Stillig-regeling vissers gaat nog niet ver genoeg LHNO-school toch gesloopt SCHAADT ONS VAK! Leutige beroemdheden op de tennisbanen De Witte Raaf CeidóeSoiwmtt Lisse pakt Ruishornlaan aan Schone ^bol onvoldoende zorg hou je bol bij de bol Een oase in verstedelijkt Voorschoten LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Autokrakers e„ aangehouden 3re WASSENAAR 'tgt Twee Hagenaars nd' zijn in de afgelo- pen dagen aange- ,ot houden en ingeslo- f fl ten Het tweetal eni heeft inmiddels "e' enkele tientallen diefstallen uit per- Bonenauto's in het '0CI zuidelijk deel van n. Wassenaar be- sokend. Het duo iee roofde vooral auto radio's. De buit loc werd omgezet in t verdovende mid- 'ini delen. Kraan valt om ALPHEN AAN DEN RIJN Onhandig bedienen van een kraanwagen leidde er gister middag toe, dat het voertuig om half drie kantelde en aan zienlijke schade aanrichtte aan de nieuwbouw langs de Eiken horst in Alphen. De 23-jarige Leidse chauffeur van het voertuig was vergeten de stempels uit te zetten voordat hij de kraan uitschoof. Het re sultaat van de vergissing werd snel duidelijk toen de zaak kantelde. De schade was aan zienlijk, maar niemand raakte gewond. De chauffeur moest door een ambulance ter kal mering naar huis worden ge bracht. WASSENAAR De LHNO- school „de Spinbaan" aan het Kloosterland in Wassenaar wordt, in tegenstelling tot eer dere berichten, vrijwel zeker gesloopt. De buurt is nog niet ingelicht. Dat heeft gister avond de Wassenaarse wet houder mr. A.F. Cocheret de la Morinière desgevraagd ge zegd. Wassenaar heeft ander half miljoen gulden betaald voor het immense grote ge bouw, dat nog in goede staat verkeert. „De Spinbaan" verloor de laat ste jaren steeds meer leerlin gen aan onder meer de Wasse naarse scholengemeenschap pen. De vermindering van het aantal leerlingen leidde in juli tot de sluiting van de school. Enkele dagen geleden heeft de gemeente Wassenaar de school gekocht van de domeinen voor een bedrag dat naar het zich laat aanzien, hoger was dan eerder was voorzien. Volgens een insider hoopte de gemeen te op een geldbedrag van min der dan een miljoen gulden, hetgeen blijkbaar niet lukte. De school omvat een terrein van bijna 7000 vierkante me ter. Volgens wethouder van ruimtelijke ordening Cocheret is dat genoeg voor maxipiaal 65 woningen in de sociale sfeer. Sloop is onvermijdelijk. „Ik vind het een rotgebouw", aldus Cocheret, die zegt dat er niet veel mee is „aan te van gen". Of er inderdaad 65 wo ningen zullen worden ge bouwd is de vraag, aangezien de Rijksoverheid op dit mo ment niet zo scheutig is met subsidies. Belangenorganisaties van Wassenaarse bejaarden hebben onlangs er nog op aan gedrongen, dat het gebouw wordt gebrukt voor hen. Maar daarvan lijkt niet veel tercht te komen. De sloopplannen van de gemeente zijn daarvoor te serieus. Wanneer het ge bouw „de Spinbaan" tegen de vlakte gaat is nog niet bekend. LISSE Het college van B en W van Lisse zet vaart achter de re constructie van de Ruishornlaan. Onlangs werd één miljoen gulden door de gemeenteraad beschikbaar gesteld voor de reconstructie van het kruispunt Uitermeer-Ruishorn- laan, waaraan inmiddels wordt ge werkt. Thans ligt het voorstel op tafel om ook voor de verdere re constructie een miljoen gulden be schikbaar te stellen. De reconstructie van de Ruishorn laan is noodzakelijk voor de verbe tering van de veiligheid op deze weg en voor de toekomstige bebou wing in het gebied Poelpolder Zuid II. De tweede fase behelst het ge deelte Ruishornlaan tussen de Kie vitstraat en de brug over de Rijns- loot en omvat onder meer de aan passing van de kruising Meeuwen- laan-Brahmsstraat; de aanleg van vrijliggende fietspaden en de nodi ge aanpassingen in de bocht bij de Pauluskerk, alsmede het aanbren gen van een verkeersgeleider mid den op de weg ter hoogte van de basisschool De Poeleway. Dit om het oversteken veiliger te maken, terwijl de middengeleider tevens snelheidsbeperkend werkt. In de raadsvergadering van woensdag 20 augustus zullen de radsleden zich over het voorstel uitspreken. De Bond van Bloembollen- handelaren en het Produkt- schap Voor Siergewassen pvS) hebben posters naar ploembollen-exporteurs ge- :onden. De posters wijzen op iet belang van schone jloembollen van hoogwaardi ge kwaliteit voor de export, net name voor de Verenigde - Staten en Canada. Vorig jaar ontstonden er moeilijkheden >mdat in Amerika containers jloembollen werden aange troffen met een hoeveelheid zand. En dat is iets dat door r„<de Amerikanen onder geen orwaarde wordt getole- erd. De exporteurs zijn ing dat bij herhaling van jt ongerief de groeiende ^bloembollenexport naar deze irkt op de tocht kan ko- ..jn te staan. Vandaar de posters, die de werknemers en werkgevers in de bloem bollenbranche aan de nood zaak van een schone bol her- 'jnneren. DEN HAAG/KATWIJK De gewraakte stillig-regeling voor onder meer de Urker en Katwijker vissers gaat nog niet ver genoeg, omdat er nog steeds meer vis gevangen wordt dan de vistand eigen lijk toelaat. Nedèrland heeft in de Europese Gemeenschap als het gaat om trouw aan de harde afspraak de visquota niet te overschrijden, al sinds geruime tijd een slechte naam. Volgens landsadvocaat mr. L. Keus boekte Neder land in '85 „een triest record" omdat de vissers de toegesta ne hoeveelheden te vangen vis „in een zo hoog tempo" op de wal brachten, dat een vroegtijding sluiting van de visserij onontkoombaar was. Het ministerie van Landbouw en Visserij liet desgevraagd weten niet bezig te zijn met een verscherping van de stil lig-regeling, ondanks het feit dat er nog steeds teveel vis gevangen wordt. Het wachten is op de eerste evaluatie tegen het eind van het jaar, aldus een woordvoerster. Keus maakte zijn opmerkin gen woensdag tijdens een zit ting van het Haagse Gerechts hof dat in hoger beroep de eis van de vissers behandelde de nog altijd geldende stillig-re geling af te schaffen. De uit spraak is bepaald op 9 okto ber, of „zoveel eerder als mo gelijk is", zei presidente me vrouw mr. C. Ligtelijn. Mr. H. Bronkhorst, de advo caat van de coöperatieve ver eniging Producentenorganisa tie Oost-Nederland in Urk en de Federatie van Visserijvere nigingen, eveneens in Urk, vond op zijn beurt de bemoei enis van de Nederlandse overheid veel te ver gaan. Waar in andere EG-lidstaten de uitvoering van de (vis)quo- taregelingen in handen van de producentenorganisaties is gelegd, is de Nederlandse rijksoverheid roomser dan de Kaus door die uitvoering ge- eel naar zichzelf toe te trek ken. Het verweer van landsadvo caat Keus hiertegen was dat al sinds jaar en dag de produ centenorganisaties in Neder land pas op het toneel ver schijnen als „de eenmaal ge vangen vis verwerkt en ver handelt moet worden". Het beschermen en in stand hou den van de visstand zelf be hoort in handen van de staat te liggen. Bronkhorst liet zich er niet door van de wijs bren gen. Naar zijn mening was de manier waarop de toenmalige staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij ope reerde in strijd met het recht zoals dat in de Europese Ge meenschap bestaat en was de stillig-regeling willekeurig en discriminerend. Tong- en scholvissers konden onder bepaalde voorwaarden een ontheffing krijgen maar toen ook het ministerie inzag dat de voorwaarden „absurd" waren omdat geen enkele vis ser eraan kon voldoen, wer den ze enigszins versoepeld. „De EG-quota zijn in de eer ste plaats ervoor bedoeld de prijs van de vis te beschermen door het aanbod beter op de vraag naar bepaalde vissoor ten te laten aansluiten", ver volgde hij. De stillig-regeling heeft echter direct invloed op de manier waarop de vissers hun „markt" georganiseerd hebben. De overheid maakt zich schuldig aan „markt-or- dening" maar dat is iets wat in Nederland de bedrijven per definitie zelf doen, aldus Bronkhorst. Een oase in het verstedelijkte Voorschoten, zo zou je het dierenparkje van Aat Ver schoor tussen Kerkpad en Molenlaan kunnen noemen. Het dierenpark, spontaan ont staan op de braakliggende dorpsweide, bestaat pas een klein jaar, maar mag zich in een geweldige belangstelling \erheugen. Vooral bejaarden en kinderen weten de weg naar de dierenweide heel goed te vinden. In principe is het park echter maar van tij delijke aard. In 1987 moet er sociale woningbouw op het terrein verrijzen. „Het is toch een schande dat dit wegmoet". Een bejaarde Voorschotenaar, helemaal op de fiets vanaf de oude Leidse- weg gekomen met brood voor de dieren wil graag even zijn mening kwijt over de situatie. „Het is toch prachtig hier. Als je het aan de Voorschotenaren vraagt kan de overgrote meerderheid dit dierenpark al niet meer missen. Maar ja, de olitiek beslist hè". De vaste ern van bezoekers en omwo nenden valt hem bij. „Dit mag niet meer verdwijnen", roe pen zij in koor. Aat Verschoor, zoals altijd op de bres voor het behoud van het oude Voorschoten, voelt zich geruggesteund door al die bijval. „Neem die bomen al leen al hier", zegt hij, terwijl hij de drie vlak bij elkaar staande bomen op de weide aanwijst. „Een prachtige kas tanje, en een eik en een mei doorn vlak naast elkaar. Dat zie je niet vaak. En dat zou al lemaal moeten verdwijnen". Paul van der Bijl Foto's: Cees Verkerk en René Pieters Tips: 071-122244. toestel 23 Paard Aat Verschoor was aanvanke lijk alleen op zoek naar een stuk grond vóór het paard van zijn dochter. Hij kreeg eind vorig jaar toestemming om de dorpsweide, eigendom van de gemeente, te gebrui ken. Het terrein lag er onge bruikt nadat de boer, die er nog wat schapen en kippen had lopen, zijn bedrijf had be ëindigd en de dieren ver kocht Van het een kwam echter het ander en Appie, de appolosa-schimmei kreeg ge zelschap. „Ik liet eerst een paar kippen rondlopen, ver volgens kwam er een geit bij. Ik kreeg er steeds meer ple zier in en dan gaat het snel". Kippen, geiten, ganzen, een den, Japanse zijdehoenders, parelhoenders, inmiddels be volkt een vijftigtal dieren de dorpsweide. Tot groot genoe gen van bijvoorbeeld de kin deren, die er, onder toezicht van de omwonenden, naar hartelust tussendoor spelen. Middels zelfwerkzaamheid werd een stevig hek rond het geheel gezet, een primitief nachtverblijf stond er al. „Er bestaat een kinderboerde rij in Voorschoten, vlak bij het station", vertelt Aat Ver schoor, „maar die wordt door ambtenaren geregeld, je kan er niet zo ongedwongen rond- darren als hier. Bovendien ligt het niet zo centraal als dit. Plannen voor uitbreiding zijn er al, het dierenbestand met een ezel en een pauw bijvoor beeld, en verder een loopstal voor de grotere dieren. „De mensen hier in de buurt zijn bereid om hier vrijwillig aan mee te werken. Het kost de gemeente dus nauwelijks geld". De sociale woningbouw hangt echter als een zwaard van Damocles boven Ver- schoors paradijsje. Aat Verschoor griezelt bij de gedachte aan de 34 woningen omvattende flat die, als de ge meenten subsidie krijgt, op het terrein zal verrijzen. „Alle mooie dingen hebben ze hier al afgebroken in het centrum, en daar komen dan die beton nen blokkendozen voor in de plaats. Ik vraag me trouwens af waar al die mensen die hier komen wonen moeten blijven met hun auto's. Par- Belangrijk Volgens Verschoor zal het dierenparkje bij handhaving een belangrijke sociale rol gaan vervullen. „Hier achter worden bejaardenwoningen gebouwd. Voor die ouderen is het prettig om een dierenpark in de buurt te hebben. En dan zie ik hier bijvoorbeeld ook regelmatig de bewoners van een gezinsvervangend tehuis hier in de buurt, die erg ge nieten van de dieren". Aat Verschoor kan inmiddels al rekenen op enige politieke steun. Het D66-raadslid Jan Aikens heeft een lans gebro ken voor het dierenpark in de vorm van een aantal vragen aan het college van burge meester en wethouders. Het dorpscentrum is al genoeg volgebouwd, het groene weit je kan behouden blijven als rondom de Lindehoeve of el ders in het plan Bijdorp wo ningbouw in de sociale sfeer wordt gerealiseerd, aldus Aikens. Aat Verschoor met Appie, de schimmel waarmee het allemaal begon en de andere dieren. i Raaf liet gisteren een paar beroemdheden opdraven om de opening van de tennisbanen op te luisteiren. Je opent drie nieuwe tennis banen in de duinen tussen Noordwijk en Noordwijker- hout en dat wil je de wereld laten weten ook. Wat je dan nodig hebt zijn een paar be kende gezichten, want van burgemeester Bonnike of bur gemeester Winkel die een lin tje doorknipt, kijkt niemand meer op. De Oostdammen, uitbaters van de roemruchte uitspanning De Witte Raaf, waren zich daar terdege van bewust. En zo hobbelden gis termiddag onder anderen Willem van Hanegem, Tom Okker, Manfred de Graaf en Jack van de Voorn over de gloednieuwe „all-weather ma- teko tennisbanen" van de Witte Raaf. De leut was gistermiddag dan ook niet van lucht, daar op het terreintje langs de Duin weg. Want je bent nu eenmaal televisiepersoonlijkheid, dus verwacht het toekijkend volk dat je net zo leuk bent als op televisie. Het gelegenheid- stoernooitje trok nog aardig wat bekijks, want al die be roemdheden in één keer van dicht bij meemaken, dat kan niet elke dag. Voetbalnestor Willem van Hanegem, tenniscrack Menno Oosting, A VRO-presen ta tor Jack van de Voorn en de Noordwijkse herenkapper Jacques Kneijber mogen de spits afbijten in een dubbel. Acteur Manfred de Graaf blijkt niet alleen te kunnen schaatsen, maar ook nog wat van tennis af te weten: hij is umpire. De opmerkingen van het pu bliek langs de lijn zijn voor spelbaar. Van Hanegem kan geen bal slaan waar een beetje effect in zit, of het gevleugel de begrip „De Kromme" gonst door de rijen. Jacques Kneijber („Wie is die onge schoren kerel blijkt voor de meesten een onbekende, doch een meneer die zich wel eens heeft laten knippen aan de Hoofdstraat herkent hem. Koos Menno Oosting, onlangs nog halve finalist op het Melk- huisje, heeft wel een bekende naam, maar moet nodig wat vaker in televisieshows optre den. „Is dat niet de zoon van Tine vraagt een mevrouw aan haar vriendin, maar die weet na een blik op het pro gramma te melden dat dat die Oosting is. Jack van de Voorn zorgt voor verwarring. Jack heet namelijk gewoon Koos, maar met zo'n naam kan je natuurlijk geen sportprogram ma presenteren. Koos noemt zich daarom Jack zodra er een camera in de buurt is. Dubbelpartner coiffeur Jac ques noemt hem tijdens het spel gewoon Koos, en dat be grijpt niet iedereen. De familie Oostdam loopt on dertussen glunderend rond. Lekker weertje, en zoveel be roemdheden haal je niet elke woensdagmiddag binnen de poorten. „We moeten nu een maal bijblijven met onze ac commodatie", laat Hein Oost- dam weten op een terrasje naast de baan. Hij is één van de drie broers die 25 jaar gele den het etablissement op po ten zetten. Zijn zoons Therus en Pieter zijn inmiddels belast met de dagelijkse leiding en drentelen een beetje zenuw achtig rond. We hebben nu drie tennisba nen, een zwembad en veertig buurfietsen", dreunt Hein Oostdam op en biedt acteur Sacco van de Made nog een cocktail aan. Die banen wor den een groot succes, voor spelt hij. Iedereen kan ze hu ren, legt zoon Therus uit, al hebben de gasten voorrang. „We hebben ook een zoge naamde sportiefkaart, waar door men gebruik kan maken van de tennisbanen, het zwembad en fietsen en ook nog een korting van vijf pro cent in het restaurant krijgt", prijst Therus de accommoda tie aan. Zijn vader kijkt goed keurend in het rond en zegt met een grijns: „Heb je Man fred de Graaf al gezien Die hoeft alleen maar AAA te zeggen!". Die grap heeft Man fred waarschijnlijk nog niet eerder gehoord.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11