Leidse watervoorraad liep grote risico's a jfoUióe Qoma/nt STAD OMGEVING Wegenbelasting bijna zeker omhoog SPOORTJE- Handig 'miniburo' Jibreker jaagt vrouwen s stuipen op het lijf Veel gewonden bij aanrijdingen Scholieren tuinieren in het groene hart van de Stevenshof )nderwijs en welzijn willen problemen grondig aanpakken DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986PAGINA 13 4 DEN Een inbreker heeft vannacht twee vrouwen die 1 ig in hun bed lagen te slapen, de schrik van hun leven prgd. man was een studentenhuis aan de Hugo de Grootstraat tslopen en bescheen met zijn zaklantaarn een kamer, [r het schijnsel werd een in die kamer slapende vrouw tekt, die de man nog net zag wegvluchten. Een andere ler in het huis bleek later doorzocht te ziin. Vermoede- zijn daar girocheques gestolen. Enige tijd later werd een iw in een woning aan de Zoeterwoudse singel op dezelf- vijze gewekt. Ook daar sloeg de inbreker op de vlucht. Ie vrouwen vertelden dat het lange man van ongeveer meter negentig betrof met een lichte bloes. Hoewel de tie na de meldingen, direct de buurt heeft doorzocht, ft zij niemand met een dergelijk postuur aangetroffen. LEIDEN In het verkeer in Leiden zijn gisteren zes ge wonden gevallen. Gisteren meldde onze krant reeds het ongeval op de kruising Kenne- dylaan en Brahmslaan, waar bij een 50-jarige vrouw uit Leiden zwaar gewond raakte. Omstreeks half negen raakte gistermorgen ook een meisje van 17 jaar uit de Buitenkaag gewond. 2ij reed met haar brommer op de Breestraat, toen zij bij het links af slaan werd geschept. Ze is met een gebroken teen naar het Diaco- nessenziekenhuis overge bracht. Een 20-jarige vrouw uit Leiden raakte gistermiddag gewond, toen zij op de Hoge- woerd uitweek voor een weg rijdende auto. Zij liep schaaf wonden en letsel aan haar knie op. Omstreeks zes uur gistermiddag liep een 17-jarige bromfietsster uit Den Haag flink beenletsel op bij een on geval op de Haagse Schouw- weg. Haar werd geen voorang verleend door een rechts af slaande automobilist. Onbe kend letsel liep een 66-jarige man uit Leiden op toen hij omstreeks acht uur gister avond op de kruising Rijndijk en Dobbeweg door een auto mobilist werd aangereden. De automobilist had de fietser geen voorrang verleend. De man is naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Tenslotte raakte nog omstreeks negen uur gisteravond een 15-jarige jongen uit Leiden gewond om dat hij met hoge snelheid met een brommer over de Heren straat reed en daarbij niet meer op tijd kon uitwijken voor een naderende auto. De jongen is met letsel aan hand en knie naar het AZL ge bracht. 1AAD VAN COMMISSARISSEN OVER GEKNOEI MET DRINKWATER: ee (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Volgens ierjde Inspectie van ^Volksgezondheid i heeft de Leidse -j Duinwatermaat- I schappij (LDM) door dhet onjuiste zuiveren j3van het water „ver mijdbare en onnodi- ge risico's" gelopen. iHet niet voorgezuiverde water kwam namelijk uiteindelijk in één reser voir terecht met het wel t voorgezuiverde water. i„Het risico bestond hier uit dat wanneer het niet voorgezuiverde water _J niet aan de kwaliteitsei sen zou voldoen, meteen de hele watervoorraad in ongerede was ge raakt. De LDM zou dan gedwongen zijn om de waterlevering te staken of een oogje moeten toeknijpen waar het de kwaliteit van het water betreft. Zo'n situatie heeft zich gelukkig niet voorgedaan, maar dat het risico genomen is, is onaanvaardbaar", aldus C. Bouterse, lid van de Raad van Commissaris sen van de LDM. Sinds de LDM het boezem water gebruikte om het te kort aan water dat soms ont stond, aan te vullen, heeft het waterleidingbedrijf wel intensiever de kwaliteit van het drinkwater gecontro leerd. Uit de resultaten van die controles blijkt overigens dat het drinkwater steeds aan de kwaliteitseisen heeft voldaan. Hoe lang de LDM op onjuiste wijzen de tekor ten „aanzuiverde", is niet bekend. De Raad van Com missarissen vermoedt dat het toch minstens een jaar moet zijn. Om in de vacature yan directeur De Jong te voorzien, zijn inmiddels ad vertenties geplaatst. De Raad van Commissarissen, bestaande uit de Leidse wet houders J. Fase, P. Borde- wijk en F. Kuijers, raadslid W. Bleijie en directeur van de meelfabriek C. Bouterse, hoopt binnen afzienbare tijd een nieuwe directeur te kunnen benoemen. een rapport van het Rijksin stituut voor Gezondheid en Milieuhygiëne, waarin mel ding werd gemaakt van een zeer hoog gehalte organische stoffen in het drinkwater. Bij verder onderzoek stuit ten de commissarissen op de onjuiste manier van water zuivering. Verwacht wordt dat, nu de Leidse Duinwa termaatschappij al het water voorzuivert op den duur geen chloor meer aan het water hoeft te worden toege voegd. Het Leidse water be vat nu chloor om de zoge naamde aeronomas hydrop- hila (AH) bacterie te bestrij den. Een soort van deze bac terie kan bij bepaalde hoe veelheden darmklachten veroorzaken. Om in de toekomst zelf aan de waterbehoefte te kunnen De Raad kwam de gang van voldoen, wil de Leidse duin zaken in het waterwingebied watermaatschappij een voor op het spoor door een zin in zuiveringsinstallatie bou wen. De LDM heeft daar al een bouwvergunning voor. Om de kosten van de bouw te dragen, zal de waterprijs vermoedelijk enigszins moe ten stijgen. De Raad van Commissarissen gaat er van uit dat de waterprijs van de LDM „één van de laagste van Nederland zal blijven". De bouwplannen van de LDM worden door de Haag se duinwatermaatschappij met argusogen gadegeslagen. Het Haagse waterleidingbe drijf is voorstander van sa menwerking. Directeur J. Hieter: „Wanneer Leiden fi nanciële argumenten om niet samen te werken aan voert, is dat onjuist. De vori ge wethouder Economische Zaken van Den Haag, Dijk huizen, heeft bij herhaling gezegd dat wanneer Leiden water uit Den Haag afneemt, het de LDM niets meer zal kosten dan als ze een eigen installatie bouwen". STEMMING STATENLEDEN PROVINCIE DEN Een verho- j van de opcenten op motorrijtuigenbelasting r de Zuidhollandse au- obilist komt steeds iterbij. Het begrotings- ort van 15 miljoen gul dat voor de provincie id-Holland dreigt wan- tot 1990 het beleid niet wordt gewijzigd, mag voor een deel met deze belastingverhoging wor den gefinancierd. Dit bleek gisteren tijdens de vergadering van de provincia le raadscommissie financiën. Gedeputeerde J.H. Boone (PvdA) die een voorstander van de belastingverhoging is, ontmoette weinig weerstand. Vorig jaar werd zijn voorstel om de motorrijtuigenbelasting te verhogen nog afgewezen. Met name de VVD-fractie bleek toen fel gekant tegen deze lastenverzwaring. Dit maal toonden de liberalen zich aanmerkelijk inschikkelijker. „Belastingverhoging mag, maar komt bij ons wel op de allerlaatste plaats. Eerst moet geprobeerd worden de vijftien miljoen door bezuinigingen te dekken", zei VVD-statenlid Van Riel. maar door regering of parle ment kan worden ingesteld. Waarop bezuinigd wordt en met hoeveel de opcenten ver- De fracties van PvdA en D66 hoogd worden kon gedepu- drongen bij gedeputeerde teerde Boone nog niet zeggen. Boone aan om een vaartuigen- Dit zal waarschijnlijk volgende belasting mogelijk te maken, maand duidelijker worden, Duidelijk bedoeld als „schot wanneer Gedeputeerde Staten voor de boeg", omdat deze de begroting voor 1987 aanbie- nieuwe belastingheffing alleen den. Scholieren tuinieren enkele uren per week om contact met de natuur op te doen. LEIDEN Met uitzicht op het nieuwe winkelcen trum in aanbouw, maar nog op voldoende afstand om niet gestoord te wor den door de voortdurende bouwaktiviteiten, ligt in de Stevenshof een be scheiden complex school tuintjes. Het maakt deel uit van het grotendeels reeds aangelegde park dat het groene hart van deze nieuwbouwwijk moet worden. Scholieren van de naastgelegen basisscho len tuinieren er enkele uren per week om er enig contact met de natuur op te doen. Een uiterst ple zierige maar ook educatie ve bezigheid. Want „er zijn er die denken dat alle groenten zo uit de fabriek komt", zegt Marijke Ad- dink, de 'baas' van de tuin in de Stevenshof. De tuin is officieel eigendom van de Vereniging Leidse Schooltuinen, die al zo'n dertig jaar de schooltuinen aan de Marnixstraat in bezit heeft. Daar kunnen zo'n 160 scholie ren terecht. In de Stevenshof is men pas dit jaar begonnen. De financiering gebeurt door de gemeente. De tuin is feitelijk een lappen deken van 80 tuintjes van één bij zeven meter; iedere scho lier heeft zo zijn eigen tuintje. Zorgvuldig van hogerhand in gedeeld, groeit er een uitgele zen keur van gewassen. Na tuurlijk bloemen maar ook aardappels, kool, tomaten, bietjes etc. etc. Staken verra den de aanwezigheid van bo nen. „Maar als de kinderen zelf iets speciaals willen ver bouwen dan kan dat natuur lijk", zegt Marijke Addink. In een hoek van de tuin ver bouwt zij andersoortige krui den, bloemen en planten die als voorbeeld voor de kinde ren kunnen dienen. Ook wordt hier een reserve ge teeld, zodat de kinderen toch wat mee naar huis kunnen ne men, mocht de opbrengst van hun tuintje tegenvallen. Want de oogst is de uiteindelijke be loning voor de vele uren spit ten en schoffelen. Magertjes Dit eerste jaar is de opbrengst inderdaad een beetje beneden verwachting geweest. De bo nen waren een beetje mager tjes terwijl de overdadige bos sen bloemen die verwacht mochten worden, in omvang flink tegenvielen. Maar het is dan ook het eerste jaar, er moet nog een hoop aan de grond gebeuren. Over enkele jaren gaat het ongetwijfeld veel beter, weet men. Dinsdag en donderdag is de schooltuin officieel geopend. Dan zijn de kinderen groeps gewijs (vergezeld van de mees ter/juffrouw) bezig met het onderhoud van hun tuintje. „De kinderen zijn vreselijk en thousiast", aldus Marijke: „Je ziet vaak dat wat ze hier heb ben opgedaan thuis een ver volg krijgt. Dan komen ze mij zaden vragen om thuis in de tuin te planten". Aan de openingstijden wordt niet altijd de hand gehouden. Sommige kinderen zijn zo en thousiast dat ze na de schoolu ren verder in hun tuintje wil len werken. „Geen probleem, je kan wel zeggen dat wanneer Hoewel er slechts twee officië le schooltuin-complexen in Leiden zijn, wordt er op veel meer scholen getuinierd. Zij die naast het speelplein een stukje grond hebben, organise ren het 'schooltuinieren' in ei gen beheer. De vereniging hoopt binnen afzienbare tijd ook een complex in het park Cronesteijn te openen. Bij al deze aktiviteiten wordt innig samengewerkt met de mensen van de directie Groen van dé gemeente. Nu nog heeft men in de tuinen in de Stevenshof met de rug naar het nieuwe winkelcen trum een vrij uitzicht over de groene weiden van de polder. Maar over enkele jaren zal de woningbouw ook hier hebben toegeslagen en is het park om sloten door nieuwbouw. Addink hoopt op een intensie ve kennismaking met de bu ren. Want enige hulp bij het tuinonderhoud is gewenst. Ad dink is de enige beroepskracht in de tuin in de Stevenshof. Afgestudeerd in de Biologie mocht zij, voorlopig voor een jaar, in de Stevenshof aan de slag, daarin bijgestaan door een klein aantal vrijwilligers. „Ik hoop in de toekomst wat ouders en buurtbewoners bij dit werk te betrekken. Dat blijkt niet eenvoudig te zijn. Kennelijk is de drempel nog te hoog, denken mensen dat ze hier niet terecht kunnen orm dat ze geen verstand van tui nieren hebben". Aanstaande zondag wordt op de schooltuinen in de Stevens hof een open dag georgani seerd. Van 12 tot 16 uur karl iedereen er terecht. GERT VISSER VDERWIJSVOORRANGSGEBIED LEIDEN EN OMGEVING VAN START IDEN Er voor zor- i dat kinderen in ach- itandsituaties betere ruitzichten krijgen, leerlingen uit arbei- iwijken net zo vaak r hogere vormen van voortgezet onderwijs rstromen als hun leef- igenoten uit andere ieden van de stad. isjes en ouders bewust iken van het feit dat zij nveel recht hebben op d onderwijs als jon- Werken aan inter- tureel onderwijs. Dat de hoofddoelen van Onderwijsvoorrangs- »ied Leiden en omge- g (OVG). middag gaf onderwijswet- ider H.C.M. van Dongen Startsein voor het OVG tij- i een receptie in Het Guï- .Vlies. gndertig scholen en wel- sinstellingen uit Leiden ;d-Oost en Leiderdorp het onderwijsvoor- igebied. Het ministerie onderwijs en wetenschap- heeft het OVG voorlopig een jaar in staat gesteld lerwijsachterstanden op te ten of te verminderen. Het [aan heeft daarvoor ruim !en ton subsidie gekregen, irdinator M. Taal vertelt het geld en het aantal ex- uren zijn verdeeld over de deelnemende instellingen. Omgerekend zijn dat ruim 15 volledige banen. De zorg voor kinderen met een structurele onderwijsach terstand is niet nieuw in Lei den. Jan van den Bos, mede werker en schoolbegeleider: „Vanaf 1974 wordt al aandacht besteed aan kinderen die een achterstand hebben. Van 1980 tot 198b was er het Combina tiepakket Leiden. Dat had ei genlijk dezelfde taak als het OVG, maar het gebied van het Combinatiepakket was veel kleiner. Bovendien was dat al leen gericht op basisscholen, nu zit ook het speciaal en voortgezet onderwijs erbij". De minister bepaalde dat het ge bied tien scholen moest omvat ten. Bij het Combinatiepakket hoorden zes scholen. Er parti ciperen veertien welzijnsin- stellingen in het OVG zoals bijvoorbeeld de bibliotheek en club- en buurthuizen. Aardkorst Verschillende werkgroepen gaan nu activiteiten voor de scholen ontwikkelen. Zo is er bijvoorbeeld een werkgroep informatica. Taal: „Deze werk groep moet ervoor zorgen dat de computer ook in achter standswijken zijn intrede doet op de scholen. De angst bestaat dat op dit gebied ook een ach terstand ontstaat". „Informati ca is niet opgenomen in hel geëigende leerpakket", licht M. van Riel, namens de stich ting katholiek onderwijs Lei- den bestuurslid van de" OVG, toe. „Op andere scholen zou het kunnen gebeuren dat ou ders of het bevoegd gezag er voor zorgen dat de computer op school komt. In de achter standswijken moet het OVG daarvoor zorgen". En Van den Bos voegt daaraan toe dat op „probleemscholen" het onder wijzend personeel al zoveel aan zijn hoofd heeft, dat het minder geneigd is nieuwe din gen, zoals computeronderwijs, op te pakken. Dat een samen werkingsverband tussen on derwijs en welzijnswerk voor delen biedt, illustreert me vrouw Van Riel met een voor beeld. „Onder schooltijd kun nen de leerlingen de computer gebruiken, na schooltijd de welzijnswerkers en 's avonds de ouders". Een andere werkgroep houdt zich bezig met intercultureel onderwijs. In het gebied wo nen 30.000 mensen, waarvan 2500 van niet-Nederlandse af komst. Op de scholen is twin tig procent van de leerlingen geen Nederlander. „Voor Lei den is dat hoog", aldus Taal. Een activiteit in het kader van het intercultureel onderwijs is een taallijst met abstracte ter men. „Vanmorgen begreep een meisje het woord „aard korst" niet. De woorddelen kende ze wel, maar wat de sa menstelling inhield, wist ze niet. Veel buitenlandse kinde ren zijn wel goed aanspreek baar maar begrijpen een hele boel termen niet", vertelt J. van den Bos. „Ook het wel zijnswerk helpt bij het samen stellen van de lijst met moeilij ke woorden", weet Taal. „In de huiswerkklassen, die plaatshebben in de club- en buurthuizen komen die onbe grijpelijke termen ter sprake". „Maar'2egt Van den Bos, „in tercultureel onderwijs houdt veel meer in. Het betekent dat recht wordt gedaan aan bui tenlandse en aan Nederlandse kinderen. Ook in de school krant, bij de keuze van de pla ten die aan de muur worden gehangen". Op de vraag of een schoolteam hier niet zelfstan dig aan kan werken, ant woordt coördinator Taal dat niet iedereen moet proberen het wiel uit te vinden. „Je moet de scholen niet als aparte eilandjes zien. Er wordt veel samengewerkt. Binnen dit verband kunnen leerkrachten van eikaars ervaringen leren". Leiden heeft ook contact met andere onderwijsvoorrangsge- bieden. Regelmatig worden projecten uitgewisseld. M. Taal noemt de eenheid bin nen het OVG „verrassend". De verschillende zuilen (het protestant-christelijk, rooms- katholiek en openbaar onder wijs) blijken goed samen te kunnen werken. „Het blijkt dat iedereen de zaak grondig wil aanpakken", aldus de coördinator. Nep-controleurs stelen sieraden LEIDEN Twee mannen, die zich voorstelden als con troleurs van het energiebe drijf, hebben gistermiddag omstreeks één uur uit een woning aan de Zoeterwoudse singel verschillende gouden voorwerpen met een waarde van enkele duizenden gul dens, gestolen. De mannen hadden de vrouw des huizes in de keuken laten wachten terwijl zij de electriciteit in het huis „controleerden". Toen zij vertrokken waren de gouden sieraden verdwe- Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x .12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan dc Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ~\e£8aD Ceidóc Commit ier I JNz|

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13