De plotselinge aftocht van Joop van der Rei jden BENDE VAN NUVEL BLIJFT RAADSEL Gandhi denkt Sikhs te ontmoedigen BINNENLAND/BUITENLAND CetdóegotvKuii ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986PAGINJ (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het onderzoek naar de Bende van Nijvel, die jarenlang Belgie onveilig maakte met zinloze roofovervallen op met name su permarkten en daarmee zeker 27 dodelijke slachtoffers maakte, zit muurvast. Dat is te concluderen uit het feit dat de raadkamer van Nijvel van plan is de hoofdver dachte, de voormalige rijkswach ter Michel Cocu, vrij te laten. Om dat het parket daartegen geprotes teerd heeft, zal die beslissing pas over veertien dagen vallen. Bij de aanhouding van Cocu, een half jaar geleden, dacht de Belgi sche justitie het brein achter de bende te pakken te hebben. Hij zou ervoor hebben gezorgd dat de bende in een steeds andere samen stelling hetzelfde soort misdrijven pleegde en dat er steeds weer ali bi's voor de leden voorhanden wa ren. Twee jaar geleden arresteerde men Cocu ook al. Hoewel de ex- -rijkswachter toen aanvankelijk bekende deel uit te maken van de Bende van Nijvel, trok hij zijn be kentenis in en moest men hem vrijlaten wegens gebrek aan be wijs. Het lijkt erop dat de Belgische jus titie ook nu weer onvoldoende be wijs kon verzamelen om de Bende te ontmaskeren. Daar komt bij dat de verschillende onderdelen van de politie de gewoonte hebben el kaar bij een onderzoek niet alleen in de weg te lopen, maar ook moedwillig tegen te werken. Tegen zes anderen, die er even eens van verdacht worden lid te zijn geweest van de Bende, zijn de bewijzen ook niet erg sterk. Zij zullen de dans evenwel niet ont springen, omdat zij als leden van andere benden bewijsbare over vallen hebben gepleegd. Een on derzoek naar de aanslag op het Luikse paleis van justitie, waarbij op 6 december vorig jaar één dode viel, is inmiddels wel vastgelopen. Het is vrijwel zeker dat de terreu rorganisatie CCC, waarvan de kopstukken nu in hechtenis zitten, er niet de hand in heeft gehad. Vermoedelijk heeft een andere groepering het gemunt op minister van Justitie Jean Gol, die op de bewuste dag een bezoek aan het justitiepaleis bracht, maar te laat arriveerde. Slechts vijf jeugdherbergen worden gesloten AMSTERDAM Het bestuur van de NJHC, de Neder landse Jeugdherberg Centrale, heeft besloten minder jeugdherbergen te sluiten dan eerder was geraamd. In maart maakte de NJHC bekend in het kader van een reor ganisatie elf van de 50 jeugdherbergen te zullen sluiten. Dat zijn er nu vijf geworden. Het plan is al aan de onder nemingsraad en vakbond voorgelegd. Gesloten worden de jeugdherbergen in Amersfoort, Ernst, Overveen, Putten en Vaals. Over de toekomst van de jeugdherberg in Schoorl wordt nog gesproken. In totaal heeft de NJHC twee nieu we jeugdherbergen in gebruik genomen, een in Domburg en een in Bergum en in Maastricht wordt er een gebowd. Op het programma staan nog drie nieuwe, in Hoorn, Haar lem en Amsterdam. De jeugdherberg werkt al geruime tijd aan een nieuw, modern gezicht. Zo is de leeftijdsgrens (35 jaar) losgelaten en is het verplichte lidmaatschap voor groepsbezoek vervallen. In totaal registreert de NJHC 700.000 overnachtingen per jaar. Leerstoel bepleit voor geschiedenis Nederlands-Indië NIJMEGEN Er moet zo snel mogelijk een le stoel worden ingesteld in de geschiedenis van voormalig Nederlands-Indië. Daarvoor pleitte 1 lonel b.d. R. Boekholt tijdens een bijeenkomst gelegenheid van de beëindiging van de Japai overheersing in Zuidoost-Azië op 15 augustus 19 Voor de slachtoffers van de Japanse bezetting v de capitulatie op 15 augustus 1945 geen bevrijdii Er was in Indië een revolutie uitgebroken en kampleven ging zowel voor burger als militair r maandenlang aoor. Volgens voorzitter Boekh van de Stichting Herdenking 15 augustus 1! werd daarom gisteren niet de bevrijding van 1 derlands-Indië herdacht maar het grote aan slachtoffers van de Japanse bezetting. In Enschede werd gisteren het officiële einde v de Tweede Wereldoorlog herdacht in het BIijd< steinpark in bij het Indië-monument. „Nee, dan mijn ambtenaren! Zeer aandoenlijke epistels heb ik ontvangen DEN HAAG „Afgezien van Elco Brinkman, met wie ik vier jaar op WVC heb gezeten, zijn er maar twee oud-collega's die leuk en menselijk op mijn heengaan als staatssecre taris hebben gereageerd. Onno Ruding en Henk Koning. Zij schreven me ieder een uiterst hartelijke brief. Verder heeft nie mand iets laten horen. Ook Ruud Lubbers niet en evenmin Piet Bukman, die ik toch al zo'n vijftien jaar ken. Zelfs geen tele- Oeverloos Terwijl de ex-staatsse cretaris met de ene hand frunnikt aan het touwtje van z'n zwembroek en met de andere zijn Sia mese poes streelt die zich tegen z'n blote kuit heeft gevlijd, blikt hij terug op zijn ervaringen met de Tweede Kamer. „Daar heerst een cultuur waarvan ik vaak heb ge dacht: moet dat nou?". Al die oeverloze commis sievergaderingen, vaak van 's morgens elf tot 's avonds elf. En die tijd werd helemaal volge praat. Vaak dacht ik al na een uur of twee, drie: Nou hebben we het wel gehad. Nu is het onder werp al voldoende uitge kauwd. Maar nee hoor, dat ging maar door. En daarna kwam vaak de hele handel weer terug in een plenair debat. Volgens mij zou de Ka mer heel wat efficiënter kunnen werken". foontje met „Sorry, Joop", helemaal niets. „Ik kreeg nog wel een net briefje van de waarnemend voorzitter van het CDA, Fleers, en ook iets van fractie leider Bert de Vries. Vier re gels. En dat was het, althans wat de mensen uit de politiek betreft. Nee, dan mijn ambte naren! Zeer aandoenlijke epis tels heb ik ontvangen. Daar springen soms de tranen van in je ogen". De 59-jarige Joop van der Reijden, voormalig staatssecre taris van WVC. zit slechts ge kleed in een zwembroek op het terras achter zijn huis. Het water druipt nog van zijn huid omdat hij zojuist z'n zwembad ontstegen is. Op zo'n druk kend warme dag als deze ver kwikt een frisse duik lichaam en geest. Er is trouwens tijd genoeg voor ontspanning. De man die na vier jaar politieke arbeid door links en rechts werd geprezen om zijn kunde en z'n onconventionele manier van optreden en die op de no minatie stond om minister van Volksgezondheid te worden, is nu ambteloos burger. „Enkele weken voordat het tweede kabinet-Lubbers aan trad wist ik al dat ik er niet meer bij zou zijn. Ik heb m'n bureau volledig opgeruimd en alles afgehandeld wat nog ge daan moest worden. Truus, m'n secreteresse, was hoogst verbaasd, maar ik zei: „Ik voel m'n einde naderen. Weg met die boel". „Er is in het CDA lange tijd sprake van geweest dat Brink man niet op WVC zou terug keren, maar kamerlid zou worden. In dat geval maakte ik een kans op het minister schap. Ik heb over mijn eigen positie ook enkele malen met Lubbers gesproken. Om ver- Sport verslaggevers „Mijn sportbeleid is niet altijd uit de verf geko men omdat sportverslag gevers vaak niet begre pen wat ik bedoelde. Tij dens een etentje dat ik gaf in de Dominicaanse Republiek voor leden van het IOC, het Interna tionaal Olympisch Co mité, had ik het slechts summier over Amster dam en de Olympische Spelen van 1992. Ik zei dat ik uiteraard niets hoefde te vertellen over de geschiktheid van onze hoofdstad, omdat men natüürlijk allemaal wel wist dat wij de beste ac commodaties hebben, het best kunnen organise ren, enzovoorts". In plaats daarvan sprak ik over dè twee grote be dreigingen voor de sport: het vandalisme en de do ping. Eén van de IOC-le- den was zo ontroerd dat hij mij met tranen in de ogen bedankte. Zo'n aan pak zijn die lui niet ge wend, hè. Maar ja, de meeste voetbalverslagge vers pakken dat niet op. Zulke jongens zijn eigen lijk alleen maar geïnte resseerd in de vraag of de bal in het net komt. En de ongebruikelijke manier waarop ik recla me maakte voor Amster dam, daar snapten ze he lemaal niks van". schillende redenen vond ik dat Volksgezondheid door een mi nister moest worden gedaan en niet meer door een staatsse cretaris. Maar uiteindelijk koos Ruud toch voor Brink man als minister. Hij wilde de oude ploeg zoveel mogelijk in tact laten. Volgens mij ziet Ruud in Elco iets van zichzelf. Hij beschermt hem min of meer. Ruud is immers inder tijd ook heel jong en veelbelo vend als minister begonnen. Als staatssecretaris wilde ik niet terugkomen, dat wist Lubbers. Bovendien had ik al geruime tijd irj de gaten dat de VVD Volksgezondheid claim de. Dick Dees werd als kandi daat-staatssecretaris naar vo ren geschoven". Winsemius „Eén keer heb ik gedacht dat het toch allemaal nog anders zou worden. Toen ging het ge rucht over het Binnenhof dat Pieter Winsemius naar WVC zou gaan. Er was sprake van het duo Winsemius-Van der Reijden. Toen heb - ik Pieter gebeld en hem gevraagd of dat waar was, wapt in dat geval had ik, om zorgvuldig te zijn, opnieuw mijn standpunt wil len bepalen. Maar het bleek niet te kloppen. Ik heb Lub bers uiteindelijk nog gezegd dat ik wel zin had in de post van staatssecretaris voor bui tenlandse handel. Dat ging ook niet door vanwege de oude bloedgroepen-theorie van het CDA. Die baan moest naar ie mand van ARP-huize en ik ben nu eenmaal uit de CHU afkomstig". „Eigenlijk zijn er drie oorza ken die ertoe hebben geleid dat ik nu geen bewindsman meer ben. De keus van Lub bers om Brinkman te handha ven is er maar één van. Maar eigenlijk begon het allemaal al in het voorjaar, toen mijn goe de collega Koos Rietkerk over leed. In het kabinet, maar ook in zijn eigen partij was Koos een zeer stabiliserende factor. Na zijn dood gingen bij de VVD de poppen aan het dan sen. Het hele plaatje werd om gegooid. De Korte kwam in het kabinet en in de VVD ont stond een interne machtsstrijd met als resultaat dat er voor Ed Nijpels een ministerspost gevonden moest worden". „Ik vermoed dat het uitlekken van een interne notitie die ik had gemaakt over het toekom stige volksgezondheidsbeleid ook heeft bijgedragen tot mijn afscheid, uit de politiek. Jullie Zoen van Ria Beckers „Mijn allereerste con frontatie met de Tweede Kamer, in 1982, zal ik nooit vergeten. Een hoge ambtenaar had mij een verkeerde brief laten versturen en dus moest ik opdraven in de com missie WVC. Het ging om een bedrag van ne gen ton dat ergens voor nodig was. Dat geld was er niet, had die ambte naar geschreven. Ik heb hem voor straf persoon lijk de vragen van de ka mercommissie laten be antwoorden en vervol gens heb ik het woord van hem overgenomen en toegezegd dat het be loofde bedrag alsnog op tafel zouden komen. Ria Reekers van de PPR, die trouwens altijd heel zin nige dingen naar voren placht te brengen, zei toen dat ze zin had om mij een zoen te geven. En onmiddellijk sloten alle andere aanwezige dames zich daar spon taan bij aan". krant kwam daar als eerste mee. Dat verhaal over duizend gulden eigen risico bij opname in een ziekenhuis. In eerste in stantie was de VVD daarover, naar ik aanneem, heel enthou siast, want men vindt daar: hoe meer eigen risico's, hoe beter. Maar toen de VVD mijn werkelijke bedoelingen door had ik zal daar straks op te rugkomen ontstonden er kennelijk weerstanden. Zó wilde men het toch niet heb ben. Er moest nu maar eens een liberaal op Volksgezond heid komen. Toen wist ik ze ker: nu zijn mijn dagen ge teld". Zwakke groepen „Wat wilde ik nou precies? Heel eenvoudig. Het gaat om de beantwoording van twee vragen. De eerste is: wat komt er op het terrein van de volks gezondheid in de toekomst op ons af? Het antwoord luidt: een enorme hoeveelheid oude ren, die alleen al op grond van hun leeftijd gezondheidsrisi co's meebrengen. De geboorte golf van vlak na de oorlog gaat vanaf 1995 grote bedragen kosten, let maar op. Vraag twee: wie zijn de zwaksten in de samenleving, voor wie in elk geval een goede zorg nodig is? Dat zijn de zwakzinnigen, de ongeneeslijk zieken, de ern stige psychiatrische patiënten en de hulpbehoevende bejaar den. D^ alles tezamen kost geld, heel veel geld. En dat moet ergens vandaan komen, nietwaar?" „Nu staat één ding voor mij als een paal boven water, name lijk dat die zwakke groepen in ieder geval beschermd moeten blijven worden. Ik had daar om voorgesteld om naast de ziekenfondsverzekering de Al gemene Wet Bijzondere Ziek tekosten, de AWBZ dus, uit te Spannend truitje „Nee hoor, het is abso luut niet waar dat ik een keer tegen Andrée van Es van de PSP heb ge zegd dat ze niet van die spannende truitjes moest dragen, omdat Frits Korthals Altes en ik daar niet tegen kon den. Het is zó gegaan: na een heel lang debat, waarbij ik met Frits achter de regeringstafel had gezeten, zei ik eens gekscherend tegen An drée dat onze belangstel ling voor haar interrup ties niet louter en alleen te maken had met de in houd en de diepte van haar argumènten. Jam mer dat Andrée die op merking zo grofstoffe- lijk heeft vertaald en vervolgens in de publici teit heeft gebracht. Frits heeft zich daar toen on middellijk van gedistan tieerd. Ik vermoed dat hij niet betrokken wen ste te worden in een dis cussie over seksisme". bouwen tot een soort volksver zekering voor iedereen. Daar in zou een basispakket aan voorzieningen zitten: de huis- artsenhulp, althans een deel daarvan, de wijkverpleging en de gezinsverzorging, en ook de nu al in de AWBZ begrepen opname in verpleeghuizen, psychiatrische inrichtingen en tehuizen voor zwakzinnigen zorg. Maar om dat te kunnen bekostigen, moest ik van dege nen die niét tot de zwakkeren in de samenleving behoren, SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Geld „Ik wil zo snel mogelijl weer aan het werk. Tei eerste ben ik niet he type dat graag stilzit ei ten tweede ben ik er d laatste tijd financiee wel erg op achteruit ge gaan. Als directeur soci ale zaken bij het VNO en met mijn bijbaantje als president-commissaris van het Zilveren Kruis had ik zo'n twee en een halve ton per jaar. Toen ik staatssecretaris werd, kreeg ik een ton minder en nu heb ik nog eens een vijfde daarvan moe ten inleveren. Dat is weer zo'n dertigduizend minder". een eigen risico gaan vrag voor opname in een ziekt huis en dergelijke. Dat naar mijn overtuiging kunnen. Let wel: dat eigen sico zou dus niet gelden vc de al genoemde zwakke gri pen, en óók niet voor mens met een kleine beurs, zo uitkeringstrekkers en thuisv nende bejaarden". „De VVD wil niets weten 1 een uitgebreide AWBZ. Dat bekend en dat is haar goe recht. Maar nu heeft mijn c volger Dick Dees onlangs Ziekenfondsraad gevraagd men ervan vindt om links rechts binnen het huidige st sel van ziektekostenverzei ringen eigen bijdragen en gen risico's in te voeren, dan denk ik: nee, zo moet niet. Lapmiddelen zijn Dat staat echt héél ver van af". DICK VAN RIETSCHOT RIK IN 'T HO NEW DELHI Veilig heidstroepen hebben de laatste tijd vooraanstaande extremistische Sikhs ge vangen genomen en ge dood en de Indiase rege ring denkt dat het terro risme nu binnen enkele maanden de kop zal zijn ingedrukt. Dat zei pre mier Rajiv Gandhi giste ren bij de herdenking van veertig jaar Indiase onaf hankelijkheid. Hij hield zijn toespraak achter ko gelvrij glas. Gandhi sprak zijn afschuw uit over de moordaanslag die vo rige week een eind maakte aan het leven van India's meest gedecoreerde generaal Arun S. Vaidya. Intussen werd gisteren in Punjab Ajit Singh vermoord, de leider van de Taruna Dal sekte. Hij werd door sikh-terroristen in zijn hoofdkwartier doodgeschoten. Zijn voorganger, Kahan Singh, werd vorig jaar vermoord. De politie in Punjab arresteerde meer dan 100 leden van een sikh-groepering die in Chandi garh demonstreerden tegen de regering. Het dodental in In dia is dit jaar opgelopen tot 120. In sommige westelijke dis tricten van New Delhi bleef de avondklok van kracht, omdat botsingen tussen sikhs en hin does werden verwacht. De Canadese politie arresteer de een leider van de Sikhs, Gurmej Gill, toen deze Canada binnenkwam. Gill noemt zich premier van de republiek Khalistan, de onafhankelijke Sikh-staat waar de Sikhs naar streven. Gevolgd door een tv-camera houdt premier Gandhi zijn toepsraak, achter kogelvrij glas.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4