Somcwit Grenswijziging kost Leiden twee miljoen 'DONZIGE' ét ZEEP a Goekoop ruimt misverstanden uit de weg tsk I Klapstuk van ^Nederland ^oor alle cholieren STAD OMGEVING lub 70 wil 's nachts langer open blijven DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986PAGINA9 Inval in koffieshop ÉIDEN De Leidse politie heeft istermiddag omstreeks half twee n inval gedaan in de koffieshop iappy" aan het Noordeinde. Bij die ival werd 2 ons softdrugs, wat zoge- èten spacecake, prijslijsten en weeg- 'erktuigen in beslag genomen. Vijf rsonen, die zich in de zaak bevon- n werden aangehouden. Een 22-ja- ge Leidenaar, een 30-jarige man uit egstgeest en een 20-jarige Voorscho- rnaar zijn door de politie gehoord i verband met gebruik van de rugs. Een 33-jarige vrouw uit Voor- hoten, die ook was aangehouden, erd na verhoor weer heengezon- ïn- Een 30-jarige man uit Voorscho- n wordt nog vastgehouden op ver- nking van handel in verdovende liddelen. Kampje Oegstgeest nog zonder woonwagens LEIDEN/OEGSTGEEST Het woon- wagenkampje dat gerealiseerd is aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest wordt door steeds meer Oegstgeesters gezien als een stukje kapitaalvernieti ging van ruim 8 ton. Het is al bijna een jaar gereed en tot nu toe hebben zich nog geen bewoners gemeld. Zij zouden uit het Leidse kamp moeten komen maar daar toont men niet veel animo. Er zal door het woonwagenschap ten aanzien van de kampjes en het Leidse kamp een alternatief plan voorgelegd worden waarna het kampje te Oegst geest bewoners kan verwachten. Dit werd gisteravond tijdens de vergadering van de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden in Oegstgeest meege deeld. GROEP TREKT SPOOR VAN VERNIELING LEIDEN Een groep van onge veer 20 jongeren heeft gisteravond en vannacht een spoor van vernie lingen door de de Leidse binnenstad getrokken. De meeste baldadighe den waren gericht tegen studenten sociëteiten, die gisteren hun deuren open hadden voor de stroom nieuwe studenten. De politie heeft vijf ar restaties verricht. Omstreeks kwart voor elf gister avond werden twee ruiten van so ciëteit Minerva ingegooid en 's nachts omstreeks drie uur werden nog eens drie ruiten ingegooid. Om half twaalf werd een ruit van een winkel aan de Nieuwe Rijn vernield en korte tijd later werd in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg een sigarettenautomaat gekraakt en de inhoud ter waarde van zo'n 150 gul den werd ontvreemd. Bij de studen tenvereniging Quintus aan de Korte Mare probeerde het groepje zich vechtend een weg naar binnen te werken. Bij die manoeuvre werd door een ander de kassa met een in houd van 400 gulden meegenomen. De Leidse politie heeft in verband met de vernielingen twee 15-jarige en twee 17-jarige Leidenaars en een Leidenaar van 36 jaar aangehouden. Bij één van de verdachten werd een deel van de gestolen sigaretten en geld aangetroffen. EXTRA BEZUINIGINGEN NODIG ALS MINISTERIE VOET BIJ STUK HOUDT LEIDEN De drie a vier hectare grond, die de gemeente bij een grenswijziging in 1984 van de gemeente War mond kreeg, gaan Lei den misschien twee mil joen gulden per jaar kos ten. Een uitkering, die Leiden jaarlijks uit het Gemeentefonds krijgt, vanwege zijn „slechte" bodem, dreigt gekort wiekt te worden. Die zogeheten verfijningsuit kering moet extra kosten, die gemaakt moeten worden bij het bouwen in slechte grond zoals het extra heien met lan gere palen, bekostigen. Door de grenswijziging met War mond is echter volgens nieu we berekeningen het percen tage slechte bodem van 80 naar 54 gekelderd. De uitke ring, die Leiden jaarlijks voor haar slechte bodem krijgt, zal daardoor nog maar een kwart van de oorspron kelijke 2,8 miljoen gulden be dragen. Vooruitlopend op de nieuwe beslissing heeft de gemeente inmiddels al acht ton minder uitkering uit het Gemeentefonds ontvangen. De twee miljoen, die Leiden nu structureel minder dreigt te krijgen, wil het ministerie in vijf jaar afbouwen. Tegen deze gang van zaken heeft het Leidse college van B en W inmiddels krachtig geprotesteerd bij het ministe rie van binnenlandse zaken. De gemeente zal rapport uit brengen aan de Raad voor de Gemeentefinanciën. Deze in stelling adviseert het ministe rie over de toewijzing van de zogeheten verfijningsuitke ringen. Verder wil het colle ge zich tot de staatssecretaris van binnenlandse zaken wenden om zijn bezwaren duidelijk te maken. Leiden is overigens niet de enige ge meente die problemen heeft met de nieuwe regels en cri teria heeft Ook Rotterdam, Lisse, Delftzijl en een aantal andere gemeenten hebben bij het ministerie geprotesteerd. Dit zei wethouder P. Borde- wijk van financiën tijdens een gistermiddag gehouden pers-conferentie. Volgens de wethouder zijn door nieuwe meetmethoden geheel andere criteria gaan gelden voor uit keringen aan gemeenten uit het Gemeenterfonds, terwijl de omstandigheden hetzelfde zijn gebleven. De wethouder voorziet dat door deze ont wikkelingen toekomstige ge gaan. Het college is overigens extra boos, omdat het ministerie de gemeente Leiden vorig jaar te kennen had gegeven, dat de grenswijziging geen finan ciële gevolgen zou hebben voor de verfijningsuitkering van Leiden. Om die reden is er ook geen rekening gehou den in de gemeentebegroting met het inmiddels gekorte bedrag van acht ton. Wethouder Bordewijk en wethouder F. Kuijers hebben gistermorgen ook overleg ge voerd met de provincie. Vol gens de wethouder, zou de provincie ook zeer in zijn maag zitten met de nieuwe regels en criteria voor de verfijningsuitkering. Het feit dat de wethouder van finan ciën, na de mededeling door het ministerie dat de grens wijziging geen financiële ge volgen voor Leiden zou heb ben, geen rekening heeft ge houden met een mogelijke korting, zou ook volgens de provincie heel redelijk zijn. Mochten de inspanningen van de gemeenten om de Raad voor de Gemeentefi nanciën en de staatssecretaris te overtuigen van de onrede lijkheid van de nieuwe crite ria, niets opleveren, dan zul len er extra bezuinigingen moeten worden doorgevoerd. De wethouder stelde gisteren echter wel hoop te hebben, dat de gedupeerde gemeen ten alsnog voor een volle uit kering in aanmerking zullen komen. CHOLENPROJECTVAN - OCTOBER VEREENIGING: EIDEN Alle 22.000 iholieren op de Leidse L'holen zullen in de ko oiende weken kennisma- r en met „Leiden: Het I lapstuk van Nederland". O at is althans de bedoe- ng van de 3 October ereeniging, die gisteren et scholenproject '86 met ze opmerkelijke naam :ficieel ten doop hield. an wethouder H. van Don- n van onderwijs werd gis- rmiddag het eerste exem- aar van het scholenproject 'erhandigd door de heer R. eruer. Hij bood haar, als lorzitter van de werkgroep e het scholenproject ontwik kelde, een grote doos aan met daarin allerlei informatie over Leiden, een projectmap met lessuggesties en een video band, samengesteld uit film pjes die amateurs maakten tij dens de viering van Leidens ontzet sinds 1920. De aanzet voor het scholen project gaf de 3 October Ver- eeniging, die dit jaar haar eeuwfeest viert. Tijdens de feestelijke presentatie van het project in de Burgerzaal van het stadhuis, zei voorzitter prof. dr. ir. A. Rörsch, dat de vereniging de belangstelling van de jeugd voor 3 oktober en voor de vereniging levendig wil houden. Een werkgroep van ongeveer tien leerkrach ten heeft de vereniging gehol pen bij de uitwerking van het idee. De werkgroep is daar on geveer anderhalf jaar mee be zig geweest. De doos met het scholenproject gaat naar alle Leidse basis scholen, scholen voor voortge zet onderwijs en buitengewoon onderwijs. „We hopen alle 22.000 leerlingen in Leiden te bereiken", aldus de heer Her- eur. De lessuggesties zijn afge stemd op drie verschillende doelgroepen: groep een tot en met zes van de basisschool, groep zeven en acht en de eer ste en tweede klas van het voortgezet onderwijs, en klas drie en hoger. De doos is gevuld met een aanzienlijke hoeveelheid in formatiemateriaal van zeer uiteenlopende aard. Folders en brochures over bedrijfsleven, politiek, sport en recreatie. Ook puzzeltjes, een videoband, boeken en tijdschriften over Leiden, alsmede een singeltje van Leidse Kees en Oma van Tongeren met als titel „Ik ben een Leidse glibber". Tegelijkertijd met „Leiden: Het klapstuk van Nederland" werd de Museummap gepre senteerd. De map is gemaakt door twee studenten van de Reinwardt Academie, in sa menwerking met de gemeente Leiden, de stichting Museum- stad en de Leidse musea. De losbladige map geeft een over zicht van alles wat in de Leid se musea is te zien en met name bedoeld om scholen de weg naar de musea te wijzen. Burgemeester Goekoop (rechts op de preekstoel) sprak gisteren in de Hooglandse Kerk 2.500 eer stejaars toe, die deelnemen aan de kennismakingsweek. BIJ OPENING EL CID- WEEK IN HOOGLANDSE KERK LEIDEN „De Leide naar zou dom, arm en so ciaal achtergebleven zijn. Niets is minder waar. Het inkomen van de Leide naar ligt boven het lande lijk gemiddelde, ondanks het feit dat studenten dat gemiddelde inkomen om laag halen. En iemand die meer verdient dan gemid deld, is niet dom. Al zal de intelligentie van de Leidenaar iets achterblij ven bij die van de gemid delde student". Op zijn bekende, ludieke, wij ze trachtte burgemeester mr. C.H. Goekoop gisteren voor een gehoor van 2100 eerste jaars studenten, die deelnemen aan de kennismakingsweek (El Cid), enige misverstanden over Leiden weg te nemen. Volgens de burgemeester zou den er maar liefst zes over de universiteitsstad bestaan. „Een misverstand is dat Lei den na twee belegeringen kon kiezen tussen belastingvrijdom of een universiteit. Wanneer de stad had kunnen kiezen, dan had Leiden ongetwijfeld voor belastingvrijdom geko zen. De stadsbestuurderen hoorden van plannen om een universiteit in de Noordelijke Nederlanden te stichten en door een lobby, zoals dat nu nog steeds gebeurt, is de uni versiteit naar Leiden geko men. Ook het teit dat de Leidse bur gerij de studenten niet mag, berust volgens de burgemees ter op een misverstand. „Eeu wenlang bestond er een tegen stelling tussen de arme arbei ders in de lakenindustrie en de rijke student. Er is een haat-liefde verhouding ont staan. Bedenk, wanneer u on vriendelijk wordt benaderd, dat er een proces van. eeuwen aan ten grondslag ligt", aldus de burgemeester tot zijn stu- dentengehoor. Goekoop waarschuwde zijn toehoorders voor het gebrek aan ruimte in de stad. „Het aantal woningen is de laatste jaren dan wel toegenomen van 33.000 tot 40.000, maar ei- heerst nog een flinke woning nood. Er staan 6000 woning zoekenden ingeschreven. Laat u zich daar niet door afschrik ken, op zichzelf bent u vah harte welkom". Aan het eind van zijn toe spraak liet de burgemeester doorschemeren niet erg inger nomen te zijn met het ver keersbeleid in de stad. „Loop door de stad, fiets door de stad, geniet van de stad. Neem je auto echter niet mee, want je komt er toch niet in". Je tis' N en ,71 HSCOTHEEK ONTKENT OVERLAST VOOR OMWONENDEN i;en haag/leiden 'lub 70 heeft gistermid- opnieuw een poging an 's nachts langer pen te blijven. De Raad an State boog zich over j et verzoek de sluitings- jd van de discotheek in e nacht van zaterdag op ondag te brengen van vee op drie uur. Of dat gebeurt, is de vraag. Burgemeester C. Goekoop gaf achttien cafe's enkele jaren ge leden toestemming in de nacht van zaterdag op zondag open te blijven tot drie uur 's nachts. Club 70 hoorde daar niet bij. Die diende vast te houden aan twee uur 's nachts. Volgens Goekoop omdat de discotheek „ontoelaatbare overlast" zou veroorzaken voor omwonenden. De disco theek ging in beroep bij de ge meentelijke commissie voor de beroep- en de bezwaarschrif ten, maar die gaf de burge meester gelijk. Gisteren hield de Raad van State een hoorzit ting over het onderwerp. Als de Raad van State besluit dat Club 70 ten onrechte is uitge sloten van de proef, wil dat nog niet zeggen dat de disco theek voortaan langer open mag blijven: de proef is inmid dels afgesloten en omgezet in een definitieve regeling. Wel kan de discotheek in dat geval bij de gemeente een nieuw verzoek indienen voor een la ter sluitingsuur. Dat verzoek zou de gemeente hoogstwaar schijnlijk moeten honoreren. De Raad van State hakt vol gende maand de knoop door. Duinen Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) verzorgt woensdag 10 sep tember in de collegezaal Zoölogie aan de Kaiserstraat 63 een filmvoorstelling. J. van der Ende draait dan de film „De Vier Duindagen". De film is ook een introduc tie van een cursus van de IVN over de duinen. Deze cursus omvat acht bijeen komsten en zeven excursies. Deelname kost 20 gulden. Nadere informatie is telefo nisch verkrijgbaar: 171475 of 211592. Schaatstraining De IJssport Vereniging Lei den start in oktober schaat- strainingen voor jeugd van 8 tot 14 jaar (beginners en ge vorderden). Ter voorberei ding daarop hebben er vanaf 12 augustus elke dinsdag avond „droogtrainingen" plaats op het Swiftparcours, aan de Roomburgerweg. Voor nadere inlichtingen: Letty Luhaak, tel. 071- 895035. Het verdient aanbe veling voor 1 september con tact op te nemen. Cursussen De stichting Ouders op Her haling begint deze maand weer met verschillende cur sussen, zoals taal, rekenen, Engels, typen met admini stratief Nederlands en Ne derlands voor buitenlanders. Tot eind juni wordt een maal per week gedurende maximaal twee uur les gege ven aan groepen van acht of meer personen in het ge bouw aan de Herensingel 3. De cursussen spreekvaardig heid en notuleren en verga deren bestaan uit ongeveer tien lessen. Meer informatie: tel. 218118. Gebarentaal Gedurende tien donderdaga vonden kunnen deelnemers aan de cursus Gebarentaal leren communiceren met do ven of slechthorenden. De cursus begint in september en wordt gegeven door de stichting Eigen Wijs aan de Herenstraat 3. De cursus kost85. De stichting Eigen Wijs en de stichting Ouders op Herhaling beginnen woensdagavond 3 september met de cursus Gebruiks- Duits. De lessen hebben elke woensdagavond plaats van half 8 tot half tien aan de Herensingel 3. De vijfde en laastste les wordt gegeven op woensdag 1 oktober. Verder staat een cursus Spaans op het programma. Informatie tel. 071-218116. Not I Nac Deze grappige.zeepdicren zijn heel bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking r haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar: Naam: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer nn\ 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ter I JNZj Ceid^Qowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9