Uitbreiding Vlietstede voorlopig van de baan Bella gebruikt de krant niet voor schillenmaar als kunst EVANGELISATIETENT IN HAZERSWOUDE Kermis zonder bier Noordwijk is Noordwijk niet meer zonder het beroemde Oran jebad LEIDEN OMGEVING SakdMOowumt DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 PAGINA 10 Treiteren Het zat de welzijnswerker niet mee. Zaterdag las hij in de krant dat minister Brinkman wil bezuinigen op het club- en buurthuis werk. Maandag moest de Hagenaar naar het kan tongerecht in Leiden toe. Met een stapel papieren stond hij voor rechter. In oktober '85 werd hij in Voorhout aangehouden omdat zijn auto niet in orde was. Er waren enkele onderdelen doorgeroest en de bodem was slecht. „Maar", zo voerde de ver dachte aan, „in juli heb ik mijn auto naar de garage gebracht voor een tiendui zend kilometer beurt. De garagehouder meldde mij toen niets over een slechte bodem. Hij zei wel dat ik mijn uitlaat eens moest la ten vervangen. Het was een Franse auto van zeven jaar oud. Dat is geen wrak. Maar op het formulier van de politie van Voorhout, staat dat de auto ernstig verroest was. Volgens mijn garagehouder was mijn wagen matig verroest. Niet ernstig. Bovendien is mijn auto op 16 september nog op de brug geweest voor de reparatie aan de uitlaat". De verdachte toonde het rapport van zijn garage. „Er staat niet in dat de bodem slecht is". Rechter Rigters voerde aan dat de verbalisanten hebben verklaard dat de auto in zeer slechte staat was. „En een auto van ze ven en een half jaar is een oude auto". Daar was de welzijnswerker het niet mee eens. Want: „Een auto hoeft pas te worden ge keurd als hij acht jaar oud is". Bovendien stelde hij dat hij de verantwoorde lijkheid had gedelegeerd naar de garagehouder. Maar de rechter vond dat de eigenaar van de auto altijd verantwoordelijk blijft. En dat de welzijns werker niet op de mon teurs had mogen vertrou wen. „Ik heb een aanzien lijk verlies geleden", gooi de de verdachte het toen over een andere boeg. „Ik heb de auto uit handen ge geven". De nog niet zo oude auto die matig verroest was en zeker geen wrak, werd naar de sloperij gebracht. „Waarom heeft u dat ge daan", wilde Rigter weten. Uit het antwoord bleek dat de Hagenaar niet twij felde aan de deskundig heid van zijn garagehou der, maar eveneens grote waarde hechtte aan wat de agenten hem zeiden. „U kunt de auto maar beter gelijk naar de sloperij brengen, meneer. Ik denk dat de reparatie van de bo dem wel 1900 gulden kost". Die woorden moe ten op dat tijdstip, het was twaalf uur 's nachts, heb ben geklonken als strie mende slagen op het klei ne dappere Franse autoo tje. „Ik was er somber over. Volgens mij zeiden ze het uit leedvermaak", aldus de verdachte. „Nou nee", repliceerde officier Van Ek, die inmiddels het woord had gekregen, „het was gewoon een advies van de agenten". De offi cier van justitie achtte het bewezen dat de auto rij- technisch niet in orde was. „Het verbaal is opgemaakt door technische mensen, die verstand van zaken hebben". Hij eiste een boe te van 180 gulden. De ver dachte kreeg het laatste woord. „Het is niet de be doeling dat u het hele ver haal weer gaat herhalen. We kennen uw verweer", waarschuwde de kanton rechter hem bij voorbaat al. Nee, nee, dat begreep de man wel. Hij schudde wat andere argumenten uit de mouw van zijn paar se jas. „Ik ben een van de welzijnswerkers, die wordt getroffen door de bezuini gingsmaatregelen van mi nister Brinkman", zei hij. „Ik verdien netto 1300 gulden in de maand, ter wijl ik veertig jaar ben. Ik heb al genoeg straf gekre gen omdat ik mijn auto ben kwijtgeraakt. De eis staat niet in reële verhóu- ding tot wat ik verdien". De rechter hield enigszins rekening met de omstan digheden van de verdach te en stelde de boete op 150 gulden. Toen moest de rechter niet denken, dat de verdachte hem op de knieën zou bedanken voor die dertig gulden „kor ting". In plaats daarvan zei de Hagenaar: „Ik ga in hoger beroep, al is het al leen maar om u te treite ren". JANET VAN DIJK Steun voor Vrouwen Adviescommissie LISSE De Vrouwen-advies commissie voor de woningbouw zal (als de raad van Lisse met het voorstel akkoord gaat) een subsi die van 1500 gulden ontvangen. Deze commissie is in juni op initi atief van de Vrouwenraad Lisse opgericht en wil zich inzetten op het terrein van bouwen, wonen en de woonomgeving en zal zich hoofdzakelijk bezig houden met het beoordelen van de praktische bewoonbaarheid van ver- en nieuwbouwplannen en het uit brengen van adviezen daarover. Zowel de oprichting als het toe komstig funktioneren van de commissie beoordeeld het college positief. Duizend gulden voor daklozen DE ZILK De gemeente Noordwijkerhout wil de kledingzendingen van Zilkenaren naar zus ter Ruigrok in Djakarta voorlopig eenmalig subsidiëren. Zuster Ruigrok heeft daar een op vangcentrum voor daklozen, een polikliniek en een ziekenhuis. Tot 1 januari wordt de verzen ding van de in De Zilk ingezamelde kleding nog betaald door de stichting Terre des Hom mes (3000 gulden). Deze organisatie heeft ech ter zoveel andere belangrijke projecten dat ze haar bijdrage gaat stoppen. Vandaar dat door mevrouw Ruigrok om een gemeentelijke bij drage werd verzocht. Hoewel dit soort initiatie ven niet helemaal past in het subsidiebeleid van de gemeente, stonden in de commissie wel zijn alle partijen sympathiek tegenover dit ver zoek. Het college had voorgesteld om de maxi maal mogelijke subsidie te geven van 1000 gul den en het ziet er naar uit dat de raad daar wel mee akkoord zal gaan. Subsidie voor gotisch koor NOORDWIJKERHOUT De raadsleden in Noordwijkerhout staan niet onwelwillend te genover een subsidie van 50.000 gulden voor de bouw van een gotisch koor aan de Witte Kerk. De uiteindelijke kosten moeten 625.000 gulden bedragen. Daarbij gaat de kerkvoorgdii ervan uit dat het rijk 100.000 gulden bij zal dragen. In dat geval moet een deel van de werkzaamheden verricht worden door werklo ze bouwvakkers. De heer C. van Duin (CDA) stelde dan ook als voorwaarde voor die 50.000 gulden dat die toegezegde ton van het rijk er inderdaad komt. Bovendien had de kerkvoog dij altijd nog een calamiteitenpotje zodat de ge meente in elk geval niet voor peperdure ver rassingen te staan zou komen. De PvdA wilde eerst nog wat nader fractieberaad maar de al gehele tendens is wel dat de gemeente 50.000 gulden gaat bijdragen en zich garant stelt voor een banklening door de kerkvoogdij van 52.000 gulden. Groeps commandant Smits overleden SASSENHEIM De heer H. Smits, sinds oktober 1982 groeps commandant van de rijkspolitie in Sassen- heim, is zaterdag op 58- jarige leeftijd overle den. De heer Smits was al geruime tijd ziek. De begrafenis vindt plaats op woensdag 13 augus tus om 14.00 uur op de begraafplaats in Sas- senheim. Wassenaar knoopt banden aan met Portugese gemeente WASSENAAR De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoutei gaat de komende herfst naar de Zuid-Portugese stad Lagos, waarvan het gemeentebestuur het besluit heeft genomen om met de Zuid-Hollandse gemeente vriendschappelijke banden; aan te knopen. Lagos ligt aan de Algarve en is volgens de Por tugese ambassade redelijk vergelijkbaar met Wassenaar. Bur gemeester Schoute heeft reeds een bevestigende brief terug ge schreven, zo heeft hij gisteravond gezegd. Na zijn bezoek aan Portugal zal de Wassenaarse raad bespreken of de banden met Lagos inderdaad zo zullen worden als men zich aldaar voor stelt. PvdA-raadslid H. Goulooze heeft inmiddels laten weten „verheugd te zijn". Reden daarvoor is volgens hem het feit dat Lagos een links gemeentebestuur heeft. De brief van het ger meentebestuur van Lagos is een gevolg van de toetreding van Portugal tot de EG en noemt het „een uitnodiging tot verzuste ring" met Wassenaar. RIJNSBURG De plan nen voor uitbreiding van het bejaardenverzor gingstehuis „De Vlietste de" in Rijnsburg zijn voorlopig van de baan. Het protestants-christelijke tehuis diende ruime tijd gele den een plan in voor uitbrei ding van het tehuis met 32 eenheden. De provincie heeft onlangs in een brief laten weten dat deze uitbreiding de eerst komende jaren geen doorgang zal kunnen vinden. Wethouder W. Glasbergen deelde dit gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor wel zijnszaken mee in een ant woord op een vraag van me vrouw A. de Haas-Kromhout (PvdA). Laatstgenoemde merkte op het een „droevige zaak" te vinden, dat er de komende jaren geen oplos sing komt voor de ernstige ruimteproblemen, waarmee het Rijnsburgse thuis te kam pen heeft. In Rijnsburg moet worden gewerkt met forse wachtlijsten. Mevrouw De Haas drong er bij het college op aan om nu alles in het werk te stellen om een algemeen bejaardent- huis voor de gemeenten Kat wijk, Rijnsburg en Valken burg te realiseren. Dit tehuis, waarvoor al geruime tijd plannen bestaan, zou in Kat wijk moeten verrijzen. „Mochten die plannen door gaan, dan zal wellicht de druk in Rijnsburg ook afne men, al zullen we daar de eerstkomende jaren weinig aan hebben", aldus de PvdA- HAZERSWOUDE Het speelterrein aan de Hobbema- straat/Albert Cuijpstraat in Hazerswoude-dorp is vanaf vrijdag een week lang het middelpunt van een evangeli satiecampagne. De „Er is hoop groep" van de gereformeerde evangelisatiecommissie houdt de campagne vanuit een evan gelisatietent Vanaf zaterdag zijn er elke avond samenkomsten, die worden opgeluisterd door mu ziek en koorzang. Gert en Hermien Timmermans betre den zaterdag het podium. De volgende avonden treden ach tereenvolgens Rising Hope uit Hazerswoude op, John en Babs van der Lugt uit Amsterdam, de Triomfatorsingers uit Al phen, de Rejoice Singers uit Koudekerk en de familie de Gier uit Hillegom op. Sprekers zijn onder meer de evangelis ten Dikkes uit Leiden, Meu- lenberg uit Katwijk, Koehorst uit Mijdrecht en Van der San- de uit Dieren. Tevens houden de Hazerswoudse dominees Huisman en De Graaf een toe spraak. Op zaterdag- en woensdagmiddag zijn er vanaf 14.00 uur kinderbijeenkom sten. De schetsbordkunstenaar Bob van Maaren en het kin derkoor Spontaan verlenen hieraan hun medewerking. Dirk Berhey weer de beste Dirk Berhey uit Katwijk is voor de tweede achtereenvolgende maal tot beste haringschoonmaker van Nederland gekozen. In zes minuten maakte hij 51 maatjes schoon, waarvan er 48 wer den goedgekeurd. De wedstrijden werden gisteren onder grote publieke belangstelling gehouden in Katwijk en maakten deel uit van de Visserijdagen. WASSENAAR Op de Wassenaarse kermis wordt volgend jaar wellicht geen bier meer geschonken. Dat hebben de VVD en het CDA gisteravond laten weten. Burgemeester P.H. Schoute heeft vorige week maatrege len genomen tegen het zon der vergunning op straat verkopen van bier, waarover het PvdA-raadslid H. Gou looze gisteravond in de com missie algemene zaken vra gen stelde. Volgens de burge meester bestaat er door on voldoende toezicht op het drankgebruik een verhoogde kans op problemen, hoewel die er afgelopen week niet waren. Volgens Schoute wordt binnenkort overleg gepleegd met de Wassenaar se Oranjevereniging over het drankgebruik op het kermis terrein zelf. Dat is tot dusver altijd toegestaan. Kranten zijn wegwerpartike len die daags na het verschij nen eigenlijk alleen nog goed zijn om de aardappelschillen in te verpakken. Maar dat het ook anders kan bewijst de Oegstgeester kunstenares Bel la Hendriksen Braham (62), die een stukje Leidse Cou rant-voorpagina uit 1981 in een kunstwerk heeft ver werkt, waarmee de eendags vlieg eeuwigheidswaarde heeft verkregen. De Zweden maakten zich in die dagen nogal druk om een Russische duikboot die vlak bij een ma rinebasis spioneerde, zo staat te lezen voor degene die de moeite neemt om zijn hoofd ondersteboven te houden. Het ging dan ook niet om de tekst van het krantebericht, maar om het rode kader dat om het bericht heenstond. Dat stukje rood vormt een essen tieel onderdeel van de over wegend abstracte collage, een mengsel van papier en verf, waarin niettemin toch een vo gel valt te herkennen. De col lage maakt onderdeel uit van een expositie die tot 22 augus tus in de ABN Bank aan de Geversstraat 43 in Oegstgeest wordt gehouden. Daar kan men zich op kantooruren tus sen het bankpersoneel bege ven om de gevarieerde kunst zinnige produktie van Bella in ogenschouw te nemen. Hoewel de kunstenares zich Bijdragen: Frank Buurman en Paul van der Bijl Foto's: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 pas de laatste vijf jaar serieus met kunst bezighoudt is de verscheidenheid aan technie ken en stijlen zo groot dat het wel lijkt of er meerdere kuns tenaars exposeren. „Dat hoor ik wel vaker. Ik vind het leuk om daar wat variatie in aan te brengen. Ik zit nu in het laatste cursusjaar van de Koninklijke Academie in Den Haag en dan kom je vanzelf met verschillende technieken in aanraking", vertelt Bella Hendriksen Bra ham. Tekenen heeft ze, als de dochter van een Amsterdam se kunstschilder altijd wel ge daan, maar het kwam er vroeger nooit van om daar echt iets mee te gaan doen. Eerst moest ze een kweek schooldiploma behalen, toen kwam de oorlog, daarna trouwde ze en kreeg ze kinde ren. „Met een gezin kom je niet kunst toe. Dat vraagt vol ledige concentratie. Pas toen de kinderen de deur uit wa ren kon ik me volledig op de kunst gaan toeleggen", aldus BeUa. „Beter laat dan nooit", luidt het spreekwoord en in het ge val van Bella is dat zeker van toepassing. Haar werken zijn zelden geheel abstract. Altijd valt er wel iets in te herken nen, al lopen de meningen soms wat uiteen. „Maar dat is niet erg. Iedereen moet maar zelf bepalen wat hij of zij ziet". De collages komen op vaak orginele wijze tot stand, met behulp van de verfroller en allerlei soorten papier. „Posters die je van de muur scheurt geven een prachtig effect, verwerkt in een colla ge. Dat geldt ook voor dat vettige boterhampapier, dat nu nog maar heel moeilijk is te verkrijgen. Ik heb er nog maar één rolletje van en daar ben ik zuinig op". De collages zijn echter maar één aspect van het werk van de Oegstgeester kunstenares. Bij drie grote olieverven, die qua stijl en uitvoering duide lijk bij elkaar horen komt zelfs politiek om de hoek kij ken, ingegeven door een reis naar de roerige Philippijnen. „Mensen die door duistere fi guren, die zelf op de achter grond blijven, worden opge hitst, maar zich doodlopen op de bestaande machtsstructu ren, dat heb ik willen aange ven", zegt de kunstenares ter illustratie van het werk „Re volte". De schilderijen van Bella Hendriksen komen aanvan kelijk vrij snel tot stand. „De basis moet er vlug staan naar mijn gevoel, in vlotte streken. Daarna komt echter het bij werken, waardoor het uitein delijke resultaat vaak toch nog enkele dagen in beslag neemt". Bella Hendriksen Braham betreedt met haar kunstwerken niet de platgetreden paden. Boos en verdrietig zijn ze, de vaste klanten van het Oranje- bad. Noordwijk zal het nog berouwen, het verdwijnen van die unieke strandhuisjes langs de Wilhelminaboule- vard. Mensen die al jaren naar de bloemen badplaats ko men zullen hun bezoek aan Noordwijk verder voor gezien houden, zo is hun vaste over tuiging. Het Oranjebad. Een unieke instelling langs het Noord- wijkse strand. Zo'n honderd strandhuisjes, een terrasje en een consumptietentje. De fer vente strandganger kan zijn strandstoelen, strechers, strandballen en zandschepjes 's nachts in zo'n gehuurde ka- bine kwijt, overdag lekker be schut zonnen in de duinen en op zijn tijd een ijsje halen bij de consumptietent. „Ik dacht niet dat er zoiets ergens an ders langs de kust is", aldus Joop van Roon, die het dage lijks leven in het Oranjebad in goede banen probeert te leiden. Het Oranjebad ligt al „sinds mensenheugenis" langs de Wilhelminaboulevard. Niet tot blijdschap van het Hoog- Als het Oranjebad verdwijnt raakt Noordwijk een karakteristiek stukje kwijt. heemraadschap Rijnland, zo den. Het schap vindt dat het maar volgens de mensen van bleek ruim anderhalf jaar ge- Oranjebad een zwakke plek het Oranjebad kan dat niet: leden. Het Hoogheemraad- in de duinen vormt en daar- elke keer dat het hoog water schap moet de sterkte van de om weg moet. Het strand op, is spoelen de strandhuisjes on- zeewering in de gaten hou- zo is wel eens voorgesteld, der. Het tegenvoorstel om een betonnen muur in de duinen aan te leggen is door het schap verworpen, omdat ze een „flexibele" zeewering willen hebben. „Ik denk dat het een verloren zaak is", al dus een teleurgestelde Oranje- bad-directeur Kuijt. Handtekeningenactie Niet minder teleurgesteld zijn de mensen die van de strand huisjes gebruik maken. De fa milie Van Boxtel uit Amstel veen heeft zelfs een handte keningenactie op touw gezet om het Oranjebad voor Noordwijk te behouden. En getuige de stapel vellen met krabbeltjes is dat geen loze ac tie. De handtekening van Herr Dr. Kohlgrüber uit Keulen staat er bijvoorbeeld op. Sinds 1972 komt hij hier, vroeger met kinderen, nu zonder. „Wenn das Strandbad versc- hwindet, habe ich meine zwei te Heimat verloren zegt hij met gevoel voor drama tiek. In februari is hij geope reerd en zijn dokter had er zo zijn twijfels over of Herr Kohlgrüber er wel verstandig aan deed naar Noordwijk te gaan. Maar hier in het Oran jebad is het een klein para dijsje. Strandspullen bij de hand, zonder dat je hoeft te sjouwen en je kunt lekker be schut zitten als het wat frisjes is. „Wass soli ich nachtstes Jahr vraagt de Kölner zich vertwijfeld af. Hij heeft alvast een boekje over Noordwijk gekocht. Als herinnering. Want als het Oranjebad ver dwijnt, zien ze hem niet meer terug. Mevrouw Van der Steen woont in Noordwijk, vertoef de altijd op het stuk strand langs de Astridboulevard, maar heeft dit jaar ook een kabine gehuurd bij het Oran jebad. „Het is ideaal. Je kunt hier lekker zitten, hoeft niet met alles te sjouwen, je kunt je makkelijk verkleden en er hangt een leuke sfeer. Echt, ik heb nog nooit zo prettig aan het strand gezeten als dit jaar". Mevrouw Krol, ook uit Noordwijk, maakt zich boos. „Schrijft u maar op: het is schandalig dat ze dit weg doen, zelfs zonder ons erin te kennen. Mensen komen hier al jaren, het is een soort toe vluchtsoord. Als het weg gaat, dan moeten ze er ook maar voor zorgen dat er wat voor in de plaats komt. Burgemees ter Bonnike zegt dat hij het bad niet mooi vindt. Akkoord, maar laten ze de boel dan op knappen. Een paar palmbo men erbij en het is net de Cote d'Azur. Ze doen al zo weinig voor de badgasten. Ze zetten hier wel dure hotels neer, maar dat kan niet ieder een betalen. Dit komt Noord wijk niet ten goede. Bonnike is er niet alleen om lintjes door te knippen, laat hij hier maar eens wat aan doen be toogt mevrouw Krol. Steeds meer verontwaardigde badgasten komen er bij staan: Frau Klapp uit Essen, Frau Bosbach en Frau Heyer uit Waltrop, allemaal willen ze het in Noordwijk voor gezien houden als het Oranjebad verdwijnt. Zonder Oranjebad hoeft Noordwijk niet meer, al logeren ze hier al jaren op hetzelfde leuke adres. En een andere bestemming zijn ze al aan het uitzoeken: „Westka- pelle vielleicht".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10