Oekraïners hebben in Genk eigen kerk aan tafel kerk wereld Aantal christenen in Israël groeit Prof. Mulder wil krachtiger protest tegen VS-beleid Nicaragua Secretaris Zuidafrikaanse bisschoppen zwaar gemarteld £eidóc6omcut' weer Beurs van Amsterdam^ ACHTERGROND £eidóC0Oiuant MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA Italiaans dorp 'roepingendorp' Omdat 107 van de 1.470 inwoners voor het religieuze leven hebben gekozen, is het boerendorpje Lu Monferrato bij Ales sandria in Piemonte gekozen tot plek van een symposium over roepingen tot het religieuze leven. Voor de gelegenheid waren tachtig van de 107 geroepenen naar hun dorp teruggekeerd, zelfs van zover weg als een parochie in New York, waar Peter Rinaldi de pastoor is en de auteur van een verhandeling over de Lijkwade van Turijn. Sinds een eeuw is Lu Monferrato en roepingendorp geweest: in 1946, toen er nog 2.900 inwoners waren, waren 235 van hen seculier of regulier priester of kloosterlingfe). Velen zijn uitgezwermd in de wereld, vooral naar Noord- en Zuid-Amerika en Afrika. Kardinaal Sin: Politici hebben niets geleerd De aartsbisschop van de Filipijnse hoofdstad Manila, kardinaal Sin, heeft zaterdag een scherpe aanval gedaan op de politici die zich naar zijn mening weer net zo gedragen als voor de val van dictator Marcos. „Zij zijn er slechts op uit hun persoonlijke macht te vergroten en ze vergeten het algemeen belang". De rijken geven steeds meer toe aan hun zucht naar geld en het aantal armen neemt toe, aldus Sin. De bevolking bevindt zich in e?n toestand van onverschilligheid. „De tijd van eensgezind heid, tijdens welke de dictator viel, is voorbij". Hij herinnerde aan de oproep tot 100 dagen van gebed voor nationale verzoe ning, eenheid en vrede. „Deze oproep is nodig omdat de vruch ten van de revolutie steeds meer verdwijnen." Weeg het leven wat lichter. Hans Lodeizen Een zich weinig op de voorgrond dringende ge meenschap heeft einde lijk loon naar werken en geloof: de Oekraïnse christenen. Na jaren van twijfel, sparen, plannen maken, zonder twijfel gebed en soms berusten in het lot dat hen weke lijks bijeenbracht in een armzalige barak om hun godsdienst te belijden, hebben zij sinds jaren weer een echt thuis. Gisteren werd namelijk de Oekraïnse orthodoxe kerk in het groene gedeelte van Bel gisch Genk gewijd. Pastoor („Ik noem me liever reve rend, de gelovigen zeggen „Vader Ivan" in het Oek- rains") Ivan Derewianka (49) kan het nog niet geloven. In werkkleding, want de laatste hand moet aan het schilder achtige kerkgebouw gelegd worden, zegt hij: „Dit moet het centrum worden van alle Oekraïners uit het wijde ge bied, inclusief Nederland. \v \v\ De gisteren in gebruik genomen splinternieuwe Oekraïnse kerk in het Belgische Genk. Vader Ivan is een van de Oekraïners, die zich verzet ten tegen het Sovjet-regiem en via de status van „Ostar- beiter" in Hitler-Duitsland na de oorlog in Belgie te rechtkwamen. De meeste van hen hebben, net als va der Ivan, nog steeds de status van politiek vluchteling. In België vonden de Oekraïners voor het merendeel werk in de mijnen en zij smeedden zich tot een hechte eenheid, ook toen de meer geletterden onder hen kansen kregen in andere landen, waaronder Canada. Vader Ivan werkte vanaf 1961 16 jaar lang op de expeditie bij Bata in Best, „waar ik het zeer naar mijn zin had, maar helaas kon er door de crisis geen vervoer meer geregeld worden tussen Genk en Best, waardoor ik de baan kwijtraakte." Door zelfstudie werd Ivan Derewianka vervolgens priester. „Ik was altijd al aan het twijfelen geweest of ik dat niet zou moeten doen. Mijn vader was mijnwerker, maar de kinderen konden kennelijk goed leren. Ik heb een broer die in Canada ook priester is en een andere broer is arts." Inmiddels was toen Ivan zich voorbereidde op zijn priesterschap, de eer ste golf Oekraïners, die in Genk het geloof bewaarde voor de ongeveer 1500 land genoten vervangen door een jongere generatie. „Die jon gere kerkeraad nam", aldus vader Ivan, „het initiatief tot het oprichten van een geheel nieuwe kerk. Het was de ge neratie die geen hoop meer had ooit terug te keren naar de Oekraïne en een echt thuis wilde." De priester legt vervolgens uit hoe de Oek raïners wel integreren, maar niet assimileren. „We houden onze eigen cultuur vast, we spreken onderling Oekraïns, we houden vast aan. onze ei gen kerktradities de jon geren vragen daar ook om maar we maken wel degelijk deel uit van de gemeenschap, waarin we wonen en wer ken." De plannen uit 1979 konden uiteindelijk gereali seerd worden dank zij steun van de gemeente (de grond) en bedrijven als Volvo en Ford. „In 1982 kon de bouw grond gewijd worden", zegt vader Ivan, „en nu zijn we zo ver dat we dit prachtige ge bouw dat in totaal bijna 1 miljoen gulden heeft gekost, kunnen inwijden." „Weet u wat merkwaardig is vraagt hij tenslotte. „We hebben met alle Oekraïners over de hele wereld een prima relatie met uitzondering van de Oekraï ne zelf, want alle banden daarmee zijn doorgesneden." Zondag was er zelfs een bis schop uit Canada over. „Maar van onze broeders in Neder land horen we zelden iets. Zeg in Nederland dat ze hier, in de?e nieuwe kerk, altijd welkom zijn." AAD JONGBLOED Israel is het enige land in het Midden-Oosten waar het aantal christenen een ver houdingsgewijs grote groei vertoont. De afgelopen tien jaar was er een groei van 30 procent. Volgens de jongste statistiek is van de 4,25 mil joen inwoners een totaal van 102.000 christen. Dat komt neer op 4,2 procent van de bevolking. Van alle godsdienstige groe peringen in het land genieten volgens Rossing de christe nen de grootste vrijheid. Zo kunnen Kerken die kerkelijk trouwen, scheidingen in schrijven of waken over voogdijzaken in afwijking van wat voor andere religies geldt, geheel onafhankelijk van de Staat hun ambtelijk handelen registreren. Ook wat betreft instellingen vSn weldadigheid en het on derwijs werken de christenen gewoongetrouw tamelijk on afhankelijk van het staatsap paraat, hoewel er wel een ontwikkeling is te zien in de richting van integratie op het gebied van sociale zaken, me dische voorzieningen en het onderwijssysteem. Het ministerie onthoudt zich zorgvuldig van ingrepen in wat de christelijke gemeen ten zelf willen oplossen of ondernemen. Zijn afdeling moet volgens Rossing als een brievenbus worden be schouwd, waarin de gemeen ten hun problemen kwijt kunnen voor zover de over heid behulpzaam kan zijn bij het zoeken naar een oplos sing. Voorts komt het minis terie in actie bij problemen tussen confessies onderling, bij voorbeeld wat betreft toe gang tot de heilige plaatsen. De christenen in Israel zijn verdeeld over 500 denomita- ties en zelfstandige orden. De Nederlandse regering moet het illegale optreden van de Verenigde Staten tegen Nicaragua veel duidelijker en krachtiger veroordelen. Het Internationale Hof van Justitie heeft niet voor niets de Verenigde Staten veroordeeld. Dat Reagan openlijk zegt dat hij de sandinistische regering ten val wil brengen, kan Nederland niet zonder meer accepte ren. Voortdurend protest van ons land en de andere Europe se bondgenoten is noodzakelijk. Dit zei prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, zaterdag op Schiphol bij terugkeer uit Nicaragua. In de hoofdstad Managua heeft hij afgelopen woensdag de zogenaamde vredesambassade geopend, waar toe Pax Christi en het IKV het initiatief hebben genomen. Mulder was door de Nicaraguaanse Baptistenconventie uit genodigd. Hij heeft daar gesproken met regeringsvertegen woordigers, onder wie vice-president Sergio Ramirez, en met kerkelijke figuren, zowel voor- als tegenstanders van de sandinistische regering. Het gesprek begin volgende maand tussen de sandinistische regering en de bisschoppen is volgens Mulder het enige hoopvolle teken in het land. In Nicaragua wordt aangeno men dat deze afspraak tot stand is gekomen op aandringen van de nieuwe nuntius, die in opdracht van het Vaticaan handelt. Als de ernstig verdeelde Rooms-Katholieke Kerk en de staat tot enigerlei vorm van concordaat komen (waar op in regeringskringen wordt gehoopt), dan valt daarmee een van de argumenten van Reagan weg om de contra's te steunen. Uit kerkelijke kring is vernomen, dat op de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad van Nicaragua sinds begin 1985 een apart daarvoor aangestelde functionaris zich bezighoudt met het kerkelijk leven in het land. Deze houdt de activitei ten van kerkelijke vertegenwoordigers nauwkeurig in de gaten en scheidt bokken van schapen, door aan te geven wie voor en wie tegen de Sandinisten is. Desgevraagd heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken te Was hington bevestigd dat deze activiteiten worden bedreven, „omdat religieuze groeperingen een belangrijke rol spelen bij de strijd in het land". In Nicaragua wordt beweerd dat er ook Amerikaans geld gaat naar protestantse groeperingen die zich tegen de regering van Nicaragua verzetten. Bisschop fietst een eindje mee Mgr. Ph. Bar gaf gisteren in Poeldijk het startschot voor de Bartholomeusrit ter gele genheid van het zestig jarig bestaan van de Bartholo- meuskerk. Omdat er op dat moment een regenbui neer- plensde, was de belangstel ling slechts matig. Om de moed erin te houden fietste de bisschop een eindje mee. De zwarte secretaris van de bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, pater Smangaliso Mkhatshwa, is zwaar gemarteld. Dit deelde zijn secretaresse mee nadat ze hem in de gevangenis had bezocht. In het kader van de noodtoe stand werd de pater in juni opgepakt. Mkhatshwa, die in de Herculesgevangenis in Pretoria wordt vastgehouden, werd afgelopen woensdag op een hem onbekende plaats verhoord. Tijdens het ver hoor, dat 24 uur duurde, moest hij onafgebroken staan. Geblinddoekt werd hij door in totaal vijf agenten verhoord, aldus zuster Smit. „Zijn voeten waren gezwol len. Hij kon nog slechts met een stok lopen. De agenten hadden ook „andere dingen" gedaan, waarover hij tegen over mij niet wilde praten," aldus zuster Smit. Pater Mkhatswa: gemarteld De bisschoppenconferentie heeft het Hooggerechtshof te Pretoria verzocht leden van de Zuidafrikaanse politie te verbieden pater Mkhatshwa te mishandelen en-of te mar telen. Verder wordt het Hof toestemming gevraagd om Mkhatshwa door zijn eigen arts te laten onderzoeken. Dit heeft advocaat Brian Currin bekend gemaakt. Inmiddels heeft de officier van justitie bekend gemaakt dat een overheidsarts en de Erivé-arts toestemming heb- en gekregen pater Mkhats hwa te onderzoeken. Advo caat Currin sprak als zijn verwachting uit dat beide artsen bereid zullen zijn ten gunste van Mkhatshwa te ge tuigen, aldus Currin. Mensenrechtengroepen schatten het aantal personen die na het uitroepen van de noodtoestand zonder opgave van redenen werden opge pakt, op ruim 13.000. De re gering heeft kortgeleden de namen van 8.400 bekend ge maakt. Relatief meer incest in rechtsorthodoxe kringen niet bewezen Zolang er geen grondig onderzoek is verricht, moet men oppassen met boude beweringen dat in rechts-orthodoxe incest kringen rela tief vaker voorkomt en dat godsdienst zelf in cest bevordert. Dit schrijven mevrouw A.M.E. Faber en de arts P.F.J. Dupuis, leden van de hervormde werkgroep incest in „Woord en Dienst", het orgaan voor her vormd gemeenteleven. Zij zijn lid van een werkgroep, die vorig jaar op verzoek van het hervormd moderamen is ingesteld door de raad voor kerk en gezin. Er zijn volgens Faber en Dupuis aanwijzin gen dat incest-slachtoffers uit godsdienstige milieus er langer het zwijgen toe doen dan die uit niet-godsdienstige milieus. Dit kan volgens hen te maken hebben met het feit dat „in de kerk nog altijd voornamelijk ge zwegen wordt over sexualiteit en lust". Dit onderwerp is veelal omgeven met schuld en zondebesef. Praten erover wordt als taboe er varen, hetgeen voor slachtoffers van incest een extra drempel is. De kerk moet naar de mening van Faber en Dupuis de ogen openen voor het feit dat mannen doorslaggevende invloed hebben op bijbelexegese en kerkcultuur, dat bepaalde bijbelteksten zich er uitstekend toe lenen de macht van de vader en de onderschikking van vrouw eri kinderen te rechtvaardigen, en dat de machtsverhoudingen in het gezin en bepaalde ideeën over de opvoeding („eert uw vader en uw moeder") niet alleen de incest hebben mogelijk gemaakt, maar ook de mate waarin het (sexueel misbruikte) meisje zich kan verzetten, negatief beft vloeden. R.-K. Kerk Zambia ondervindt hinder van fundamentalisten „Als de Rooms-Katholieke Kerk van Zambia niet duch tig op haar tellen past, loopt zij groot gevaar te bezwijken onder de druk van buiten, voornamelijk uitgeoefend door Amerikaanse fundamen talistische kerken en sekten". Dat heeft de Amerikaanse missionaris van het Heilig Hart, Robert Martineau, ver klaard. Rondreizende evangelisten zetten circustenten op in de nabijheid van katholieke ker ken en trekken met hun vuri ge preken duizenden mensen, „die allang genoeg hebben van de ongeïnspireerde praat jes die in katholieke kerken voor een preek doorgaan". Naar de missionaris meldt, delen de evangelisten grote hoeveelheden pamfletten en stripboekjes uit waarin de R.- K. Kerk belachelijk wordt ge maakt. Eén ervan, getiteld „De God vader", toont drie pausen en profil op de omslag. In de tekst wordt gesuggereerd dat de drie connecties hebben on derhouden met het maffia misdaadsyndicaat. Een ander boekje legt de relatie voor de roeping van katholieke reli gieuzen bij de Egyptische af godendienst waarin kinderof fers werden gebracht. Naar zijn mening hebben de Zambiaanse katholieken wei nig verweer tegen deze inva sie. Ze zijn wel goed opgeleid in vroomheid en devotie, maar niet in geloofszaken. Tartaar met gebakken ui en bacon, spitskool en aardappelen yoghurtvla met pruimencompote De benodigdheden voor twee zijn: 25 g margarine, 2 tar- taartjes, zout, peper, ui, 5 g margarine, 4 plakjes bacon; 5100 g spitskool, 10 g margarine, zout, nootmuskaat of sel derij of lavas; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 dl water, pijpkaneel, 150 g pruimen, 25 g suiker, aard appelmeel, 2 dl yoghurt, 2 dl gele vla (of 2 dl melk, 10 g custard, 12 g suiker). Laat de eerste portie margarine bruin worden in een koeke- pan, leg er de tartaartjes in en bak het vlees al heen en weer schuivend in vier a vijf minuten bruin. Leg de tartaartjes op een warm bord en strooi er zout en peper over. Maak de jus af met water en zout Bak in een tweede pan de kleingesneden ui en bacon regel matig omscheppend lichtbruin. Schep dit mengseltje op de gebakken tartaartjes. Schenk de jus in de pan waarin ui en bacon gebakken zijn, laat hem nog een minuut koken. Haal lelijk blad van de spitskool, spoel haar schoon en snijd haar in smalle reepjes. Laat de margarine smelten, voeg de kool, twee lepels water en zout toe en sluit de pan. Smoor de groente in een kwartier gaar; schep haar in die tijd een paar keer om. Voeg zo nodig nog wat water toe. Bestrooi de spits kool met nootmuskaat of met fijngeknipte selderij of lavas. Laat het water met een stukje pijpkaneel tien minuten trek ken. Snijd de gewassen pruimen een keer door en ontpit ze. Doe pruimen en suiker bij het water met pijpkaneel en laat de vruchten in een paar minuten zacht worden. Schep de pruimen met een schuimspaan in een Schaal, doe de pijpka neel weg en bind het sap met weinig aardappelmeel. Laat de compote koud worden. Meng yoghurt en vla, leg er wat com pote op en geef de rest er apart bij. F H 6 JEANNE Gasaccijns van de baan HeT kabinet heeft vrijdag een verstandig besluit genora el door af te zien van de omstreden tijdelijke heffing op laa aardgas. Minister Ruding wilde deze aanvankelijk per 1 jai*n ari 1987 opleggen om een deel van het financieringstek |t( voor 1987 weg te werken. Voorwaarde is nog wel dat de G >i unie en de Vereniging van gasexploitanten in Nederlaei (Vegin) bereid zijn de aardgasprijs voor kleingebruikers r 'e een geringer bedrag te verlagen dan de bedoeling is. Tej die voorwaarde zullen zij zich waarschijnlijk niet verzetU r( IV e Een ander besluit kón het kabinet ook eigenlijk niet ij- goed fatsoen nemen nadat bekend was geworden, dat twee grootste oliemaatschappijen in ons land, Shell en Es nota bene een deel van de opbrengst van deze belasting z< den ontvangen. Het ging daarbij om een bedrag van 15 n V joen gulden dat, als gevolg van een uit 1974 daterende spraak, naar de beide maatschappijen zou toevloeien in pla -» van aan de schatkist. J WELISWAAR zouden die 15 miljoen slechts een geriir deel hebben gevormd van de in totaal 600 miljoen gulden f de tijdelijke gasaccijns zou opbrengen. Het kon echter te niet de bedoeling zijn dat de belastingbetaler op die manr" twee grote bedrijven zou gaan spekken, die onder meer daj zij het aardgas toch al floreren. Dan zijn er uiteraard wel dere, veel betere bestemmingen voor dat geld te vinden. TQ recht had de Vegin tegen het aanvankelijke voornemen L. zwaar gemaakt. r\ Pr L/OK uit andere overwegingen was het instellen van een ja; delijk aardgasaccijns aanvechtbaar, al was het maar om^i daardoor een produkt dat tot de eerste levensbehoeften kjei worden gerekend, nog duurder zou worden dan het al is. He lag ook daarom min of meer voor de hand dat de ministjoi raad van het voornemen zou afstappen en dat ook minis)a Ruding zou inzien, dat hij op zijn schreden moest terugker(oi Veel wind en regen DE BILT (KNMI) De eerste tekenen, die er op wijzen dat de zomer langzaam ten einde loopt, dienen zich morgen aan. Er is veel wind, waaruit het van tijd tot tijd regent en de wind is flink toegenomen. De zuidoosten wind is krachtig, er moet zelfs rekening worden gehouden met een stormachti ge wind. Later op de dag draait de wind naar het zuid westen, maar verandert niet in sterkte. Waar ook nog weinig in verandert is de middagtem- peratuur. Die behoudt zijn waarden zoals wij die de afge lopen dagen gewend waren, zo rond de 19 graden. Vannacht wordt het alleen veel warmer, omstreeks 15 graden. De ver andering in het weer hangt sa men met een diepe en actieve depressie, die morgen boven Engeland wordt verwacht en vandaag langzaam verder naar het oosten trekt Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandina vië: Perioden met zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur tus sen 14 en 18 graden. Britse Eilanden: Dinsdag van tijd tot tijd regen met name in zuid-Engeland. Woensdag pe rioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur van 14 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Benelux: Van tijd tot tijd re gen. In de loop van woensdag vanuit het westen opklarin gen. Middagtemperatuur rond 18 graden. Duitsland: Van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur rond 20 graden. Frankrijk: Dinsdag van tijdi v tijd regen, in de loop t- woensdag vanuit het wesf opklaringen. Middagtempd01 tuur van 18 graden in |e: noordwesten tot 27 graden 4 de Rivièra. to pr Spanje, Portugal: Zonnig, mlie in het noorden ook nog k$l op een bui. MiddagtempeE tuur van 18 graden in noor^u tot 30 graden elders. na lei Italië, Joegoslavië: Perioèr met zon, maar vooral woalli dag kans op een bui. Midcfji temperatuur van 25 gradeiiof het noorden tot 35 gra^ai meer zuidelijk. fe BS Alpenlanden: Veel bewoltór en van tijd tot tijd regen. Irte loop van woensdag in het vle telijk deel vanuit het weir opklaringen. Middagtempeu tuur tussen 18 en 22 gradeJe WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam De Bilt zw bew Eelde I bew Eindhoven regenbui Max Min B Helsinki Innsbruck Klagenfurt w bew. 19 12 onbew. l.bew. v bew. 25 19 GOUD on bewerkt Opgave: Drijfhout. A'dam

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2