vertraagt afbouw Walrus i Milj oenenbrand Op de hoogte Leopard 1 tank te zeer verouderd Mexicaanse grens VS in aanval tegen drugs aan SHELL KAN BONDEN NIETS GARANDEREN Conflict België met Duitsers overzeearend HET WEER £eicUe Qowuvnt Vrijdag 15 augustus 1986 77e jaargang no. 23578 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND WMÊ Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro BankN.V.Uiden. Directeur-hoofdredacteur I.J.Hailewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00uur,zaterdag van 14.00 tot 15.00 uurtel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63permm,kleintjes!. 0,44permm. Lossenummeref. 1,10. ROTTERDAM De brand die gistermiddag aan boord van de Walrus onderzeeër op de RDM- werf in Rotterdam woed de, zal voor aanzienlijke vertraging zorgen in de oplevering van de eerste onderzeeboot in deze klas se. Het schip zou in april volgend jaar zijn eerste proefvaart maken en een jaar later worden opgele verd. De precieze oorzaak van de brand is nog onduidelijk, de omvang van de schade even min, al loopt deze ongetwijfeld in de miljoenen guldens. Bij de brand hebben zich op twee rookvergiftigingsgevallen na geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, hoewel op het moment dat de brand uitbrak bijna honderd mensen aan het werk waren in het drijvend dok waar de Walrus wordt af gebouwd. Volgens RDM-directiewoord- voerder G. Heins hebben de werknemers zich „zonder in paniek te raken" in record- tempo in veiligheid gebracht. „Tijdens de bouw worden zeer uitgebreide voorzorgsmaatre gelen in acht genomen. De be- drijfs- en gemeentelijke brand weer zijn vanaf het begin van de bouw geïnformeerd over de risico's en kenden het ontwerp van de boot goed", aldus Heins. De RDM is normaal verzekerd tegen een schade als deze en men verwacht dan ook weinig problemen bij de afwikkeling. Wat er gebeurt als de opleve ringstermijn niet wordt ge haald, is moeilijk te zeggen. Het contract tussen Defensie en de werf bevat zoals gebrui kelijk een boeteclausule voor te late oplevering, maar omdat hier sprake is van overmacht wordt in marinekringen ver wacht dat de RDM niet het mes op de keel zal worden ge- De bekabeling en de bekleding van het schip moeten ernstig zijn aangetast. De buitenkant is, zo bleek uit een eerste in spectie, vrijwel niet bescha digd. In totaal zijn 36 brand weerlieden gisteren uren bezig geweest de brand onder con trole te krijgen. Het vuur is rond elf uur begonnen in de buurt van de controlekamer (commandocentrale), waar veel elektronische apparatuur is geïnstalleerd. De brand ging met enorme hitte en rook ge paard én was daardoor in de smalle gangen van het schip moeilijk te bestrijden. Aanvan kelijke pogingen het vuur met gas te doven om de geïnstal leerde elektronica te sparen mislukten. Pas laat in de mid dag werd het sein „brand meester gegeven". Het nablus sen duurde tot in de avond. Dikke zwarte rookwolken rond de brug van de Walrus, die gisteren in het afbouwdok van de werf grote schade opliep door een brand in het zenuwcentrum van het schip. Het blussen nam vele uren in beslag. De Walrus werd vorig jaar als eerste van een serie van vier voor de Nederlandse marine bestemde onderzeeërs gedoopt en te water werd gelaten door mevrouw Lubbers, echtgenote van de premier. De vier on derzeeërs in de nieuwe Wal- leeuw, de Dolfijn en de Bruin- rusklasse zullen de boten van vis) moeten tussen februari de Zwaardvisklasse vervan- 1988 en medio 1993 in gebruik gen. Het werk aan de eerste worden gesteld. Walrus is bijna zeven jaar ge- leden begonnen. De nummers Pag. 3: Walrus, een kostbaar twee, drie en vier (de Zee- technisch hoogstandje - Meisje (10) beschuldigd van moord LOS ANGELES In Los An geles is een tien-jarig meisje in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een een jaar oude baby. Zij wordt ervan verdacht de baby te hebben gewurgd toen zij op het kind moest passen terwijl haar va der met de moeder van de baby een avondje uit was. Brandweerlieden Engeland te dik LONDEN De helft van de 40.000 Britse brandweerlieden is te dik, waarvan 6.600 zelfs „buitengewoon" dik is te noe men. Maar liefst vijf procent van de brandweerlieden kan door hun omvang hun routi- netaken niet vervullen, tenzij ten koste van enorme inspan ningen. Een en ander staat in een studie van het ministerie van binnenlandse zaken dat onlangs is gepubliceerd. De studie beveelt degenen „wie de schoen past" aan om gym nastiekoefeningen te doen. VIETNAMLAAT VERLIEFDE -I AMERIKAAN VRU BANGKOK Vietnam heeft een voormalige Amerikaanse militair vrijgelaten die meer dan een jaar geleden werd ge arresteerd, toen hij de Vietna mese wateren was binnenge varen op zoek naar zijn ver loofde en haar kind. Radio Vietnam meldde dat Robert Schwab (43)deze week op vrije voeten was gesteld nadat hij had beloofd niet meer te zullen proberen terug te ko men. De man zeilde vorig jaar vanaf de Filipijnen naar Viet nam, waar hij hoopte de emi gratie van zijn vriendin en kind te regelen. In april werd hij aangehouden wegens schending van de Vietnamese soevereiniteit. Schwab had enige jaren in Vietnam gewoond, waar hij onderzoek deed naar de gevol gen van chemische oorlogvoe ring. DEN HAAG Het ministerie van defensie, dat door de RSV- en Walrusaffaire al honderden miljoenen te veel heeft uitgege ven, wordt opnieuw geconfronteerd met een onvoorziene kos tenstijging. De 450 Leopard 1 tanks zouden dusdanig verouderd zijn dat er te veel geld nodig is om ze aan te passen aan de eisen van deze tijd. De Westduitse tanks werden vijftien jaar geleden in gebruik ge nomen en zouden nog eens zo'n periode mee moeten. Dat kan echter alleen maar als ze een extra grote beurt ondergaan, de zogeheten midlife-conversion. Defensie vraagt zich af of het fi nancieel wel verstandig is die beurt uit te voeren bij „een in principe verouderd wapen". Naast de Leopard 1 beschikt de landmacht ook over de Leopard 2. Van dit type tank, dat tech nisch nog wel voldoet, zijn er 475 in ons land. Juist om proble men als met de Leopard 1 te voorkomen is Defensie nu al aan het nadenken over de opvolger van het pantserinfanterievoer- tuig YPR. Dit voertuig, waarvan er nog zeshonderd moeten worden afgeleverd, moet dienst doen tot het jaar 2005. Lubbers in Engelse advertentie waar niet zwaar aan de zaak, maar vindt het prettiger als adverteerders geen leden van het konknlijk huis of het kabi net gebruiken. De RVD zal het bedrijf dan ook vragen deze advertentie te staken. Lubbers staat in de advertentie afge- beeld met de regeringsleiders DEN HAAG De Rijksvoor- Thatcher, Mitterand en Kohl. lichtingsdienst (RVD) is niet blij met een Engelse ad verten- Volgens de tekst worden elk tie waarin een foto van pre- jaar de miljoenen aan over- mier Lubbers prijkt. Het gaat heidsgelden die zijn bedoeld om een relame in The Econo- voor net bedrijfsleven, niet op- mist van vorige week van het gevraagd. De regeringsleiders internationaal opererende En- zeggen dat het accountantsbe- gels accountantbedrijf Ernst drijf „u in minder dan geen Whinney. De RVD tilt welis- tijd geld geeft". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. rust met vier radarvliegtuigen, schrijden. Ook krijgen zij gro- zes helikopters en twee trans- tere opsporingsbevoegdheden, portvliegtuigen. Het Ameri kaanse ministerie van defensie De operatie is de eerste van zal meewerken bij de bewa- een reeks maatregelen in het king van de kustwateren, kader van Reagans „kruistocht Functionarissen meldden dat tegen drugs". Er is in de VS agenten van de dienst bij de toenemende kritiek van het achtervolging van drugssmok- Congres op de regering, die in keiaars gemachtigd zijn de de strijd tegen drugs aan de Mexicaanse grens te over- verliezende hand zou zijn. WASHINGTON De VS gaan de drugshandel aan de grens met Mexico grootscheeps aanpakken. Met ultra-moderne tech nologie en honderden ex tra mensen moet de grens ondoordringbaar worden voor drugs die via Mexico binnenkomen. De operatie, met de naam „Al liance", wordt uitgevoerd met de Mexicaanse autoriteiten en er zal voor de komende twee jaar 266 miljoen dollar (617 'miljoen gulden) voor worden uitgetrokken. Minister van justitie Meese en vice-presi dent Bush hebben het plan gis teren openbaar gemaakt. Vol gens Amerikaanse cijfers vindt een derde deel van alle cocaï ne, heroïne, amfetamine en marihuana zijn weg naar de Amerikaanse markt via de Mexicaanse grens. De nieuwe dienst krijgt de be schikking over vijf met radar uitgeruste balonnen om laag- vliegende vliegtuigen op te sporen. De dienst wordt uitge- Dode bij frontale botsing ALPHEN AAN DEN RIJN De 17-jarige Maarten A. Lang- man uit Bodegraven is van nacht bij een frontale botsing met een vrachtwagen in Al phen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde om on geveer vijf over drie op de Kortsteekterweg. De perso nenauto waarin het slachtoffer zat, werd bestuurd door zijn 23-jarige broer. Door een stuur- en remfout raakte de personenauto op de linkerweg helft en botste frontaal op de vrachtauto die werd bestuurd door een 26-jarige man uit Buitenkaag. De vrachtwagen chauffeur bleef ongedeerd. Wisselend bewolkt en een en kele bui. Minimumtempera tuur ongeveer 13 graden, mid- dagtemperatuur rond 19 gra den. Matige tot krachtige zuid westen wind, kracht 4 tot 6. Zon op: 06.24, onder: 21.02; hoog water Scheveningen: 12.47; laag water: 07.27 en 20.12. Jongen bekent bomaanslag op Turks teehuis Schiedam SCHIEDAM De 18-jarige verdachte van de bom aanslag in en Turks theehuis in Schiedam heeft gis teren bekend. Zijn 22-jarige mede-verdachte, die steeds heeft ontkend iets met de aanslag te maken te hebben, is daarentegen vrijgelaten op last van de rechter-commissaris bij de rechtbank in Rotterdam. De politie wil geen mededelingen doen over de be kentenis. De jongen wordt in elk geval vervolgd wegens verboden bezit van explosieven en het ver oorzaken van ontploffingen. De verantwoordelijk heid voor de aanslag werd opgeëist door het Schie dams Jongerenfront. Bij de twee mannen, die nog. diezelfde dag door de politie werden gearresteerd, werd foldermateriaal van dat racistisch georiën teerde front gevonden. Alle fracties in de gemeen teraad hebben in een gezamenlijke verklaring de Schiedamse bevolking opgeroepen zaterdag deel te nemen aan de demonstratie tegen racisme. ROTTERDAM Shell Nederland is niet bereid de vakbonden de garantie te geven dat bij de op handen zijnde bezuinigingen onder de bijna 17.000 personeelsleden geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Volgens districtshoofd Henk Krul van de In dustriebond FNV in Rotterdam heeft de directeur personeelsza ken van het concern gistermiddag tijdens een gesprek in Rotter dam wel gezegd dat de maatschappij onder meer via natuurlijk verloop, overplaatsing en vervroegde pensionering zal proberen gedwongen ontslagen te vermijden. Het gesprek tussen een vertegenwoordiging van de Industrie bond FNV en de Shell-directie concentreerde zich overigens al leen op de op handen zijnde reorganisatie in Pernis, waar vol gens mededelingen van Shell als gevolg van bezuinigingen in de overhead-sfeer, ongeveer 600 van de in totaal 5400 arbeidsplaat sen de komende jaren zullen moeten verdwijnen. Pag.4: FNV bezorgd over werkgelegenheid NAM Shad mogelijk VS-ambassadeur in Den Haag WASHINGTON John S R. Shad, de Amerikaanse voorzit ter van de beurscommissie SEC is kandidaat om de nieu we ambassadeur van de VS te worden in Den Haag. Dit is in Washington vernomen. Eerder werd aangenomen dat Robert Oakley, de huidige rondrei zende ambassadeur tegen het terrorisme, de plaats van Bre mer III zou innemen. Bremer is zoals bekend de opvolger van Oakley. Shad doorloopt momenteel de veiligheidspro cedures door de FBI. HELLENTHAL In het wildpark Hellent- hal in de Westduitse Eifel is grote opwinding, en bijna een internationaal conflict ontstaan, vanwege de ontsnapping van de Amerikaanse zeearend Diana. Het dier stak de Belgische grens over en werd daar gevangen door de brandweer. De Belgische autoriteiten weige ren het dier terug te geven omdat het om een Europese steenarend zou gaan. Volgens de verzorgster in Hellenthal gaat het om een af stammeling van twee zeearenden, die de Amerikaanse president Reagan aan de West duitse regering heeft geschonken. Wim Kan en Corry Vonk op het Leidseplein. Vanmid dag onthulde de 39-jarige neef en naamgenoot van Wim Kan uit Wassenaar het door beeldhouwer Sie- g- men Bolhuis gemaakte beeld van het cabaretiers- mo echtpaar, dat daar op initiatief van de journalist Je roen Nugteren werd geplaatst. Voor het Leidseplein werd gekozen, omdat daar op 15 augustus 1936, pre- cies vijftig jaar geleden. Kan en Vonk in het Leidse- )00 pleintheater voor het eerst samen optraden in het bu. door hen opgerichte ABC-cabaret. je - Overleden werknemers centrale Sellafield met plutonium besmet LONDEN Bij onderzoek van de stoffelijke resten van drie ex-werknemers van de Britse nucleaire opwerkingsfabriek in Sellafield zijn concentraties plutonium aangetroffen die de toegestane hoeveelheid honderden malen te- boven gaan, zo heeft het tijdschrift New Scientist gisteren bekendgemaakt. I Het maandblad schreef dat lijkschouwing van twaalf I overledenen in het graafschap Cumbria, waar Sella- iveld ligt, ook abnormaal hoge doses plutonium had opgeleverd. British Nuclear Fuels, dat de opwerkingsfabriek ex- pjoiteert, zei dat de hoeveelheden plutonium slechts gering waren en waarschijnlijk geen gevaar hadden opgeleverd voor de gezondheid van de mensen in i kwestie. I De Nationale Radiologische Raad meldde dat de drie I overleden werknemers bejaard waren en niet aan I kanker, maar aan hartkwalen waren gestorven. f Het onderzoek werd uitgevoerd aan de hand van be wijsmateriaal dat in 1984 werd verzameld voor een officieel onderzoek, dat uiteindelijk geen verband heeft kunnen aantonen tussen de opwerkingsfabriek en het voorkomen van leukemie bij kinderen in Cumbria. Pag.5: Sellafield berucht door ongelukken. Donkere wolken boven Zoetermeer De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Foto: Tjerk Herin ga 2 Wim en Corry in brons Een brand gister middag op het dak van een flat aan het Hoevenbos in Zoetermeer heeft voor minstens ze ven ton schade aangericht. Alle bewoners bleven ongedeerd. Het vuur, dat bo ven Zoetermeer grote zwarte rook wolken veroor zaakte die tot ver In de omtrek wa ren te zien, ont stond toen tijdens renovatie-werk aan het dak van de twaalf verdie pingen hoge flat gloeiende mastiek op brandbaar ma teriaal viel. Eén brandweerman raakte tijdens het blussen licht ge wond. De boven ste drie verdiepin gen moesten door de brandweer wor den ontruimd. De bewoners werden tijdelijk in een sporthal onderge bracht. Pag. 17: Zeven ton schade aan flat in Zoetermeer. Het kon niet uitblijven. We zagen het al jaren aan komen. Eerst waren het de beddenfabrikanten, die de bedden tien centimeter langer gingen maken. Nu komen de deuren aan de beurt. Ze worden een de cimeter hoger. Maar daar blijft het niet bij: de trapgaten moeten ook aangepast worden, en het aanrecht moet een paar centimeter omhoog, de handgrepen, deurkrukken, lichtschakelaars en stop contacten. Alles moet op hoogte worden gebracht. Want de Nederlander wordt langer. Die deur is nog maar een eerste stap. De volgende is een (proef-)abonnement op de Leidse Courant. Om he lemaal op de hoogte te blijven. £eidóc (Sowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1