RUNSBURGS BEDRIJF IN DROOGBLOEMEN MAG UITBREIDEN Wassenaar dure plaats voor beginnend huisarts KRO maakt opnamen in Rijnsburgs museum in gebruik INRICHTING VAN Veel minder chemische middelen Alarmsysteem ouderen in gebruik Meer parkeerrruimte in Noordwijkerhout Wereldrecordhoudster opent nieuw seizoen Zuivelkeuken Woningen in De Zilk BIJLEVELDLAAN 1NOG ONDUIDELIJK LEIDEN OMGEVING fieidacGou/Mwl VRIJDAG IS AUGUSTUS 1986PAGINA 11 Jeen ontslagen |)ij Flora door n iloemenboycot 1- tIJNSBURG De loemenveiling Flora Rijnsburg zegt wei- n jg te merken van de I- oycot van Zuidari- 'e|taanse bloemen. De rijwillige handels- oycot leidt zeker niet ot ontslagen, omdat 5- et aandeel van Zuid- frikaanse bloemen |jj de Rijnsburgse vei- n ing vrijwel te ver- waarlozen is, aldus en woordvoerder ran de Flora. Prinses Margriet bij zee hospitium KATWIJK Prinses Margriet brengt woensdag 24 september een werkbezoek aan het Rijnlands Zee hospitium in Kat wijk. Over de in houd van het werkbezoek zal komende week nog overlegd wor den. Parkeerfonds voorlopig van de baan NOORDWIJK De plannen om in Noordwijk een par keerfonds in te stellen, zijn voorlopig van de baan. Instel len van een dergelijk fonds zou onder meer betekenen, dat de gemeente parkeerplaatsen, waarvoor geld in het fonds is gestort, binnen een bepaalde tijd moet aanleggen. Wethouder Warmerdam vroeg zich gisteravond tijdens een commissievergadering af of dat in de parktijk wel haalbaar zal zijn. Aan een dergelijk fonds zitten zoveel haken en ogen, concludeerde de raadscommissie voor fi nanciën en grondzaken, dat het voorstel eerst nader be studeerd moet worden. Vanuit de commissie werd nog opgemerkt, dat het vinden van parkeergelegenheid in Noordwijk-Binnen bijzonder moeilijk ligt, terwijl in Noordwijk aan Zee slechts een parkeerkelder voor een oplossing kan zorgen. P.A.C. Teunissen (PvdA) stelde dat de parkeertarieven in het zomerseizoen verdubbeld zou den moeten worden. Volgens Teunissen was dit een van de mogelijkheden tot het voeden van een parkeerfonds, waaruit parkeervoorzieningen kunnen worden bekos tigd. RIJNSBURG Het droogbloemenbedrijf P. en G. van Delft aan de Vinkenweg mag uitbrei den. De raadscommissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting is daar gisteravond akkoord mee gegaan. Die voorgeno men uitbreiding zal plaats moeten vinden op een perceel in het be stemmingsplan „Buiten gebied 1980". Uitbrei- 1 ding van het droogbloe- - menbedrijf is in dat be- - stemmingsplan niet toe gestaan en daarom zal het worden veranderd. Eén van de bezwaren van de uitbreiding vormt het feit dat het hier niet echt gaat om louter een agrarisch bedrijf. De gemeente Rijnsburg wil het gebied ten noorden van het Oegstgeesterkanaal zijn agrarisch karakter laten be houden. Volgens Vianen be treft het hier in ieder geval gedeeltelijk een agrarisch be drijf. „De firma Van Delft heeft zelf ook zes hectare grond waarop droogbloemen worden gekweekt", aluds de wethouder. Daar komt vol gens Vianen bij dat de ge meente in 1980 (tijdens de goedkeuring van het huidige bestemmingsplan) al heeft toegezegd mee te zullen wer ken aan een mogelijke uit breiding, mocht dat echt noodzakelijk worden. Die noodzaak is volgens het col lege nu aanwezig. „Het be drijf kampt met een enorm ruimtegebrek, hetgeen als ge volg heeft, dat niet kan wor den voldaan aan alle eisen, die van de zijde van de ar beidsinspectie worden ge steld", aldus B en W. Momenteel moet het bedrijf elders 2000 vierkante meter bedrijfsruimte huren. „Wil je dit bedrijf in de toekomst overeind houden, dan moet je ervoor zorgen dat het zijn vleugels uit kan slaan. In de direkte omgeving van het be drijf zijn geen andere moge lijkheden voor handen", al dus wethouder Vianen. Hij wees ook op het grote belang van dit bedrijf voor de plaat selijke werkgelegenheid. Op het droogbloemenbedrijf vin den 30 personen een volledi ge baan. Daarnaast zijn ten tijd van het drogen van aan gevoerde bloemen nog eens 60 krachten extra nodig. „Gelet op de plaatselijke situ atie behoort een verplaatsing van het bedrijf naar elders binnen de gemeentegrenzen tot de onmogelijkheden zo stelt B en W vast. Het bedrijf zal drukker ver keer op de Vinkenweg tot gevolg hebben (eenrichtigns- verkeer) en dat is voor buur man A. van Delft onaan vaardbaar. „Er is nu al on voldoende parkeergelegen heid en opvangcapaciteit. Het heeft regelmatig veel weg van een improvisatiecircus", aldus Van Delft, die gisteren ook wees op de te verwach ten geluids-, stank- en lawaai overlast. Hij eiste van de ge meente dat deze voorwaar den zou scheppen om alles in goede banen te leiden. PvdA-vertegenwoordiger J. Wijnekus vroeg het college om dit soort problemen op korte termijn met alle be trokkenen te bespreken en zo mogelijk op te lossen in on derling overleg. „Dat is pret tiger dan te wachten tot om wonenden bezwaren gaan in dienen. Als dat kan worden voorkomen is dat wel zo goed", aldus Wijnekus. Wet houder C. Vianen liet weten dat het college op korte ter mijn met alle betrokkenen om de tafel zal gaan zitten om te praten over de voor waarden waaronder het be drijf in de toekomst zal moe ten gaan functioneren. Via nen liet overigens ook weten dat er in de toekomst een op lossing zal moeten komen voor de verkeerssituatie op het betreffende gedeelte van de Vinkenweg. „Maar die constatering is geen aanlei ding om nu van medewer king aan de geplande uitbrei ding af te zien", aldus Via nen. NOORDWIJKERHOUT De plantsoenendienst heeft het afgelopen jaar veel minder chemische middelen gebruikt. PvdA en D66 sprake daar in de commissie openbare wer ken gisteravond hun waarde ring over uit. Maar de agra riërs in de commissie waren er minder over te spreken. Vol gens de heren Nulkes (CDA) en Hogervorst (VVD) was er een grens overschreden. Het onkruid, de „meelbomen", groeit uit boven de beplanting, aldus de heer Nulkes. De heer De Boer van openbare werken zei dat dat inderdaad het geval was maar volgens hem zal dit probleem door de natuur zelf worden opgelost. Na dertig jaar spuiten moet je de natuur wel even de tijd gunnen. Hij zei dat nu reeds andere krui den op begonnen te komen. De heer de Winter (CDA) merkte op dat de agrariërs last hadden van het onrkuid van gemeentegronden omdat de zaden op de landerijen op waaien. Hij waarschuwde dat voorkomen moest wordt dat agrariërs meer moesten gaan: spuiten omdat de gemeente verminderde. OEGSTGEEST Wet houder mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeu wen zal op 20 augustus of ficiéél het alarm- en com municatiesysteem voor ouderen in gebruik stel len. Dat gebeurt in het dienstencentrum aam de Lijtweg in Oegstgeest, om 16.00 uur. Een aantal al leenwonende ouderen in Oegstgeest is sedert enige maanden aangesloten op een alarm- en communi catiesysteem, het zoge naamde PIPER-systeem. Reeds vele jaren werd de be hoefte gevoeld ouderen op een of andere wijze zo'n systeem aan te bieden, maar de kosten daarvan bleken steeds te hoog te zijn. Dankzij een subsidie, verkregen bij de uitvoering van het „flankerend ouderen beleid", werd de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest in de gelegenheid gesteld over te gaan tot aanschaf. Begin dit jaar werd een begin gemaakt met aanleg van de centrale meldpost in het bejaardencen trum Hofwijck. Tevens wer den de aanleunwoningen van dat bejaardentehuis op het sy steem aangesloten. Bovendien zijn dertig alleenwonende ou deren in het dorp verbonden met de centrale meldpost Deze aansluitingen zijn een ge ruststelling voor ouderen, om dat op elke moment van de dag op elke plaats in huis of naaste omgeving door een een voudige druk op een knop (van de hanger om de hals of van het toestel) contact ge maakt kan worden met de meldpost. Tot op een bepaalde afstand van het toestel kan met de meldpost gesproken worden. De aangesloten oude ren werden geselecteerd aan de hand van een vragenlijst, opgesteld door het samenwer kingsverband van medewer kers en welzijnsinstellingen. De aangeslotenen betalen per maand 10 gulden. Zij die niet voldoen aan de indicatienor=- men kunnen eveneens worden aangesloten, maar zullen het dubbele abonnementsbedrag moeten betalen. Dit omdat de aanschafprijs voor hen niet wordt gedekt door subsidie. WASSENAAR De ge meente Wassenaar heeft tien huisartsen, maar telt voldoende inwoners om een elfde huisarts binnen de gemeentegrenzen te halen. De animo om een nieuwe praktijk in Wasse naar op te richten blijkt echter minimaal. Dat staat in een concept-notitie over de gezondheidszorg maatschappelijke dienstverlening in Wasse naar. Volgens een ambte naar van de gemeente heeft dat gebrek aan ani mo te maken met de hoge kosten, die een beginnend arts in Wassenaar heeft. Het rijksbesluit Vestiging en Praktijkomvang Huisartsen geeft aan hoeveel huisartsen een gemeente mag hebben. Een normpraktijk bestaat uit 2350 klanten. Wassenaar telt tien huisartsen, maar heeft ei genlijk genoeg inwoners voor elf huisartsen. Op het eerste gezicht een vreemde zaak dat die elfde er niet komt, gezien het feit dat er veel beginnende artsen geen baan hebben. Volgens een ambtenaar van de gemeente is Wassenaar echter een dure plaats om te begin nen voor een „verse" arts. Landelijke bezien is ongeveer dertig procent van de bevol king particulier verzekerd. Maar in Wassenaar ligt dat ge tal niet op dertig, maar op ze ventig procent. Het is een ge geven dat particuliere patiën ten minder vaak naar de huis arts gaan, zodat een Wasse- naarse arts simpelweg meer klanten moet hebben dan een arts elders in de regio. „We zullen bekijken wat we hier mee aan moeten", aldus de verantwoordelijke ambtenaar. Volgens de normen die lande lijk gelden komt Wassenaar ook in aanmerking voor meer maatschappelijk werk, ook al een gevolg van de Wassenaar- se situatie. Dat terwijl nu 15 procent van de bevolking ou der dan 65 jaar is, terwijl de prognose voor het jaar 2000 bijna negentien procent be draagt. Een afwijkende score heeft Wassenaar ook als het gaat om opname in ziekenhuizen. Het cijfer voor 1985 bedraagt 93,6 per 1000 inwoners, ongeveer tien procent lager dan gemid deld in Zuid-Holland. Opmer kelijk is ook het cijfer van op namen in psychiatrische in richtingen. In 1985 werden er gemiddeld per honderd Wasse- naarders 4,26 opgenomen in een kliniek. Het provinciale opnamecijfer is 2,07 per hon derd inwoners. NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noord wijkerhout wil meer parkeerruimte scheppen in het centrum van het dorp aan de Havendwarsstrat. Daar is al een kleine parkeerplaats op het voorma lige terrein van Rietvink. Nu is de gemeente van plan om enkele garageboksen op dat terrein weg te breken om zo een verbinding te leggen met de wa gen makerswerf. Niet alleen komen er zo meer parkeerplaatsen, maar ook kan het verkeer dan doorstromen. Tot nog toe kwamen parkeerders op het Rietvinkterrein voor een blinde muur te staan. Nu komt er een tweede uitgang. De parkeerplaat sen zijn nodig, omdat gebleken is dat met name in het zomerseizoen het Landbouwplein te klein is geworden. VOSSENHOL MORGEN OPEN WARMOND De feestelijke heropening van de speeltuin aan de Bernhardstraat heeft morgen plaats. Ruim een half jaar is er door gemeente en omwonenden hard ge werkt aan de rehabilitatie van de speeltuin. De omwonenden hebben door veel zelf werkzaamheid bereikt dat binnen het be schikbare krediet van 70.000 gulden de oude speeltoestellen konden worden opge ruimd en de hele speeltuin opnieuw kon worden ingericht naar de wensen die de kinderen ten gemeentehuize deponeerden. De speeltuin kreeg niet alleen een kom pleet nieuwe inrichting en opzet maar ook een nieuwe naam: Het Vossenhol. Zaterdag zal om 11.00 uur de opening plaatsvinden met een balonnenwedstrijd en een optreden van muziekvereniging St. Matthias. Om 14.00 uur verzorgt jeugdcireus Atleta in de speeltuin een optreden en om 16.00 uur is de Brass Band Warmond present LEIDSCHENDAM We reld record houdster op de 60 meter Nellie Cooman zal woensdag 3 september het 71 nieuwe lesseizoen van de Zui- velkeuken in Leidsenhage te r Leidschendam openen. De komende maanden zal specia le aandacht worden geschon ken aan de gerechtencampag ne met een kaassnack die Cooman opent met „een snel le snack". Inhakend op het in september vier bijeenkom sten verzorgd door vooraan staande experts. Henk Savel- berg van het restaurant Sein post demonstreert op 6 sep tember een aantal van zijn nieuwe cursusseizoen worden topgerecht^n en Ria Holle man houdt op 10 september ding voor ouderen en tenslot- een lezing over de magnetron te demonstreert Roberto de waarbij verschillende toepas- Luca van het specialiteiten- singen. Op 11 september restaurant Da Roberto 16 sep- houdt Bonnie Buurke van het tember exclusieve Italiaanse Voorlichtingsbureau voor de gerechten. Voeding een lezing over voe- NOORDWIJKERHOUT Er kan wellicht toch een aantal woningen in De Zilk worden ge bouwd. Het oorspronkelijke plan om een wijkje langs de Zilkerduinweg te bouwen, werd door de gedeputeerde J. Borgman afgekeurd omdat hij niets zag in zo'n „hofje", aldus wethouder Heemskerk gisteravond in de commissie open bare werken. Maar over lintbebouwing was Borgman beter te spreken. Vandaar dat voor zes woningen langs de Zilkerduinweg een verkla ring van geen bezwaar is afgegeven. Maar om dat lintbebouwing blijkbaar wel succes oplevert bij de toestemming voor woningbouw, heeft de gemeente nu een plan ontwikkeld voor 15 wo ningen langs deze weg, waarin deze 6 woningen zijn opgenomen. Als de provincie hiervoor toe stemming geeft en met subsidie voor de dag komt, kan in het voorjaar van 1987 met de bouw de huizen begonnen worden. Het Irisparkje, de voormalige speelweide aan de Irislaan in Oegstgeest wordt vrijdag 22 au gustus om 19.30 uur officieel in gebruik genomen. Het terrein aan de lrislaart is in de afgelo pen weken in een recreatief parkje omgetoverd. Er zijn speelplaatsen gekomen met een zand bak en een glijbaan, paden aangelegd, bankjes neergezet en verder is er een jeu de boules- baan ingericht en een hondentoilet. Het terrein, dat vlakbij winkelcentrum Lange Voort ligt lag er lange tijd ongebruikt bij omdat er steeds een wisselende bestemming aan werd gegeven. Ooit zou er een nieuw gemeentehuis verrijzen, maar dat plan verdween in de prullebak. Tot voor kort stonden er tijdelijke bejaardenwoningen op de speelweide, in verband met de reno vatie van Hofwijck, maar dat is ook achter de rug en het terrein kwam weer vrij. De gemeente raad besloot toen om de speelweide zijn oorspronkelijke bestemming wat nadrukkelijker te rug te geven en trok er 150.000 gulden voor uit. Dat heeft geresulteerd in het speelse Irispark je, dat vrijdag met drie demonstraties van verenigingen geopend wordt: de Kynologenvereni- ging „Rijnland", de Oegstgeester Gymnastiek en Atletiekvereniging en de Jeu de Boules Club de Pétanque „Rhyne Boule". 1 WARMOND Hoe de Bijleveldlaan er nu precies uit zal moeten zien na de herbestrating kon gisteren in de commissie openbare werken niet worden vastgesteld. Zowel de meningen van de leden van de commissie openbare werken als die van de bewoners zijn ver- 6 ieeld. ^Aanvankelijk was na een eerste inspraakronde met de bewoners ®rfeen tweetal plannen gemaakt maar voor beide plannen was ei- [enlijk te weinig ruimte om ze goed uit te voeren. Door B en W e s geprobeerd een stukje grond te kopen dat ligt aan de Bijle- djreldlaan en een oplossing zou kunnen betekenen voor het grote probleem: de combinatie parkeren en kleine kinderen. ,s'Een deel van de bewoners wil de smalle straat graag autovrij SI1hebben en de kinderen meer speelgelegenheid geven. Om het toch in de direkte omgeving te parkeren is verschillende li malen overleg gepleegd met de eigenaar van een perceel grond dat grenst aan de laan. De gemeente is er echter niet in geslaagd de grond aan te kopen. Dat betekent dat parkeerruimte verder op gezocht zou moeten worden of een deel van de auto's toch in Ide Bijleveldlaan geparkeerd zou moeten worden. Vanaf de pu blieke tribune werd meermalen de wens gehoord om alles maar té laten zoals het nu is. bi i* De inrichting van de Boezemkade langs Zwanburg zal iets voor deliger uitgevoerd moeten dan aanvankelijk was gepland. Voor t^de inrichting is subsidie aangevraagd bij GS en de Minister van 23 Landbouw en Visserij. Van hen is bericht ontvangen dat de in plannen te duur zijn en dat er een paar ton bezuinigd moet wor- In het oorspronkelijke plan zou de hele Boezemkade zoda- m nig verlaagd worden dat er weer zicht op de achterliggende pol- aflder.zou zijn. Dat kan nu slechts over een lengte van 350 meter gebeuren maar wel op een plaats waar het mogelijk is vanuit de 2r Dorpskern en vanaf het eiland Koudenhoorn de polder Zwan- burg in te kijken. De vier aanleghaventjes langs de Boezemkade l0 worden niet op een diepte van 2 maar van 1 meter gebracht. Dat (.q. noemde de commissie spijtig omdat zeiljachtjes met een vaste s kiel er dan bijna niet aan kunnen leggen. Twee meter bleek «echter te duur. Er zal aanzienlijk minder riet worden aangep- E*Iand dan de gemeente Warmond had verzocht. De rietstekken zelf zijn niet zo kostbaar maar de bescherming die daaromheen r* gezet moet worden wel. Een veertigtal bomen langs de kade zal eveneens niet worden eI gerealiseerd. Dat spaart geld maar als belangrijkste overweging el speelde dat de bomen die aan de polderkant van de kade waren gepland teveel mensen naar de kwetsbare polder zouden trek- ar ken en dat dient voorkomen te worden. Om die reden wordt de Kruissloot niet zodanig verbreed dat het aanlokkelijk dl wordt om daar te spelevaren. Vijf meter werd een goede breedte ervoor de sloot genoemd om te verhinderen dat men de polder éi intrekt. De commissieleden gingen akkoord met de voorgestelde sii wijzigingen en verwachten dat veel mensen met gebruik zullen •d maken van de Boezemkade. Elenore Grootkop van de KRO neemt de heer Vink een interview af. RIJNSBURG De KRO heeft gisteren radio-opna men in het museum van het Genootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vlietweg gemaakt. Het betrof de tentoonstelling „De andere Middeleeu wen" en het werk van se cretaris de heer M. Vink, die onlangs is gekozen tot secretaris van de Federa tie van musea in Zuid- Holland. De opnamen werden voorbe reid en gemaakt door Elenore Grootkop, die iedere dinsdag van 12.00 uur tot 13.00 uur het programma „Schone kunsten" presenteert op Radio 1. Dit programma handelt over kunst, geschiedenis en vrije tijdsbesteding. De expositie „De andere Middeleeuwen" werd opgezet door leerlingen van de Reinwardt Academie en het Genootschap Oud Rijnsburg. De leerlingen had den het inrichten van het mu seum als examenopgave. Eind juni werd de expositie officieel geopend. Elenore Grootköp vroeg hoe de titel van de expositie was ontstaan. Er was toch maar één periode die Middeleeuwen heette, merkte ze op. De heer Vink vertelde dat velen een heel romantisch beeld hebben van de Middeleeuwen, terwijl het toch een heel harde tijd was. Deze tijd wordt in de ex- fiositie goed weergegeven. Zij aat het ontstaan van Rijns burg zien en de loop van de geschiedenis. Vooral bij de Abij en de grootte van" het landgoed het reikte tot aan Middelburg stond Elenore enige tijd stil. Na een rond wandeling door het museum lichtte zij apart het werk van de heer Vink eruit. De heer Vink adjunct directeur ge meentewerken was bijna 10 jaar geleden één van de mede oprichters van het Genoot schap Oud Rijnsburg, maar houdt zich al bijna 26 jaar met de geschiedenis bezig. De voorbereidingen en opna men namen bijna twee uur in beslag. Dinsdag 19 augustus vindt tussen 12.00 uur en 13.00 uur de uitzending plaats van de opname die in Rijnsburg gemaakt is. Via Radio 1 in het programma „Schone Kunsten" zal Vink uitgebreid aan het woord komen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11