Als ik straks niet meer werk blijft m'n inkomen gewoon hetzelfde!1 Beroepsonderwijs en voortgezet onderwijs door Deetman ontzien K Eicel adoptie vereist anonieme donor Antillen geen doorvoerplaats voor cocaïne INISTER RUDING WIL EXTRA BEZUINIGEN I PCB: Nieuwe werkgevers- ederatie nu al bouwval Justitie rapporteert subsidieschandaal Volkshuisvesting en ABP Een Amro Spaardeposito kan een welkome aan vulling op uw pensioen betekenen. Want de rente van zo'n deposito kan momenteel oplopen tot bij een looptijd van 5 jaar. En wordt naar /O wens maandelijks, per kwartaal of per halfjaar uitgekeerd. De looptijd van het Amro Spaardeposito varieert van 1 tot 5 jaar. De rente over die periode staat vooraf vast en is onder andere afhankelijk van de gekozen loop tijd en het bedrag dat u inlegt. U moet alleen wel minimaal f25.000-, op de rekening zetten om van de hoge rente die het deposito oplevert te kunnen profiteren. Wilt u meer weten over sparen voor zo'n aanvulling op uw pensioen? Ga dan even langs bij de Amro g!0f Bank in uw buurt voor een gedegen advies. IjijJ Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. ia 21NNENLANDficidae(3ou/m/ntdinsdag 19 augustus i9ss pagina 3 Juit bankoverval ;wart miljoen 'EMELDINGE Twee gewa mde mannen hebben gister- Vond een kwart miljoen gul- n buitgemaakt bij een roofo- rval op de Rabo-bank in het ieuwse Wemeldinge. mannen drongen tijdens de !'iste openingsavond de bank nnen. Ze dwongen de manne- ëei1 jee bankbediende op de grond aan gaan liggen, terwijl de vrou- ïant elijke bankemployee de kluis oest openen. De twee overval- rs hebben de twee bankem- oyees vastgebonden in de uis achtergelaten en wisten te ïtkomen op een motorfiets. Uitgebrand Minister Van Eekelen van defensie bezocht gisteren het zorgenkind onder de marine-orders: de Walrus. Met een somber gezicht nam de bewindsman de schade op die ontstond door de brand die de onder zeeër afgelopen donder dag trof. Van Eekelen was eerder als staatsse cretaris van defensie betrokken bij de enor me kostenoverschrij- ding van de bouw van de Walrus op de RDM- werf in Rotterdam. CDA stemt in met eigen risico (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Evenals coalitie genoot VVD steunt het CDA in grote lijnen het voorstel van staatssecretaris Dees van Volksge zondheid om 600 miljoen gulden op de gezondheidszorg te bezuini gen. CDA-woordvoerder A. Lansink zei vanmorgen voor de AVRO-ra- dio dat het invoeren van een ei gen risico of het verhogen van de eigen bijdragen voor ziekenfonds patiënten „onontkoombaar zijn wil de gezondheidszorg nog be taalbaar blijven". Ambtenaren buitenlandse zaken eisen partnerpensioen DEN HAAG - De ambtenaren van het mi nisterie van buitenlandse zaken willen dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) gelijke pensioenrechten gaat invoe ren voor de ongehuwde levenspartner. Zij hebben zich hiertoe in een brief tot de di rectie van het ambtenarenpensioenfonds gewend. De meer dan 1000 ondertekenaars wijzen erop dat de noodzaak voor het part nerpensioen zeer klemt. Veel partners met een eigen inkomen en met pensioenrech ten geven die op om met hun BZ-partner naar het buitenland te gaan. Bij onver hoopt overlijden van laatstgenoemde part ner, die wel de normale pensioenpremie afdroeg, hebben de nabestaandehn geen enkel recht op een pensioen en is de bij stand het enige vooruitzicht. Wiegel wil supersnelle trein ook in noorden GRONINGEN Wanneer de super- snelle-treinverbinding van Parijs via Brussel naar Nederland wordt door getrokken, mag die niet in de Rand stad stoppen. De verbinding moet via Noord-Nederland en Bremen naar Hamburg worden doorgetrokken. Dat vindt de Friese Commissaris van de koningin, Hans Wiegel. „Het is niet alleen in het belang van Noord- Nederland, maar ook in het belang van Amsterdam en Hamburg", aldus Wiegel. Hij kondigde aan contact te zullen opnemen met de gemeentebe sturen van Amsterdam en Hamburg, opdat ook zij zich zullen inzetten voor het doortrekken van de trein- lijn. Ook mannen zouden nu zwanger kunnen worden (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM Het pro bleem bij een eicel-adoptie, zo als die in het Dijkzigt-zieken- huis, is dat er geen „anonie me" donors beschikbaar zijn. Het afstaan van eicellen moet operatief gebeuren (via lapras- copie) en daaraan gaat uitge breid onderzoek vooraf. „Dat doe je niet zo snel voor een wildvreemde, maar alleen uit liefde voor iemand die je na staat", meent gynaecoloog Al- berda, die de geslaagde in greep deed. Alberdas hoop is dan ook ge vestigd op vrouwen met een voltooid gezin, die zich laten steriliseren en hun laatste eit jes voor adoptie willen afstaan. Dat was ook het geval bij de zus van de bevallen vrouw. „Maar ook die vrouwen moe ten bereid zijn een aantal ex tra ingrepen te ondergaan". Het is volgens Alberda niet mogelijk eitjes te benutten van vrouwen die een „gewone" re ageerbuisbevruchting onder gaan. Bij deze vrouwen die wel zelf eitjes produceren, worden meestal verscheidene eicellen tegelijk weggehaald om in de reageerbuis te wor den bevrucht. De eicellen die niet onmiddellijk nodig zijn blijven echter altijd ter be schikking voor het geval de zwangerschap niet slaagt. Ze mogen niet worden afgestaan aan een andere vrouw. Eicel adoptie is volgens alberda een uitgelezen mogelijk voor vrou wen die door een operatie op jeugdige leeftijd hun eierstok ken zijn kwijtgeraakt of die door een erfelijke ziekte een grote kans hebben op afwij kingen van het kind. Alberda verwacht dat er na de bijzondere geboorte een maat schappelijke discussie op gang komt, waaruit de criteria naar voren komen waaraan een ei cel-adoptie moet voldoen. Hij kan zich voorstellen dat onder de zestig paren die op de wachtlijst staan, meer mensen zijn die met een eigen donor aankomen en dat het stand punt over de anonimiteit van de donor op den duur wordt bijgesteld. Nu staat de me- disch-ethische commissie van het academisch ziekenhuis nog op het standpunt dat de donor anoniem moet zijn om te voor komen dat er een band met het kind ontstaat. Over de ethische kant van de zaak is het laatste woord nog niet gezegd. Alberda: „Geen arts zal het in zijn hoofd halen, maar volgens de nu geslaagde techniek is het ook mogelijk een vrouw van zeventig of een man zwanger te maken". De juridische kant van de zaak is duidelijk: de vrouw die het kind ter wereld brengt is voor de wet de moeder. DEN HAAG De Neder landse Antillen vormen geen doorvoerplaats van belang voor cocaïne van uit Colombia naar de Ver enigde Staten of Europa. Weliswaar komt cocaïne de eilanden binnen, maar dat is voornamelijk be stemd voor plaatselijk ge bruik. In het Caribisch ge bied vormen de Cayma- neilanden en de Bahama's met hun honderden klei ne eilandjes de grote door voerplaatsen voor cocaïne richting dé Verenigde Sta ten. Dit zegt Dick den Breejen (41) uit Culemborg die na ruim vier jaar op de Antillen gesta tioneerd te zijn geweest als verbindingsman van de Cen trale Recherche Informatie dienst CRI in Den Haag, on langs naar Nederland is terug gekeerd. Den Breejen werd in 1982 naar de Antillen gezonden toen een enorme aanvoer van cocaïne richting Europa werd ver wacht. Die stroom is uitgeble ven, met als belangrijkste oor zaak de markt in de VS die aantrekkelijk is gebleven ter wijl daar een daling van de winsten op deze harddrug werd verwacht. Een rol die de Antillen wel duidelijk spelen in de cocaïne- wtreld is een financiële. Met name op Aruba maar ook op Curasao en Sint Maarten wordt veel druggeld witgewas sen ir; de casino's: zogenaamde winsten geven het illegale geld een legale achtergrond. Maar nog belangrijker is de off-sho re functie van de Antillen: als fiscale vrijhaven vormen de Antillen een aantrekkelijke pleisterplaats voor cocaïne- geld. Iraanse militair in AZU overleden UTRECHT Een Iraanse mi litair die tijdens de oorlog met Irak aan gifgas zou zijn bloot gesteld, is na een langdurige behandeling in het Acade misch Ziekenhuis Utrecht overleden. De man werd in fe bruari dit jaar met acht andere militairen op humanitaire gronden in het AZU opgeno men. De acht anderen zijn de afgelopen maanden naar de Iraanse hoofdstad Teheran te ruggekeerd. lFSPRAKEN over kleuters tijdens informatie Vervolg van de voorpagina) welke maatregelen nog resterende 520 iljoen op onderwijs moe- n worden bezuinigd kon wilde de bewindsman steren nog niet zeggen, et overleg daarover ordt over enkele weken het kabinet gevoerd. informateur De Koning jvestigde gisteravond dat de achttijd voor kleuters die het risisonderwijs binnen moeten tan, een punt van overeen- emming was tussen CDA en "D tijdens de informatie. Het punt is niet opgenomen in het regeerakkoord, omdat De Koning daarin alleen punten van „wezenlijk belang" heeft willen vastleggen. Hier betrof het meer een „interne over eenstemming" tussen de on- derwijsspecialisten van beide partijen, Hermes en Franssen. Het is zeker dat het voortgezet onderwijs en het beroepson derwijs bij de bezuinigingen worden ontzien. Het weten schappelijk onderwijs zal evenwel een gevoelige veer moeten laten. Minister Deet man maakte duidelijk dat in deze sector vooral op de on derwijsactiviteiten moet wor den gekort; het wetenschappe lijk onderzoek moet daarente gen tenminste op het huidige niveau worden gehandhaafd. Vooralsnog wenst Deetman niet extra te bezuinigen door vergroting van de klassen in het basisr en voortgezet onder wijs. Evenmin wil hij overgaan tot verlaging van de basisbeurs in het nieuwe stelsel van studie financiering. De bewindsman liet voorts weten dat hij rege lingen zal treffen voor dege nen, bij wie de overgang naar het nieuwe stelsel van studie toelagen tot een onaanvaard baar koopkrachtverlies zal lei den. Deetman, nu nog maar met één staatssecretaris aan zijn zijde, wil zo snel mogelijk de basisvorming conform het ad vies van de WRR in het voort gezet onderwijs invoeren. De Ontwikkelingswet, die de aan zet had moeten vormen naar de invoering van de midden school, is definitief van de baan. Een definitief voorstel over de basisvorming zal begin volgend jaar naar de Tweede Kamer worden gezonden, evenals een voorstel tot invoe ring van eindtermen in het ba sisonderwijs. Staatssecretaris Ginjaar liet weten dat het beroepsonder wijs de komende jaren veel aandacht zal krijgen, waarbij voorop zal staan dat .jongelui een opleiding krijgen waar ze ook wat mee kunnen". De 300 miljoen die extra is uitgetrok ken voor het beroepsonderwijs zal in eerste instantie besteed worden aan extra program ma's ter verbetering van de beroepsopleidingen. In het middelbaar beroepsonderwijs wordt een operatie gestart, die erop gericht zal zijn grote scholengemeenschappen per beroepssector te realiseren. Over niet al te lange tijd zul len de Tweede Kamer voor stellen bereiken, om het aantal examenvakken in het havo vwo uit te breiden, zo kondig de staatssecretaris Ginjaar gis teren aan. n 1 EN HAAG Minister Ru- t zijng van Financiën wil extra ezuinigen om nieuwe tegen- allers voor de begroting van 1 olgend jaar op te vangen, nee andaag komt het kabinet rsbi oor het eerst na de vakantie 'eer bijeen. Deze week zullen e knopen doorgehakt worden n0(ver de definitieve hoogte en •°.n, nvang van de bezuinigingen :uid voor 1987. In juli ging het kabinet al met een bedrag van 2,4 miljard gulden aan ombuigingen ak koord. Daarvan zal 1,6 miljard gulden binnen worden ge haald door tijdelijke accijns verhogingen op benzine (ne gen cent per liter), op diesel,- huisbrandolie en petroleum (zeven cent per liter) en via een beperking van de rijksbij drage aan de AWBZ (bijzonde re ziektekosten). Over de in vulling van de overige acht honderd miljoen èn over de 1 miljard die Ruding nog extra zegt nodig te hebben, zal het kabinet deze week een besluit nemen. Ruding heeft zijn wensen ken baar gemaakt in zijn zogeheten „augustusbrief". De nieuwe te genvallers zijn naast de nog verder teruglopende aardgas opbrengsten, de kosten van het uitstel van de stelselherzie ning sociale zekerheid. De so ciale fondsen hebben inmid dels al laten weten dat vol gend jaar de premies omhoog zullen moeten, omdat de Nieu we werkloosheidswet (NWW) meer geld kost. Om het „gat" van Ruding te dekken wordt gedacht aan een verdere afna me van het aantal ambtenaren bij de overheid, een tijdelijke invoering van accijns op aard gas en een vermindering van de rijksbijdrage aan de zieken fondsen. Bovendien wil Ru- ding extra geld binnenkrijgen via het versneld innen van voorlopige belastingaanslagen. Oude rekening De Groninger M. van der P. sloeg gisteravond met een bijl syste matisch aiie ruiten van het Gemeentelijk Administratie Bedrijf (GAB) in. De aangehouden man kwam tot zijn daad omdat hij 's middag volgens eigen zeggen ten onrechte was afgesloten van elektriciteit. Dat gebeurde omdat hij een rekening van ruim hon derd gulden uit september 1983 niet zou hebben voldaan. Van der P. houdt vol dat hij het bedrag wel heeft betaald. Naast een oude hebben beide partijen nu ook een nieuwe rekening te veref fenen. IIJSWIJK De Federatie Wegvervoer is te vergelij- en met een nieuw gebouwd huis wabrvan de gevel nb, /ordt gesierd door een formidabele scheur. Dit stelt J CB-Wegvervoer naar aanleiding van de zoveelste «ceigering van haar grotere zusterorganisatie NOB Vegtransport om de cao 1986 te ondertekenen. 0 indanks het opgaan deze week van de vier werkgeversorgani- 1 aties in het wegtransport in een nieuwe federatie, vindt de PCB 2 protestants) dat de NOB (algemeen) die samenwerking bij voor laat verziekt door halsstarrig te blijven weigeren akkoord te [([aan met een tijdelijke regeling in de cao voor de wachturen 2 'an chauffeurs. 3 )e PCB meent dat het argument ven de NOB tegen die regeling j'{ [een hout snijdt. Volgens de NOB komen transportbedrijven die 16 :ich keurig aan de cao houden in grote problemen met een rege- ing voor wachturen. Volgens de 2500 transportbedrijven die bij 20 ie drie andere werkgeversorganisaties aangesloten zijn, is dit !j>nzin. Die drie, PCB, KNVTO (grote bedrijven) en KVO (katho- 59 iek) hebben de cao wel ondertekend met de vervoersbonden. Oe PCB zegt dat de directie van de NOB haar achterban „an- q Iers" heeft voorgelicht over de omstreden regeling dan de drje oindere organisaties. De PCB wijst op de tijdelijkheid van de re- [eling. Als onderzoek uitwijst dat zij niet voldoet, verdwijnt de a egeling weer uit de cao. 0 )e Vervoersbonden van FNV en CNV hebben NOB Wegtrans- 0 >ort vrijdag per telex laten weten verbaasd te zijn over de blij kende weigering om de cao te ondertekenen. Evenals de drie Ij verkgeversorganisatie zien de bonden geen basis voor de prakti- 3iche bezwaren die NOB tegen de nieuwe wachturenregeling jj leeft. „Wij begrijpen uw bezwaren des te meer niet, aangezien 7 al van NOB-bedrijven de staffel reeds toepasten voordat deze in ode cao was opgenomen, aangezien deze in uw concept-bedrijfsre- o [lementen al langere tijd vermeld staat", zo stellen de bonden, o )e pogingen om zoveel mogelijk NOB-bedrijven ertoe over te 0 ïalen de cao individueel te ondertekenen zullen nu worden voortgezet. Of dit lukt is echter de vraag, want veel bedrijven g uilen, zo vreest bestuurder J. Hengst van de Vervoersbond n v rNV, toch één lijn trekken met hun organisatie, ondanks het [n eit dat zij geen praktische bezwaren tegen de staffel hebben. e h Hechts enkele NOB-bedrijven hebben hun handtekening tot t. l dusverre gezet. DEN HAAG Het minis terie van Volkshuisvesting zou in de jaren tussen 1968 en 1981 honderden miljoe nen te veel aan subsidies hebben betaald aan 147 bouwprojecten van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Dat blijkt uit onderzoekingen van het rechercheteam van het Openbaar Ministerie in Maastricht dat aan de pro cureur-generaal in Den Bosch is aangeboden. Het rapport, dat officieel nog geheim is maar vanmorgen uitlekte in de Volkskrant, spreekt het vermoeden uit dat er bij het aanvragen en verlenen van deze subsidies valsheid in geschrifte is ge pleegd. Maar niet alleen het ABP wordt in de stukken aangeklaagd, ook schijnen bepaalde ambtenaren „boter op het hoofd te hebben ge had". Het rapport spreekt van „bewuste medewerking van bepaalde ambtenaren op het ministerie" en van „ver schrijvingen" van de aanvra gen van de subsidies door het ABP, die „zo evident zijn dat de subsidiegever argwaan had moeten krijgen", aldus het rapport dat aandringt op een strafrechterlijk onder zoek. Een woordvoerder van het ministerie van VROM zei vanmorgen „verbaasd" te zijn over de aantijgingen in het rapport. Danstheater met koningin mee naar Hongarije DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen van 7 tot 8 oktober een bezoek brengen aan Boedapest. Het bezoek vindt plaats in het kader van een Nederlandse culturele maand, die gehouden wordt van 27 september tot 26 oktober in Boedapest en enkele andere Hongaarse steden. Koningin en Prins zullen op 7 oktober een voorstelling van het Nederlands Danstheater met choreografieën van Hiri Kilian bijwonen. Slachtoffer Hoewel het dier liefdevol door de brandweer werd verzorgd en zelfs zuurstof kreeg toegediend, is een poes gisteren het slachtoffer geworden van een brand in een Amsterdams woonhuis. De poes raakte door de brand in ernstige ademnood en was niet meer te redden. (FRIEMELS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3