Kanaalstraat Oost nooit woonerf ■Tunnel van 250 meter bij station Voorschoten Computers nemen lerarenrol op zich Noordwijkerhouter premier van British Columbia Inbraken opgelost na gedegen onderzoek jKraakactie woonwagenkamp oorschoten in impasse Raadslid Coenraads Neder veen stapt op Wassenaar krijgt een nieuwe vacaturebank ^■LEIDEN OMGEVING £eidóc6omant DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 PAGINA 15 NOORDWIJKERHOUT De eerste emigrant in Canada die het tot eerste minister van een Canadese provincie heeft gebracht, is de Noordwijkerhou ter Wim van der Zalm (52). William VanderZalm zoals hij zich nu noemt is dc voorman van de Social Credit Party in zijn nieuwe vaderland. Veertig jaar geleden emigreerde hij met zijn ouders naar Canada. Hij werd er miljonair met het telen van bloembollen en het runnen van achttien tuincen- bro,ra en een PretPark Sinds vorige week is hij eerste minister van Canada's ,j derde provincie, British Columbia. Deze provincie is even groot als heel West-Europa. Vanderzalm bezocht vier jaar geleden voor het laatst Neder land Hij overweegt Europa binnenkort opnieuw aan te doen om er zijn fami- llie te bezoeken en om er investeerders te vinden, die willen beleggen in zijn provincie... GS: GEEN BEZWAAR TEGEN BREDE OOSTERLEESTRAAT VALKENBURG Het college van Gede puteerde Staten heeft geen bezwaar tegen de verbreding van de Oosterleestraat van drie naar zes meter bij de brug over de Wa tering Dit maakte wethouder H. van der Nagel gisteravond bekend tijdens de verga dering van de commissie openbare werken. Inmiddels is de bouwvergunning verleend, het werk aanbesteed en een krediet be schikbaar gesteld van 80 mille. Tegen het verstrekken van de bouwver gunning is bezwaar gemaakt door een van de buurtbewoners. Deze bewoner heeft problemen met het verlagen van de brug en verbreden van de Oosterleestraat. Vol gens de gemeente is de brug, vooral bij re genval gevaarlijk en is verlaging een ver betering. Autostuur gestolen HAZERSWOUDE Die ven hebben vannacht een auto die geparkeerd stond aan de Albert Verweij- straat in Hazerswoude Rijndijk ontdaan van een radiocassettecorder, het sportstuur en de twee stoe len. De auto, een sportmodel, was beveiligd met contac talarm op de deuren, maar de dieven ontweken dat door via een ruitje een raam van een portier naar beneden te draaien. De ge stolen spullen hebben een waarde van duizenden guldens. BROMFIETSER BREEKT BEEN KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een 17-jarige bromfietser uit Hazerswoude Rijndijk heeft van morgen vroeg een been gebroken bij een aanrijding op de Hoge- waard in Koudekerk. De brom fietser, die in de richting Alphén reed probeerde nog net even een auto in te halen die was voorge sorteerd en naar links wilde af slaan. De bestuurder, een 53-jari- ge Koudekerker, wilde de inrit van zijn woning inrijden. Daarbij werd de bromfietser geschept. Het slachtoffer is overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord in Al phen. Haagse jongen gewond KATWIJK Een 14-jarige Hagenaar is gis teren met onbe kend letsel overgebracht naar het AZL. De jongen fiets te om kwart voor zes op de provinciale weg en kwam door onbekende oor zaak ten val. KATWIJK Een 24-jarige Katwijker heeft be kend achttien maal een inbraak te hebben ge pleegd in Katwijk en omgeving. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse poli tie werd de man aangehouden „na een gedegen onderzoek in samenwerking met de rijkspolitie". De man heeft in de jaren '84 en'85 zes maal inge broken in Katwijk. In Rijnsburg pleegde hij een gewapende overval en voorts was hij actief in Sas- senheim, Leiden, Noordwijk en Wassenaar. Of de Katwijker alleen op pad ging of met anderen, is nog niet bekend. Ook weet de politie nog niet hoeveel waarde de gestolen goederen hebben. Van de buit is niets te ruggevonden. LISSE De Kanaal straat-Oost zal nooit een woonerf-achtig gebied worden. Aldus wethouder mevrouw Meulemans gis teravond tijdens de ver gadering van de Lissese gemeenteraad. Daar werd gesproken over de ver keersveiligheid in dit ge bied. De wethouder liet er daarbij geen twijfel over bestaan dat in de toekomst zal blijken, dat ook de aanleg van de SW2 niet voldoende sou laas biedt om de straat te ontlasten. Vragen over dit onderwerp werden onder andere gesteld door de heer N. Nuis (CDA), Robertus (VVD), Maljaars (SGP/GPV/RPF) en V.d. Voet (PvdA/PPR). Nuis drong aan op het verder zoe ken naar oplossingen en daar bij ook de problematiek rond de brug te betrekken. Van der Voet vroeg aandacht voor de fietsers. Maljaars bleek voor stander van een rigoreuze aanpak. Zo ver gaat men dus nog niet. Er komt een par keerterrein en parkeerbeper- king in de straat, er zullen waarschuwingsborden ver schijnen (die er inmiddels staan) en er zullen maatrege len worden getroffen om te zorgen dat de snelheid van het verkeer afneemt. De raadsfraktie PvdA/PPR in Lisse blijft zich vooralsnog verzetten tegen de voorgeno men woningbouw in het ge bied tusen Lisse en Sassen- heim, waar thans nog de ge bouwen van Huis ter Beek staan. De heer Van der Voet merkte dit gisteravond tijdens de raadsvergadering op. „In tegenstelling tot het colle ge zijn wij helemaal niet zo blij met het bouwen nabij de Engelenkerk", stelde hij en vroeg om een nader onder zoek om uit te vinden of er wel behoefte is aan woningen daar. Van der Voet noemde het vreemd dat de overheid van Lisse, het centrum van de bollenstreek, zich kennelijk inspant om woningen te bou wen in een gebied waarvan het eigenlijk bijvoorbaat ze ker is dat de bewoners in Sas- senheim zullen gaan winke len. Een geheel andere mening werd uitgesproken door de heer Kortekaas (CDA). Deze noemde het plan een hoopge vende zaak, naast de afbouw van de Blinkerd en de start van woningbouw in Poelpol der zuid II. „Wij zijn dik te vreden met die zeventig wo ningen op dit stukje grond". De in juni op initiatief van de Vrouwenraad Lisse opgericht- te Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw, ont vangt van de gemeente Lisse een subsidie van 1500 gulden. Dit bedrag wordt vooral ge bruikt om adviezen te kunnen geven over woningbouwplan nen. De raadsleden benadrukten het belang van de commissie en beklemtoonden de nood zaak om de commissie ook als volwaardige gesprekspartner te behandelen. De heer Mal- jaar (SGP/GPV/RPF) liet weten dat zijn fraktie tegen het voorstel was. VOORSCHOTEN De Vinkbrug in Leiden. Deze lplannen van de Spoorwe- £rug ook 5,5 nlf,u'r v» hoog. Mede op verzoek van de lÜÜÜ ^rdubbeling gemeente Voorschoten gaat dc 'nw% baan van ongeveer 32 meter breed dan zo snel mogelijk weer omlaag, omdat Voorscho ten anders tegen een door de gehele gemeente lopende zanddijk zou aankijken. Om dat een viersporig baanvak geen gelijkvloerse spoorweg kruisingen duldt moet het ver keer bij de Papelaan onder de spoorbaan door gaan. Ver wacht wordt dat volgend jaar begonnen wordt met fle aanleg van het tunnelgedeelte aan de Wassenaarse kant. Zodra dat gedeelte gereed is wordt de oude baan tijdelijk afgebroken en kan het tweede gedeelte van de tunnel aangelegd wor den. Het, huidige station ver schuift iets naar de Haagse Jlvan de spoorbaan tussen [Leiden en Den Haag bete kenen dat bij het huidige Ajstation Voorschoten een cedjtunnel van 250 meter geiimoet worden aangelegd. '°jGisteravond werd een vajhoorzitting over plannen eb(jgehouden in het Cultureel twCentrum. ponder voorzitterschap van wethouder J. Visser werd ^.meegedeeld dat het plan [hoogst waarschijnlijk volgend Tiaar van start kan gaan en ond 1993 of maximaal 1995 gereed kan zijn. Onderdeel van het kwarwei is ook het viersporig maken van de kant. Het wordt een station met twee tussen de sporen lig gende perrons. Zowel het trein als het wegverkeer zullen doorgang vinden tijdens de bouw, en ook het station zal steeds geopend blijven. De viersporen zijn dringend nodig om de Spoorwegen de kans te geven tot het handha ven van stoptreinen op het drukst bereden baanvak, waar internationale treinen, interci ty treinen en stoptreinen el kaar gewoon bijna in de wie len rijden. Met de toezegging dat alle bewoners steeds op de hoogte gehouden worden en via de inspraakprocedure ook mee kunnen denken bij de wijziging van het huidige be stemmingsplan, werd door de wethouder Visser verwacht dat iedereen rustig huiswaarts kon gaan. VOORSCHOTEN/LEI- _JDEN De gemeente Voorschoten heeft Gede puteerde Staten (GS) van Zuid Holland om een op lossing verzocht in de zaak van het gekraakte woonwagenkampje bij de Noord Hoflandbrug. Het gemeentebestuur wil zo snel mogelijk met alle be trokken instanties om de tafel gaan zitten om de kraakactie af te handelen. Nu nog schuiven alle par- 0 tijen elkaar de verant woordelijk voor de actie leJ toe. Het kampje in Voorscho- dè ten werd enige tijd gele den gekraakt door twee inwoonsters uit Den Haag. "®)Zij namen met twee tour caravans bezit van het leegstaande kampje. Mede ge op verzoek van het Voor- vii schotens gemeentebestuur on stelde het woonwagen schap (de beheerder van de woonwagenplaatsen in Leiden en de regio) vast be dat de twee wagens van de het kampje moesten ver dwijnen. Onduidelijk is echter wié het sic wegslepen van de twee wa gens de bewoners zijn niet van plan vrijwillig te vertrek ken voor zijn rekening neemt. Loco-gemeentesecreta ris C. Verlooy van Voorscho ten stelt dat dit een zaak is van het woonwagenschap: „Wij hebben het kampje im mers aan het schap verhuurd". De Leidse wethouder H. de la Mar, voorzitter van het schap, daarintegen gaf vanochtend te kennen er van uit te gaan dat het Voorschotens gemeentebe stuur het wegslepen verder af zal wikkelen. GS hebben in middels vastgesteld dat wan neer de twee wagens worden weggesleept, zij in ieder geval op een andere plaats in Voor schoten moeten worden onder gebracht, dit omdat Voorscho ten nog tenminste zes woon wagenplaatsen moet realise ren. Het gemeentebestuur heeft hier echter weinig zin in, zodat van die kant geen enke le actie te verwachten valt. Van belang is ook dat er op het Leidse woonwagenkamp aan het Trekvaartplein geen gegadigden zijn voor het Voor- schotense kampje. Hét dreigt zodoende leeg te blijven staan. De la Mar is niet van plan druk op de bewoners van het Leidse kamp uit te oefenen „omdat ik weinig gecharmeerd ben van de ligging van het kampje in Voorschoten". Wel zijn er drie gegadigden uit Pijnacker die al maanden ge leden te kennen zouden heb ben gegeven naar Voorschoten te willen verhuizen. Deze val len echter buiten de regio van het woonwagenschap terwijl het Voorschotens kampje juist bedoeld was om de woonwa gens in de regio te spreiden. Volgens Verlooy is het zaak dat snel een beleid wordt ont wikkeld om dit soort proble men op te lossen. „Dit kan im mers iedere regiogemeente overkomen", aldus Verlooy. De enigen die tevreden kun nen zijn met de bestuurlijke onenigheid, zijn de krakers. Zolang alle partijen het niet eens worden, kunnen zij rustig in Voorschoten blijven staan. Het gemeentebestuur heeft in middels besloten hen op hu manitaire gronden van water en elektriciteit te voorzien ter wijl ook een uitkering in het verschiet ligt. Geboren: Jennifer dv. E. M. Gubler, ,ej Jurriaan Steven Folkert zv." H. J J. 1 Kerkkamp en a. M. Marsman, Rachid zv. B. Obadi en E. D. van den Berg, nSjNikkl Christina Maria. dv. W. Meijlink en C. C. A. Kenter, Freya Almira, dv. C. J Kharas en P. Parikh, Jan Willem Izv. L. D. Barnhoorn en K. S. A. van van Eijk, Denlse Esmé dv. C. Harte- veld, Fern Jurriaan Jelmer zv. F. R. T. van Efferink en M. Vooijs, Andrè Wil lem zv. A. Wijsman en G. Wimmer, Youri zv. R. van Dijk en J. van Gent. Richard zv. A. K. C. Jonker en I. M. de Vreugd, Dennis zv. A. P. van Abs- woude en M. G. P. Oudshoorn, Ro nald zv. H. J. de Mooij en J. van den Oever, Johannes Lambertus zv. L. Knetsch en J. L. C. van Beelen, Karo- lien Maria dv. J. S. T van der Klugt en M. A. B. van der Poel, Maria Wilhel- mina Cornelia dv. J. M. van Staveren en H. W. M. Zwaan, Peter Marijn zv. M. A. Herb. Stephanie Cornelia Alida Apollonia dv. J. van Schilt en J. M. van der Poel, Klmberley Christina Elain dv. S. Jahshan en C. M. van Tongeren, Matthijs zv. J. J. de Ridder en N. de Winter, Aleida Elizabeth dv. L. C. Hoek en E. van der Plas. Simon Werkhoven. Jacobus, zv. J. Vooijs S. van Duijvenbode. Jan-Willem zv. G. Geijteman en M. A. van Schie, An nette dv. P. Krijgsman en M. A. Ou- Wehand. Katinka Adriana Wilhelmina dv. F. W. Boting en A. R. Marchand. Tim zv. H. van Duijn en A. J. van der zv. P. J. Verbree en D. Y. Klopma, Kraan. Koen zv. N. Oosthoek en W. Marion dv. J. van Rijn en J. W. van H. Nekkers, Zeynep.dv. M. Kus en S. Duijvenbode. Joël Jacobus zv. H. van itelBulut. Anne Margreet Josephina dv. Egmond en D. w. M. Hillenaar, Guido lt d. C. G. van Velzen en A. H. V. Aan- Albert Pieter zv. S. C. H. Heemskerk haanen, Clint zv. R. P. C. Heuzen en en L. M. Helmus, Ruben zv. B. A. J. WG. L. Barbiers, Nathalie Anna Christi- Hoogervorst en A. T. Onderwater, ne dv. P. den Hertog. Wendy Maria n.Denise dv. H. T. M. van Eeden en M. Sophie dv. J. A. Mooijekind en T. C. C. M. van de Berg. Einde aan verontreiniging Eindelijk was het dan zo ver. Jarenlang heeft de vuilstortplaats aan de Tespellaan in Noordwijker- hout de tongen gaande gehouden. Uiteindelijk bleek het met het gifgevaar toch wel mee te vallen. Alleen het regenwater dat door de belt sijpelde, gaf direct verontreinigingsgevaar. Vandaar dat dit water opgevangen en afgevoerd moest worden. Gisteren was het dus zover. Wethouder Heems kerk wapende zich met een helm en liet met een kraan een pompput in de grond zakken. Daarmee was de belangrijkste handeling verricht want het is deze pompput die het regenwater opvangt via drainageleidingen en verder perst door een riool dat eveneens nog aangelegd moet worden. Uitein delijk komt het vervuilde oppervlaktewater terecht in Zwaanshoek voor reiniging. NOORDWIJK Me vrouw A.B.J. Coenraads Nederveen heeft gisteren schriftelijk laten weten, dat zij om persoonlijke re denen haar zetel in de ge meenteraad ter beschik king stelt. Zij had sinds Mevrouw A.B.J. 1982 voor de VVD zitting Nederveen. in de raad en werd in maart van dit jaar voor een nieuwe periode her kozen. In de VVD-fractie wordt zij opgevolgd door E.J.C.M. Hogervorst. Hij was reeds eerder raadslid, maar raakte bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen door stemmenverlies zijn zetel kwijt. Het bericht omtrent het plotse ling opstappen van mevrouw Coenraads Nederveen is in po litiek Noordwijk met verba zing ontvangen. Zij was een ambitieus raadslid, dat in een reeks commissies zitting had met als specialismen toerisme en welzijnszaken. In de vorige raadsperiode maakte mevrouw Coenraads Nederveen deel uit van het algemeen bestuur van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek. Haar vertrek als raadslid valt te meer op, omdat thans belang rijke toeristische,zaken in dis cussie zijn, zoals de invoering van een toeristenbelasting, de vernieuwing van de contrac ten betreffende de strandex- ploitatie, en de ontwikkeling van een toeristisch beleid. Bij deze zaken, waarover in de politiek verschillend wordt ge dacht, is het scheidende raads lid nauw betrokken geweest. WASSENAAR/DEN HAAG Wassenaar krijgt een nieuwe vacatu rebank. Deze gaat vanaf november werken, als er tenminste genoeg reactie komt van het plaatselijke bedrijfsleven. Wassenaar had al een vacaturebank, maar die had weinig re sultaat, vooral door ge brek aan contact met het bedrijfsleven, zo zeggen de ondernemers. In Wassenaar is nu een „spe ciale coördinatie-ambtenaar" aangesteld, die bekijkt of er bij Wassenaarse bedrijven genoeg werk is. De eerste taak van de ambtenaar is het onderzoeken van de behoefte bij bedrijven aan een betere arbeidsbemid deling. Volgens het Wasse naars georganiseerd overleg, een orgaan waarin zowel het bedrijfsleven als de gemeente zitting heeft, verloopt de weg via het Gewestelijk Arbeids bureau vaak moeizaam. De bij het georganiseerd over leg Wassenaar aangesloten be drijven hebben inmiddels toe gezegd dat ook langdurig werklozen aan de slag kun nen. Verder is afgesproken dat er meldingsplicht voor vacatu res komt, zodat niets aan de aandacht zal ontsnappen. Een zegsman van het geweste lijk arbeidsbureau zegt over de nieuwe situatie dat het gevaar bestaat, dat het contact met het gewestelijk kantoor verlo ren gaat. De angst bestaat dat Wassenaar een eigen koers gaat volgen. „Bedrijven mogen het natuurlijk doen, net zoals ze mogen adverteren in de krant. Het enige verschil met adverteren is, dat ik die adver tenties- tenminste nog kan le zen", aldus de zegsman. Varkenshouderij mag open blijven DEN HAAG/HAZERSWOU- DE De varkensfokkerij en - mesterij van J.C. Smits aan de Dorpsstraat in Hazerswoude mag tot 22 september open blijven. De Raad van State heeft op verzoek van de var kensfokker het bevel tot slui ting van de gemeente voorlo pig geschorst. Na 22 september wordt dat bevel echter weer van kracht, er is derhalve sprake van uitstel. Omwonen den hebben veel last van stank en ongedierte, afkomstig van het bedrijf, dat midden in de bebouwde kom ligt. BIJ RIJNLANDS LYCEUM IN WASSENAAR WASSENAAR Compu ters beginnen in het on derwijs al net zo'n ver trouwd beeld te worden als het schoolbord en het krijtje. Maar het blijft een apparaat. Alleen de leraar of lerares is degene die les kan geven. Bij het Rijn lands Lyceum in Wasse naar is men daarvan niet meer zo overtuigd. Daar wordt gewerkt aan een computerproject, dat de leraar zo niet overbodig maakt, dan toch wel een heel eind zijn taak kan verlichten. Tot nu toe is de computer in het onderwijs voornamelijk geïntroduceerd om ermee te leren omgaan: hoe moet je tekstverwerken, hoe kun je een eenvoudig computerpro gramma schrijven, program meren dus. Onderwijs in die richting heeft ook een naam gekregen: informatica. Daar naast is het mogelijk de com puter net als in het zakenleven te gebruiken voor de admini stratie en als hulpmiddel bij naar de mogelijkheden de computer bruikbaar te maken voor het onderwijs. „De mees te software is ontwikkeld door programmeurs die iets van on derwijs weten of door leraren die een beetje kunnen pro grammeren", aldus de heer J.J.M. Vegt, projektleider. Vanuit het Rijnlands Lyceum is er een stuurgroep in het le ven geroepen, die contacten onderhoudt met onder meer de software-fabrikant. Maar ook met een speciaal hiervoor aangestelde projectleider, de heer Vegt, informatica-des- kundige, maar in het verleden ooit leraar wiskunde. Door zijn verleden in het onderwijs weet hij beter dan wie ook wat er op computergebied mogelijk is en waaraan juist in het onder wijs behoefte is. De leerkrachten van het Rijn lands Lyceum ontwikkelden het lesprogramma. Een soft- warespecialist, het Buro voor Systeem Ontwikkeling in Utrecht, maakte het pakket geschikt voor de computer. Uitgangspunt daarbij was dat de leraar altijd veranderingen in „de les" moet kunnen aan brengen zonder dat hij daar- Leerlingen van het Rijnlands achter de computer. voor een speciale program- de computer in de rol van de meertaal hoeft te kènnén. onderwijzer is een hele nieuwe het maken van roosters. Maar richting: computer-ondersteu- Wassenaar begonnen. Ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de school werd gistermiddag de eerste aanzet van het computer-ondersteu nend onderwijs gepresenteerd. Aan het project nemen alle Wassenaarse en enkele Voor- schotense basisscholen deel en de Schout bij Nacht Doorman mavo in Wassenaar. De leer krachten verwachten veel be langstelling uit de rest van het land voor dit project. Er zijn voor de ontwikkeling van het programma vier jaar uitge trokken, waarvan er inmid dels twee om zijn. Star Na een verkenning var. de markt voor „educatieve soft ware" (lesprogramma's voor de computer) kwam men in Wassenaar tot de ontdekking dat er vrijwel alleen program ma's bestaan, die net zo star zijn als de leerboeken. „Hoe goed een leerboek ook is, de leraar heeft er altijd zijn wijzigingen en aanvullingen opmeent conrector dr. D.D. a a /fnrw n Honijk. De starheid in het nend onderwijs (COO). En aanbod wijten de Wassenaarse juist^met^deze ricliUng is men heerkrachten aan het geringe onderzoek dat wordt godaan

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15