finale Bevallen doe je thuis, ziekenhuis is voor zieken Wegenkaart in computer met verse route gegevens CeidócGouoatit' Pleidooi voor geboorte- registratie baby's tot duizend gram Van onze correspondent" Hoe komt het toch dat ik altijd een on verklaarbaar soort verlegenheid voel zo dra iemand me vraagt wat dat eigenlijk is: buitenlands correspondentDe vraag is eerder gesteld dan beantwoord. En als ik uitleg wat ik doe. heb ik het gevoel dat men mij niet helemaal vertrouwt. Er zijn mensen die denken dat ik hier in Was hington eigenlijk maar een beetje zit te niksen, om aan het einde van de dag gauw een verhaaltje aan de krant door te geven dat ik natuurlijk uit de New York Times moet hebben gepikt. Er is ook een groep die denkt dat ik een merkwaardig soort journalistieke almacht bezit, dat Shultz me dus opbelt en ik allerlei vragen mag stellen aan Reagan. Dan is er nog een categorie mensen die me gewoon niet gelooft en denkt dat ik waarschijnlijk de een of andere charlatan ben die. met een vervalste perskaart in de hand. de mede mens wijsmaakt dat ik ..onze correspon dent" in Washington ben. Ik heb dus enige reden tot verlegenheid. En die verlegenheid wordt nog vergroot door het feit dat ik - behalve aan colle ga's - inderdaad nauwelijks kan uitleg gen wat ik precies doe. Ik kijk. luister, lees en praat. Ik reis op z 'n tijd. Ik maak erg veel gebruik van de telefoon. Ik bezoek briefings, seminars en persconj'erenties. Daar word ik dus wat wijzer 'van. Als ik het stadium van ..wij zer geworden" heb bereikt, ga ik achter mijn computer zitten cm een verhaal te schrijven. En dat verhaal geef ik dan - voorzien van dat raadselachtige boven schrift ..van onze correspondent" - door aan de krant. Soms vraagt de krant mij om het een en ander na te pluizen of mijn licht eens te laten schijnen over een bepaalde zaak Dat doe ik dan, want een verzoek van de krant leg ik uit als een rechtstreekse vraag van de lezers. De diepere zin van het bestaan van ..onze correspondent" is dat hij met Nederland se ogen kijkt naar de werkelijkheid van het Tand waarin hij werkt. De correspon dent is de vooruitgeschoven post van het krantelezerslegioen. hij is hel brugge- hoofd dat de vaderlandse nieuwsgierig heid in een ver buitenland heeft geslagen. De correspondent maakt waar wat iedere afzonderlijke krantelezer zo graag zou willen waarmaken: met de neus vooraan staan. Die Nederlandse krantelezer mag dan z'n hebbelijkheden hebben, hij is niette min een geoefend, vaardig en kritisch le zer die je niks hoeft wijs te maken. Het is dus een eer hem ie mogen vertegenwoor digen. I 'raag me evengoed niet wat een buiten lands correspondent nu eigenlijk is. Daar word ik verlegen van. Vraag me liever wat ik voel als ik namens die Nederland se krantelezers met de neus vooraan sta. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 Mijn antwoord: ik voel me apetrots. En heel gelukkig. Wat ..onze correspondent" persoonlijk denkt en voelt is niet zo erg belangrijk. Een correspondent is er niet voor om zijn lezers te overtuigen, hij is er veer ont zijn lezers te informeren. Met dat laatste heb ik het verschrikkelijk druk. Elke dag op nieuw. Want de injormatiehonger van de Nederlandse lezer is zo groot, dat ..onze correspondenter slechts zelden in slaagt die geheel te bevredigen. Ik zou zeggen: houwen zo! JO WIJNEN ROTTERDAM - De meningen wisselen elkaar af. De een zegt dat thuis bevallen goed is en ook nog goedkoop, de ander vindt het maar niks. Aan die bijna eeuwige discus sie is deze week weer een nieuw as pect toegevoegd. Het aantal kinde ren dat sterft tijdens de geboorte of uiterlijk een week daarna, zou niet langer afnemen omdat nog te veel vrouwen thuis bevallen. Dr. Hoog- endoorn van de Stichting Informa tiecentrum Gezondheidszorg lan ceerde deze provocerende stelling. Stemmingmakerij? Cijfermateriaal leverde hij er in elk geval niet bij, maar een logisch verband is er vol gens hem wel. Die zogenoemde pe- rinatale sterfte nam namelijk sterk af in de periode dat ook het aantal thuisbevallingen drastisch vermin derde. ..Dat is hetzelfde verhaal als van de boer die 's morgens wakker wordt, ziet dat het gras op de weilanden plat is en roept: mijn koeien hebben op het gras gelo pen". Mevrouw Lems. voorzitter van de vereniging van verloskundigen, is razend op Hoogendoorn. „Net zo goed als die boer helemaal niet weet dat zijn koeien op het gras hebben gelopen - het kan immers net zo goed door noodweer zijn gebeurd - gaat ook Hoogenboom maar van een veronderstelling uit. Hij zegt duidelijk: alle bevallingen in het zieken huis. tenzij het niet hoeft. Ik zeg het pre cies andersom: alle bevallingen thuis, tenzij het niet kan". Tijdens een af en toe hoorbaar pittige bevalling, reageert mevrouw Lems in het Dijkzigt Ziekenhuis op de volgens haar belachelijke opmerkingen van Hoogen doorn. Zelf heeft ze zo'n zevenduizend bevallingen gedaan en gesteund door die ervaring leidt ze in het Rotterdamse Academisch Ziekenhuis nog dagelijk verloskundigen en co-assistenten op. Het is niet de omgeving die ze zwangere vrouwen zou aanraden. „Als er niets aan de hand is, als er geen complicaties zijn, kun je het best thuis bevallen. Dat is vertrouwd en gezellig. Een ziekenhuis is voor zieken. Als je daar naartoe gaat zonder dat het nodig is, krijgt het een hotelfunctie. Dat kost niet alleen veel geld, maar je bevalt toch ook niet in het Hilton?". Medische indicatie De enige reden om volgens haar in een ziekenhuis te bevallen is als er iets niet in orde is. De beoordeling daarvan ligt doorgaans bij de huisarts of de verlos kundige. Is er iets mis met de moeder en/of de vrucht, dan volgt doorverwij zing naar de gynaecoloog. De vrouw wordt dan op medische indicatie verder in het ziekenhuis gecontroleerd en bevalt daar ook. Is alles in orde, dan begeleiden de huisarts of de verloskundige de zwan gerschap en geboorte, die thuis of in het ziekenhuis plaatsvindt, al naar gelang de wens van de patiënt. Als de huisarts de zwangerschap bege leidt worden de kosten niet vergoed door het ziekenfonds. Evenals de toene mende populariteit van de 24-uursbeval- lingen in poliklinieken, die voor artsen ondoenlijk zijn, heeft dat ertoe geleid dat nog maar dertig procent van de huis artsen bevallingen doet. De rest wordt verzorgd door verloskundigen, die wel in het ziekenfondspakket zitten en ook veel meer ervaring hebben met bevallin gen. Volgens mevrouw Lems is het daar om beter dat huisartsen zich helemaal niet meer met bevallingen bezig zouden houden: „Als je een raam wilt hebben, ga je toch ook naar de timmerman en niet naar de ingenieur?". Om goed te kunnen beoordelen of een vrouw naar de specialist moet. is uiter aard kennis nodig. Een verloskundige moet weten wat de verschillen zijn tus sen een normale en een abnormale zwangerschap. Zo moeten vrouwen ogenblikkelijk naar de gynaecoloog wor den doorgestuurd als het kind bijvoor beeld andersom, dus met het hoofd naar boven in de baarmoeder ligt (stuitlig- ging), als de vrouw in verwachting blijkt van een tweeling, of als de vader <pf moeder een ziekte hebben (gehad) die van invloed op de vrucht kan zijn. Volgens mevrouw Lems kunnen verlos kundigen dat soort situaties uitstekend beoordelen, ze worden er tenslotte voor opgeleid. „Natuurlijk worden er wel eens beoordelingsfouten gemaakt", geeft ze toe, „maar die worden ook gemaakt door gynaecologen, co-assistenten en huisartsen. In gelijke mate. Want net zo goed als een verloskundige eens niet ziet dal een kind verkeerd ligt, kan een gy naecoloog tot een keizersnee besluiten die helemaal niet nodig is". Enige land Nederland is momenteel het enige land in West-Europa waar vrouwen nog thuis bevallen. Mevrouw Lems denkt dat het in andere landen niet meer gebeurt, om dat het daar te lang duurt eer mensen bij een ziekenhuis kunnen zijn. „Het is een gewetensvraag, iets anders zou ik niet kunnen verzinnen. Wel weet ik dat in de Verenigde Staten en Canada, waar het ook niet meer gebeurt, mensen er spijt van hebben. Kinderen krijgen is daar meer en meer een kille, routineuze be doening geworden. Net als de dood zijn we hard bezig de geboorte te verbannen. Het zijn alletwee fysiologische gebeurte nissen en die horen niet in een zieken huis, maar thuis". „Dikwijls is het de vader die wil dat de vrouw in het ziekenhuis bevalt. Die man zegt dan: ik wil het beste voor mijn vrouw en kind. Dat klinkt wel mooi, maar het slaat nergens op. Bij een nor male bevalling maakt het absoluut niet uit of je nou thuis of in het ziekenhuis bevalt. Soms hebben de ouders gewoon geen zin in de vuile rommel die een be valling nu eenmaal met zich mee brengt". Mensen die een kind verwachten zijn vaak bang dat er iets misgaat. Als ze in een ziekenhuis bevallen denken ze dat er te allen tijde iemand klaar staat. Maar bevallingen kunnen heel lang duren en een specialist kan geen 24 uur per dag in een ziekenhuis zijn. Die moet dan ook wel eens gewoon van huis komen als er complicaties zijn; midden in de nacht bijvoorbeeld. Eer die ter plekke is, zijn er ook snel vijftien of twintig minuten voorbij. In die tijd kan bijna iedereen in Nederland in een ziekenhuis zijn. Bo vendien heeft iedere verloskundige bea demingsapparatuur en zuurstof bij zich (in de auto) vóór noodgevallen. Daarom wordt alleen mensen die echt heel lang onderweg zijn om in een ziekenhuis te komen, altijd afgeraden om thuis te be vallen. Denkfout Volgens mevrouw Lems maken veel va ders en moeders een denkfout indien ze kiezen voor een ziekenhuis. Als het kind bij een thuisbevalling bijvoorbeeld een open rug of een derde long heeft, menen ze dat dit nooit zou zijn gebeurd bij een bevalling in een ziekenhuis. „En dat is natuurlijk niet waar. Dan heb je het over aangeboren afwijkingen, waarmee nog altijd zo'n vijf procent van de baby's wordt geboren. En aangeboren afwijkin gen hebben totaal niets te maken met de plaats van bevallen", benadrukt me vrouw Lems. „Het is gewoon een gevoelsmatige keus, de een vindt thuis fijner, de ander een ziekenhuis. Maar daar worden dan heel oneerlijke of zelfs domme motieven bij gehaald. Kijk, ik geef de voorkeur aan thuis bevallen, maar evenmin als Hoog endoorn zijn mening kan staven met cij fers, kan ik bewijzen dat thuis bevallen beter is. Zo eerlijk moet ik wel zijn". Mevrouw Lems schrijft het niet verder dalen van het perinatale sterftecijfer niet toe aan thuisbevallingen, maar aan de mogelijkheid dat kinderen steeds vroe ger geboren kunnen worden. De tech niek is zo ver dat kinderen die vroeger niet eens geboren werden, nu wel levend ter wereld komen en ook nog levenskan sen hebben. De praktijk wijst echter uit, dat veel van die vroeggeborenen, kinde ren van soms amper twintig weken, toch overlijden. In de categorie vroeggeboor ten is het sterftecijfer derhalve toegeno men, terwijl het bij baby's met de ge bruikelijke zwangerschap van rond de 39 weken juist sterk is afgenomen. Daarin is een zeker evenwicht, waardoor het al gemene sterftecijfer niet meer daalt. Me vrouw Lems: „Daarom zeg ik: pas als ik harde cijfers heb waaruit duidelijk blijkt dat er bij thuisbevallen meer baby's overlijden dan bij bevallingen in het zie kenhuis, wil ik mijn mening herzien". „Het is dan ook noodzakelijk dat er een internationale geboorte-registratie komt van baby's tot duizend gram; kinderen van ongeveer 26 weken. Ongeacht of die a X nj w Is de Europese auto-industrie defi nitief op z'n retour? Welnee, de Europese fabrikanten hebben vol doende kansen om zich hun Japan se collega's van het lijf te houden. De auto kan nog veel zuiniger, vei liger en comfortabeler, want na honderd jaar is de automobiel wel iswaar zeer mobiel, maar nog wei nig „auto". Vandaar dat fabrikan ten als Daimler Benz, BMW, Fiat, Renault, British Leyland en Volvo wagens ontwikkelen met elektroni sche breintjes onder de motorkap. Digitale motor-elektronica is het tover woord van de Europese autofabrikanten, maar voorlopig zijn alleen prototypen uitgevoerd met elektronische ontsteking,, elektronische schakelcontrole, elektroni sche anti-remblokkade, elektronische in spuiting van benzine en dergelijke. En ook de autocomputer, die op stemcom- mando van de bestuurder de ramen, rui- tewissers en claxon' bedient, bestaat nog maar puur experimenteel. Al met al zal het nog zeker vijf tot tien jaar duren voordat chips in de meeste middenklas se wagens zijn ingevoerd. Sinds kort staat het vernieuwingsproces in een ho gere versnelling omdat enkele projecten van de Europese auto-industrie het Eu- reka-stempel is verleend. Zoals Carmi- nat, het Eureka-project waarin elektroni- ca-producent Philips en autofabrikant Renault gezamenlijk de ontwikkeling ter hand nemen van een „automatische we genkaart". Carminat moet een internationaal sy steem worden dat in de auto gesproken aanwijzingen geeft om waar dan ook in Europa van het ene adres naar het ande re te rijden. Wil de bestuurder de meest efficiënte route van A naar B kunnen volgen, dan toetst hij vertrek en bestem ming in op het toetsenbord van de auto computer. Deze bepaalt met behulp van een satelliet de plaats waar de wagen zich bevindt en tovert dan aan de hand van adres- en routegegevens (opgeslagen in het compact-discgeheugen) de route op het beeldscherm tevoorschijn. Dank zij sensoren - elektronische „voe lers" - die richting, snelheid en afgeleg de afstand meten, kan de boordcompu ter de chauffeur onderweg naar de opge geven bestemming navigeren. Dat zal ge beuren met de stemcomputer („Bij de eerste straat links, dan bij het derde stoplicht rechtsaf', enzovoort) opdat de bestuurder niet tijdens het rijden op zijn scherm zal turen. Verse gegevens Toepassing van het systeem zou het aan tal ongevallen verminderen en een effi ciënter gebruik van auto en wegen be vorderen. De winst zit 'm echter vooral in tijd en dus geld. „Vandaar", zegt inge nieur H. Wessels van Philips Internatio nal in Eindhoven, „dat we Carminat in de eerste plaats voor het beroepsgoede- renvervoer over de weg ontwikkelen. Deze sector verliest jaarlijks grote som men geld omdat de chauffeurs veel uren en brandstof verspillen met omrijden en langdurig zoeken in drukke stadscentra en uitgestrekte industriegebieden". Carminat maakt als Eureka-project kans op een bijdrage van „Brussel" in de to- taalkosten van 107 miljoen gulden. Maar het Eureka-stempel vergroot voor al de kans van slagen van het project. De nationale overheden die aan Eureka deelnemen, hebben immers beloofd de initiatieven van de industrieën te beant woorden met het wegnemen van natio nale. bureaucratische barrières die het ontstaan van één gemeenschappelijke Europese markt in de weg staan. Philips en Renault rekenen op een krachtige memorie van de Europese mi nisters omdat zij Europese normen voor het satellietverkeer en Europese stan daarden voor de apparatuur moeten v3ststellen, twee belangrijke voorwaar den voor Carminat. De twee partners willen namelijk het gehele Europese we gennet in het Carminat-geheugen stop pen en het systeem bovendien „update" maken. Via FM-radiokanalen (satelliet transmissie) moet de computer automa tisch informatie opnemen over verande ringen in het wegennet zoals omleggin gen, files en gladheid. De boordnaviga- tor moet deze verse gegevens verwerken tot een andere route die de chauffeur op zijn beeldscherm krijgt voorgeschoteld. Bovendien wil Philips - als grootste producent van compact-discspelers - dat alle Europese landen een compact disc voor het Carminat-geheugen gaan gebruiken. Wat de elektronica betreft, lijkt Carmi nat op Prometheus, het Eureka-project blijven leven of niet. Pas als je over der gelijke cijfers beschikt, kun je conclusies gaan trekken. Het probleem is dat tegen woordig lang niet alle baby's die niet blijven leven, worden geregistreerd. Want zodra dat gebeurt, ben je volgens de wet verplicht ze te begraven of te cre meren. Ouders willen dat vaak niet, ge voelsmatig of omdat het een paar hon derd gulden kost. Het ziekenhuis zorgt er dan verder voor, wat doorgaans bete kent dat het daar wordt gecremeerd. Die baby's vind je dus niet terug in de statis tieken. waardoor je een heel vertekend beeld krijgt". DICK HOFLAND BIJ DE FOTO'S: Links: In de Verenigde Staten en Canada komen thuisbevallingen haast niet meer voor. '/.'acvan men naar verluidt spijt begint te krijgen. Want kinderen krijgen is daar meer en meer een kille, routineuze bedoening geworden. Rechts: Als er niets aan de hand is, als er geen complicaties zijn, kun je het best thuis bevallen", vindt verloskundige Lems uit Rotterdamm. Truckchauffeurs zijn vaak uren kwijt met het zoeken naar de juiste weg. De automati sche wegenkaart moet dat voorkomen. waarin twaalf Europese autofabrikanten - waaronder Renault - samenwerken. Prometheus moet over vijf jaar de volle dig gecomputeriseerde auto opleveren. De Prometheus-deelnemers voelen er niets voor Carminat - en daarmee elek tronicagigant Philips - in hun project onder te brengen. Pas in een later stadi um willen zij elektronica-ondernemin- gen opdragen de benodigde computer systemen te ontwikkelen. Blijkbaar laat Eureka, dat samenwerking tussen Euro pese industrieën beoogt opdat de techno logische achterstand op Japan en de VS wordt ingelopen, nog ruimte voor onder linge rivaliteit. Philips en Renault ont wikkelen Carminat nu los van Promet- heus en hopen in stilte op een voor sprong. Wessels: „De nieuwe toepassin gen die dank zij de geavanceerde elek tronica mogelijk zijn, willen we niet af remmen door ons louter te richten op wat pas veel later haalbaar is". HENK ENGELENBURG

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20