VS: spionagenetwerk Libië op de Antillen Sovjet-Unie herziet plaats kerncentrales ia enorme blunders Zuid-Afrika hamstert sinds tien jaar om sancties op te vangen Betico Croes naar ziekenhuis Maastricht Uitleg Sovjet-concessies tempert vreugde Westen VS hebben plan Contra's te trainen Opmars kinderprostitutie en kinderporno in Europa" "UITENLAND SaidóaQowuvnt VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 ;agan wil onderzoek U)I met Russen delen SHINGTON De Amerikaanse presi- t Reagan heeft in zijn brief van 25 juli de Russische partijleider Michail Gor- jov een voorstel gedaan om vijf jaar 10tb onderzoek te doen naar strategische 93 ïnsieve raketsystemen (SDI) en om ver- i» iens twee jaar lang de bevindigen hier- 55met de Russen uit te wisselen. Dit Tl ft de de Wall Street Journal gisteren 108 ield. De woordvoerder van het Witte 127 s, Larry Speakes, wilde het bericht van Wall Street Journal ontkennen, noch iu estigen. Wel toonde Speakes zich onge- 237 dig over het uitblijven van een Russisch J woord op de brief van Reagan. Drie RAF-leden aangehouden KARLSRUHE De Westduitse recherche heeft gisteren twee man nen en een vrouw gearresteerd, die verdacht worden van de bomaan slag op de Westduitse grenspolitie, vorige week maandag. De verant woordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door een groep die zichzelf Strijdende Eenheid Crespo „Cepa" Gallende noemde, vermoe delijk een onderdeel van de Rote Armee Fraktion (RAF). Bij de aan slag werd aanzienlijke materiële schade aangericht; persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. In de woningen van de drie verdach ten is belastend materiaal aange troffen. Hoge ambtenaar op Antillen pleegt fraude WILLEMSTAD De politie op Cura cao heeft gisteren de direkteur der be lastingen, mr O.G. Steenbaar, aange houden. Daarmee is de tot nu toe hoogste ambtenaar aangehouden in het grootscheepse onderzoek naar fraude en smokkel bij de douane op Curacao. De direkteur der belastingen valt rechtstreeks onder de minister van fi nanciën. Steenbaar zou geen invoer rechten hebben betaald voor een satel lietschotel en achteraf met valse papie ren hebben gewerkt om zijn onschuld aan te tonen. In Willemstad wordt er rekening" mee gehouden dat de arres tatie van de direkteur tot meer aan houdingen zal leiden. Reageerbuisvierling in Israël geboren TEL AVIV Een 34-jarige Is- raëlische vrouw heeft gisteren het leven geschonken aan een vierling die volgens de reageer buismethode was verwekt. De vrouw, die op de normale ma nier geen kinderen kon krijgen, werd in de zevende maand van de zwangerschap verlost met de keizersnede. De vierling, twee jongens en twee meisjes, maken het volgens de artsen uitste kend. De geboorte van reageer buisvierlingen is nog maar zel den voorgekomen. Vorige jaar september vond in Londen een dergelijke gebeurtenis plaats. Een klein Fili- pijns meisje tuurt naar de grafzerk van het Kind, ofwel I Benigno Aqui no, de ver moorde vak bondsleider en echtgenoot van de huidige president Co- razon Aquino. Het was giste ren drie jaar geleden dat Benigno bij thuiskomst uit de VS op het vliegveld van lil Manila werd doodgescho ten. Stroomstoring brengt paniek op Filipijnen MANILA De Filipijnse strijd krachten zijn gisteren in staat van hoogste paraatheid gebracht nadat op het centrale eiland Luzon de stroom was uitgevallen. Vertegen woordigers van de strijdkrachten zeiden dat er geen aanwijzing was voor sabotage, maar zij hadden geen verklaring voor de storing. Onmid dellijk na het uitvallen van de elek triciteit trokken zwaarbewapende legereenheden zich samen rond het presidentiële paleis in Manila om president Corazon Aquino tegen een eventuele staatsgreep te beschermen; er werd door de straten gepatrouil leerd en en auto's doorzocht. Sfemeente- i;cretaris Üiaakte van 182 Ijobbyruimte «jodelijke val 134 85 Van onze correspondent 50 Gerard Kessels) Raffaele Boretti, ge- 353 intesecretaris van een n plaatsje in Zuid-Italië, zit r het eerst in zijn leven in gevangeniscel. Murw ge- ikt door reeksen diefstallen rernielingen had Boretti de byruimte waar hij zijn itbare platencollectie be- irde, beveiligd met grote 25j veelheden explosieven. 0N»en twee inbrekers weer 38J s hun slag probeerden te in en een van hen op een itschakelaar duwde, vond geweldige ontploffing ONats. Een inbreker werd op 98J gedood, de ander zwaar ^jvond. Agenten die kort na ^knal de woning betraden een kast aanraakten, brach- een tweede portie explo- en tot ontploffing. Twee mten werden licht gewond. Isjeblieft, raak in mijn hob- 1594 ruimte niets aan", was het wat Boretti na zijn aan- ling zei. De gemeentese- iris, een begaafd amateu- ktronicus, had van zijn 153J jbyruimte een dodelijke val °^naakt. De lijdensweg van secretaris, algemeen be- yjnd als een rustig man, begon 16.1 1982. In dat jaar werd zijn 73.! rcedes gestolen en werd er zijn huis ingebroken. Toen een jaar later op een avond i inbreker op heterdaad be- 42.ipte, liep hij een messteek 51! Alleen al in de eerste zes gfj anden van dit jaar werd er 53$e keer bij hem ingebroken. ON Spectaculaire overval op posttrein Een gewapende bende heeft gisteren in het zuidoosten van Frankrijk een spectaculaire overval gepleegd op een posttrein, waarbij een vuurgevecht met de politie werd geleverd. Daarbij raakten twee postbeambten gewond. De uit tien man bestaande bende sloeg in drie gestolen auto's op de vlucht en liet de buit achter. Een gewonde postbeambte beantwoordt vragen van de politie. DEN HAAG Libië heeft op de Nederlandse Antillen een islamitische organisatie opgezet die waarschijnlijk als dek mantel voor Libische spio- nage-activiteiten fungeert. Dat staat in een Ameri kaans regeringsrapport over „de ondermijnende politiek van Libië in La- tijns-Amerika". De organisatie waar het om gaat, is de „Islamic Call So ciety". Op het Caribische eiland Barbados zou Libië zo'n groepering hebben opge richt onder de naam „Islamic Teaching Center". Onder het mom van „religieuze groepe ringen" zet Libië een inlich tingennetwerk op. In Willemstad zijn geen offi ciële reacties gegeven. Maar een zeer hoge regeringsfunc tionaris, die niet bij naam ge noemd wilde worden, beves tigde het bestaan van de „Is lamic Call Society". Hij zei dat de autoriteiten ervan op de hoogte zijn dat dit een „dekmantelorganisatie" is. Volgens het rapport past een spionagenetwerk op de An tillen in de plannen van de Libische leider Khaddafy. „Zijn politiek is erop gericht regeringen te destabiliseren en een anti-Amerikaans kli maat te kweken. Daartoe richt hij Libische mantelor ganisaties op, financiert link se partijen en geeft training en wapens aan guerrillabe wegingen". Khaddafy zou er onlangs zelfs toe zijn overgegaan door hem gefinancierde guerrilla-organisaties aan te zetten tot aanslagen op Ame rikaanse doelen in Latijns- Amerika. „Zonder succes echter". In januari werden de Antil len door de Panamese leger- chef Noriega in verband ge bracht met een mogeljke ter roristische aanval op het Pa nama-kanaal door een zelf moordcommando. Dat com mando zou zijn opgeleid op de Antillen. De Antilliaanse autoriteiten spreken dit ech ter tegen. In het rapport, dat ook uitge breid ingaat op de banden tussen het linkse sandinisti- sche bewind in Nicaragua en Libië, wordt overigens ook Suriname genoemd. „Dit land is gebruikt als tussen station voor „subversieve ac tiviteit" elders op het La- tijnsamerikaanse continent". JOHANNESBURG Zuid-Afrika legt al tien jaar voorraden van strate gische goederen aan om de gevolgen van economi sche sancties door het bui tenland op te kunnen vangen. Dit heeft de Zuid- afrikaanse minister van arbeid, Piet du Plessis, gisteren gezegd. Volgens hem zal er in het land geen gebrek ontstaan in geval van sancties. Letter lijk duizenden artikelen zijn in voorraad genomen. Ook zijn er maatregelen genomen om over de no dige technologie en ken nis te kunnen blijven be schikken, aldus Du Ples- Voor het eerst sinds 16 juni hebben Zuidafrikaanse kran ten de laatste dagen berichten gepubliceerd over acties van de veiligheidstroepen. Het li berale dagblad Cape Times maakte van de tijdelijke ver soepeling van de persbreidel gebruik om een reeks inciden ten van de afgelopen twee maanden openbaar te maken die het eerder niet had durven afdrukken, zoals de arrestatie van ongeveer 1.000 stakende werknemers van een zuivelfa briek in Johannesburg; de ar restatie van 57 middelbare scholieren voor ongeoorloofd wegblijven van school en poli- tie-invallen in de woningen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zal waar schijnlijk het sanctievoorstel van de Senaat overnemen om de kans te vergroten dat een eventueel veto van president Reagan wordt verworpen. Het Huis heeft al een wetsvoorstel aangenomen dat de handel met Zuid-Afrika vrijwel ge heel stil zou leggen. Het voor stel van de Senaat gaat veel minder ver, maar bevat toch een aantal straffe maatregelen. Een besluit daarover wordt begin september genomen. ISKOU Andranik osjants, voorzitter van Russische staatscom- iie voor kernenergie, ft gisteren op een pers- ferentie bevestigd dat kernramp in Tsjerno- rl van 26 april tot nog e 31 mensenlevens heeft lëist. Op de persconfe- ijntie werden vragen be- jitwoord over het officië- 1 rapport dat over de toe- 3i acht van het ongeluk 8i erd samengesteld. jtrosjants wijtte het ongeluk 3, in „een ongelooflijke reeks 220 enselijke .blunders" die on- aogelijk door de bouwer van 17centrale hadden kunnen |j orden ingecalculeerd. Hij be- 42 idrukte dat de regering zich ior de ramp gedwongen ziet i locatie en de produktie van erncentrales in heroverwe- ng te nemen, en dat de be veiligingssystemen moeten worden uitgebreid. Over wijzi gingen in het kernenergiepro gramma zijn nog geen beslui ten genomen, aldus Petros- jants. Er ontsnapt nog steeds radio actieve stof uit de vernielde reactor, zo onthulde een lid van de Academie van Weten schappen, Valeri Ligassov, op de persconferentie. „Een ge deelte van de brandstof van de reactor in de vorm van stof deeltjes wordt ongelukkiger wijs door de wind boven de centrale verspreid. Hij zei dat „het grootste gedeelte van deze stof wordt tegengehouden door de laag materiaal (die na de ramp op de reactor is ge stort), maar wij kunnen niet voor honderd procent garan deren dat deze laag geheel dicht is". De Russische televi sie vertoonde woensdagavond beelden waaruit bleek dat de werkzaamheden om de reactor met zand en beton af te sluiten nog verre van voltooid zijn. Braks: „Geen schadevergoeding voor tuinders DEN HAAG Minister Braks van landbouw is niet van plan scahdever- goeding te betalen aan tuinders, die verlies leden na de koperstaking als ge volg van de ramp in Tsjer- nobyl. De minister heeft wel compensatie aangebo den wegens vernietiging van spinazie. In antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Van der San- den (CDA) zegt de be windsman dat de schade door het stil vallen van de afzet niet het gevolg is van de maatregelen die de re gering heeft afgekondigd. Deze moesten juist garan deren dat er alleen veilige produkten op de markt kwamen. MID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 4) „Parbleu!" riep de edele jongeling uit, toen op het ijs van het Snoekenvijvertje aankwam. 'arbleu! Is er airede iemand hier, die zich net n\ Is wij wenst over te geven aan de koele ver- 1 wikking van een middagke simpele ijssport. erdig! Héél aerdigl En voor geval je soms locht twijfelen aan onze oprechte bedoelingen ar m op het ijs vlot en losjes met elk prolleke om uw gaan, hier is dan onze naam! Wij zijn een vaieef van de graaf Bennick van Rijckensteyn en Ij werpen de parelen van onze oude adel voor 'es Ie gemeste zwijntjes van het burgerdom! Ege- igeick is de naam! Egerick van Ysselstein van Wel- ai inïonde!" Met een eenvoudig gebaar stak jarle jeugdige edelman een hand uit in de richting do|an de verblufte Kareltje Knetter en deze wist iets anders te doen dan te mompelen: „Dank u wel, meneer IJzermonde van Ezelstein..." „Parbleu!" riep de jonkman weer. „Daar ver bastert dit jeugdige prolleke onze naam tot een bijkans onverteerbaar brokske ginnegapperij! Onthoudt het nu goed: Egerick van Ysselsteyn van Wèllemonde is de naam! En stamp ook in uwe onderontwikkelde hersentjes dat men de bandjes van zijn schaatsen kruiselings bindt!" De hooggeboren jonkman deed het met zijn vingers voor en na héél veel moeite slaagde Ka reltje er zowaar in de schaatsen goed onder te krijgen. „En nu maar vief op het ijs gespron gen en met krachtige slagen weggezwierd!" zei Egerick. Hij deed zijn gespierde body lenig op het ijs belanden en sneed om te beginnen een puntgave cirkel in het ijs....- Machine geweer MAASTRICHT De Arubaanse politicus Betico Croes, die acht maanden geleden bij een verkeersongeluk zeer ernstig gewond raakte en nog steeds in coma ligt, is vanuit Amerika naar het Academisch Ziekenhuis in Maastricht overgevlogen. Wat in Maastricht precies zal gebeuren mag niet worden meege deeld op uitdrukkelijk verzoek van de familieleden van de poli ticus. Het is nog onduidelijk waarom Croes naar Nederland is gebracht. Het gaat om een particulier initiatief van de familie. De gezondheidstoestand van Croes wordt „stationair" genoemd. Artsen hebben vlak nadat Croes in coma raakte, gezegd dat een dergelijke patiënt vermoedelijk meer baat zou hebben bij een behandeling in een kliniek waar een taal wordt gesproken die hij ook in zijn onderbewustzijn beheerst. Familieleden hebben geïnformeerd naar mogelijkheden om hem voor revalidatie op te nemen in de Lucasstichting in Hoens- broek-Heerlen. Het is onbekend of Croes nu naar deze kliniek wordt gebracht omdat de artesen daar vinden dat de patiënt pas kan worden opgenomen als hij bij kennis is. Een commissie van het Arubaanse parlement gaat zich buigen over de vraag wat er moet gebeuren met de statenzetel van Croes. Hij is formeel nog lid van de Staten, maar de Arubaanse grondwet bepaalt dat een statenlid dat acht maanden buiten het land verblijft zijn zetel verliest. „Brilkohl" verboden in etalage BONN De politie in de Beierse hoofdstad Mün- chen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de eta leurs van een optiekzaak in de Schellingstrasse. De reden: belediging van de staat en zijn symbolen. De etaleurs hadden een kleine expositie ingericht met twaalf keer de kop van bondskanselier Kohl, tel kens voorzien van een an dere bril. Ook een groot portret van Kohl met zijn echtgenote Hannelore diende tot het showen van monturen uit des opticiens collectie. De „Brilkohlen" zijn inmiddels uit de expo sitie in de zaak verwij derd. STOCKHOLM De te vredenheid die westerse diplomaten deze week uit spraken over de conces sies van de Sovjet-Unie op de Europese Ontwape ningsconferentie in Stock holm, is afgenomen na de uitleg die de Sovjet-onder handelaars er aan gaven. De Sovjet-Unie liet bij het be gin van de slotronde weten er mee in te stemmen dat andere landen op haar grondgebied een- tot tweemaal per jaar mi litaire activiteiten inspecteren. Maar tijdens overleg in een werkgroep hebben de Sovjet- onderhandelaars verklaard, al dus een Amerikaanse diplo maat, dat er geen inspecties mogen worden uitgevoerd in de „gesloten zones". Deze zones beslaan een groot deel van het grondgebied van de Oostbloklanden. „Elk land kent gebieden waar op grond van reële veiligheidsoverwe gingen buitenlanders niet mo gen komen", zo zei de Ameri kaanse diplomaat. „Maar er is een verschil in omvang. Bij de communistische opvatting van een verboden zone kan het bij voorbeeld gaan om een gebied met de omvang van 30 procent van de DDR. In onze opvat ting is het niet meer dan een gebouw". Moskou heeft zich lang verzet tegen de mogelijkheid dat an dere landen op haar grondge bied inspecties uitvoeren om te controleren of bepaalde mili taire activiteit geen dreiging inhoudt. De westerse eisen op dit punt werden door de Sov jet-leiding altijd afgedaan als pogingen tot gelegaliseerde spionage. De Russen accep teerden dinsdag voor het eer ste het principe van inspecties ter plekke. WASHINGTON De Verenigde Staten zijn van plan Amerikaanse militairen naar Honduras te sturen om Contra's, de Nicaraguaanse rebellen te trainen. Het Pentagon houdt ook de mogelijkheid open dat Contra's in de VS worden getraind; daarover wordt eind sep tember een besluit genomen. De regering in Honduras heeft tot nu toe altijd verklaard geen toestemming te zullen verlenen om de honderd miljoen dollar Amerikaanse hulp aan de Contra's, via haar grondgebied te dis tribueren. Maar regeringsfunctionarissen in Washinton menen dat Honduras wel overstag zal gaan wanneer de VS dit land ex tra economische hulp aanbieden. Bovendien zal de financiële hulp aan de Contra's Honduras ook geen windeieren leggen, omdat een deel van dit geld in Honduras zal worden besteed. In Nicaragua zelf zijn 16.000 mannen en vrouwen onder de wape nen geroepen, nadat president Reagan in een interview ver klaarde dat wanneer de Sandinisten niet met de Contra's willen praten, de Sandinisten ten val moeten worden gebracht. Nicara gua is bevreesd voor een verrassingsaanval van zowel Amerika nen als Contra's. In El Salvador zijn inmiddels rond de duizend Amerikanen gestationeerd, maar het is hen verboden zich dich ter dan dertig kilometer van de grens met Nicaragua op te hou den. VV OSLO „Ondanks stren gere voorschriften in Eu ropa nemen kinderprosti tutie en kinderporno toe, doordat „zedenmisdadi- gers" een ondoelmatig net van internationale wetten uitbuiten. Dit heeft de kinderrechtenadvocate Renée Bridel gisteren op een congres in Oslo ver klaard. Volgens Bridel heeft niemand ooit kunnen bevroeden dat kinderprostitutie zulk een vlucht zouden nemen. Zij il lustreerde haar pleidooi voor strengere wetten met afgrijse lijke voorbeelden van mis bruik van kinderen. „In tien jaar onderzoek ben ik gevallen van kleine meisjes, sommigen pas acht jaar, tegen gekomen, die aan klanten werden aangeboden om voor zegge en schrijve 25 dollar bij na verstikt te worden", vertel de zij. Zij wijt het probleem voor een groot deel aan de vi deocassette, die kinderporno toegankelijker heeft gemaakt. „Het videoverschijnsel heeft het maken en distribueren van films mogelijk gemaakt die kinderen tonen die worden onderworpen aan bestialiteit, seks met volwassenen en sa distische afranseling. Vaak is het zo dat hoe jonger het kind is, des te groter de geweldda digheid is van de film". „De meeste kinderen die door de porno-industrie worden ge bruikt, worden vanuit de Der de Wereld naar het westen ge smokkeld. De ouders sturen hen mee met mensen die on derwijs en een hogere levens standaard beloven onder het voorwendsel van adoptie", zei Bridel. „De kinderhandelaar is rijker dan hij ooit geweest is. Om er een einde aan te maken moe ten we de internationale wet ten op elkaar afstemmen en ons ontdoen van corruptie in politie-en douanekringen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5