1 na e Kleine „mug" Prince muzikale duizend poot 1 ^streden ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1986 Mosselen zijn op allerlei manieren klaar te maken. Ze kunnen worden gebakken, geroosterd en natuurlijk ook gekookt zoals het gerecht op deze foto. Mosselen koken, kooknat bewaren. Van boter en bloem een roux maken, kooknat erbij en de saus op smaak brengen met peper, zout, knoflook en een scheutje witte wijn. Daarna de mosselen, stukjes gepelde tomaat en tomatenpuree toevoegen, het geheel opdienen en serveren met stokbrood. Met een mosselkor worden de weekdieren uit de zee opge vist. Als er een bestelling wordt gedaan, vaart een mosselschip de Oosterschelde op, waarna de mosselen nog dezelfde dag worden bezorgd. Al was het in Parijs. In de conservenfabriek wordt dit jaar meer dan ooit op de kwaliteit van de mosselen gelet. YERSEKE - Heeft de mosselman kopzorgen? De berichten die over de Zeelandbrug kwamen aanwaai en waren de laatste tijd niet best. De aanvoer van deze weekdieren zal dit jaar inderdaad veertig pro cent lager uitvallen dan was be groot. Men verwacht dit seizoen slechts zestig miljoen kilo uit het zilte nat te kunnen opvissen. Maar wie een kijkje gaat nemen in het mosselmekka Yerseke zal er snel achter komen dat de angst voor een rampjaar ongegrond is. Tien duizenden Nederlanders zullen dat ook doen op zaterdag 23 augustus, als in de Zeeuwse plaats de tradi tionele Mosseldag wordt gehouden. Liefhebbers kunnen naar hartelust gratis mosselen gaan eten. De streek-VVV van Zuid-Beveland verwacht op de Zeeuwse feestdag liefst veertig- a vijftigduizend men sen, die tevens getuige kunnen zijn van een vlootschouw op de Ooster schelde. Twee uiterst koude winters met veel storm hebben het bestand van jonge mosselen flink uitgedund. Toch ziet mossel kweker P. Boogert uit Yerseke, voorzitter van de plaatselijke visserijver eniging, er niet ongelukkig of armoedig uit. „Minder aanvoer, ja. Maar het ziet er gelukkig naar uit dat de hogere prijzen de strop van die mindere aanvoer gaan goedmaken. Mij horen ze niet klagen", zegt de mosselkweker. „Ik heb wel eens meegemaakt dat door noodweer in het voorseizoen alle mosselen waren ver dwenen. Meegenomen door de stroom of bedolven onder het zeezand. Zo erg is het nu nog niet geweest". Stormweer is voor Boogert en de zijnen vaak een nachtmerrie. „Zeker als de windkracht boven tien komt. Vooral de mosselen die op de bodem van de Waddenzee lig gen hebben dan erg te lijden. En vorst kan weer funest zijn voor het mossel zaad, de kleine mosselen. Elke keer als er in Nederland over een Elfstedentocht wordt gepraat, houden wij ons hart vast. Afgelopen winter was het weer zover en prompt halen we in april stukken min der mosselen op". Een bezoek aan de bekende mosselcon- servenfabriek „Roem van Yerseke" laat zien dat de beperkte malaise de bedrij vigheid geenszins heeft aangetast. In de fabriek, waar de walm van gekookte mosselen zich vermengt met die van de in potten gestampte zure variant, draai en de lopende banden als nimmer tevo ren. Met tonnen tegelijk worden de ver se weekdieren in open vrachtwagens aangevoerd. Hier is de verwerking van dc lekkernij een massaproces, een effi ciënt en economisch verantwoord gebeu ren. De Nederlandse mossel moet op de internationale markt onder meer concur reren met de Deense, waardoor niet al leen de prijs maar ook de kwaliteit van doorslaggevend belang kan zijn. Over de prijs kunnen we duidelijk zijn: die is dit jaar hoog. En dus zal het de kwaliteit I moeten zijn die de Zeeuwse mossel in de internationale strijd op de been houdt. Daarom zitten de jonge Yersekers dif de 1 kwaliteit moeten controleren, met een zo Prince doet zijn naam eer aan. De Europese tournee, die dinsdag van start ging met een concert in de Londense Wembley Arena, heeft dan ook meer weg van een konink lijke rondreis dan van een rock- and-rollcircus in de traditionele be tekenis van het woord. Reizen in luxe, met privévliegtuigen en zwar te limousines en omringd door de beste verzorging van zijn eigen kokkin, bodyguards en kleedsters. Zijn Europese tournee kan worden vergeleken met een reisje Zuid- Frankrijk zoals welgestelde families die plachten te ondernemen aan het begin van deze eeuw: het com plete huisraad werd meegesleept in een eindeloze reeks hutkoffers ter wijl ook de huisknecht, de butler en ander personeel afreisden. Zijn koninklijke manier van reizen lijkt echter een noodzakelijk kwaad. Hij moet tenslotte avond aan avond in optimale conditie het podium betreden om die heel lang gekoesterde verwachtingen en inmiddels behoorlijk uit de hand gelo pen verhalen over vroegere concerten, waar te maken. Soms is het beter niet meer op een podium terug te. keren als de legendevorming al aan de gang is. Tenzij je natuurlijk ijzersterk in je (mu zikale) schoenen staat. Extra probleem voor Prince is boven dien dat zijn ster dank zij de verhalen, videoclips en elpees als „1999", „Around the World in a Day" en de films-met-soundtracks „Purple Rain" en „Parade", behoorlijk is gestegen. De ver legen Prince Rogers Nelson, die aande len lijkt te hebben in de grootste linge- riefabriek van Amerika, is een superster. Nieuwsgierigheid En hij heeft bewezen dat je geen slopen de tournees hoeft te maken of eindeloze reeksen interviews te geven om die sta tus te verwerven. De verhalen aan het begin van zijn carrière, waarvan hij on langs zei dat hij de journalisten maar iets op de mouw spelde, zijn een eigen leven gaan leiden en hebben niet alleen op de fantasie van het groeiend aantal fans gewerkt, maar ook de nieuwsgierig heid aangewakkerd. Misschien had Prin ce in die tijd gewoon niets te vertellen of schaamde hij zich voor zijn jeugd die zich afspeelde in de zwarte sloppenwijk van Minneapolis. Feit blijft echter dat hij sinds 1981 zijn mond nauwelijks heeft opengedaan, behalve dan in de opnamestudio, waar hij bewees een be gaafd muzikant te zijn die zijn talenten niet uitsluitend voor zichzelf aanwend de. Hij is inmiddels de leider van een mogelijk nog fanatiekere blik aan de lo pende band dan vorig jaar. En de kwekers treffen het: de kwaliteit staat dit jaar volledig buiten kijf. „De consument betaalt wel meer, maar krijgt ook meer waar, voor z'n geld", zegt M. Schcele, voorzitter van vereniging De Mosselhandel. Hij legt uit dat het vlees percentage hoger is dan ooit. „Vorig jaar bevatte een zak mosselen-met-schelpen achttien tot twintig procent visvlees, dit jaar zitten we gemiddeld wel aan de vijf entwintig procent. Wie dat gegeven in het achterhoofd houdt, begrijpt dat de hogere prijzen van dit jaar in feite maar gezichtsbedrog zijn. Minder afval per zak mosselen, daar gaat het om. De pro blemen die we eerst leken te krijgen met de mosselen, hoeven ons niet de das om tevdoen. Wel is het zo dat de marges voor de handel kleiner zijn dan anders. Ik weet zeker dat een groot deel van de handelaren de eerste weken van het muzikale clan, waarvan Apollonia, Van ity. Mazarati, Sheila E en The Family deel uit maken. Even buiten die „fami lie" vallen de Engelse zangeres Sheena Easton voor wie hij „Sugar Walls" pro duceerde en de vrouwengroep The Ban gles, die hij aan de wereldhit „Manie Monday" hielp. Op zijn eigen elpees leefde de 28-jarige muzikant misschien zijn sex-fantasieèn op een wat excentrieke manier uit, maar vond daardoor wel de wereld aan zijn voeten. De drie in recordtempo uitver kochte concerten in het Rotterdamse Ahoy' zijn daar een klein voorbeeldje van. Psychedelisch Zijn nieuwste muzikale prestatie heet „Parade". Het is een elpee vol ideeën, die dank zij de psychedelische aanpak en de kaleidoscoop aan stijlen wel de „Sgt. Peppers" van de jaren tachtig wordt ge noemd. Het daarvan afkomstige en heel eigenzinnige „Kiss" werd al een hit en nu is het de beurt aan „Boys Girls". Er is lang en heftig gediscussieerd over de reden waarom Prince deze tour-de- force onderneemt. Veel mensen geloof den ook niet dat hij zich nog ooit op een Europees podium zou wagen. Zijn laat ste concerten, waarbij hij ook het Am sterdamse Paradiso aandeed, waren hem niet zo goed bevallen. De conclusie moet misschien wel zijn dat hij in de tournee een een aardige manier ziet om zijn nieuwste film „Under The Cherry Moon" onder de aandacht te brengen. De rolprent, die in september in de Eu ropese bioscopen te zien zal zijn, is in Amerika namelijk massaal door de criti ci gekraakt. „Zorg ervoor, dat je je nooit op hetzelfde continent bevindt als waar deze film wordt gedraaid", aldus USA Today. „Hoeveel je ook van Prince houdt, hij houdt altijd nog meer van zichzelf', is de al even onvriendelijke waarschuwing van de New York Daily News. De popster heeft met deze nieuwe film, die een romance aan de Franse Ri- vièra beschrijft, duidelijk een nieuwe richting ingeslagen. Omstreden En zo blijft Prince een omstreden per soonlijkheid, die ondanks alle controver se de blonde Madonna aan zijn zijde vindt. Ze noemt hem „kleintje" en ont moette Prince voor het eerst in San Francisco. Daar ontdekte Madonna dat zij en Prince meer gemeen hadden dan geld en een oogstrelende navel. „Ik kan goed met hem opschieten", zegt dit ka tholieke meisje uit Michigan. Prince's grootste concurrente waar het om het hyperster-zijn gaat. „Het is een lichtge raakt type. eerzuchtig, maar ook heel professioneel". mosselseizoen met verlies heeft ge draaid. Hoge prijzen zijn niet volledig aan de klanten doorberekend om het Zeeuwse marktaandeel niet aan de bui tenlandse concurrentie te verliezen. Veel zal afhangen van de prijsontwikkeling van de komende weken. De klanten wachten lagere prijzen af, maar voor hoe lang?". Storm Bij Bolton, een verwerkingsbedrijf van verse mosselen, zijn ze klaar voor de storm. Maandenlang is men in de weer geweest met het gereedmaken van de spoelmachines. Elk jaar omstreeks deze tijd krijgen die het zwaar te verduren door al het zoute water dat er doorheen stroomt. Zo tegen het eind van het mos- selseizocn begint dan ook alles wat in die machines moet bewegen te proteste Het is een goede karakterbeschrijving van dit aan grootheidswaanzin lijdende „kleintje" uit Minneapolis, deze ongrijp bare en gladde eenling, die in een purper geschilderd huis woont, niet rookt, geen drugs gebruikt en naar verluidt zijn le ven aan de Heer heeft gewijd. „Alleen God is groter dan Prince", moet een vriend van hem eens hebben gezegd. Prince's eerste elpee „For You", werd in 1978 uitgebracht. De plaat was opgedra gen aan God. maar er werden maar hon derdduizend exemplaren van verkocht. Daar was Pnnce niet tevreden mee. Het jaar daarop kwam hij met een tweede langspeler waarvan een miljoen exem plaren werden verkocht. In de Roxy in Los Angeles verscheen hij in die tijd ook voor het eerst in lingerie op het toneel - in een bikini-broekje met tijgerprint. Het seksuele element zorgde ervoor dat mensen nota van hem gingen nemen. Al gauw had Prince het toneel veranderd in een waar bordeel. De ster hulde zich in jarretelgordeltjes en zwarte kanten kou sen en de meisjes van het achtergrond koortje leken regelrecht uit een porno ren. Maar nu alle onderdelen weer ge smeerd zijn, kunnen de klanten bellen, zegt de bedrijfsleider met enige trots. „Als we 's morgens om elf uur een be stelling uit Parijs krijgen, staat onze vrachtwagen daar 's avonds om elf uur met de mosselen op de stoep. In die tijd is er een schip de Oosterschelde op ge weest om de mosselen op te vissen, is al les schoongemaakt, in zakken van vijf entwintig kilo verpakt en verstuurd. Daar kunnen de klanten op rekenen". Zo langzamerhand lijkt de echte mossel- drukte goed op gang te komen. Dat blijkt op de mosselveiling, waar deze week in één dag al eens zestig scheepsla dingen zijn verkocht aan de handel. Het moge vreemd klinken, maar de mosse len die op zo'n dag in het ruim van de mosselschepen hun lot liggen af te wach ten, worden na veiling weer in het water gegooid. Dal gebeurt op bepaalde, streng geselecteerde delen'van de Oosterschel de. Verwaterplaatsen noemen ze die in Zuid-Beveland. Op die beschutte plek ken krijgen de mosselen de kans tot een marktrijp produkt uit te groeien, door dat het heldere water in dit watergebied het zand en slib uit de schelp spoelt. Ie dere mosselhandelaar heeft één of meer van deze verwaterplaatsen van de staat gehuurd. Het aantal geschikte lokaties is beperkt, want er worden nogal \yat voor waarden aan gesteld. Zo moet er bij hoog tij ongeveer drie meter water op staan en bij eb moeten ze droogvallen. De bodem dient bovendien hard en vlak te zijn. Voorts moeten ze beschermd zijn tegen te sterke stromingen of te veel golfslag. Ook de mosselen die in de Waddenzee zijn opgevist, worden uitein delijk op deze verwaterplaatsen schoon gespoeld. Voor de handelaren zijn hel in feite natte pakhuizen. Mosselen die hier liggen te wachten op een klant, sterken in de loop van het seizoen alleen maar aan, wat de marktwaarde uiteraard ver groot. Zeeland dankt de mosselcultuur, maar ook die van oesters en kokkels, aan dc Oosterschelde. Met name de kwaliteit van het water draagt daartoe bij. Daar om zijn ze er in Yerseke ook zo blij mee, dat er geen vaste dam is aangelegd in de Oosterschelde, maar dat is gekozen voor de onlangs gereedgekomen stormvloed kering, die op 4 oktober door koningin Beatrix in gebruik zal worden gesteld. Deze zal alleen met noodweer de zeearm afsluiten en de Zeeuwen beschermen te gen de woedende zee. „Als men indertijd had besloten de zaak rigoureus af te slui ten, was het gedaan met de mosselteelt. Dan hadden we geen instroom meer ge had van zout water en aan zoet water hebben we immers niks", zegt de Yerse- ker mosselkweker P. Boogert. „Dan had ik mijn tent wel kunnen sluiten". ARJEN VAN DER SAR Rain", een gedetailleerd, fictief verhaal, dat een kern van waarheid bevat. „Pur ple Rain" is de autobiografie van een briljant jongetje (Pnnce) uit een gebro ken gezin, wiens vader wordt afgeschil derd als een gekwelde man. die zijn frus traties afreageert door stapels muziek te componeren en zijn vrouw bont en blauw te slaan. Prince's echte vader, John Nelson, was een zwarte. Italiaanse jazz-musicus. die zichzelf Prince Rogers noemde en zijn naam aan het Prince Rogers trio leende. John Nelson besloot zijn fantasie werke lijkheid te maken en doopte zijn zoontje Prince Rogers Nelson. Toen Prince ze ven was, verliet Prince senior voorgoed het huis; met achterlating van een vleu gel om de emotionele verwarring op weg te spelen. Doorbraak „Purple Rain" werd gefilmd in en rond de First Avenue Club in Minneapolis, dc plek waar Prince en vele andere zwarte musici uit de buurt hun eerste kans op een doorbraak kregen. In de film werden twee protégés van Prince geïntroduceerd, de popgroepen The Time en Apollonia 6. Hoewel de laatstgenoemde groep al leen uit dames bestaat, was de film on miskenbaar doorspekt met een vleugje sadisme en macho-seksisme. Prince was de grote manipulator, maar had zichzelf tegelijkertijd de rol van slachtoffer toe bedeeld: fragiel, sensueel en zeer drama tisch. Minneapolis en zwarte muziek in het al gemeen hebben heel wat aan Prince te danken. Jimmy Jam en Terry Lewis, de beste soul-muziekproducenten van dit moment, noemen Prince's recente hit „Kiss" „een van zijn „zwartste" platen". Zo'n plaat brengt disc-jockeys tot andere gedachten. Ze zeggen niet langer: „Ach, dat is toch veel te funky voor ons radio station". De elpee „Around the World in a Day" uit 1985, een plaat vol wat je licht getik te nummers zou kunnen noemen en het werk had kunnen zijn van Beatles-pro ducent George Martin in de hoogtijda gen van de jaren zestig, bewees dat Prin ce de professionele status had bereikt. Zonder eigenlijk daarvoor zijn best te hebben gedaan, staken moderne Ameri kaanse groepen als Rain Parade bleek en belachelijk af bij het werk van Prince. Door een combinatie van systematische extravagantie en een enorme inventivi teit heeft Prince een ongekend grote be wegingsvrijheid voor zichzelf geschapen. Hij overschrijdt ongestraft de imaginaire grenzen tussen zwarte, blanke en beige muziek. Hij heeft rock and roll gespeeld, soul, funk en ballades en wanneer hij plotseling voor een free-jazz-sextet zou staan, zou dat niemand echt verbazen'. ADAM SWEETING HANS PIET Prince: e Persoonlijkheid blad te komen. De schrijver van songs als „Head" en „Jack U Off' combineer de extravagante travestieten-fantasieën met een tot in het uiterste doorgevoerde heteroseksuele wulpsheid. Op de elpee „Dirty Mind", die in 1980 uitkwam, ging hij voor sommigen echt te ver. Ook voor solo-gitarist Dez Dickerson, die de groep later verliet. Vooral het nummer „Sister" was velen een doorn in het oog, omdat het erop leek of Prince incest pro beerde te promoten. Hij schreef altijd uit persoonlijke ervaring, zei hij aanvanke lijk. Later ontkende hij dat. waarschijn lijk onder druk gezet door zijn mana gers, en hij verklaarde dat het nummer over liefde ging en over „vrij zijn". Taboes Volgens zijn platenmaatschappij pro beerde Prince slechts seksuele taboes te doorbreken. Anderen merkten op dat je van de kleine superster (wanneer je zijn twaalf centimeter hoge hakken af zou za gen. blijft er voor Prince nog een lengte van 1,60 meter over) niets anders kon verwachten omdat hij de heren Cavallo, Rufallo en Fargnoli als managers had, rouwdouwige muziekbazen, die ook groepen als The Lovin' Spoonful, Little Feat, Weather Report en Earth, Wind Fire onder hun hoede hadden gehad. En weer anderen waren van mening dat een morele heropvoeding kennelijk laag op het lijstje van prioriteiten van deze ar tiest stond. Een vergelijking met Little Richard, de rock 'n roller die zich bekeerde na jaren lang het pad van de artistieke uitspattin gen te hebben gevolgd, ligt voor de hand. Ook zijn er invloeden van Jimi Hendrix te ontdekken, vooral wanneer je naar Prince's „purperen periode" kijkt. Het bewijs is overduidelijk: de Re- gency-jasjes. de befjes, sjaaltjes, kanten mouwen en de brullende gitaarsolo's en niet te vergeten zijn onderdrukte psyche delische neigingen. Net als David Bowie dat deed met zijn „Ziggie Stardusf'-elpee, „herontdëkte" Prince zichzelf in zijn film „Purple £etdóe@owtarit L._11 '1.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17