Leiden maakt einde aan stelen Gemeentegrond in Meren wijk a STAD OMGEVING Handig 'miniburo' Wij proberen sneller te werken dan een gemiddelde ambtenaar Herman Boerhave blikt weer streng de wi jde wereld in -m> OPENLUCHT EVENEMENT TERREIN WITTE POORT PREMIÈRE IN DE BURCHT VAN L'ECOLE DES VEUVES DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9' trouw gewond ia aanrijding 'IDEN Een 69-jarige woonster van Leiden is Estermiddag met een IUUI ersenschudding en Wl ihedelletsel naar het 07t ZL gebracht nadat zij as aangereden door een ito. De vrouw reed op aar fiets over de Vijf eilaan en stak plotse- ng de weg over zonder chting aan te geven. De ihterop komende auto, ;uurd door een 45-ja- man uit Voorscho- kon niet tijdig rem- Het ongeluk ge- irde rond twee uur. ion icui I Collectanten gezocht LEIDEN De af- deling Leiden van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbe strijding is op zoek naar collectanten voor de collecte die in de eerste week van septem ber wordt gehou den. Opgave is mogelijk via de volgende te lefoonnummers: 761354, 121044, 760636, 211021 en 214219. Aandacht voor Floris Verster LEIDEN Directeur drs. M L. Wurfbain van het stedelijk museum De La kenhal geeft zondag 17 au gustus om drie uur een rondleiding langs de ten toonstelling van werken van de Leidse schilder Floris Verster. Tevens kan men de tentoonstelling 'Aan bed geleerd, 350 jaar medisch klinisch onder wijs in Leiden' bekijken. De toegang tot het mu seum aan de Oude Singel kost een rijksdaalder. Men kan er zondag terecht van 13 tot 17 uur. LEIDEN De Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP) houdt zaterdag 23 en zondag 24 augustus een openlucht-evene ment op het binnenterrein van de Witte Poort gebouw aan het Noordeinde 2. Tijdens dit evenement zullen de instellingen zich presenteren, die in het gebouw onderdak hebben. In het gebouw heeft behalve de LVP, het jongerenhulpverleningscentrum JAC, het kamerbemiddelingsbureau STIK, de Spijpelopvang, de beeldend kunstenaar Aad van Houwelingen en twee postdui venverenigingen een onderkomen. De LVP heeft in het gebouw een kantoortje en twee oefenruimtes voor popgroepen. De vere niging heeft echter dringend behoefte aan uitbreiding. Zaterdag middag vanaf één uur treden Satans Claw (hardrock), Take 5 (melodieuze rock) en The Ness Band (new wave) op. Op zondag middag zijn Toy Factory (new wave), Ital Subjects (reggae) en Tropical Reptiles (reptile rock) te beluisteren en te zien. De toe- Dialezing over NS LEIDEN De Neder- landse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor-en Tramwegwe zen verzorgt woensdag avond 20 augustus een dialezing die gewijd is aan de Stibans (een stichting, die probeert materiaal van de NS te behouden). De bijeen komst wordt gehouden in een lokaal van de NZH aan de Rijnsbur- gerweg 1 en begint om acht uur. De toegang bedraagt twee gulden vijftig. Fancy Fair bij voetbal vereniging LEIDEN De voetbalvereniging DOCOS die dit jaar 50 jaar bestaat houdt zondag 17 augustus een jubile- um-fancy fair in de kantine aan de Haagse Schouwweg. Van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags kan er worden gegooid, gedart, geschoten en geraden. ILLEGALE ZITKUIL OP KABEL HOOG SPANNING LEIDEN De gemeente gaat paal en perk stellen aan het in gebruik ne men van openbaar groen door bewoners van voor al de Merenwijk. Vol gens de heer C. Jochem- sen, hoofd van de direc tie Groen, raakt de ge meente elk weekend 1000 vierkante meter openbaar groen kwijt, doordat bewoners steeds een stukje grond bij hun tuin of huis trekken. In enkele gevallen gebeurt dit in samenspraak met de gemeente, maar in verreweg de meeste ge vallen zijn de stukjes grond illegaal bij de wo ningen getrokken. Deze gang van zaken bemoei lijkt de werkzaamheden van de directie Groen in de wijk, maar zou ook le vensgevaarlijke situatie's veroorzaken. De heer Jochemsen zei dit gisteravond in de commissie voor culturele zaken, volks gezondheid en groenvoorzie ningen. De gemeente is van mening dat er stringente richtlijnen moeten komen om aan deze ontwikkeling een einde te maken en wil stukken grond uitgeven en terugeisen. Zij heeft daartoe een inventarisatie gemaakt van alle gevallen waarbij openbare grond in gebruik genomen is en wil in overleg met de bewoners tot een op lossing komen. Het gebied van de „Duinen" en „Dalen" in de Merenwijk is daarbij als proefgebied aangewezen. De gemeente is bereid grond, waarin zich geen hoofdlei dingen bevinden, aan de be woners te verkopen. Zitten die hoofdleidingen er echter wel in dan zal verkoop van grond niet mogelijk zijn en dus eventueel teruggevor derd worden. Andere stukjes grond, waarin zich minder belangrijke leidingen bevin den zullen eventueel onder bepaalde voorwaarden grati' uitgegeven worden. Voor waarde daarbij zal zijn, dat bij mankementen men ge makkelijk de grond in kan. In het proefgebied „Dalen" en „Duinen" zullen ongeveer 15 terreintjes gratis in ge bruik gegeven worden en 40 verkocht. De richtprijs voor de te verkopen stukjes grond bedraagt ongeveer 60 gulden per vierkante meter. Aan de hand van dia's gaf de heer H. Kühn, werkzaam bij de directie groen, de commis sieleden gisteravond een in druk van de ontwikkelingen in die wijk. Het bleek dat zelfs bomen van de gemeente zijn gerooid en dat er straat stenen uit de stoepen zijn ge haald om het territorium uit te kunnen breiden. Ook bleek duidelijk welke ge vaarlijke situatie's kunnen ontstaan door deze gang van zaken. Zo was er een bewo ner die in het openbaar groen een zitkuil had aange legd, waaronder op slechts enkele centimeters afstand een electriciteitskabel met 20.000 Volt en een hoofdtele foonkabel naar de Bollen streek lagen. Ook zouden hoeken, die voorheen door de directie Groen laag ge snoeid werden, nu het uit zicht voor het verkeer be lemmeren. Werkers bij de di rectie Groen kregen daar geen toestemming meer voor van de bewoners, die het stukje grond bij hun woning hadden getrokken. Door deze ontwikkelingen kunnen ook probleme lijkheid c Het steeds meer „inpikken" van grond van de gemeente is overigens iets van de laat ste paar jaar. In het verleden heeft de gemeente wel eens kleine stukjes grond aan mensen verhuurd. In verband met de plannen van de gemeente wordt maandag 18 augustus een in formatie-avond gehouden in het Kerkelijk Centrum de Regenboog aan de Watermo len 1. Aanvang acht uur 's a- vonds. Bewoners van de „Duinen" en „Dalen" kun nen dan hun wensen te ken nen geven. lerman Amptmeijer en Saskia iroenewegen: „Het komt niet oor dat bedrijven op grond an één aspect niet of wel voor eiden kiezen". ASKIA GROENEWEGEN Vi HERMAN AMPTMEIJER NIEUWE EIDINGVAN [CONOMISCHE !AKEN .EIDEN Een PSP'er Is hoofd van de afdeling conomische zaken. Het jkt een onlogische zaak. een onmogelijke blijk bar. want ex-raadslid erman Amptmeijer volg- e per ingang van 1 juli e al eerder vertrokken wald Keijser op. Evenals ollega Saskia Groenewe- ïn was Amptmeijer al op e afdeling economische aken werkzaam. Daar :tte hij zich onder meer voor startende onder- emers. Een PSP'er dus, ie zich bepaald niet afzet igen het vrije-onderne- lerschap. Mies wat wij consumeren, loet geproduceerd worden, e overheid moet daarvoor de )ndities scheppen. Ik geloof iet in de gedachte om de pro- ictie in overheidshanden te ten plaatsvinden. Dus ben je ingewezen op persoonlijke litiatieven. Het vrije-onder- emersschap heeft een nega- eve bijklank. Sommigen den- en al gauw aan vrije jongens ie oude vrouwtjes van hun isies beroven. In extreem nkse kringen meent men wel at er een bepaling in het Wetboek van Strafrecht opge- omen moet worden om het ndememerschap te verbie- en. Zo denk ik er niet over. k zie het ondernemerschap is een noodzakelijke voor- 'aarde in deze maatschappij", 'ndt de opvolger van Keijser. !en opvolging overigens, die 'iet zonder slag of stoot tot tand kwam. Een externe sol licitatieprocedure leverde geen geschikte kandidaten op. Amptmeijer en Saskia Groen wegen, die na het vertrek van Keijser al als vervangers op traden, werden vervolgens als opvolgers aangesteld. „In de profielschets voor het hoofd economische zaken waren alle positieve kwaliteiten van Keij ser opgenomen plus nog een aantal meer. Er werd gezocht naar een schaap met vijf poten en die is niet gevonden. Er is daarom besloten om twee schapen met vier poten aan te stellen", aldus Amptmeijer, die zich vooral met het beheer van de afdeling economische zaken en energie bezig zal houden. Het werven van bedrijven be hoort vooral tot het takenpak ket van Saskia Groenewegen; commercieel werk in dienst van de overheid. „Je moet deze functie inderdaad met een commerciële instelling uit oefenen. Je moet je de hou ding van het bedrijfsleven aanmeten. Wanneer een be drijf komt met een vraag, moet alles op haren en snaren gezet worden om het antwoord te leveren. Dat geldt voor de hele afdeling hier. We probe ren sneller te werken dan de gemiddelde ambtenaar, in te spelen op de wensen van de bedrijven. Dat moet snel en dynamisch gebeuren, het kan geen eindeloze parafenproce- dure zijn". Snel resultaat leveren de werkzaamheden om bedrijven aan te trekken zelden op. Groenewegen: „Werving heeft een enorme lange doorloop. We hebben in het voorjaar in Engeland met een stand op een beurs gestaan. Je komt daar niet vandaan met een stel contracten in je hand. Onder handelingen vergen soms wel twee jaar. Het gebeurt zelden dat je op korte termijn resul taat hebt". Bij die onderhandelingen stuit de afdeling economische zaken zelden of nooit op het feit dat bedrijven afhaken op grond van de erfpacht die zij in Lei den moeten betalen. Keijser baarde bij zijn afscheid opzien door in verschillende inter views te stellen dat de erf pacht in Leiden op de helling moet. Amptmeijer: „Keijser heeft het altijd leuk gevonden om een en ander wat prikke lend te formuleren, om de dis cussie op gang te brengen. Hij zag zelf wel in dat daar geen absolute waarheid aan toege kend moest worden". Saskia Groenewegen vult aan: „Het komt niet voor dat bedrijven op grond van één aspect niet of wel voor Leiden kiezen. Er spelen vanzelfsprekend meer dere factoren een rol. Wij krij gen hier vragen hoe het zit met de vliegroutes boven Lei den, omdat bedrijven de angst hebben dat veel vliegtuigen de computerapparatuur versto ren. Ook willen bedrijven we ten hoe het in Leiden zit met de energieprijzen". Amptmeij er wijst er daarbij op dat een stad nooit over louter positieve kwaliteiten zal beschikken. „De zwakke punten van een stad zijn vaak de keerzijde zijn van sterke punten. Leiden be vindt zich in een dichtbevolkt gebied, met een ruime arbeids markt. Daar staat tegenover dat de grond hier schaarser is dan in Oost-Groningen en daardoor duurder is". Om de vestiging van bedrijven in het bio-sciencepark in de Leeuwenhoek te bevorderen, zal Leiden moeten zorgen dat de daar geboden werkgelegen heid aansluit bij het aanbod van werkzoekenden. Amp tmeijer: „Er moet extra scho ling zijn. Het is niet zo dat be drijven die zich in het bio- sciencepark in de Leeuwen hoek vestigen maar een greep hoeven te doen uit de overvol le arbeidsmarkt. Er zijn span ningen op die arbeidsmarkt. Daarom moet er een oplei dingsstructuur zijn om aan de vraag te voldoen Het werven van bedrijven is niet de enige taak van de afde ling economische zaken. „Scheppen en behouden van arbeidsplaatsen" luidt grofweg de opdracht voor Amptmeijer c.s. Daarom is het ook een taak van de afdeling EZ te zorgen dat de winkelstructuur in het centrum sterker wordt, dat toeristen Leiden bezoeken. Amptmeijer: „Voor Leiden zijn die bezoekers het belang rijkst, die rond Leiden verblij ven of in Katwijk of Noord- wijk kamperen, óm ons beter op die groepen te kunnen richten, zullen we een onder zoek laten instellen naar de zwakke en sterke punten van Leiden. „Bij het begrip „toe rist" wordt vaak exotisch ge dacht aan de Amerikaan die hier in een ruitjesbroek door de stad loopt en in Holiday Inn logeert. Maar wij verstaan daar eigenlijk ook onder de man of vrouw van elders in het land die een dagje naar de stad komt om musea te bezoe ken of de Leidse binnenstad te bewonderen. WILLEM SPIERDIJK De wethouders Kuijers (links) en Peters (rechts) hielpen gisteren een handje bij het op de juiste plaats zetten van Boerhaave. LEIDEN Negen maan den was zijn uitzicht be perkt tot de vier grauwe muren van de Rijnlandse Kunstgieterij. Maar sinds gisteren is zijn strenge blik als vanouds gericht op de het Academisch Zie kenhuis. Het beeld van Herman Boerhave, Leids geneeskundige en bioloog in de 17e/18e eeuw, staat na een ingrijpende op knapbeurt weer op zijn sokkel aan de Boerhave- laan. De wethouders F. Kuijers (Cultuur) en J. Pe ters (ruimtelijke ordening) vonden er de tijd voor om het statige beeld met een laatste duwtje op de de juiste plaats te zetten. Boerhave is het tweede beeld in Leiden dat een dergelijk operatie heeft ondergaan. Eer der werd burgemeester Van der Werf voor noodzakelijke herstelwerkzaamheden van zijn sokkel gelicht. De restau ratie wordt per beeld ongeveer op een ton geschat. De ge meente heeft hiervoor apart geld uit moeten trekken want het fonds van waaruit de circa tachtig beelden in Leiden on derhouden worden, voorziet niet in dergelijke grootschalige uitgaven. Maar met de restauratie van Herman Boerhave staan de twee grootste beelden in Lei den er weer pronkend bij. Een in omvang wat kleinere be roemdheid, staat binnenkort ook enige onrust te wachten. Het borstbeeld Van Rem brandt, dat aan de Witte Sin gel staat, wacht wellicht een verplaatsing naar het naar de schilder vernoemde parkje in de directe omgeving. Geheel zeker is de verhuizing nog niet. Met name de culturele sector op het stadhuis ziet Rembrandt liever op de huidi ge plaats gehandhaafd. Een discussie die ongetwijfeld zal overslaan naar de politieke vertegenwoordigers in Leiden die aan dit soort onderwerpen immers maandenlang plezier beleven. Het is overigens niet geheel toevallig dat Boerhave juist deze maand zijn oude stek is teruggegeven. Eind Augustus viert de faculteit geneeskunde het 350-jarig bestaan (bij welke gelegenheid een bezoek zal worden gebracht aan de in middels ook geheel opgeknap te graftombe van de geleerde in de Pieterskerk). Het spreekt vanzelf dat Boerhaave op dit feest niet mocht ontbreken. LEIDEN Een aantal profes sionele acteurs en musici, een beeldend kunstenaar en een kunsthistoricus, zal vrijdag 29, zaterdag 30 en zondag 31 au gustus het stuk 1' Ecole des Veuves van Jean Cocteau in de Stichting de Burcht bren gen. Het stuk is nog niet eer der opgevoerd in Nederland en behandelt een groot aantal uit de Satyricon gebruikt, na- versies van de volkslegende, melijk de Gastmaal van Tri- van de weduwe van Ephese. malchio. In het stuk wordt het Tevens is een ander gegeven publiek uitgenodigd deel té nemen aan een banket. Aan tafel ontspint zich een verhaal. Op deze wijze wordt het pu bliek direct bij het stuk be trokken. De toegangsprijs in clusief diner bedraagt 20 gul den. Per voorstelling zijn er 60 plaatsen. Voorverkoop vanaf 22 augustus in de sociëteit. Dijk 33 Buurthuis (Apothekers- )Dijk 33 biedt in het nieu we seizoen de volgende cursussen: yoga, werken met beeldmateriaal, han denarbeid en kleding naai en. Deelname kost per maand 3,50 gulden exclu sief materiaal. Opgaven via tel. 125736 of 143503. Geologie Het Rijksmuseum voor Ge ologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht houdt in september, okto ber, november, januari, fe bruari en maart bijeen komsten voor kinderen. Daarbij wordt onder meer aandacht besteed aan het ontstaan van bergen. De middagen zijn bestemd voor kinderen van acht tot dertien jaar oud en deelna me kost vijf gulden. Aan melden moet schriftelijk. Nadere informatie bij het museum telefoonnummer 143844. LVC Het LVC aan de Breestraat 66 is de inschrijving begon nen voor het nieuwe cur susprogramma, dat binnen kort van start gaat. Op werkdagen kan men van zich van elf tot vijf uur in schrijven voor cursussen als gitaar, acrobatiek en te kenen. Vrouwen Vrouwen Aleen Samen (VAS) wil vrouwen hel pen, die alleen staan. Voor haar werkzaamheden zoekt VAS vrijwilligsters, die zelf het proces van „al leen-zijn" hebben doorge maakt en verwerkt hebben of vrouwen die zich op an der wijze tot dit werk aan getrokken voelen. Voor meer informatie van 09.30 tot 12.00 uur Leidse Volks huis, tel. 149180. Journalistencafé In sociëteit de Burcht aan de Burgsteeg 14 wordt van avond vanaf 20.30 uur een journalistencafé gehouden. Willibrord Frequin, ver slaggever bij de KRO in het programma Brandpunt; Peter Brusse, hoofdredac teur NOS-journaal; Haje Thomas, correspondent in Amerika en Van Rossem, hoofdredacteur Elseviers weekblad, zullen spreken over de journalistiek en over internationale en na tionale politiek. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: 1 Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). vjVy^lJNZl CcidócSommvt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9