xcidócSomcwit Raad houdt vast aan nieuwbouw in binnenstad DONZIGE' m zeep a STAD OMGEVING Jitdagend verkeersbord r5 Meisje negeert verkeerslicht CDA: EERST BUITENWIJKEN VOLBOUWEN Werkloosheid daalt aanzienlijk LEIDSE ZWEMVIERDAAGSE VERWACHT RECORD DEELNEMERS releurstelling over spaarzame uitgifte van grond Merenwijk t$k' CeidócSotwo/ni DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 WF exposeert in AZL 1IDEN Het Koningin ihelmina Fonds (KWF) zal gelegenheid van de ko- inde collecteperiode met i tentoonstelling, diaserie brochures de aandacht ves- ÏC en op de eigen activiteiten. gebeurt bij het Informa- centrum van het Acade- sch Ziekenhuis op 25, 26 en augustus. De aandacht 5®j|rdt vooral gericht op de be dding van de collectegelden ^Mr\ bijvoorbeeld voorlichting wetenschappelijk onder- op het gebied van de ^ïikerbestrijding. Het infor- tiecentrum van het AZL is ipend van 10 tot 16 uur. Filmopnames in Leiden LEIDEN Vanaf woensdag 27 augustus zal er weer een film ploeg in Leiden neer strijken. In de Klok- steeg zullen dan opna mes worden gemaakt voor de film „Zoeken naar Eileen W." van Rudolf van der Berg. Het is een verfilming van het boek van Teun de Winter. In de film spelen onder anderen Ton Hofman (bekend van de film „De vierde man") en Leen Jonge- waard mee. LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Hazerswoude heeft vanmorgen haar sleutelbeen gebroken nadat ze met haar bromfiets door rood licht was gereden en tegen een auto botste. Het ongeluk gebeurde om tien voor ne gen op de kruising van de Churchill- laan met de Vijf Meilaan. Het meisje reed op de Churchilllaan en wilde bij de Vijf Meilaan rechtdoor in de rich ting van de Haagweg. Het verkeers licht stond voor haar op rood, maar ze reed door. Op de kruising werd ze aangereden door een 23-jarige auto mobilist uit Leiden, die vanaf de Vijf Meilaan kwam. De Hazerswoudse is overgebracht naar het AZL. Nieuwe centrale EBR maakt nog steeds teveel lawaai LEIDEN De nieuwe elec- triciteitscentrale van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) maakt nog steeds te veel lawaai. Morgen worden in opdracht van het EBR op nieuw geluidsmetingen ge daan om de overlast voor de omgeving vast te stellen. Daartoe wordt op de Mare- singel een geluidswagen ge plaatst. De metingen moeten verder duidelijk maken wat nu precies de oorzaak van het lawaai is. Volgens een woordvoerder van het EBR gaat het waarschijnlijk om de uitlaten van turbines. De centrale heeft tot dusver al leen proefgedraaid en daarbij kwam de te hoge geluidspro ductie naar voren. Wanneer de centrale op volle kracht zou draaien, zou het geluids niveau dat in de hinderwet vergunning is voorgeschre ven verder overschreden worden dan de 4 decibel, die nu is vastgesteld. Buurtbewo ners die van plan waren een kort geding tegen het EBR aan te spannen wegens het lawaai hebben daar voorlo pig vanaf gezien. De woord voerder van het EBR wijst erop dat het geluidsniveau van de centrale wel omlaag moet, omdat het EBR aan de hinderwet moet voldoen. Bo vendien slijt de centrale sneller doordat het hoge ge luidsniveau gepaard gaat met trillingen van de desbetref fende onderdelen van de centrale. Het EBR zegt nog geen idee te hebben hoeveel het wegnemen van het la waai gaat kosten. Hij durft ook geen schatting te maken van de termijn waarbinnen het EBR het euvel onder de knie denkt te hebben. Herstel woningen Zevenhoven ZEVENHOVEN De raadscommissie openbare werken be sprak gisteravond de herstelwerkzaamheden aan een aantal woningcomplexen. Het betreft de woningen aan de Dorpsstraat (43 t/m 47) waarvan de schoorstenen in zeer slechte staat ver keren en hard aan herstel toe zijn. Van de huurwoningen in de Schoterstraat (oneven nummers 11 t/m 35) zijn diverse kozij nen op meerdere plaatsen verrot. De commissie stelde voor om voor beide complexen de benodigde kredieten beschikbaar te stellen. Voorzitter J. Aartman (GBZ) deelde mee, dat er binnen een half jaar een prognose op tafel komt met een schema van werkzaamheden. Het zal in eerste instantie voornamelijk de oudere complexen betreffen. Er liggen al plannen voor de wo ningen aan het Noordeinde en de Schoolstraat. Tijdens de rondvraag vestigde de heer W. Kempenaar (CDA) de aandacht op de slechte situatie van de bermen aan de Ir. Nysingweg in de Noordse Buurt. De heer Aartman deelde mee dat deze in elk geval dit jaar nog opgeknapt zullen worden. Er wordt gedacht aan gemalen asfalt als mogelijk alternatief voor verbetering van de bermen. LEIDEN Een meer- derheid in de gemeente raad houdt vast aan nieuwbouw zowel in de binnenstad als in de nieuwe wijken. Een CDA-voorstel om voor rang te geven aan de nieuwbouw in de zoge naamde uitbreidingsge bieden (Stevenshof en Roomburg) werd gister avond door vrijwel alle fracties van de hand ge- wezen. laat I Het CDA had voorzichtig- 1 heid bepleit met de nieuw- HB bouw in de stad. CDA-frac- tievoorzitter J. Walenkamp constateerde dat op enkele U plaatsen in de stad wellicht te voortvarend nieuwe huizen waren gebouwd. Hij verwees ondermeer naar De Camp loefj waar op de plaats van de nieuwbouw „achteraf mis schien wel een plantsoen aangelegd had moeten wor den". Walenkamp gaf er de voorkeur aan eerst de be- r schikbare ruimte buiten de stad vol te bouwen om daar- na te bezien hoeveel er nog nodig was. Alle fracties (uitgezonderd de SP) toonden zich tegen dit CDA-voorstel. Volgens 14/ PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen zou dit de voortgang van de stadsver nieuwing, waarin ook de be Volgens het CDA had in De Camp. zoals hier in de Caecilia- straat, een plantsoen wellicht beter op zijn plaats geweest. Werkloosheid onder jongeren LEIDEN Enkele maanden geleden schreef een voor aanstaand lid van de CD A-jongerenorganisatie (CDJA) een brief aan de gemeenteraad waarin een voorstel was vervat om de werkloosheid onder jongeren op te lossen. Het plan van Jan Willem Sap kwam er op neer dat jon geren, onder de dreiging van het intrekken van hun uit kering, in werkprojecten aan de slag zouden moeten. Het was voor de PvdA-fractie in de gemeenteraad vol doende om het CDA te vragen of zij deze plannen on derschreef. CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp had er gisteravond weinig zin in zijn jongere partijgenoot af te vallen, noch om diens mening te onderschrijven. Bij wij ze van afleiding drong hij er op aan in de betreffende commissie een uitgebreide discussie aan het onderwerp te besteden. Daartegen kwam van de fracties weinig verzet, zodat binnenkort de commissie zich gaat wijden aan de werkloosheid onder de jongeren. Waarbij het plan van CDJA-er Sap ongetwijfeld betrokken zal wor den al was het alleen maar omdat het nieuwe kabinet soortgelijke ideeën heeft ontwikkeld. woning van de binnenstad is vervat, in gevaar brengen. Zij bepleitte voortzetting van de huidige verdeling. Al vele jaren wordt een nieuwbouwbeleid gevoerd waarin 50 procent van de nieuwbouw aan de binnen stad wordt toegewezen en 50 procent aan de buitengebie den. De verhoudingen zijn in de loop der jaren ietwat scheef gegroeid omdat de ge meente heeft te kampen met ruimtegebrek in de binnen stad. Ook daardoor is men geleidelijk aan uitgeweken naar de wijken buiten de sin gels. Het afgelopen jaar werd bijvoorbeeld vanuit Zuid- West heftig geprotesteerd te gen nieuwbouw op de plaat sen van openbaar groen. Studentenhuisves ting Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zei gister avond bereid te zijn de Stich ting Leidse Studentenhuis vesting (SLSH) bij te sprin gen bij de woningnood voor studenten. Op welke wijze dat mogelijk zou zijn, liet hij nog in het midden. Hij zei de stichting te hebben gevraagd de wensen kenbaar te ma ken. Een reactie wordt bin nenkort verwacht. In tegenstelling tot de prog noses van de stichting bleek het aantal eerstejaars studen ten dat op zoek is naar woon ruimte onvoorstelbaar groot. Nu reeds hebben zich bijna 1500 eerstejaars ingeschre ven. De laatste jaren heeft de stichting de nieuwbouw lang zaam teruggebracht om niet met leegstand geconfronteerd te worden. Verwacht wordt namelijk dat tegen 1990 het aantal eerstejaars in Leiden fors teruggelopen zal zijn. „Blijkbaar is Leiden, voor veêl eerstejaars interresanter dan vroeger", aldus de wet houder. Tesselaar waar schuwde er wel voor dat elke woning die voor een student gebouwd wordt, niet beschik baar gesteld kan worden aan degenen, die bij de gemeente als woningzoekenden staan ingeschreven. „En onze wachtlijst omvat ook al 8.000 persoenen", aldus de wethou der. Hij deed de suggestie de woningnood onder studenten op te vangen door voorlopig minder aantrekkelijk woon ruimte beschikbaar te stellen. Hij wees erop dat de SLSH dat al doet door hotels in Noordwijk beschikbaar te stellen. LEIDEN/LISSE De da ling van de werkloosheid in de regio's Leiden en Lisse van het Gewestelijk Arbeidsbureau is aanzien lijk. De gemiddelde daling in beide gebieden is bij de mannen 11,5 procent en bij de vrouwen 6,3 procent ten opzichte van juli vorig jaar. De cijfers worden overigens negatief beïn vloed door de resultaten in de stad Leiden. Bij de mannen is daar nog wel een verbetering van 4,6 procent te constateren, maar onder de vrouwen is de werkloosheid zelfs toe genomen. Vooral in het rayon Lisse is de werkeloosheid tot een laag ni veau (4 a 5 procent van de be roepsbevolking) gedaald. Di recteur C. van der Zwet: „Dat is ongeveer het percentage dat in een moderne economie noodzakelijk is om de arbeids markt te laten vlotten". Het arbeidsbureau hoopte overi gens dat de werkeloosheid op papier sterker zou dalen. De afgelopen maanden werden 300 mensen uit het systeem verwijderd, die op onjuiste gronden in het systeem voor kwamen. Door een technische storing is die „schoning" van het bestand niet door de cen trale computer in de cijfers verwerkt. De daling van de werkloos heid onder jeugdigen is, zowel bij jongens als bij de meisjes, zeer aanzienlijk. Dit komt vooral doordat veel schoolver laters snel aan werk geholpen kunnen worden. Verwacht mag worden dat de daling van de werkloosheid voorlopig blijft aanhouden. Dat kan on der meer worden afgeleid uit de snelle groei van het aantal openstaande vacatures. Ten opzichte van vorig jaar juli nam dit aantal toe met 42,4 procent, waarbij vooral het rayon Lisse een relatief sterke positie inneemt Volgens het GAB is er in het gewest veel vraag naar me taalbewerkers (126), horeca- en huishoudelijk personeel (88), handel (89) en kantoor (88). De vraag naar bouwvak- personeel is relatief laag (39). De werkloosheid in verschil lende sectoren blijft overigens relatief hoog, waarbij het GAB constateert dat het „aanslui tingsprobleem" groeit, waar mee men bedoelt dat de be schikbare kandidaten niet pas sen op de aanstellingseisen. Moeilijk te vervullen zijn ge specialiseerde functies in bij voorbeeld metaalindustrie, hooggeschoold kantoorperso neel en verplegend personeel. Het aantrekken van de ar beidsmarkt is een gevolg van het positieve verschil tussen in- en uitschrijvingen bij het GAB. In de afgelopen maand werden 1463 personen inge schreven en 1862 namen uit de registers verwijderd. Het GAB spreekt daarbij van een „flexi bele doorstroming". LEIDEN De organisa toren van de Leidse zwemvierdaagse verwach ten dit jaar een record aantal deelnemers. De vierdaagse in de Leidse zwembaden De Vliet en De Zijl wordt van 25 tot en met 29 augustus, elke avond van 19 tot 20.30 uur, voor de elfde maal gehouden. De Nationale Zwemvierdaagse werd 17 jaar geleden voor de eerste maal gehouden en telde toen enkele honderden deel nemers. Thans trekt deze acti viteit jaarlijks vele honderd duizenden, verspreid over ze ker 600 zwembaden in het ge hele land. In Leiden is men elf jaar geleden begonnen met de lokale editie van dit landelijke evenement. De organisatie is in handen van de Directie Sport en Rekreatie van de ge meente Leiden in samenwer king met het personeel van de zwembaden. Om de sfeer in de baden extra aantrekkelijk te maken, zal dit jaar een draaiorgel verschijnen en treden twee Leidse muziek verenigingen op. Bovendien is er in elk zwembad één avond disco. Deelname aan de zwem vierdaagse kost zes gulden. De deelnemers moeten op vier van de vijf dagen een afstand afleggen van 500 meter, waar bij men zelf het tempo kan be palen. Door het kopen van een genummerde deelnemerskaart doet men automatisch mee aan een loterij. In het Leidschendamse zwem bad De Fluit heeft gelijktijdig met Leiden ook de avond- zwemvierdaagse plaats. Hier zijn er behalve het zwemmen sportinstuiven en donderdag bovendien kanovaren en de monstraties van sportvereni gingen en brandweer. hebben op een professioneel ogende wijze „uitgezonderd verhuiswagens" veranderd in „uitgezonderd kruiwagens". Het plaatsen van een stop ver bod blijft vooralsnog een raad- EIDEN Het verkeers- lègime in Leiden is on- 3 Torgrondelijk. In de Pie- rswijk geldt sinds de in- svering van het nieuwe tfrkeerregime een par- eerverbod. Er mag van- De gemeentelijke afdeling ver- Afsprekend wel „ge dopt" worden om het be- in de Kloksteeg fEr hoort 120, rijven mogelijk te maken (jaar geen st0pVerbod te staan, laden en te lossen. In Sinds het nieuwe parkeerregi- Kloksteeg is sinds eni- me is ingevoerd, geldt er al tijd een verkeersbord leen nog in de Breestraat een lossen en te laden. Kom, dacht de politie, om lastige reacties van omwonenden en ver keersdeelnemers te voorko men, zullen we een bord neer zetten waarop staat dat ver huiswagens wel mogen stop- o pen. Waaruit blijkt dat ook de keerszaken is'hoogst verbaasd politie nog weinig kaas van een verkeersbord staat het nieuwe parkeerregime ge nesteld dat de nieuws- stopverbod. In de Kloksteeg schilder ergert zich aan het mao hoct aoetnnt wnrrlpn Flat fait dat vf>rhniswappns nrpcies lengheid prikkelt. Er is m „stopverbod" neerge- •t, maar dat geldt weer iet voor „kruiwagens". 'et nieuwe parkeerregi- le wordt op deze wijze op agrante wijze doorkruist, anleiding derhalve voor naspeuringen naar et hoe en het waarom. Is eerste blijkt dat de uitzon- ring voor kruiwagens een udentengrap is. Leukerds mag best gestopt worden. Dat bord moet daar weggehaald worden Ook de afdeling Civiele Wer ken van de gemeente kan geen uitsluitsel geven. „Ik zou niet kunnen zeggen wie dat bord daar nou neergezet heeft. Het zal mijn collega zijn, maar die is op vakantie". Het initiatief tot plaatsing van het bord blijkt uiteindelijk af komstig van de afdeling Ver keerszaken van de politie. We gens de verhuizing van het rijksherbarium staan er nogal eens wagens in de steeg om te geten heeft. Het verkeersbord is in elk ge val Kloksteeg-bewoner, kunst schilder Fred Hansen een doorn in het oog. De kunst feit dat verhuiswagens precies voor zijn deur stoppen. Hij overweegt intussen om juridi sche stappen te ondernemen om de wagens voor zijn deur weg te krijgen. „Het lukt me nu net om zakelijk het hoofd boven water te houden. Als hier drie maanden lang ver huiswagens voor m'n deur staan, gaat mijn zaak kapot. In plaats van het neerzetten van een bord, zou het toch een kleine moeite zijn om acht me ter verderop te lossen en te la den. Dat zou ik nou wel een liefdevolle geste tegenpver een middenstander vinden Het verkeersbord in de Kloksteeg. De leuksten der studenten hebben inmiddels een grapje uitge haald en „uitgezonderd verhuiswagens" veranderd in „uitgezonderd kruiwagens". GEMEENTE EIST VEEL GROND TERUG .EIDEN Tijdens de ustig verlopen informa- ie-avond over de uitgifte an grond door de ge- ïeente in het gebied de Duinen" in de Meren wijk, moest gisteravond teel wat teleurstelling eggeslikt worden. Per 1 tnuari zal namelijk veel rond, die bewoners in iet verleden huurden of llegaal bij hun tuin had- len getrokken, weer ei- iendom worden van de jemeente. In deze grond «vinden zich hoofdlei- lingen voor telefoon, gas en electriciteit. In het hui dige plan van de gemeen te komt het er op neer, dat het overgrote deel van de verhuurde of gestolen grond weer wordt terug- geëist. Slechts kleine stuk jes zijn te koop. Grond waarin minder belang rijke leidingen zitten, kunnen door de bewoners gehuurd worden. De prijs bedraagt 5 gulden per jaar per vierkante meter. Illegale of al gehuurde tuinen waaronder geen leidin gen liggen kunnen van de ge meente nu gekocht worden voor 60 gulden per vierkante meter. Dit bedrag vonden veel belangstellenden gisteravond aan de hoge kant, maar vol gens gemeentewoordvoerder C. Jochemsen, hoofd van de directie Groen, zou dit soort grond in andere gemeenten veel duurder zijn. Verder zal aan het college van B en W de suggestie overgebracht worden om grond, die nu te huur wordt aangeboden, ook te koop aan te bieden. In het koopcontract moet dan be paald worden, dat de gemeen te bij storingen direct en onbe lemmerd de grond in moet kunnen. Door het orde op zaken stellen van de gemeente, zullen veel tuinen in de ..Duinen" aan zienlijk in afmetingen afne men. In enkele gevallen zijn dit tuinen, die soms al jaren lang van de gemeente gehuurd worden. In die huurovereen komsten is echter opgenomen, dat de grond op elk moment weer teruggevraagd kan wor den. Het bleek gisteravond dat er zelfs woningen verkocht waren inclusief de gestolen ge meentegrond. Ook vertelden mensen een woning speciaal gekocht te hebben vanwege de mooie grote gehuurde tuin er bij. Een mevrouw, die op die manier een huis met een grote zitkuil in de tuin kocht, zal nu nagenoeg de hele tuin weer moeten inleveren, omdat zich enkele centimeters onder die tuin met zitkuil een electrici- teitskabel van 20.000 Volt be vindt. Toen de heer Jochem sen naar aanleiding van dit voorval de noodzaak van het stellen regels en bepalingen wilde onderstrepen, kreeg hij maar weinig bijval uit de zaal. „Je moet je ook eerst oriënte ren bij het kadaster voordat je een huis koopt", riep een be zoeker, nadat de vrouw van de tuin met de zitkuil teleurge steld was vertrokken. En ie mand anders wist nog op te merken dat de vrouw behalve de gehuurde tuin ook nog een gedeelte van de weg had open gebroken om haar tuin te ver groten. Een mevrouw, die jaren een stuk grond bij haar tuin van de gemeente had gehuurd, wilde reductie op de koopsom. „Tenslotte hebben we al die ja ren al betaald", riep ze. Waar op de heer C. Jochemsen stel de, dat ze ook al die jaren al plezier van de tuin had gehad. De vrouw riep daarop dat als ze de grond gewoon had inge pikt, ze er ook plezier van had gehad, maar dat het haar dan niets had gekost. „Goed gedrag wordt nu gestraft" concludeer de de vrouw. Morgenmiddag van twee tot vier uur en morgenavond van acht tot negen uur kunnen be woners hun individuele wen sen en klachten bij de directie Groen kenbaar maken. Die houdt dan zitting in de kinder boerderij in de Merenwijk. Free Wave drie maal uit de lucht LEIDEN De illegale radio zender Free Wave is gisteren drie maal uit de lucht gehaald. In totaal heeft de radiocontro ledienst in samenwerking met de politie 28 maal een uitzen ding van de radiopiraat beëin digd. Gisteren gebeurde dat om negen uur 's morgens, om tien voor half twee en 'sa- vonds om tien voor negen. Gisteravond kon bij een wo ning aan de Draadzegge in de Merenwijk een 18-jarige Lei- denaar worden aangehouden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Drie maal heeft de politie de zendinstallatie in be slag genomen. Gistermorgen werd uitgezonden vanaf een dak aan de Arendshorst. Later werd de uitzending verzorgd vanaf het dak van een studen tenflat aan de Pelikaanhof. De politie hoopt dat de rechter spoedig ingrijpt. De piraat kan volgens politievoorlichter D. Graveland een maximale straf van vijftigduizend gulden op gelegd krijgen. r.' Zodra u ze uit de verpakking i f'Deze grapp[gc zeepdieren zijn heel bijzonder. 'J,haalt bcgii y-.' groeien. Z V-. y bijna zonde om tc gebruiken! Not I Nat haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abom Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoonjioor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar Naam: Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -\<m

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9