Evacuees Tsjernobyl klagen over behandeling Zoeloes vestigen hoop op klatergoud Maffia smeedde in 1979 plannen voor staatsgreep Israël: Overleg met Sovjet-Unie gaat door Extreem-rechts groepje valt in eigen kuil Reagan overweegt sancties tegen regiem Pretoria BUITENLAND Ecidóc Sou/tant DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 PAGINA Grenswachten lopen over MUNCHEN Drie Oostduitsers, onder wie twee geüniformeerde grensbewakers zijn zondag naar West-Duitsland gevlucht. De Beier se grenspolitie heeft gisteren ook bekendgemaakt dat 27 Poolse en Tsjechische toeristen hun reisgezel schap verlaten hebben en in West- Duitsland zijn achtergebleven. Bo vendien wisten ook twee Tsjechi sche broers afgelopen donderdag de Beierse grens te passeren zonder dat zij door de Tsjechische grens wachten werden opgemerkt. Het is nog niet bekend of de overgelopen toeristen politiek asiel hebben aan gevraagd. Nobelprijswinnaars VS voor evolutietheorie WASHINGTON De aloude vraag of de mens geschapen is door God of de laatste schakel is in de evolutie, heeft ertoe geleid dat 72 Amerikaanse Nobelprijswin naars het Hooggerechtshof in Was hington hebben opgeroepen de evolutietheorie te erkennen als enige verklaring van de ontwikke ling van de mens. De wetenschap pers keren zich tegen een wet in de staat Louisiana, die stelt dat het onderwijs over de evolutietheorie „in evenwicht" moet worden ge houden door les in de „scheppings wetenschap", gebaseerd op het boek Genesis. Het hof zal in 1987 uitspraak doen. Kolonel vermoord in Baskenland VITORIA Vermeende Bas- kische separatisten hebben gis teren in Villarreal, een stadje bij Vitoria, de hoofdstad van Spaans Baskenland, een Spaanse legerkolonel gedood. De politie maakte bekend dat de 58-jarige Jose Maria Pica- toste Gonzalez de Echevarria werd doodgeschoten toen hij na een bezoek aan een restau rant naar zijn auto liep. De da ders, vermoedelijk leden van de Baskische afscheidingsbe weging ETA, wisten te ontko men. Acht doden bij rellen Pakistan KARACHI Bij gevechten tussen de politie en aanhangers van de oppositio nele Beweging voor Herstel van de De mocratie (MRD) zijn gisteren in het zui den van de Pakistaanse provincie Sind acht doden gevallen. Duizenden Pakis tani hebben gisteren gedemonsteerd te gen het bewirïd van president Zia ul- Haq, die overigens tijdelijk in Mekka verblijft. De politie verspreidde de me nigten met hagelschoten en traangas. In verscheidene kleine steden verniel den demonstranten stations en spoor wegverbindingen. De campagne is op gezet door de MRD, een samenwerking van elf partijen, die onder meer het vertrek van Zia, vrije verkiezingen en vrijlating van Benazir Bhoetto eist. Nederlandse nierpatiënten naar België (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De eerste vier Nederlandse patiënten zijn vandaag in het Antwerpse Middelheim-ziekenhuis behandeld met de nier steenvergruizer. Als alles goed verloopt zijn ze morgen weer thuis, verlost van de pijnlijke nierstenen en met de zekerheid dat het ziekenfonds de kosten betaalt. De Nederlanders, die zich in België kunnen laten behandelen, hebben een voorsprong op Bel gische patiënten, die de kosten 3300 gulden uit eigen zak moeten betalen. Het feit dat Nederlanders kosteloos gebruik kunnen maken van de Dornier- -vergruizer heeft kwaad bloed gezet in België. Een andere vergruizer in een Brussels ziekenhuis wordt wèl door het ziekenfonds vergoed, maar patiënten staan jaren op de wachtlijst. Vandaar dat veel Belgen zelf naar West-Duist land moeten uitwijken om van de pijnlijke aandoening af te komen. Hoe groot inmiddels de wachtlijst is voor Nederlandse patiënten om in Antwer pen behandeld te worden, is nog niet duidelijk. In Toulon is gisteren een auto ontploft, waarbij vier extreem rechtse Fransen de dood vonden. De vier waren van plan een aanslag te plegen, maar de springstof kwam vroegtijdig tot ont ploffing. TOULON De president van de kleine Franse groepering „S.O.S. France" en drie volgelingen hebben gisteren de dood ge vonden toen hun auto in Toulon ontplofte. Zij bereidden waar schijnlijk een aanslag voor, zo vermoedden Franse officiële kringen. Yvon Richard, Raymond Segara en Henri Bahri zaten in de auto van president Claude Noblia, toen de springstof in de wagen explodeerde. De ontploffing is waarschijnlijk te wijten geweest aan een verkeerde manoeuvre met de plastieklading. ROME In Italië bestaan nauwe banden tussen maf fia en rechts-extremisme. Bij plannen voor rechtse staatsgrepen in 1970 en 1979 deden de samenzweerders een beroep op de maffia om na de machtsovername „de orde in Zuid-Italië te handhaven". De staatsgrepen werden echter nooit uitgevoerd bij gebrek aan steun. Dat is gebleken tijdens het grote maffia-proces in Palermo op Sicilië. De overgelopen maffia-baas Tommaso Buscetta heeft er op gewezen dat er in de jaren zeventig volop contacten waren tussen maffia, rechtse extremisten en terroristen en vrijmetsela rij. Zijn verklaringen worden bevestigd door een van de hoofd verdachten bij het proces: Luciano Liggio, de baas van de Corle- onesi, de meest moordzuchtige maffiaclan. Buscetta nam in 1970 met andere maffia-kopstukken deel aan de voorbereidingen van een staatsgreep onder leiding van de recht- s-extremistische ex-generaal Junio Borghese. De samenzweer ders vroegen om de inzet van 1000 maffiosi. De plannen waren al in een vergevorderd stadium toen er een kink in de kabel kwam. Buscetta: „Hoog, heel hoog, wilde iemand precies de namen we ten van alle maffiosi die aan de operatie-Borghese deel zouden nemen. Veel maffia-bazen vonden dat te riskant. De lijst zou een onschatbaar document voor Justitie kunnen zijn. Vervol gens ging het hele plan in rook op". MOSKOU Het Russi sche partijblad Pravda heeft gisteren brieven af gedrukt waarin evacué's uit het gebied rond de kerncentrale van Tsjerno byl klagen over de slechte behandeling door lokale partijfunctionarissen en de gebrekkige informatie over de gevolgen van de straling. De krajat sloot zich bij de klachten aan en riep partij functionarissen in de Oekraï ne op vollediger en openharti ger informatie te geven over de gevolgen van straling en de vooruitzichten op terugkeer naar het geëvacueerde gebied. „Wij hebben te maken met i rod- lijk die van geruchten del", aldus de krant. Volgens Pravda waren er ook lezers die het Politburo prezen voor de bestraffing van func tionarissen die verantwoorde lijk waren voor de kernramp. Anderen gaven echter lucht aan hun frustraties over de ambtenarij en aan hun angst over het lot van de evacuées en hun woningen. De kernramp van 26 april in Tsjernobyl heeft aan minstens 30 mensen het leven gekost. Honderden mensen moesten in ziekenhuizen worden opge nomen en 100.000 bewoners van de streek rond de getrof fen centrale werden geëva cueerd. De regering heeft spe ciale medische teams opgericht die de evacué's controleren op een mogelijke stijging van het aantal kankergevallen als ge volg van de straling. Engeland L betreurt verlenging moratorium! (Vervolg van voorpagina lc LONDEN In Londen he11^ het ministerie van buitenlar?1 se zaken gisteren zeer geresci veerd gereageerd op het sluit van de Sovjet-Unie h Êl moratorium op kernproe\ tot 1 januari te verleng 3 Groot-Brittannië „betreu het Russische besluit, „om het niet de beste manier is i een akkoord te bereiken o\1 wapenbeheersing". „We betreuren dat de Sovj Unie zich concentreert op t dergelijke eenzijdige bena ring en hadden liever dat i]i moeite wordt gericht op westerse initiatieven bij r ontwapeningsconferentie Genève, waar de werkelij problemen behandeld wi den". [i Britse oppositiepartijen juii ten het Russische besluit ecjo ter toe. n De Westduitse regering zal bij de VS op aandringen, op n topconferentie tussen preja' dent Reagan en Sovjet-lei< Gorbatsjov een algemeen v t drag te bereiken over de st( zetting van kernproeven. De staatssecretaris van buitev landse zaken, Stavenhagen, echter dat'het door Gorbatsj0 verlangde moratorium op oz deraardse kernproeven 1r probleem niet oplost. „Er miE een verdrag komen dat o F controleerbaar is. Een moratn rium is alleen een positief 1 ken als inleiding op een v» drag". GOUDKOORTS GEÏNSPIREERD DOOR MYSTERIEUZE SLANG: DURBAN Klinkende taculaire aanwinst voor Afri- hamerslagen vormen een jjfs Pe .•■Sou(i- ritmische beeeleidine WomMes z'jn brokjes ijzerpy- mibcn j. uegeieiuing net en n0g met eens 3 gulden voor net diepe stemgeluid waard. Deze boodschap moet van Zoeloes die „Umcebo echter nog doordringen tot de owethu" De rijkdom is ongeveer duizend amateur van onszingen De ge- gouddelvers die als bezetenen luiden galmen door de ^!.i"^rn,°pT±,r°tsc'n langs 0 j -t_ de rivier de Insuze. vallei en over de berghel- jjet nUmcebo owethu" dat de lingen van Natal en zijn zwarte goudzoekers zingen is het bewijs van de nieuw- een strijdlied en geeft aan Ste goudkoorts in Zuid- waarom de zwarte goudzoe- Afrika ^ers Seen 8ehoor geven aan de boodschap dat hun vond- I sten waardeloos zijn. Ze gelo- Langs de stoffige wegen van ven even heilig in het feit dat Kwazulu, ten noorden van de ze een goudmijn gevonden stad Kranskop, bevinden zich hebben als in het feit dat de winkeltjes waar geestdriftige blanken er weer op uit zijn jonge Zoeloes goudklompjes om hen te misleiden en te be- aanbieden voor de „spotprijs" roven van hun rijkdommen, van 1200 gulden, maar als ze De handelaren in de winkel- onze kritische blikken zien la- tjes hebben al verscheidene ten ze ogenblikkelijk de prijè blanken weggejaagd: „verbo- Met eep verbeten gezicht, hakt een jonge Zoeloe het vrijwel waardeloze ijzerpyriet uit de rotswand. zakken tot 3 gulden. den voor blanken" zeggen ze De internationale goudmarkt schouderophalend, behoeft zich geen zorgen te Zo komt het dat als we langs maken over een nieuwe, spec- de berghellingen lopen er on middellijk een woeste menig te op ons afstormt, zwaaiend met mokers. Anderen maken juist dat ze wegkomen met hun glimmende steentjes in de veronderstelling dat de blanke dieven ten slotte toch gekomen zijn. Waardige oude heertjes, fabrieksarbeiders in hun overalls, vrouwen gehuld in dekens en tientallen kinde ren hakken erop los met mo kers, klauwhamers, beitels en schroevedraaiers, hun gezich ten bedekt met een laag stof. Ze komen overal vandaan, Durban, Johannesburg, Swa ziland en Ciskei, allemaal op zoek naar „hun" rijkdom. Voortdurend worden we aan onze mouw getrokken en wordt er een stoffige hand met een glimmend stukje erts naar ons uitgestoken met een vragend gezicht erboven: „Is het goud? De goudkoorts schijnt te zijn veroorzaakt door bijgeloof, waarin een mysterieuze slang, die in de rivier de Insuze woont, een hofdrol speelt. De slang laat zich alleen zien in de scheme ring, vertellen de goudzoe kers, maar niet als er blanken bij zijn. De slang zou zou bij voorbeeld een keer een oude manen vrouw hebben gezon den, die zeiden dat het goud kwam van de rijkdommen van Shaka, de legendarisch» Zoeloekeizer, en was bestemt voor zijn volk. Eigenlijk is het een tragische' situatie. Er is al een dode ge- vallen en er zijn twee mensen 1 zwaargewond geraakt door) vallend gesteente. Maar, zoals algemeen bekend is: een slang' is nu eenmaal een onbetrouw baar schepsel. DAVID BERESFORD Copyright The Guardian Zes doden na aanslag in Teheran TEHERAN In de Iraanse hoofdstad Teheran is vanoch tend een autobom ontploft waarbij zes mensen om het le ven zijn gekomen en vele an deren gewond zijn geraakt. De ontploffing deed zich voor tij dens het spitsuur op het druk ke Ferdowsiplein. Een passe rende bus werd ernstig be schadigd door de ontploffing, waardoor een aantal passagiers gewond raakte en naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. Het Iraanse persbureau IRNA stelde „imperialistische agenten" verantwoordelijk voor de aanslag, daarmee doe lend op ondergrondse anti-re geringsgezinde groeperingen. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 21) Smidje Verholen en Kareltje Knetter kwa men na'ampele bestudering van hun kerstarti kelen tot de overtuiging dat er nog wel het een en ander aan hun voorraadje ontbrak. Om dit tekort op te heffen betraden ze de volgende dag het bekende winkeltje in galanterieën en huishoudelijke artikelen van de ijverige koop man David Aardewerk. Deze had héél wat kerst artikelen in zijn zaakje aan te bieden en hij spreidde zijn koopmanschap vol vuur ten toon. Het resultaat hiervan was dan ook dat smidje Verholen en Kareltje Knetter een poosje later naar huis gingen, zwaar beladen met een stapel dozen en pakjes. Voor de nauwkeurige toe schouwer valt trouwens op te merken, dat het niet alleen kerstartikelen waren, die de smid en zijn assistent droegen. David Aardewerk was er namelijk in geslaagd om na een indrukwekkend betoogje een taartvorm en wat pannen bij te le veren „voor het toebereiden van een lekker kerstmaal". Verder torste Kareltje nog een paar gloednieuwe schaatsen, want volgens David „moest een Hollandse jongen toch op het ijs kunnen rondkrassen". We mogen dus rustig vaststellen, dat de winkelier D. Aardewerk over grote koopmanstalenten beschikte en daar spraken de smid en zijn knechtje dan ook over. Ze spraken er zelfs nog over toen ze thuis bezig waren de kerstboom op te sieren. „Goeie he mel," zuchtte Kareltje, toen hij in wankel even wicht trachtte de mooie piek op de boom te be vestigen. „Die David dat is een bovenste beste man. Maar als je niet oppast dan smeert-ie je zijn hele winkeltje aan." „Nou ja," lachte de smid. „Jij hebt niet te klagen met die mooie schaatsen." Maar noch de smid, noch Karel tje Knetter konden weten, dat het juist die schaatsen zouden zijn, die .V m* SÈÊËÈfê b y ga - Brand HELSINKI De eerste officiële besprekingen tus sen Israël en de Sovjet unie in 19 jaar zijn giste ren in de Finse hoofdstad Helsinki al na 90 minuten beëindigd. De woordvoerder van de Is raëlische delegatie, Ehud Gol, zei dat beide landen hebben afgesproken via de „normale diplomatieke kanalen" contact te blijven onderhouden. Ne- Sovjet-Unie worden behartigd door de Nederlandse ambassa de in Moskou en omgekeerd vertegenwoordigt Finland de Sovjet-Unie in Tel Aviv. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag wilde niet ingaan op de vraag of Ne derland een rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van het gesprek. Ook wilde hij niets zeggen over eventuele Neder landse betrokkenheid in de toekomst. Nederland doet geen uitspra- derland zal daarbij als bemid- ken over belangenbeharting delaar worden gebruikt. door Nederland voor andere De Israëlische belangen in de landen. Wel liet de woord voerder los dat Den Haag via de „geëigende kanalen" met Israël van een en ander op de hoogte wordt gehouden. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat er geen sprake is van een „breuk" maar alleen van een einde van de besprekingen. Volgens Gol duurde het over leg zo kort opmdat beide par tijen het erover eens waren dat één ontmoeting in Helsinki voldoende was. De Sovjets zouden echter niet hebben willen praten over de joden in hun land. De Sovjet-ambassa de had geen commentaar. WASHINGTON Presi- heeft voor het eerst een li dent Reagan overweegt gepubliceerd met de nam; nieuwe sancties af te kon- van 8^01 personen die zi digen tegen Zuid-Afrika van j nationale noodtoestand, om het Congres, dat voor- minister van politie, Louis stander is van strengere Grange, legde de lijst van 1 maatregelen tegen het bladzijden gisteren apartheidsbewind, de wind uit de zeilen te ne men. Dit meldt de gezag hebbende krant Washing- het parlement. Pretoria tot nu toe geweigerd te zeggf hoeveel personen werd» vastgehouden. Diverse groep ringen hadden het aantal a ton Post vandaag op gezag restanten eerder_ geschat van functionarissen van het Witte Huis. Welke maatregelen Reagan op het oog heeft, is niet dui delijk, maar hij zou ze me dio september bekend willen maken. Reagan, ei genlijk een sterk tegen stander van sancties, hoopt op die manier vat te houden op het buiten- wil praten: ",HeT Westen w landbeleid van het Con- terrorisme uitroeien, gres. De regering van Zuid-Afrika 12.000 mensen. De Zuidafi kaanse minister van voorlic ting Louis Nel heeft het Afi kaanse Nationale Congr ANC de schuld gegeven de landmijnexplosies van afg lopen weekeinde. Bij die e: plosies kwamen vijf mense onder wie twee baby's, om h leven. In dat verband Nel het „cynisch" dat de bi tenwereld nog met het AN Rode Kruis stopt hulp Soedar KHARTOUM De voedselhulp die onder meer door het Roi Kruis naar het zuiden van Soedan werd gebracht, is stop gezc nu rebellen hebben gedreigd alle overkomende vliegtuigen nel te halen. De hulpdiensten in het Westen schatten dat twee mi joen Soedanezen met de hongerdood worden bedreigd. Het Soedanese leger heeft gisteren laten weten dat de redding teams in hun pogingen de plaats te bereiken waar een Fokki Friendship van de Soedan Airlines zaterdag door rebellen wei neergeschoten, worden gehinderd door zware regenval en n tuurlijke obstakels. Bovendien is een van de reddingsteam gisü ren slaags geraakt met de rebellen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4