Twintigjarige soldatenbond na diep dal weer in de lift 11 QJ6ene Nieuwe look mysterieus klassiek uit de weekbladen Htf Meeste vrouwen beducht op seksueel geweld )ierenarts langeklaagd >m gebruik eboortekrik Populariteit van munten neemt toe VVDM: MEER PERSOONLIJKE BEGELEIDING mlsiSSmm. J Alternatieve straffen zelden zonder succes Mart Smeets een ramp voor betaald voetbal DETIJD 9a - BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSomant DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 PAGINA 7 )EN HAAG Bijna alle rouwen houden er rekening iee dat ze het slachtoffer vai eksueel geweld kunnen woi- en. Ze treffen daarom vooi- orgsmaatregelen, door onder meer riskante situaties te ver lijden. Dat blijkt uit het eea nderzoek van drs. E.T. van uuren en drs. M. Wöstmanr an de Rijksuniversiteit var ,eiden en drs. M. Junger var. et ministerie van justitie. Bi e bestrijding van seksueel ge' ireld dient, aldus de onderzoe- ers, niet alleen gedacht te lorden aan het vergroten van veiligheid op straat, maar ok aan een verbetering van e positie van vrouwen in de laatschappij. e onderzoekers analyseerden gegevens uit een onderzoek 1983 over de angst voor sek- leel geweld. Daarvoor wer en 279 inwoonsters van Lei en van 16 tot 55 jaar onder- raagd. Het merendeel van de rouwen heeft ervaringen met iksueel geweld. Driekwart ireekt over ervaringen met iddelzwaar of zwaar geweld Dor morele druk, chantage, rsiek geweld en/of macht- nisbruik. wintig procent van de vrou- en heeft ervaringen met sek- leel geweld binnen het gezin, rouwen die dat niet hebben, ouden ook nauwelijks reke- ing met de mogelijkheid, ingere, hoogopgeleide vrou- en hebben meer ervaringen et seksueel geweld buiten it gezin. Volgens de onder- iekers komt dat omdat deze oep bepaalde situaties eerder s seksueel geweld ervaart in andre vrouwen en omdat minder bereid is zich neer leggen bij ongeschreven ge- ragsregels. DERMOND Tegen de 56- rige Limburgse dierenarts is' m boete van 2500 gulden ge it, omdat hij op 28 mei vorig k bij een koeverlossing ge- rk zou hebben gemaakt van zogenaamde „geboortek- nk". Het dier zou hier ernstig letsel aan overgehouden heb- De koe overleed enkele leken na het kalveren en het alf werd dood geboren. Vol- ens de dagvaarding was dit en gevolg van het gebruik an het trekapparaat. Ie Roermondse officier van istitie mevrouw mr. H. Douf- it zei dat de geboortekrik bij wet verboden is. De advo- lat van de dierenarts, mr. W. choolmeesters, vocht dit ech- ?r aan. Hij stelde dat in het ewuste wetsartikel een ander erlossingstoestel wordt be- oeld. Twee getuige-deskundi- en bevestigden dit en zeiden at de geboórtekrik medisch alkomen verantwoord is en eeds meer in Nederland ge- ruikt wordt. e advocaat betoogde verder it niet de dierenarts maar de genaar van de koe het appa- lat had bediend en daarbij de iviezen van de dierenarts niet had opgevolgd, uiten het gebouw demon- reerde de stichting „Lekker ier" de werking van het ge raakte verlossingsapparaat, at zij als „moordwerktuig" etitelt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA President Sao Tomé bezoekt Nederland DEN HAAG De president van Sao Tomé en Principe, Manuel Pinta da Costa, brengt van 16 tot 18 september een werk bezoek aan Nederland. Pinta da Costa, die een aantal Westeuropese landen bezoekt, is op Prinsjesdag de gast van de Staten Generaal. De daaropvolgende dagen zal hij worden ontvangen door koning Bea trix, en besprekingen voeren met premier Lubbers, minister Van den Broek (buiten landse zaken), en misschien ook met Buk man (ontwikkelingssamenwerking). Sao Tome én Principe wordt gevormd door zes eilandjes voor de kust van Afrika, praktisch op de evenaar. De belangrijkste exportproducten zijn cacao dat voor ze ventig procent naar Nederland wordt uit gevoerd en cocosnoten. UTRECHT Muntgeld blijft onontbeer lijk, ondanks het toenemend gebruik van credit cards, cheques en betaalkaarten. Het gebruik van munten neemt zelfs toe ten koste van de bankbiljetten, kennelijk voor al op grond van de automatisering, zoals bij parkeergarages en -meters. Vorig jaar kwa men 122 miljoen nieuwe geldstukken in omloop (een kleine half miljoen per werk dag) met een totale waarde van 42 miljoen gulden. Daarmee steeg het totaal aan circu latie-munten tot 4,7 miljard met een nomi nale waarde van 1,7 miljard gulden. De vervanging van het biljet van vijf gul den door een vijf-guldenmunt heeft ook te maken met de situatie in het buitenland, waar voor vergelijkbare geldwaarden ook munten beschikbaar zijn. De afbeeldingen van de nieuwe munten worden afgeleid uit het ontwerp voor de bestaande geldstuk ken, dat uit 1981 dateert. Dukaat Gisteren is in Utrecht het eerste exemplaar geslagen van een nieuwe gouden dukaat. De Nederlandse Gouden Dukaat is dit jaar vierhonderd jaar oud. Voor 's Rijks Munt is dat reden voor de uitgifte van een speciale jubileum-dukaat, die volgende maand op de markt komt. De dukaat wordt vooralsnog geslagen in een oplage van 50.000 exempla ren tegen een publieksprijs van 170 gulden. De netto goudwaarde bedraagt momenteel honderd gulden. VN moet uitgaven mogelijk bundelen AMSTERDAM Het weekblad Vrij Nederland moet drastisch bezuinigen om de daling van de opla ge en de advertentie-in komsten het hoofd te kun nen bieden. In vijf jaar tijd is de oplage gedaald van 111.900 naar 97.000 bladen. De verkoopprijs is geste gen tot 4,40. De opval lendste maatregel waaro ver intern gesproken wordt, is de bundeling van de drie bestaande uitgave van VN (krant, boekenbij lage en kleurenkatern) tot één magazine. UTRECHT Kort haar waar de marechaussee geen vat op kan krijgen, welbespraakt, netjes ge kleed en een sigaar in de mond. De Leidse dienst plichtig soldaat Jerry Hoff. „Het harde leven van een leger is goed", zegt hij. Eigenlijk had hij marinier willen worden, maar hij werd afgekeurd. Nu is deze net afgestu deerde jurist (lid van het studentencorps van Mi nerva) secretaris van de Vakbond Voor Dienst plichtige Militairen. Al leen het woord VVDM deed enkele jaren gele den menig beroeps ver twijfeld uitroepen: „lang harig tuig dat het leger ondermijnt". Jerry's vakbond, die in de loop der jaren heel wat suc cessen behaalde, zoals het af schaffen van de groetplicht en de vrije haardracht, viert morgen zijn twintigste ver jaardag. Eén van de mensen die dat feestje meeviert is de Rotterdamse sneldichter Ju les Deelder. „VVDM? Ik vind het een beetje op VVD lijken", zei Deelder toen hem werd gevraagd wat hij van le soldatenbond vond. Jet had er even uitgezien dat de voor ,de hele wereld unie- Ie vakbond voor dienstplich tgen, opgericht door Loebas Oosterbeek begin augustus 1966, het jubileum niet zou halen. Het ledental daalde de aigelopen jaren tot ver onder d» tienduizend. En dat ter- w!jl in het begin van de jaren ze/entig nog 30.000 van de Viering 40.000 dienstplichtigen waren aangesloten bij de VVDM. Dc concurrent ANVM, waarover binnen de VVDM altijd een beetje lacherig werd gedaan, haalde de radicale club snel in door zich handig af te zet ten tegen de politieke stel- lingnames van hun „linkse" maten. En nog steeds moet de VVDM met 12.000 leden ge noegen nemen met een twee de plaats. De groei zit er ech ter weer duidelijk in. Uit het dal De bond kon en kan volgens Jerry alleen maar overleven door weer naar „de basis", ofwel de kazerne te gaan. Door Jan-soldaat persoonlijk te benaderen en te helpen bij z'n problemen heeft de bond weer heel wat goodwill ge kweekt onder de dienstplich tigen. Ook kleine acties op kazernes, zoals kort geleden in Haarlem waar werd ge protesteerd tegen de slechte huisvesting van soldaten, ha len de vakbond weer uit het dal. Wat die persoonlijke begelei ding inhoudt, illustreert Jer ry als hij weggeroepen wordt voor een telefoontje. Het gaat om een zaak van een soldaat die in Vught z'n voet had ge broken. Dat was nog maar nauwelijks genezen of hij moest weer op oefening. Toen hij tijdens een mars weer last kreeg van z'n voet, werd hij gedwongen door te lopen. Een geweer dat een bezorgde soldaat voor hem droeg, werd door een Vaan drig zo ruw om z'n nek ge slingerd dat het bloed van z'n gezicht liep. „Die jongen heb ik na bemiddeling tussen z'n ouders en het ministerie uit dienst kunnen krijgen", aldus Jerry. „Het probleem met dit soort gevallen is dat in het le ger het woord van een com mandant zwaarder weegt dan van een arts". Als de Leidenaar over een affaire als deze spreekt, gaat dat al snel met stemverhef fing. Even later zegt hij: „Die opmerking in het begin, dat het harde leven in het leger goed is, daar wil ik nog wel even bij aantekenen dat er zich natuurlijk geen excessen bij voor mogen doen. Dat mogen we nooit toestaan". Vandaar dat de VVDM enke le maanden geleden gerech telijke stappen ondersteunde van soldaten die in Oirschot door het kader waren mis handeld. Uiteindelijk kregen de „sado-sergeanten" zoals ze werden genoemd, zeven we ken gevangenis. „Die zaak was een groot succes voor ons. Zo zien de dienstplichti- geh, maar ook de beroeps, dat je als soldaat macht kan hebben en dat je niet alleen Tijdens de jubileumviering morgen in de Jaarbeurshal len in Utrecht houdt de VVDM dan ook een forum discussie met als thema: on dergeschikt, met welk recht. Onder leiding van Hugo van Rijn (NOS-journaal) praat een panel onder meer over de nog steeds heersende op vatting binnen het leger dat „ondergeschiktheid de ziel van den militaire dienst is". Behalve politici zal ook een aantal kopstukken van het leger meepraten over de vraag of de soldaat ook een mens is en mee kan beslissen op cruciale momenten. „Wil het leger nou een Jan Soldaat die na een week zelf uit een schuttersputje komt of willen ze een leger met Japanners die ze na veertig nog uit een oerwoud moeten halen", al dus Jerry. Een forum zoals dat morgen wordt gehouden, was enkele jaren nog ondenkbaar. De VVDM ging toen nog gebukt onder het etiket „linkse re bellenclub". Bij elke wereld gebeurtenis had de bond wel een reactie klaar. Jerry: „Na tuurlijk is het zo dat je als soldatenvakbond je bezorgd heid uit kunt spreken over de verschrikkelijke dingen die in Zuid-Afrika gebeuren. Maar dat mag nooit de bo ventoon gaan voeren. Je bent en blijft in de eerste plaats een belangenvereniging". Even later, lachend: „Ja, mijn jaarclub van Minerva. Die lui keken wel even op toen ik als secretaris van de VVDM was gekozen". ROEL DEN OUTER -y v Myste-ieus klassiek is de nieu we lock van C A die op een beetje natte augustusdag tegen een achtergrond van Bel Can- to-klarken wordt gepresen teerd. temidden van weelderi ge bouvkunst uit de Italiaanse renaissince laten met bonthoe- den getooide mannequins zien hoe moei zo'n klassiek mantel pak met getailleerd jasje in ge dekte In ten kan staan. De Chanel-sfeer keert een beetje terug in zo'n visgraat-tweed mantelpakje, of in een noncha lant gebreid pak, waarvan het bovended plezierig losjes om de taille xalt. Bij zo'n pak doen duizend-en-één accessoires als lange sclakelkettingen, mas sa's armbtnden, grote oorclip- sen, handichoenen en een pit tig kettingasje het fantastisch. Rokken zijn verder weer he vig in, vaak op midi-lengte, met middenachter een rits of knoopsluiting. Ook lange zwarte plissé-rokken blijken voor het avondje uit favoriet, maar dan gecombineerd met een geïnspireerd gedessineer de grote trui, waar dan best een feestelijk glanzend lurex- draadje in meegebreid kan zijn. De jeanslook blijkt zowel voor volwassenen als voor kinderen een natuurlijke modieuze top hit. Jeansjassen met brede schouders en diepe mouwinzet zien er luxueus uit. De jeans- stof is heel helder diepblauw. Vrouwen blijven uiteraard toch ook de pantalon trouwy die nu vaak als paard rijbroek USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. in zwarte laarzen met platte hak gedragen wordt. Echte tijdloze romantiek, her innerend aan de Orient-Ex press, blijkt uit de mysterieuze nieuwe mantel, die supervrou- welijk gesneden is. Een prakti sche reisjas, me.t een slank bo vendeel en golvend wijde rok. Een aparte brede mouwinzet maakt het mogelijk daaronder zo'n chique mantelpakje met schootje te dragen. De kleuren zijn zwart, taupe, diep-flesse- groen, petrol of camel. Een komische noot in de show vormt het knippen van de man van vandaag onder de to nen van de Barbier van Se vil la. Hij draagt overigens vol gens C A een ruimzittend sportief geruit wollen jack op een vaag-geruite pantalon en voor een stijlvolle entree vormt het camel colbert op een antraciet-grijze pantalon een perfecte outfit, samen met een licht getint overhemd en grijs met camel gestreepte stropdas. Ook de antracietgrij- ze pochet doet het goed daar bij. Een dergelijke combinatie in marine met grijs staat even eens heel correct en kan met een kleurig overhemd heel boeiend gevarieerd worden. Bij de kindermode zullen de vrolijke sweatshirts met een Tricosets bestaande uit blazer en rok voor de vrouwen en de man in een geruit colbert met zwart wollen pantalon. grote print erop en de base- ball-jacks een enorm handige aanschaf voor de moeders zijn. Er zijn ook schoenen en laar zen voor kinderen verkrijg baar bij C A. In het totale beeld van de winter brengt men nogal eens het horizonta le streepdessin in pittig geel met zwart of kobalt met zwart. Verder zit er kleur in de fraai gedessineerde grote truien, die soms opzettelijk wijd en flod derig zijn. Maar over het ge heel genomen is het kleuren beeld sober, bijna geheimzin nig, met veel grijs, zwart, tau pe, donkergroen en paars. Kortom: een klassieke belij ning en een fraai ingehouden kleurenbeeld. PHI A BARUCH DEN HAAG Alternatieve straffen voor jongeren in de vorm van werk- en leerprojec ten eindigen zelden in een mislukking. Een wettelijke ba sis voor deze sanctievorm is dan ook gerechtvaardigd. Dit is de conclusie van een on derzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Coördinatie commissie Wetenschappelijk Onderzoek Kinderbescher ming (CWOK). Sinds vorig jaar wordt in alle arrondisse menten met alternatieve straf geëxperimenteerd. Volgens de onderzoekers, P.H. van der Laan en Th.A.G. van Hecke, moeten er wel meer leerprojecten komen, zoals cursussen en trainingen sociale vaardigheden. De periode tus sen het plegen van het delict en de alternatieve straf is in vergelijking met andere straf fen te lang. Verder zou de re latie tussen de aard van het Onder de alternatief gestraf ten zitten verhoudingsgewijs meer jongeren uit de categorie 18 jaar en ouder. Verder bevat deze groep verhoudingsgewijs een zeer gering aantal meisjes, weinig jongeren uit de etni sche minderheidsgroepen en veel jongeren die niet meer naar school gaan en niet wer ken. In De Tijd een gesprek met competitieleider Huijbrechts van de KNVB over het zo juist begonnen voetbalsei zoen. „Mart Smeets van Stu dio Sport is een ramp voor het betaald voetbal. Hij is al tijd negatief. Weet je wat ik verschrikkelijk vond? Toen hij in een uitzending een paar van die voetbalvanda len. ging interviewen. Mede door zijn houding verhardt het voetbal en blijven de vandalen in en om de sta dions rotzooi trappen". Het omslagartikel gaat over kin deren met hersenletsel en de daarop toegepaste, omstre den doman-therapie. De neuroloog prof. Minderhout: „De therapie wordt gebruikt voor veel gevallen waarin zij niet zinnig is. Het is alsof men de vork heeft uitgevon den en denkt dat men er ook soep mee kan eten. Doman zorgt ervoor dat kinderen motorisch sterker worden, maar dat kan fysiotherapie ook bewerkstelligen". Elders aandacht voor het nieuwe verschijnsel van de groeiva- kantie ofwel: twee weken werken aan jezelf op een Grieks eiland. „Mensen die op groei vakantie gaan, zijn zoekers, soms zelfs vluchters en niet zelden therapie-ver slaafden. Het zijn mensen met een buitengewoon grote bereidheid zich open te stel len voor invloeden van bui tenaf, maar dit is minder een teken van geestelijke flexibiliteit dan van onvre de". Het blad heeft een spe cial over het nieuwe China. Elsevier praat met gravin Van Limburg Stirum, die te gen de zin van prins Claus in luister wil bijzetten aan diens aanstaande zestigste verjaardag. „Als koningin en prins op hoogtijdagen uitrij den, sta ik altijd vooraan. Het koninklijk paar weet dat. Beatrix heeft altijd een lieve glimlach voor me. En prins Claus maakt altijd een diepe buiging. En dan stroom ik telkens vol van warmte en dankbaarheid". Het omslagartikel portret teert de bekende strafpleiter mr. Max Moszkowicz. „Laatst ontmoette ik een ge vangene die zelfmoord wou plegen. Ik voelde dat ik te maken kreeg met een histo risch levensmoment. In een flits wist ik wat me te doen stond. Ik ging met die ge vangene op de grond zitten en liet hem yoga met mij meedoen. Na een poosje voelde ik dat ik de duivel van de zelfdestructie had klein gekregen". Het blad blikt vooruit op de komende Firato. „Eén ding is zeker: zonder digitale techniek is in de audio- en videowereld geen verbetering mogelijk. De hele Firato staat derhal ve in het teken van de min of meer voortgeschreden di gitalisering". Elders een re portage over Zuid-Afrika. „Wij sluiten de rij. Achter ons is alleen de Zuidpool". De Haagse Post probeert inzicht te bieden in het tu multueuze zakenleven van de gisteren veroordeelde Haagse topambtenaar L.V. „Als huisjesmelker gaat hij door roeien en ruiten, als Tycoon-in-spé gaat al hele maal geen zee hem te hoog". Voorts een gesprek met Adriaan van Dis, winnaar van de Nipkow-schijf. „Je hebt natuurlijk het hele ver velende, buitengewoon on opgevoede gedoe dat je op straat wordt toege schreeuwd. Ik ben een meester geworden in het ho logig staren. Ik kan dwars door de Kalverstraat lopen zonder dat ik iemand zie. Ik heb een rare, schichtige tweede natuur verworven". Ook een interview met top scorer Marco van Basten. „We zijn er geen reet sterker op geworden. Ik snap ook niet dat er nog steeds men sen zijn die Ajax zo'n goede ploeg vinden. Het kan toch geen toeval zijn dat we er in de Europa Cup iedere keer meteen uit liggen? Wat ik bij Ajax mis, is bezieling". Met Liesbeth den Uyl wordt ge praat over ouder worden. „Eigenwijze, sterke vrou wen, daar houd ik van. Ik wil helemaal niet mooi zijn. Ik had een bril die ik echt niet de hele dag hoefde te gebruiken, maar die ik vaak opzette omdat hij me zo pro fessorachtig stond. Dat vond ik prettig". Vrij Nederland onthult dat Shell en Esso op een ca deautje van misschien wel 60 miljoen hopen. „Volgens een geheime overeenkomst die minister Van Aardenne gesloten heeft, krijgen de beide maatschappijen niet alleen een percentage van de winst die de staat maakt op haar gas, maar ook een deel van de komende ac cijnsheffing". Elders een in terview met minister De Ko ning. „De kosten van de hui dige kinderopvang zijn lang zamerhand bij de wilde spin nen af. Wil er in de toe komst op massale schaal van kinderopvang sprake zijn, dan zullen we naar andere methoden moeten zoeken. In België lijkt men een goed sy steem te hebben gevonden met gastouders;. Ik heb mijn directeur Emancipatiebeleid al gevraagd om te gaan kij ken". Voorts wordt gepraat met de succesvolle tennis- coach Felix Kaplan. „Er is in Nederland niet één gespe cialiseerde tennisjournalist die gekwalificeerde kritiek op het functioneren van de tennisbond kan leveren. Het gevolg is dat zelfs in een pu- ralistische samenleving een totalitaire organisatie tot bloei kan komen". Politie bondvoorzitter Leen van der Linden zegt in een vraagge sprek: „De ministers met wie wij direkt contact heb ben, weten niets van wat er onder de politie leeft; ze va ren constant op de koers van hun hoge ambtenaren die er geen sjoege van hebben. Neem eens directeur-gene raal openbare orde en veilig heid: De Graaf. Ik waag het te betwijfelen of deze man weet dat er mensen in uni form over straat lopen". De Groene Amsterdammer prijst het IKV met zijn koerswijziging. „Ik kan ab soluut niet beoordelen of de draadloze contacten tussen gebedskringen hier en in de DDR of Hongarije van enige politieke betekenis zijn. Maar dat kan me ook niets schelen. Het is al genoeg wanneer daardoor de ver stoorde relatie met de ker ken wordt hersteld en de kernen voor leegloop wor den behoed. We zullen het IKV straks weer dringend nodig hebben". Voorts een portret van John Shad, die straks de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag wordt. „Gisteren werd mij gevraagd of ik wist wat een grof schandaal is. Dat is een bus vol ambtenaren die van een rots omlaag stort - met vijf lege zitplaatsen". Een ander artikel beschrijft hoe de sociale recherche op uitkeringstrekkers jaagt. „Ze, weten gewoon alles van je. Ze lopen werkelijk overal waar je komt, te controleren, in supermarkten, in het win kelcentrum, in cafés, noem maar op. Niet alleen de soci ale rechercheurs, maar ook de bijstand-maatschappelijk werkers controleren en mis schien anderenooknog wel". Ook Hervormd Nederland is blij met de nieuwe koers van het IKV. „Niet langer wordt bestreden dat het IKV en zijn kernen de kerken vaak te veel met geclaxon- neer hebben benaderd. Nu wil men alles doen om de band met de kerken te ver stevigen". Voorzitter Wies Stael-Merkx van de rooms- katholieke 8-mei-beweging zegt in een vraaggesprek: „Waar bisschoppen en gelo vigen zover van elkaar zijn afgegroeid, zeg je al gauw: hier moet iets gebeuren in de professionele sfeer. Hier moet iemand bijkomen die ziet waar de knelpunten lig gen en die nieuwe banden kan gaan weven. De bis schoppen in therapie? Aha, dat zou niet gek zijn". Elders aandacht voor de ontwikke ling dat ouders straks kun nen bepalen welk geslacht hun kind zal krijgen. De Wassenaarse verloskundige mevrouw Hozee-Wit: „Ik vind het geen goede zaak. We moeten de natuur maar gewoon haar gang laten gaan. Ik denk dat het een mode zal zijn die zal wegslij ten. Het is immers niet leuk alles in het leven gepland te laten verlopen". Ook wordt gepraat met oud-bokser Bep van 'Klaveren. „Ik ging al leen de ring in om te win nen. Al moest ik die goser er voor doodslaan. Dat was niet mijn eerste bedoeling, maar ja, als het gebeurt, dat is eenmaal zo. Nee, ik vind dat goed, hoor". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7