Leo Beenhakker en net gesproeide gras Geen algeheel herstel VANLIEMPT: UITSPRAAK SMEETS „SLIP OF SLECHTS MANNEN BETEREN LEVEN IN MADRID Wa terpologoud lames ver weg na;port Ceidae Sou/temt VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 isette Sevens n de kant lilSTERDAM Het bestuur jn de Koninklijke Nederlandse Jckey Bond (KNHB) heeft Li- hte Sevens (37-125 caps) aan de ]nt gezet als coach van Jong Janje (dames), een baan die zij 'Ijds 1985 had. „Er is me gezegd, ik ik niet hard genoeg was in Jjn optreden. Dat is best moge- jk, want ik ben niet zo'n type !h eens even flink te keer te 'an. Aan de prestaties heeft het jker niet gelegen. Want die wa- juist erg goed. En de sfeer iS de laatste tijd ook prima". 9? HILVERSUM Chef-sport Ad van Liempt van de NOS heeft de gewraakte uitspraak van Mart Smeets over voetbalvan dalisme verdedigd als een „slip of tongue". Van Liempt wees de. beschuldiging van KNVB-com- petitieleider Jan Huybregts dat Smeets voetbalvandalisme in de hand zou werken, gisteren radi caal van de hand. In een inter view in weekblad De Tijd be schuldigde Huybregts Smeets er van „mede-aanstichter van voetbalvandalisme" te zijn. In een uitzending van Studio Sport becommentarieerde Smeets het gooien van stoelen en het op el kaar inslaan van de supporters na afloop van een basketbal wedstrijd in Den Bosch met de woorden: „Mensen, dit hoort op de voetbalvelden thuis". „Men sen die live sport-commentaar verzorgen zeggen in het vuur van het spel vaak dingen, die ze anders waarschijnlijk niet ge zegd zouden hebben. Het was gewoon wat ongelukkig uitge drukt". Van Liempt vindt de persoonlijke aanval op Smeets „een zaak van niks". „Een in houdelijke discussie over het voetbalvandalisme wil ik graag voeren, maar het intervieuw in De Tijd lijkt me geen goede ba sis." Tenslotte neemt Van Liempt Smeets nog verder in bescherming. „Smeets is zeker niet voetbalvijandig. Dat heeft toch iedereen tijdens de afgelo pen WK in Mexico kunnen Zes debutantes in softbalploeg AMSTERDAM Met zes debutantes neemt Nederland deel aan het toernooi om het Europese softbalkampioenschap. Onder leiding van bondscoach Don Wed- man wordt begin september van 2 tot 7 september in Antwerpen de continentale titel verdedigd. Evenals bij de honkbal- broeders is Italië binnen Europa de enige serieuze tegenstander. De selectie bestaat uit: Annemieke van Kappel en Petra Goedkoop (beiden HCAW), Marion van de Heijkant (Twins), Linda Landwehr, Willy Riet man, Renee van der Berg, Gerjanne Treuren en Els Kok (allen Terrasvogels), Judith van Erk (Pira tes), Jacqueline van der Vlugt (Kinheim), Ruth Martina (DSC). Fredy van Offeren, Ilse van Toom en Sandra Klesser (allen HHC), Agnes van den Heuvel (Bloemendaal), Anita Bank (Onze Gezel len), Jolande Droog (ARO). Ajax derde in Casablanca CASABLANCA Ajax is in een toernooi in Casablanca als derde geëindigd. De Amster dammers wezen in de strijd om de derde plaats de Marokkaanse jeugdploeg met 4-1 te rug. Het toernooi leverde een overwinning op voor Standard Luik, dat in de finale Gremio de Porto Alegre uit Brazilië met 2-0'versloeg. Ajax stond de tegentreffer van Bidari pas ze ven minuten voor tijd toe. Daarvoor hadden Witschge (12e minuut), Bosman (15e), Wou ters (60e) en Scholten (75e) aan een regelma tige voorsprong gebouwd. De triomf van Standard kwam in dé verlenging tot stand. Van der Smissen (105 e minuut) en Czernya- tinski (119e) scoorden. In de hoogste klasse van de Portugese voet balcompetitie is één duel gespeeld. Sporting Lissabon opende het seizoen met een duidelij ke overwinning (3-1) op Deportivo Chaves. 'FiLAAT MIJ NOU MAAR LEKKER BIJ DIE JONGENS OP HET VELD STAAN' DPO ne», (16] N1^AVACERRADA zqfaap „suikere" Jonk, 3°|yim Kwakman, Klaas 6!ofewarthoed. Of Emilio [*eButragueno, Hugo San- ".3(fhez, Jorge Valdano. Het stiiremeentelijk sportpark êJJian de Sportlaan of het z<£stadio Santiago de Ber- ^"pabeu. Kortom, de RKFC ThjVolendam of de „Ko- Real Madrid, s 'ÜHet maakt wel een beetje Poiiyerschil. „Een andere we- »eld", zegt Leo Beenhak- *4cer zelfs. En de 44-jarige kan het weten, want beide clubs zijn, slechts gescheiden "door een tenslotte niet al /aiite succesvolle tussenstop Mza®}s bondscoach bij de KNVB, z'n twee meest recente werkgevers. •''«Leo Beenhakker heeft nu een >-woechte topclub onder zijn hoe- jRCde. De laatste twee seizoenen z#legde Real Madrid beslag op de UEFA Cup, in de vorige voetbaljaargang werd de tra- """ditierijke club met een straat- voorsprong op de con currentie weer eens kampioen van Spanje. „Prachtige resul- maar de Europa Cup I st?s al twintig jaar niet meer de lyeroverd. En ja, daar is ieder- hier nu helemaal vol van. lat is de voornaamste op- Iracht voor dit seizoen. Twee EFA-bekers is heel aardig, aar eigenlijk telt alleen de .Juropa Cup I. Zodra je die in ^pjhanden hebt, voel je je pas ht de Europese kampioen", DRIJzegt Beenhakker, die zelf dit - ojweekend naar Zwitserland is igereisd om de eerstvolgende anM?PPonent' Young Boys Bern, i.-Jin actie te kunnen zien. Als Beenhakker uitgebreid de tijd neemt om zijn visie op de meest actuele gebeurtenissen te schetsen, verblijft hij met de spelersgroep van Real Ma drid in één van de vele, vele trainingskampen die het lan ge seizoen rijk zal zijn. Dit maal is het uitgebreide gezel schap neergestreken in het overigens nogal bescheiden hotel La Barranca in het dorpje Navacerrada, zo'n vijf tig kilometer ten noordwesten van de Spaanse hofdstad. Goed verstopt, midden in de bergen, maar toch weten de fans hun favorieten nog te vinden. „Het is hier van 9 uur 's och tends tot 11 uur 's avonds en dat zeven dagen per week een absoluut gekkenhuis", aldus Beenhakker, terwijl hij een handtekening uitdeelt aan een plaatselijke scholier. „Maar daar ontkom je hier heus niet aan. Of je moet naar weet ik waar, Malta of IJs land, gaan, maar zelfs dan vraag ik me nog af of je rust In het zweet Kort daarvoor trainden de duur betaalde vedetten van de „koninklijke" zich nadruk kelijk in het zweet in het na bijgelegen Becerril de la Sier ra. Een absolute negorij, met op net eerste oog weinig an ders dan door de langdurige hitte volkomen uitgedroogde en onvruchtbare grond. Maar dan plotseling, na een stoffig toegangsweggetje, ligt daar een prachtig groen gazon. Aan niets mag het de sterren van Real ontbreken. De be volking loopt massaal uit zo dra de spelersbus in zicht komt en rond, maar vooral op het veld, verzamelt zich alras een duizendkoppige menigte. Driftig gesticulerend probeert Beenhakker aanvankelijk vergeefs het gras schoon te vegen. Dit alles in hoogzo- merse temperaturen, die ook om zes uur 's avonds nog roy aal boven de dertig graden uitkomen. „We zijn de grote stad ont vlucht, daar is het in deze tijd van het jaar echt niet te har den. Midden in de nacht nog 30, 35 graden, dat kan ik mijn spelers niet aandoen", aldus Beenhakker, die zelf, ondanks zijn zongevoelige rossige haar, inmiddels al aardig aan de veranderde omstandigheden is gewend. Lachend: „Ik heb eerder drie jaar in Zaragozza gewerkt, dan moet je wel even wennen. Aan de taal, aan het eten, maar met name aan de warmte. Toen had ik nog beschermingsfactor 20 nodig, nu kan ik gemakkelijk met 5 volstaan. Je lichaam past zich verrassend snel aan. Het transpireren bij de minste of geringste inspanning gaat dan vanzelf over". Ruim een week voordat de competitie weer begint (met een uitwedstrijd op 31 augus tus tegen Murcia), ligt het tempo tijdens de training op vallend hoog. De drie ras- paardjes Butragueno, Sanchez en Valdano onderscheiden zich tijdens het onderlinge partijtje met een aantal fraaie treffers, achter de nieuw aan getrokken nationale doelman Buyo (ex-Sevilla). Het trio aanvallers was er, in tegen stelling tot de thuis voor de televisie zittende Leo Been hakker, in Mexico wel bij. Met gemengde gevoelens keerden de Spanjaard, de Mexicaan en de Argentijn bij Real terug. „Butragueno baart ons mo menteel de meeste zorgen, hij heeft het, evenals een-andere jongeling als Michel, nog niet kunnen verwerken. Mist na slechts drie weken vakantie duidelijk scherpte en ziet dat hij het moeilijk heeft om het normale ritme weer op te pik ken. Voelt zich vaak heel hul peloos. Sanchez heeft een te leurstellende WK achter de Leo Beenhakker op de ene foto met voorzitter Ra mon Mendoza en op de andere met de Spaanse zan geres Rocio Jura- do, heeft het naar zijn zin in Spanje. „Maar", zegt hij, „ze verwachten in Madrid wel dat Real weer eens de Europa Cup I in de wacht sleept".' rug, dat is duidelijk. Maar die jongen is zo intelligent, die beseft zelf maar al te goed dat hij iets heeft recht te zetten. En Valdano, als wereldkam pioen, wil laten zien dat dat geen toeval is geweest. Die is zo geinspireerd bezig, onge looflijk bijna, hij loopt alweer voorop. Ik kende hem al van onze gezamenlijke periode bij Zaragozza, heel prettig om hem weer terug te zien. En dat gevoel is wederzijds", zegt Beenhakker, die in Maceda en Gordillo een tweetal steun pilaren zwaar geblesseerd uit Mexico zag terugkeren. „En we missen in de eerste ronde van de Europa Cup ook nog Gallego en Valdano, die zijn dan geschorst", klinkt het enigszins bezorgd. Reuzegroot De druk om als trainer bij een club als Real Madrid te wer ken, moet reuzegroot zijn. Beenhakker: „Het is constant afzien hier. Een kwestie van persoonlijkheid. Als je je door alles erom heen gek laat ma ken, ben je helemaal ver keerd bezig, dat houd je ook nooit lang vol. Ik ben louter met voetbal bezig. Natuurlijk heb ook ik wel eens mijn twij fels, zoals anderhalf uur voor het begin van een wedstrijd, als iedereen maar aan zichzelf denkt en als je die 80.000 mensen in het stadion hoort schreeuwen. Dan draai ik in gedachten de film van afgelo pen week even af.-Maar wat dat betreft heb ik in de loop der jaren bij Ajax, Zaragozza en laatstelijk het Nederlands elftal al wel een goede leer school gehad. Je hoort me ook niet klagen, hoor. Ik heb er zelf voor gekozen en voel me hier prima bij". „Het is heerlijk om weer op het veld te staan, dat net ge sproeide gras weer te ruiken. Dat heb ik in Zeist wel ge mist. Soms zat je daar twee weken achter elkaar op kan toor, organisatie, administra tie. Dat moet ook gebeuren, maar laat mij nou maar alleen met de spelers. Ik ben niet zo'n zitter". Het afscheid van de KNVB, denk maar aan de ruzie met bestuurslid Ton Harmsen, die hem een „schreeuwerd" noemde, had voor Leo Been hakker op een prettiger ma nier kunnen plaatsvinden. Nu, bij Real Madrid, trekt Beenhakker een lange neus naar zijn kritikasters? „Nee hoor, ook niet naar Harmsen. We hebben een heel bijzonde re band, een soort haat-liefde verhouding. Hij heeft me drie keer aangenomen en twee keer weggeschopt, maar wan neer we elkaar tegenkomen, drinken we gezellig een neut". „Het enige dat me tegenstaat, is dat ik nog steeds het waar om niet weet, dat gaat mijn verstand echt te boven. Daar kom ik echter heus nog wel eens achter en dat duurt echt niet zo gek lang meer. Totnu- toe heb ik het echter niet op kunnen brengen om de tele foon te pakken, geen behoefte aan gehad ook, ik heb het hier al druk genoeg. Maar te weten komen doe ik het. Ge loof dat nou maar van mij". DICK KIERS ^sportuitslagen ZWEMMEN WK Finales Heren: 200 meter schoolslag: 1. Jozsef Sza- bo (Hon) 2.14,27-Europees record, 2. Victor Davis (Can) 2.14,93, 3. Steve Bentley (Vst) 2.16,51, 4. Adrian Moor- house (Gbr) 2.17,97, 5. Alexandre Yo- kochi (Jap) 2.17,99, 6. Pablo Restre- po (Col) 2.19,74, 7. Hartmut Wede- kind (Wdl) 2.20,51, 8. Thierry Pata (Fra) 2.20,61. 400 meter vrije slag: 1. Rainer Hen- kel (Wdl) 3.50,05, 2. Uwe Dassler (Odl) 3.51,26, 3. Dan Jorgensen (Vst) 3.51,33, 4. Kevin Boyd (Gbr) 3.51,93, 5. Vladimir Salnikov (Sov) 3.52,07, 6. Anders Holmertz (Zwe) 3.53,83, 7. Frank lacono (Fra) 3.54,84, 8. Sven Lodziewski (Odl) 3.56,06. 4 x 100 meter 1. Verenigde Staten (Jager, Heath, Wallace en Biondi) 3.19,89, 2. Sovjetunie 3.21,14, 3. Oost-Duitsland 3.21,47, 4. West- Duitsland 3.21,58, 5. Zweden 3.23,01, 6. Frankrijk 3.23,69, 7. Australië 3.23,88, 8. Nederland (Kroes, Ran, Drost, Dybiona) 3.24,47. Dames: 100 meter vlinderslag: 1. Kornelia Gressler (Odl) 59,51, 2. Kristin Otto (Odl) 59,66, 3. Mary T. Meagher (Vst) 59,98, 4. Catherine Plewinski (Fra) 1.00,72, 5. Jenna Johnson (Vst) 1.00,76, 6. Conny van Bentum (Ned) 1.01,48, 7. Ilaria Tocchini (Ita) 1.01,59, 8. Bistra Gospodinova (Bul) 1.02,13. B-finale: 1. Susanne Schuster (Wdl) 1.01,70, 2. Tatiana Koernikova (Sov) 1.02,06, 3. Kiyomi Takahashi (Jap) 1.02,21, 4. Edit Ormos (Hon) 1.02,28, 5. Izumi Kawahara (Jap) 1.02,37, 6. Annemarie Verstappen (Ned) 1.02,45, 7. Agneta Eriksson (Zwe) 1.02,79, 8. Elli Roussaki (Gri) 1.03,07. 100 meter schoolslag: 1. Sylvia Ge- rasch (Odl) 1.08,11 (wereldrecord), 2. Silke Hörner (Odl) 1.08,41, 3. Tanja Bogomilova (Bul) 1.08,52, 4. Allison Higson (Can) 1.09,84, 5. Manuela dal- la Valle (Ita) 1.10,13, 6. Ingrid Lempe- reur (Bel) 1.10,47, 7. Jenny Hau (Vst) 1.10,78, 8. Cindy Ounpuu (Can) 1.12,28. B-finale: 1. Elena Volkova (Sov) 1.12,08, 2. Cara Hafner (Vst) 1.12,16, 3. Britta Dahm (Wdl) 1.12,18, 4. Petra van Staveren (Ned) 1.12,23, 5. Susan nah Brownsdon (Gbr) 1.12,60, 6. Pa tricia Bruelhart (Zwi) 1.12,70, 7. Hiro- ko Nagasaki (Jap) 1.13,04, 8. Petra Hillenius (Ned) 1.15,08. WATERPOLO Heren -finalegroep: Italië-Verenigde Staten 10-9 (3-3, 3-3, 2-1, 2-2), Joegoslavië-Sovjet-Unie 8-6 (2-3, 2-0, 0-2, 4-1), Spanje-West- Duitsland 15-8 (1-2, 4-2, 6-1, 4-3), Cuba-Frankrijk 7-7 (2-2, 1-2, 1-0, 3- 3), 9e lot en met 12e plaats: Austra- lië-Griekenland 10-5 (0-2, 5-0, 2-1, 3- 2), Hongarije-Brazilië 11-9 (4-3, 2-4, 3-1, 2-1), 13e tot en met 15e plaats: Nederland-lsrael 8-6 (4-1, 1-1, 3-1, 0- 3): Fridman 1-0 (man meer). Van Bel- kum 1-1, Pielstroom 1-2, Nonnekes 1-3, Noordegraaf 1-4, Shamir 2-4 (man meer). Nonnekes 2-5, Rahav 3- 5, Jansen 3-6, Van Winsen 3-7 (man meer), Havekotte 3-8, Kanitz 4-8, Ra hav 5-8, Smumit 6-8. Dames finalegroep Australië-Hongarije 13-4 (3-0, 1-2, 3- 2, 6-0), Canada-West-Duitsland 10-3 (3-1, 2-0, 1-0, 4-2), 7e tot en met 9e plaats: Noorwegen-Groot-Brittannië 11-8 (3-4, 3-0, 2-2, 3-2), Verenigde Staten-Nederland 7-8 (2-3, 3-2, 0-2, 2-1): Van der Mark (vrouw meer) 0-1, Sterkei (strafworp) 1-1, Van der Mark (sw) 1-2, Lindhout (vm) 1-3, Lenglin (vm) 2-3, Van der Mark 2-4, Sterkei (sw) 3-4, Lenglin 4-4, Wittsock 5-4, Van der Heuvel 5-5, Lindhout (vm) 5- 6, Van der Veen (sw) 5-7, Lindhout 5- 8. O'Toole (vm) 6-8, Sterkei 7-8. Stand: 1. Australië 4-8, 2. Nederland 4-6, 3. Canada 4-5, 4. Verenigde Sta ten 4-5,' 5. Hongarije 4-0, 6. West- Duitsland 4-0. Torenspringen Dames: 1. Lin Chen (Chi) 449,67 pun ten, 2. Wei Lu (Chi) 422,25, 3. Wendy Wyland (Vst) 412,47, 4. Alena Loban- kina (Sov) 408,45. Sportprijsvragen DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen zijn: Dubbel-toto nr. 33a: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 19 x f. 266,50, 3e prijs: 191 x f. 66,20. Cijferspel nr. 33 en 33a: winnend .nummer: 13 65 39; 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cijfers goed: 2 x f. 10.000,-, 4 cijfers goed: 19 x f. 1.000,-, 3 cijfers goed: 232 x f. 100,-, 2 cijfers goed: 2.215 x f. 10,-. it 4) rartj ngtolomannen al cJaar huis igelADRID De Nederland- iewaterpoloploeg is van daag al naar huis gereisd in gehaats van zondag. Bonds- e toach George Geurtsen en ianager Nico van Seist be na ampel beraad niet .17p de finale te wachten en het slotfeest te vergeten. de tegenvallende veer- jende plaats bij het toer- sdipoi om wereldkampi- Kvvpnschap valt er toch niets Bids vieren. De laatste ontmoe- Ing, tegen het zwakke Is- ael, kon de technische lei- jng al evenmin van gedach- doen veranderen. Neder- ^°Jmd won de treurige toer- jTlooi-afsluiting met 8-6. MADRID De Nederlandse zwemmers hebben giste ren op de vierde dag van de wereldkampioenschappen in Madrid beterschap beloofd. Tijdens de eerste helft van het toernooi stelden de heren louter teleur en kon zelfs geen enkele individuele finalist aan het thuisfront worden gemeld. De rustdag, woensdag, werd evenwel benut om de hoofden eens bij elkaar te steken en en kele inspirerende woorden van bondscoach Ruud Beele misten vervolgens hun uitwerking niet. ESPAfiA MADRID De Nederlandse dameswaterpoloploeg heeft giste- tijdens de wereldtitelstrijd in Madrid met 8-7gewonnen van Verenigde Staten. De periodestanden waren 3-2, 2-3, 2-0, 1-2. ustralië kwam heel dicht bij de wereldtitel en weer hielp Ne erland een handje. Niet zeer onvrijwillig, zoals in de onderlinge Confrontatie die in de slotminuten in Australisch voordeel uit- f|iel, maar heel bewust. De Nederlandse polosters ontnamen de merikaanse dames met 8-7 de illusie van een gouden medaille, ustralië maakte ook nu geen fout en won met overmacht van ongarije. lp de huidige situatie hoeft Australië op de slotdag van het wa- Wrpolotoernooi niet meer te winnen van de Verenigde Staten eerste te blijven. Door een zege op Canada kan Nederland in hinten nog wel gelijk komen, maar het doelsaldo is slechter en Bef onderlinge resultaat werkt in het nadeel van Oranje, dat in ffeorie bij verlies ook nog buiten de prijzen kan vallen. In de finale yan de viermaal 100 meter vrije slag moest de Oranje équipe weliswaar met een achtste en laatste plaats genoegen nemen, maar de ge realiseerde tijden tonen wel degelijk een interessante pro gressie aan. 's Ochtends werd het nationale record met ruim drie seconden verbeterd (tot 3.23,55). en ook 's avonds was het kwartet Hans Kroes, Erik Ran, Frank Drost en Patrick Dybiona met hun gezamenlij ke produktie van 3.24,47 be duidend sneller dan de oude toptijd van 3.26,59, vorig jaar in de series van de Europese titelstrijd in Sofia gerealiseerd met toen nog Edsard Schlinge- mann in plaats van Ran. Laatstgenoemde, 19-jarige zwemmer uit Voorschoten, maakte in de ochtenduren gro te indruk door een spectaculai re tijd van 50,14 seconden te laten afdrukken. Wetend dat het Nederlandse record (van Kroes) op 50.66 staat, een pri ma prestatie die evenwel niet officieel kon worden erkend vanwege de „vliegende" start van de als tweede vertrekken de jongeling van de Haagse Zwemvereniging ZIAN-Vites- se. „Maar wel dik twee secon den onder mijn persoonlijke record", glunderde Ran, die daar echter onmiddellijk aan toevoegde teleurgesteld te zijn in Madrid niet op zijn favorie te nummer, de 50 meter vrije Joegoslavië en Italië in finale MADRID De finale van de wereldtitelstrijd water polo voor heren gaat tus sen olympisch kampioen Joegoslavië en Italië, de wereldkampioen van 1978. De Zuideuropeanen won nen in de halve finale ver rassend met 10-9 van de Verenigde Staten. Joego slavië plaatste zich voor de eindstrijd ten koste van de Sovjetunie; 8-6. Sylvia Gerasch vlak voor de start van de race, die haar de wereldtitel en een wereldrecord oplever de. slag, die vandaag voor het eerst op het WK-programma prijkt, te mogen starten. Ran eindigde tijdens de selectie wedstrijden in Amersfoort im mers als derde achter Kroes en Dybiona. De laatste dook in de finale als slotzwemmer zelfs onder de 50 seconden- grens (49.95, zo snel was nog nooit een Nederlander in het 50-meter-bad geweest) en hij ziet de 50 vrij ongetwijfeld met zeer veel belangstelling tege- Ran: „Ik heb normaal vrij wei nig gelegenheid om te trainen. Hier in Madrid heb ik met de ploeg continu twee keer per dag in het water gelegen. Dat blijkt heel wat succes op te le veren. Ja natuurlijk probeer ik deze lijn door te trekken. Beele heeft gisteren een pep talk gehouden. Hij wees ons er duidelijk op dat er tot dan ui terst matig was gepresteerd en moedigde ons aan om wat be ters te laten zien. Nou, dat is dus ook we! gelukt, dacht ik zo". Beele zelf; „Vandaag heb ik eindelijk weer de felheid ge-, zien die nodig is om aanspre kende resultaten neer te zet ten. Ik vergelijk het zelf wel eens met het voetbal. Als wij Nederlanders met 1-0 achter komen, branden we pas los. Een kwestie van mentaliteit dus. Ik denk ook dat het te maken heeft met het stress-ni veau thuis. Dit toernooi is na tuurlijk in geen velden of wé gen te vergelijken met onze normale reeks wedstrijden". Afweten Tevredenheid dus bij de Ne derlandse heren, maar uitgere kend ditmaal lieten de dames het behoorlijk afweten. Conny van Bentum kwam op de 100 meter vlinderslag niet verder dan een zesde plaats (1.01,48 na 1.01.02 in de series) en Pe tra van Staveren, heersend olympisch kampioene op de 100 meter schoolslag, haalde ditmaal zelfs de snelste acht niet. De zwemster uit Kampen was ruim negen maanden uit beeld vanwege een schouder- blessure en toonde in Madrid aan toch nog over te weinig wedstrijdritme te beschikken. In de series kwam ze tot 1.12.59 (elfde), in de B-finale tot 1.12.23, hetgeen haar slechts een vierde plaats'opleverde. Collega-schoolslagzwemmer Frank Vijver zwom gistermor gen een uiterst curieuze 200 meter. Op de helft van de af stand had de Amsterdammer (in Amersfoort met een natio naal record van 2.23.58 smaak maker) met 1.06.79 nog de vijf de tijd, maar 100 meter verder op was hij met zijn uiteindelij ke 2.29.18 liefst dertig plaatsen op de uitslagenlijst gezakt en moest hij zelfs ene Sai Hsin Yen uit Taiwan voor zich dul den. Een onbegrijpelijke inzin- CANADEES KRITISEERT SPANJAARDEN MADRID Al noemde hij de naam van de Nederlandse hoofdstad niet als zodanig, Victor Davis hield gisteren een pleidooi voor de Amster damse kandidatuur voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1992. De Canadese wereldrecordhouder op de 200 meter schoolslag vond de orga nisatie in Madrid maar zo zo. Hij was daarvoor overigens al in het gelijk gesteld na de fi nale op de 400 meter vrije slag door de als derde geëindigde Amerikaan Dan Jörgensen, bij gebrek aan een tolk, maar de woorden van winnaar Rainer Henkei en zilveren medaille winnaar Uwe Dassler van het Duits in het Engels vertaalde. Maar terug naar Davis, die ook al ten offer was gevallen aan de vele in Madrid heer sende ziekteverschijnselen. „Spanje is misschien een leuk land om op vakantie te gaan, maar niet om sportwedstrijden te organiseren. Kijk maar eens hoeveel mensen hier bleekjes rondlopen. En dan wil Barce lona de Olympische Spelen gaan organiseren? Nou, dan zal ik er in ieder geval niet meer bij zijn", aldus de Cana dees. king van Vijver, die de positie ve impuls van het heren- zwemmen gisteren in Madrid niet kon bijbenen. De schoolslagtop lijkt weinig hinder te ondervinden van de vrijwel algemene indruk dat het Centro de Natacion in de Spaanse hoofdstad niet over het allersnelste water lijkt te beschikken. Nadat eerder deze week de Oostduitse Silke Hör ner het wereldrecord op de 200 meter had bijgesteld, zege vierde gisteravond haar land genote Sylvia Gerasch op de halve afstand, in een tijd (1.08.11) die nog nimmer eer der op een scorebord was ver schenen. dick k;frs

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13