Jongerenfront kondigt nieuwe aanslagen aan stoutenbeek dagjes mens iCheryl blijft Spoorloos Bij Stoutenbeek binnenland Bejaarden eindigen kraakactie Indisch Monument komt in Den Haag Ziekenfondsraad wees eigen risico al af ft lïvtvr. Dagboek van een Ceidae GouAQ/nt DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 Bejaarden dupe van fraude BEEKBERGEN De administra teur van een psycho-geriatrische in richting in Beekbergen, de 37-jarige A V. uit Brummen, is door de politie aangehouden op verdenking van het zich toeëigenen van ongeveer 90,000 gulden van vijf patiënten van de in richting. De man, die inmiddels is ontslagen, leidde volgens de politie de afgelopen vier weken een luxe le ventje in Spanje. Hij werd de afgelo pen dagen, bruinverbrand door de jpaanse zon, direct na terugkeer in zijn woning aangehouden. Tussen 1977 en 1985 verwerkte V. admini stratief bezittingen van nieuwe pa tiënten, van wie vaak niet bekend was, dat er ergens een tegoed op een oankrekening stond. In Groningen te vaak loos alarm: geen politie GRONINGEN De rijkspolitie van Groningen reageert vanaf 1 september niet meer op een alarmmelding van een installa tie die binnen een half jaar al meer dan tweemaal loos alarm heeft gegeven. De politie wil hiermee bereiken dat gebruikers van alarminstallaties daar zorg vuldiger mee omgaan en dat de politie meer gemotiveerd uit rukt. De rijkspolitie Groningen krijgt per jaar ongeveer 400 alarmmeldingen binnen, waar van 95 procent „loos" blijkt te zijn. Van der Valk: herten te duur voor consumptie ARNHEM Het Van der Valkconcern ont kent dat de herten in het bij Arnhem gele gen hertenkamp bestemd zijn voor con sumptie in de eigen restaurants. Daarvoor zijn de dieren te duur, aldus een van de Van der Valks na de actie van het Dierenbevrij dingsfront, dat zegt zondagnacht 35 edel- en 30 damherten uit het hertenkamp te hebben vrijgelaten. Volgens personeel van het be drijf gaat het slechts om vier damherten. De herten lopen op het natuurgebied „Konings- heide". Het Dierenbevrijdigsfront beweert dat het concern de dieren het natuurgebied laat kaalvreten in verband met de aanleg van de rijksweg A 50. Bij gedeeltelijke ver koop of onteigening zou het meer waard worden. Zodra het werk klaar is, zullen de beesten worden afgeschoten, aldus het front. Vijfde dode trein-ongeluk BRUMMEN - Eén van de vijf gewonden van het on geluk tussen een trein en een busje in Brummen op 22 juli is in Warnsveld overleden. Het betreft de 22-jarige Barchemer An- ,dré Braakhekke, die sinds het ongeluk steeds in kri tieke toestand verkeerde. Braakhekke is de vijfde dode als gevolg van het ongeluk. Van de gewon den liggen er nu nog twee in het ziekenhuis. Het zijn bewoners van een huis van de Philadelphiastich- ting voor geestelijk gehan dicapten. Honderden fraudes rond superheffing DEN HAAG Bijna vierhonderd melkveehouders en aannemers zijn het afgelopen anderhalf jaar vervolgd we gens fraude met de superheffing. Ze wilden die ontduiken door data te ver valsen waarop ze hun plannen tot uit breiding van de veehouderij hadden in gediend. De regering zou namelijk geen heffing opleggen aan bedrijven die nog vóór het EG-besluit plannen tot uit breiding hadden. Er werden bij het mi nisterie van landbouw 395 verzoeken voor ontheffing ingediend, waarvan er slechts twee terecht bleken. Bij alle overige aanvragen was met de datum gerommeld. Het aantal frauderende boeren is overigens slechts tweederde procent van het totale aantal melkvee houders, dat rond de 60.000 ligt. fclAARLEM De Haarlemse lejaarden A. Cop (81) en D. ?- nan der Meulen (73) hebben lun kraakactie beëindigd. Het [weetal had vorige week een woning bezet uit onvrede met iet bejaardenbeleid van de ge- neente. De woning maakte - leel uit van een complex be- s aardenwoningen, waarvan er icht al geruime tijd leeg staan. De gemeente wil de lege hui- jen renoveren, waarna de hu- en fors zullen stijgen. Ze zou »- len pas stoppen met hun actie als de verantwoordelijke wet houder bereid was tot een ge- iprek. Deze kwam gisteren te rug van vakantie en wilde meteen met de krakers praten. Omdat één van hen het te druk had op zijn volkstuin, i: het gesprek uitgesteld tot vrij dag. Wel is de kraakactie be lindigd Postorderbedrijf werkt indruk weg TILBURG Het postorderbe- irijf Otto heeft „geen moment Ie indruk willen wekken dat Ie overheid in welke vorm lan ook zijn medewerking iceft gegeven aan de door )tto uitgeschreven prijsvraag )tto's Grand Prix". Het be- Irijf zegt dit een reactie op het 'erzoek van de waarnemend ommissaris van de koningin n Zeeland niet langer de in- Iruk te wekken als zou de ominissaris der koningin ge gevens uit het provinciale rij- \xwijzenbestand verstrekken die het bedrijf gebruikt voor het uitschrijven van een prijs- SCHIEDAM Het Schie- damse Jongerenfront heeft nieuwe acties aange kondigd. Deze racistische groepering die zondag de bomaanslag pleegde op het Turkse theehuis in Schiedam, zegt binnen kort in Rotterdam, Schie dam en Zwolle aanslagen te zullen plegen. De ano nieme woordvoerder van het Jongerenfront die dat vandaag in het Algemeen Dagblad zegt, noemt de organisatie „niet racis tisch, maar wel gericht te gen Turken". „En zolang de Nederlandse regering niets doet tegen de aan wezigheid van buitenlan ders hier, blijven wij actie voeren". Door het verhoren van twee leden (18 en 22 jaar), die wer den opgepakt na de bomaan slag, hoopt de politie te achter halen wie de leiders van het Jongerenfront zijn. Ook stelt het Openbaar Ministerie in Rotterdam een onderzoek in naar de Van Rappard Garde, een eveneens racistische groep die connecties met het Schie- damse Jongerenfront zou heb ben. Beide organisaties zouden een afscheiding zijn van het Jongerenfront Nederland, dat weer een afscheiding is van de Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen. De politie doet geen verdere mededelin gen in belang van het onder zoek. Eigenaar Y. Keskineyer van het getroffen theehuis heeft de exploitatie ervan inmiddels provisorisch voortgezet. De ge vel is dichtgetimmerd. De man werd overladen met bloemen van mensen die met hem mee leven. De aanslag op zijn thee huis volgde óp een brandstich ting in een Schiedams migran tencentrum in maart dit jaar. Ook die aanslag werd opgeëist door het Jongerenfront. Tien jaar geleden was Schiedam het toneel van de zogenoemde Turken-rellen. Tientallen jon geren zwierven toen door de stad op zoek naar buitenlan- Promotie Nog meer pro motie voor de kandidatuur van Amsterdam als organisator van de Olympische Spelen in 1992 kan nooit kwaad, nu het IOC reeds over twee maan den zijn keuze bekend zal ma ken in Lausanne. Vandaar dat dit promotieteam zich in de strijd werpt met liefst 80 verschillende artikelen, waar onder ringen, truien, broeken, handdoeken en tassen. DEN HAAG Eindelijk, lands-Indië hebben gele- 41 jaar na dato, is er een den onder de verschrik- itichting die tot doel heeft kingen van de Japanse het tot stand brengen van bezetting. Indisch monument De uit neutrale personen sa- J:~ mengestelde Stichting Indisch van nationale allure die de gevoelens tot uitdruk king brengt van allen, jurgers en militairen, die in het voormalige Neder- Monument, met in het comité van aanbeveling o.a. premier Lubbers, de beide kamervoor zitters Steenkamp en Dolman en burgemeester Havermans van Den Haag, heeft na ori- Het stichtingscomité van uit- ëntatie bij de Nederlands-Indi- voering onder voorzitterschap sche doelgroep Den Haag ge- van de heer A.A. Verheij kozen als stad waar het In- denkt aan de volgende Haagse disch Monument in de tweede locaties voor het „herkenbare" helft van 1987 zal worden ont- monument: het Churchillplein huid. Dank zij een grote bij- tegenover het Nederlands drage van het ministerie van WVC en een inzamelingscam pagne kan worden gerekend op een bestedingsbedrag van maximaal vier ton. Congresgebouw, directe omge ving Congresgebouw, tegen over hoofdingang Vredespaleis en de Waterpartij aan de Tel de rs weg. 'OLITIE GEEFT ZOEKEN NOG NIET OP FELSEN De politie blijft zoeken naar de 7-jarige heryl Morriën uit IJmuiden. Het meisje wordt sinds insdagmorgen 5 augustus vermist. Grootscheepse zoe- lacties hebben tot op heden niets opgeleverd. „Alle eïeips naar aanleiding van onze tv-oproep zijn nagetrok- en, maar we zitten volkomen op dood spoor", aldus ^ete politie. listeren is het gebied Midden-Heerenduinen uitgekamd. Dit uk duinterrein vormde het laatste deel van het nationale park ?cn >e Kennemerduinen, dat nog niet was doorzocht. Naar aanlei- ing van tips is zaterdag een groot deel van dit beschermde uingebied meter voor meter afgezocht. Een tipgever meende et meisje woensdagmiddag te hebben gezien bij speelvijver 't fed, midden in de Kennemerduinen. In totaal hielpen 340 vrij- 'illigers, afkomstig van de regionale brandweer, reservepolitie de Rode Kruis-colonne aan de zoekactie mee. Iet meisje werd niet gevonden. Wel stuitten brandweerlieden het stoffelijk overschot van een man, die daar volgens de po- tie enkele weken geleden zelfmoord gepleegd moet hebben, bk werden er enkele zakjes met wit poeder gevonden, die in et laboratorium worden onderzocht. Het Midden-duingebied ordt de komende dagen nog een keer onderzocht. Ook is er ogmaals een oproep gedaan om bruikbare tips. UTRECHT „Ze vragen elke keer naar de bekende weg", zegt A.J. Molendijk (CNV) over het „technische" advies dat staatssecretaris Dees van WVC de Zieken fondsraad heeft gevraagd over verhoging van de eigen bijdrage en de invoering van een eigen risico voor fondsverzekerden. Die maatregelen moeten 600 mil joen gulden aan bezuinigingen opleveren. Volgens Molendijk, tevens voorzitter van de commissie van de Ziekenfondsraad die het advies moet voorbereiden, zijn de standpunten al geheel duidelijk. De Ziekenfondsraad heeft een jaar geleden een eigen risico unaniem afgewezen. Ook in eerde re adviezen over bezuinigingsplannen is de afgelopen jaren al aangegeven dat het invoeren van een eigen risico en van eigen bijdragen door de administratieve rompslomp die ermee samen hangt vrijwel onuitvoerbaar is, of zo duur wordt dat de „netto opbrengst" zwaar tegenvalt. Het CNV is volgens Molendijk alleen bereid mee te denken over het „opschonen van het pakket van de verplichte ziekenfonds verzekering. Een aantal verstrekkingen zou dan niet via de ver plichte verzekering (met een procentuele premie) moeten wor den verzekerd, maar via de aanvullende verzekering van het ziekenfonds waarvoor iedereen eenzelfde bedrag betaalt. Dat verlicht de lasten van met name alleenstaanden, die nu voor het ziekenfonds precies evenveel betalen als een gezin met eenzelf de inkomen. Niet alle verstrekkingen zouden dan automatisch in het pakket van de verplichte verzekering terecht moeten komen. Als voor beeld noemde Molendijk de reageerbuisbevruchting. De FNV vindt de voor de gezondheidszorg aangekondigde be zuinigingen veel te .fors en is faliekant tegen eigen bijdragen, een eigen risico of pakketverkleining. Echte bezuinigingen zijn volgens de FNV mogelijk doof het voorschrijven van minder en minder dure medicijnen (de kosten voor farmaceutische hulp vertonen op het ogenblik een forse stijging) en maatregelen ter beperking van het aantal verrichtingen door specialisten. (ADVERTENTIE) LEOLUX. Een naam die staat voor 'n zeer eigentijdse visie op zitten. De Leolux designers hebben een funktionaliteit en individualiteit zeer hoog in 't vaandel. En dat is zonder meer merkbaar in elk Leolux meubel. Leolux is slechts één van de vele exclusieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft Een exclusiviteit die kenmerkend is voor Stouten- beek's collectie Totaal Wonen. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- belen en vloerbedekking tot advies van Stoutenbeekseigen binnenhuisadviseurs bij u thuis. Ontdek de exclusieve visie van Stouten beek op wonen. In elke stijl en in elke prijs klasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor De Sede Fischbacher Durlet Gelderland Hülsta Castelijn Interlübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti RIEMELS te je gwd uuoic mr 1 "een je SEfJ kRAWfcUUMK CF ISS QsfiGSJlKS. /ev 'TiS cok ©N2iM DW 2CU IK [De KRAWSM 0'E VU \/QCP. 2AK6BLO LPn&l vEEft Op HAAIT. v Politiebond Amsterdam pleit voor gedwongen afkicken harde kern drugsverslaafden Zeedijk AMSTERDAM De overheid moet de harde kern van drugsverslaafden op de Zeedijk die criminaliteit bedrijven oppakken en gedwon gen laten afkicken. Daarna, als ze clean zijn, moet worden geprobeerd de problemen op te lossen waarvoor ze in de drugs zijn gevlucht. Dirk Eken, voorzitter van de Nederlandse Poli tiebond afdeling Amsterdam, pleitte vanoch tend voor KRO-radio voor een harde vuist. „We zitten al jarenlang in een vicieuze cirkel. Als je de verslaafden maar lang genoeg in de problemen laat zitten, komen ze vanzelf wel in de richting van hulpverlening. Dat is de~ filoso fie van dit moment. Maar zolang verslaafden flink kunnen gebruiken, hebben ze die hulp verlening riiet nodig. We zijn in Amsterdam in een situatie verzeild geraakt daarin je van de overheid meer kracht mag vragen. Het inzetten van meer politie heeft geen zin, dan verplaatst het probleem zich telkens naar een andere straat". In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er deze vakantieweken op uit om hun persoonlijke impressie te geven van zomerse gebeurtenissen die de lezer mogelijk een tip bieden voor een dagje uit. Nauwelijks op stap doorvorste Piet Snoeren de mysterieuze samenhang tussen ijsjes en oorkondes en brandde hij zijn ogen aan het geel van de Plantage Willem III. Het ijsje en de oorkonde Zoals ijsjes horen bij de zo mer, zo hoort Maarten Colijn bij ijsjes. Vier oorkondes en die weer in vier ta len hangen ten bewijze aan de wand. „Maarten Co- lijn, ijsbereider van het jaar", boekstaven ze met veel gekrul van letters. Deze binnenwippende dagjesmens kijkt er even van op. Altijd heeft hij in de waan ver keerd dat de Belfi's de beste ijsbereiders van Nederland waren, of de Talamini's, de Lorenzo's, de Gamba's en hoe ze verder heten mogen. De Italiaanse geslachten met name, klinkend als campani les, wier vaderen in voor oorlogse crisisjaren de Alpen overtrokken om hier uit nooddruft ijsco's te komen verkopen. Maar nee. De bes te ijsjes van Nederland schijnt men bij Maarten Co- lijn te vinden en Maarten Colijn vindt men in Rhenen. Over een koele creatie met bosbessen heen meteen ge vraagd hoe dat zit. Bones- taaklange Maarten zendt een grijns uit die het hart van een ijsbeer zou doen smel ten, en bekent dat het nep is. Er zijn misschien wel tach tig, negentig ijssalons in Ne derland, zegt Maarten, met oorkondes aan de wand die vermelden dat daar en ner gens anders de ijsbereider van het jaar aan het werk is. Dat komt zo. Elk jaar wordt er in Maastricht een con cours van ijsbereiders ge houden. De eerste twee da gen bepaalt het publiek wel ke ijsjes het smakelijkst zijn en wie deze selectie over leeft, moet voor een vak kundige jury aan de slag. Een soort monsterfinale is dat en alle finalisten krijgen, ongeacht hun plaats in het eindklassement, een oorkon de toegestuurd. „Persoonlijk ben ik nog nooit bij de eerste tien geweest. Maar toch vier oorkondes. Er wordt aardig mee gesjoemeld". Duidelijk. Wat er in de ijssalon van Maarten Colijn aan de wand zou dienen te hangen, dat is een oorkonde voor eerlijk heid. Rhenen. Er zijn veel rede nen te bedenken die een be zoek billijken. Ouwehands Dierenpark, dat weet een kind. Dit jaar luidt de slag zin: „Laat de dieren ook eens lachen; kom met uw gezin naar Ouwehand". Waarom niet? Pa met een klapsigaar in het hoofd, moe onder de jeukpoeder, Pietje en Marietje als André van Duin en Corry van Gorp in de Playback Show en alle lammergieren dubbel. Het Rondeel zal minder bekend zijn. In dit streekmuseum is tot 24 augustus een tentoon stelling te zien onder de ti tel: „Bertram Ramspek, een verzamelaar uit het begin van deze eeuw". Wat de voormalige notaris verza melde? Een duiventil, ver vaardigd uit een koorbank van de plaatselijke Cunera- kerk. Het laatste laddertje van de Rhenense lantare nopsteker. De eerste gebrei de sokjes van Bertram Ram spek zelf. Je blijft lachen in Rhenen. De VVV beveelt warm een stadswandeling aan. Iedere woensdag- en vrijdagmorgen om tien uur. Met een gids die alles weet, of het nu over de heilige Cunera gaat naar wie de pronkende stadskerk is vernoemd „en dus werd deze maagdelijke prin ses door de jaloerse koningin met haar eigen halsdoek ge wurgd" dan wel over de prehistorische vondsten in de omgeving „waar 200.000 jaar geleden men sachtige wezens jacht maak ten op de oude bosolifant en het nijlpaard". Maar wandelen kan ook zonder gids en buiten de stad. Dagjesmensen met een schildersoog zullen zich bij voorbeeld door de Plantage Willem III bekoord voelen. Men vindt hem links van de Defensieweg die uit Rhenen dwars door bos en beemd westwaart voert, richting Amerongen. De plantage oogt even koninklijk als hij heet. Zover de blik reikt, wuift er1 alle EG-over- schotten ten spijt het graan in alle schakeringen geel, de offensieve kleur uit het spectrum die staat voor zon, geest, macht. Laaiend van geel liggen de akkers, gevat in sierlijsten van bronsgroen lover, tegen de flanken van de Utrechtse heuvelrug uitgestald. Had Vincent van Gogh de Plan tage Willem III gekend, hij zou daar zijn hoofd en bijge volg een oor verloren heb ben. Advies: vooral fotogra feren. Het zouden, gezien de EG-politiek jegens graan overschotten, wel eens histo rische opnamen kunnen worden. Terug naar Maarten Colijn. Niet de enige echte ijsberei der van het jaar dus, maar wel dat wil hij gestipu leerd zien een" ijsbereider van de zeldzame ambachte lijke stempel die in het nachtduister van zijn kelder, als de oude alchemisten in hun laboratorium, meer dan dertig soorten ijs van gehei me receptuur weet te brou wen. „Altijd alles vers. Al leen natuurlijke ingrediën ten; niks Chemische Fabriek Naarden. En ik doe alles al leen; er mag verder nie mand aan te pas komen". Zijn eigen voorkeur gaat uit naar de smaken meloen en hazelnoot. Heeft hij de Ne derlandse dagjesmensen die met z'n allen per jaar voor 600 miljoen gulden aan ijsjes weglikken, een boodschap te bieden? Ja. „Als ik die men sen zie lopen met een soft- ijsje, zo'n toeter, en twintig meter verderop ligt het in de goot, want het plakt, het heeft weinig smaak, het is opgeblazen met lucht dan vind ik dat verschrikkelijk. Het heeft niks meer met am bachtelijkheid te maken. Een goed ijsje moet je kun nen savoureren. Net als een goed glas wijn. Roomijs bij normale zomertemperatu- ren. Vruchtenijs als het tro pisch is". Wijs met ijs, kort om. Ook een reden voor een bezoek aan Rhenen. PIET SNOEREN Rhenen. Er zijn veel redenen te bedenken die een bezoek billijken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3