Van clown tot en met King Lear De computer is vrouwen op het lijf geschreven Finale Vakkennis niet voldoende voor opzetten cursus cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen DEN HAAG - Sommige verhalen zijn een eigen leven gaan leiden, maar daarom niet minder waar. Ko van Dijk werd geweigerd op de toneelschool wegens gebrek aan ta lent, John Kraaykamp, zoon van een kroegbaas, had niet de vereiste vooropleiding. Daarmee is een in stituut als de toneelschool niet overbodig, maar het geeft wel aan dat er behoefte is aan meer. Aan een alternatief. Een open academie voor drama en dans zou dat kun nen zijn. Geen drempel, geen leef tijdsgrens, geen specifieke school opleiding. „Nou ja. je selecteert natuurlijk wel enigszins op talent, op aanleg. Maar ver der is iedereen in principe welkom". Do nald van der Maaten ziet het al voor zich: een vergaarbak voor de nieuwe kraaykamps. Want de open academie is wel vrij, maar niet vrijblijvend. „Na het eerste jaar gaan alleen de mensen door die er echt iets in willen bereiken, die er eventueel hun brood in zouden kunnen verdienen". Het zou de eerste open academie voor theatervakken in Nederland zijn. Voor lopig is het nog een utopie, die over twee, drie jaar werkelijkheid zou moeten worden. Donald van der Maaten en Ina van den Hogen zijn de denktanks voor drama. Beiden doceren aan het Centrum voor Kunstzinnige Vorming (CKV), in de Juffrouw Idastraat in Den Haag, ook al een oord met open armen. Het duo begint daar volgende maand met een ac- tcercursus die een heel seizoen zal du ren. Leuke, zinvolle lessen, vindt Do nald van der Maaten, maar ze blijven toch nog aan de oppervlakte. Hij zou meer willen. Van der Maaten was zelf acteur, kreeg zijn opleiding in Engeland en speelde bijna drie jaar bij de Royal Shakespeare Company. Hij woonde jaren op kamers en was taxichauffeur of werkte in een ga rage in de perioden dat hij geen contract als acteur had. Kortom, hij leidde het le ven van vrijwel iedere Britse acteur; het echte leven dat zoveel zinvoller is om te kunnen acteren dan het opgroeien met alleen maar de theorie over het leven. Shakespeare Zijn liefde voor Shakespeare is groot, hij heeft het uiterlijk van Banquo uit Mac beth, en als zijn opleiding ter sprake komt. brandt hij los. Stanislavsky is het sleutelwoord. De leermethode van deze Rus heeft het toneel op z'n kop gezet en een nieuwe generatie acteurs opgeleverd. De Britse loopt daarvan wel het meest in het oog. Stanislavsky brak met de gang bare manier van acteren, het imiteren van mensen en hun emoties. Beroemd heden als Marlon Brando en James Dean waren de eersten die in de jaren ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 vijftig wereldwijd toonden waartoe de nieuwe manier van acteren kon leiden. Dc Britse acteur John Gielgud werd de pleitbezorger in Engeland en de gevolgen zijn nog dagelijks zichtbaar op de televi sie. Stanislavsky staat dus ook de cursisten te wachten die zich nu aanmelden voor de acteercursus aan het CKV of straks, misschien, bij de open academie voor drama en dans. Donald van der Maaten: „Toneelspelen volgens Stanislavsky is acteren aan de hand van je eigen emo ties, je eigen ervaringen. Waarbij het de kunst is die te beheersen. Natuurlijk, het is geen toeval dat Stanislavsky doorbrak in een tijd dat ook de boeken van Freud en Jung verschenen, maar het is geen psychologiserend inlevingstheater. Ik wil juist af van die hokjesgeest. Toneelspe len moet je niet onderverdelen in drama en komedie, het is alles tegelijk. Daarom neem ik ook altijd John Kraaykamp als voorbeeld, een man die bewijst dat je een clown kunt spelen en ook King Lear. Ik zou ook graag zien dat André van Duin eens een jaar bij De Appel ging spelen, reken maar dat-ie dat kan. Zo'n open academie zou de zaak eens open kunnen gooien, een einde kunnen ma ken aan die hokjesgeest. Niet dat ik me tegen toneelscholen afzet, ze hebben zonder meer hun nut en verdienste, maar ze blijven toch elitair, houden te veel vast aan die onderverdeling tussen de verschillende soorten theater". Af en toe imiteert hij de geaffecteerde hoorspeltaal die vele Nederlandse ac teurs zo eigen is. „Gaat-u-toch-zit-ten. Wilt-u-een-si-gaar?". Dat wil Van der Donald van der Maaten, in een repetitieza onderverdeling tussen de verschillende soo Maaten dus niet op „zijn" academie. Wat dan wel? „Tja. het is natuurlijk ge vaarlijk, maar om het duidelijk te ma ken kun je het best de mooiste voorbeel den noemen. Meryl Streep dus, Dustin Hoffman ook. Streep verbaast elke keer weer doordat ze niet alleen perfect ac teert. maar met name doordat ze altijd weer een volstrekt andere vrouw is. Niet lijkt, maar is. En Dustin Hoffman om dat hij. vooral met Tootsie, bewijst dat een echt goede acteur zowel drama als komedie aankan". Bedreiging „Er is", zegt Donald van der Maaten, „zonder meer al sprake van een veran dering in het Nederlandse toneel. Er ko men gezelschappen die hebben gebroken waar de verbouwing in volle gang is: „Tom n theater". met de traditie en hele goede dingen doen. Maar het is in Nederland toch nog altijd zo, dat iedereen die zich tussen de gevestigde orde probeert te nestelen, een bedreiging is. Mede daarom is er bijna geen beleid om jonge mensen op te lei den. De zaak is dichtgeslibd en moet weer worden opengegooid. Een open academie zou daaraan kunnen meewer ken. De Appel is ook een uitstekend voorbeeld. Afgezien van de kwaliteit van hun produkties, is ook de plek waar ze spelen baanbrekend. De acteurs lopen in de pauze gewoon rond, je kunt met ze praten, vragen waarom ze een stuk op die bepaalde manier hebben gespeeld. Acteurs moeten niet onbereikbaar zijn, mogen niet van de mensen af staan". Eén van de essentiële dingen die hij de deelnemers aan zijn opleidingen wil bij houden te veel vast aan de brengen, is dat de beruchte kinnesinne in de Nederlandse toneelwereld perti nent buiten het theater moet blijven. Zo als. inderdaad, in Engeland. „Daar", herinnert hij zich vol weemoed, „is het ondenkbaar dat persoonlijke voorkeur of afkeer op het toneel een rol speelt. Zodra je op de vloer stapt is er respect voor el kaar. En dat moet ook, want als je vol gens Stanislavsky wilt acteren, ben je ontzettend kwetsbaar. Je speelt tenslotte aan de hand van je eigen emoties. Eén rotopmerking en je kunt een acteur of actrice opvegen. In Engeland, maar ook in Amerika, beseffen ze dat. Het gevolg is dat er kwaliteit wordt geleverd. Intens respect voor elkaar en voor het publiek, dat is de basis". DICK HOFLAND FOTO: CEES VERKERK OPEN ACADEMIE DRAMA EN DANS Directeur Bossers voor zijn kantoor in Leiderdorp. LEIDERDORP - Het bedrijfsleven zit vol eigen opleidingen en cursus sen en beschikt over docenten die het vak dat zij onderwijzen meestal uitstekend beheersen. Daar twijfelt men bij Bossers Opleidings Ont wikkeling ook niet aan. Toch meent het dozijn onderwijskundi gen van deze organisatie uit Leider dorp het bedrijfsleven heel wat te kunnen bieden op opleidingsge- bied. Veel cursusleiders hebben na melijk meer verstand van hun vak dan van opleiden. Hen daarin scholen is het zeer gespecialiseerde terrein waarop de onderwijskundi gen van Bossers zich bewegen en waarvan zij anderen - uiteraard te gen betaling - willen laten profite- Eigenlijk zetten de mannen en vrouwen van Bossers alles op een rijtje wat een cursus betreft: de behoefte, de vorm, de duur, het rendement. Waarbij zij zowel intern als extern begeleidend kunnen op treden en aandacht besteden aan nazorg en bijstelling. Enkele titels van hun brochures maken een hoop duidelijk: docentvaardigheden 1 en 2; het begeleiden van opleidingsac tiviteiten; het construeren van oplei dingsprogramma's; een Bossers training, wat koop ik ervoor? Behoeftenonder- zoek; rendementsonderzoek. Directeur Bossers was ooit hoofd van een school en later wetenschappelijk me dewerker onderwijskunde aan de univer siteit van Amsterdam. Hij kreeg daar ge noeg van het te veel onderzoekende en te weinig pragmatische werk en begon een eigen opleidings-onwikkelingsorgani- satie die wat doelstelling betreft op twee poten rust: communicatietrainings-acti- viteiten (alles van discussietechnieken tot samenwerkingsproblematiek) en on derwijskunde. Die laatste poot is duide lijk de belangrijkere. Deze voorziet in een groeiende behoefte en er is op dat gebied vrij weinig concurrentie. Werk genoeg dus voor Bossers' organisatie, die als grootste project nog steeds het Ne derlandse politic-onderwijs heeft, dat zij in 1983 is gaan helpen veranderen. Bos sers is ook betrokken bij de vernieuwin gen van de scholen voor de gezondheids zorg. Bossers heeft contracten met overheid. semi-overheid en het bedrijfsleven. Aan agressieve werving wordt niet gedaan. Advertenties en de opgebouwde naams bekendheid brengen potentiële cliënten naar voren. Directeur Bossers: „We dringen ons niet op, gaan alleen op uit nodiging kijken, heel vrijblijvend. Op een paar plaatsen is het heel moeilijk binnen te komen, namelijk bij de grote bedrijven. Daar is een wildgroei in oplei dingen, iets wat een extern bureau vaak beter kan zien. Vaak betreft het een cur sus die de hobby is van de opleider of een bedrijfscursus die ontstaat uit de be hoefte van het personeel. Ik denk dat je opleidingen moeten aansluiten bij de be doelingen van het bedrijf. Als de doel stellingen van een bedrijf veranderen, moet de opleiding mee veranderen, maar dat gebeurt dikwijls niet. Er is op dit moment vooral een grote behoefte aan cursussen voor het midden-kader". „Veel hangt at van wat voor een mens de personeelschef is. Sommige chefs zien externe bureaus echt als een bemoeial en denken dat ze door die in te schakelen eigenlijk tegen hun directie zeggen: ik heb zelf het vermogen niet. En dat kan ik me best voorstellen. De echt grote be drijven. zoals Philips, hebben eigen on derwijskundigen in dienst. Maar ook dan kan externe doorlichting van de op leidingen wel eens nodig zijn". Een heel verse markt is volgens de heer Bossers de computermarkt. „Wij hebben het hier zelf meegemaakt bij onze eerste computer. Iemand ging ons even in een dag uitleggen hoe we alles moesten doen. De man gebruikte alleen technische taal en bleef vier uur aan het woord". Als ie mand van Bossers nu opleiders van een computer- of software-bedrijf docent vaardigheid bijbrengt, zal hij hen erop wijzen dat deze de afnemers niet met theorie moeten plagen maar heel veel zelf moeten laten doen. De heer Bossers weer: „Tijdens de com puterbeurs hebben we marktonderzoek gedaan. Daar bleek uit dat de afnemers ontevreden zijn met de opleiding die ze bij de aanschaf van een computer of van software krijgen en dat de verkopers te vreden zijn met de opleiding die ze ge ven". Een duidelijk gat tussen twee par tijen. En precies het gat in de markt voor opleidingsontwikkelaars. Voor meer informatie: Bossers Oplei dings Ontwikkeling, Merelstraat 184 A, 2352 VH Leiderdorp. Telefoon: 071 - 890557. HERMAN JANSEN FOTO: CEES VERKERK cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen cursussen-cursussen cursussen Soms krijgt ze er gewoon kippe- vel van, echt waar. Dan ziet ze hoe de vrouwen opbloeien tij dens hun opleiding aan de Anna Polak School in Zaandam. Joke Bergshoeff, coördinator van de school, is enthousiast over de resultaten van haar leerlingen. Verleden jaar volgden honderd werkloze vrouwen aan de Anna Polak School de opleiding «Pro grammering en systeembeheer" of „Micro-computergebruik". De eersten hebben inmiddels al een baan te danken aan de part time-opleiding waarvoor ze niet meer dan maximaal tweehon derd gulden betaalden. En, eventueel, „een bijdrage van twee gulden vijftig voor luiers en voeding", voor de crèche. ZAANDAM - Informatica is het vak van de 'toekomst. Maar voor wie is de toekomst? Als we niet oppassen alleen voor de mannen. Dan gaan de nieuwe banen die ontstaan door automatisering weer aan de vrouwenneuzen voorbij. Het ministerie van onderwijs is er niet gerust op. Uit een onderzoek dat het mi nisterie liet uitvoeren door het Leids In terdisciplinair Centrum voor Onderwijs research (LICOR) blijkt dat meisjes en vrouwen minder belangstelling voor in formatica hebben dan jongens en man nen. Joke Bergshoeff vindt dat jammer. Want juist in een branche die nog in de kinderschoenen staat hebben vrouwen kansen. „In de informatica kunnen vrouwen vanuit dezelfde startpositie vertrekken als mannen, daar hebben ze nog geen achterstand omdat de ontwik keling pas net op gang komt". De vrouwen die zich bewust zijn van de INFORMATICA-OPLEIDINGEN VOOR VROUWEN kansen die de informatica biedt kunnen daar niet zondermeer van profiteren. De weinige opleidingen die er op dit gebied zijn, hebben hoge drempels voor vrou wen. Joke: „Voor een volwassen vrouw die werk zoekt is er niets. De heao heeft bijvoorbeeld wel een afdeling informati ca, maar dat is fulltime dagonderwijs waarvan de kosten hoog zijn en waarbij kinderopvang ontbreekt". Toen de Anna Polak School in Zaandam vorig jaar aankondigde in september te starten met informatica-opleidingen voor vrouwen, liep het dan ook storm. Een parttime-op leiding voor oudere werkloze vrouwen, tegen extreem lage kosten en mèt kinder opvang, dat was je ware. Er meldden zich 250 leergierige vrouwen. De school liet uit die groep alleen de werkloze vrouwen van ten minste 25 jaar tot de opleiding toe. Zo begonnen honderd vrouwen in september aan hun compu teropleiding. „De meeste vrouwen had den huishoudschool of mavo en waren daarna het huishouden ingegaan. Na ja renlang voor de kinderen te hebben ge zorgd wilden ze nu dolgraag weer wer ken". Werk De Anna Polak School, vanaf komende maand aangesloten bij de scholen van de FNV-vrouwenbond. koos niet alleen voor de informatica-opleidingen vanwe ge de kansen op werk, maar ook omdat het aansloot bij de interesse en mogelijk heden van de cursisten. Vooral de oplei ding „Micro-computergebruik" bleek de vrouwen op het lijf te zijn geschreven. In deze cursus, waarvoor de vrouwen twee en een halve dag per week de schoolbanken in moesten, leerden zij de In de informatica kunnen vrouwen vanuit dezelfde startpositie vertrekken als mannen. computer gebruiken ajs instrument voor kantoorwerk. Tussen negen uur 's och tends en vier uur 's middags kregen zij een basiscursus automatisering, tekstver werking, kantoorpraktijk, machineschrij- ven, Nederlands en financiële admini stratie. „Dat sluit aan bij de ideeën die de vrou wen hadden over het. kantoorwerk dat ze wilden doen", zegt Joke Bergshoeff. Van de honderd cursisten kozen 66 voor deze opleiding, de anderen volgden de cursus „Programmering en systeembeheer". Voor deze cursus huurt de school (vrou welijke) docenten in van het Utrechtse bedrijf Ordina. Daardoor wordt een ni veau gegarandeerd dat ook de werkge vers erkennen omdat zij Ordina kennen. De vrouwen die het er voor over hebben drie dagen per week te studeren (Joke: „Dat zijn pittige dagen hoor, en boven dien krijgen ze huiswerk mee") hebben daarna kans op een aardige baan. „In grotere bedrijven kunnen ze als aanko mend programmeur op de automatise ringsafdeling gaan werken en eventueel daarna opklimmen in de hiërarchie. Kleinere bedrijven die micro-computers aanschaffen hebben iemand nodig die zo'n systeem beheert en de gebruikers instrueert. Daarnaast zijn er mogelijkhe den bij de software-huizen waar pro gramma's geschreven worden". Al tij dens de opleiding werden de eerste con tacten tussen cursisten en werkgevers ge legd, waardoor in juli al zes vrouwen van een baan verzekerd waren. Joke: „Het is prachtig om die vrouwen binnen te zien komen, roepend: „Ik heb een baan, een baan!". Gezin een huisvrouw verandert Ook in Den Haag start de FNV-vrouwen bond informatica-opleidingen. In septem ber gaat de Lena de Graafschool drie parttime-opleidingen voor werkloze vrou wen boven de 25 jaar verzorgen. Behalve de cursussen „Micro-computergebruik" en „Programmering en systeembeheer" wordt ook een cursus voor het opzetten van een eigen bedrijf aangeboden. Het cursusgeld bedraagt dertig gulden. Daar boven brengt de school 125 gulden voor boeken in rekening. Bij de cursus „Micro- computergebruik" moet bovendien exa mengeld betaald worden. Volgens de vrou wenbond is uit „marktverkenning geble ken dat er in de Haagse regio een tekort is aan goed geschoolde computergebruik- sters" en dat er ook voor systeembeheer sters goede vooruitzichten op werk be staan. Inlichtingen: 070-240418. drastisch als de tweezitsbank wordt ver ruild voor de schoolbank. „Ze moet weer leren leren, opnieuw dingen in het hoofd stampen en ze krijgt minder tijd voor haar gezin. De meeste mannen steunen hun vrouwen wel, maar er zijn er ook nogal wat die er erg aan moeten wennen dat moeder voor zichzelf kiest. Er was er zelfs een die tijdens de diplo ma-uitreiking zei: Nu heeft ze gelukkig weer meer tijd voor me". Het is maar de vraag of hij daar gelijk in heeft. De in vloed van de opleiding eindigt niet op de laatste schooldag. Joke: „Het is onge looflijk te zien hoe de vrouwen opbloei en tijdens de opleiding. Ik krijg er soms gewoon kippevel van, echt waar. Het is fantastisch welke capaciteiten ze iri zich zelf ontdekken. Dat neem je ze niet meer af'. STEVO AKKERMAN 1 £e4dóc(2ou/tfMlt,

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23