SEMI jHerstel Leiderdorps rioolnet kost mil j oenen |jJezwaren tegen woonwagenkamp JOUR NAAL Felle weerstand tegen flats in Postwijk VIEREN BEESTJE NIET MEE Provincie brengt kleine criminaliteit in kaart Raad eist behandeling bouwplan supermarkt Commissie verwerpt bezwaren tegen dansschool Sassenheim Handhaving van boodschappenboekje was onze kracht hn;, EIDEN OMGEVING £ctaLóc@ouMi/nt VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11. ifep t opORSCHOTEN Wethouder J. Visser wipte gisteren met ndeTënorme kraanwagen het aankondigingsbord uit de grond in 25(1 Plan Langenhorst. Daarmee was de laatste handeling ver en it in het kader van het groot onderhoud bij de woningen in .plan. Wat een feest diende te worden, bleek echter een ge- riJglijk onderonsje tussen gemeente en aannemer te zijn, want Aewoners lieten massaal verstek gaan. j het gezellig samenzijn in De Werf waren behalve de ge- e Jcelijke gasten welgeteld 11 bewoners van de wijk, die vier Snhuizen vertegenwoordigden. Reden van de afwezigheid: de Hrt is boos, want elders werd veel meer verricht. De oorzaak eg jchter ongetwijfeld de gebrekkige voorlichting. De bewoners relden namelijk gekozen voor een groot onderhoud en noodza- ijke aanpassingen, waardoor huurverhoging voorkomen kon rden. In andere wijken werd gekozen voor renovatie en der- ve voor aanpassing van de huurprijzen. Werkloosheid in Zuid-Holland stijgt LEIDEN De situatie op de arbeidsmarkt in de provincie Zuid-Holland is in de maand juli verslechterd. De regio's Leiden en Lisse vormen hierop een uitzondering. In de pro vincie waren er eind juni 141.001 werkzoekenden, op 31 juli was dit aantal gestegen tot 145.152. Dit betekent een stijging van 2,9%. Het aantal vacatures liet een omgekeerd beeld zien: dit daalde vorige maand van 8.586 tot 8.512. Deze ver slechtering van de arbeidsmarkt blijkt uit de maandcijfers van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zuid-Holland. Uit de cijfers valt ook af te lezen dat de werkloosheid onder vrouwen meer steeg dan die on der mannen: 4,7% ten opzichte van 2%. Per GAB-gewest lie pen de cijfers sterk uiteen. Zo daalde het aantal ingeschre ven werkzoekenden in Leiden (-122) en Dordrecht (-56) maar steeg dit aanzienlijk in Rotterdam 1149) en Den Haag (+374). De stijging van het aanbod van arbeidskrach ten was voornamelijk te wijten aan schoolverlaters. 63% van de nieuwe werkzoekenden zijn jonger dan 25 jaar. Het werkloosheidscijfer in Zuid-Holland bedraagt nu 12,9%. LEIDEN De kleine criminaliteit in Zuid-Holland wordt in kaart gebracht. Het provinciebestuur (GS) laat een in ventarisatie maken van de als onveilig gebrandmerkte ge bieden. Door te bekijken welke plannen de gemeenten hiertegen ontwikkelen wil GS ervaringen op dit gebied bundelen en nieuwe activiteiten stimuleren. Een voorbeeld van deze werkwijze is te vinden in Capelle aan den IJssel. Daar is in overleg tussen provincie en ge meentebestuur het projekt hoogbouw en sociale veiligheid opgezet. Ook gaat GS aandacht besteden aan de mogelijk heid om bij nieuwbouwplanneh rekening te houden met de sociale veiligheid. Dit aspect zal onder meer gaan meespe len bij de provinciale goedkeuring van bestemmingsplan- RHOGING RIOOLRECHT NIET TE VERMIJDEN Leiderdorp Repa- nidptie van het rioolnet in gedi^iderdorp kan een mil- oenen kostende aangele worden. De pre- nee'eze omvang van °*e nin chade aan het rioolnet is i en og niet bekend. Ver- noedt wordt dat onge- nan veer tien procent is aan getast. Zekerheid daar over is pas te verkrijgen als het onderzoek dat mo menteel door de dienst gemeentewerken wordt uitgevoerd, is afgerond. Een rapport daarover is vóór het eind van het jaar te verwachten. De leden van de commissie fi nanciën maakten zich gister avond zorgen over de finan ciële consequenties. Er is een rioolfonds van net even een miljoen gulden. Een bedrag van 450.000 gulden werd daarvan bestemd voor de re paratie van de riolen van de Van Diepeningenlaan, Sant horst, Raaphorst en Lokhorst. Wethouder J. Bezemer (PvdA) van financiën liet doorschemeren dat onder een verhoging van het rioolrecht niet valt uit te komen. Het Leiderdorpse rioolnet omvat een lengte van 62 kilometer. Verwacht wordt dat daar on geveer 10% van is aangetast. De commissieleden waren het er over eens, dat het riool- fonds moet worden aangevuld om het financiële plaatje rond te krijgen. Duidelijk werd dat dit weer gevolgen heeft voor de gemeentelijke begroting. De winst van 25% die nu op de rioolrechten wordt ge maakt, vloeit naar de algeme ne dienst. Wethouder Beze mer stelde zich op het stand- punt, dat er een heffing op de rioolrechten moet komen die gebruikt zal worden ter ver sterking van het rioolfonds. Bezemer gaf er voorts blijk van een voorstander te zijn van een rationeel rioolbeheer. Het rapport van de dienst ge meentewerken zal daarover duidelijkheid moeten bren gen. VOORHOUT De meer derheid van de Voorhout- se gemeenteraad wil zo snel mogelijk behandeling van het bouwplan voor een supermarkt in de He renstraat op het terrein van de Firma Borst. Met name het CDA en de par tij Gemeentebelangen vonden gisteravond de tijd gekomen voor een spoedi ge behandeling. Bij de rondvraag stelden deze twee partijen vragen over de plannen. „De behoefte aan een super markt dient cijfermatig onder bouwd te worden," zo luidde de mening van de burgemees ter Van de Wouw. „Als zou blijken uit een distributies pla nologisch onderzoek dat er de Herenstraat behoefte is aan meer vierkante meters voor winkeldoeleinden dan het be stemmingsplan aangeeft, dan zullen wij onze medewerking verlenen." Daarbij passeerde de burgemeester de suggestie van wethouder Joon, dat de plaats van het huidige ge meentehuis ook in aanmer king zou kunnen komen als eventuele lokatie voor een nieuwe supermarkt. Fractievoorzitter Verdegaal nam duidelijk met het voorstel van het college geen genoegen en zei krachtig: „Zo werkt dat niet, je kunt niet iemand een jaar op sleeptouw houden en dan zeggen dat er toch eerst maar een onderzoek moet ko nden. Dat riekt naar onbehoor lijk bestuur," zo verweet Ver degaal het collage. En met de woorden: „Ik denk dat ik aan een onderzoek geen behoefte heb," besloot Verdegaal zijn betoog. Ook VVD-fractievoor- zitter Meyer sprak zijn verba zing uit over een dergelijk duur onderzoek en vond dat de zaak veel te veel werd op gehangen aan het bestem mingsplan. „Met het opzetten van dit hele circus hebben wij als fractie grote problemen," aldus de Voorhoutse liberaal. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. "aaSSE De bouw van woonwagencentrum M zuiden van de Slaper- k en de woonwijk Poel- Ider in Lisse werd giste- a jVbij de Raad van State koPgevochten door de jmser N.F. Baars, die vlak het terrein woont en r de heer D. van de itering, die er bloem bollenland bezit. De heer mdiars heeft geen bezwaar jrareen de komst van het Varj laaif kamp, maar wel tegen de tijdelijke weg die zal wor den aangelegd ter ontslui ting van het centrum op de Rooversbroekdijk. Hij vreest veel overlast te zul len ondervinden van de weg, die op twee meter van zijn woning komt te liggen. De heer Van de Wetering stelt dat zijn bloembollenland in waarde zal dalen als gevolg van de komst van het kamp. Enkele jaren geleden wilde hij de grond verkopen, maar de belangstellenden zagen er van af toen zij hoorden dat er een woonwagencentrum kwam, al dus Van de Wetering, die meent dat de grond nu onver koopbaar is geworden. Het woonwagencentrum wordt uiteindelijk opgenomen in de nieuwe woonwijk Poel- polder Zuid. De Slaperdijk zal bij de aanleg van de nieuwe wijk. worden geslecht, zodat het kamp goed bereikbaar zal worden van die kant. Voorlo pig is een tijdelijke ontsluiting via de Rooversbroekdijk nood zakelijk, aldus de gemeente. Volgens Baars zou de tijdelijke onsluiting beter ook al via de Slaperdijk kunnen lopen, maar de gemeente vindt die oplossing te duur. De provin cie ondersteunt de argumenten van de gemeente en heeft de bezwaren van de hand gewe zen. Het belang van de aanleg van het kamp, waarvoor veel gegadigden zijn, weegt zwaar voor het provinciaal bestuur. (ENBURG Geboren: Grace dr. van T. S. Araln en S. e Mdjas, Johannes, zn. van J. van /an Nagel en H. W. A. Janssen. Lam- Itus Hendricus, zn. van H. Sabee rA. J. Schaap. Jan. zn. van J. C. ppnTihoorn en M. J. Hoekstra, Linda, 1 van T. van der Meij en E. E. J. ri nendijk. Paul Martin, zn. van E. en S. Noort, Nicky, zn. i W. F. J. de Looze en J. M. hoteep, Maria Catharina. dr. van G. C. den Berg en A. M. M. Berkhout. e ühilda Johanna, dr. van W. F. R. Aioop en H. E. Schoneveld, Nicolet, van B. Bouma en K. E. Messema- RHf Jacob Cornells, zn. van G. Hoek- litvi en M. K. de Jong, Lars Michlel, hetivan P. J. L. van der Zeijden en C. !^.n irteden: Schoneveld. Jan, geb. - 19. van der Marei Jan, geb. 1909, der Meij geb. Minnee, Catharina aarrgeb. 1908, Doldersum geb. Im- jn Drn. Johanna geb. 1900. ondertrouw: W. Schouten en A. M. de Vreugd, R. Vlietstra en G. tabots, J. G. van der Wel en A. Ouwersloot, L. C. de Vries en A. C. van Delft, W. Bakker en M. van der Veen, C. B. van Woerden en M. Guijt. Gehuwd: J. Vliegenthart en H. M. van Dijk, G. C. Jans en J. Binnendijk, L. Imthorn en M. de Haas, R. Hogewo- ning en P. W. Hoogkamer, H. C. van der Meij en D. P. van Rijswijk, C. Vonk en J. Noortk. R. A. van Keeken en S. C. Corsel, G. T. Gelderblom en E. E. Venteer, W. Schouten en A. M. de Vreugd, H. A. Acda en J. G. Blans- jaar, S. D. U. Hemradj en P. G. C. M. van Steljn. R. Vlietstra en G. Labots, J. G. van der Wel dn A. Ouwersloot, W. P. den Hertog en W. van Duljn. (Expositie en r ®De kunstenaars Aleid Abels- ]t fle Jong en Taeke Friso de Jong exposeren hun werk tot en met 14 september in cJJuize Driehof aan de Dorps straat in Hazerswoude- g/orp. Abels maakt gebruik VÊn verschillende technie- —ken; De Jong maakt plastie- ~*ken en penningen. Huize Driehof is dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur geopend. Minitriathlon Voor de tweede maal hou den de atletiekvereniging De Spartaan, ren- en tour- vereniging De Bollenstreek en de zwemvereniging De Watervrienden zondag een ninitriathlon in Lisse. Het mderdeel 1000 meter zwem- .nen wordt gehouden in het m&Lissese zwembad vanaf 8.00 -. Het startschot wordt ge lost door Egbert van 't ver. De 41 kilometer fiet- 'n wordt voor een groot leel door de bebouwde kom ran Lisse afgelegd, evenals le tien kilometer hardlopen. "*e finish is op de atletiek- ian van De Spartaan. iiuJSnake Corps De Engelse popgroep The Snake Corps is zaterdaga- te gast in Het Kasteel de Concertweg in Al- ^^phen aan den Rijn. Het op- treden begint om negen uur. entree bedraagt vijf gul- tóen. mé ™jiLee Towers „IéDe zanger Lee Towers be- edetreedt zaterdagavond het po- wédium in de feesttent aan de boil Van Wassenaerstraat in poïiLangeraar. Verder spelen arnlop deze avond de discotheek ooi]Jansma en het orkest Day- 1". \light. Aanvang: half negen. vmKaarten zijn in de voorver- vaikoop verkrijgbaar aan het wetVan Wassenaerplein 12 in ten VLangeraar. heej jjSStraattekenen cwaU/s afscheid van het buiten lui badseizoen houdt zwembad rijjjtfef Waterbos in Rijnsburg 3ie(j zaterdag straattekenwed- afstrijden voor de jeugd van 1S A 14.00 tot 15.30 uur. Om 16.00 achl uur vindt de prijsuitreiking va]plaats. De jury bestaat uit de iejJ Ka twijkse kunstschilder I Stoffer Winter en cartoon - j tekenaar Frank van der Weide. Het tekenonderwerp van de jongere kinderen van 6 tot tien jaar moet te maken hebben met het aquarium en voor de oudere kinderen tot 14 jaar met leven in het wa ter. Iedere deelnemer krijgt een doos met kleurkrijten waarmee hij of zij zich kan uitleven. Bij regen zal het evenement worden verzet. Papier In Oud Ade wordt zaterdag weer papier opgehaald. De opbrengst is bestemd voor het Dorpshuis. De papier- container staat aan de Pas toor Geurtsstraat. In forma tiewagen De Mariale Informatiewagen van de R.K. Stichting Ko ningin van de Vrede komt maandag naar Lisse. De wa gen staat dan van 10.00 tot 17.00 uur bij Blokhuis in het centrum. Het rozenkransge bed wordt voor het beeld van O.L. Vrouw van Fatima bij de wagen gebeden van 11.30 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 15.30 uur. De inten tie is „voor de wereldvrede". De Stichting Koningin van de Vrede stelt zich ten doel de Maria-verering in het al gemeen te bevorderen. A vondvierdaagse Korfbalvereniging Fiks en Scouting Oegstgeest organi seren van maandag tot en met vrijdag een avondwan delvierdaagse in Oegstgeest. Er kan vijf of tien kilometer worden gelopen. Start en fi nish bij de kantine van Fiks in sportpark De Voscuyl aan de Van Houdringelaan. Er kan worden gestart vanaf 18.30 uur, de finish moet om 21.30 uur zijn bereikt. Wie minimaal vier dagen deel neemt krijgt een herinne ring. Kosten 2,50 voor de jeugd tot en met 15 jaar, f5 voor ouderen. MANNEN ROOFDEN SIERADEN ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gister middag rond vier uur een 18-jarige Alphenaar aangehouden in zijn woning, die heeft bekend in juni voor vijftigduizend gulden aan sieraden te hebben gestolen. De sieraden werden gevonden in zijn huis. Later bleek'een 25- jarige man uit Aalsmeer ook bij de inbraak betrokken te zijn. Hij is ook in verzekering gesteld. De politie heeft de zaak in onder zoek. Laatste historische rondwandeling Deze leden van het Genoot schap Oud-Noordwijk zijn ko mende dinsdagavond in hun Noordwijkse klederdracht te aanschouwen in Noordwijk- Binnen. Dan wordt namelijk de laatste historische rondwande ling door de kern van Noord- wijk-Binnen gehouden. Voor een bedrag van 3,50, inclu sief kopje koffie, kunnen be langstellenden meewandelen. Doel van de wandeling is geld bijeen te brengen voor de res tauratie van de museumboer derij. Men vertrekt van het plein voor het raadhuis om 19.30 uur. SASSENHEIM De le den van de commissie voor volkshuisvesting steunden gisteravond de bouwplannen van dans school Van der Pavert in het centrum, op het ter rein van de voormalige Hummelhoek. Een aantal inwoners van de Concor- diastraat en het pand Hoofdstraat 288 hadden bezwaar gemaakt tegen het verlenen van de ver gunning. De bezwaren waren voornamelijk ge richt tegen de aantasting van het „woongenot" als gevolg van geluidsover last. De bewoners van deze buurt lieten weten toch al „ge plaagd" te worden door het rumoer dat het bevoorraden van de in het centrum gelegen supermarkt met zich mee brengt. Een dansschool mid den in de bebouwde kom zou een ontoelaatbare belasting voor de buurt betekenen. Het college van Sassenheim sluit niet uit dat er enige hinder voor de woonomgeving kan zijn. Zij acht het echter niet ongewoon dergelijke aktivitei- ten in het centrumgebied toe te staan; de plaats is volgens burgemeester en wethouders aanvaardbaar. Mevrouw Th van Beek-Burgmeijer, be woonster van het pand Hoofd straat 288 deelde mee: „Ze mo gen van mij best huizen neer zetten op het terrein van de Hummelhoek. Maar als er een dansschool komt, doe ik hele maal geen oog meer dicht". Dansschoolhouder J.A. van der Pavert zei gisteravond, dat een dansschool bij voorkeur in een centrumgebied thuis hoort. Hij benadrukte dat hij zijn leerlingen ten allen tijde op het hart drukt om met de woonomgeving rekening te houden. Voor geluidsoverlast hoeft volgens de dansschool- houder niet gevreesd te wor den. SASSENHEIM Het voorstel van B en W van Sassenheim om in 1987 over te gaan tot de bouw van 2 flats met 65 apparte menten (5 etages hoog) in plan Postwijk, stuitte gis teravond tijdens een ver gadering van de betref fende raadscommissie op felle tegenstand. De be zwaren van CDA, VVD en D66 waren vooral gericht tegen de voorgestelde hoogbouw. Vooral de heer A. M. Mazee (CDA) en de heer J.P. van Dorssen (VVD) toonden zich nadrukkelijke tegenstanders van de plannen die ter tafel kwamen. Hoewel wethouder H. Drenth (PvdA) herhaalde lijk aanvoerde, dat het hier gaat om een goedkoop woning type (waar gezien de lange wachtlijst woningzoekenden) enorm veel vraag naar is, ble ken de standpunten van de vertegenwoordigers van CDA en VVD onveranderlijk. A.M. Mazee: „We moeten wel be denken dat we deze kolossen tenminste voor een periode van 50 jaar gaan neerzetten. Ik ben daar sterk op tegen, ook al wordt de wachtlijst met wo ningzoekenden in Sassenheim kleiner als we wél akkoord gaan met dit voorstel, toch wens ik er niet mee in te stemmen". Van Dorssen (VVD) voegde daar aan toe: „Het plaatsen van dergelijke fantasieloze blokkendozen le vert niet bepaald een bijdrage aan de leefbaarheid van Sas senheim". Ook mevrouw T. Kuijsten (D66) onderschreef deze mening en propageerde evenals bovengenoemde woordvoerders een wat meer gevarieerde lagere bouw. LAATSTE KRUIDENIER VAN SASSENHEIM SLUIT DEUREN SASSENHEIM De schappen in de winkel zijn op een paar etenswa ren na leeg. Nog enkele tomaten liggen te pron ken in de groentevakken, de melk is al op en er is nog één vaatdoek in voorraad. „De rest gaat nu voor de helft van de prijs weg", aldus Jacques (54) en Kees van Goever den (63). Morgenmiddag sluit de firma Cor van Goeverden zelfbediening aan de Hoofdstraat in Sassenheim haar deuren voor de allerlaatste keer. De enige nog overgeble ven kruidenier van deze bollenplaats geeft na jaar de pijp aan Maarten. „Voor ons hoeft het niet meer zo nodig", zegt Kees van Goe verden enigszins gelaten. Sinds Cor van Goeverden in 1920 de kruidenierswinkel op richtte, is het bedrijf stevig in handen van de familie geble ven. De vier zonen van Kees en Jacques hebben echter een ander vak gekozen. „Dat is natuurlijk ontzettend jammer, maar er is niets aan te doen", menen de broers. „Voor de hoeveelheid werk hoeven we er niet mee op te houden. Klandizie hadden we genoeg. Wij waren een begrip in Sassenheim", vertelt Kees niet zonder trots. Hij gaat er bovendien prat op dat de fir ma Van Goeverden altijd bij de goede kruideniersgewoonte van „horen en bezorgen" is gebleven. „Bij zo'n driehon derd gezinnen gingen wij tot op de dag van vandaag nog wekelijks langs om het bood schappenboekje op te halen. De klant schreef de bestellin gen op en wij brachten die dan rond. Dat was onze kracht. Dat garandeerde een vaste klantenkring. Ondanks markten de vier grote supermarkten die het dorp inmiddels telt". Vooral veel oudere Sassenhei- mers maakten dankbaar ge bruik van de mogelijkheid die Van Goeverden bood. „Veel oude mensen konden dankzij ons zelfstandig blijven wonen. Voor hun boodschappen hoef den zij helemaal de deur niet Traantje Vooral Jacques hield zich met het rondbrengen van de wa ren bezig. Deed hij dit vroe ger met een transportfiets en nog later met een motorbak fiets, de laatste jaren was zijn auto een vertrouwde verschij ning in de Sassenheimse stra ten. „Bij het bekend worden van de sluiting van de winkel, is er bij onze vaste klanten menig traantje weggepinkt" weet hij. Door de jaren heen bleef het boodschappenboekje bestaan, maar om andere modernise ringen kon Van Goeverden niet heen. Stonden de beide broers tot 1960 nog altijd ach ter de toonbank en wogen zij de kruiderijen en levensmid delen zorgvuldig voor elke klant af, vanaf die tijd kon den zij niet meer om zelfbe diening in de zaak heen. „Het contact met de mensen werd daardoor minder. Maar ging niet helemaal verloren. Wij lieten de mensen niet zomaar door de zaak heen dwalen, zo dat bij de grote super- het maakte nog altijd met ieder een een praatje", aldus Kees, die zegt vrijwel elke klant in de winkel bij naam te ken nen. „Wij zijn met het dorp meegegroeid. Toen we begon nen, tejde Sassenheim niet meer dan 5500 inwoners, nu zijn het er al 13.000". Ook het vak van kruidenier veranderde met de overgang naar zelfbediening. „Hoewel ik mijn werk altijd met ple zier gedaan heb, was het vroeger toch veel mooier. Toen was je als kruidenier een echte vakman. Alle wa ren lagen los in bakken. Je beoordeelde de losse koffiebo nen of rijstkorrels, je woog al les af en schepte het in zak ken. Tegenwoordig met al die kant-en-klare produkten komt het niet meer zozeer op vakmanschap alswel op koop manschap aan". Dat weer hield de beide broers echter niet in de keuze van hun as sortiment geheel af te gaan op de wensen van de klant. „Ou derwetse" artikelen zoals gort, boekweitgrutjes en losse ge droogde citrusvruchten waren nog volop te krijgen. Zaterdag staan Jacques en Kees voor het laatst in hun winkel. Half oktober komt de nieuwe eigenaar in het pand; een bedrijf dat luxe lederwa ren en modeartikelen gaat verkopen. Kees en Jacques krijgen dan meer tijd voor hun hobby's, respectievelijk wedstrijdzeilen en sportvis sen. is.' Je JEANNETTE SCHREUDER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11