LEIDSE COURANT IENNS CIRCUIT Prolongatie van titel Sekeris niet verwacht Leliekwekers zetten mes in areaal twee hoofdsoorten IN EN OM DE KAS Debuut FC Den Haag zonder Bouwens Vierde Driekamp in Alkemade Damescompetitie handbal uitgesteld Dalende tendens bij bloemenprijs zet door SPORT CetdóeSoutmit DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 PAGINA 6 )P' LEIDEN Het is een goede gewoonte in het tennis om diegene die in de voorgaande aflevering van een toernooi als win naar eindigde, het volgen de jaar als eerste te plaat sen. Slechts als een duide lijk sterkere speler, die toen niet meespeelde, in schrijft, wordt van deze ongeschreven regel afge weken. Bij het D-dertig- plus toernooi van Salvo meldde blijkbaar zo'n sterkere speler 'zich aan, want niet de winnaar van 1985, Willem Sekeris, maar diens clubgenoot Fred Stierum is door de Ripse wedstrijdleiding (Corry Zonderop en Corry van Haastregt) als aan voerder van de lijst van het herenenkelspel aange wezen. Van Willem Sekeris wordt overigens wel verwacht, dat hij het Stierum moeilijk zal gaan maken. De De Munnik- speler staat op plaats nummer 33 van het schema van vieren zestig deelnemers. Voordat Se keris de plaatsingscommissie kan laten inzien een „vergis sing" gemaakt te hebben, moet hij volgens de verwachting eerst Herman van Zwieten (6) en vervolgens de derde ge plaatste Ruud Nieuwstraten aan het mes rijgen. Waarmee de geplande halve finale een reprise kan worden van de fi nale van vorig jaar. Een finale die klaarblijkelijk in de sfeer van het toernooi het gezel ligheidsaspect staat op de voorgrond werd verspeeld, want dit jaar vormen Sekeris en Nieuwstraten een koppel, dat in het herendubbel even eens een tweede plaats wordt toebedacht. Mochten zij in de finale verschijnen, dan moe ten, als het allemaal verloopt als voorspeld, Sekeris' normale partner Piet Pracht en Schou ten, het winnende koppel van vorig jaar, verslagen dienen te worden. Pracht, die dit seizoen de grote vorm nog niet heeft, bereikt, kan het geschonden blazoen wat opvijzelen door in het enkelspel als vijfde ge plaatste voor verrassingen te zorgen. De Leiderdorper moet dan wel Stompwijker Leo van Santen (4) en Stierum uit de weg ruimen. Ook Van San- ten's vrouwelijke helft, Trees, is op de vierde plek gezet. Zij wordt voorafgegaan door de finaliste van vorig jaar Helga Voskuil, plaatselijke favoriet Corry Zonderop en M. van Waasbergen. Maria Beelen en Riet Akerboom hebben in het damesdubbel de voorkeur ge kregen boven het winnende duo van 1985, Helga Voskuil en partner Van Waasbergen. Met Henk van Haastregt. in het vorige toernooi nog verlie zende finalisten, heeft Maria Beelen minder vertrouwen ge kregen van de commissie. In de halve finale worden zij ge acht het onderspit te delven tegen het echtpaar Schaep- man, dat op Kun beurt moet verliezen van het Nieuwven- nepse duo Beyen/Doeselaar. Botesa 35+ In Bodegraven staat eveneens het gezelligheidsaspect cen traal in het toernooi waarvoor in C alleen 30-plussers en in D alleen 35-plussers mochten in schrijven. Het vorig jaar als een experiment gestarte eve nement van Botesa, dat een paar weken geleden ook een „gewoon" toernooi organiseer de, bleek zo aan te slaan, dat toernooileider Rob de Groot c.s. een herhaling wel aan durfde. En met recht, want De Groot krijgt deze week maar liefst 360 partijen te verwer ken, waarvan in het afgelopen weekend al eenderde gespeeld werd. Volgens De Groot „moet er toch niet teveel misgaan, want het is wel krap. Deson danks heb ik er alle vertrou wen in, dat we zondag op tijd de prijzen kunnen uitreiken, ook al omdat we vijf verlichte banen hebben". Terwijl in de C2-klasse spelers uit de Leidse regio niet in aan merking kwamen voor een rode streep onder de naam, hebben een aantal „Leidse" vijfendertigplus-grootheden wel een beschermde positie toegewezen gekregen. Bij de heren zijn dat de Bodengra- vense Jan van Os, die titelhou der van Tehado, Arie Wesse- ling, als grootste belager kan beschouwen. Artesiaan Wesse- ling heeft dan wel af te reke nen met Dekker-speler John Dahlhaus. Het zal voor Van Os, als alles volgens de plan ning verloopt, een drukke week worden. Zowel bij HED als bij het HDD en GDD zijn er schema's van 128 deelne mers en bij alle drie onderde len start Van Os als favoriet. Iets minder maar toch nog 64 deelnemers kent het DDD, waarin Ada Tjho en Molly van de Merwe weer eens aan el- kaars zijde acteren, wat door de wedstrijdleiding met een plaatsing bovenaan het veld is gehonoreerd. Alphense Ada Tjho staat bij het GDD halver wege het schema, maar zal het Van Os en partner Tony Bak ker (de „oude" Bodengravense crack die bij het DED en het DDD als tweede is geplaatst) behoorlijk lastig kunnen ma ken. De dubbelspecialiste weet een in het spelen van een dub bel gehaaide Jelter de Jong naast zich. ARNOLD VAN DER CAPELLEN Plaatsingen Salvo 30+ HED: 1. Fred Stierum; 2. Willem Se keris; 3. Ruud Nieuwstraten; 4. Leo van Santen; 5. Piet Pracht; 6. Her man van Zwieten. DED: 1. Helga Voskuil; 2. Corrie Zonderop; 3. M. van Waasbergen; 4. Trees van Santen. HDD: 1. Piet Pracht/P. Schouten: 2. Willem Sekeris/Ruud Nieuwstraten; 3. Wim de Klerk Wolters/Gert Jan Onvlee; 4. Leo van Santen/G. van der Voort. DDD: 1 Maria Beelen/Riet Aker boom; 2. Wil Beyen/E. Bontan; 3. Helga Voskuil M. van Waasbergen. GDD: 1. Wil Beyen/P. Doeselaar; 2. echtpaar Schaepman; 3. Maria Beel en /Gerard van Haastregt; 4. G. van der Voort/Trees van Santen. Botesa C2 30+: HE: 1. Leo Borsboom, 2. Jan Vink. HD: 1. Jan Vink/Piet Westerhof; 2. W van Eyden/F. Straver. DD: 1. L. van der Broek/J. Eyle; 2. H van Gulik/D. Koekenbier GD: 1. H. Rijcke/H. Siepman; 2. M. Geurtsen/H van Schayk. D 35+: HE: 1 Jan van Os; 2. Arie Wesseling; 3. John Dahlhaus; 4. Jan Kamp. DE: 1. Matty Hofland; 2. Tony Bak ker; 3. Mieke de Groot; 4. E. Zeven hoven. HD: 1. Jan van Os/Ad Notenboom; 2. H. van Haaster/J. Kulik; 3. W. Rijc- ke/J. Wauben; 4. Gisbers/Jelter de Jong. DD: 1. Molly van de Merwe/Ada Tjho; 2. Tony Bakker/Helma van Soest; 3. F van Nieuwkerk/K. Wau ben. 4. I. Meesters/S. Schouten. GD: 1. Tony Bakker/Jan van Os; 2. Karei Bouwens. DEN HAAG FC Den Haag viert morgenavond om half acht na ruim vier jaar zijn rentree in de eredivisie. De formatie van het trainersduo Van de Meent/Steegman zal in het Zuiderpark tegen Go Ahead Eagles wellicht aantreden in dezelfde opstelling als waarmee de goed verlopen „generale repetitie" tegen West Ham United werd begonnen. Dit impliceert, dat Karei Bouwens ontbreekt. Bouwens wegens een spierblessure. De laatste aflevering van FC Den Haag-GA Eagles in het voor jaar van 1982 leverde de Deventer ploeg een grote zege van 6-0 op. Er was toen sprake van een totale ontmanteling van FC Den Haag. Over het debuut in de eredivisie van morgen is de Haagse technisch directeur Pim van de Meent echter hoopvol gestemd. „Ik hoop in ieder geval dat wij op dezelfde voet kunnen door gaan als tegen West Ham en mogelijk met verbeteringen op een aantal punten dat nog minder goed was verzorgd. Aan de ande re kant verwacht ik. dat Go Ahead Eagles voorzichtiger zal spe len dan West Ham. Ik heb de indruk dat Go Ahead Eagles door menigeen wordt onderschat. Het is een goede ploeg, dat heb ik ook weer begrepen van Leo Steegman, die de wedstrijd zaterdag tegen Excelsior heeft gezien". De ploeg uit Deventer won zaterdag de eerste competitiewed strijd op eigen veld met 1-0 van Excelsior door een doelpunt van Michel Boerebach. Algemeen werd de zestienjarige Alfred Knip penberg, die deze zomer van de amateur-derdeklasser Daventria is gekomen de uitblinker van het veld genoemd. Behalve het jonge talent zijn Tjalling Dilling (Heracles) en Mike Small (terug via Standard Luik en NAC) dit seizoen nieuw bij GA Eagles. Voor het overige bleef het wat de ploeg van trainer Nico van Zoghei betreft bij het oude. Dat wil zeggen, dat Go Ahead Eagles doorgaat met de jeugdige talenten die in de afgelopen twee jaar de basisplaatsen voor zich hebben opgeëist. De meest bekende hiervan zijn doelman Raymond van der Gouw, die Jan Jong bloed (nu assistent-trainer) op waardige wijze is opgevolgd, de degelijke verdediger Arold Back, de oud-jeugdinternational Hans Voskamp en Michel Boerebach. René Eykelkamp vertrok naar FC Groningen. De vermoedelijke opstelling van FC Den Haag is: Stam; De Vos van Steenwijk, Jol, Lankhaar, Purvis; Van Alphen, Otto, Groe nendijk; Schellevis, Boere, Morley. po jttc ALKEMADE De jaarlijkse Driekamp in Alkemade wordt op zondag 31 augustus voor de vierde keer door de plaatselijke zwem- en poloclub en de ijsvereniging öto: gehouden. Er zijn twee afstanden in de Driekampplan- nen opgenomen; afstand A (1600 meter zwemmen, 60 kilometer wielrennen en 12 kilometer hardlopen) en 16 de 'halve' afstand B (800 meter zwemmen, 30 kilometer wielrennen en 6 kilometer hardlopen). De organisatoren hebben inmiddels ruim tweehonderd in schrijvingen binnen. De verwachting is dat dit aantal nog op loopt tot ongeveer 350 deelnemers. Momenteel is het aantal liefhebbers voor de A-afstand ongeveer even groot als voor de B-afstand. De Driekamp begint zondag 31 augustus al om zeven uur 's morgens. Het eerste onderdeel is het zwemmen in het buitenzwembad van De Tweesprong in Roelofarends- veen. Het buitenbad wordt in zes banen verdeeld en in elke baan zwemmen ongeveer vijftien deelnemers. Het wielren nen zal om ongeveer half twaalf beginnen. Er wordt gestart in groepen van vijftien personen, vrij kort na elkaar. Het on derdeel „lopen" begint om 15.00 uur. Alle deelnemers starten dan tegelijkertijd. Overzichtslijst Iedere deelnemer ontvangt na afloop een overzichtslijst waarop de namen van alle deelnemers met hun tijden zijn vermeld. Bovendien krijgen zij een medaille en een certifi caat met daarop de persoonlijk gerealiseerde tijden. Nadere inlichtingen over de Driekamp bij Corrie Lammer- tink (01713-3564) of Ans Rietbroek (01713-4490). LEIDEN In verband met de wereldkampioenschap»- pen zaalhandbal voor dames is door het NHV besloten aar de reguliere competitie '86-'87 in zijn geheel in 1987 af ant te werken. Het WK-toernooi wordt in december in ons ar land afgewerkt. Voorafgaand aan de wereldkampioenschappen zullen twee nationale toernooien gespeeld worden, beide op veertien wedstrijddagen. Het toernooi om de Datateamcup moet de Nederlandse damesselectie klaarstomen voor de WK. Het na tionale team ontmoet in de cupwedstrijden de vijf sterkste ploegen van de afgelopen competitie. In het toernooi om de Oosterbeekcup spelen de overige eredivisieploegen. De kersverse eredivisionist Foreholte zal neemt aan dat laat ste toernooi deel. De Voorhoutsen reizen op 31 augustus naar Groningen voor het treffen met V en K. Op 7 september volgt tegen PSV de eerste thuiswedstrijd. Robert Tepper achtste op WK ALKEMADE Robert Tepper uit Alphen aan den Rijn, lid van de Roelofarendsveense Fietscrossvereniging „The Speedhogs", heeft de achtste prijs gewonnen bij de Wereld kampioenschappen Fietscross. Deze wedstrijden werden af gelopen weekend in Engeland gehouden. LAND EN TUINBOUW De dalende tendens van de prijzen bij bloemenveiling „West- land" te Honselersdijk zette door in de afgelopen week. De laagste middenprijs op dagbasis schommelde rond te twintig cent; een vergelijkbaar prijsniveau als enkele weken geleden. Vorig jaar waren de prijzen voor de meeste produkten twee maal zo hoog. Een van de oorzaken voor deze prijsdaling is de enorme aanvoerstijging: maar liefst acht en twintig procent meer aanvoer van snijbloemen en tien procent meer potplan ten. Vooral de prijzen van de snijbloemen kwamen onder druk. Geen wonder, wanneer we bedenken dat in onze afzet gebieden West-Duitsland, Groot Brittannië en Frankrijk nog miljoenen mensen op vakantie zijn. Produkten die qua aan- voertoename in het oog springen zijn trosanjers 37 pro cent); bouvardia 47 procent); troschrysant 18 procent); freesia 79 procent); gerbera 20 procent); gypsophila 141 procent) en rozen kleinbloemig 39 procent). Als gevolg van de prijsvorming zakte de omzet vijf en twintig procent onder het niveau van vorig jaar. Voor wat betreft de snijbloe men concluderde we: komkommertijd. Ondanks de meeraan- voer van tien procent bij de kamerplanten werd geen meer- omzet bereikt. Het gemiddeld prijsniveau daalde met tien procent. Ook deze week kwam de aanvoertoename weer ge heel voor rekening van de klok. De klokaanvoer steeg de af gelopen week dan ook met ruim twintig procent. Enkele prijsnoteringen van de belangrijkste produkten: kalanchoë 0,85; saintpaulia 0,88; anthurium 4,65; begonia dubbel 1,87; chrysanthemum 1,19; cyclamen 2,00; dieffenbachia 2,08; hibis cus 1,99; nephrolepis 2,56; schefflera 3,01; sinningia 2,31 en yucca 6,06. Week 31 was qua prijsniveau toch nog redelijk po sitief en omzet en prijsvorming was toen vrijwel gelijk aan 1985. Tot en met 1 augustus bedroeg de jaaromzet in 1986 bij na 695 miljoen tegen amper 665 miljoen in dezelfde periode van 1985. In de tweede helft van september begint bij de Bloemenvei ling Aalsmeer (VBA) het nieuwe cursusseizoen voor de in koopcursus en de talencursussen. Nieuw in de opzet van de al enkele jaren draaiende inkoopcursus is dat de aanstaande in koper behalve met de potplanten- ook met de snijbloemenin koop vertrouwd wordt gemaakt. De VBA-talencursussen En gels, Duits, Frans, Spaans en Italiaans kunnen met ingang van het nieuwe seizoen bij voldoende deelneming behalve 's middags ook 's avonds of op zaterdagmorgen worden ge volgd. De cursus inkopen op de klok heeft ten doel aspirant- kopers vertrouwd te maken met het veilingsysteem en het kopen via de veilingklok, waarbij zowel aan de potplanten als aan dq snijbloemeninkoop aandacht wordt Besteed. De cursus bestaat uit praktijk en teheorie. In negen cursusavon den passeren alle zaken waarmee een inkoper op de veiling te maken heeft de revue. De inkoopcursus wordt gehouden op negen donderdagavonden van zeven uur tot half tien. Op 18 september is de eerste les. Het cursusgeld bedraagt 350 gul den, inclusief lesmateriaal. De achtste editie van de talencur sussen begint op 22 september. De VBA organiseert deze cur sussen in samenwerking met het NIBO (Ned. Instituut voor Bedrijfsgerichte Opleidingen). Voor de cursussen beginnen worden de deelnemers op 9 septebmer 's middags van vier uur af of 's avonds van zeven uur af in het personeelsrestau- rant van de VBA getest om vaste te stellen of zij beginners dan wel gevorderden zijn. Deze cursussen bestaan uit vijftien lessen, die 's midags van vier tot zes of 's avonds van zeven tot negen worden gegeven. Eventueel ook op zaterdagmorgen van tien tot twaalf, bij voldoende deelneming. Kosten: 367,50 gulden voor beginners en 367,50 gulden voor gevorderden. Men kan zich opgeven voor beide cursussen bij de afdeling pub' ic relations VBA tel. 02977-32053; De nummers één en twee op de Toptien van de lelies - Connecticut King en Enchantment - hebben een dreun van hier tot ginder gekregen. Het areaal van dit ko ningskoppel dat vele ja ren aan de leiding was, is met een noodgang om laag getuimeld. De ster ke gele Connecticut King, waarvan vorig jaar nog 330 ha was opge plant, belandde plomp- verloren op 200 ha. Een krimp dus van 130 bun der en dat is niet niks! De val van de oranje En chantment was trouwens ook niet kinderachtig. Deze cultivar zakte van 240 naar 174 ha. Dat blijkt uit de gegevens die het Produktschap voor Siergewassen over de op- geplante arealen heeft verschaft. Helemaal onverwacht kwam de neergang van beide top- soorten lelies nu ook weer niet. Er was sinds het begin van de tachtiger jaren uitge breid bij het leven, maar de laatste twee jaar waren er al problemen bij de afzet tegen een lonende prijs. Het surplus kon aanvankelijk nog wat gecamoufleerd worden door de bollen, waarvoor geen ko pers te vinden waren, maar in te vriezen. Maar in 1985 sloeg het uur van de waar heid. Bovenop de ingevroren bollen kwam weer een nieu we oogst en dat was duidelijk te veel van het goede. Er moést geruimd worden en wel tegen prijzen die voor de kwekers nergens naar leken. En aangezien de bloembol lenkwekers aan geld verlie zen de nodige broederen dood hebben, zette men het mes rigoureus in de uitge- plante oppervlakten van de twee toplelies. Uitbreiding In totaal is er nu volgens de Het assortiment lelies is sterk in beweging. voorlopige opgaven 1687 ha lelies opgeplant. Vorig jaar was dat... 1685 ha. Met ande re woorden: de krimp van Connecticut King en En chantment heeft op het totaal areaal geen stempel gezet. Want tegenover die krimp stond weer een explosieve uitbreiding van de gewilde donkerroze Orientallelie Stargazer. Vorig jaar werd van deze lelie een oppervlak te registreerd van 91 ha, maar in 1986 blijkt die opper vlakte op 171 bunder te zijn gekomen. Nog even doorgaan met uitbreiden in dit tempo en er komt ook voor deze le lie een dreun die men zonder enige twijfel achter het IJze ren Gordijn nog zal kunnen horen! De groei van de nieu we oranje-rode Apeldoorn was op zijn zachtst gezegd ook nogal fors. Vorig jaar nog een heel bescheiden opper vlakte van 8 ha, maar nu is men al op 25 ha gekomen. Het areaal van een andere rode lelie die al heel wat jaartjes ouder is, nl. Esther, zat ook in de lift en groeide van 22 naar 31 ha. Wonder lijk genoeg bleef het areaal van de créme-witte Roma vrijwel gelijk, vorig jaar 28 en nu 29 bunder. Gebreken De gele Yellow Blaze moest een gevoelig verlies incasse ren en viel terug van 63 naar 38 ha. Daarentegen vertoon de de goudgele Aristo weer een fikse groei: van 11 naar 23 ha. De door de bloemen handel graag gekochte witte Sterling Star bleef op 74 bun der staan. Sterling Star gaat als bloem graag weg, maar het is voor de broeiers een lastige jongen, omdat tijdens het in bloei trekken enkele minder feestelijke eigen schappen naar voren kunnen komen zoals onder meer de grote gevoeligheid voor blad- verbranding. Al met al kan worden gecon stateerd dat er een verbre ding van het assortiment plaats vindt. De oudere mas sasoorten maakten voor een deel plaats voor het wat nieuwere assortiment. Dat is een ontwikkeling die niet an ders dan gezond genoemd kan worden. Door die ver breding verbeteren ook de afzetmogelijkheden. Hoe groot de prijsverschillen on derling kunnen zijn blijkt uit een paar noteringen die in juli bij veiling Flora in Riins- burg zijn gemaakt. Terwijl de gemiddelde prijs voor Con necticut King en Enchant ment in de vorige maand 0.24 per tak bedroeg, werd voor de Orientallelies gemiddeld f 1,50 per tak op tafel gelegd. Voor alles is duidelijk dat ook voor de leliekwekers geldt: niet meer maar beter. Onder „beter" moet niet al leen worden verstaan een op voering van de kwaliteit, maar ook een ruimer assorti ment. En wat het laatste be treft gaat het duidelijk de goede kant op! Het hoeft voor de komende week beslist geen probleem te zijn om bij de groenteman een gevarieerd menu uit te kiezen. Hij heeft een breed assortiment en veel gewassen zijn aantrekke lijk geprijsd. Voor broccoli varieert de prijs normaal tussen 2,- en 3,- per pond. Op het ogenblik is deze groentesoort voor slechts 1,60 per pond te koop. Een buitenkansje voor hen die deze groente nog niet kennen. Er worden nog steeds volop bo nen aangevoerd. De sperziebonen kosten slechts 1,75 per kilo. Voor snijbonen komt de prijs op 1,75 per pond. Niet iedereen zal op het ogenblijk warm lopen voor spruiten. Maar met sprui ten is er in combinatie met tomaten en kaas een heerlijke ovenschotel te bereiden. Mooie spruiten kosten 1,25 per pond. Postelein, een fris zure bladgroente, is voor 90 cent per kilo te koop. De courgettes kosten slechts 2 kwartjes per stuk. Voor een kilo spitskool ligt de prijs tussen 50 en 60 cent. Koolrabi kost 79 cent per stuk. Winterpeen is zeer geschikt om er een frisse en gezonde salade van te maken. Geraspt met walnoten en rozijnen is het een delicatesse. De prijs voor winterpeen schommelt rond 75 cent per kilo. Verse ongekookte krootjes kosten 90 cent per kilo. Bloemkool is in prijs opgelopen, men betaalt ongeveer ƒ3,60 per stuk. Prei is niet direkt goedkoop, mooie prei kost 1,35 per pond. Waspeen daarentegen is goedkoop, namelijk 75 cent per kilo. Voor bos- peen komt de prijs op gemiddeld 1,80 per bos. De spinazie kost slechts 90 cent per kilo. Andijvie wordt goedkoper, een kilo kost 1,80. Sla is niet voordelig, maar voor 90 cent heeft men een zware krop met een gewicht van 350 gram. Voor bleekselderij komt de prijs op 1,60 per kilo. De Chinese kool is in prijs gestegen naar 2,50 per kilo. Een bosje radijs kost op het ogenblik slechts 6o cent. Aubergines zijn nog steeds goed koop, namelijk 1,75 per kilo. Rode en groene paprika's zijn eveneens niet duur, een pond rode paprika's kost 2 gulden en een pond groene kost 1,85. Komkommers van exportkwaliteit worden voor „weggeefprij- zen" aangeboden, de prijs ligt tussen 55 en 70 cent per stuk. Ronde tomaten zijn zeer goedkoop, voor exportkwaliteit betaalt men 1,35 per kilo. De vleestomaten zijn duurder, namelijk 1,10 per pond. Ook in de komende week kan men nog voor delig meloenen eten, de oogmeloenen kosten ƒ3,80 per stuk. Pruizem van eigen bodem moeten nu gekocht worden. De be kendste soorten zijn Opal voor ƒ3,- per kilo en de Czar voor ƒ3,80 per kilo. Een vroeg soort peer van eigen bodem is de Precose de Trevoux, een kilo kost f 2,40.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6