Actie indirect gericht tegen multinationals j Taptoe muzikaal en subtiel van start OMNIVERSUM KONINKLIJK HUIS Meer klachten over vliegtuiglawaai Regeling op komst tegen bestelauto's particulieren Ijegluurde jijstands- noeder toudt Uitkering TNO boort naar aardwarmte Kempen voor 143 miljoen weer schoon EERSTE STAPPEN OM MEER LEDEN TE WERVEN FNV bekeert zich tot uitzendkracht Noodzaak centrale paspoortadministratie onvoldoende aangetoond Jniversiteit 'stoot hortus af i® \MSTERDAM De Uni- 1 rersiteit van Amsterdam toot per 1 maart 1987 haar uim 300 jaar oude hortus bo- anicus af. De tuin maakt ,lJpeel uit van de subfaculteit liologie, die wegens bezuini- ;ingen moet inkrimpen. Me- iio 1982 werd al vastgesteld 20^ dat de hortus voor het we- g enschappelijk onderwijs en ;ge onderzoek van geringe bete- id( tenis was. Men wil pogen de ile^tuin in stand te houden door it >vername of ondersteuning loor derden. ng 23 augustus Prins Claus bezoekt in Den Helder de Nationale Dag van de Zeevisserij. De prins neemt onder meer vanaf een kotter een vloot- schouw af. SCHIPHOL Bij de Stichting Geluidhinder Schiphol (SGS) is het afgelopen jaar een record aantal klachten binnengekomen van mensen uit de omgeving van de nationale luchthaven die geluidoverlast door.vliegtuigen ondervonden. In totaal kwamen 2720 klachten binnen, acht procent meer dan in 1984. Dit aantal overschrijdt het gemiddeld aantal klachten over de jaren '80 tot en met '84 met zestien procent. De klachten kwamen het afgelo pen jaar van 1450 mensen. De stichting hield gisteren officieel op te bestaan. In haar plaats komt de Commissie Milieuhygiëne Schiphol die in het Haarlem se Provinciehuis officieel werd geïnstalleerd. Alle Nederlandse luchthavens krijgen een dergelijke commissie met een advise rende taak voor maatregelen ter vermindering van de geluido verlast. De Stichting Geluidhinder Schiphol werd opgericht in januari 1974, als opvolger van het Informatiecentrum Geluid hinder Schiphol (1068). ADVERTENTIE NEDERLAND OP Z'N BREEDST (Vervolg van de voorpagina) De „Revolutionaire Cel len" zegt in zijn verkla ring: „Alvorens in te gaan op de politieke fac toren bepalend voor aan slagen een belangrijke opmerking: sommigen zullen proberen de aan- Burgemeester Van Thijn „siert" de omslag van het geschrift waarin de groepering „Revolutionaire Cellen, Kommando ins Blaue hinein" zich verant woordelijk stelt voor de bomaanslagen in Amsterdam. dacht af te leiden naar de aard van onze aansla gen. Wij willen hierbij duidelijk stellen dat wij alle noodzakelijke maat regelen hebben getrof fen om te voorkomen dat ongevallen zouden kun nen gebeuren". Bij het telecommunicatiege- bouw heeft de politie een kartonnen bordje op het hek aangetroffen dat door de da ders eerst was verbroken om binnen te komen en later weer provisorisch was geslo ten. Op het bordje stond de tekst „Niet betreden: explo sieven". Over het fietspad langs het gebouw in de Bijl mermeer waar de stichting Olympische Spelen is geves tigd hadden de daders een «ia - ter. touwtje gespannen. In de vellenlange verklaring wordt gesteld dat het doel van de aanslagen was: „di recte schade toe te brengen aan de activiteiten van de stichting die de Olympische Spelen in 1992 mogelijk moe ten maken, aan het opgepoet ste imago van Amsterdam1; en bovenal aan de enorme belangen en structuren die schuil gaan achter de spelen en waarin de nieuwste ont wikkelingen van informatie technologie een belangrijke rol spelen". De groepering zet zich in de verklaring af tegen multinationals. „De be langen voor de Nederlandse Staat en het bedrijfsleven om de Spelen binnen te halen zijn bijzonder groot. Het is het perfect gecreëerde thea ter, waarin alle onderdelen van een uiterst conservatief regeringsbeleid, ingekleed in hypocriete leuzen, de kans krijgen aan de mens te wor den gebracht. De enorme in ternationale aandacht die de Olympische Spelen voor Ne derland met zich meebrengt wordt met name door het multinationale bedrijfsleven gezien als de kans om zich* zelf te presenteren en te ver rijken", aldus de verklaring. ÏNNENLAND ütidwQomantvrijdag 22 augustus ïsee pagina 3 FRIEMELS mm DEN HAAG In de loop van 1987 gaat de fiscus een stokje steken voor de steeds meer ge bezigde truc met goedkopere bestelauto's. Op het ministerie van fiifonciën wordt koorts achtig gewerkt aan een rege ling waarin nauwkeurig wordt voorgeschreven aan welke voorwaarden na de nieuwe regeling gekochte bestelau to's precies moeten voldoen. Op dit moment gaat elke per sonenauto waar de achterbank van is verwijderd al door voor een bestelauto (zogenaamde „Van" met grijs kenteken). Dat model is doorgaans dui zenden guldens goedkoper dan het volledige luxe model. Over de bestelautovoering hoeft niet de hoge bijzondere verbruiks belasting (BVB) betaald te worden die voor gewone per sonenauto's geldt. De schatkist derft daardoor jaarlijks tiental len miljoenen guldens inkom sten. Doordat de bestelauto op die manier veel goedkoper is, hoeft ook minder verzeke ringspremie te worden betaald en soms ook minder wegenbe lasting. De besteluitvoering van de luxe personenauto is vooral populair bij alleenstaanden en twee-relaties zonder kinderen. Sinds de introductie van de personenauto zonder achter bank en vlakke laadvloer (verboden voor personen) is de verkoop daarvan met 30 pro cent gestegen. De eis van de fiscus dat de zijruiten achterin dicht moesten zijn, werd door de Hoge Raad vernietigd om dat die niet op de wet was ge baseerd. Het enige wat er nu voor mi nister Ruding op zit is de wet te wijzigen en middels strenge eisen aan het oneigenlijk ge bruik van de bestelauto een einde te maken. In het najaar zijn daartoe voorstellen te ver wachten. Een woordvoerder van het ministerie betwijfelt echter of de nieuwe voor schriften (achter geen zijruiten en een minimale laadvloer) al op 1 januari van kracht zullen kunnen worden. Unicef- Wereldkalender Kinderen van het Mon- tessori-onderwijs in Den Haag overhandigen mi nister Bukman van ont wikkelingssamenwerking het eerste exemplaar van de educatieve wereldka lender 1986/1987. Deze kalender ter gele genheid van veertig jaar Unicef is ontwikkeld voor het basisonderwijs. Naast minister Bukman v.l.n.r. Margrietje, Aekje, Marijn- tje en Jeroen. EN HAAG Bijstands A. Grumbock uit viam houdt haar uitke- ig. Dat is het gevolg van in koninklijk besluit. De imeente Edam staakte uitkering in 1983, om- he it de vrouw een vriend regid. Edam was bang dat Izai daar financieel beter en^n zou worden, it 1 e verhalen daarover kwa- acen vooral van de adjunct- recteur van de gemeentelii- sociale dienst, de inmid- ils vervroegd uitgetreden van der Kaaij. Hij woonde •stijds naast de bijstands- oeder en zou voortdurend I de uitkijk hebben gestaan istin Seen enkel bezoekje van rumbocks vriend te missen, e geplaagde bijstandsmoe- or( ;r, die altijd heeft ontkend :en it haar relatie haar finan- trcgel voordeel oplevert, stap- n na het verliezen van haar je tkering naar de provincie, tik ie gaf haar gelijk en ze e, reeg de uitkering terug. Dat im Edam niet; vorig jaar pvember vroeg deze ge- eente de Raad van State m een advies over de kwes- vo« Raad van State en de mi ester van sociale zaken en z erkgelegenheid vinden dat gemeente Edam veel te eel op de uitlatingen van "ean der Kaaij is afgegaan, lat blijkt volgens Grumbock n haar advocate, mr. G. van tiem, uit het nog niet ter tage liggende koninklijke sluit. Daarin staat dat er en behoorlijk onderzoek is weest door maatschappe- jk werkers. Ik heb nu wel zo'n gevoel an: lekker puh," aldus me- rouw Grumbock „maar ik eb drie jaar in onzekerheid Het heeft een grote nbraak op mijn privacy be kkend en hoe dat is zal ik jooit vergeten. Je blijft wan- als je ooit zo bespied gient". k 'tfk ^BURGEMEESTER BREDA MAG TOCH NAAST EREGASTEN ZITEN 5 BREDA Op een uitver- 5 kocht terrein van de Konink- 4 lijke Militaire Academie in jj Breda beleefde gisteravond de 1 elfde Nationale Taptoe z'n eerste voorstelling. De Taptoe, 3 die al jaren geldt als een wer- o velende show op wereldni- 0 veau door militaire en burger ij muziekkorpsen, bood gister- 2® avond aan drieduizend toe- 0 chouwers een twee uur du ll rend programma. Dat was 4 voor het eerst samengesteld door overste J. Koops, de man j® die dit jaar kolonel J. Laro opvolgde als inspecteur voor de militaire muziek van de krijgsmacht. Muzikaal leider Koops gaf de Taptoe ditmaal een karakter mee dat zich het best laat omschrijven als „mu zikaal en subtiel". De voorstelling van gister avond was in alle opzichten geslaagd, ook al omdat kort voor het begin van de show een oplossing was gevonden voor de geruchtmakende zaak rond burgemeester Feij van Breda. Di° had eerst te ken nen gegeven niet aanwezig te zijn bij de erevoorstelling van de Taptoe, komende maan dag. Feij zei het niet eerlijk te vinden dat hij niet samen met prinses Margriet en leden van het corps diplomatique op de eerste rij mocht zitten. Vorig jaar, toen koningin Beatrix deze avond met haar aanwe zigheid opluisterde, liet de burgemeester om dezelfde re den ook al verstek gaan. Interim-voorzitter J. Horsten van de Stichting Nationale Taptoe Breda ,;et gisteravond weten dat de burgemeester heeft ingestemd met een door KMA-gouverneur Leeflang voorgesteld compromis: een groot deel van de genodigden zal een plaatsje opschuiven, zodat burgemeester Feij naast Horsten komt te zitten. Hor sten heeft een stoel gekregen naast prinses Margriet, die mr. Pieter van Vollenhoven aan haar zijde zal hebben. Daarnaast komt mevrouw Feij te zitten. „Een perfect compromis", zo noemde Hor sten de oplossing in deze kwestie. Gisteravond zat bur gemeester Feij overigens ook al eerste rang, samen met zijn collega van zusterstad Dillen burg (Wdl). Op de Parade van het fraai gerestaureerde Kasteel van Breda toonden op de eerste Taptoe-avond onder meer de Marinierskapel, de Koninklij ke Militaire Kapel en de Jo- han Willem Frisokapel met tien andere tamboer- en fan farekorpsen hun muzikale mogelijkheden. Tot en met morgenavond bepaalt het korps Juliana Amersfoort de burgerinbreng. Het Trompet terkorps Arnhem is gecon tracteerd van 25 tot en met 27 augustus en de Rijnmondband uit Schiedam geeft van 28 au gustus tot en met de sluitings avond op 30 augustus acte de présence. Volgens de organi satoren kan de Bredase taptoe wat muzikaliteit betreft dit jaar andermaal de concurren tie aan met de taptoes van Edinburgh, Berlijn en Kopen hagen. DEN HAAG De Dienst Grondwa terverkenning van TNO gaat dit na jaar een proefboring doen naar de aardwarmtereserves in Asten (Oost- Brabant). Het is voor het eerst dat in Nederland daadwerkelijk wordt ge zocht naar mogelijkheden om de warmte van de aardkorst te gebrui ken voor ruimteverwarming. Er wordt geboord tot een diepte van on geveer 1500 meter. Daarbij kan wor den vastgesteld of exploitatie van de aardwarmte ten behoeve van de glas tuinbouw ter plaatse commercieel mo gelijk is. De resultaten worden in mei volgend jaar bekend. BERGEYK De ernstigste cadmi- umvervuilingen in de Brabantse Kempen kunnen voor een bedrag van 143 miljoen gulden worden aange pakt. Dat staat in het rapport „Cadmi um uit de Kempen" dat gisteren in Bergeyk werd gepresenteerd door een aantal milieu-organisaties. Volgens een woordvoerder van de provincie Noord-Brabant vindt het ministerie van VROM de vervuiling echter niet ernstig genoeg en zal daarom voorlo pig geen geld voor de sanering be schikbaar worden gesteld. Tandartsen in Randstad goedkoper UTRECHT De gemiddelde tan dartstarieven in de Randstad wor den na 1 oktober iets goedkoper. De particuliere tarieven worden dan namelijk voor alle tandartsen gelijk. Tot nu toe zijn de tarieven in het westen van het land gemiddeld wat hoger, omdat de huisvesting van de praktijk hier duurder is. Het gelijk trekken van de tarieven is voorgesteld door de particuliere ziektekostenverzekeraars en de tandartsenorganisatie NMT. De tandartsen hebben tot nu toe altijd hun eigen tarieven mogen vast stellen, al golden sinds februari 1982 voor beginnende tandartsen wel bepaalde richtlijnen. Sjaranski komt naar Nederland AMSTERDAM De voor malige Russische dissident Anatoli Sjaranski brengt van zondag 28 tot en met dinsdag 30 september een bezoek aan Nederland. Hij komt op uitnodiging van het Solidariteitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie en de Stichting „Vrienden van Sjtsjaranski". Een woordvoerster van het comi té heeft dat gisteren meege deeld. Sjaranski mocht in fe bruari van dit jaar naar Is raël vertrekken, na acht jaar in een werkkamp te hebben gezeten. Diplomaat uit Mauritius op vrij voeten HAARLEM De rechtbank van Haarlem heeft gisteren de 38-jarige diplomaat S.P. uit Mauritius met onmiddellijke ingang op vrije voe ten gesteld. Tegen de parlementa riër was twaalf jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank achtte het niet bewezen dat de man op 27 december 1985 ruim 20 kilogram heroïne opzettelijk ons land bin nengesmokkeld had. Wel achtte de rechtbank bewezen dat de man on opzettelijk de heroïne had inge voerd. Daarvoor werd de diplomaat veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van ze ven maanden voorarrest. BOETES VOOR URKER OUDERS ZWOLLE De Zwolse kantonrech ter mr. J.F.M. van Wegen heeft giste ren 29 Urker ouders veroordeeld tot boetes van honderd tot vijfhonderd gulden wegens schoolverzuim van hun leerplichtige kinderen. De ou ders zien vaak niet de noodzaak van de leerplichtwet in en laten hun kin deren thuisblijven om mee te helpen bij visvangst of in de fileerderij. Offi cier van justitie mr. N. Verkleij laak te het gedrag van één van de school hoofden op Urk, die accepteerde dat een leerling iedere maandag en vrij dag werd ziek gemeld wegens een bijbaantje. Toen de moeder dit een keer vergat meldde het schoolhoofd het verzuim wel direct aan de desbe treffende ambtenaar. AMSTERDAM De FNV wil de belangen van uit zendkrachten gaan behar tigen. Jarenlang heeft de vakvereniging daar niets van willen weten en zich zelfs beijverd voor sluiting van uitzendbureau's. Nu echter zowel werkgevers als werknemers steeds harder om tijdelijk werk roepen, is de FNV van ge dachten veranderd. Op 10 september houdt de FNV in Utrecht een thema congres over de arbeids markt, waarin ook wordt be keken hoe de belangen van uitzendkrachten het best te behartigen zijn. Volgens be stuurslid Karin Adelmund zijn er twee mogelijkheden: het afsluiten van meer apar te uitzend-cao's of het uit- zendwerk onder brengen bij bestaande cao's. De Diensentbond CNV en de werkgevers (ABU) onder handelen al jaren over uit zend-cao's. De FNV is pas enkele weken geleden tot dat overleg toegetreden. Volgens Karin Adelmund is de vak vereniging zich voor deze sector gaan interesseren, om dat „de belangenbehartiging van mensen met slechte of onzekere rechtsposities drin gend verbetering behoeft". Daarnaast ziet de FNV een mogelijkheid om het leden bestand op te krikken door zich meer op deze grote groep werknemers te rich ten. Tenslotte hebben ruim 2,6 miljoen mensen, voorna melijk vrouwen, parttime werk of een andere vorm van flexibele arbeid als thuis- zwart- en tijdelijk werk. Momenteel bestaat het ledenbestand van de FNV slechts voor veertien procent uit vrouwen (132.000). Het themacongres op 10 sep tember is dan ook één van de concrete gevolgen van het onlangs uitgelekte rapport „de FNV over veertien jaar". Daarin maakt de vakcentrale zich zorgen over de teruglo pende ledenaantallen bij de bonden en worden aanbeve lingen gedaan hoe het tij kan worden gekeerd. „Herken baarheid en bereikbaarheid zijn dé sleutelwoorden in het FNV-beleid de komende ja ren", zo zei FNV-voorzitter Hans Pont. De FNV zal in Utrecht niet alleen spreken over uitzend- werk, maar ook over andere vormen van flexibele arbeid, arbeidsbemiddeling en scho ling. „Maar het hoofdpro bleem voor de slechte situa tie op de arbeidsmarkt is het absolute tekort aan arbeids plaatsen", meent bestuurslid Karin Adelmund. „Om meer mensen perspectief te kun nen bieden op betaald werk zijn veel meer banen nodig. Die zijn alleen te realisren door economische groei en arbeidstijdverkorting". DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft on voldoende aangetoond waarom een centrale vorm van registra tie nodig is voor het uitgeven van paspoorten. Dit concludeert de voorlopige Raad voor de Persoonsinformatievoorziening. De Raad wisselde onder meer van gedachten over de vraag of een centrale registratie van paspoortgegevens, zoals het ministerie van buitenlandse zaken voorstaat, strookt met de opzet en func tie van de geautomatiseerde gemeentelijke basisadministratie van bevolkingsgegevens. In haar vergadering van 11 september zal de raad het definitieve advies over het voorontwerp Pas- poortwet bepalen. De voorlopige Raad is één van de instanties die het kabinet moeten adviseren over de nieuwe Paspoortwet. Deze wet komt in de plaats van een uit 1813 daterende regeling. Nieuw in het ontwerp-Paspoortwet is dat het paspoort straks moet worden verstrekt door de burgemeester in plaats van, zoals nu gebruikelijk is, door de commissaris van de Koningin. ...VIND Ik TOCH flflT fly V SpRONG&l Voofiuir CMT. Één dode Een 73-jarige Inwoner van Gorssel kwam gisteren om het leven toen hij zijn auto wilde keren en daarbij werd aangereden door een veewagen met aanhanger. De personenwagen (rechts) brandde geheel uit. De veewagen was ook total-loss, enkele runderen stierven ter plaatse.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3