Scooterbrommer niet aan te slepen Hyundai Stellar maakt Amerikaanse droom waar Sovjets willen meedoen aan GATT-overleg Peugeot vernieuwt 505-top 1 Ook fiscus deelt mee in autokosten bij ongelukken van en naar cursus AUTO Qeid&aQowuwt DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 PAGINA^ Bij de introductie van de vierdeurs Pony beloofde men een voorlopig niet aflatende stroom van nieuws: het eerste daar van is er nu in de vorm van een vernieuwde en uitgebreide Stellar-reeks, heel binnenkort nog te volgen door een drie- deursversie van de Pony. Daarbij denkt Hyundai vooral te kunnen profite ren van de gedaalde dol larkoers, die zorgt voor lagere prijzen. Dat was immers de grote kritiek op de vijfdeurs Pony, die veel moderner was dan zijn voorganger, maar ook afscheid nam van de klasse der „voordeelaan biedingen" waarin tradi tioneel Oosteuropese en Oosterse (anders dan Ja panse) produkten vielen. feite nam Hyundai eerder al een beetje afscheid van die klasse door de Stellar uit te brengen. Een forse midden klasser, voor zijn formaat mis schien wel goedkoop, doch be paald niet gericht op het pu bliek dat een „echte" nieuwe auto niet kan betalen. Met de vernieuwde serie neemt Hy undai weer een hoger stapje op de status-ladder, welhaast als voorbereiding op het zesci linder model dat nog komt Of die eerste stap succesvd zal zijn valt wat te betwijfe len, want de tweelitervariart van de Stellar heeft meer dan een grotere motor. Maar. eerst even de bekende 1,6 liter uitvoering: die krigt een wat gewijzigde grille ?n" standaard lichtmetalen v;l- gen, elektronische ontstekiig en nieuwe stoelbekleding. De tweeliter heeft een duideijk ander voorkomen. Hij is :es- tien centimeter langer dar de 1600, hetgeen te wijten noet zijn aan Amerikaanse ham pers die aanrijdingen tot icht km/u moeten kunnen weer staan. De auto is ook duicblijk Amerikaans afgewerkt, wat Huyndai steiur pompeus en met veel chroom, Meer binnenruimte zit er dusfa niet in. Wel een bekende mo-jfc tor, te weten die van Mitsu-jri bishi's Galant, waaruit ook dep 1600-motor stamt. Het ver-^ti schil in vermogen met de 1600 j j is nogal bescheiden - de twee- j— liter biedt slechts zes kilowattL meer, namelijk 61 kW/82 pk. 1 De grotere motor zorgt dus* eerder voor meer mechani-, sche rust dan voor meer pres taties. Een top van 165 km/h; is voor een tweeliter dan ook wel heel bescheiden. De Stellar 2000 is er in twee^, versies, beide met GSL-uit-| rusting, doch de ene metl handgeschakelde vijfbak en de andere met drieversnel- lingsautomaat voorzien van elektrisch inschakelbare over-] drive. De uitrusting is ergfe veelomvattend en ongetwij-1 feld het aantrekkelijkste punt van de auto. Stuurbekrachti-! ging, elektrisch bediende zij ruiten en buitenspiegels, cen trale deurvergrendeling en zelfs een complete 2x20 Watt; stereo-installatie zitten er al-|R lemaal bij. Echt goedkoop kanni deze versie dus ook niet zijn.j Hij komt met vijfbak opj„ 27.995. Daarmee is-ie danP slechts duizend gulden duur-F der dan de 1600 GSL, terwijlPl hij buiten de grotere motorld ook nog allerhande kleine|l< aardigheidjes méér meekrijgt.^ Relatief bezien derhalve toch i nog veel auto voor het geld. Alleen die duidelijk Ameri-A kaanse styling zal hier niet zoir aanspreken, of het moest zijnfo El Om heden ten dage je kennis op peil te houden of om die kennis nog te kunnen uitbrei den, is het vaak noodzakelijk cursussen te volgen. Deze cur sussen worden veelal in de avonduren gegeven en meest al in andere plaatsen dan waar overdag gewerkt wordt. Om deze redenen wordt dan veelal gebruik gemaakt van de eigen auto, daar het open baar vervoer 's avonds min der frequent rijdt. Zo ook Bert. die, omdat hij een hogere functie ambieerde. in de avonduren een cursus volgde in een stad die 20 km verder lag dan de plaats waar hij overdag werkte. Twee maal in de week reisde hij met zijn auto naar de cursus plaats. Tijdens een van deze ritten reed Bert zijn auto to- tal-loss. Nog onder de indruk van de lesstof van die avond verleende hij op een kruis punt ten onrechte geen voor rang. De schade aan zijn auto bedroeg 2200 gulden. Omdat hij slechts WA verzekerd was kwam zijn eigen schade ge heel voor zijn rekening. Bij het samenstellen van zijn jaarlijkse belastingaangifte kon Bert zich deze schade nog goed herinneren. Zoals hem bekend was, kunnen tot de studiekosten ook de kosten van het reizen naar de cursus plaats gerekend worden. Bert berekende de normale reiskosten voor zijn studie op 50 cent per kilometer. Aange zien echter de autoschade 2200 gulden ook was ontstaan tijdens een „studierit" was Bert van mening dat ook deze kosten aftrekbaar zouden zijn. De inspecteur kon deze opvat ting echter niet volgen en cor rigeerde de aangifte met 2200 gulden. Bert liet het hier niet bij en diende een beroep schrift in bij het Gerechtshof alwaar hij in het gelijk werd gesteld, want zo overwoog het Gerechtshof: „dat nu sprake is van een normaal verkeerson geval tijdens een autorit ten behoeve van de studie, ook de uitgaven verband houdende met de schade aan de eigen auto tot de kosten terzake van de studie dienen te worden gerekend". De belastingdienst was het met de opvattingen van het Gerechtshof niet eens en stel de beroep in cassatie in bij de Hoge Raad. De staatssecretaris stelde dat de autoschade in een te ver verwijderd ver band stond met de gevolgde studie. Naar zijn mening kun nen slechts als studiekosten worden aangemerkt, de uitga ven die een nauw en recht streeks verband hebben met de studie. De kosten als ge volg van een auto-ongeluk be horen hier niet toe. In haar arrest overweegt de Hoge Raad dat nu sprake is van ene normaal verkeerson geval tijdens een autorit ten behoeve van de studie, met deze kosten rekening dient te worden gehouden. De opvat tingen van de staatssecretaris dat de kosten geen nauw en rechtstreeks verband hebben met de gevolgde opleiding kan de Hoge Raad niet delen. De opvattingen van het Ge rechtshof dat de gehele scha de als studiekosten zijn aan te merken, is echter ook niet in overeenstemming met de wet telijke bepalingen. Voor de aftrek als studiekos ten dienen de totale autokos ten van het jaar waartoe het bedrag van 2200 gulden behoort naar evenredig heid te worden omgeslagen over de in dat jaar met de auto gereden kilometers ten behoeve van de dienstbetrek king, studie e.d. Op deze wijze komt slechts een gedeelte van de autoschade in aanmerking als studiekosten. De fbjge Raad volgt met deze beslising haar standpunt dat bij gemengd gebruik van een auto izakelijk en privé) de to tale autokosten op basis van de verreden kilometers die nen te worden toegerekend aan elk soort gebruik zoals dienstbetrekking, studie, ove rig jrivégebruik enzovoort. Aldus kan het aftrekbare ge deelte worden bepaald. Mr P.R.M. HAMERS werkzaam bij De Boer en Van Keulen belastingadviseurs WACHTTIJDEN VAN MAANDEN NIET ONGEWOON Een nieuw fenomeen in het verkeer: de bromscooter of scooterbrommer. Uiterlijk een stukje nostalgie voor wie de jaren vijftig en zestig bewust heeft meegemaakt. Een brom fiets die op een scooter lijkt. Of eigenlijk geen bromfiets meer, maar een brommer, omdat de trappedalen ontbre ken en kleine wielen zijn ge monteerd. Geen fiets meer met hulpmotor, zoals tot eind vorig jaar de wet de brommer omschreef en daarmee de aanwezigheid van trappers en een minimale wielmaat ver plicht stelde. De wijziging van de wet die deze bepalingen voor de bromfiets schrapte, opende de Nederlandse markt voor de bromscooter. Een laaiend succes, want dit jaar zullen zeker tienduizend bromscooters worden ver kocht. En dat is zo n 25 pro cent van de hele bromfiets-, verkoop. De glorietijd van de bromfiets liep parallel met de wederop bouw van Nederland na de Tweede Wereldoorlog, met als hoogtepunt het eind van de jaren zestig. De vijftienjarige uit die tijd had maar één wens voor de eerst volgende ver jaardag: een brommer. Puch, Zündapp en Kreidler dicteer den de mannelijke jeugd- markt. Automaatjes als Mobi- lettes vonden ruime afzet on der schoolmeisjes. De enkele Solexberijder in het verkeer was een wat oudere heer met alpinopet.... Zeker in die tijd was de brommer hét vervoer middel van de jeugd. In 1971 was 70 procent van alle brom fietsen in het bezit van jonge ren tussen 16 en 21 jaar. Een tijd trouwens dat Nederland 1,9 miljoen brommers telde. Na die topjaren kwam de neergang. De invoering van de verplichting een helm te dragen (1974), een stijgende welvaart die de tweedehands auto binnen bereik bracht van jongeren en later in de ja ren zeventig een grotere mi lieubewustheid en sportiviteit die racefietsen in de klaart speelden. De snorfiets, die helmloos mocht worden bere den, kon de terugval niet op vangen. Bovendien verander den de wensen van de jeugd. De brommer zakte op de ver langlijstjes. De verkoop van 350.000 stuks per jaar viel te rug tot ruim 40.000 in 1985, terwijl in Nederland nu nog maar 657.000 brommers rij den. En nu, sinds dit vroege voor jaar, zit er ineens weer bewe ging in de markt De nieuwe scooterbrommer, geïntrodu ceerd op de Tweewieler RAI, is geweldig aangeslagen. Van januari tot juni werden al vierduizend stuks door de im porteurs aan de vakhandel af geleverd. Wachttijden voor sommige merken zijn al opge lopen tot enkele maanden. Eén van de grote importeurs is Honda Nederland. Woord voerder Koster geeft onom wonden toe dat zijn firma de belangstelling voor de nieuwe scooter heeft onderschat. „Hij is meer en sneller aange slagen dan wij hadden ver wacht. Dat is natuurlijk fijn, maar wij hebben te voorzich tig bij onze fabriek in Japan besteld. Maar dik tweedui zend stuks voor dit jaar. Ja, dat is niet zo slim gebleken, want binnen een paar maan den hadden wij verkocht wat we dit jaar binnen zouden krijgen. Kijk, de fabriek plant zijn produktie en kan niet zo maar meer scooters leveren. Gevolg daarvan is dat mensen nu op de aflevering van de Honda Vision scooter zitten te wachten". Verkoopleider P.A. Fransen van Nedespa uit Tilburg, die de Italiaanse Vespa scooters en brommers importeert, is niet ongelukkig met die wachttijden bij Honda. „Wij hebben gelukkig niet zulke lange aanvoerlijnen en kun nen gewoon aan de vraag vol doen". Voor dit jaar verwacht hij dat Vespa vierduizend bromscooters zal verkopen. „In totaal zullen in Nederland dit eerste jaar tienduizend eenheden worden verkocht. Dat is heel wat, een kwart van het aantal brommers dat jaarlijks wordt verkocht. Zo'n aantal verwacht ik echter niet voor de komende jaren. Je hebt inladingseffecten, voor- raadvorming bij de vakhan del. Nee, voor volgend jaar schat ik de totale verkoop in Nederland op zes- tot zeven duizend stuks". Koster van Honda, die ook andere modellen bromfietsen verkoopt, merkt niet dat de brommeromzet zelf is geste gen. De bromscooter krijgt ge woon de voorkeur boven een ander model. „Toch verwacht ik wel weer een zekere groei in de bromfietsmarkt. Maar nooit meer naar het peil van jaren geleden. De jeugd heeft andere wensen boven aan het verlanglijstje. Surfplank, ste reotoren en zo". De animo voor de bromscoo ter is volgens Fransen van Vespa deels te verklaren uit de trend „back to the fifties". En uit die periode stamt toch voor een belangrijk deel het beeld van de scooter. In de bromscooter ziet hij een mo gelijkheid dat de verkoop van de echte scooter zal groeien. „Jongelui die een paar jaar bromscooter hebben gereden, stappen zonder veel dure les sen zo over naar een echte scooter. Die is uiteindelijk maar vijftien kilo zwaarder". BERT MOLENAAR GM Canada samen met Suzuki TORONTO General Motors Canada en Suzuki Motor zijn van plan voor ruim een miljard gilden in Canada een joint venture te vormen om kleine wagtns te produceren voor de Canadese en Amerikaanse markt. GM en Suzuki zullen vol gende week in Toronto de plannen openbaar maken. In krin gen van beide ondernemingen wordt gesproken van een geza menlijke onderneming die jaarlijks ongeveer 200.000 wagens gaat produceren. General Motors, het grootste autoconcern van de VS, zal 3200 werknemers van zijn vrachtwagenfabriek in Ponti- ac (Michigan) tijdelijk naar huis sturen om zijn voorraad te verkleinen. Begin septem ber zullen de mensen weer aan het werk kunnen. Begin GM kampt met te grote voorraden augustus werden 450 werkne mers voor onbepaalde tijd nair huis gestuurd, waardoor er 18.475 mensen voorlopig niet hoefden te werken. Order voor Fiat Fiat-Allis, een Amerikaanse dochteronderneming van het Italiaanse Fiat-concern, heeft van het Amerikaanse minis terie van defensie een order van 8,2 miljoen dollar gekre gen voor de levering van 133 tractors. Fiat werd na het coiflict tussen de Verenigde Staten en Libië in april van dil jaar uitgesloten van op- dnchten van de Amerikaan se overheid omdat Libië een belang van vijftien procent in het concern heeft. Deze miatregel werd op 12 augus- tiB weer ongedaan gemaakt. China gaat weer jeeps bouwen Het Amerikaanse autoconcern American Motors zal de pro duktie van zijn Jeep Chero kee in China hervatten. De produktie werd enige tijd ge leden stopgezet vanwege een tekort aan harde valuta's, waardoor de levering van on- dirdelen uit de Verenigde Saten moest worden stopge- z<t. Het Chinees-Amerikaanse cincern Beijing Jeep Corpora- tbn, dat de wagens maakt, zal ni meer Chinese onderdelen gian gebruiken. Volgend jaar flllen de auto's ook worden ^ëxporteerd. Overname Howdins Het Amerikaanse banden- concern Goodyear heeft het Britse bedrijf Howdins, de vroegere Dunlop-dochter En gineering Consultancy Servi ce (ECS), overgenomen. Howdins is gespecialiseerd in geautomatiseerde systemen mor de produktie van rub- her en banden. De overne- ning past in Goodyears stra- W .egie om zijn leidende positie ,si in deze industrietak in de wereld te behouden. c f VERZOEK SLAAT IN ALS BOM GENÈVE De Sovjet-Unie heeft de GATT (Algeme ne Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) ge vraagd mee te mogen doen aan de nieuwe ronde van wereldhandelsoverleg die op 15 september in Uruguay begint. Een woordvoerster van de GATT verklaarde gisteren in Genève dat Moskou heeft laten weten ver anderingen te willen aanbrengen in het systeem van zijn buitenlandse handel en de economie in het alge meen te willen reorganiseren. Door aan het overleg deel te nemen kan ervaring worden opge daan die nodig is om uiteindelijk de beslissing te nemen het lid maatschap van de GATT aan te vragen, zo heeft de Sovjet-Unie volgens de GATT-woordvoerster gezegd. Een GATT-functiona- ris verklaarde op persoonlijke titel dat het Russische verzoek als een bom is ingeslagen en duidt op grote veranderingen in het beleid van de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie is de enige grote handelsnatie die niet bij de GATT is aangesloten. De 92 leden van de organisatie zijn met elkaar goed voor 85 procent van de wereldhandel. In de afgelo pen twee jaar heeft Moskou langs niet-officiële kanalen bij her haling aangegeven wel te voelen voor het lidmaatschap van de GATT, maar de Verenigde Staten en andere westerse landen hebben daar steeds negatief op gereageerd. De meeste GATT-leden zijn bang dat door de komst van de Sov jet-Unie de organisatie politiek te zwaar beladen wordt. Ook worden problemen in de handelsbesprekingen voorzien als ge volg van de centraal-geleide economie in de Sovjet-Unie. Mos kou heeft de de GATT in het verleden betiteld als „een instru ment van westers economisch imperialisme", maar het verzoek om het komende handelsoverleg bij te mogen wonen wordt nu gezien als onderdeel van pogingen van de Russische leider Gor- batsjov om de Sovjet-economie nieuw leven in te blazen. Of de Sovjetunie rrag deelnemen aan de handelsbespreking^ zal worden beslist ti|dens de ministersvergadering van een wee"3 die op 15 september in Punta del Este in Uruguay begint. lp ministers, onder wir ook staatssecretaris van economische zakfl^ Heerma als Nederlandse minister van handel, moeten dan ei® agenda voor de besprekingen opstellen. Eerdere pogingen oM1 een agenda op te stellen zijn gestrand. Het ministersoverleg de nodige problemtn kennen, want ontwikkelings- en industriP landen zijn het er aijvoorbeeld nog niet over eens of de handf •in diensten in de handelsronde moet worden opgenomen. ke Het Russische verwek om mee te doen aan de besprekingfj volgt op de formefe aanvraag van China voor het lidmaatsch^ van de GATT. Enlele kleine communistische landen als Honji, rije, Tsjechoslowalije, Roemenië en Polen zijn wel aangesloty, bij de GATT, maar landen als Oost-Duitsland en Bulgarije zty geen lid. Doordat Je Oostbloklanden niet eenzelfde systeem v}ja invoerrechten haiteren als de andere landen, moeten ze z\\ volgens de GATTregels vastleggen op een jaarlijkse vergrotiit van hun invoer ir. ruil voor een gemakkelijker toegang tot bit tenlandse markten voor hun eigen produkten. dj Peugeot 505 V6 Injection. Met de 205 en de nieuwe 309 heeft Peugeot nu een sterk basisprogramma, voor het midden zal over ongeveer een jaar een nieuwe 405 uitkomen. Wat er nu nog aan ont breekt is een goede top, al draait de 505 nog aar dig mee. De 604 is echter al jaren aan vervanging toe. Daaraan komt men voorlopig nog niet toe, maar om toch een beetje alternatief voor die 604 te bieden wordt nu de top van het 505-gamma uitge breid. Daartoe plantte Peugeot de zescilinder uit de 604 over, terwijl het diesel-topmodel meer vermogen ter beschik king krijgt. Naar keus is er dus voortaan een meer spor tieve top-505 (de Turbo Injec tion met 123 kW/167 pk ster ke viercilinder) en een meer comfortabele, de nieuwe 505 V6 die het tot 125 kW/170 pk brengt. Standaard krijgen die .twee modellen ABS-remsyste- men mee en een geheel com putergestuurde ontsteking. Daarnaast is sprake van een gewijzigde wielophanging. De 505 GTD Turbo heeft voort aan de beschikking over 81 kW/110 pk in plaats van 70 kW, waarbij ook dit type rondom schijfremmen krijgt om het motorisch geweld in toom te houden. Over de 604 wordt niet gerept, dus het ziet ernaar uit dat de snelste 505 zowel in diesel- als benzine versie voortaan ruimschoots krachtiger is dan de 604, hoe wel het natuurlijk kan zijn dat men ook hierin vanaf dit najaar de sterkere motoren gaat inbouwen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8