Niersteenbrug heeft iets van Belgenmop .fh/t 'n Nieuwe auto zonder panne. Wereldreis door verbouwd Museum voor Volkenkunde ^binnenland Van Dijk zet vaart achter inkrimping laantal ambtenaren KONINKLIJK HUIS Seedorf Nederland moet meer vluchtelingen opnemen Miewint een droomreis naar Dfeney-Mbrld... jHhP CeidóC&MvuHtt DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 J Onderwijzeressen ''beïnvloeden werkloosheidscijfer ÏS DEN HAAG De voor seizoensinvloe- den gecorrigeerde werkloosheidsstijging n de maand juli met 3000 komt per sal- jo voor rekening van vrouwen, in het 'lk )jjzonder in het onderwijs. Dat blijkt uit vei het maandelijks verslag van de arbeids- aa narkt van het ministerie van sociale za- steiien ^n(^er vrouwen steeg de werkloos- 1 *ieid met 4200, terwijl deze onder man- ien daalde met 1200. Het aantal werklo- e onderwijzers en onderwijzeressen e teeg met 3500. Omdat bij de mannen insdaar een grote daling van het aantal werkloze bouwvakkers tegenover stond, was bij deze groep helemaal geen daling waar te nemen. Dodelijke val met hoogwerker AMSTERDAM Door een onge val met een hoogwerker op de A-10 in Amsterdam is gisteren een 23-ja- rige man om het leven gekomen. Het slachtoffer zat in het bakje van de hoogwerker om reparatiewerk zaamheden aan de straatverlichting te verrichten. Toen de wagen van de ene kant van de weg naar de andere wilde rijden, raakte deze daarbij de bewegwijzering. De hoogwerker kantelde en de man kwam terecht op het wegdek. Hij was op slag dood. Na het ongeluk onstond op de A-10 richting Utrecht-Den Haag een kilometers lange file. Van Thijn en Korthals Altes gaan praten DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie zal op 27 augus tus een gesprek hebben met bur gemeester Van Thijn. Het zal een open gesprek worden over de jus titiële en politionele problematiek in de hoofdstad, zoals de veilig heid. Directe aanleiding voor het onderhoud zijn de uitlatingen van de Amsterdamse burgemeester in een landelijk ochtendblad. Van Thijn beklaagde zich er over dat hij te weinig steun van de rege ring krijgt bij de bestrijding van de criminaliteit in Amsterdam. KAMER WIL TERUGBETALING ABP-SUBSIDIES DEN HAAG De ten onrechte aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) betaalde rijkssubsidies moeten, zonodig in de civielrechtelijke sfeer, wor den teruggevorderd. Dat is de mening van da kamerleden Hummel (PvdA) en Van Rey (VVD), die gisteren schriftelijke vragen aan staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) hebben gesteld over berichten als zou het ABP voor in elk geval 147 bouwprojecten een te veel aan rijkssubsidie hebben ontvangen. Het zou daarbij gaan om honder den miljoenen guldens. Legerkleding te krap voor body-builder DEN HAAG Iemand die langer is dan 2.00 meter of kleiner dan 1.55 meter hoeft niet in militaire dienst. Zo'n „buitenmaatje" wordt buitengewoon dienstplichtig ver klaard. De militaire keuring kent geen grenzen wat de lichaamsom vang van de opgeroepen jongelie den betreft. Als de gezondheid maar goed is en de bouw verder geen belemmering vormt voor de uitoefening van de diensttaken mag ook Dikkertje Dap het uni form aantrekken. Bij de Koninklij ke Landmacht had men echter niet gerekend op de 20-jarige body-buil der Jarno Seijmonsbergen, wiens uitbundige spierontwikkeling hem uit alle legerkleding doet scheuren. Moet er een nieuw maatpak voor hem worden gemaakt, dan krijgt de Amsterdammer gewoon enkele weken buitengewoon verlof. Zijn verzoeken om buitengewoon dienstplichtig te worden verklaard werden nooit gehonoreerd. Dat ge beurde volgens een woordvoerder van de landmacht wel met een sol daat in de jaren vijftig wiens hoofd te groot was voor de grootste helm. Een nieuwe helm met nieuwe stempel laten maken vond men toen te duur. Voor body-builder Seijmonsbergen heeft defensie nu het geld wel over, zo blijkt. VERGRUIZER MOGELIJK OOK VOOR GALSTENEN ANTWERPEN Het heeft wel iets van een Belgenmop: Nederlan ders gaan naar Antwer pen om nierstenen te la ten vergruizen en Belgen moeten daarvoor naar Aken. Die merkwaardige internationale driehoeks verhouding is een gevolg van het tekort aan ver- gruizers in Nederland. In het Rotterdamse Dijk- zigt-ziekenhuis staat er één en dat is te weinig om de ongeveer 2500 pa tiënten per jaar te kun nen helpen. Medisch-di- recteur C. Minderop: „We worden bedolven onder patiënten. Als er niets verandert, gaat onze afdeling urologie, die ook nog andere din gen te doen heeft, er be slist aan kapot". Dijkzigt heeft zijn capaciteit enorm opgevoerd door in twee ploegendiensten te wer ken, maar 1800 behandelin gen per jaar is het absolute maximum. De andere patiën ten moeten gemiddeld een half jaar wachten of zich ope ratief laten helpen. Dat is aanzienlijk vervelender, duurt ongeveer drie weken langer en kost ook nog eens zo'n tienduizend gulden meer. De Gezondheidsraad zou af gelopen voorjaar met een ad vies komen over uitbreiding van het aantal niersteenver gruizers. Dat rapport zal nu pas in het najaar verschijnen en het is te verwachten dat daarin wordt gepleit voor één of zelfs twee extra vergrui- zers. Die zouden dan in Nij megen en Groningen moeten komen. Vooruitlopend op dat advies heeft de Nederlandse Vereniging van Ziekenfond sen (VNZ) in overleg met Dijkzigt besloten de patiën ten die nog niet geholpen kunnen worden, in Antwer pen onder te brengen. Dat gebeurt in het Middelheim ziekenhuis, onderdeel van het Academisch Ziekenhuis van Brussel. Sinds maandag worden daar nu wekelijks tien tot vijftien patiënten be handeld met de vergruizer. Dat zal zo blijven tot ieder een in Nederland kan wor den geholpen. Onderbezetting De onderbezetting van de vergruizer in Antwerpen is ontstaan omdat 5elgische pa tiënten de kosten (nog) niet vergoed krijgen. Aangezien bijna geen Belg zin heeft om er 3300 gulden (60.000 francs) voor te betalen, gaan zij naar Aken, waar ze moeiteloos als acuut patiënt kunnen worden behandeld. Dan keert het Belgische ziekenfonds (of de reisverzekering) wel keurig uit. Het gevolg is dat de Ant werpse vergruizer, net een maand in gebruik, lang niet optimaal werd benut en daardoor een financiële mis kleun dreigde te worden. De Nederlandse patiënten lossen die problemen op. Onder luid gejoel van buurman Belg, die het maar een belachelijke si tuatie vindt. Het apparaat is met zijn belastingcenten be taald, maar hij mag er niet van profiteren. Het heeft er alle schijn van dat de VNZ de politiek onder druk heeft willen zetten om zo snel mogelijk in elk geval een tweede niersteenvergrui zer te plaatsen (kosten vier miljoen). Net zoals de vereni ging van hartpatiënten dat destijds deed door een lucht brug te openen naar Houston. Secretaris D. Blanken van de VNZ ontkent dat de zieken fondsen de politiek de duim schroeven wil aanzetten. Zegt hij: „De politiek is ei genlijk al overstag. De minis teries van onderwijs en wvc hebben alleen nog maar het duwtje van dat rapport van de Gezondheidsraad nodig. Volgens mij is het ook niet de vraag óf er een tweede ver gruizer komt, maar wanneer. Ik houd zelf voorzichtig re kening met begin volgend jaar. Centen Iedere patiënt die in Antwer pen wordt behandeld, kost de VNZ om en nabij de 4200 gulden, reiskosten inbegre pen. Aangezien een operatie met gemiddeld 25 verpleeg- dagen tegen de 16.000 gulden kost, ziet de VNZ kostenbe heersing in het verschiet. „Want", stelt Blanken, „als er straks zeg maar tweedui zend vergruizingen worden toegepast, zullen er tweedui zend nier-operaties minder moeten worden uitgevoerd". Daarnaast zegt de VNZ na drukkelijk nu eens niet al leen aan de centen te hebben gedacht, maar vooral aan pa tiënten, die met de vergrui zer enorm geholpen zijn. Dat laatste is zonder meer waar. De niersteenvergruizer is, na de introductie op 6 maart 1985 in Dijkzigt, alge meen aanvaard als een voor treffelijke, voor de patiënt uiterst prettige behandeling. Wel is nog een narcose nood zakelijk, plaatselijk of totaal, en kan na de ingreep het lo zen van het eerste gruis via de urine, wat pijnlijk zijn. De niersteenvergruizer, waarmee nu wekelijks tien a vijftien Nederlanders in Antwerpen behan deld worden. Echte complicaties zijn echter zeldzaam. Slechts één procent van de patiënten kan niet met een vergruizer worden geholpen en vijftien procent moet die behandeling ondergaan in combinatie met een zoge noemde percutabele ingreep. Daarbij worden via een slan getje door de huid de grootste stenen al enigszins vergruisd, waarna het apparaat de rest doet. Evenals bij de patiënten waar alleen een behandeling met de vergruizer volstaat, wordt het gruis in de drie maanden na de behandeling via de urine afgescheiden. Bij één op de drie duurt het iets langer. Het Dijkzigt-ziekenhuis neemt momenteel ook proe ven om de niersteenvergrui zer te gebruiken bij galste nen, een kwaal die vooral bij ouderen voorkomt. Eventjes De vier nierpatiënten die deze week als eerste Neder landers in Antwerpen wer den behandeld, waren ook zeer lovend over de vergrui zer. Ze voelden zich alle vier ontzettend opgeknapt en konden vandaag al weer te rugreizen naar respectieve lijk Lelystad, Huisen, Har derwijk en Nieuwendijk. Me vrouw Ten Brinke uit Lely stad zei het ook geen pro bleem te vinden dat er nie mand op bezoek kon komen. „Ach, het duurt maar even tjes, je bent zo weer thuis. Bovendien kun je ook bel len", zei ze. „En vergeet de charme van de artsen niet", aldus behandelend uroloog prof. dr. L. Denis. Geen van de vier patiënten zei pijn te hebben (gehad), of de behandeling vervelend te hebben gevonden. De ko mende maanden zullen ze nog wel, zoals elke behandel de patiënt, onder controle moeten blijven in Dijkzigt. De kans dat nierstenen te rugkomen is namelijk niet uitgesloten. Voor algemeen seceratis mr. De Jong van de VNZ was het geslaagde begin van de „nier steenbrug" reden te pleiten voor meer internationale sa menwerking in de gezond heidszorg. Hij nam daarbij als voorbeeld het pas geopende ziekenhuis in Maastricht. „Je kunt je afvragen of het in dit geval niet beter was geweest een beroep te doen op de zie kenhuizen in Aken en Luik. Daarmee zou je het belang van de patiënten niet scha den en zou je de kosten ook beter kunnen beheersen. Aangezien in de meeste Westeuropese landen structu reel dezelfde problemen be staan op het terrein van de gezondheidszorg, denk ik dat je er niet meer onderuit kunt om top-voorzieningen inter nationaal te regelen. Met goe de afspraken kunnen dan pa tiënten worden uitgewisseld. Als elk land alle dure medi sche hoogstandjes zelf in huis wil hebben, zal, zeker in Ne derland, de gezondheidszorg volstrekt onbetaalbaar wor den". DICK HOFLAND Geldboete topambtenaar voor geweld in kraakpand AMSTERDAM Topambte naar L. Voogd van het minis terie van soaciale zaken en zijn vrouw zijn veroordeeld tot duizend gulden boete voor hun poging een Amsterdams kraakpand met geweld te la ten ontruimen. De vier leden van de door beiden ingescha kelde knokploeg kregen boe tes van 750 tot 1000 gulden wegens openlijke geweldple ging en huisvredebreuk. Bo vendien moeten ze aan ieder van de zes kraaksters 500 gul den betalen. De vrouwen maakten na afloop van het vonnis bekend dat ze het geld zullen afstaan aan een anti-ra cistische organisatie. De directeur sociale verzeke ringen en negen anderen wer den op 6 februari dit jaar gear resteerd toen zij 's nachts de gekraakte woning wilden ont ruimen. Het pand was de dag ervoor door zes vrouwen ge kraakt, nadat het enkele we ken had leeggestaan. Omdat mevrouw V. geen geduld had een civiele procedure af te wachten, charterde zij na overleg met haar zwager een knokpploeg. Hoewel de ver dachten hadden afgesproken dat er geen geweld zou wor den gebruikt, liep de ontrui ming toch uit de hand. De top ambtenaar werd na het ge beurde geschorst op het minis terie. Wat er verder met hem gebeurt is nog niet bekend. Minder mensen naar bijstand DEN HAAG Het aantal mensen dat dit jaar een beroep heeft gedaan op de bijstand is aanzienlijk minder toegeno men dan in de voorgaande twee jaar. Begin april stonden er 625.000 geregistreerd. Van hen krijgen er 414.000 een uit kering volgens de RWW en 186.000 een periodieke uitke ring. De afnemende tendens zette in 1984 in. Toen nam het aantal uitekeringen nog toe met 33 procent, de twee daar opvolgende jaren met respec tievelijk tien en drie procent. De minimale groei in de eerste drie maanden van 1986 is waarschijnlijk een gevolg van de woningdelersregeling, die per 1 juni 1985 is ingevoerd. De gemeenten keerden over het eerste kwartaal van 1986 in totaal 2651 miljoen gulden aan bijstand uit. WVC EN ONDERWIJS LEVEREN MEEST IN r I'EN HAAG Minister Van Dijk (Binnenlandse Za- en) zet vaart achter de voorgenomen inkrimping van et aantal rijksambtenaren. Deze week doet hij aan het abinet het voorstel geen enkele sector van de over heidsdienst uit te zonderen, ook niet defensie, belas- 51 lingdienst en politie, die in de vorige kabinetsperiode werden ontzien of zelfs uitgebreid. Wel meent Van Dijk dat zeven departementen méér moeten in- everen dan de andere zeven. De minister denkt aan: Onderwijs, WVC, Economische Zaken, Binnenlandse Zaken, Volkshuisves ting, Financiën en Sociale Zaken. Onderwijs en WVC worden het zwaarst getroffen, omdat zij de afgelopen jaren in verhou- ling tot wat zij doen te hard gegroeid zouden zijn. Volgens het regeerakkoord zullen er binnen vier jaar door gro tere efficiëncy 20.000 van de 170.000 arbeidsplaatsen bij de rijks overheid verdwijnen, hetgeen één miljard gulden op moet bren- ^£en. Van Dijk denkt niet dat er veel ambtenaren ontslagen zul- o.i en hoeven worden. Via natuurlijk verloop en personeelsstop^ o-1 kan een belangrijk deel van de plannen verwezenlikt kunnen o.i worden. De departementen kunnen ook gebruik maken van de O' afspraken in het regeerakkoord over privatisering van diensten. 22 augustus De koningin brengt een bezoek aan het vakantieschip „J. Henry Dunant" van het Nederlandse Rode Kruis. Zij vaart mee van de Beatrixsluis in Vreeswijk naar de Energiehaven in Utrecht. Prins Claus brengt een bezoek aan de Luchtmacht. Op de vlieg basis Volkel zal de prins zich op de hoogte laten stellen van de operationele werkwijze bij vlie goperaties. Prinses Margriet brengt in Vlis- singen een bezoek aan Hoechst Holland N.V. Zorgeloos lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee. FRIEMELS 7wAT 15 StltCH \0cL VÊRSPiaiMG IN DeUEROP- ALS TCCH eepeuK-r DAT wefi. ftii/ooRgeaP e mj-x Brigade-generaal T. Hovenier leidt koningin Beatrix in Seedorf rond tijdens een bezoek van de vorstin aan de 41e afdeling vel dartillerie in de Westduitse legerplaats. VLUCHTELINGENWERK KRITISEERT KABINET: DEN HAAG Vluchtelingenwerk Nederland heeft forse kri tiek op het vluchtelingenbeleid van het kabinet Lubbers. Van de zes rijkste EG-landen heeft Nederland verreweg het minste aan tal vluchtelingen opgenomen. Per 10.000 inwoners wonen in ons land 10 vluchtelingen, tegen West-Duitsland 21; Groot-Brittan- nië 24 en België 37. In de achterliggende kabinetsperiode daalde het aantal erkenningen van asielaanvragen van 57,2 procent in 1982 tot 19,8 procent in 1985. Voorzitter Jan Nico Scholten van Vluchtelingenwerk zei giste ren bij de overhandiging van een rapport onder meer dat Ne derland en Europa absoluut niet worden overpoeld door vluch telingen. Van de dertien miljoen vluchtelingen in de wereld be vindt zich drie tot zes procent in Europa, tegen dertien procent in Canada en de VS. Pakistan met drie miljoen en Soedan met 600.000 vluchtelingen worden het meest geconfronteerd met de vluchtelingenproblematiek. Scholten vindt dat Nederland meer vluchtelingen kan opnemen. Zo zou de asielprocedure moeten worden verkort tot maximaal twee jaar. Momenteel duurt het 5 tot 7 jaar eer iemand de status van vluchteling kan verkrijgen. Ook zou de regering de normen voor de opvang van vluchtelingen anders moeten interpreteren. ROTTERDAM Het Mu seum voor Volkenkunde in Rotterdam wordt op 5 sep tember, na een verbouwing van drie jaar, officieel hero pend. De volgende twee da gen is de toegang gratis voor het publiek. Behalve het ge bouw is ook de inrichting van de tentoonstellingen ing rijpend veranderd. Het ruim 135 jaar oude pand aan de Willemskade was te klein ge worden. Bovendien was het niet echt geschikt als mu seum omdat het oorspronke lijk bedoeld was als vereni gingsgebouw voor de yacht- club van prins Hendrik. Om meer ruimte te creëren is op de benedenverdieping een aantal muren uitgebroken, terwijl op de vroegere bin nenplaats een nieuwe vleugel aan het pand gebouwd is. De gemeente Rotterdam heeft het museum voor de verbouwing een subsidie van ruim zeven miljoen gulden ter beschikking gesteld. Aan de inrichting is drie ton be steed. Voor speciale projecten en manifestaties kan het mu seum rekenen op ongeveer acht ton sponsorgeld. Verder streeft men naar een bezoe kersaantal van 100.000 tot 120.000 mensen per jaar. De vormgeving van de expo sities is erg veranderd. De bezoekers zullen er geen ein deloze verzameling messen en maskers meer aantreffen. Directeur Felix Valk: „De tentoonstellingen moeten werken als een wereldreis. We proberen alles zo authen tiek mogelijk te tonen door het in een aantrekkelijke vorm op te stellen. Zo wer ken we met poppen die in uitheemse kostuums gekleed zijn en maken we gebruik van lichteffecten en geluid. Bovendien laten we niet al leen zaken uit de historie zien, maar ook moderne din gen uit het land waar de ten toonstelling over gaat". Veel uitleg wordt er bij de opstellingen niet gegeven, „maar", zo verklaart Valk, „wie nieuwsgierig is en meer wil weten kan altijd terecht bij onze mediatheek. Daar zijn boeken, tijdschriften, vi deofilms en andere informa tiebronnen. De tentoonstel lingen moeten als katalysator fungeren, belangstelling op wekken". Het is de bedoeling dat de tentoonstellingen vaak zullen wisselen. Enkele grote op de bovenste verdieping zullen drie tot vijf jaar blijven staan. De rest slechts twee maanden tot een jaar. Dat zal neerko men op 12 tot 15 wisselingen per jaar. Er is nog meer te zien in het museum. Er zijn zogenoemde thematische kabinetten, on der andere een muziek-, een ambachten- en een prenten kabinet. In het laatste kabi net zijn momenteel negen- tiende-eeuwse foto's over het Midden Oosten te zien. Op de begane grond komen, behal ve de mediatheek, ook een restaurant, een winkel, een informatiebalie en een thea ter, genaamd „De Evenaar". Eén van de exposities die nu in het museum opgesteld staan is „Alle dagen feest". Daarin worden de feesten van vijf volken uitgebeeld. Er wordt ingegaan op de al gemene betekenis die feesten voor mensen hebben. Een andere draaiende tentoon stelling is „In het spoor van De Liefde" over de culturele invloed die Nederland en Ja pan vanaf 1600 op elkaar hadden. PETRA DE VRIES ADVERTENTIE Kom heel snel naar je Jamin-winkel, haal de gratis kleurspaarkaart en lees de wedstrijdvoorwaarden. Maak de mooiste Disney kleurkaart en verzin het leukste stripverhaal. Doe mee en maak kans op een van de duizenden schitterende prijzen. De 2 droomreizen voor max. 4 personen, t.w.v. 10.000,-, worden verzorgd door de Rabobank,

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3