Reagan spreekt veto iiit over harde sancties eligie nieuwe troefkaart van Wereld Natuur Fonds Italiaanse hotels leeg na forse prijsstijgingen 'wee keer brand Tsjernobyl Seksuele revolutie in Zweden voorbij Duitse justitie in zaak-Dost omstreden BUITENLAND CekUeQou/ui/nt DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 I [KER KOTTER •GEBRACHT MBURG De Urker vis- ter „Klaasje Catharina" is r de Westduitse douane op- acht wegens het, overtre- van de visserijvoorschrif- De kotter was aan het vis- met kleinere mazen in de '3 ten dan is toegestaan. In tg its van de toegestane 80 59 limeter waren de mazen IS t groter dan 67 en 69 milli- 8 ter. De vangst werd in be- genomen. Het schip had 17! kilo tong, 80 kilo tarbot, 22i 0 kilo schol en 280 kilo 18! ar aan boord. Het is de 2f>ede keer in één week dat Nederlands schip door de sïtsers is opgebracht. Thatcher openhartig over haar ondergoed LONDEN Premier Margaret Thatcher, gewoonlijk zeer gesloten over de bijzonder heden van haar privéleven, gaat haar gar derobe laten zien aan het Britse publiek en zal zelfs enkele vertrouwelijke mededelin gen doen over haar ondergoed in een tele visieprogramma van de BBC dat in de herfst wordt uitgezonden. „Mijn lingerie? Die koop ik natuurlijk bij Marks Spen cer, zoals iedereen toch?" riep Thatcher in antwoord op een vraag en op een toon alsof ze door het warenhuis was ingehuurd. In het programma heeft Thatcher het over haar smaak in kleding, vertelt zij hoe zij haar keuze maakt en doet uit de doeken of Premier Thatcher gunt de Britse televisiekijker een kijk- zij zich kleedt voor zichzelf of om echtge- je in. haar garderobe. noot Denis te behagen. DUITSE AGENTEN IN DRUGSHANDEL (Door onze correspondent Rink Drost) BONN Vier Hessische politiemen sen zijn met onmiddellijke ingang uit hun dienst geschorst en een van hen is in voorlopige hechtenis genomen wegens handel in cocaïne. Justitie hield het viertal al enige tijd in het oog, maar pas het afgelopen week einde kon worden toegeslagen, toen een contactpersoon een koffer met heroïne via Miami uit Colombia langs de douane in Frankfurt smok kelde. Over de contactpersoon, die de koffer overdroeg aan een van de agenten, is verder niets bekend ge maakt. De vier politiemannen heb ben intussen bekend. Turks leger doodt honderden Koerden ANKARA Bij Turkse bombardementen op schuilplaatsen van Koerdische guerrilla strijders in Noord-Irak zijn afgelopen week tussen de 150 en 200 mensen gedood, zo heeft de Turkse premier Ozal gezegd. Het Turkse dagblad Milliyet dat hier gisteren, melding van maakte, haalde ook andere bronnen aan die spraken over 300 doden. De Turkse autoriteiten geven zelf maar mondjesmaat toelichting op hun luchtaan vallen. Premier Ozal zei dat de jongste actie een vergelding was voor de dood van twaalf Turkse soldaten die in een hinder laag van Koerdische rebellen liepen. De Koerden, die met represailles hebben ge dreigd, strijden voor een onafhankelijke staat Koerdistan. Dood door Russische roulette BRUSSEL Een 19-jarige Belg is om het leven gekomen door het spelen van „Russisch roulette". De jongen liep do delijke verwondingen op toen een met gezel hem in een achterkamertje van een bar in het plaatsje Pecq door het hoofd schoot. Het slachtoffer overleed een dag later. Russisch roulette is een „spel" waarbij een pistool wordt ge bruikt dat verscheidene kamers heeft maar slechts is geladen met één kogel. Deelnemers draaien de kamers rond, plaatsen het pistool tegen de slaap en halen de trekker over. In dit geval was het echter niet het slachtoffer, maar diens kameraad die de trekker over haalde. De man die het dodelijke schot afvuurde is aangehouden pAFCHEF WITTE HUIS OVER ZUID-AFRIKA: BARBERA Presi- it Reagan zal zich nooit erleggen bij de sancties en Zuid-Afrika die het ngres heeft aangeno- tn, zo heeft de stafchef het Witte Huis, Do- otld Regan, gisteren ge- 88 ;d. Regan zei te ver- chten dat de president veto zal uitspreken over het voorstel van de Senaat dat een invoerver bod van goederen in houdt, een investeringstop en opschorting van de landingsrechten. Overi gens gaat het Huis van Afgevaardigden nog veel verder dan de Senaat; deze wil een vrijwel ge heel handelsembargo. De president zal volgende maand de huidige sanctie maatregelen, zoals verbod op invoer Kruggerrands en handel in computers, tegen Zuid-Afrika waar schijnlijk wel verlengen. Tijdens een proces dat in Pie- termaritzburg tegen de pers breidel was aangespannen door vier Engelstalige Zuida- frikaanse kranten, heeft de re geringsadvocaat toegegeven dat twee beperkende maatre gelen niet geldig zijn, omdat zij niet in de regeringskrant zijn afgekondigd. Hij zei echter te verwachten dat de regering de eerste gelegenheid zou aangrij pen om de maatregelen alsnog in het staatsblad te publiceren. De staatshoofden van negen landen van zuidelijk Afrika komen morgen in de Angolese hoofdstad Luanda bijeen om zich te beraden over een ge meenschappelijk verweer te gen mogelijke Zuidafrikaanse repressailles. De taal uit Preto ria is dreigend, en de meeste buurlanden zijn slecht voorbe reid op de gevolgen van sanc ties en van eventuele Zuidafri kaanse tegenmaatregelen. Studenten in Johannesburg vieren de derde verjaardag van het Verenigd Democratisch Front, de grootste anti-apartheidsorganisatie in Zuid-Afrika. Dl te kwetsbaar voor Sovjetaanval" SHINGTON Amerikaanse wetenschappers die bezig zijn de ontwikkeling van een defensief ruimteschild, het SDI- 125 el Star Warsproject, zijn van mening dat het schild veel te :tsbaar is bij een eventuele aanval van de Sovjets. Daarom er een akkoord tussen de VS en de Sovjet-Unie moeten ko- waarin wordt gegarandeerd dat beide landen ongestoord systeem kunnen uitwerken en installeren. Dat verklaarde eren Robert Perret, belast met het onderzoek en experimen- met het wapenbeleid aan het Livermore Laboratorium, rel president Reagan als het ministerie van buitenlandse za- zullen het idee van Perret waarschijnlijk verwerpen. Ójgan vindt namelijk dat SDI geen inzet mag worden van on- tiandelingen en een wapenonderhandelaar van buitenlandse en deelde botweg mee dat de VS de Sovjet-Unie niet nodig Hg ben om een ruimteschild in te richten. feKOU De Russisch krant Leninskoje Znamja (Lenins Ba- r), heeft gisteren gemeld dat op 23 mei opnieuw brand was [ebroken in de kerncentrale Tsjernobyl. Brandweerlieden I een dag lang bezig geweest met blussen en al die tijd ston- i zij bloot aan een hoeveelheid radioactieve straling, die soms wijzers van de geigertellers „van de schaal deed slaan". is voor het eerst dat melding is gemaakt vah een tweede [nd in de onfortuinlijke reactor. In het bericht werd niet ge- <d wat de oorzaak was van de brand en evenmin werd duide- hoever de brand van het reactorvat was verwijderd. Ver- jïdelijk vond de brand enkele verdiepingen boven reactor Jnmer 4 plaats, die op 26 april explodeerde in wat de ernstig- (kernramp ter wqreld werd. asische en Amerikaanse experts gaan in een teleconference "een satellietverbinding met elkaar van gedachten wisselen r de ongelukken in de kerncentrales van Tsjernobyl en ee Mile Island. Volgens het Amerikaanse blad Newsweek dt de conferentie, die ongeveer tweeënhalf uur gaat duren, jende maand plaats. Joodse indianenchef-in-spe Littlesum Bordeauz is dertien jaar oud en aankomend stamleider van de Teton Sioux indianen in de VS. Nog opmerkelijker is het dat de trotste jongeman joods is, aangezien zijn moeder een joodse was. Gisteren arriveerde Littlesum in vol Qrnaat op het vliegveld Ben Gurion in Israël, waarna hij onder meer een bezoek bracht aan de Klaagmuur in Jeruzalem. STOCKHOLM Angst voor aids en het verleggen van prioriteiten lijken de oorza ken te zijn van het doodbloe den van de Zweedse seksuele revolutie. Een door de rege ring uitgevoerd onderzoek toont aan dat de Zweden, ge huwd en ongehuwd, seksueel aanzienlijk minder actief zijn dan enkele jaren geleden. Tot verrassing van de onderzoe kers bleek dat de Zweedse vrijgezellen een vrijwel seks loos leven leiden en dat de sa menwonende en getrouwde Zweden elkaar vrijwel voor honderd procent trouw zijn. Het onderzoek werd uitge voerd onder een representa tieve groep van 2.622 Zweden in de leeftijd van 18 tot 44 jaar. Uit het onderzoek bleek dat de Zweden zich overigens weinig aantrekken van de campagne van de regering om condooms te gebruiken ter voorkoming van aids. Van de jongemannen van 18 en 19 jaar, zonder vaste partner, stelde 83 procent de afgelopen maand geen seksueel contact te hebben gehad. Bij vrouwen van dezelfde leeftijd lag dat percentage op 78. De cijfers over geslachtsziekten in Zwe den bevestigen de trend die door de enquête werd aange geven. (Van onze correspondent Rink Drost) (Vervolg van voorpagina) BONN Het optreden van de Westduitse justitie in de zaak van de 38-jari- ge drugshandelaar Harm Dost uit Arnhem heeft ook in juridische kringen bevreemding gewekt. De Duitse justitie gaat, net als de Nederlandse, uit van het „Universaliteitsbeginsel". Dat houdt in dat bepaalde strafba re feiten mogen worden be recht door een ander land dan waar die feiten zijn begaan. Onder dat beginsel vallen za ken als kaping, piraterij en ook handel in verdovende middelen. Het onderscheid tussen hard- en softdrugs, dat bij de Nederlandse justitie le vensgroot is, wordt in de Bondsrepubliek nauwelijks ge maakt. Hoewel de officier van justitie van mening bleef dat de Duit se justitie Dost wel degelijk ter verantwoording mocht roepen voor zijn in Nederland ge pleegde vergrijpen, moest hij toegeven dat Dost op valse gronden door Spanje aan de Bondsrepubliek was uitgele verd. Hij werd in het najaar van 1984 door de Spaanse politie van zijn bed gelicht op de Ca- narische Eilanden, waar hij vakantie hield. Dat gebeurde op verzoek van het Duitse openbaar ministerie, met als argument: smokkel van drugs naar de Bondsrepubliek. Op grond van dat misdrijf werd Dost na acht maanden Spaanse cel uitgeleverd. Het uitleveringsverdrag tussen Duitsland en Spanje voorziet niet in uitlevering op grond van de feiten waarvoor Dost nu terecht stond. De officier gaf nu toe dat de verdenking van smokkel naar Duitsland door Dost zelf „een misver stand" was. Van de kant van de Neder landse politie en justitie is in de zaak-Dost een dubieuze rol gespeeld. De minister van jus titie heeft inmiddels duidelijk gesteld dat er van die kant dossiers naar Duitsland zijn doorgespeeld die nooit de grens over hadden gemogen. Van Nederlandse zijde is her haaldelijk tevergeefs om uitlevering gevraagd. Dat de Duitse justitie twee dagen na Dosts vertrek van Schiphol yvist dat die op de Canarische Eilanden was is hoogstwaar schijnlijk het gevolg van een tip van de Nederlandse mare chaussee. Dost werd in '76 in Duitsland veroordeeld wegens het ver handelen van drugs in zijn woonplaats aan ingezetenen van de Bondsrepubliek. Hij kreeg drie jaar en negen maanden cel. Het vonnis oog stte veel kritiek vanuit Neder land en Dost werd, op verzoek van de Nederlandse regering, vrijgelaten voordat hij zijn straf helemaal had uitgezeten. Na zijn straftijd ging Dost on verdroten door met zijn hasj- winkel in Arnhem. Hij werd daarvoor door de officier van justitie ter verantwoording ge roepen en de Arnhemse recht bank veroordeelde hem tot een paar maanden celstraf. Dat feit nu heeft Dosts verde diging dankbaar aangegrepen. Zij verwijt de officier van jus titie, dat Dost voor feiten te recht staat waarvoor hij in Ne derland al terecht heeft ge staan. Dat de Nederlandse straf in Duitse ogen nergens naar lijkt speelt volgens de verdediging geen rol. Ook Duitsland huldigt het principe dat iemand voor een misdrijf niet twee keer mag worden vervolgd, laat staan veroor deeld. [iONDEN Natuurbe- 345 Jchermers hebben een |ieuwe troefkaart in hun Itrijd om het behoud van je natuur ontdekt: de re- Ujigie. En dan niet zozeer Ijlet christendom, dat mis- ■chien wat te veel op de 3pens gericht is, dan wel Jet hindoeïsme, het jpoeddhisme en de reli gieuze riten van de Abo- itHet betekent dat we de we reldwijde netwerken van reli gieuze stromingen gaan ge bruiken om meer mensen bij de natuurbescherming te be trekken. Godsdienst is over al", zegt Ivan Hattingh van het Wereld Natuur Fonds (WNF). En dat is nog maar de helft van wat religie voor de na tuur moet gaan doen. ,;Het be tekent ook dat onze eigen mensen, de milieu- en natuur beschermers, moeten aan vaarden dat hun ideeën niet nieuw zijn, dat natuurbehoud geen ontwikkeling van de laatste vijf jaar is". Deze wat late ontdekking zal volgende maand met veel ce remonie gevierd worden. Dui zenden natuurbeschermers uit alle 23 landen die bij het WNF zijn aangesloten komen dan in Assisi bijeen, de stad waar de heilige Franciscus ooit voor de dieren preekte. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan organiseert het WNF een aantal „kleurrijke, middeleeuws-getinte pel grimstochten" naar Assisi; een retraite voor religieuze leiders van alle belangrijke religieuze stromingen, waar zij hun ge dachten en ideeën over na tuurbescherming kunnen uit wisselen; een gezamelijke ver klaring over de natuur van de leiders van de vijf voornaam ste religieuze stromingen; een natuurfestival en een confe rentie van het WNF, die voorgezeten wordt door Prins Philip van Groot-Brittannië, van wie het idee voor het As- sisi-project afkomstig is. Het idee om godsdienst voor het karretje van de natuurbe scherming te spannen is wanneer je St. Fransiscus en de lange traditie van de Groenen in West-Duitsland buiten beschouwing laat afkomstig van een onder zoekscommissie van het WNF, dat een hoogst origi neel schoolboek produceerde, getiteld „Werelden van Ver schil". In dit boek zijn de schep pingsverhalen van religieuze stromingen verzameld: van de Australische Aboriginals, van het boeddhisme („uit de aarde en hemel kwamen sterke krachten voort die zich sa menvoegden en zo yin en yang voortbrachten"), van het christendom, en van het hin doeïsme (de cirkel van de schepping is aldus: wanneer het oude universum vernie tigd is, rest er niets dan een uitgestrekte oceaan..."). In het boek staan ook de scheppingsverhalen van joden en moslims en de eerste offi ciële versie van het schep pingsverhaal van de humanis ten: „In den beginne maar was er een begin? Meer dan twaalf miljard jaar geleden was het universum één grote massa van reusachtige, hete, kolkende gaswolken". De re latie tussen godsdienst en eer bied voor de natuur komt in al deze verhalen naar voren, het minst echter in de joodse, christelijke en moslim versies. De religieuze stromingen den ken natuurlijk heel verschil lend over de relatie met de natuur. De Aboriginals bij voorbeeld beschouwen zich zelf verbonden met het land en de plaatsen uit de „Droom tijd". Ze denken niet dat zij het land bezitten, maar dat het land hen bezit". Wat de Chinezen betreft: de Confucianen, de taoïsten en ook de boeddhisten „beschou wen zelfs de heuvels en de valleien als levende wezens, die yin en yang met zich mee dragen". Om de leerlingen dit principe goed in te prenten, geeft het boek het volgende voorbeeld: „Wanneer je een heuvel als een slapende draak zou zien, dan kijk je wel uit wat je doet met je bouwplan nen. Wanneer je een torenho ge flat precies op het oog van de draak neerzet, dan is dat natuurlijk vragen om moei lijkheden". De christenen komen er, zoals eerder gezegd, wat karig van af, maar er is hoop op betere tijden. St. Franciscus maakt een goede kans een uitzonde ring te zijn, die de nieuwe re gel gaat worden. „Sommige mensen zeggen dat het schep pingsverhaal betekent dat de mensen de macht over alle le vensvormen kregen", obser veert het .boek triest. „Maar anderen zijn het hier niet mee eens. Zij zeggen dat het ver haal draait om de grote ver antwoordelijkheid die God aan de mensen heeft gegeven om voor de wereld te zor gen en haar in ere te hou den". De triomfantelijke boodschap die het boek wil overbrengen is dat alle religieuze stromin gen en zelfs het humanis me de natuur als een waardevol en zinvol gegeven beschouwen. Het boek is een succes geworden op de Britse scholen en wordt nu vertaald in het Frans, Duits en Ita liaans. WALTER SCHWARTZ Copyright The Guardian (ADVERTENTIE) 13de KUNST ANTIEKBEURS I.S.M. HET "NEDERLANDS ANTIQUAIRS GENOOTSCHAP" DE DOELEN ROTTERDAM ZA. 23 AUGUSTUS T/M ZO. 31 AUGUSTUS 1986 Shamir uit weer kritiek op Peres TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir heeft kritiek geuit op premier Peres, om dat deze een medewerker van zijn ministerie voor een ontmoeting met de Egypti sche president Moebarak naar Alexandrië had ge stuurd zonder het ministerie van buitenlandse zaken daarvan in kennis te stellen. Het conflict is een uiting van de spanningen tussen de Ar beiderspartij van Peres en het rechtse Likoed-blok van Shamir. Peres wil de top met Moebarak het liefst zelf als premier bijwonen, zodat deze voor de wisseling van de wacht tussen Peres en Sha mir in oktober zou moeten plaatsvinden. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Italiaanse hote leigenaren zijn aan som berheid ten prooi geval len. De rijke toeristen, die vorig jaar nog voor een topseizoen zorgden, laten de zonnige laars links lig gen. In Venetië, Rome en Florence, de drie grote trekpleisters van het land, zijn de betere hotels slechts voor een derde ge vuld. Vorig jaar draaide de luxe-hotels nog met een bezetting van 80 90 procent. De grote afwezigen zijn de Amerikanen, die niet alleen gekweld worden door de angst voor aanslagen, maar door de waardedaling van de dollar ook veel dieper in de beurs moeten tasten voor een vakan tie in Europa. Geschat wordt dat het aantal Amerikanen in Italië 80 procent lager ligt dan vorig jaar in de zomer. Maar ook steeds minder Italianen zoeken onderdak in de lu xueuze herbergen. Italië lijkt zichzelf uit de markt te prijzen. Voor een overnachting in een hotel moet al gauw /300 betaald worden. En hotel Excelsior in Florence begint pas te rekenen bij ƒ500. Maar ook een een voudig hotel in Florence, Ve netië of Rome kost 100. De hotels hebben prijsstijgin gen doorgevoerd die ver uit gaan boven de inflatie. De luxe hotels hebben hun prijzen in drie jaar met 52,5 procent opgetrokken. Ook bij de „ge wone" hotels zijn de prijsstij gingen fors uitgevallen. Het zijn echter niet alleen de hotelprijzen die ervoor ge zorgd hebben dat Spanje vorig jaar Italië verdrongen heeft als net belangrijkste toerismeland van het Middellandse Zeege bied. Tussen 1983 en 1985 zijn de prijzen van alle diensten in de toerismesector sterker geste gen dan de 21 procent inflatie. Reizen werden 31 procent duurder, de tol op de autowe gen steeg met 35 procent, het huren van een auto werd 48 procent duurder enzovoorts. De prijsstijgingen zijn ook aan Italiaanse campings niet voor bijgegaan. Italië hoort nu bij tot de duurste campinglanden. IDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Zeg baas," zei Kareltje Knetter diezelfde enlF^g. »Er 9aan al'erlei lui met de schaatsen voorbij. Zou het ijs al betrouwbaar zijn?" denk het wel, mijn jongen," lachte de smid. geloof namelijk niet, dat onze slimme dorpe- "/(flen zo onverstandig zijn om te gaan rijden op y betrouwbaar ijs. En als ze soms wél zo gek aI1ren, wel..., dan hadden we altijd de onvolpre- "tij« Eelco Eelkema nog. Die zou heun zeker met Lijf, chtige hand van de ijsbaan of de Graven- chtse beek verwijderen." „Dan ga ik ook ar het ijs," hernam Kareltje. „Dat moet je er doen," vond smidje Verholen. „Maar als e dan een goede raad mag geven. Ga eerst rn£r het Snoekvijvertje achter het grafelijke pteel. Daar is het erg rustig en daar zul je nnen leren rijden zonder dat de mensen je uitlachen. Want let op mijn wijze woorden, Ka reltje. Blauwe plekken op de hammetjes zullen, je deel zijn. Hahaha!" „Zal wel meevallen," lachte Kareltje, die nu plotseling haast had. Hij greep zijn pet, zijn das, zijn trui en zijn schaat sen en ging er vrolijk vandoor. De smid keek hem na de door de ramen en had plezier in de sportiviteit van zijn kleine assistent. En zo liep Kareltje even later al langs het hekwerk, dat de grafelijke domeinen afsloot van de gewone bui tenwereld. Binnen datzelfde hekwerk wandel de op dat moment een jongeling door het grafe lijke park, die de markante gelaatstrekken van eeuwenoude adel vertoonde. Het jongmens had schaatsen bij zich en was eveneens op weg naar het snoekenvijvertje

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5