I „Vandaag een bom in je winkel, morgen in je huis" dagjes mens VNO BEPLEIT VERLAGING INKOMSTENBELASTING Levende repen chocola TURKSE GEMEENSCHAP BANG NA AANSLAG OP THEEHUIS: FRIEMELS Man steekt zichzelf in winkel in brand De getemde watermuis Dagboek van een ^•BINNENLAND Ccicbe Comuut DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986PAGINA FDomlift blijft _buiten gebruik 'UTRECHT Hoewel het Utrechtse gemeentebestuur toe stemming heeft gegeven de Dom- iilift weer in gebruik te nemen {heeft de Stichting Lift-Off beslo pen hiervan definitief af te zien. jSinds 5 augustus is de lift aan de ^buitenkant van de Dom buiten ^werking gesteld, toen hij op een 1 hoogte van zestig meter met twee J en twintig mensen aan boord bleef steken als gevolg van een stroomstoring. De lift is aan het 'begin van de zomer opgesteld sa- men met een torenhoog raketmo- a» del aan de gevel van de Dom. De lift heeft 65.000 bezoekers getrok ken. Strengst bewaakte patiënt wil uit isolatie GRONINGEN De 30-jarige G.I., pa tiënt in de Van Mesdagkliniek in Gro ningen, heeft gisteren tijdens een kort geding voor de rechtbank in Groningen versoepeling van het regime geëist waaronder hij wordt vastgehouden. De man verblijft al twee jaar op de strengst bewaakte afdeling van de kliniek. Bo vendien zijn er nog eens extra beper kende maatregelen genomen, omdat hij door het ministerie van justitie als zeer vluchtgevaarlijk wordt beschouwd. De patiënt is in 1982 ter beschikking ge steld van de regering, na een gewapen de overval waarbij hij iemand van het leven beroofde. Volgens zijn advocaat is I. momenteel de „strengst bewaakte fi guur van Nederland". Heidehoning schaars RUINEN Heidehoning van ei gen bodem wordt dit jaar een ui terst schaars produkt. In andere iaren plaatsten de imkers hun bijenkasten in grote aantallen op de heide, maar nu er weinig hei de meer bloeit heeft het weinig zin meer bijen erop uit te sturen honing te verzamelen. Heidevel den kleuren de laatste iaren steeds minder paars, mede als ge volg van de zure regen. De struikheide moet het ook steeds meer afleggen tegen het agressief oprukkende pijpestrootje. Het bentgras valt niet te stoppen. De heide werd de afgelopen jaren ook al regelmatig geteisterd door het heidenaantje. DEN HAAG De werkgeversor ganisatie VNO vindt dat het kabi net met ingang van 1 juli volgend jaar de tarieven van de loom en inkomstenbelasting met één pro cent moet verlagen. „Alleen zo kan een daadwerkelijk begin wor den gemaakt met een verkleining van het verschil tussen bruto en netto loon", zei VNO-voorzitter mr. C. van Lede gisteren in Den Haag. Volgens VNO-berekeningen kost de belastingverlaging dfe overheid 600 miljoen gulden. Dekking van deze extra kosten zal het kabinet moeten vinden in bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Het ka binet moet volgens de werkgevers meer prioriteit geven aan het ver kleinen van het bruto-netto-tra- ject (de zogenaamde „wig"). „In het regeerakkoord geeft het kabi net wel met zo veel woorden aan dat er iets aan de wig moet wor den gedaan, maar de vraag hoe wordt niet beantwoord", zei Van Lede. Hij noemde de filosofie van de regeringsverklaring als geheel goed maar in haar uitwerking „weinig offensief". Hij wees er op dat het verschil tussen bruto en netto in Nederland met 37 procent het hoogste is in Europa waar het gemiddelde op 25 procent ligt. J Mevrouw Aukema met een stukje van de levende reep chocola. Daaronder eeh ver st groting van de larven, die in r| werkelijkheid en centimeter 14 lang zijn. iroifTIEL Mevrouw Aukema uit )osl Tiel wilde net en hap van een eU lekkere reep chocola nemen, Jtoen ze allemaal kleine beest jes zag bewegen. De levende i reep kwam van Venz, die f- meende dat de winkelvooraad te oud was geweest. Mevrouw Aukema kreeg twee nieuwe repen, rechtstreeks van de fa briek, met een keurig briefje erbij. Gisteren wilde ze er een tje opeten. Ze haalde het zil verpapier eraf en ja hoor, de chocola leefde weer. Dat vond mevrouw Aukema toch te gek en ze schakelde de Keu ringsdienst van Waren in. Venz is behoorlijk geschrok- ken en neemt de zaak hoog op. Het bedrijf zegt dat het gaat om larven van de cacao-mot. Het is ongebruikelijk dat die het hele verwerkingsproces tot chocoladereep overleven. De cacao-bonen, waain de motten zitten, worden gebrand, ver malen en verhit. Nu bij nota bene dezelfde consument twee keer is gebleken dat de motten en hun larven het proces toch kunnen overleven, stelt Venz een nauwkeurig onderzoek in. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. SCHIEDAM Yasin Keskinyer loopt versla gen door zijn theehuis. Waarom plaatste het Schiedams Jongeren- front afgelopen weekein de een bom in zijn pas geopend etablissement? Waarom schoten Neder landse jongeren zijn ver wachtingen aan flarden? Omdat hij Turk is. En dat is dan meteen alles wat bekend is, want de twee daders, 18 en 22 jaar, zitten wel in de cel, maar houden hun kiezen stijf op elkaar. De slacht offers van de vreemde lingenhaat zijn openhar tiger. In het theehuis praten twaalf Turkse mannen over de wortel van het kwaad en bren gen de Turkse gastvrij heid in praktijk. „De verslagenheid is groot", vertaalt tolk M. Engin de re acties van de mannen. „We kunnen niet iedereen kwa lijk nemen wat deze twee jongens gedaan hebben, maar er is al zoveel meer gebeurd. En wat zal er nog volgen? Vandaag plaatsen ze een bom in je winkel, morgen in je huis". De Turken hebben maar weinig reden niet bang te zijn. Iedere aanwezige kan voorbeelden van belediging noemen, soms gepaard met geweld. „In maart hebben ze geprobeerd het Turks cultu reel centrum in brand te ste ken. Als een agent niet toe vallig was langsgekomen was het hele gebouw uitgebrand". „Mijn kind is herhaaldelijk met opzet door een bromfiet ser aangereden". „Er is zelfs een fietser in het water ge gooid". ,,"s Avonds worden kinderen lastiggevallen, soms met metalen voorwerpen ge slagen". Het wordt ze in het gezicht gesmeten: „Rot op naar ie eigen land, smerige Turk!Ze voelen het: „Veel Nederlanders kijken op ons neer". Vraag in een winkel in Schiedam naar de Par kweg. waar het theehuis is gevestigd, en men vraagt je of je „ook een bommetje gaat leggen". Het zal wel toeval zijn, Schiedam is volgens De directeur van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders, de heer Rabbae, heeft naar aanleiding van de aanslag op het Turkse koffie huis in Schiedam om een gesprek gevraagd met premier Lubbers en de fractievoorzitters Kok (PvdA) en Voorhoeve (VVD). Rabbae zal tij dens de ontmoeting, die binnenkort plaatsheeft, zijn „ernstige bezorgd heid" overbrengen en wijzen op de wisselwerking tussen het regerings beleid en het denken van de bevol king. „Ik moet eerlijk constateren dat het minderheden tot nu toe ei genlijk niet meer dan een verbale intentie is geweest. De werkelijkheid is helaas beroerd, dus het beleid heeft geen antwoord kunnen geven op de maatschappelijke problemen", aldus Rabbae. In Schiedam zal zaterdag een de monstratie worden gehouden tegen vreemdelingenhaat en racisme. De demonstratie wordt georganiseerd door de Turkse Werknemers Vere niging en Nederlandse anti-discrimi natie organisatiesr De verdachten van de aanslag wor den vandaag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris die moet beslissen over een eventuele verlenging van Politie-agenten verlieten zondag het getroffen koffiehuis In Schiedam door de gebroken ruit hun voorlopige hechtenis. De politie van de deur. nadat ze binnen pamfletten hadden gevonden van het „Schiedams Jongeren doet verder geen mededelingen over Front", dat zich verantwoordelijk stelde voor de aanslag. het verloop van de verhoren. burgemeester Scheeres niet haatdragender dan andere steden, maar daar heeft Ya sin Keskinyer weinig aan. „Dit hadden we nooit ge dacht", zeggen de mannen, „anders waren we niet naar Nederland gekomen". De Turkse gemeenschap in Schiedam, zo'n 3500 van de 70.000 inwoners, is de schrik om het hart geslagen. „We worden psychisch onder drukt en dat leidt tot depres sies. In Duitsland hebben sommige mensen zichzelf al uit wanhoop in brand gesto ken, dat kan hier ook gebeu ren". Terugkeren naar Tur kije is geen oplossing, vinden ze. Dat is weglopen voor de problemen. Mensen moeten toch fatsoenlijk met elkaar kunnen omgaan? En trou wens, hun kinderen zijn hier opgegroeid, die zijn ver-Hol- landst en kunnen niet meer terug. Nee, het kwaad moet met wortel en al worden uit geroeid. Huidskleur mag geen rol spelen in de beoor deling van mensen. Natuur lijk, je hebt goede en slechte Turken, maar dat heb je overal. De Turken hebben nu juist geleerd altijd gastvrij en voorkomend te zijn. „Wij zijn gewend gastvrij te zijn, juist tegenover buitenlanders. On langs strandde nog een Ne derlandse toerist met zijn auto op het platteland van Turkije. Die wilde zijn tent gaan opzetten, maar daar kwam niets van in. „We heb ben toch huizen en eten?" werd er gezegd en de toerist werd netjes opgevangen. Laat de mensen alsjeblieft komen kijken hoe het in Turkije is, waar wij vandaan komen, hoe wij leven". Wellicht dat dat kan leiden tot zo'n verstandhouding die de Turkse slager uit de buurt heeft met zijn Nederlandse klanten. „Het merendeel van mijn klanten is Nederlands. Ik ben heel tevreden over mijn relatie met hen. Toen ik terugkwam van vakantie werd ik door iedereen ver welkomd en kreeg ik bloe men". Bloemen kreeg Yasin Keskinyer ook. Drie weken geleden, toen hij zijn thee huis opende, en nu weer, ook van Nederlanders. Het Schie dams anti-discriminatie co mité bood bovendien hulp. „Omdat de gemeente zondag pas 's nachts om één uur de boel kwam dichttimmeren, terwijl de aanslag 's ochtends vroeg om half zes was, heb ben we een verklaring opge steld om aan de buurt uit te leggen waar die nachtelijke berrie vandaan kwam. An ders hadden de Turken daar nog de schuld van gekregen", zegt een woordvoerster van het comité. Over de politie zijn de Turk se mannen niet zo te spreken, al brengen ze hun kritiek voorzichtig. „De politie weet lang niet alles. Veel gevallen van discriminatie blijven bij hen onbekend, omdat de mensen geen aangifte durven te doen uit angst voor repres- sailles. De politie moet hier toch de rechtsorde handha ven? Laat ze dan preventief gaan werken, dan zijn we al een heel eind op weg. Laat ze dat Schiedamse Jongeren- front in de gaten houden. Ik neem aan dat die organisatie bij de politie bekend was, al voor de aanslag. Nu zitten de twee daders vast, maar hoe veel mensen staan achter hen? Straks lopen die twee jongens weer vrij op straat en wat dan? Is hun organisatie dan achterhaald en opgerold? Dat moet beslist gebeuren. Als je dit soort dingen niet tegenhoudt, wordt het gevaar voor geweld steeds groter. De politie moet deze zaak serieu zer nemen". Het is bijna honderd procent zeker dat de verzekering de directe schade van de aanslag (ongeveer vijfduizend gul den) zal vergoeden, maar daarmee zijn de problemen nog niet van de baan. „De immateriële schade is veel groter en belangrijker," zegt Engin. En voor de eigenaar is een hersteld theehuis nog geen hersteld bedrijf. Verle den week had hij nog con stant dertig gasten in huis. „Nu zit het ook vol, maar als jullie straks weg zijn is hier niemand meer", zegt Yasin Keskinyer. Hij kijkt somber. STEVO AKKERMAN Miljoenen- schade Brandweerlie den van alle kanten een enorme brand meester te worden in de Utrechtse wijk Overvecht. Het vuur greep daar gisteren zo snel om zich heen dat een hele serie winkels en be drijven deels of helemaal werd vernield. De schade liep daardoor op tot ongeveer 2,5 miljoen gulden. Druk weekeinde DEN HAAG/DRIEBERGEN Door de eindigende school vakanties in het noorden, mid den en oosten van het land wordt dit weekeinde in Neder land op de wegen een levendig verkeersbeeld verwacht. Die verwachting wordt nog verste vigd door het feit dat het in de ons omringende landen een extra lang weekeinde is; daar wordt morgen Maria hemel vaart gevierd. HILVERSUM Een 28-jarige man uit Hilversum heeft zich gisterochtend in een warenhuis in zijn woon plaats in brand gestoken. Hij werd met levensgevaarlij ke brandwonden opgenomen in het brandwondencen trum te Beverwijk. Dinsdag was de man door de politie opgepakt nadat hij in een winkel grote hoeveelheden serviesgoed om zich heen had ge smeten. Omdat hij een overspannen indruk maakte, nam de po litie contact op met het RIAGG, een hulpverlenende instantie voor geestelijke gezondheidszorg. Daar vond men dat de man moest worden opgenomen. Ook de Hilversummer zelf vroeg daarom. Hij was net anderhalve maand behandeld in het psychi atrisch ziekenhuis Zon en Schild. De medewerker van het RI AGG, die de man goed kende, nam wel contact op met de in richting, maar besloot dat acute opname niet noodzakelijk was. De politie stuurde de man vervolgens naar huis. Woensdagmor gen verscheen hij opnieuw in het winkelcentrum van Hilver sum. Vlak voor een warenhuis overgoot hij zichzelf met spiritus en stak zich met een aansteker in brand. Brandend als een fak kel rende hij door het warenhuis, waarna omstanders erin slaag den de vlammen te doven. Justitie kan vreemdeling niet kwijt DEN HAAG Het ministerie van justitie zit nog steeds met de tot ongewenst vreemdeling verklaarde Turk Samet Asian in de maag, omdat men niet weet naar welk land men hem moet uit wijzen. Asian werd vorig jaar mei in Venlo aangehouden omdat in zijn bagage een vuurwapen werd aangetroffen. Men ver moedde dat hij daarmee de paus wilde vermoorden. De man kreeg negentig dagen gevangenisstraf, zat die uit en wacht nu inmiddels al meer dan 450 dagen in het huis van bewaring in Maastricht. Uitlevering van Asian aan Turkije is volgens de wet onmogelijk, omdat de autoriteiten daar de doodstraf voor hem in petto hebben vanwege een aantal misdrijven. Ook het terugstu ren van de vreemdeling naar Frankrijk, het land waar hij het laatst verbleef, mislukte. De Vreemdelingenwet vermeldt geen maximumtermijn voor „detentie in afwachting van uitwijzing". In het voetspoer van honderdduizenden Nederlanders trekken onze verslaggevers er deze vakantieweken op uit om hun persoonlijke impressie te geven van zomerse gebeurtenissen die de lezer mogelijk een tip bieden voor een dagje uit Piet Snoeren sloeg voor het Gelderse Loenen linksaf, volgde een spreng en had bij een waterval een ontmoeting met de Nederlandse Lady Godiva. Bestaat er een manier om vertederd te raken door Rijkswaterstaat? En nu niet aankomen met minister Neelie Smit-Kroes, het emancipatoire bewijs voor de stelling dat vrouwen alles kunnen belichamen, des noods dijklichamen, zonder er de pumps voor uit te hoe ven doen. Nee, de dienst zelf. De boute bouwer van de pijlerdam in de Ooster- schelde, binnenkort dicht, maar bij voorbaat een acKl- ste wereldwonder geheten, gewrocht door de handen van een cycloop. De onver saagde temmer van water wolven. Die Rijkswaterstaat. Sluimert daar latent een vermogen tot vertedering Het antwoord moet bevesti gend luiden. De weg van de Woeste Hoeve naar Loenen. Halverwege links, waar de alomtegenwoordige bosrand even wijkt voor wat akkers,-, een fietspad. Ernaast het bord „Eigen weg. Rijkswa terstaat". Daar, aan de voet van de Wilhelminatop, be gint de vertedering. Er begint namelijk een beek. Of liever, een spreng, want hij is door mensenhanden gegraven. Door kabouterk nuistjes, lijkt het wel, zo pe tieterig is die spreng. Toege geven, er zitten watervallen in. Ze staan op de kaart. Kijk maar. Kleine waterval. Grote waterval. Maar lieve help, wat een petieterige wa tervalletjes zijn het. Kabou terdouches meer. En toch het werk van Rijkswater staat. Zes kilometer lang is de Veldhuizerspreng. Helemaal beschoeid met rondhout. Meer dan honderduizend pa len moeten het zijn, gecreo- soteerde palen, kop aan kont in de grond gedreven, zoals dat in vaktermen heet. Het werk van Rijkswaterstaat. Ach gut, zoveel moeite om een spreng te beteugelen, flintersmal als een soepsten gel en even weinig impo sant. Rijkswaterstaat, de temmer van een watermuis. Werkelijk, prachtig is het hier. Vrijenberg, Scherpen- berg, Reeënberg, ze lossen in wat hun namen beloven. Met enig kunst- en vlieg werk van het geestesoog krijgen de bossige bulten aan weerskanten van Rijkswa terstaats Eigen Fietspad schier Dolomitische dimen sies. Dat fietspad zelf mag er trouwens ook wezen. Geen asfalt, geen grind, zelfs geen gemalen schelpen. Een pad, door de natuur lukraad ge plaveid met boomwortels. Een pad als het geribbelde wasbord van Kniertje. Hier bewijst een goed zeemleren kruis in de fietsbroek pas recht zijn diensten. Avon tuur. De illusie zou volmaakt zijn als de spreng, diep daar beneden en met de ruis van een heuse beek, eindelijk eens met het geplooide land schap mee wilde kronkelen. Maar nee. Hij blijft langs een lineaal getrokken. Het pij- pesteeltje van Rijkswater staat. Welke kabouter bij de cyclo pische dienst heeft dit tegen- voetertje van het achtste we reldwonder gewrocht? De man die er alles van weet, blijkt Klomp te heten. Zijn vader was al kantonnier van het sprengengebied en hij is dat ook. Kantonniers, ja hoor, Rijkswaterstaat heeft ze. Net als in Zwitserland. Klomp begrijpt de gering schatting voor de Veldhui zerspreng niet goed. Hij wijst erop dat het waterloopje toch maar even een verval van 12 meter heeft En de Grote Waterval mag dan geen Schaffhausen zijn, hij klatert wel degelijk - zij het trapjesgewjs - 7 meter 13 naar beneden. 9000 kubieke meter per etmaal. Niet niks voor Nederland. Drommen toeristen komen zich er dan ook over verbazen, verde digt Klomp het kunstwerk. „Persoonlijk ben ik er op zondag nooit, maar mijn vrouw zegt dat het dan zwart ziet van het volk". De Veldhuizerspreng. pleegt hij de toeristen uit te leggen wanneer hij er wel is, da teert uit 1869. Hii is gegra ven om te voorkomen dat het kanaal van Dieren naar Apeldoorn leeg zou lopen. Het kanaal ligt acht meter hoger dan de IJssel wanneer die op zijn laagst is. Bij het schutten zou onder zulke omstandigheden alle water naar beneden kolken, een ramp die voorkomen kon worden door het openen van de spreng. Inmiddels is het Apeldoorns Kanaal voor alle scheepvaart gesloten. De spreng dient nog louter om de inhoud te verversen. „Schoon water", prijst Klomp zijn Veldhuizer spreng. „Gezond, want een beetje roesthoudend. Je kunt het zo drinken De Watervallen van de Vrij enberg noemt Klomp de kunstwerkjes in de spreng. Dat doet een bellede rinke len. Het jaartal 1356. De Slag om de Vrijenberg waar de boeren van de Veluwe voch ten voor Reinoud III van Gelre tegen diens broer Eduard. Reinoud, bijge naamd De Dikke, verloor en werd toepasselijk ingemet seld in de dikste toren van Nederland, de donjon in Ro- sendael bij Arnhem. Zo glij den de gedachten terug in de tijd, daar bij de Watervallen van de Vrijenberg. Vanwaar ook weer de broedertwist? Omdat Eduard partij had ge kozen voor zijn moeder. En dat rakelt een van de meest gekruide, dus onbekende verhalen uit de vaderlandse geschiedenis op. De moeder heette Eleonora en was ge trouwd met Reinoud II van Gelre. Een losbollige ra- bouw. Hij had Eleonora, dochter van de Engelse ko ning Edward, gehuwd ten einde zijn aanzien onder de adel te vergroten, maar ver stootte haar vervolgens on der het voorwendsel dat ze melaats was. Zo wilde hij zijn handen vrij maken voor verdere uitspattingen. Wat geschiedde? Tijdens een drinkgelag op slot Rosendael verscheen Eleonora onaan gekondigd in de ridderzaal en ontblootte zich ten over staan van de brassende ede len. Ieder van de aanwezi gen kon zich aldus van de waarheid overtuigen dat haar boezem blank en onge rept was en dat haar echtge noot het verhaal over haar melaatsheid kwaadwillig in de wereld had gebracht. Van Neelie Smit-Kroes naar Lady Godiva, althans haar Nederlandse evenknie. Ach, de oprechte dagjesmens weet nooit waar hij uit zal komen. PIET SNOEREN De Veldhuizer spreng. een waterloopje toch maar even een ver val van 12 me ter heeft. En de Grote Wa- i terval klatert - zij het trap- J jesgewjs - 7 meter 13 naar beneden. 9000 kubieke meter per etmaal. Niet niks voor Nederland.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3