Nieuwbouw ESTEC-terrein krijgt aparte vormgeving Rijnstreek krijgt regionale post alarmering Leimuiden protesteert tegen grenswijziging VEEL BELANGSTELLING VOOR BIBLIOTHEEK Oud Zoeterwoude houdt excursie Blonde Ruiter in Lisse gesignaleerd IDEN OMGEVING CeidóG Souiaut DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Vakher •t leven van een scholier at niet over rozen. Neem u die blonde jongen, die iteren voor kantonrech- Boshuis stond. Hij oest voorkomen voor n zaak die zich afspeelde november 1985. Lang, el lang, had de jonge- an gespaard. Gulden na lden legde hij opzij, om die bewuste maand een ncert van zijn favoriete pster Sting te kunnen zoeken. De kaartver- »op begon 's morgens in e vroegte bij het VVV- mtoor tegenover het idse station. De ver- ichte, woonachtig in •idschendam, toog de die icht ervoor al richting ïiden. Want hij moest er et aan denken dat de tarten uitverkocht zou- otel n zÜn' wanneer hij zich het verkoopadres ver legde. lar het was november, de nacht duurde lang. stond nog niet zo'n lan- rij te wachten. En het as koud, erg koud. „En ^arom zocht ik beschut- hg in het stationsge- Duw", verklaarde de ver achte. Maar het station tas die nacht verboden trrein; de deuren waren "oten. De jongeman t de spoorbaan over binnen te komen. De irwegpolitie trof de an ingen aan en gaf hem een vijftien gulden, zijn portemonnee had Sting-fan net genoeg EJ-«ld om het kaartje voor it concert te kopen. En larom betaalde hij de be- ïeefcuring niet meteen. La- lang nadat de stem in Sting zijn oren had .treeld, betaalde hij ook en let. Zijn ouders wilden t geld ook niet op tafel gtggen ..omdat ze vinden Bt het miin eigen verant- roordelijkheid is". „Het is d alweer geruime tijd gele- e een, dat u de bekeuring g airecg Ik neem aan dat u ideènk heeft gespaard in die lidt isentijd?", vroeg de k; chter. „Ja, ik heb wel ive spaard. Maar voor dat Bo fld heb ik nieuwe school- we Deken gekocht", ant- zii oordde de Leidschen- m( ammer, leerling van de ?uv liddelbare detailhandel- chool in Leiderdorp. Voor fficier van justitie Van de roek stond vast dat de erdachte iets had gedaan rat niet mag en dat hij een bekeuring van gulder denk dat oete best kan betalen", [ei Van de Broek. De ver achte vond dat de spoor- z?' 'egpolitie het best bij een raarschuwing had kun- >ro*en laten. Rechter Boshuis ►as het wel eert beetje met 1J em eens. Hij vond het ok niet zo heel erg dat de 1C" ingeman zich in het sta- 1 c ion had opgehouden. „Ik wo ind het veel erger dat u ls e spoorbaan bent overge- ve aan om in het station te lee omen", aldus Boshuis. w ,Dat is erg gevaarlijk, vant er blijven treinen rij- ric'1 en, ook 's nachts". De 01'erdachte ging heen met en rimpel in zijn voor hoofd. Vijftien gulden. Hij ceek alsof hij er vijftien d01 lachten niet van zou kun- P° len slapen, den h len verdachte uit Haar- n em had nergens wakker j ran gelegen, toen hij op n !en morgen uit Amster- c lam kwam. Hij had, na -)ts fen feestje bij vrienden, de tin rerste trein naar zijn woonplaats genomen. „Het eek me niet verstandig am met de auto naar laarlem te gaan". In de trein viel de man in slaap. Hij werd gewekt door een conducteur die zijn plaats bewijs wilde zien. De ver dachte toonde een maand- ibonnement voor het tra- eet van Haarlem naar Amsterdam. „Maar ik bleek op een ander traject /ai te vertoeven", vertelde de ee Haarlemmer. „De trein vj*reed toen namelijk ter cbhoogte van Nieuw Ven nep". Hij moest een boete betalen. Daar was de 'el Haarlemmer het niet mee eens. Hij weigerde. b Tijdens de zitting toonde hij de kantonrechter een b stapel brieven die hij had geschreven en verstuurd om zijn onschuld te bewij zen. De officier van justitie tiste een schuldigverkla ring zonder strafoplegging. ,Dat lijkt mij recht", zei de verdachte. Rechter Bos- .01 huis veronderstelde dat de ;ei man „een slepend feestje" achter de rug had en ging akkoord met de eis van de officier. JANET VAN DIJK Mogelijk toch elfde arts WASSENAAR Er is mis schien toch plaats voor een elfde arts in Wassenaar. Een speciale commissie zal dat gaan bekijken. Qua inwoner tal zou Wassenaar elf huisart sen moeten hebben, maar uit een gesprek met de aanwezige huisartsen is gebleken dat de ongeveer 2000 buitenlanders in Wassenaar hun medische verzorging krijgen via de am bassades of de internationale bedrijven waarvoor zij veelal werken. Verder schijnen in Wassenaar-Villadorp nogal wat mensen gebruik te maken van Haagse artsen. Zilveren jubileum huisarts Van Dam VOORSCHOTEN Dokter W. I. M. van Dam is 25 jaar huisarts in Voorschoten. Ter gelegenheid van dit bijzondere feit is er een comité gevormd dat de jubilerende Van Dam een receptie aanbiedt op vrijdag 5 september van 16.30 tot 19.00 uur in De Gouden Leeuw aan de Veurseweg 180 in Voorschoten. Ook krijgt de arts een geschenk. Daartoe is een rekening geopend bij de Voorschotense RABO-bank ten name van notaris H. Boom. In het jubileumcomité hebben Patty Leeman, mevrouw A. M. Krouwel-Lagerberg en de heren J. Schaepman, L. L. Marselis (wethouder), P. den Hartog en G. van Eist zitting genomen. Alle patiënten en relaties hebben inmiddels een schrijven van het jubileumcomité ontvangen, daarnaast wordt iedereen uitgenodigd de receptie mee te maken. Dokter Van Dam vestigde zich op 15 augustus 1961 aan de Prof. Asserlaan in Voorschoten met een nieuwe praktijk, die hij vanaf de grond moest opbouwen. Concours Hippique St. Hubertus LISSE De landelijke rijvereniging St. Hubertus zal zater dag op de terreinen aan de Rooversbroekdijk in de Poelpol der een Concours Hippique organiseren. Ongeveer 140 rui ters uit Noord- en Zuid-Holland doen mee. Om 9.00 uur start de lichte dressuur. Daarna, vanaf 10.00 uur wordt er gesprongen in de lichte categorie. Om 11.00 uur gaat de zware dressuur van start op het hoofdterrein. Om 12.00 uur zijn er demonstraties waaronder een ktir op mu ziek, en voltige-nummers waaraan iedereen mee kan doen. Paardrijden voor bezoekers kan van. 12.00 tot 12.15 uur, van 13.30 tot 13.45 uur en van 15.00 tot 15.15 uur. Om 13.30 uur start het zware springen met barrage. Vervolgens is er de grote parade, progressief springen, en het „speel uw spel". Ponyruiters springen daarna verkleed en zonder zadel. Lief hebbers kunnen ook pony rijden, voor een gulden per rit. De entree tot het paardengebeuren is verder gratis. NACHT VAN SASSENHEIM SASSENHEIM De traditionele braderie van de Onderne mers Vereniging Sassenheim wordt vrijdag in het winkelcen trum gehouden, en heet voortaan de Nacht van Sassenheim. De winkels zijn van 19.00 tot 24.00 uur geopend en er zijn tal van festiviteiten. Zo is er afwisselend optreden van Adest Musica, blaasband de Afkokers uit Voorburg en de Evergreen Jazzband. Dan is er bij de Oude Haven een Franse hoek, waar delicatessen te koop zijn. Op verschillende plaatsen zijn er standwerkers actief. Er komt een grote tent op het plein bij de Hervormde Kerk waar in demonstraties zijn van dansers, een kappershow en zo meer. Verder zijn er kermisattracties zoals een groot luchtkussen, een Miss Piggy-trein, tobbetje-steken, een caravan- en autoshow, en hometrainerwedstrijden. Als extra attractie is er een prij zenfestival waarvoor men bij iedere OVS-winkelier bij aanko pen gratis bonnen krijgt. Trekkingen om 21.30 uur, 22.30 uur en 23.30 uur. NOORDWIJK De nieuwbouw op het terrein van ESTEC in Noordwijk krijgt een aparte pagode achtige vormgeving en zal een kleurrijke aanblik bieden. Dat blijkt uit de tekeningen van Aldo van Eyck, een bekend Neder lands architect die onder meer ook het burger weeshuis in Amsterdam ontworpen heeft. De bouwkosten worden ge raamd op 8,6 miljoen gul den. Het ruimtevaartcentrum, on derdeel van de internationale ruimtevaartorganisatie ESA waar elf landen bij zijn aange sloten, heeft dringend ruimte nodig. „We zitten al krap in de behuizing en door de uitge breide programma's die nog komen moeten we uitbrei den", aldus directie-secretaris R. Veldhuyzen. Zo gaat ES TEC zich de komende jaren onder meer bezig houden met de ontwikkeling van een ruimtestation, de ARIANE-5 draagraket en HERMES, een ruimtetransportvliegtuig naar Frans ontwerp. Al die nieuwe plannen zorgen ervoor dat het personeelsbe stand fors groeit. Momenteel werken er 850 personen vast in dienst bij de ESA-vestiging, waar nog eens 300 contractan- De bestaande behuizing van ESTEC in de duinen tussen Noordwijk en Katwijk, die de komende jaren zal worden uitgebreid (foto ESA). ten en gedetacheerde perso- In de nieuwbouw, die aan de de verhuizing van het be- neelsleden van bedrijven bij zuidzijde van het complex ge- staande restaurant en de bi- opgeteld kunnen worden. In realiseerd zal worden, komen bliotheek wordt ingericht als de nabije toekomst komen een restaurant, een biblio- kantoor. Het nieuwe gebouw daar nog eens 250 nieuwe me- theek en een vergaderruimte, heeft een opppervlakte van dewerkers bij. De ruimte die vrijkomt door 6.675 vierkante meter, het geen de totale bebouwing op het 40 hectare grote terrein op 33.000 vierkante meter brengt. Voorts bestaan er nog plannen om nieuwe kantoor gebouwen bij de nu op stapel staande uitbreiding te laten verrijzen. De huidige, bijna 20 jaar oude behuizing van ESTEC ken merkt zich niet direct door een fraaie vormgeveing, het geen T. van der Laar, hoofd van de technische dienst, di rect beaamt. „We werken hier nu eenmaal met belastinggeld van de lidstaten", legt hij uit. „Dit keer proberen we met een beperkt budget de estheti sche vormgeving niet te ver waarlozen. De nieuwbouw heeft een speelse vorm en krijgt geheel in de stijl van Van Eyck een kleurrijke ge vel. De wanden zullen uit glas en hout bestaan, het dak uit asfalt met koper. Als je er van bovenaf opkijkt zie je dat het gebouw opgebouwd is uit cir kels van 8 en 12 meter door snede. Het zal slechts uit één verdieping bestaan en er uit zien als een soort pagode of een paviljoen". Als de gemeente binnenkort de bouwvergunning verleent, kan eind september begonnen worden met de bouw. ESTEC is momenteel in onderhande ling met een Nederlandse aannemer over de uitvoering. Als alles volgens plan ver loopt moet de nieuwbouw in april 1988 worden opgeleverd. OEGSTGEEST De be langstelling voor de Openbare Bibliotheek in Oegstgeest ligt boven het landelijk gemiddelde. Dit is voor de jeugd 61,7 pro cent, maar in Oegstgeest 71 procent over 1985. De volwassenen maken even eens meer gebruik van de mogelijkheden namelijk 21,19 procent tegen lande lijk 17,9 procent. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1985. Het aantal actieve lezers nam in 1985 met ruim 300 toe tot 5618. Dat betekent dat 30 pro cent van de Oegstgeester be volking lid is. Het aantal boe ken in de bibliotheek nam toe van 36.897 (1984) tot 39.154 (1985). Vorig jaar werd het zilveren bestaan van de openbare bi bliotheek in Oegstgeest ge vierd. Dat ging gepaard met een groot aantal activiteiten die in Oegstgeest niet onopge merkt bleven. De bibliotheek voert een actief beleid naar buiten toe met onder meer ac tiviteiten voor de jeugd, lee sprogramma's, klassebezoeken, lezingen, introducties, projec ten, tentoonstellingen en zo meer. Dat wordt genoemd als een oorzaak van de toename van het aantal lezers. Momenteel worden er infor matieve gesprekken gevoerd om te komen tot een wijkvoor- ziening van de openbare bi bliotheek in Haaswijk. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Al phen krijgt een regionale centrale post alarmering voor een deel van de Rijn streek. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben een subsidie van ruim twintigduizend gul den voor dit jaar toege zegd. Het verzoek voor LEIMUIDEN Burge meester en wethouders van Leimuiden zijn het niet eens met de plannen van Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid- en Noord- Holland om de grens tus sen Leimuiden en Aals meer te wijzigen. De raad buigt zich donderdag 21 augustus over een ont- werp-bezwaarschrift aan de colleges van GS. Volgens de provinciale plan nen gaat ongeveer tien hectare rietlanden van'de Westeinder- plas van Aalsmeer over in het bezit en beheer van de ge meente Leimuiden. Reden van deze grensopschuiving is dat de huidige grens te dicht langs de bebouwde kom van Lei muiden loopt. „Onaanvaard baar", vindt Leimuiden de wijziging echter. Behalve re denen van praktische aard voor de talrijke recreanten die met afwijkende reglementen te maken krijgen, zou de ge meente Leimuiden bovendien voor hoge kosten komen te staan. Aalsmeer beschikt na melijk over een eigen contro leapparaat, bestaande uit een boot en drie controleurs; Lei muiden beschikt momenteel noch over mankracht, noch over materieel. De naleving van bepalingen in het gebied zouden indien de grenswij ziging wordt doorgezet slechts uitgevoerd kunnen worden via een omweg over het grondgebied van een ande re gemeente. Het gemeentebe stuur van Leimuiden verkiest de grenswijziging te beperken tot het grondgebied van de provinciale weg met tuinen en erven aan de Burgemeester Bakhuizenlaan. ZOETERWOUDE De Stichting Oud-Zoeterwou- de houdt op 6 september Belgen bezoeken Het Waterbos RIJNSBURG Op verzoek van de Belgische overheid bezoekt een afvaardiging uit de gemeente Kortrijk vrijdag en zaterdag het Rijnsburgse zwembad Het Waterbos. De belangstelling van de delega tie gaat vooral uit naar de gymnastieklessen voor aan staande moeders die in het zwembad gegeven worden. De zwangerschapsgymnas- tiek in het water is vooi het eerst in Rijnsburg uitge voerd. Bovendien hebben de Rijnsburgse fysiotherapeute mevrouw L. Witmaar en di recteur Wil Janssen van het complex hier twee jaar gele den een boek over geschre ven. De Belgische gasten ko men tevens het „warm-wa- ter-programma" van Het Waterbos bekijken en de para-medische activiteiten een excursie naar Delft. Opgeven bij voorzitter A. C. J. Duindam (tel. 071- 894080) of bij secretaris mevrouw De Bruijn-van der Salm (tel. 01715-2448). Verder staat een tentoonstel ling over het geslacht Szwie- ten in de periode oktober/no vember op het programma. Deze tentoonstelling wordt ge houden in oudheidskamer Suetanborgh aan de Noord- buurtseweg vanwege het 10-ja- rig bestaan van de vereniging Szwieten. Het jongste nummer van Sue- tan, het informatieblad van Oud-Zoeterwoude, is vrijwel geheel gewijd aan het geslacht Szwieten. Het geslacht is af komstig van het huis S/Zwie- ten onder Zoeterwoude, gele gen in de omgeving van de linker Rijnoever, daar waar de Zwiet of Weipoortsevliet in de Oude Rijn stroomt. Ter plekke bevindt zich momenteel com plex van Heineken. Het twee de lustrum van de vereniging Szwieten zal gevierd worden met een reünie op het Heine- kenterrein. De expositie in Suetanborgh omvat schilderij en, tekeningen, oude aktes, originele lakstempels en een zeer fraai model van het Gal joen „Zwieten" uit 1639. Niek Dames uit Lisse heeft de afgelopen dagen niet over gezelschap te klagen gehad. Het begon met het onverwachtse aanvliegen van een verre gast, een Blonde Ruiter uit Amerika. Deze in Ne derland uiterst zelden geziene vogel had het voorzien op het waterrijke weiland van Niek Dames aan de Loosterweg-zuid. Toen het verschijnen van de geelbruine vogel op hoge poten zaterdag eenmaal door vogelliefhebber René van Rossum uit Katwijk gesignaleerd was, ging het bericht van deze bijzondere waarneming als een lopend vuurtje rond. Diezelfde dag al stonden er zo'n tachtig waarnemers te posten langs het weiland van Niek Dames. De volgende dag was het nog voller. Gewapend met verrekijkers, fototoestellen en telelenzen probeerden een paar honderd vogelken ners een glimp van de Blonde Ruiter op te vangen. „Het is een constant komen en gaan van mensen uit heel Nederland", aldus Dames. „Er zijn zelfs mensen uit België op afgekomen". Twee en een half hectare van het weiland van de Lissenaar staat momenteel geheel onder water. „Dat is een nieuwe manier die veel gebruikt wordt voor de bestrijding van schimmels en onkruid. Daar komen ook veel watervogels zoals grutto's en strandlopers op af. Vanochtend werd ik gewekt door de lepelaars", aldus de „gastheer" van de gevlekte Amerikaanse vogel. het regionale project is door het Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijn streek (IGOR) mede na mens enkele Rijnstreekge meenten bij de provincie ingediend. Het is de bedoeling dat de plaatselijke centrale post alarmering in Alphen tot een regionale centrale post wordt omgevormd. De post blijft bij de Alarmcentrale van de Al- phense brandweer, waar ook sinds 1980 de Centrale Post Ambulancevervoer voor de Rijnstreek is gevestigd. De capaciteit van de Alphense post wordt nu zodanig uitge breid, dat niet alleen de alarm installaties van ouderen in Al- 'phen, maar ook die van oude ren van Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsater- woude en Zevenhoven daarop kunnen worden aangesloten. Dit brengt een belangrijke kostenbesparing met zich mee, omdat er geen lokale posten in de gemeenten meer nodig zijn. Wellicht zullen in de toekomst ook andere Rijnstreekgemeen ten worden aangesloten. De capaciteit is daarop berekend. De omvorming zal naar ver wachting komend najaar gere aliseerd worden. Publinet ook in Wassenaar WASSENAAR De firma Publinet heeft, onder voorbe houd van goedkeuring door de gemeenteraad, toestemming gekregen haar diensten uit te breiden tot in Waesenaar. Het gaat om een „gouden gids" die eigenaren van teletext appara tuur er vra de tv op kunnen naslaan. Volgens de Wasse- naarse wethouder van finan ciën C.P.M. Barning bestaat de mogelijkheid dat hierdoor op iets langere termijn de Wasse- naarse kabeltarieven enigszins zullen dalen. Landelijk bezien heeft vijftien percent van de bevolking teletext in huis. Gis teravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie fi nanciën werd geopperd dat dit getal in Wassenaar hoger ligt. Zwem vierdaagse Het Bollenbad in Noordwijk is één van de plaatsen waar van 20 tot en met 23 augustus de nationale zwemvierdaagse wordt gehouden. Anders dan vroeger start de zwemvier daagse nu op woensdag in plaats van maandag. Zaterdag is de laatste dag met feestelij ke slotactiviteiten als een mo deshow, een demonstratie kunstzwemmen en een schuim bad. Deelnemers kun nen dit jaar ook 's ochtends van 7.00 tot 8.00 uur terecht in het binnenbad. Van 16.00 tot 20.00 uur kan men baan tjes trekken in het buitenbad. Op zaterdag is het binnenbad van 12.00 tot 13.00 uur geo pend en het buitenbad van 13.00 tot 16.00 uur. De deelna mekosten bedragen 7,50 per persoon. Volwassenen zwem men iedere dag 500 meter en kinderen 250 meter. Maandag 25 augustus is reservedag, voor het geval men op éen van de avonden verhinderd is. Wandeling Voor de laatste maal deze zo mer wordt er woensdagavond een door gidsen begeleide wandeling gehouden door het duingebied Berkheide bij Katwijk. De wandeling, ge organiseerd door het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie, begint om half acht bij de Soefi-tempel. Deelname is gratis. j Volleybal De Sassenheimse Volleybal vereniging V.C.S. heeft een conditiegroep opgezet: het programma omvat warming- up, een algemene training en op het eind volleybal. Deze groep traint dinsdagavond van half tien tot elf uur. Ie dereen kan meedoen. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot Hennes Claassen, tel. 02522-15200. Bijbel De Sassenheimse reformato rische kerken organiseren in de herfstvakantie een vakan tie-bijbelclub in het Jeugdhuis aan de Julianalaan. De club bijeenkomsten worden gehou den van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00. De jeugd van vijf tot en met twaalf jaar kan er er naast het lezen van de bijbel ook crea tief bezig kunnen zijn met te kenen en kleuren, terwijl er ook aan zingen wordt gedaan. Het organiserend comité, uit gaande van de evangelisatie commissie, heeft dringend vrijwilligers nodig voor de uitvoering van het geheel. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot me vrouw Rikkers, tel. 02522- 10327. Expositie Galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond ex poseert tot en met 30 augustus keramiek van Elly Parnt uit Krimpen a/d Lek en experi mentele etsen en aquarellen van Janny Endstra-Docters van Leeuwen uit Nieuwkoop. Het keramiek is eenvoudig van lijn maar karakteristiek. Opvallend zijn de vogelplas tieken. De experimentele et sen hebben een abstract ka rakter maar evenals bij de aquarellen is het plassenge- bied herkenbaar als inspira tiebron. De galerie is geopend op dinsdag van 19-21 uur, woensdag van 10-12 uur en 14-16 uur, donderdag, zater dag en zondag van 14-16 uur. Wandeling De Leidse IVN organiseert deze en volgende week woensdag zomeravondwande lingen op het landgoed Oud Poelgeest in Oegstgeest. De wandelingen in dit typische Engelse landschap beginnen om 19.30 uur bij het hek aan de Laan van Oud Poelgeest en duren anderhalf uur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11