Vaticaan ontneemt Curran leeropdracht Export calvinistische filosofie naar Amerika aan tafel SleidóQ. Ccidóc Qowumt kerk wereld Geen kritiek Ratzinger op orde Franciscanen Grootgrondbezitters Brazilië hebben lak aan vermaan paus Protest Braziliaanse geestelijken tegen rechtse benoemingen boekwijzer brieven 'n i lezers ACHTERGROND DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 PAGINA Zes intredingen in de Trappistenorde Bij de trappisten van Koningshoeve te Tilburg en bij die van Berkel-Enschot treden deze maand in totaal zes jongeren in. Morgen kiezen vijf jonge mannen voor het kloosterleven in de abdij Koningshoeve Het aantal novicen in deze abdij komt daarmee op acht. In de abdij van Berkel-Enschot trad afgelo pen vrijdag een 21-jarig meisje in. Jongeren die zich geroepen voelen tot het trappistenleven zijn overigens geen uitzonde ring. Ook in Zundert en het Belgische Westmalle treden gere geld jongeren in. De Konferentie van Nederlandse Religieuzen in Tilburg is van plan in het najaar een apart informatiecen trum in het leven te roepen voor kloosterroepingen. Filippijnse bisschoppen roepen op tot gebed Leiders van de katholieke Kerk in de Filippijnen hebben de gelovigen opgeroepen deel te nemen aan een gebedscampagne van 100 dagen voor de vrede en veiligheid in het land en voor het leiderschap van president Aquino. Het nieuwe regime en wij allen staan voor een situatie van onmiskenbare problemen, aldus een herderlijk schrijven van de ruim 100 katholieke bis schoppen in het land. De gelovigen is gevraagd tijdens het ge bed hun verlichting te doven en een kaars voor het raam te plaatsen om te laten zien dat de Filippino's gezamenlijk voor hun land bidden. De kerk was een belangrijke steunpilaar voor mevrouw Aquino, toen zij zich begin dit jaar kandidaat stelde. Traditie moet de bondgenoot zijn van de vooruitgang en nimmer het slachtoffer; de ontwikkeling verloopt dan wel langzamer maar ook zekerder. Anonymus De Vaticaanse Congrega tie voor de Geloofsleer heeft de priester Charles Curran, hoogleraar in de seksuele ethiek aan de Katholieke Universiteit van Washington het recht ontnomen werkzaam te zijn als officieel katholiek theoloog. Curran, die sinds 1979 door de congregatie in Rome op zijn leerop dracht is onderzocht, is in het openbaar afgeweken van de officiële stelling- name van de Kerk inzake seksuele ethiek, waaron der abortus, geboortenbe- perking, masturbatie, voorechtelijk geslachts verkeer en echtscheiding. De 52-jarige Curran werd gis teren ontboden bij de aartsbis schop van Washington, mgr. James A. Hickley, kanselier van de Katholieke Universi teit van Amerika, om te ver nemen dat de Heilige Stoel hem het recht ontnam theolo gie te doceren. Of Curran zijn aanstelling aan de universiteit kan behouden, is twijfelach tig- Curran zei in maart dat het Vaticaan hem had verzocht op zijn omstreden standpun ten terug te komen. Zij behel zen cmder meer dat abortus onder bepaalde omstandighe den toelaatbaar is en dat con traceptie geen kwaad behoeft te zijn. De officiële leer van de Kerk is dat abortus moord is en contraceptie verkeerd Curran heeft op de Vaticaan se 'bedreiging' geantwoord, dat hij niet zijn standpunt kan intrekken dat "het afwijken van gezaghebbende, niet-on- feilbare kerkleer mogelijk is en in bepaalde gevallen ge rechtvaardigd". Het besluit om Curran van zijn leeropdracht te beroven is op 10 juli door paus Johannes Paulus II goedgekeurd. Het heet dat hij niet langer ge schikt of verkiesbaar is om de katholieke leer te doceren. Curran heeft nog niet op de kerkelijke beslissing gerea- Berichten over kritiek van kardinaal Ratzinger op de orde van de Franciscanen blijken uit de lucht te zijn gegrepen. Kardi naal Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, heeft noch generaal overste John Vaughn persoon lijk noch de orde een gebrek aan orthodoxie of een al te kriti sche houding ten opzichte van het leergezag verweten. Dit hebben de vier Franciscaner provincialen in Duitsland gisteren in een verklaring medegedeeld. Ook bij de Nederlandse Fran ciscanen is niets over kritiek bekend geworden. Overste Vaughn, die momenteel in Californië verblijft, had vandaaruit aan de Duitse laten weten dat er geen brief met deze strekking van kardinaal Ratzinger was binnengekomen, zo heeft de Duitse provinciaal Herbert Schneider verklaard. Pater Schnei der sprak als zijn vermoeden uit dat rechtse krachten achter deze beschuldigingen zitten omdat de Franciscanen in Brazilië aan de kant van de armen staan. Niet alleen de groot grondbezitters in Brazilië maar ook bepaalde krin gen binnen de Rooms- Katholieke Kerk hebben laten blijken dat ze zich weinig zullen aantrekken van de recente uitspraak van paus Johannes Pau lus II, dat in Brazilië een herverdeling van het land dringend noodzake lijk is. Pastoors in de deelstaat Bahia Goias schakelden dezer dagen de politie in om vijftien land loze boeren plus gezinnen van hun grond te laten verdrijven. De paters beweren dat het ge bied niet geclaimd mag wor den omdat het onder staats bosbeheer valt. Volgens de slachtoffers van dit politie-op- treden verhuren de paters wel grote delen van deze grond aan rijke boeren. Een soortgelijk conflict speel de zich in de deelstaat Rio Grande do Sul af tussen het gemeentebestuur van de stad Venancio Aires en hulpbis schop Alberto Edges. Volgens de burgemeester zeggen de bisschoppen en paters voort durend dat de landhervor ming nodig is, maar staan zij niet toe dat hun eigen grond erbij wordt betrokken. Nadat mgr. Edges meermalen had geweigerd grond voor de bouw van een ziekenhuis be schikbaar te stellen, besloot het gemeentebestuur deze te onteigenen. ANGLO-SAKSISCHE WERELD RAAKT VERTROUWD MET WERK DOOYEWEERD De belangstelling voor de Calvinistische wijsbegeer te in de Engelstalige lan den groeit. De beoefening van de specifiek christe lijke denkrichting werd vijftig jaar geleden aan de Vrije Universiteit te Am sterdam (hernieuwd) be gonnen. Ook studenten aan het Calvin College in de Verenigde Staten en aan de Christelijke Stu dies in Canada houden zich intensief met de ne- o-protestantse filosofie bezig. De belangstelling blijkt uit de internationale deelname aan een congres in Zeist, georga niseerd door de Vereniging voor Calvinistische Wijsbe geerte. De internationale be hoefte aan gemakkelijk toe gankelijke literatuur lijkt ook te stijgen. Om daarin te voor zien. prees mr. M. Verbrugge uit La Jolla (USA) tijdens het internationale symposium het werk aan van de „Herman Dooyeweerd Foundation". De stichting probeert het oevre van de Nederlandse filosoof in het Engels uit te geven, „zodat de naam Dooyeweerd ook bekend wordt in de An- glo-Saksische wereld". Dr. Herman Dooyeweerd werd in 1926 met zijn collega dr. Dirk H. Th. Vollenhoven benoemd als hoogleraar in de legale theorie en de filosofie. Samen ontwikkelden ze een christelijke filosofie bekend onder de naam „wijsbegeerte van de Wetsidee". De beide hoogleraren waren bezorgd over de groeiende crisis in de westerse cultuur. Weten schappelijk onderzoek en technische vernieuwing leken tot hoogste norm te zijn ver heven. Rationeel en autonoom handelen ging voorbij aan re ligieuze vooronderstellingen. Daartegenin stelden zij, dat een wezenlijke filosofie nooit zonder de erkenning van een soevereine Schepper kan be staan. Velen voelden zich door de ideeën aangesproken. De op richting op 14 december 1935 van de Vereniging voor Cal vinistische Wijsbegeerte was het gevolg. De leden wisten zich verbonden door de er kenning dat het Woord van God de menselijke activitei ten van filosofie en weten schap draagt Inmiddels zijn er 470 leden. DR. HERMAN DOOYEWEERD Daarmee is de organisatie de grootste in zijn soort in Ne derland, aldus drs. Frank Dijkstra. De groei onder vrou wen is beperkt, want zo stelt drs. Dijkstra, filosofie is meer dan 25 eeuwen een manne- naangelegenheid geweest en dat verander je niet in enkele jaren. Eén op de vijf leden is vrouw. De Vereniging stelt zich nu al vijftig jaar ten doel zowel de filosofische discussie te bevor deren als over praktische toe passingen na te denken. In het kader van die laatste acti viteit wordt er op zaterdag 20 september een congres gehou den in de Schouwburg Gooi land te Hilversum. Centraal staat het onderwerp: „Idealen achter opvoeden". Ruim vijftig Braziliaanse geestelijken hebben bij het Vaticaan geprotes teerd tegen recente over plaatsingen van bisschop pen in het zuiden van het land. Daarvan zijn vooral progressieve bisschoppen het slachtoffer, aldus de brief. Verontwaardiging heerst met name over de benoeming van mgr. Bonaventura Kloppen burg tot bisschop van Novo Hamburgo. Hij staat bekend als een conservatief theoloog en vijand van de bevrijdings theologie. Mgr. Kloppenburg vervangt de vooruitstrevende bisschop Sinesio Bohn, die is overge plaatst naar Santa Cruz del Sul. De vooruitstrevende hulpbis schop van Porto Alegre, mgr. Jose Mario Stroeher, krijgt de leiding van het bisdom Rio Grande. In zijn huidige woon plaats was hij zeer actief in de strijd van de landloze boeren. In de brief protesteren de geestelijken tegen het feit dat de priesters in de betreffende bisdommen geen enkele in spraak hebben gehad bij de benoemingsprocedure. De conservatieve emeritus-aarts- bisschop van Porto Allegre, kardinaal Alfredo Vicente Scherer, en zijn behoudende opvolger, aartsbisschop Clau- dio Colling, zouden de benoe mingen hebben „geregeld", aldus de briefschrijvers. De geestelijken laten in hun brief weten dat zij hoe dan ook hun werk in de basisge meenschappen zullen voort zetten. Steunpunt „Vrouwen in de bijstancT'roept kerken op tot structurele hulp Het landelijk steunpunt „vrouwen in de bijstand" heeft de kerken opgeroepen meer politieke steun aan zijn streven te geven, onder meer door op te komen voor drastische verhoging van de uitkeringen. Verder spreekt het steunpunt zich uit tegen de vorming van aparte diakonale fondsen voor hulp aan bijstandsvrouwen. Wel moeten de kerken armoede op korte termijn bestrijden door individuele hulp te bieden. Hiermee reageert het steunpunt op de druk die het CDA op de kerken heeft uitgeoefend om fond sen te vormen waaruit de „nieuwe armoede", onder meer bij bijstandsvrouwen, bestreden kan worden. De kerken zijn volgens het steunpunt te vaak en te lang bezig geweest met individuele hulpverlening en te weinig met de oorzaken van de nood. Tal van plaatselijke (kerkelijke) ge meenten hebben inmiddels zelfstandig of met andere gemeen ten diakonale hulpfondsen opgericht. Nieuwe studie bijbel met concordantie Binnenkort verschijnt er een zestiendelige studiebijbelserie op de markt, die de onfeil baarheid van de Heilige Schrift vanuit de grondtekst als uitgangspunt heeft. Het eerste deel (over het Matt- heüsevangelie) wordt aan staande zaterdag tijdens een kerkdienst in de Julianakerk aan de Julianalaan te Soest- dijk gepresenteerd. De serie wordt uitgegeven door de stichting In de Ruimte te Soest. De serie is vooral be doeld als hulpmiddel voor geïnteresseerde leken die geen Grieks kunnen lezen. Daarom is er behalve de Ne derlandse tekst ook een Griekse tekst in translittera tie (letter voor letter weerge ven van tekens uit het ene schrift in het andere) en met een woord voor woord-verta ling opgenomen. De laatste zes delen van de serie bevatten een concor dantie (register van alle woorden van de bijbel met aanwijzing van de plaats waar zij staan) alsmede een uitleg van elk woord van het Nieuwe Testament. Verder wordt elk bijbelvers vergele ken met (een keus uit) elf bij belvertalingen. Het oorspronkelijke idee is afkomstig van de Noor Tho- ralf Gilbrant. Ongeveer 25 specialisten hebben zo'n zes jaar aan de de Nederlandsta lige uitgave gewerkt. De ge hele serie, die 1.440 gulden kost, zal in een periode van vier jaar verschijnen. Bij in tekening zijn er volgens de uitgever al ruim 2.300 volle dige series verkocht. Teksten uit R.K. Kerk Zowel de Stichting De Ark (Archief van de Kerken in Nederland) in Leusden (tel. 033 94.25.63) als de Stich ting Verkondiging van het bisdom Roermond (Neer straat 47, 6041 KB Roermond, tel. 04750 86.888) hebben de nieuwste encycliek van paus Johannes Paulus II, ge titeld Dominum et vivifican- tem, uitgegeven. Bij de ARK is verder ver krijgbaar in de reeks Teksten uit de R.K. Kerk Christelijke vrijheid en bevrijding. In deze uitgave zijn de twee in structies over de theologie van de bevrijding bijeenge bracht van de hand van kar dinaal Ratzinger. Wees de eerste instructie vooral op af wijkingen in enkele bevrij- dingstheologieën, het rond Pasen verschenen document vestigt alle aandacht op de zeer christelijke inhoud van vrijheid en bevrijding. Pohier Van de veel besproken Fran se dominicaan Jacques Po hier verscheen bij Gooi Sticht God in fragmenten. Pohier ziet het christelijk ge loof gevat in een hard om hulsel van verouderde opvat tingen dat uiteengeslagen moet worden om het geloof opnieuw aan het licht te la ten treden. Pohier verhaalt uitvoerig zijn levensgeschie denis en persoonlijk-religieu ze problematiek sinds zijn publicatie Als ik God zeg, waarin hij een aantal grond waarheden van het katholi cisme ter discussie stelde. Het Vaticaan verbood hem toen voor te gaan in de eucharis tie. 366 pagina's. Prijs 55,-. Gevulde courgettes met brood en tomaten vla met rumbiscuits Nodig voor twee personen: 2 courgettes, zout, 1 ui, 15 g margarine, knoflook, 150 g gehakt, 150 g gekookte rijst, paprikapoeder, selderij, peterselie, tijm, lavas, sambal, aroma, zachte margarine, 1,5 dl bouillon (blokje of ta blet), 50 g geraspte kaas; (volkoren) (stok)brood en margarine naar behoefte; 2 vleestomaten, zout, peper, tuinkruiden (peterselie, bies look, borage, lavas, dille), 2 theelepels azijn; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 suiker (of 0,5 liter gele vla), 4 lange vingers, paar lepels rum of water met ru- messence, paar bramen of aardbeien of wat jam. Spoel de courgettes af. snijd ze in de lengte door en hol de twee helften met een lepel zo uit dat er een wand van een centimeter overblijft. Bestrooi de stukken van binnen met zout. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine, bak nog even de geperste knoflook mee en roer er vervolgens het gehakt door tot het gaar is. Voeg de rijst toe met het kleinge sneden uitholsel van de courgettes en laat het mengsel even door bakken. Breng de massa pittig op smaak met paprika poeder, fijngeknipte kruiden, sambal en aroma en vul er de courgettes mee. Vet een lage ovenschaal in, schenk er de bouillon in, leg er de courgettes in en strooi daar de kaas over. Zet de schotel ongeveer vijfentwintig minuten in een oven die op 5 of 200 staat, tot de courgette zacht en de kaas lichtbruin is gewor den. Leg dunne plakken tomaat dakpansgewijs op een schotel, strooi er zout, peper en fijngeknipte kruiden over sn druppel er azijn op. Zet de helft van de melk op. Maak een papje van custard, suiker, en weinig koude melk. Schenk al roerende wat hete melk bij het papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut zacht koken. Voeg van het vuur de overige kou de melk toe. Week stukjes biscuit in rum of verdunde essen ce, leg er de koude vla op en garneer die met wat vruchten of jam. JEANNE Minister of robot? Minister Deetman van onderwijs heeft bij de aanvat ding van zijn nieuwe ambtsperiode op zich genomen een m jard gulden te bezuinigen. Gistermiddag gaf hij er tijdens e persconferentie blijk van met dat bedrag de grootst moge ke moeite te hebben. Zo zeer zelfs dat de vraag rijst waan Deetman die zware taak niettemin op zijn nek heeft gei men. Uit de mond van de minister was de enige rechtvaan g ging daarvoor, dat de over het regeerakkoord onderham el lende fractievoorzitters van CDA en VVD indertijd zelf <h hebben bedacht op welke onderdelen die bezuiniging z kunnen worden gevonden. EeN belangrijk onderdeel van die bezuinigingsplannen, beklemtoonde Deetman, wordt gevormd door het later op basisschool toelaten (met gemiddeld een half jaar) van vier rige kleuters. De minister is duidelijk geschrokken van verklaringen van de fractievoorzitters Voorhoeve (VVD) De Vries (CDA) tijdens het debat over de regeringsverk ring, dat zij zich nog niet gebonden achten aan deze bezui gingspost. De maatregel, die ruim tweehonderd miljoen m< opbrengen, is nu reeds fel omstreden. Daarom zal Deetm er gisteren nadrukkelijk op hebben gewezen, dat het de fr; ties zelf zijn geweest die dit plan bij informateur De Koni hebben ingediend. DEETMAN wil blijkbaar nu al laten weten, dat als de rej ringsfrècties in de komende maanden die beperkende ma regel voor vierjarigen willen schrappen, ze van hem n moeten verwachten dat hij ergens anders op de onderwijs! groting ruim tweehonderd miljoen gaat bezuinigen. In po tiek opzicht heeft Deetman waarschijnlijk groot gelijk dat zich zo opstelt. Hij ziet daarbij echter wel over het hoofd, e hij zich daardoor in feite verlaagt tot een uitvoerder door anderen genomen politieke beslissingen. In zijn vorige ministersperiode heeft Deetman zich oveL gens vindingrijk genoeg getoond in het toepassen van bez nigingen. Hij was het zelfs die binnen de ministerraad eerste een aantal pijnlijke maatregelen op zich nam. Mi wellicht heeft dat hem zo uitgeput, dat zijn creativiteit h( nu in de steek laat. Deetman ziet zelf kennelijk geen enk x reële bezuinigingsmogelijkheid meer op zijn begroting, zou je bijna gaan afvragen of, toen hij afgelopen zomer mo a beslissen of hij weer minister wilde worden, hij het eenv< dig te ver vond gaan die zetel zonder meer te weigeren. Nog kans op bui DE BILT (KNMI) De regen van vandaag hing samen met een depressie die van de Golf van Biscaje over Frankrijk naar Polen trekt. Op de Oceaan nadert nu een nieuw lagedrukgebied. Tussen deze depressies in ontwikkelt zich een gebied met hoge luchtdruk dat vooral donderdag zijn in vloed op het weer bij ons doet gelden. Morgen bevinden wij ons dus in een overgangsge bied. In de ochtend bestaat er nog een kans op een bui, in de middag zal de zon wat meer schijnen. De wind waait matig, uit west tot noordwest en de middagtemperatuur wordt on geveer 19 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-ScandmaviëWisselend bewolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en plaatselijk een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Groot-Brittannië, Ierland: Zonnige perioden. Later in het zuiden meer bewolking en plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 15 graden in Schotland tot rond 19 in zuid- oost-Engeland. Duitsland: Wisselend bewolkt en hier en daar een bui, in het zuiden mogelijk onweer. Mid dagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 20 a 25 in het zuiden. Frankrijk: Eerst zonnige pe rioden en droog. Donderdag van het westen uit meer be wolking en plaatselijk buien, in het zuiden en midden mo gelijk onweer. Middagtemj ratuur van 18 graden in 1I noordwesten tot 28 in het z$i den. Alpengebied: Wisselende l o wolking en op de mee 'j plaatsen regen- of onweersbt en. Middagtemperatuur dalen 20 tot 25 graden. Spanje, Portugal: In het no<y den wolkenvelden, ook zoni ge perioden. In het zuid zonnig. Middagtemperatuur tot 30 graden, in het binni land van Spanje tot 35 grad Italië. Joegoslavische ki Zonnig en warm. Middagte peratuur 30 tot 35 graden, het noorden iets lager. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam regen De Bilt regen Eelde zw bew Den Helder regen Zd. Lim Aberdee Athene Max Min Rc Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich hel recht voor ingezon den stukken te bekorten Indisch monument Neen, zij die in Nederlands-In- dië gesneuveld zijn, zullen zich niet in hun graf omdraaien als ze zouden beseffen dat er over de kwaliteit en kwantiteit van hun herdenking nu nog ruzie wordt gemaakt, zoals in een verslag in deze krant werd ge steld. Al is ruzie nooit leuk, soms kan die zeer nodig en te recht zijn. Het gaat er niet om anno 1986 eindelijk eens een groot Indisch monument op te richten als een eerbetoon aan slachtoffers en als waarschu wing voor de jongeren. Al zou het daar om gaan, dan nog mag niet verwacht worden dat de Indische groep juichend op springt, daarvoor bezit zij nog genoeg zelfrespect. Het gaat erom dat van over heidswege nu net gedaan wordt door het monument een Indisch monument te noe men en door het goochelen met klinkende namen in het comité van aanbeveling alsof het leven en werken v (Indische) Nederlanders in dië eindelijk de verdiende h torische waardering krijgt. nu is allesbehalve waar. En zijds blijkt dat duidelijk uit medelingen van de Stichti Indisch Monument zelf (wa in overigens nauwelijks representatieve vertegenwo diging van de Indische meenschap vertegenwoord is) en anderzijds blijkt dat der meer uit de recente rij geschiedschrijving van dr. de Jong (wiens boeken in dracht van de Staat word geschreven en uitgegeve Schrijft dr. De Jong in deel IIA op blz. 366 niet o meer dat menigeen in In< fascistisch dacht? De men9 die zo gedacht zouden hebb zijn gesneuveld en waart zou je voor die uitbuiters monument oprichten? Indië was meer dan oorl Voordat men sneuvelde óf o kwam heeft men in Indië leefd en gewerkt, naar geweten. Dat nu moet ein( lijk eens hardop erkend w< den. Dan pas heeft erkenni van oorlogsleed waarde en d pas kan men nu naar eer geweten eindelijk een echt I disch monument oprichten i voor de Indische gemeenscb en voor Nederland werkeli; betekenis kan hebben.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2