Protestanten vinden antwoord op IRA-acties Vliegdekschepen VS verdwijnen in het niets Rechtbank verwerpt bepalingen Pretoria VS en Sovjets beschuldigen elkaar van dwarsbomen top ■BUITENLAND ftzicbe Sommit DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 Franse Unifil slaags met Amal BEIROET In een dorp in het zuiden van Libanon zijn 1 vandaag gevechten uitgebro- ken tussen Franse Unifil-mili- jj tairen en guerrillastrijders van rde sji'itische moslimmilitie Amal. Volgens het commando in Nakoura zijn daarbij inmid dels negen Unifillers gewond. KlTwee leden van de Amal-mili- 30 tie zijn gedood. Het vuurge- vecht brak uit toen vier guer- rilleros weigerden hun auto «door de Franse militairen te 30laten doorzoeken. De gevech- 80 ten verspreidden zich in ande- 5®re dorpen, nadat de Amal ver sterkingen liet aanrukken. Minder kans op infecties bij warm licht MtlNCHEN/DEN HAAG Warm geel-rood licht verhoogt de natuurlijke afweer bij de mens, die dan beter be stand is tegen infectieziekten. Blauw flikkerend licht verzwakt het immuun systeem in sterke mate. waardoor ziek teverwekkers meer kans krijgen het li chaam aan te vallen. Dat meldt profes sor Stickl van de Technische Hoge school in München na experimenten met muizen. Hij stelde ze bloot aan ver schillende soorten kunstlicht. Onder blauw licht leden de knaagdieren het meest aan infectieziekten. Onder licht met wat warmere tinten bleken de proefdieren daar veel minder last van te hebben. VS ontkennen overlopen officier WASHINGTON/HAVANA De Verenigde Staten hebben gisteren een bericht uit Cuba te gengesproken dat een kapitein van het Amerikaanse leger poli tiek asiel in Cuba heeft ge vraagd. Dit was gemeld door het blad Granma van de Cu baanse communistische partij. Volgens Granma ging het op de in Cuba geboren Amerikaan Romeu Almeida, die laatstelijk op een Amerikaanse basis in Stuttgart diende. Maar het Pen tagon meldde dat er „niemand met die naam in dienst is bij het leger, de reserve van het leger noch bij de Nationale Garde". Duitse leerkrachten krijgen beroepsverbod (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Vier leerkrachten in de Duitse deelstaat Nedersaksen hebben in deze zo mervakantie een ontslagbrief in de bus gekregen. De reden die het ministerie van cultuur in de deelstaat aanvoert: hun acti viteiten voor de DKP, de Duitse commu nistische partij. Het gaat om twee lerares sen, die kandidaat staan bij de gemeente raadsverkiezingen; één lerares, die overi gens al 25 jaar voor de klas stond, die aan een manifestie van de DKP meedeed en het gaat om een sportleraar die voorzitter is van de personeelsraad van de commu- nitsische partij DKP. Volgens staatssecretaris Klaus Schade van het ministerie van cultuur is voor de beroepsverboden bewust de vakantiepe riode uitgekozen, om onrust onder leerlin gen van de betreffende scholen en acties van ouders te voorkomen. Dat geldt zeker voor het ontslag van de sportleraar. Deze Eckartsberg was in 1981 al ontslagen om dat hij kandidaat stond voor de DKP; hij vocht de zaak aan en moest opnieuw wor den aangenomen. Vanwege zijn standvas tigheid in die ontslagaffaire kreeg de le raar de Ernst Thalmann-plaquette van de DKP uitgereikt, maar het accepteren van die onderscheiding was voor de minister van cultuur reden genoeg om hem op nieuw te ontslaan. Nog vijf docenten uit Nedersaksen kun nen volgens mededelingen van het minis terie van cultuur binnenkort een beroeps verbod verwachten. Een onderzoekscom missie van de internationale arbeidsorga nisatie ILO komt binnenkort naar Neder saksen om na te gaan in hoeverre de beroepsverboden tegen de docenten rechtsgeldig zijn. Voor kust Newfoundland 150 mensen opgepikt HALIFAX Canadese vissers schepen hebben gisteren voor de kust van Newfoundland zo'n 150 mannen, vrouwen en kinderen opgepikt uit twee reddingsboten. Deze mensen hadden vijf dagen op de Atlantische oceaan rondge dobberd, na van een schip te zijn gezet. Het zijn vermoedelijk Sri- lankezen. Het consulaat van Sri Lanka in Ottawa weigerde com mentaar. Sri Lanka wordt geteis terd door een burgeroorlog en duizenden Srilankaanse burgers zoeken in het buitenland een toe vluchtsoord. Doden bij aanval Israël op Libanon BAALBEK Bij de Israeli- sche bombardementen op doe len in oost-Libanon zijn giste ren acht mensen, onder wie een baby, omgekomen, zo is meegedeeld uit Palestijnse mi litaire bron. Onder de doden waren vier Palestijnse guerril lastrijders. Volgens de zegslie den werden zeventien raket ten, afgevuurd vanuit tien ge vechtsvliegtuigen, waardoor een Palestijnse basis en een ar tilleriestelling in puin werden gelegd. De basis werd gebruikt door de afgescheiden Fatah- groep van Abu Moesa en door een bedoeïnenkamp. MUUR IN NOORDIERS BELFAST KAN NIET HOOG GENOEG ZIJN: BELFAST Niet alleen jde Duitse stad Berlijn, 1 maar ook het Ierse Belfast 'kent een „veiligheidszo ne": een uit beton, bak- steen en verroest ijzer op is getrokken muur van zo n drie kilometer lang, die de grenslijn vormt tussen 1 de protestantse wijk Shan- kill en de katholieke wijk J Falls. De negen meter J hoge muur moet de bewo- i ners van de wijken tegen elkaar beschermen en is ai waarschijnlijk de enige muur ter wereld waarvan a beide partijen vinden dat o er best nog een stukje J aangebouwd mag worden, o Met elke gewelddadige katho- lieke of protestantse actie 0 wordt de roep om een uitbrei- 0 ding in de lengte en hoogte van de muur luider. En acties zijn er veel de laatste tijd: het afgelopen weekeinde vielen tientallen gewonden bij rellen na protestmarsen. In de nacht van zondag op maandag werd tijdens een mars van 2000 ka tholieken met benzinebommen gegooid, terwijl de IRA een aanslag pleegde op een politie bureau. Overmorgen stromen waarschijnlijk duizenden pro testanten samen in Dundalk, een IRA-bolwerk, waar Peter Robinson, vice-voorzitter van de Democratische Uniepartij (DUP) voor de rechtbank moet verschijnen wegens vernie ling. De voorzitter van de DUP, de militante dominee Ian Paisley zal de zaak aan grijpen om een grootschalig protest te voeren. Het leven aan weerzijden van de muur in Belfast wordt, on der druk van het oplaaiend geweld van de afgelopen week, gekenmerkt door een niet aflatende waakzaamheid. Elke onbekende auto, iedere vreemdeling, kan gevaar bete kenen. Iedereen houdt ieder een in de gaten. Op elke hoek is wel iemand gestorven; elk geweerschot veroorzaakt een golf van telefoontjes om uit te vinden of een vader of zoon nog in leven is. De tijd is voorbij dat de bevol king van Noord-Ierland het protestantse antwoord op ge- weldadige IRA-acties afdeed met „veel woorden, weinig da den". De „prods" de protes tanten hadden gewoon te weinig lef, aldus de katholie ken. Zo er al protestantse ac ties tegen de katholieke ge meenschap plaatsvonden, dan werden ze klungelig en volko men willekeurig uitgevoerd. Dit jaar hebben de prote stantse acties echter al zeven doden geëist en vorige maand ontplofte er zonder enige waarschuwing een autobom voor een restaurant in Castle- wellan. Niemand twijfelt er meer aan dat de protestantse, loyalisti sche organisaties tegenwoordig heel goed in staat zijn om de terreur van de IRA met ter^ reur te beantwoorden. De protestantse organisatie die zich de Ulster Freedom Figh ters noemt, maakte vorige week bekend iedere katholie ke arbeider in een protestantse wijk, of iedereen die iets met de IRA te maken kan hebben, een doelwit van hun acties kan zijn. De Freedom Fighters claimen verantwoordelijk te zijn voor de golf van moord aanslagen op katholieken aan het begin van de jaren zeven tig en kwamen een paar jaar geleden weer in het nieuws na de (mislukte) moordaanslag op Bernadette McAliskey (voor haar huwelijk bekend als Ber nadette Devlin) en Gerry Adams, de leider van Sinn Fein. Een andere verboden organi satie, de Ulster Volunteer For ce (UVF) werd in 1912 opge richt en is de oudste prote stantse para-militaire organi satie. In 1983 konden veertien belangrijke UVF-leden gear resteerd worden na bezwaren de getuigenissen van de eerste en tot nu toe belangrijkste protestantse „verklikker", Jo seph Bennet. De huidige golf van moorden valt samen met de vrijlating van een aantal UFV-kopstukken eind vorig jaar. De twee legale prote stantse para-militaire organi saties, de Ulster Clubs en de Ulster Defence Association (UDA), tellen gezamenlijk on geveer tienduizend leden. De in 1971 opgerichte UDA is nog steeds niet verboden, hoewel er inmiddels een flink aantal UDA-leden in de Maze-gevan- genis zit. DAVID HEARST Copyright The Guardian ^Milieuvervuiling bedreigt mannelijke vruchtbaarheid 22.701 J -jMÜNCHEN/DEN HAAG De verontreiniging van het milieu '55^met zware metalen en fosfaatverbindingen is de oorzaak van de {^achteruitgang van het mannelijk zaad. Dat zegt professor W. Schill van de Universiteitskliniek voor Dermatologie in Mün chen. Uit vergelijkende studies in meerdere landen blijkt dat de jtwaliteit van het mannelijke zaad in de industrielanden de laat- te decennia achteruit is gegaan. Zowel de dichtheid van het iad als het aantal bewegende spermatozoa zijn niet meer wat ze >it geweest zijn. „Een zorgwekkende ontwikkeling", vindt de loogleraar. President scheidt om „politieke redenen'' [TUNIS De Tunesische pre- sident-voor-het-leven, Habib Bourguiba (83) heeft besloten te scheiden van zijn vrouw ,Wassila. De scheiding is uitge sproken omdat zij „buiten me deweten en zonder toestem- Jming van de president, verkla- ringen heeft afgelegd en 3 standpunten heeft ingenomen 3 die strijdig zijn met de grond wet", zo stond in een commu niqué. Wassila, die 24 jaar ge huwd was met Bourguiba, ver blijft al geruime tijd in de Ver enigde Staten. De scheiding lijkt een einde te maken aan de machtsstrijd die zich achter de schermen afspeelde tussen Bourguiba's vrouw en een 60- jarige nicht van de president. Sukkeldraf Ondanks dat de dieren weinig zin tijken te hebben een sprintje te w.: Willen trekken. rf| doen jockeys hun uiterste best 1 onwillige koeien sneller voort te bewegen dan ïfigi hun gebruikenj- U. ke sukkeldraf. Tlvaa,f mannen V 'jl en vrouwen de den gisteren mee aan de wedstrijd. die werd gehouden in het Westduit- se Dachau. Besmet De Zweedse onderzoeker Rydberg (links) neemt bloed af bij een rendier, om na te kunnen gaan in hoeverre het dier radioactief besmet is. Na de ramp met de Russische kerncentrale Tsernobyl is uit eerdere onderzoeken gebleken dat de rendieren besmet zijn geraakt door radioactief voedsel te eten. Duizenden rendieren moeten daarom binnenkort worden afgemaakt. DURBAN Het hoogge rechtshof van Natal in het Zuidafrikaanse Durban heeft gisteren uitgespro ken dat een belangrijk ar tikel van de noodtoes tandsbepalingen die de regering in staat hebben gesteld duizenden mensen aan te houden, ongeldig is. De uitspraak werd on middellijk aangevochten door de raadslieden van de staat, die in hoger be roep gingen. Als de uit spraak van het Hof in ho ger beroep echter wordt gehandhaafd zal deze ook bindend zijn voor alle naar schatting vijfhonderd gevangenen in Natal. Het hof gelastte de vrijlating van de gedetineerde Lechesa Tsenoli, wiens advocaten had den geprobeerd aan te tonen dat artikelen die politie en le ger toestaan mensen te detine ren, ongeldig waren. Tsenoli, ZUID-AFRIKA BOMBARDEERT BASIS ANGOLA LUANDA Zuidafrikaanse troepen hebben zondag een luchtmachtbasis in Cuito Canavale in het zuiden van An gola met zware artillerie beschoten. Bovendien zijn Zuida frikaanse helikopters en transportvliegtuigen gesignaleerd, die troepen overbrachten naar het zuidwesten van Angola. Over slachtoffers is niets bekend. Volgens het ministerie van defensie in Angola is het Zuidafrikaanse 32ste batal jon, beter bekend als het buffelbataljon, doorgedrongen tot vooruitgeschoven stellingen van het Angolese leger. Het zuiden van Angola wordt beheerst door eenheden van dé Unita, een pro-Zuidafrikaanse vrijheidsbeweging. een sociaal werker in de zwar- tenstad Lamontville bij Dur ban, was op 12 juni gearres teerd, de dag waarop president Pieter W. Botha de nationale noodtoestand afkondigde. Het Hof aanvaardde de argumen ten van de advocaten yan Tse noli dat Botha in twee geval len zijn bevoegdheden te bui ten was gegaan. De ene bepa ling geeft de politie het recht een persoon onder de noodtoe stand te detineren, terwijl de andere de minister van recht en orde de bevoegdheid geeft het arrest voor onbepaalde tijd te verlengen. Vier dagbladuitgevers hebben gisteren bij de rechter een klacht ingediend tegen de be perkingen van de persvrijheid onder de noodtoestand. Het is niet bekend wanneer de uit spraak op die zaak voïgL WASHINGTON Vlieg dekschepen van de Ame rikaanse marine hebben magische krachten, zo schijnt het. Ondanks hun reusachtige afmetingen kunnen zij in het niets verdwijnen. Door de weersomstandigheden, de snelheid, wiskundige be rekeningen en technolo gische foefjes op de juiste manier te gebruiken zijn vliegdekschepen er in ge slaagd om zich aan het oog van verkenners te onttrekken om pas op het laatste moment vóór de aanval weer op te duiken. De vliegdekschepen Coral Sea en America wisten in april bij de kust van Sicilië aan het zicht van hun achtervolgers te ontkomen. Die achtervol gers, schepen van de Russi sche geheime dienst en vlieg tuigen van Amerikaanse tele visiemaatschappijen, hebben niet kunnen zien hoe de sche pen 24 uur later bombarde menten uitvoerden op Libië. Een maand geleden heeft zich een veel langduriger geval van „vermissing" voorgedaan tijdens een oefening. De USS Ranger, die het doel van een intensieve zoekactie was, waarbij ondermeer gebruik werd gemaakt van een satel liet, kon zich twee weken on zichtbaar houden op de Stille Oceaan. Deze berichten moeten een opluchting zijn voor de Ame rikaanse marine-top. Kritici hebben de vliegdekschepen namelijk stilstaande prooien genoemd, vooral in een tijd van kruisraketten en door kernonderzeeboten. Het is waarschijnlijk dat de Coral Sea en de America hun opdracht hebben voltooid door een combinatie van trucs. De belangrijkste daar van waren het maskeren en „EMCON". De details zijn ge heim, maar het komt er op neer dat een ander schip, bij voorbeeld een torpedojager, zich voordoet als een vlieg- dekschip en dat het vliegdek- schip een andere vermom ming gebruikt. Het radarbeeld, de gesprek ken uit de stuurhut, radio-ge luiden van vlieg-oefeningen en de lichten in het donker: het ziet er uit als zo'n schip, het klinkt hetzelfde, dus het moet er één zijn. Vervolgens gaat de vijand het schip ach terna en maakt daarmee een fout. Het vliegdekschip kan zich trouwens intussen zelfs voordoen als een tanker. Verder werd door de Coral Sea en de America de „EM CON" gehanteerd, de eigenlij ke sleutel tot de verdwijntruc. Die is vergelijkbaar met de stilte die een onderzeeboot kan suggereren of een black out, waarbij een militair kon vooi alle radio-communicatie staakt en verduistert. EMCON is een marine-term voor uitzendings-controle. Met uitzending worden in dit geval de elektronische signa len bedoeld die worden voort gebracht door installaties als radar, sonar en radio. Als een vliegdekschip overgaat op EMCON, sluit het een groot deel van zijn elektronische apparatuur af om niet opge merkt te worden. Het systeem werkt met hulp van E2-C Hawkeye radar vliegtuigen, die op enige af stand van het moederschip vliegen. Alles wat de Haw keye ziet wordt elektronisch doorgegeven aan het schip. Terwijl de Hawkeye uitzendt, is hij op grote afstand van het vliegdekschip dat de bood schap passief ontvangt, zonder gebruik van eigen ontvang- stapparatuur. De Hawkeye neemt ook de taak van con trole-toren over voor de vliegtuigen op het grote schip. Intussen worden tankers lang van tevoren gewaarschuwd om ergens een positie in te nemen voor het bijvullen. En opnieuw blijft het stil in de ether. Ook vliegtactieken spelen een rol. Ook al kan een radar een vliegdekschip niet ontdekken achter de horizon, toch kan de locatie van het schip verraden worden door vliegtuigen. Het marine-antwoord op dit pro bleem heet „offset vector". In plaats van direct na het op stijgen hoog de lucht in té gaan, blijft het vliegtuig over een. lange afstand laag vlie gen. Als een vliegtuig op 160 kilometer afstand van het moederschip plotseling op stijgt, is niet meer na te gaan waar het vandaan kwam, al dus een marineman. Door het gebruik van satellie ten heeft het vliegdekschip nog een sterke strategie in handen: wolkensluiers. Die wolken kunnen per satelliet gestuurd worden en daarmee worden de schepen onzicht baar voor verkenningssatel lieten. Verder kunnen de vliegdekschepen zich in een wolkensluier schuilhouden terwijl de satelliet bovenlangs passeert SMID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 19) „Nu zal ik je nog even de weg naar huis wij- iaif?en," zei Boltje. „Pak je mooie denneboompje ip en volg me, mensenkind." De kleine, er ende boskabouter wist kennelijk goed de weg i de bossen, want het duurde nu geen tien mi- puten meer of ze braken door wat hakhout heen en Boltje zei: „Hier staan we op de Koekelheu- irel, ventje. Kijk, daarginds onderaan de glooiing ligt het dorp.Je bent dus knap uit de buurt ge raakt. Dat zie je zeker wel. Maar nu kan het niet meer missen natuurlijk. Loop maar stevig door, „want je hebt nog wel een dik half uur nodig. Be- ,v(9rijp je? Zodoende." Kareltje Knetter be dankte de kleine boskabouter hartelijk voor zijn hulp en zette er stevig de pas in. Enerzijds maakte de nog steeds in dikke vlokken neer dwarrelende sneeuwjacht zijn wandeling zeker niet gemakkelijker. Maar anderzijds daalde hij nu van een zachte glooiing af en zo schoot hij tóch tamelijk hard op. Zo duurde het gelukkig niet al te lang of hij passeerde de eerste boer derijtjes van de bewoonde wereld. En toen hij eenmaal zo ver was, kostte het hem nog maar een kwartiertje om het besneeuwde pleintje voor de smidse van J. J. F. Verholen te berei ken. „Eindelijk thuis," zei Kareltje met een zucht. „Jonge, jonge, jonge, wat een avontuur!" MOSKOU Zware dele gaties uit de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn vandaag begonnen aan de tweede dag van hun speciale wapenbe sprekingen, nadat zij gis teren acht uur met elkaar hebben overlegd. De Amerikaanse onderhande laars weigerden bijzonderhe den over de inhoud van de ge sprekken bekend te maken, maar kenschetsten de atmo sfeer als serieus. De Amerika nen keren vandaag nog terug. Paul Nitze, topadviseur van president Reagan op het ge bied van wapenbeheersing en hoofd van de Amerikaanse de legatie, meldde dat hij geen aanwijzingen had dat de Sov jet-Unie, zoals de Russische delegatieleider Viktor Karpov heeft verklaard, alles wil doen om tot een akkoord te komen over een tweede topontmoe ting tussen Reagan en Gor- batsjov. Karpov verklaarde gisteren op zijn beurt dat de VS niet geïn teresseerd lijken in wapenbe heersing. De Russische pers heeft weinig aandacht aan de besprekingen gespendeerd. Noch het partijblad Pravda noch de regeringskrant Izves- tia berichtte er gisteren over. Op 19 en 20 september zullen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en diens Russische col lega Eduard Shevardnadze in de VS een ontmoeting hebben die gezien wordt als voorberei ding op de topontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov. Karpov benadrukte het belang van een akkoord over een ver bod op kernproeven. De Sov jet-Unie heeft zich een jaar lang van kernproeven onthou den, maar dit eenzijdige mora torium is vorige week afgelo-, pen. Het Kremlin heeft nog niet verklaard of het zal wor den verlengd. Het Russische voorstel tot een verbod op kernproeven was volgens Karpov bedoeld om de onderhandelingen over wa penbeheersing te bevorderen. „Maar", zo zei hij, „de Ameri kanen zien dat anders". Op de vraag of de VS geen ontwape ning wensen, antwoordde Karpov: „Als je alles bij elkaar bekijkt, ziet het daar wel naar uit". Wapenarsenaal Generaal Pinochet, president van Chili, loopt langs de enorme hoeveelheid wapens, die gisteren door de geheime politie werd ontdekt. De wapens, grotendeels van Russische makelij, komen uit de grootste illegale opslagplaats, die ooit in Chili is gevonden. Het depot zou zijn ingericht door een gurrillabeweging, die vecht tegen de dictatuur van Pinochet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5