Hulp van binnenuit bii gen i su i tbr aak Bon: Onwel Deetman stelt bezuinigingen ter discussie Rijkspolitie zoekt jonge mensen in de Randstad MINISTERIE START GROOTSCHEEPS ONDERZOEK ■■boh Branden verwoesten duizenden hectaren bos iri Frankrijk BROCCOLI EN VARKENSLEVER Dodelijk ongeval op snelweg £cidóc (2ou/ia/ni £eicUe 6omont Maandag 25 augustus 1986 77e jaargang no. 23586 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Zwaar bewolkt en perioden met regen. Minimumtempera tuur ongeveer 15, middagtem- peratuur rond 19 graden. Krachtige tot stormachtige wind, kracht 6 tot 8, eerst zuidoost, in de middag draai end naar zuidwest. Zon op: 06.41; or.„ Schev. hoog water end naar zuidwest. Zon op: 06.41; onder: 20.41. Schev. hoog water: 8.14 en 128; laag water: 3.59 en 16.13 LEIDSCHENDAMSE VROUW (89) BLIJKT TE ZIJN GEWURGD LEIDSCHENDAM De 89-jarige wedu we A.M. Kolstee-Sluiter, die vrijdagavond door de politie in haar woning op de vijfde verdieping van het bejaardencomplex Dui venvoorde dood werd aangetroffen, blijkt te zijn vermoord. Sectie in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft uitgewezen dat de vrouw door wurging om het leven is gebracht. De Leidschendamse politie stelt, samen met een bijstandsteam van acht rechercheurs en twee technisch spe cialisten, een onderzoek in. Vandaag wor den kennissen en werksters in de flat on dervraagd. De politie tast nog in het duis ter over de reden van de moord. Pag. 5: Vriendin vindt gewurgde vrouw in haar huiskamer. DEN HAAG De rijkspolitie in de provincies Zuid- en Noord- Holland wil op korte termijn driehonderd a vierhonderd aspirant agenten werven om het enorme tekort aan personeel aan te vullen. Dit heeft een woordvoerder van de algemene inspectie van de rijkspolitie vanmorgen meegedeeld. Het is de bedoeling, vooral jongeren uit de Randstad zelf aan te trekken omdat op die manier de kans kleiner is dat de agenten na verloop van tijd elders in het land gaan werken. Bij de werving van jongeren uit het westen wil de rijkspolitie zo aantrekkelijk mogelijk te werk gaan. Folgerts: „Veel jongeren den ken vaak dat het werken bij de politie in de Randstad hetzelfde is als werken in een grote stad. Dat is helemaal niet zo. Je kunt als rijkspolitieman of -vrouw ook in een heel leuk dorpje in het westen terecht komen". GOUD ONDER STOEPTEGEL ROTTERDAM Onder een stoeptegel in de Rotterdamse wijk Zevenkamp heeft de politie een grote hoeveelheid gouden kettin gen gevonden die eerder deze maand bij een juwelier waren ge stolen. De vondst werd gedaan op aanwijzing van één van de vier verdachten, die in verband met de diefstal zijn aangehouden. Het overige deel van de buit, met een totale waarde van 100.000 gulden, werd in de woning van één van de verdachten gevonden. Bij de diefstal op 7 augustus had een man zich voorgedaan als aspirant- koper van een gouden ketting en vervolgens het hele getoonde fou- draal meegenomen. Man en kleinzoon verdronken MOOK In een grindplas bij de Maas in het Noordlimburgse Mook zijn zater dagmiddag de zevenjarige Mare Hen driks en zijn 52-jarige grootvader Wil lem Lindsen, beiden uit Zevenaar, ver dronken. De jongen was met zijn groot ouders op een vakantietochtje per ple- zieijacht. Rond half twee gleed hij uit. Omdat de jongen niet kon zwemmen sprongen de grootmoeder en grootva der hem na. De vrouw gaf haar red dingspogingen op nadat zij zelf dreigde te verdrinken. De stoffelijke overschot ten van de man en het kind werden pas na uren zoeken gevonden. De grootvader had het kind nog bereikt en klemde het in zijn armen. Beiden zaten verstrikt in vissnoeren, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. Slachtoffers longkanker voor de helft meerokers" BOEDAPEST De helft van de mensen die aan long tanker sterven, overlijdt aan .meeroken". Dit heeft de Britse arts Sir Richard Doll in het weekein de verklaard op het 14e in- ;ernationale kankercongres in Boedapest. Alleen al in Groot-Brittannië sterven naar zijn mening jaarlijks 1.500 mensen aan „passief ro ken". Doll baseerde zijn uit spraak op tien onderzoeken naar „meeroken" die in Griekenland, Groot-Brittan nië, Hongkong, Japan en de VS uitgevoerd zijn. In ta baksrook zijn 3.800 chemi sche stoffen geïdentificeerd, aldus de Britse arts. Van 50 daarvan is bij proefdieren vastgesteld dat zij kanker verwekkend zijn. Een aantal van die chemische stoffen blijkt veel sterker in de „se cundaire stroming" van het roken van tabak voor te ko men dan in de „primaire stroming". DEN HAAG Minister Korthals Altes van Jus titie is er zeker van dat de vier gevangenen, die afgelopen vrijdag uit de Scheveningse strafge vangenis ontsnapten, hulp van binnenuit heb ben gekregen. Justitie is vandaag begonnen met een grootscheeps onder zoek naar deze zoveelste ontsnapping uit de zwaarbewaakte B-vleu gel van de gevangenis in Schevenifigen, waar in vijf jaar tijd tientallen gedetineerden wisten te ontsnappen. De drie voortvluchtige ge vangenen één van de vier werd kort na zijn uitbraak alweer aangehouden za ten opgesloten in het gedeel te van de strafgevangenis, dat ook wel wordt aange duid met de Bunker. Dit geldt als de zwaarste afde ling van het complex, omdat daar de gevaarlijkste „klan ten" van Justitie zijn onder gebracht. Veel van hen zit ten er opgesloten omdat ze als „vluchtgevaarlijk" te boek staan. De minister toonde zich gis teren voor de AVRO-micro- foon zeer verontrust over het feit dat vier gevaarlijke misdadigers juist uit deze af deling konden wegkomen. Hij wees er bovendien op dat één van de vier ontsnap ten kort geleden ook al bij een uitbraakpoging betrok ken was. „Dan ben je toch gewaarschuwd, dan moet je extra opletten. Als er dan ook nog een waarschuwing is geweest, dan moet je maatregelen treffen". Met die „waarschuwing" doelde minister Korthals Altes op het bericht dat de Centrale Recherche Informatiedienst van de ontsnappingsplannen op de hoogte was geweest. Eventueel wil de minister bij het onderzoek de rijksre cherche inschakelen, want, zo zei hij, „de onderste steen moet bovenkomen". Pag. 3: Ontsnapte nog in Schevenings hotel gezien. NICE Enorme branden, aangewakkerd door ster ke wind, hebben het afge lopen weekeinde tiendui zend hectaren bos in het zuiden van Frankrijk ver woest. Het vuur heeft aan vier perso nen het leven gekost: twee mannen kregen een hartaan val, een brandweerman kwam in de vlammen om en een ou dere vrouw verbrandde in haar auto, waarmee zij wilde vluchten. Enkele tientallen mensen liepen brandwonden op en aandoeningen aan de luchtwegen. Circa tweedui zend mensen moesten worden geëvacueerd. De branden braken zaterdag uit in gebieden in de buurt van Grasse, Nice en Cannes. Vooral het Massif du Tanne- ron werd ernstig getroffen. Aanvankelijk' leek het vuur gisterochtend onder controle, maar de mistral wakkerde de brand opnieuw aan. Tweedui zend brandweerlieden probe ren het vuur meester te wor den met behulp van tweehon derd voertuigen, tien blus vliegtuigen en twee helikop ers. Kampeerterreinen en en- iele dorpen zijn inmiddels ontruimd, alsook de psychia trische vleugel van een zie- Brandweerlieden helpen bij de evacuatie van een inwoner van Mougins aan de Franse Rivièra, terwijl de vuurzee hen van achteren nadert. De brandweer houdt er reke- sommige gevallen sprake van ning mee dat de branden zijn brandstichting. Ook op het aangestoken. Vorige maand eiland Corsica braken dit gingen in zuid-Frankrijk al weekeinde branden uit, maar bijna 6500 hectaren bos verlo- die konden volgens de autori- ren door branden. Volgens de teiten aldaar, snel worden be- autoriteiten was ook hier in dwongen. kenhuis in Grasse. Zeker tweehonderd woningen gingen in verschillende vuurhaarden verloren. De dorpen Pegomas en Auribeau werden voor het grootste gedeelte door het vuur vernietigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman van Onderwijs is bereid af te zien van de door hem aangekondigde bezuinigingen op het spe ciale onderwijs indien deze om „onderwijskundige redenen on gewenst worden gevonden". Hij zei dit gisteravond voor de KRO-televisie in de actualiteitenrubriek Brandpunt. De minister kondigde tevens aan 50 miljoen gulden extra uit te zullen trekken voor opvang en begeleiding van moeilijk lerende kinderen op basisscholen. Deetman wil de toevloed van moeilijk lerende kinderen naar de speciale scholen (bijvoorbeeld LOM- scholen) wat afremmen omdat de opvang van deze kinderen, al dus Deetman, „in de eerste plaats moet gebeuren op de gewone basisscholen". Bij de bezuiniging op de speciale scholen zal vol gens de minister een groot aantal categoriën buiten beschouwing blijven. Zo zal de maatregel geen effect hebben voor de speciale scholen voor dove en slechthorende kinderen, gehandicapte, langdurige zieke en zeer moeilijk lerende kinderen. Woordvoerder Moorsel van de Katholieke Onderwijsvakorgani satie (KOV) zei gisteren dat het in het vooruitzicht gestelde be drag van 50 miljoen extra voor het basisonderwijs (bedoeld om kinderen met leermoeilijkheden beter op te vangen) veel te laag is. „Er zijn maar liefst 8000 basisscholen in Nederland", aldus de woordvoerder. „Dat komt dus neer op 6000 gulden per basis school. Omgerekend is dat een jaar lang een arbeidsplaats van een halve dag per week". Vanmorgen kreeg minister Deetman ook vanuit zijn eigen par tij, het CDA, kritiek op zijn bezuinigingsplannen inzake het spe ciaal onderwijs. Het CDA-kamerlid mevrouw Kraayeveld-Wou- ters zei in een vraaggesprek via de NCR V-radio dat zij verre van gelukkig is met de aangekondigde maatregelen. Zij vindt ook dat Öeetman er eerst beter over had moeten nadenken. Baby met twee hoofden overleden CARACAS De baby met twee hoofden die vier maanden ge leden werd geboren in Venezuela is zaterdag overleden aan complicaties na een week van ademhalingsstoornissen. Artsen deelden mee dat het kind, dat bij zijn doop twee namen had ge kregen, overleed in een ziekenhuis vlakbij Caracas, waar het op 28 april door middel van de keizersnede was verlost. Op 15 au gustus was het kind naar het ziekenhuis gebracht met bronchitis die het hart een dubbel orgaan in één borstholte onder druk had gezet. De baby had ook twee magen, twee ruggegraten en drie longen, maar was verder normaal. Op 1 juli onderging het kind een geslaagde hernia-operatie,, maar de dokters betwij felden toen of het op den duur levensvatbaar zou zijn. ADVERTENTIE Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 1 /IQ 500 gram l.H-ö Varkenslever, 1 QQ 500 g 355 l.s/O lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HOOGMADE De 26-jarige P.J.G. Stoop uit Made is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen door een verkeersongeval op de rijksweg A4 ter hoogte van Hoogmade. Het ongeluk ge beurde tijdens hevige regenval in de vroege morgen, om streeks half vijf. Het slachtoffer zat met twee anderen voor in een bestelbus je dat in een slip raakte. Hij droeg geen veiligheidsriem en werd door de opengesprongen deur naar buiten geslingerd. Hij overleed ter plaatse. Twee andere inzittenden raakten licht gewond. Negen doden bij sneeuwstormen in Alpengebied SALZBURG Bij sneeuw stormen in de Alpen zijn in het weekeinde negen mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn zeven West duitsers en twee Hongaren. De oorzaak van dit „zwarte week einde" vormde een plotselinge omslag in het weer, waardoor de temperatuur in korte tijd tot onder het nulpunt daalde en de regen in sneeuw over ging. Tientallen alipinisten en bergwandelaars kwamen door de sneeuwstormen in de pro blemen. De omgekomen berg beklimmers waren volgens een woordvoerder van de red dingsbrigade goed uitgerust, maar bleken door uitputting om het leven te zijn gekomen. Een persoon werd door de bliksem gedood. Het slechte weer deed zich voor in het Duitse Beieren, het Oosten rijkse Salzburg en Tirol en rond de Matterhorn in Zwit serland. Acteur uit serie „Het kleine huis' lijdt aan aids LOS ANGELES Steve Tracy, de acteur die in de EO-serie „Het Kleine Huis op de Prairie" de rol van Percival Dalton, de echt genoot van haaibaai Nellie Oleson (Alison Arngrim), speelde, heeft aids. Hij ligt niet in het ziekenhuis, maar staat één keer in de week op de planken van het kleine Skylight Theatre in Hollywood. Hij speelt daar in een toneelstuk over aids. De bezetting van dit toneelstuk bestaat uit zeven (echte) aids-pa- tiënten en zes niet-aids-lijders. De aids-diag- nose werd bij Tracy (33) al in januari '85 vastgesteld. Na een medische behandeling in het ziekenhuis van de universiteit van Los Angeles, besloot hij om niet langer „lijd zaam in het ziekenhuis te blijven liggen, maar om te vechten tegen de ziekte". Verrassende kopgroep in de eredivisie DEN HAAG De kreupele start van het seizoen in de eredivisie heeft na drie we ken geleid tot een wat ver rassende kopgroep. Sparta en FC Twente leiden voor FC Groningen en Roda JC. Het laajste tweetal heeft, met Ajax dat pas één keer in het veld kwam, nog geen puntverlies geleden. De toppositie van Sparta en FC Twente is verre van toe vallig, de sterk verjongde elftallen uit Rotterdam en Enschede behaalden één van hun vijf punten tegen de ge doodverfde topclubs PSV en Feyenoord. Het gemiddelde van 8.400 toeschouwers werd in de eredivisie het nadeligst beinvloed door Excelsior - Veendam met slechts 2500 kijkers. Er werd redelijk ge scoord in de derde ronde, 23 doelpunten, maar ook vijf tien gele kaarten. Roda JC - AZ was op dat punt topsco rer, met prenten voor Cal- derwood, Hanssen, Loggie en Guyt. Gerrie Knetemann heeft za terdag de Ronde van Neder land gewonnen. De laatste etappe, een rit van 181 kilo meter van Sittard naar Gul pen, leverde een zege op voor Jean-Paul Poppel. Bij de strijd om de wereld kampioenschappen roeien in Nottingham veroverden Ka rin Hommers en Ellen Me- liesie zaterdag een zilveren behaald bij de lichte dub- beltwee. Het Nederlandse tweetal eindigde achter de Verenigde Staten als tweede. Bij de dames dubbel vier zon der stuurvrouw behaalden Letty Wessel, Marijke Zee kant, Marjan Pentenga en Jos Compaan verrassend brons. Dave Strijbos behaalde giste ren in Argentinië twee zeges in de strijd om de wereldtitel motorcross en hem kan de wereldtitel nauwelijks meer ontgaan. Verder onder meer in Sporttribune: Cuba dreigt met boycot Spelen Seoel Sörensen verstoort feestje oude ploeg FC Den Haag afgestraft Dave Strijbos zit op rozen Stierum houdt Sekeris af van tweede titel Zwemcoach Beele aan de schandpaal Koningin Beatrix werd na afloop voorgesteld Koningin bij behalen van hockeytitel AMSTELVEEN Het Nederlands dameshockeyteam is gis- tergmiddag in Amstelveen wereldkampioen geworden. Het team van coach Gijs van Heumen versloeg in de finale West-Duitsland met 3-0. Bij rust stond Oranje voor met 2-0. Koningin Beatrix was met haar zoons Constantijn en Wil- lem-Alexander aanwezig in het met 8.000 enthousiaste toe schouwers volle Wagener-stadion getuige van de prestatie van de hockeysters. Na afloop van de wedstrijd werden de speelsters van Oranje voorgesteld aan de vorstin. Pag 9: Mooiste wat er is. Pag 11: Titel met fair hockey. Voetbalkrant op donderdag Komende donderdag biedt onze krant zijn lezers de jaarlijkse bijlage over het amateurvoetbal aan. Op twaalf pagina's wordt uitgebreid bericht over de komend weekeinde beginnende competitie. Het zal je maar gebeuren. Genietend van een va kantie in Scheveningen stap je in de lift en opeens word je ruw opzij gedrukt door een zeer bezwete man. Je denkt nog „dat zo'n man jogt moet hij zelf weten, maar hij zou zich kunnen gedragen". Later zit je op een terrasje de krant te lezen en dan blijkt de man een uit de strafgevangenis ontsnapte misdadiger te zijn. Misschien geen reden om nou direct onwel te worden, maar je staat er wel ten minste even van te kijken. Dit overkwam zaterdag een toeriste in Scheveningen. Wilt u er meer over weten? Kijk dan gauw in de Leidse Courant, maar vergeet daarna niet - als u nog geen abonnee bent - de bon in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1