<2owuvnt 1 iü IR '86 Ziekenfondsen kiezen voor meer eigen bijdragen OLAF AL IN HAVEN Shell snoeit fors in aantal banen Droogte Dinsdag 9 september Twee gorilla's overleden in Blijdorp Donderdag 14 augustus 1986 77e jaargang no. 23577 DAGBLA VOOR ZUID-HO '1MB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N,V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijiewwj. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur ongeveer 15 graden, middagtemperatuur omstreeks 20. Naar zuidwest draaiende wind, aan de kust enige tijd krachtig. In het weekeinde enkele buien. Zon op: 06.22, onder: 21.04; hoog water Scheveningen: 11.24 en 24.04; laag water: 06.15 en 18.59. Werkloosheid veer boven 700.000 f HAAG De werkloosheid is juli met 26.800 gestegen tot Fi4.000. Bij de mannen bedroeg de lijging 12.300 en bij de vrouwen [4.500. Ook als een correctie wordt langebracht voor seizoensinvloeden leeg de werkloosheid en wel met JOOO tot 713.000. Normaal is dat in Lli de arbeidsmarkt wordt over- froomd door schoolverlaters die i baan zoeken. Nieuw is ditmaal t grote aantal vrouwelijke onder wijzers dat hun baan is kwijtge- lakt. Veel doden door autobom in Oost-Beiroet BEIROET Bij een nieuwe ontplof fing in een drukke straat in Oost-Bei roet zijn vanmorgen zeker vijftien mensen omgekomen. Volgens getuigen betrof het weer een autobom-aanslag op de christelijke gemeenschap van Li banon. De ontploffing deed zich voor in een straat in de wijk Dora, waar het druk was door de dagelijkse ochtend spits. Een met 100 kilo explosieven vol gepakte Mercedes ontplofte en als ge volg daarvan brak brand uit in win kels, kantoren en flatgebouwen. Zeker 40 mensen liepen verwondingen op. Botha wil verkiezingen voor zwarte adviesraad DURBAN De Zuidafri- kaanse regering heeft zich bereid verklaard verkie zingen te organiseren on der de zwarte bevolking, opdat die vertegenwoordi gers kan kiezen die met de regering gaan onder handelen over politieke hervormingen. Minister Chris Heunis van staatkundige ontwikkeling heeft gisteren op het congres van de Nasionale Party gezégd in Durban toegevoegd dat al leen mensen die zich tot dus ver niet geweldadig hebben opgesteld verkozen kunnen worden. Tot nu toe is de blan ke regering er niet in geslaagd om zwarte leiders over te ha len om zitting te nemen in de raad. De Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft zijn Afrika ner volgelingen gisteren be loofd dat ze niet naast een zwarte buurman hoeven te wonen, zolang hij het voor het zeggen heeft. In een emotione le slotrede voor het congres van de Nasionale Party beloof de hij onder luide bijval dat de wet op de gescheiden woonge bieden voor verschillende ras sen, een van de hoekstenen van de apartheid, gehand haafd blijft. „Leden van alle etnische groepen moeten de mogelijkheid hebben om grond en huizen te bezitten, want dat is een hoeksteen in de strijd tegen het communis me", aldus Botha. „Maar dat recht zal in gescheiden woon wijken uitgeoefend moeten worden". Pag.5: Zwarte verzetsleiders tegen nationale raad Standaard-deur wordt hoger DEN HAAG De standaard- -deur in woningen die worden gebouwd door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten wordthoger. Tot dusverre werden er deuren geplaatst met een hoogte van twee me ter, van nu af aan wordt dat twee meter en 10 centimeter. Volgens het bouwfonds is het feit dat de gemiddelde Neder lander langer wordt de reden voor deze stap. Ook andere voorzieningen in huizen wor den aangepast. Zo worden ook de trapgaten hoger om lange mensen van dienst te zijn. Luchtvaartpionier A. Viruly overleden AMSTERDAM De ex-KLM-gezagvoerder en schrijver A. Viruly is gisteren op 81-jarige leeftijd in een ziekenhuis in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Viruly kreeg vorig jaar een hersenbloeding, waarvan hij weer redelijk herstelde. Kort geleden kreeg hij echter op nieuw een attaque, als gevolg waarvan hij een val maakte en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Viruly was een van de grote luchtvaartpioniers. Grote bekendheid kreeg hij doordat hij het vliegen in de pionierstijd wist te combineren met het schrijven daarover. Van zijn hand verschenen boeken als „Voor Vrij Contact", „Wij vlogen naar Indië", „Alles O.K.!", „Draaien!" en „Logboek". Pag.6: Viruly schreef niet alleen over vlie gen. (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM De zie kenfondsen zullen, al is het met grote tegenzin, de regering adviseren de eigen bijdrage voor fondsverzekerden te verhogen. De hoogte van de bijdragen moet dan echter wel afhan kelijk gesteld worden van het inkomen. Hoe lager het inkomen hoe lager het maximum be drag dient te zijn dat een ziekenfondsverze kerde betaalt. Dit heeft voorzitter De Vries van de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen vanochtend gezegd voor de AVRO-microfoon. Hij reageerde hiermee op de adviesaanvraag van staats secretaris Dees van volksge zondheid aan de Zieken fondsraad. Dees wil weten op welke wijze zeshonderd miljoen gulden bespaard kan worden op de uitgaven in het kader van de zieken fondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. De helft van dit bedrag moet volgend jaar al wor den gehaald. VNZ-voorzitter De Vries erkent dat de fondsen altijd een groot tegenstander zijn geweest van eigen bijdra gen. Ook nu verwacht hij nog groot maatschappelijk verzet. „Maar als er nu per se bezuinigd moet worden, dan het liefst op deze ma nier", aldus De Vries. Vol gens hem is het, „in ver band met de enorme bedra gen die daarmee gemoeid zijn", onmogelijk een eigen risico in te voeren voor fondspatiënten. Evenmin voelt hii ervoor het zieken fondspakket wat verder uit te dunnen. Van alle „kwaden" zien de fondsen een verhoging van de eigen bijdragen als het j minste. Ook nu betalen j fondspatiënten al mee, in dej vorm van de zogeheten jl „medicijnenknaak" voor j] een recept (maximaal 125,-j per jaar) en van de eigen j bijdrage in het vervoer per taxi. De Vries suggereert hetS maximum van ae eigen bij- drage te verhogen, waarbij i j dan wel voor elke inko mensgroep een ander „pla- j fond" moet gelden. Ook zouden de betrokkenen de y mogelijkheid dienen te krij- gen het risico van extra j] kosten te herverzekeren bij| de aanvullende fondsen. Benzineprijs weer omhoog ROTTERDAM De ben zine wordt met ingang van morgen weer duurder. De verhoging bedraagt voor super twee cent en voor normale benzine één cent. Verwacht wordt dat de stijging van de prijs voor superbenzine nog niet ten einde is. kamenierster ïancy Reagan verdacht van wapensmokkel ASHINGTON Een ka- lenierster van Amerika's 'irst Lady Nancy Reagan is •orige week met verlof ge- tnden nadat zij was be- :huldigd van medeplichtig- leid aan onwettige munitiès- iokkel, zo is gisteren door iet Witte Huis bekendge- naakt. De 45-jarige kame- ïierster was belast met de deding van de First Lady en orgde ervoor dat die werd choongemaakt, gestreken en [erepareerd. Zij ging ook vaak met mevrouw Reagan Dp reis. De vrouw zou be rokken zijn geweest bij de tankoop en smokkel van nunitie voor wapens van dein kaliber naar Paraguay. De toestand van het hier nog niet zieke gorilla-wijfje Xara (rechts) is zorgwekkend, maar stabiel. ROTTERDAM Een darminfectie heeft gisteren in Diergaarde Blijdorp het leven gekost aan twee van de tien gorilla's. Het gaat om de 11-jarige Kivu en de pas 2-jarige Narkassi. De toestand van een derde gorilla, de 16-jarige Xara, is zorgwekkend maar stabiel. Zij is een wijfje in volle wasdom, dat regelmatig voor nageslacht heeft gezorgd. De medische staf lijkt met succes uit breiding van de ziekte onder de andere mensapen (onder andere chimpansees en orang-oetans) te hebben voorkomen. Bij de be handeling van Xara wordt de dierenarts van Blijdorp, Nathan Lateur, geadviseerd door specialisten van het Dijkzigtziekenhuis en het Sophiakinderziekenhuis. Voor de instandhouding van de gorilla-gemeenschap in Blijdorp hoeft voorlopig niet te worden gevreesd. De overleden Kivu was het tweede mannetje in de rangorde en had daarom niets in te brengen. Alleen de leider, de 17-jarige Ernst, heeft zich het recht verworven voor de voort planting te zorgen. Een hoofdrol die elke leider een zilveren glans op de rug bezorgt, waardoor deze „uitverkorene" altijd zil verrug wordt genoemd. Enkele woon wagenbewo ners in De venter wilden het niet gelo ven dat konin gin Beatrix gisteren voor hun deur stond. Maar het was toch echt waar. In van staatsse cretaris Brox van Volks huisvesting (rechts) bracht de koningin een informeel bezoek aan enkele wijken van de IJssel- stad. Ze sprak daar onder meer met een Turks gezin en in één van de woonwa gens met de familie Weber (links). IOTTERDAM Even na legen uur vanmorgen is iet Britse gifschip Olaf langekomen in de Achtste }etroleumhaven op de Maasvlakte. Dat gebeurde Dnder het toeziend oog van tientallen nieuwsgie- igen. Er wordt nu zo snel nogelijk begonnen met iet overslaan van de la ding in twee andere sche pen. Die zullen de vliegas 1 alsnog naar de oorspron kelijke bestemming in En geland brengen. Volgens de planning zou de Olaf pas vanavond aankomen. Door het mooie weer kon den de twee sleepboten van Smit-Tak met net gi gantische transport echter een snelheid geven van ruim acht in plaats van vier kilometer per uur. Bij een grondig onderzoek van de kustvaarder zijn inmiddels „belangrijke documenten" ge vonden, zoals Rijkswaterstaat ze noemt. Volgens woordvoer der Schriel gaat het in de eer ste plaats om de ladingdocu menten, maar ook om een voor Rijkswaterstaat mogelijk belangrijk contract. Dat be treft een uit 1985 daterende overeenkomst tussen de West- duitse scheepsmakelaar Olt- mann en Anke J. Maritiem, de op de Kaaimaneilanden geves tigde maatschappij van de ka pitein en vermoedelijke eige naar van de Olaf. In de overeenkomst wordt be paald dat Ar.ke Maritiem zorg zal dragen voor een casco-ver zekering van de Olaf bij de maatschappij P&I. „De papie ren zijn in goede staat gevon- Verzekerings papieren aan boord gevonden den, aan dek gedroogd en onze iuristen zullen moeten bekij ken of we er iets aan hebben aldus Schriel. „Maar ook al zou uit die documenten blijken dat de Olaf verzekerd is, dan nog zijn onze iuristen sceptisch over de mogelijkheden de ber- gingskosten te verhalen. De internationale wetgeving op dit gebied is zeer ingewikkeld. Maar ze zullen er zeker met belangstelling naar kijken". Op last van Rijkswaterstaat is de kluis in de hut van de kapi tein verzegeld. Men verwacht dat ook daarin belangrijke do cumenten liggen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ontslagen door bloemenboycot tegengesproken AALSMEER Van ontslagen bij bedrijven die handelen in Zuidafrikaanse bloemen is geen sprake, zo luidt de reactie in kringen rond de bloemen veiling Aalsmeer. Woordvoer ders van de bloemenveiling en van de vakbonden zeggen geen meldingen van ontslagen te hebben vernomen en deze evenmin te verwachten. De vrijwillige boycot van de han del in Zuidafrikaanse produk- ten maakt ontslagen volstrekt overbodig. Het marktaandeel van die bloemen is gering. ROTTERDAM Bij Shell-Nederland zullen de komende jaren honderden arbeidsplaatsen verdwij nen. De directie wil fors snoeien in de overhead kosten (de kosten die geen direct verband houden met de technische pro- duktie). Hoewel volgens president-directeur A. Helfrich nog niet kan worden gezegd hoeveel banen zullen verdwijnen, staat wel vast dat alleen al bij Shell Pernis zeshon derd banen verloren gaan. Ook bij vrijwel alle ande re Shell-bedrijven zal het personeelsbestand uitge dund worden. Shell is van plan de overhead kosten met een kwart terug te dringen. Dat plan dateert al van vorig jaar, toen een uitge breide studie werd begonnen om via reorganisatie de winst gevendheid te verhogen. De reorganisatie wordt versneld nu de positie van Shell onder druk is komen te staan van de sterk dalende dollarkoers en totaal 16.760 mensen werken, belooft dat gedwongen ontsla gen „in principe worden ver meden". Men wil de sanering bereiken via normaal verloop, overplaatsing en vervroegde pensionering. De komende maanden zal de directie meer duidelijkheid verschaffen over de consequenties voor het per soneel. Pag.4: Lage olieprijs dwingt Shell tot bezuiniging Nieuw vaccin voor baby's DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1987 zullen alle baby's naast de bekende DKTP-prik (een combinatievaccin tegen difte rie, kinkhoest, tetanus en polio) ook een BMR „cocktailkrijgen. Met deze inenting op een leeftijd van 14 maanden en een herha ling op 8 a 9-jarige leeftijd wil men de bof, mazelen en rode hond uitbannen. Tot nu toe kregen kinderen van 14 maanden oud alleen een prik tegen de mazelen, terwijl meisjes van 11 jaar worden ingeënt te gen rode hond. De komende drie jaar zullen de consultatiebu reaus ook met een inhaalprogramma werken voor de kinderen tot 4 jaar, die nu de BMR-prik hebben gemist. Zij zullen alsnog voor deze inenting worden opgeroepen. Post voor een Indische god SA WA1MADHOPUR—Onder de honderden goden die in In dia worden vereerd, is Ganesj met de kop van een olifant, zoon van de god Shiva en de godin Parvati, de god die de meéste post krijgt. Elke dag beklimmen de postbestellers de steile trappen naar zijn tempel van Ranthambor bij Sawai Madhopur in de staat Radzjasthan, om de ongeveer 20 kilo af te leveren. De meeste brieven zijn 'uitno digingen' aan Ganesj om aan wezig te zijn op bruiloften en geboortefeesten, zoals de tradi tie in dit deel van India wil. Elke dag leest een priester plichtsgetrouw de inhoud van de brieven voor. Sinds kort, aldus het Persagentschap UNI gisteren, laat hij zich daarbij assisteren door een acoliet, omdat hij er anders niet door heen komt. „Onzin". „Komkommertijdverhalen". „Elke zomer weer is er wel iemand die roept dat het te nat of te droog is en dan gaat iedereen elkaar na zitten pra ten". Met deze woorden reageert iemand - te we ten de woordvoerder - van het Landbouwschap op verhalen die hier en daar in de media opduiken en waarin wordt gemeld, dat aardappels en groente duur zouden worden als gevolg van de droogte. Ie mand, die het weten kan dus. En hij zegt dat de relatieve droogte voor de akkerbouw zelfs uitermate gunstig is. Pas half september wordt volgens hem duidelijk hoe de oogst van bieten en aardappels gaat worden. En tegen die tijd hebt u al lang be sloten - na een geslaagde veertiendaagse proef, die u hieronder krijgt aangeboden - een definitief abonnement op de Leidse Courant te nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £cidac Gomottt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1