Leiden bereikt mijlpaal in woningbouw ficidaeSomo/rit De Leidse Courant is een krant met prima service STAD OMGEVING ELMI werkt aan de herontdekking van overhemd Reünie MSG WEEK EINDE M ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 C-!C\ ;an steekt eigen oning in brand IDEN Een 44-jarige bewo- van de Hoflaan heeft gister dag zijn eigen huis in brand token. De man stak in ver- lillende hoeken van de woon- ner in zijn flat kranten in nd, waarschuwde de buren en brandweer en ging zelf ook j huis uit. De brandweer die op jwel direct ter plaatse was. het vuur snel te blussen. Er ird echter toch nogal wat scha- aan de kamer aangericht. Het de politie nog niet helemaal idelijk waarom de man tot zijn 3d kwam. Gespreksgroep over adoptie LEIDEN In het komende najaar be ginnen enkele FIOM-bureau's met ge spreksgroepen voor geadopteerden en voor vrouwen die in het verleden hun kind ter adoptie hebben afgestaan. FIOM houdt zich van oudsher bezig met het begeleiden van vrouwen en/of echt paren die een kind ter adoptie hebben afgestaan. De laatste tijd komen ook steeds meer geadopteerden bij de bu reaus van deze organisatie om hulp bij het opsporen van hun natuurlijke moe der. In gespreksgroepen kan men met elkaar over de problemen spreken. Na dere informatie is onder meer te ver krijgen op tel. 071-144715. Offerfeest in buurthuizen LEIDEN In het Buurtcentrum 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 wordt zaterdag 30 augustus het Offerfeest van de Islamieten gevierd. Tijdens dit feest is er Turks, Marokkaans en Nederlands eten en treden er muziek- en dansgroepen van verschillende nationaliteiten op. Het feest begint om vijf uur 's middags en duurt tot ongeveer elf uur s' avonds. Voor de kinderen worden er speciale activiteiten georganiseerd. In clubhuis De Mirt aan de Driftstraat 47 wordt za terdag 6 september tussen 18.00 en 23.00 uur een offerfeest voor vrouwen van alle nationaliteiten gehouden. Tijdens het feest is er eten en muziek en voor de kinderen zijn er speciale activiteiten. Hoewel het offerfeest eigenlijk alleen voor Mos lims is, is het feest in de Mirt juist bedoeld voor alle geïnteresseerden. Doel van de bijeenkomst is om meer begrip voor eikaars culturen te krijgen. De toegang is gratis. BURGEMEESTER C. GOEKOOP VERRICHT OPENING NIEUW GEBOUW LEIDEN Eén van de weinige, van oudsher Leidse confectiebedrijven, die de Sleutelstad altijd trouw zijn gebleven en de woelige jaren zestig heb ben overleefd, is het con fectiebedrijf ELMI. Door een nieuwe formule waar bij vooral de marketing de aandacht heeft en wordt ingespeeld op ontwikke lingen in de mode, heeft het Leidse bedrijf het hoofd boven water weten te houden. iftO.OOOSTE WONING DIT JAAR OPGELEVERD "^LEIDEN De gemeen- te Leiden heeft een mijl- r* paal in de woningbouw gl bereikt. In de loop van dit jaar werd de tO.OOOste woning ge bouwd, een feit dat met M de nodige feestelijkhe- 82 den zal worden om kleed. Dinsdag 26 au- gustus opent wethouder ~™*D. Tesselaar in de Open bare Bibliotheek in de J"j Nieuwstraat een ten- 717 toonstelling over de ont wikkeling van de wo- ^"ningbouw in Leiden. Niemand weet precies of dat nu juist de 40.000-ste woning was, maar voor het idee is een pand aan de Sionsteeg daartoe aangewezen. De Leidse kunstenares Jacqueli ne Ravelli verfraaide het voor deze gelegenheid met een kunstwerk dat dinsdag door de bewoners zal wor den onthuld. Genodigden hebben dan al een twee uur durende wandeling langs verschillende nieuwbouw projecten achter de rug. De woningbouw heeft voor al de laatste vijftien jaar snel om zich heen gegrepen. Be droeg het aantal woningen in 1970 nog geen 30.000, grootschalige projecten als de Merenwijk en later de Stevenshof joegen dat aantal snel omhoog. Ook de omvangrijke nieuw bouw in de binnenstad heeft bijgedragen tot deze mijlpaal voor de Leidse woningbouw. Plannen om open gaten vol te bouwen droegen er toe bij, dat de leegloop in de bin nenstad werd gestopt en het inwonertal binnen de singels sedert enkele jaren weer langzaam stijgende is. Al deze bouwactiviteiten hebben er niet toe geleid dat het aantal woningzoekenden is verminderd. Dat komt omdat de woningbezetting in de loop van deze eeuw ern stig is teruggelopen. Woon den vroeger gemiddeld zo'n 5,5 personen in één huis, momenteel bedraagt het ge middelde niet meer dan 2,6. Een aantal dat vermoedelijk nog zal blijven dalen. Als het feestje dinsdag achter de rug is, rest de woningbouwers dan vol goede moed weer aan de slag te gaan. Op naar de 50.000ste. Informatiemarkt Tientallen organisaties en instellingen stopten gisteren ruim tweeduizend eerstejaars studenten boordevol informatie. Dat gebeurde op een daartoe op het Rapenburg geïnstalleerde informatie markt in het kader van de kennismakingsweek, El Cid genaamd. De studenten konden zich op een breed vlak oriënteren. Niet alleen sportclubs en gezelligheidsverenigingen gaven informatie over hun mogelijkheden, maar ook de Nederlandse Spoorwegen over goedkoop sporen en de NVSH over anticonceptie. Gisteravond werd de introductieweek afgesloten met een groot feest in de Pie terskerk. Inmiddels is zelfs sprake van een gezond bloeiend bedrijf dat gisteren haar nieuwe pand aan de Rooseveltstraat 18 offi cieel liet openen door burge meester C. Goekoop. Ook Goe- koop onderstreepte in zijn ope ningsspeech dat „ELMI op tijd met zijn tijd en de mode is meegegaan". De burgemeester verrichtte de officiële opening door een schildering van de kunstenaar Harry Verboket op een electriciteitshuisje bij de ingang'van het bedrijf te ont hullen. ELMI begon in juni 1936 in Leiden met een winkel en een groothandel in textielproduk- ten. Nog in datzelfde jaar ver kocht directeur H. Lens zijn zaak en begon aan de Nieuwe Rijn een produktiebedrijf in overhemden met de naam De Eerste Leidsche Manifacturen Industrie (ELMI). Er waren toen 25 werknemers in dienst. De confectie-industrie gedijde in de na-oorlogse jaren erg goed en ook ELMI breidde uit. In 1953 opende de toenmalige burgemeester Van Kinschot een nieuw bedrijf aan de Trekvlietweg (nu Lammen- schansweg). Midden jaren '50 werden door het Leidse bedrijf in de Bene lux de eerste No-Iron over hemden geïntroduceerd en het latere merk El-Mior werd ge creëerd. Daarna volgde de Bel- O-Fast overhemden en wer den Deno en LaKerko overge nomen. Weer later werd het merk Fifth Avenue voor de jonge modebewuste man en Patts Boum voor kinderkle ding geïntroduceerd. In 1984 begon ELMI met het in licen tie produceren van Van Gils shirts. Sinds kort heeft ELMI ook sportkleding in haar pak ket, namelijk hockey-polo's van Trigon Sport. ELMI exporteert inmiddels naar de Benelux, Denemar ken, Zweden, Frankrijk, Grie kenland, Ierland, Engeland en Duitsland en levert uniforms hirts en blouses voor de KLM, Van der Valk restaurants, de gemeente Amsterdam, de In- terhostess School in Den Haag en de politie in Lausanne Zwisterland. Haar omzet be draagt tussen de 20 en 40 mil joen per jaar. Tot de zestiger jaren groeide ELMI uit tot een bedrijf met 700 werknemers en met vesti gingen in Steensel, Hoogeveen en twee in Leiden. Na de zesti ger jaren ging het echter snel bergafwaards met de confec tie-industrie. Er werd zoals dat heet minder kleding „geconsumeerd". In tien jaar tijd kocht de consument zeker vijf miljoen overhemden min der. Grote industriën lieten de confectie in het Verre Oosten fabriceren vanwege de lage loonkosten, waardoor ook de produkten laag geprijsd kon den worden. De concurrentie werd moordend en vele wat kleinere confectie-industriën legden het loodje. ELMI zocht met verschillende andere mid delgrote confectiebedrijven produktiemogelijkheden in de Oostbloklanden. Op die ma nier werden de loonkosten ge drukt en werd toch een hoog waardig produkt geleverd ELMI heeft dit systeem inmid dels geperfectioneerd en zorgt met zijn huidige 70 overgeble ven werknemers in Leiden nog alleen voor de inkoop, het ontwerpen, de keuze van het materiaal en vooral marke ting. Om het overhemd weer in de lift te krijgen is enkele maan dengeleden, tijdens het vijftig jarig bestaan van ELMI, een symposium over dit kleding stuk gehouden. Duidelijk was dat er vooral naar de consu ment geluisterd moet worden en die vond dat het overhemd over het algemeen slecht ge presenteerd werd en dat speci alisatie een goede ontwikke ling zou zijn. Ook bleek dat veel vrouwen de kleding voor hun man kopen. Daarom zou den ook herenzaken meer moeten inspelen op het koop gedrag van vrouwen. De sug gestie, die burgemeester Goe koop vorig jaar bij het slaan van de eerste paal deed, om overhemden voortaan zonder spelden en toch netjes te pre senteren, is inmiddels door ELMI overgenomen. Goekoop ontving het eerste exemplaar gistermiddag uit handen van de huidige directeur drs. H. Lens. LEIDEN De vereniging van oud-leerlingen van het MSG (Mathesis Scientiarum Genetrix) houdt ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan een reünie op zaterdag 20 sep tember in de aula van de school aan de Dieperpoellaan. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de heer J.C. Warmerdam, tel. 01717-4376. let bijdragen van Frank lurman, Willem Buijteweg, iuI van der Bijl, Marcel Ge- auff en Gert Visser. Foto: fejo Ringers. relukkig )e Wassenaarse burgers zijn eestelijk een stuk minder renwichtig dan de rest van e Zuidhollandse bevolking, i eea afgelopen week ver benen notitie over de ge- Dndheidszorg in Wassenaar aan cijfers over opnamen in sychiatrische inrichtingen 'aar dat uit blijkt. In 1985 'erden er gemiddeld per onderd Wassenaarders 4,26 •genomen in een kliniek, iet provinciale opnamecijfer 2,07 per honderd inwoners. )ver de oorzaak van die af- 'ijkende getallen wordt niet [erept. Maar die laat zich na- ïurlijk vrij gemakkelijk ra- en, zodra je die andere afwij- ende tabel van Wassenaar oor je hebt: die van het ge middelde inkomen. Een oud lederlands spreekwoord be wijst zijn andermaal zijn 'aarheidsgehalte: geld maakt iet gelukkig. Leeg (1) De gemeente Oegstgeest le- 'erde eind 1985 een woonwa- [enkampje op met zeven standplaatsen. De gemeente jdeed daar wat langer over dan de provincie zich had voorgesteld, maar het resul taat mocht er wezen. Een klein paradijsje, boven de kruising Haarlemmerstraat- weg/Haas wij klaan in aanleg, van alle gemakken voorzien. Ondanks deze gunstige om- standigheden heeft nog geen safcnkel woonwagengezin uit iet Leidse kamp de weg ge vonden naar Oegstgeest, on- danks inspanningen van het gemeentebestuur om zoveel mogelijk aan de eisen te vol- doën. Er werd bijvoorbeeld r een sloot gedempt en de ge luidswal, opgeworpen om het geluid van de rijksweg 44, die op 300 meter ligt te verminde ren werd op verzéek een stuk kleiner gemaakt. De gemeen te heeft naar schatting 850.000 gulden aan het kamp uitgege ven. De woonwagenbewoners prefereren echter nog altijd het gezellig volle Leidse kamp aan het Trekvaartplein boven het exclusieve Oegstgeester kampje. En Oegstgeest zit dus alweer ruim een half jaar opge scheept met zeven ongebruik te peperdure staanplaatsen. Tot nu toe hebben alleen een paar illegalen begin januari gebruik gemaakt van het kamp. Die zijn er door de ge meente vanaf geknikkerd en sinds die tijd is het kamp voorlopig ontoegankelijk ge maakt. Leeg (2) Burgemeester S.H. Scheenstra is niet gelukkig met de ont wikkelingen rond het Oegst geester kamp, die kapitaals vernietiging in de hand -wer ken. En dan te bedenken dat drie jaar geleden nog door woonwagenbewoners in Oegstgeest actie werd gevoerd voor een kamp. De provincie cjwong de gemeente toen nog bijna een tijdelijk kamp af. Het was moeilijk daarvoor een geschikte plaats te vinden en burgemeester Scheenstra wist te bereiken dat de ge meente uitstel kreeg van de provincie, omdat er schot kwam in de voorbereidingen van de aanleg van het defini tieve kamp. Toen al werd de huidige plaats van het kamp door de actievoerende woonwagenbe woners niet geschikt bevon den. Het was te afgelegen en het lag te dicht bij de rijks weg, zo werd gezegd. Liever hadden de woonwagenbewo ners een kamp naast zwem bad Poelmeer gehad, waar ook een bëtere integratie met de bevolking mogelijk was ge weest, maar die plaats kwam uit oogpunt van het bestem mingsplan niet in aanmer king. Inmiddels lijkt de ligging van het kamp niet meer het groot ste bezwaar te zijn. Het woon wagenschap en de Leidse wethouder Hans de la Mar zullen niettemin al hun over redingskracht moeten gaan aanwenden om het Oegstgees ter kamp vol te krijgen, want de provincie begint langza merhand het geduld te verlie zen. Maar wellicht niet ge treurd als het kamp toch on bezet blijft: Oegstgeest kan er misschien een zeer exclusieve camping van maken. jl Scheepvaart gestremd voor vaartuigen hoger dan 90 m. op 18-8 en 8-9-86 van 08.00-15.00 h van 21/8 te 08.00 h t/m 26-8-86 te 18.00 h van 11/9 te 08.00 h t/m 16-9-86 te 18.00 h het Lammenschans- plein is nog niet achter de rug of de provincie Zuid- Holland heeft al weer een nieuwe klus in Leiden op het oog. De Hooghkamerbrug is de komende weken het onderwerp. Het lijdend voorwerp is in dit geval niet zozeer het autoverkeer maar vooral de scheepvaart. Gelukkig is men zo vriendelijk daar tijdig op te wijzen. Al zullen alleen de kapiteins van schepen met wel zeer kolossale afmetingen er van onder de indruk zijn. „In het afgelopen jaar heeft omroep Rijnland tv met een grote frequentie Uitzendingen verzorgd die zich in een steeds grotere regionale be langstelling mogen verheu gen". Aldus de eerste zinnen van een persbericht van Om roep Rijnland, waarmee voor vanavond een televisieuitzen ding wordt aangekondigd. Bij het lezen van een dergelij ke inleiding zal de belangstel lende televisiekijker zich af vragen wat hij in het afgelo pen jaar dan allemaal wel niet heeft gemist. Welnu, dat is heus niet zo veel geweest. Want de schrijvers van het persbericht hebben de wens de vader van de gedachte ge maakt. Maar dat gebeurt wel meer bij Omroep Rijnland. Band (1) Het Zuidportugese stadje La gos wil een stedenband opzet ten met Wassenaar. Burge meester Piet Heijn Schoute gaat komende herfst naar het zonnige zuiden om met de no tabelen aldaar te overleggen hoe de vriendschapsbanden het best tot hun recht komen. De Portugezen noemen het verzoek „een uitnodiging tot verzustering". Ze willen als nieuwbakken lid van de Eu ropese Gemeenschap de mede-Europenen direct in een hartstochtelijke houd greep nemen. De Wassenaarse politiek lijkt bepaald warm te lopen voor de stedenband. Letterlijk wel te verstaan. Want een bezoek je aan een zustergemeente waar over het algemeen de zon de gehele dag schijnt, is natuurlijk nooit weg. En re ken maar dat er wat uitgewis seld gaat worden. Piet Heijn Schoute staat al te trappelen om in oktober een eerste be zoekje aan de Algarve af te leggen, waar het weer dan ongetwijfeld een stuk lekker der is dan hier-. Onheuse gedachten over het fenomeen stedenband, zullen de Wassenaarse politici direct uitroepen. Onderling begrip kweken, daar gaat het om. En begrip zal er zeker zijn, want Lagos schijnt op Wassenaar te lijken. Dat verklaarde althans de Portugese ambassade, waar het Wassenaars gemeentebe stuur na de brief uit Portugal eens voorzichtig informeerde waar Lagos nu precies lag. Band (2) Welke employé van de Portu gese ambassade dat ook ver klaard heeft, hij of zij zal waarschijnlijk nooit in Lagos geweest zijn. Of nooit in Was senaar, dat is natuurlijk ook mogelijk. In elk geval, Lagos lijkt net zo veel op Wassenaar als Tiet- jerksteradeel op Honolulu. Vergeefs zal men in de Portu gese stad zoeken naar statige lanen met dure villa's. Of in komens die een eind boven het landelijk gemiddelde lig gen. Een duur attractiepark is er niet, evenmin een leeggelo pen dierentuin. En de Portu gezen die er geaffecteerd spreken zijn op de vingers van één hand te tellen. Wat is Lagos dan wél? Een toeristisch plaatsje, dat gedu rende een groot deel van het jaar overspoeld wordt door voornamelijk jonge toeristen. Met een rugzak achterop ko men ze dagelijks met honder den tegelijk aan op het sta tionnetje van Lagos. Om 's a- vonds gretig onder te duiken in een van de talrijke kroe gen. De vissers van het dorp treffen elkaar overdag op de visafslag aan de boulevard, 's Avonds wordt er in de stra ten van het centrum druk ge flaneerd. Kortom, de overeenkomsten zijn minimaal. Wat Wassenaar en Lagos wel gemeenschappe lijk hebben is de status van kustgemeente. Maar om de gemeenten dan direct „rede lijk vergelijkbaar" te noemen gaat wat ver. Dan zou ook het Noorse Vardo aan de Barentz- zee een vergelijkbare en be gripvolle zustergemeente kunnen zijn. Maar het Wasse naarse begrip gedijt waar schijnlijk niet zo in Siberische temperaturen. Broekpak De emancipatie schrijdt ge staag voort. Gelijke rechten van man en vrouw worden algemeen erkend, uitvoering daarvan in de praktijk kost her en der echter nogal wat moeite. In het AZL bijvoor beeld, waar men het afgelo pen jaar gediscussieerd heeft over de kleding die de dames en heren verpleegkundigen van bedrijfswege toebedeeld moesten krijgen. Mannelijke verpleegkundigen kregen van oudsher een broek en een jasje uitgereikt, de dames kregen de beschik king over de traditionele jurk. De dameskleding had de pret tige bijkomstigheid dat het goedkoper was. Het wassen van de kleding wordt name lijk stuksgewijs in rekening gebracht, die ene jurk valt daardoor de helft goedkoper uit dan de tweedelige manne lijke outfit. Niet dat de.dames in het zie kenhuis geen broek mochten dragen, dat zou weinig eman cipatorisch zijn. Maar de broek moest wel voor eigen rekening aangeschaft worden. Totdat vorig jaar één van de slachtoffers de directie van het ziekenhuis op deze grove onrechtvaardigheid wees. Die, na advies van de emancipatie commissie (men moet in dit soort zaken niet lichtvaardig optreden) tot ingrijpen be sloot. Binnenkort zal het pakket dienstkleding dan ook wor den uitgebreid met een broek- pak. Hetgeen zo veel wil zeg gen dat de vrouwen mogen kiezen uit de jurk of de broek met jasje. Een ongetwijfeld juist besluit al wijst de weinig kordate besluitvorming er op dat de emancipatie nog een langdurige weg te gaan heeft. Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9