Opstand tegen Franker PrimeurVan Boeckel Ëeidóc6ou/ta/nt Honkballer in ziekenhuis VIER PRIVÉ-TENNISTRAINERS SPANNEN SAMEN TEGEN BONDSCOACH Jan Jongbloed uitgewuifd Mancunians niet welkom in Zürich I Lendl verslaat Becker MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 Go Ahead Eagles wil niet op één lijn met Botafogo DEVENTER Hans Nieuwdorp heeft zijn AVRO-lid- schap met onmiddellijke ingang opgezegd. De voor zitter van Go Ahead Eagles is pisnijdig op de redaktie van AVRO's Sportpanorama, die vrijdag verantwoorde lijk was voor de tv-reportage van het Amsterdam 711- (oernooi. Verslaggever Sierd de Vos liet zich laatdun kend uit over de kwaliteiten van het Braziliaanse Bota fogo. Hij noemde de Brazilianen een stel ordinaire schop- pers en vond dat de organisatie van het toernooi in het vervolg net zo goed GA Eagles kan uitnodigen. Die op werking schoot Nieuwdorp in het verkeerde keelgat. Die vergelijking kwam zeer negatief over. Het bestuur ran Go Ahead Eagles is zeer verbolgen over de verslag geving van het toernooi. Dat hij die Brazilianen afkraakt is tot daar aan toe, maar dat hij die ploeg vergelijkt met Go Ahead Eagles slaat werkelijk nergens op. Wij zullen schriftelijk ons beklag doen bij de A VRO en eisen rectifi catie". Gouden schoen Ruud Gullit ont vangt van voor zitter Joao Ha- velange van de FIFA de gouden schoen als be wijs voor zijn uit verkiezing tot beste voetballer van ons land in het vorige sei zoen. „Poeske" overleden LEUVEN In Leuven is zater dag Joseph „Poeske" Scherens overleden. Hij werd 77 jaar. In de dertiger jaren was Scherens de beste sprinter ter wereld. De Belg veroverde tussen 1931 en 1947 ze ven wereldtitels. Hij werd vijf tien keer kampioen van België. Scherens werd wereldberoemd door de door hem ontwikkelde „kattesprong". Uit schijnbaar verloren positie wist hij daardoor tijdens de laatste meters naast en langs zijn tegenstander te komen. Scherens stelde destijds zijn illus tere voorgangers Ellegaard uit Denemarken (zes wereldtitels) en de Nederlander Piet Moeskops (vijf wereldtitels) in de schaduw. SCHEVENINGEN Stanley Franker is nog niet eens aan zijn werk als jdirecteur-sportif'bij de tennisbond begonnen, of er wordt alweer driftig aan de poten van zijn stoel gezaagd. Het behalen van de nationale damestennis- titel door Nicole Jager man was gisteren op de Scheveningse Mets-banen koren op de molen van haar begeleiders, die zich uitgesproken tegenstan ders tonen van de komst van Franker als bonds coach. Direct nadat de Amstelveense in de finale de ongeplaatste Nanette Schutte had verslagen, haastten vader Ton Jager man en trainer Felix Ka- plan zich om een boycot tegen de Surinamer aan te kondigen. Kaplan onthul de daarbij dat vier Neder landse privé-trainers een nauwe samenwerking be ogen, hetgeen niet anders dan als blijk van ernstig wantrouwen ten opzichte van Franker kan worden u\J Jaten we nou eerst eens kij- ien hoe het allemaal gaat wer ken'. probeerde bondsvoorzit ter Koen Hehenkamp gisteren wat olie op de golven te gooi en. Maar het duo Jagerman sr./Kaplan peinst er niet over Franker enig krediet te geven. „In het verleden heeft Nicole onder Franker getraind. Toen was hij districtstrainer van Amsterdam. Hij kon haar he lemaal niet bespelen. Er waren altijd irritaties. En er staat zelfs zwart op wit dat Franker het in Nicole niet zag zitten", aldus Ton Jagerman gisteren, jterwijl zijn dochter enkele me- jlers verder talloze felicitaties in ontvangst nam. Overigens heeft Franker, die bij het nk niet aanwezig was, al eerder jaten weten dat hij ook „oude re" talenten bij zijn aanpak wil betrekken. Stanley Franker Terwijl Franker, die tot 1 ok tober in Oostenrijk vertoeft, voorbereidingen treft voor het centraliseren van de trainin gen van Nederlandse tennis- toppers, staat vooral Felix Ka- plan privé-aanpak voor. Hij bewijst zijn gelijk met de pres taties van zijn protégé, die eer der dit jaar al Nederlands in- door-kampioene werd. Vader Jagerman benadrukt hierbij het belang van de subsidie die de tennisbond het afgelopen jaar aan haar spendeerde. Maar de 11.250 die zij (even als trouwens Hellas ter Riet) het afgelopen jaar mocht uit geven aan trainingen, vallen haar het komend seizoen niet meer ten deel. Een briefje van de werkgroep toptennis maak te Nicole Jagerman onlangs duidelijk dat ze op eerr derge lijke bijdrage niet meer hoeft te rekenen. „Aangezien de trainingen ingaande 1 oktober aanstaande centraal gegchie- den in het Frans Otten Sta dion te Amsterdam onder lei ding van de heer Franker, zul len ingaande die datum de trainingen bij de privé-trainer niet meer gesubsidieerd wor den door de KNLTB", luidt een deel van de inhoud van de brief. „Het betrof een overgangsre geling", legt Hehenkamp uit. „Omdat er geen bondstrainer was, hebben we haar op deze manier in staat gesteld zelf een trainer te bekostigen. Een ad hoc-voorziening dus. Maar haar trainer ken een verzoek indienen om een andere oplos sing te zoeken. We zullen ze ker proberen ze rond de tafel te krijgen". Aandoenlijk Evenmin als de bondsvoorzit ter, wenst de 19-jarige Nicole zelf bij voorbaat de strijdbijl op te pakken. De vreugde over haar titel werd gistermiddag snel vergald door de oplaaien de discussie over haar toe komst en op aandoenlijke wij ze probeerde ze kort na haar zege de keiharde visie van haar begeleiders wat af te zwakken. „Ik wil op dezelfde manier doorgaan, dus met Fe lix Kaplan. Maar misschien valt er met Franker best te praten. Ik wil niet meteen problemen zoeken", liet de winnares wat sip weten. Ook later op aandrang van Kaplan liet ze zich niet tot een on wrikbaar standpunt verleiden. De uit de Sovjet-Unie afkom stige Felix Kaplan nam daar entegen de gelegenheid te baat om vooral Franker af te kra ken. „Hij wil gewoon onze pu pillen jatten. Franker heeft ge zegd dat wij privé-trainers egotrippers zijn. Dat doet pijn. Het wordt de hoogste tijd dat we onze krachten gaan bunde len", aldus Kaplan, wiens pu pil in het verleden in het bui tenland onder meer steun kreeg van Auke Dijkstra. De begeleider van Manon Bolle; graf is één van de drie prive- trainers met wie Kaplan tegen nieuwkomer Franker wil sa menspannen. Verder staan volgens hem ook Henk van Hulst en Cees Houwelingen op de nominatie. „Er gebeuren in Nederland al lerlei leuke dingen", geeft de bondspraeses toe met verwij zing naar diverse koppels tus sen trainers en speelster. „De centralisatie van training on der leiding van Franker is een laatste poging. Als dat niet binnen drie jaar slaagt, zullen we moeten overgaan tot een definitieve privatisering", al dus Hehenkamp, die in de vooravond ook nog een licht puntje kon ontwaren. De min of meer „dakloze" herenkam pioen Chris Feenstra gaf te kennen zijn heil te willen gaan zoeken bij Stanley Franker. ROB LANGEVELD Jan Jongbloed op het bordes van het Deventer stadhuis bij de huldiging ter gelegenheid van zijn afscheid bij Go Ahead Eagles als profvoetballer. DEVENTER - De knallende muziek van het korps Wil helmus uit Sliedrecht en de ongedwongen aanwezigheid van 55 voetballertjes, hebben zaterdag het afscheid van Jan Jongbloed bij Go Ahead Eagles kleur gegeven. De of ficiële ontvangst van Jong bloed op het stadhuis werd daarentegen een kleurloos gebeuren. Naast burgemees ter mr. C.J.D. Waal en de wethouders C. van der Plas en E. Maass, was daar slechts een handjevol officials aan wezig, om afscheid te nemen van de ex-international. Voorzitter J. Nieuwdorp van GA Eagles sprak tijdens de officiële bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis van „een afscheid van een groot sportman die te vroeg moest stoppen". Burgemees ter Waal roemde bovendien de voorbeeldfunctie van Jongbloed voor andere voet ballers. Wijzend op zijn ver kiezing (vorig jaar) tot „Eagle van het Jaar", zei Waal: „Een teken van de waardering van de bevolking voor u". Jong bloed kreeg van hem ter her innering een boekje over De venter. AMSTERDAM De Amerikaanse honkballer Dave Bisceglia is gisteren gewond in het VU-ziekenhuis te Amsterdam opgenomen. Bisceglia, derde honkman van Giants, werd tijdens het Nederlandse competitieduel met Amstel Tijgers in Sloten geraakt door een door Jan Hijzelendoorn geworpen bal. In het ziekenhuis werd een drievoudige breuk aan het jukbeen geconstateerd. Bisceglia kreeg de bal vol op het oog. Waarschijnlijk heeft de Amerikaan ook een hersenschudding opgelopen. Indien moge lijk zou Bisceglia vanochtend worden geopereerd. Coach Herke- mij: „Gezien de hoge snelheid waarmee de bal werd gegooid, kon Bisceglia hem niet meer ontwijken". Het incident deed zich voor in de zevende innings bij de stand 4- 3 in het voordeel van de Tijgers. De Amerikaan Biseglia bloe dend en buiten bewustzijn per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Het duel werd gestaakt. De wedstrijd, in het kader van de play-off reeks om het kampi oenschap van Nederland, werd gekenmerkt door onregelmatig heden. Hoofdscheidsrechter Ton Bodaan stuurde Tijgers-coach Henny Jenken in de aanvangsfase hét veld uit. Jenken had naar het oordeel van Bodaan hinderlijk met de leiding bemoeid. Overigens had Hijzelendoorn in het duel al eerder getoond zijn worpen niet geheel onder controle te hebben. Twee keer eerder in de door 600 toeschouwers bekeken wedstrijd raakte Hijzelen doorn een slagman. AMSTERDAM Manchester United is niet welkom bij het toernooi dat het volgende weekeinde in Zürich wordt ge speeld. De moeilijkheden die Britse supporters hebben ver oorzaakt op de boot tussen Harwich en Hoek van Holland zijn de aanleiding tot de uitsluiting van de club uit Man chester. In plaats van Manchester United zal nu Bayern München spelen. De andere deelnemers zijn AS Roma, Fluminense en Grasshoppers. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op gisteren twee voor het Amsterdam-toernooi aanwezige Brit se voetbalsupporters, die moeilijkheden veroorzaakten in de Amsterdamse binnenstad, aangehouden. Ook gister avond zorgden de Engelse supporters voor rumoer in de hoofdstad, waarbij wederom twee arrestaties werden ver richt. In de Zuidengelse havenstad Plymouth zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele honderden voetbalsupporters slaags geraakt met de politie na een vriendschappelijke wedstrijd tussen Plymouth Argyle en London Chelsea. De jongeren trokken na afloop van de wedstrijd door Ply mouth, waarbij ze agenten met flessen bekogelden en stra ten barricadeerden. Minister Richard Tracey van sportza ken verklaarde dat de incidenten de hoop dat Engeland spoedig weer in Europees verband zal kunnen voetballen voor jaren verspeeld heeft. Uvxw ,::v: M Nicole Jagerman ontsteekt in vreugde na het binnenhalen van de •[nationale titel. SCHEVENINGEN Het blinde vertrouwen van Huub van Boeckel in het spelen van een vijfde set, is hem gisteren in de fina le van het Nederlands tenniskampioenschap fa taal geworden. Voor zover de Hagenaar zich kan her inneren had hij nooit eer der in zijn tennisfoopbaan een vijfde set verloren, maar tegen de super-ver dediger Christian Feen stra beleefde Van Boeckel wat dat betreft gisteren een primeur. De verras sende winst 'van de 19-ja- rige Hilversummer bete kende gisteren op de Scheveningse Mets-banen nog een andere noviteit. Eerder op de dag had im mers zijn leeftijdgenote Nicole Jagerman ten koste van Nanette Schutte de damestitel veroverd. En daarmee kende de natio nale kampioenschappen het jongste zegevierende duo aller tijden. Met Huub van Boeckel en Christian Feenstra stonden gisteren twee rasechte vech tersbazen op het Scheveningse gravel. Het tweetal toonde zich niet ontmoedigd door het -in ternationaal gezien- zielige sommetje van 2500 dat voor de winnaar was weggelegd en streed louter om de eer. De respectievelijk als tweede en derde geplaatstespelers boden de ongeveer 2.000 kijkers een Christiaan Feenstra op weg naar de Nederlandse tennistitel, die hij vooral vanaf de achterlijn in de wacht sleepte. boeiende partij van ruim drieënhalf uur, waarbij de cij fers (4-6, 7-6, 6-7, 6-2, 6-3) niet geheel maatgevend waren voor de krachtsverhoudingen. Thuisspeler Van Boeckel legde onder het toeziend oog van on der meer zijn geblesseerde stadgenote Marcella Mesker, veel meer initiatief aan de dag dan zijn opponent. Feenstra, die zaterdag in de halve finale Tom Nijssen had verslagen, zag ook gisteren het net geen enkele keer van nabij. Het door Piet van Eijsden begelei de talent speelt met een knip oog naar de gebruikelijke the- oriën volgens het concept „verdedigen is de beste aan val". Hij verlaat alleen in hoogstnoodzakelijke gevallen de achterlijn om daar weer zo snel mogelijk naar terug te ke ren. En dan de afmattingstak- tiek weer voort te zetten. Ook tegen Van Boeckel, die zijn vierde NK-finale speelde en alleen in '82 won, bracht dit de Europese jeugdkampioen van weleer weer succes. In een Sepp Maier-achtige broek en een veel te wijd shirt zorgde Feenstra vooral op de belang rijke momenten paraat te zijn en daarmee zijn tegenstander te ontmoedigen. Herkansing Feenstra toucheerde voor zijn inspanningen gedurende een hele week dus een (bruto-)be- drag van tweeënhalfduizend gulden. Hij kan hiermee wat extra's aanschaffen voor de woning die hij deze week in Hilversum gaat betrekken. De nieuwbakken nationaal kam pioen had al eerder besloten zich vlakbij het Melkhuisje te vestigen om nog meer aan dacht te kunnen besteden aan zijn trainingen. „Wat ik ver der ga doen weet ik nog niet", aldus de vermoeide winnaar gisteren. Hij zakte dit jaar voor zijn atheneum-examen en weet nog niet of hij zich aan een herkansing zal wagen. „Misschien ga ik wel een avondstudie doen", overweegt hij. De winnares bij de dames weet zeker dat zij zich puur op haar sport blijft richten. Nicole Ja german was in het verleden vooral succesvol als dubbel- speelster (met Carin Bakkum), maar lijkt nu ook in „de sin gles" de beoogde doorbraak te hebben bereikt. In de halve eindstrijd maakte de Amstel veense al korte metten met de als eerste geplaatste Manon Bollegraf en gisteren stuitte Jagerman de kampioene, van 1983, bij haar streven terug te keren in de nationale top. On danks de nederlaag (1-6, 6-0, 6- 3) kan de 24-jarige Nanette Schutte terugkijken op een succesvol toernooi. Op de plaatsingslijst kwam haar naam immers ni'et voor en vooral haar zege op kampioe ne Marian van der Torre in de kwartfinale geeft de Amster damse vertrouwen in de toe komst. ROB LANGEVELD DEN HAAG Tsjechoslo- waakse tennissers hebben flink huis gehouden afgelopen weekeinde. Er waren zeges voor Ivan Lendl, Miloslav Me- cir ern Helena Sukova. Lendl bracht het toernooi van Strat- ton Mountain op zijn naam. De Tsjechoslowaak won in de fi nale in twee sets van de West duitser Boris Becker, die in de halve finale de teruggekeerde John McEnroe had uitgescha keld. De setstanden waren: 6-4 7-6. Lendl won de tie-break met maximale cijfers: 7-0. De partij duurde twee uur. Lendl kreeg voor deze zege 40.000 dollar, Becker de helft De Tsjechoslowaak Miloslav Mecir zegevierde gisteren in het toernooi van Kitzbühel. Hij versloeg in de eindstrijd in vijf sets Anders Gomez uit Ecuador: 6-4, 4-6, 6-1, 2-6, 6-3. Bij de dames ging het meeste geld naar Petra Huber. De Oostenrijkse versloeg haar landgenote Judith Polzl in drie sets: 3-6, 6-2, 6-0. De Tsjechoslowaakse tennis ster Helena Sukova zegevierde in het toernooi in Montreal. In de eindstrijd versloeg zij de Amerikaanse Pam Shriver in twee sets: 6-2, 7-5. In de halve eindstrijd had Sukova gewon nen van de Amerikaanse Gar rison, Shriver versloeg de Zuidafrikaanse Fairbank. Pat Cash en John Fitzgerald hebben de finale bereikt in het toernooi in Newport Beach in Californië. De uitslagen in de halve finales zijn:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9