LDM treft maatregelen ter bescherming waterkwaliteit Emoties rond sloop Oostdwarsgracht lopen hoog op U houdt STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Aanrijding op terrein AZL Auto slipt: man gewond RGANISATIE WORDT BIJGESTELD Tachtig procent indt na opleiding en baan" VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 len maanden uijerie [stallen j HAAG/LEI- LeJ Negen maan- gevangenisstraf. —jtj werd een 29-ja- ""lïjLeidenaar gister- tateifcen tot veroor- jndtfi door de Haagse 'an Ibank wegens een tkenf diefstallen uit 1r meer gebouwen Ie universiteit en ,ZL. Ook in Den brak hij in een kantoren en ngen in. Tegen an was een jaar Parkeerterrein Morssingel voorlopig gratis LEIDEN Het parkeerterrein aan de Morssin gel blijft voorlopig gratis. De commissie ruimte lijk ordening en verkeer stemde gisteravond in met het besluit van het college van B en W om voorlopig af te zien van het instellen van be taald parkeren op het stuk grond tussen de flats aan de Morssingel. B en W willen afwachten hoe het parkeren op het Schuttersveld zich ont wikkelt nu daar een terrein is aangelegd waar betaald moet worden. Ook wordt bekeken wat de gevolgen voor de Maredijk zijn van het be taald parkeren op het Schuttersveld. Tegen het voornemen om wel betaald parkeren in te stel len aan de Morssingel was bezwaar gemaakt door een aantal bewoners van de flats. Zij wil den de mogelijkheid houden gratis te staan. Ge vangeni sstraff en wegens verkrachtingen DEN HAAG/LEIDEN De Haagse recht- bank heeft gistermorgen gevangenisstraffen uitgesproken wegens verkrachtingen. Een 52-jarige Leidenaar werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 3 maanden voorwaardelijk. De man had in april een. vrouw verkracht. Bij hem thuis trof de poli tie een vuurwapen aan dat in beslag werd genomen. Tegen de Leidenaar was 15 maan den geëist. De man ontkent enige betrok kenheid bij het gebeuren. Een 36-jarige in woner van Alphen werd veroordeeld tot 9 maanden waarvan 6 voorwaardelijk. De man had zich onder bedreiging van een scheermes aan een 16-jarige inwoonster van Alphen vergrepen. Tegen hem was een jaar geëist. Gehele inventaris bedrijf gestolen LEIDSCHENDAM De ge- hele inventaris van het bedrijf Flykom, gevestigd aan het Prins Clausplein in Leidschen- dam is vannacht gestolen. De goederen (kantoormeubelen, personal computers en derge lijke) hebben een waarde tus sen anderhalf en twee ton. De daders zijn het bedrijf, dat zich bezighoudt met de bouw van een viaduct, binnengekomen door een ruit te verbreken en de toegangsdeur te forceren. Volgens de politie hebben ze zeker een aantal bestelauto's nodig gehad om de spullen te vervoeren. LEIDEN Er hoefde gister ochtend geen ambulance aan de pas te komen om een 20-ja- rige fietster uit Rijnsburg voor behandeling over te brengen naar het AZL. De vrouw was namelijk betrokken bij een aanrijding op het terrein van het ziekenhuis. Ze werd om tien voor zeven aangereden door een 34-jarige automobilis te uit Leiden, die beweerde dat de Rijnsburgse geen rich ting aangaf. Het slachtoffer zei dat ze dat wel had gedaan. Ze werd met een pijnlijke nek het AZL binnengebracht. LEIDEN Een 23-jarige Lei denaar raakte vanmorgen rond kwart voor zes tijdens hevige regenval met zijn auto in een slip. Op de Witte Singel raakte hij twee verkeerspaal- tjes en een verkeerszuil. Tegen een lantaarnpaal kwam de auto tot stilstand. De medepas sagier, een 24-jarige Leidenaar raakte gewond aan zijn ge zicht. Hij werd overgebracht naar het AZL, waar men 52 hechtingen nodig had om de wonden te dichten. De voorzij de van de auto is zwaar be schadigd. Snorfiets voor taxirit LEIDEN Een taxichauffeur uit Utrecht is gisteravond met de snorfiets van een Leidse klant in zijn auto teruggereden naar de Domstad. De man had een 53-ja- rige vrouw met haar snorfiets vervoerd van Utrecht naar Lei den. Bij haar woning weigerde de vrouw de rit te betalen. De man nam haar mee naar het politiebu reau om de zaak daar op te los sen. Ook op het bureau wilde de vrouw geen geld op tafel leggen. De taxichauffeur is toen zonder geld maar met snorfiets terugge gaan. REIDEN De Leidsche Duinwater Maatschappij LDM) is van plan maat regelen te treffen om reknoei met de zuive- 'ing van water, zoals tich dat het afgelopen par heeft voorgedaan, te voorkomen. Volgens LDM-commissaris F. feuijers krijgt het hoofd jan de afdeling kwali- leitscontrole een aparte Itatus en gaat deze onaf hankelijk aan de Raad iran Commissarissen rap porteren. Op deze wijze wil de Raad van Com missarissen een extra veiligheidsklep in de or ganisatie inbouwen om iiorhaling van deze af faire te voorkomen, pverigens vindt Kuijers dat de Raad van Com missarissen ten aanzien van deze zaak niets te verwijten valt. )nlangs kwam aan het licht dat de LDM drinkwater in omloop bracht dat niet vol doende gezuiverd was. Dit gebeurde door in tijd van droogte oppervlaktewater aan het in de duinen gefil treerde water toe te voegen. Hiermee werd voorkomen dat 'duur' water uit de regio Den Haag moest worden aangekocht. Hoewel metin gen uitwezen dat de water kwaliteit steeds voldoende is gebleven, zijn er volgens de Inspectie van de Volksge zondheid onaanvaardbare ri sico's genomen. De Raad van Commissarissen heeft beslo ten de directeur van het be drijf van zijn taak te onthef fen. De LDM leverde water aan de gemeenten War mond, Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Leiden, Sassen- heim en eèn gedeelte van Voorschoten. De zaak kwam aan het licht door de oplettenheid van commissaris C. Bouterse, die zich verbaasde over het hoge percentage organische stof fen in het water. Het is nog niet duidelijk over welke pe riode er precies met het wa ter is geknoeid. Het zou min stens een jaar hebben ge duurd. Volgens president commissaris mevrouw J. Fase „is het allemaal wel meegevallen". Er werd vol gens haar in tijden dat het water niet werd voorgezui- verd extra strenge controle uitgeoefend. Overigens heeft de directeur van de LDM verklaard me vrouw Fase mondeling van zijn bezigheden op de hoogte te hebben gebracht. Volgens Fase is dat op een wijze ge beurd die haar deed vermoe den, dat er niets bijzonders aan de hand was. Daarbij be schouwt zij zichzelf niet als deskundige op het terrein van de waterkwaliteit. Volgens mevrouw Fase heeft het feit dat er al gerui me tijd chloor aan het door de LDM geproduceerde drinkwater wordt toege voegd, niets met deze affaire te maken. Het chloor werd toegevoegd nadat een te hoog gehalte aeronomas hy- Wethouder J. Fase: „Het is allemaal wel meegevallen". drophila bacteriën werd ge constateerd. Een deskundige van de Duinwaterleiding van 'sGravenhage zei giste ren: „Als het water relatief vuiler wordt, moet er extra chloor worden toegevoegd. Een nadeel van het gebruik van chloor is dat er bijrpo- dukten als chloroform ont staan. Chloroform verhoogd de kans op kanker". De LDM probeert al lange tijd haar produktiecapaciteit uit te breiden door een nieu we voorzuiveringsinstallatie in Katwijk te bouwen. Hier mee had het tekort aan wa ter voorkomen kunnen wor den. De provincie heeft ech ter steeds geweigerd een vergunning voor een derge lijke installatie af te geven,, omdat ze het aantal water leidingsbedrijven in Zuid- Holland wil verminderen. Volgens de plannen van de provincie dient de LDM te fuseren met het Haagse wa terleidingsbedrijf. De LDM heeft dit steeds geweigerd omdat zij zegt goedkoper water te kunnen leveren dan Den Haag. Een woord voerder van de provincie denkt niet dat de hele affai re aanleiding zal zijn om de plannen te wijzigen. „De provincie is voorstander van samenwerking tussen de Haagse en Leidse waterlei ding. Ik geloof niet dat de bouw van een voorzuive ringsinstallatie een stap is in de richting van een dergelij ke samenwerking". ÏNTRUM VAKOPLEIDING JLWASSENEN fclEFT PLAATS OVER »EN Het Centrum opleidingen Volwas- lii 'n (CVV) heeft plaats In totaal wordt on- ïër zeventig procent de beschikbare ^öpa- j t benut. Een wonaer- •J& zaak, want wie een ■hiding bij het CVV ft gevolgd, vindt vrij- altijd een baan. „Het Stuut is te weinig be id. Dat is jammer, want (noeten werklozen zijn geen gebruik maken I het CVV, maar voor het instituut wel ge kt is", zegt directeur Schouten. Om de be dheid te vergroten, dt het CVV op woens- 3 september een open beeld van een schoolopleiding, een LTS. Zo is het echter niet. Het is een individuele oplei ding, waar op elk moment van het jaar mensen mee kunnen beginnen", aldus Schouten. Dat het CVV capaciteit over heeft, ligt niet alleen aan een gebrek aan bekendheid. De di recteur van het CVV: „Er'zijn ook positieve oorzaken. Het komt regelmatig voor dat cur sisten hun opleiding staken omdat zij een baan gevonden hebben. Vooral in de metaal is er. veel vraag naar mensen. Ook in de bouw komen vak mensen snel aan het werk. De animo om in de bouw aan het werk te gaan is niet zo groot. De salarissen zijn niet meer wat ze geweest zijn en de bouwwereld heeft een slechte naam, omdat werknemers ge makkelijk op straat kunnen worden gezet". Directeur C. Schouten: „Het CVV is te weinig bekend". Op het centrum aan de Roose- veltstraat worden werklozen bestaat nog te veel het opgeleid voor een beroep in de metaal, bouw of montage. Het CVV als instituut bestaat al sinds 1944. Het oorlogskabinet in London voorzag dat na de bevrijding er behoefte zou zijn aan geschoold personeel. In Brabant werd het eerste CVV gesticht. Na de oorlog werd het instituut tevens aange wend om jongeren op te lei den, die een gebrek aan scho ling hadden door de oorlogen in Indonesië en China. Sinds 1954 is er ook in Leiden een CVV gevestigd. „Het karakter van de oplei ding is in de loop der tijd ver anderd. Vroeger kreeg de cur sist een standaardopleiding, te genwoordig brengen we de cursisten speciale vaardighe den bij op verzoek van een werkgever. Het accent is op maatwerk komen te liggen. Een voorbeeld: iemand die hier een opleiding kreeg, kon een baan krijgen als repara teur van frisdrankautomaten. Hij wist daarvoor eigenlijk te weinig van electrotechniek. We hebben die vaardigheid vervolgens aan zijn opleiding toegevoegd". Om toegelaten te worden tot het CVV moet men minimaal de lagere school hebben afge rond en over een zekere Te kenvaardigheid beschikken. De opleiding vergt veertig uur in de week. „Iemand die op het nulpunt zit, heeft ongeveer acht a negen maanden nodig om de opleiding af te ronden. Hij krijgt dan een certificaat de cursus te hebben doorlo pen", aldus directeur Schou ten. De minimumleeftijd voor toe lating tot de opleiding is ,18 jaar. De opleiding is voor het grootste gedeelte gericht op het krijgen van handvaardig heid. De aanmelding voor Het CVV dient bij het Gewestelij ke Arbeidsbureau te geschie den. j)A vreest voor bouw kantoren Schuttersveld lIDEN De CDA-fractie in de gemeenteraad is hg dat het steeds moeilijker wordt de kantoren op Schuttersveld tot stand te brengen. Dat blijkt uit igen van CDA-raadslid D. van Duijn aan het college B en W. Het CDA wijst erop dat de laatste jaren ids meer kantoren aan de randen van steden wor- gebouwd, zoals in Den Haag en Amsterdam, ter- Leiden in de binnenstad wil bouwen. Duijn wijst op het belang van de kantorenbouw voor de "kgelegenheid in Leiden. Als voorbeeld dat het niet goed gaat de kantoren op het Schuttersveld noemt hij het Kantoren- i, naast het nieuwe postkantoor aan de Schipholweg. Het len van huurders of kopers voor dit gebouw, dat is bestemd »r een aantal kleine bedrijven, blijkt een groot probleem. Be- 'en van buiten Leiden blijkeh geen belangstelling te hebben. Duijn wil van het college weten hoeveel arbeidsplaatsen in len zijn gecreëerd met de bouw van kantoren. Verder moet college duidelijkheid verschaffen over de kosten die met ving van bedrijven zijn gemoeid. Van Duijn wil ook weten 'et college van plan is op dezelfde voet door te gaan met het Iken van bedrijven voor het Schuttersveld of dat beleidsver- leringen worden overwogen. -4' Bi Peter van Hartevelt bij de muur van zijn poortje. Het bovenste gedeelte is eraf gebikt. „ZE VERTELLEN ONS NIETS, ZE DOEN MAAR" LEIDEN Het is maar goed dat Peter van Harte velt, een 27-jarige groeps leider, niet zo ver van het Stadsbouwhuis woont. De afgelopen weken is hij er diverse malen boos, op standig en met de moed der wanhoop naar toe ge rend toen slopers onver wachts zijn huis te lijf gin gen. Bij de ambtenaren ontmoette Peter een nieuw probleem: „De ene ambtenaar weet niet weet waar de andere mee bezig is. Ze vertellen ons niets, ze doen maar", aldus Van Hartevelt. Van Hartevelt woont naast het terrein waarop de inmiddels gesloopte chemische fabriek Lilo stond. De gemeente wil een aantal panden aan de Oostdwarsgracht renoveren en onder meer het achterhuis van de woning van Van Harteveld slopen. Op 1 mei kocht de ge meente het pand waar Peter in woont van de eigenaren van de voormalige Lilofa- briek. In juni werd de bewo ners verteld dat het pand waarschijnlijk zou worden ge renoveerd. Dat was het enige dat de bewoners van de ge meente te horen kregen. Drie weken geleden kregen ze van de afdeling woonruimteverde ling een briefje in de bus met de mededeling dat in septem ber vervangende woonruimte zou worden aangeboden, ver telt Peter. In die drie weken erna is het een en ander gebeurd. Toen Peter niet thuis was, wilden slopers de schoorsteen van het dak van zijn woning afbikken. Buren hebben dat kunnen voorkomen. Een paar dagen later heeft een ambtenaar ver hinderd dat een muur werd gesloopt van het poortje dat Van Hartevelt gebruikt als op slagruimte. Een andere ambte naar had volgens Van Harte velt juist gezegd dat ze de muur helemaal moesten afbre ken. Afgelopen dinsdag hoor de Van Hartevelt op straat dat de pakhuizen die aan zijn wo ning grenzen, zouden worden gesloopt. „Als dat gebeurt, kan iedereen hier zo binnen komen. Ik liep dus weer naar het Stadsbouw huis. Daar wist men van niets. Vijf kwartier later zat ik hier schokkend op mijn bank de krant te lezen. Ik ging hele maal heen en weer. Met de dragline wilden ze de pakhui zen toch gaan slopen. Ik ging naar die slopers toe. Ze zeiden dat de boel plat ging". Buurt bewoners bemoeiden zich er mee. De gemoederen liepen hoog op en de slopers bliezen de aftocht. Peter van Harte velt en de buurtbewoners zijn er inmiddels „doodziek" van. Waar Peter zich vooral aan er gert, is de bureaucratie. „Je wordt echt van het kastje naar de muur gestuurd. Voor ieder ding heb je een apart manne tje. En die heeft weer iemand boven of onder zich naar wie hij kan verwijzen". Een woordvoerder van de ge meente zegt in een reactie dat de dragline een vergissing was. „De pakhuizen moesten alleen onklaar worden ge maakt, zodat ze niet worden gekraakt". De pakhuizen wor den volgens hem pas gesloopt als er met de bewoners is ge praat. Hij merkt verder op dat de bewoners niet zijn ingelicht over de sloop van de fabriek omdat de gemeente bang was, dat ze allerlei besmette spullen uit het gebouw zouden halen. „Zo'n bericht is hetzelfde als een uitnodiging". Volgens de woordvoerder van de gemeen te wordt niet verder gesloopt, voordat met de bewoners is gepraat". Volksdansen Tarantella begint binnen kort weer met cursussen volksdansen. Er zijn drie groepen: een beginners- groep, een middengroep en een gevorderdengroep. Cursusleidster is Yvonne Knijnenburg. De cursussen worden gehouden in het LVC aan de Breestraat en beginnen op 3 september. Inlichtingen en opgave: 215650 en 123377. De Jazzformatie Rhythm Brass plus One treedt za terdag op, op het pleintje voor sociëteit de Burcht aan de Burgsteeg 14. Het optreden begint om vijf uur 's middags en is geor ganiseerd door Stichting de Burcht en CAC Audio aan de Nieuwe Rijn 17. 'sA- vonds is deze jazzgroep ook te beluisteren tijdens het donateursfeest van de Burcht. Aanvang 22.30 uur. Onderzoek Het onderzoek naar baar moederhalskanker begint 25 augustus in het Gezond heidscentrum aan de Ber- nhardkade. Alle dames ge boren in de jaren 1933, '36, '39, '42, '45, '48, '51, '54, '57 en '60 zullen in de komen de maanden een uitnodi ging tot deelname ontvan gen. Na de Bernhardkade gaat het onderzoeksteam naar Zuid-West, vervol- gens naar de Merenwijk, dan de GG en GD en tot slot de Stevenshof. De Burcht Op het Burchtplein treedt zaterdag de formatie „La- tin Connection" op. Deze formatie speelt Zuidameri- kaanse muziek. Het optre den begint om vijf uur en de toegang is gratis. Tuinen Voor bewoners van Garde niadal, Giliadal, Gloxinia- dal, Freesiadal, Hortensia- dal, Forsitiadal, Cliviadal en Begoniadal wordt maandag 25 augustus een informatie-avond gehou den over het openbaar groen. Op 1 september worden bewoners van de andere dalen ingelicht over kopen of huren van stukjes groen van de gemeente. De bijeenkomst begint maan dag om 20.00 uur in het kerkelijk centrum De Re genboog aan de Watermo len 1. et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca- I deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer I Naam:. als nieuwe abonnee ingaande. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/pttiats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""3, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSouAcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9