer voorbe reid op het functioneren als kostwinner. Veel leraren blijken ook het meest be trokken te zijn bij goed presterende jon gens". De schrijfsters hebben voor hun onder zoek geen lange dagen incognito in leslo kalen doorgebracht. Hun enige veldwerk bestond uit acht interviews die zij aan het begin van hun onderzoek hielden met do centen van lbo en mavo. Verder is het boek geheel gebaseerd op literatuurstudie: ruim tweehonderd titels staan in de lijst vermeld. De meeste informatie kwam uit de VS, de rest uit Duitsland, Engeland en Nederland. Het zoeken en verwerken van de literatuur nam twee en een half jaar in beslag. Het boek telt acht hoofdstukken over on derwerpen als vrouwelijke leerkrachten, de jeugdcultuur, leermiddelen en verschil len in de keuze van het vakkenpakket. Elk hoofdstuk wordt vooraf gegaan door een serie verwerkingssuggesties. Zo zijn er opdrachten voor leerling-docenten om opstellen te schrijven, dia-series en colla ges te maken, een rollenspel op te voeren en interviews te houden. Bientje Stellinga:„Het is de bedoeling dat de leraren later het geleerde gaan toepas sen in hun eigen lessen. De beïnvloeding van jongens en meisjes gaat vaak onbe wust. Dat is bij systematisch onderzoek gebleken. Daarom is die bewustwording zo belangrijk. Vaak bleef de aandacht daarvoor beperkt tot de nascholing van docenten. Nu wordt er structureel iets aan gedaan". Is er veel belangstelling voor het boek? Carla Petit: „We hebben 9 studiedagen ge houden door het hele land heen. Het ma teriaal is ook in 17 groepen gebruikt en getoetst. We hebben veel positieve reak- ties gehad. Ook wel kritiek, zodat we be paalde onderdelen konden bijstellen. Sommige docenten hebben al beloofd dat ze het boek gaain gebruiken. Maar dat blijft altijd afwachten natuurlijk". Op de vraag waarom die doorbreking van alle traditionele rollen nu eigenlijk zo be langrijk is, kijken de schrijfsters, beiden actief in het emancipatiewerk, elkaar lichtelijk verbaasd aan. Carla Petit: „Wel, de maatschappelijke ongelijkheid tussen mannen en vrouwen moet weg. Ook in het onderwijs. Wat intelligentie betreft zijn jongens en meisjes gelijkwaardig. Of sommige verschillen aangeboren zijn weet ik niet. Dat valt ook niet te bewijzen. Wij zijn ervan overtuigd dat veel verschillen aangeleerd zijn en dus te veranderen. Dit boek zal natuurlijk niet de wereld verbe teren, maar we hopen een steentje bij te dragen". Dat „steentje" telt 223 pagina's en is ver schenen bij uitgeverij Versluys in Almere (prijs ƒ27,50). PETRA DE VRIES Prins Claus (foto rechts) bekeek zaterdag de gepavoiseerde vis sersschepen tijdens de Nationale Dag voor de Zeevisserij in Den Helder. Verder reikte hij prijzen uit aan de eigenaren van de kot ters die de mooiste partijen vis hadden aangevoerd. In een ande re hoek van Nederland, Yerseke (foto boven), snoepte ook de po litie mee van de 30.000 gratis porties ter gelegenheid van een mosseldag, LESBOEK VOOR AANSTAANDE LERAREN Vissen en mosselen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3