„PSV kan nu meer vooruit spelen Rinus Israël jaloers op Hans Kraay an Basten twijfelt over Ajax jsPORTTRIBUINlE QeidóaOowumt maandag i 1 augustus i986 pagina 13 - RAINER G UUS HIDDINK 9VER VERSTERKTE PLOEG Guus Hiddink meent ko mend sei zoen met een aantal aan winsten meer op de aanval te kunnen spelen. INDHOVEN Adel ferplicht. Nu PSV na acht lagere jaren eindelijk eer eens een groot suc- fes heeft geboekt in de prm van de landstitel, ^üllen Eindhoven en om- teken dit seizoen niet te vreden zijn met het kam- joenschap van de eredi- jsie alleen. Zeker niet, L de Brabantse inkoper j het groot beslag heeft elegd op de diensten van pnald Koeman, Gerald anenburg en Ivan Niel- n, waarmee tegelijker- jd de naaste concurrentie 'erd ontkracht. ius Hiddink, de 39-jarige oe- imeester, die de naar VVV «wokken Jan Reker is opge- kijkt er niet tegen op.. Jat kampioenschap heeft bij de druk van de ketel ge lald", stelt de coach uit het ;lderse Zelhem nuchter vast. 'ie titel is toch een beetje on- ir het mom binnengehaald it er in Eindhoven de laatste en zo weinig gebeurd was. im|n van de belangrijkste ta- an^n die we ons nu stellen is rkeh attractiever te gaan voet- mettllen. Zonder dat we om het resultaat heen willen gaan. Want dat zou natuurlijk heel hypocriet zijn". Vooral de komst van Gerald Vanenburg moet in dat opzicht de ploeg een por in de goede richting geven. Aan de techni sche kwaliteiten van de met Johan Cruijff in onmin leven de voormalige Ajacied hoeft uiteraard niemand te twijfe len, een indrukwekkend ren dement heeft het spel van de Utrechter evenwel nog niet vaak opgeleverd. Hiddink ge looft echter heilig, dat de en tree van „Vaantje" van PSV een beter uitgebalanceerd ge heel zal maken. Zoals hij in het aantrekken van Koeman zowel in defensief als aanval lend opzicht een verbetering ziet. „Met die twee is de ploeg balvaster en kunnen we meer vooruit spelen. Het etiket van de counterploeg hadden we toch al een beetje verlaten, dat zal nu nog meer het geval zijn". Niet helemaal duidelijk is nog hoe Koeman in de competitie zal worden 'gebruikt. In de voorbereiding speelde hij zo wel libero, de positie waarvoor hij in feite was aangetrokken, als middenvelder naast het drietal Gerald Vanenburg, Mi chel Valke en Frank Arnesen, de Deen die ondanks een aan lokkelijke aanbieding van het Franse Nantes PSV trouw blijft. Alternatief voor de posi tie van laatste man is Eric Ge- rets. De aanloop naar de komende competitie ging zelfs vrijwel geheel voorbij aan de inmid dels teruggekeerde Ruud Gul- lit. Het afgelopen seizoen dé ontdekking als libero, maar voorbestemd om met Hallvar Thoresen in de spits te opere ren. Zijn tegen de amateurs van Varsseveld opgelopen blessure (arm uit de kom), be dierf goeddeels de experimen ten in de oefenperiode. Geluk bij een ongeluk is dat PSV het in de dubbele con frontatie met Bayern Mün- chen in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioen ook zonder de dan nog geschorste Ruud Gullit zal moeten stel len. PSV had dus gelegenheid om in te spelen zonder zijn topper. Om hem te vervangen staan Rob McDonald, René van der Gijp en de aan een op merkelijke rentree werkende Jurrie Koolhof klaar. Niet dankbaar Bayern Mtinchen is stellig niet de meest dankbare tegenstan der, die de Brabanders zich op Europees niveau hadden kun nen wensen, maar de vrije val van het vaderlandse voetbal is daaraan uiteraard niet vreemd. Hiddink: „Doordat de Nederlandse clubs zo weinig punten halen in de Europa Cup loop je dat risico nu een maal. Voordeel is dat je direct weet waaraan je toe bent". Wie ambities koestert om rich ting internationale top te koer sen mag ook niet gefrustreerd raken door een dergelijke lo ting, al haast Hiddink zich nog eens te verklaren dat de doel stellingen in Eindhoven niet verkeerd moeten worden uit gelegd. „We willen aansluiting met de Europese top, dat is wat anders dan dat we binnen twee jaar bij de top-drie of - vier van Europa willen zitten. Je moet wel reëel zijn in dit soort dingen. Want wees eer lijk, wat hebben Nederlandse clubs de laatste jaren nou echt gepresteerd"? Tij keren PSV hoopt het tij te kunnen doen keren. Onder meer via het bespelen van een gloed nieuwe grasmat, waarop het streven attractiever voetbal te spelen gestalte moet krijgen. „In Nederland mankeert er nogal wat aan de velden. Bij ons lag een grasmat die er vijf tig jaar geleden ook al was. Wil je goed voetbal bieden, dan is een prima laken een vereiste. Zoals Ajax dat altijd gehad heeft". Voor het spelen op internatio naal niveau is het nodig dat PSV zijn inkomsten vergroot. Een begin daarmee is trou wens al gemaakt. Behalve dat het drie jaar geleden afgeslo ten contract met multinational en hoofdsponsor Philips met drie jaar is verlengd, sloten de Brabanders ook verbintenissen af met twee andere bedrijven: Opel en Ahrend. De eerste stelde elke speler prompt een nieuwe auto ter beschikking. Het is de bedoeling dat PSV voor het verstrijken van dit jaar nog drie sub-sponsors aan zich bindt. Het heeft er overigens alle schijn van dat PSV steeds meer aanspreekt bij de massa, want het aantal verkochte sei zoenkaarten (inmiddels 14.000 op een totale capaciteit van 27.000) ligt al aardig in de buurt van het record in het topjaar 1978, toen PSV met Kees Rijvers zowel de vader landse titel als de UEFA Cup veroverde en voor de start van het seizoen 15.500 passe-par- touts over de toonbank gingen. WILLEM PFEIFFER ROTTERDAM Rinus Israël, de trainer van Fey- enoord, blijkt in alle op zichten te beantwoorden gjg aan het imago van de ruwe bolster, blanke pit. Niet gespeend van (Am sterdamse) humor is hij inderdaad kort van stof, maar zijn verhaal laat misschien mede daarom niets aan duidelijkheid te wensen over. Israël, die de eerste weken van de voorbereiding op het op stapel staande seizoen moest missen wegens een hernia-operatie, doet in dat kader aardige uitspra ken over Ajax en PSV. Maar in eerste instantie gaat het over Feyenoord. De club, die vorig jaar no vember voor een primeur zorgde door hem toen al vast te leggen voor de ko mende twee seizoenen. Twee jaar, waarin Rinus Israël wil en moet trach ten zijn nu al gevestigde reputatie van prestatie- trainer te bevestigen. „Ik ben niet iemand die zich verschuilt achter excuses of zich bij voorbaat al indekt te gen bepaalde risico's", is één van zijn typerende uitlatingen. „Mijn taak is gewoon een pres terend elftal neer te zetten. Een elftal dat mee kan doen bij de top-drie. Ook een elftal dat het publiek weer naar het stadion zal trekken". Geen nieuwe teksten overi gens van de nieuwe trainer. Dat realiseert Rinus Israël zich ook wel. Wat hij ook weet is dat het bestuur van Feyenoord hem geen opdrachten heeft meegegeven. „Ik ken m'n ei gen verantwoordelijkheden wel", zegt hij slechts. „En ik ben tevreden met de spelers groep die ik nu heb", laat hij er onmiddellijk op volgen. „Binnen de financiële moge lijkheden van Feyenoord was het aantrekken van Heus, Hofman, Van Herpen en El- strup het best haalbare. Erik- STERDAM Nog '°P}en half uur nadat voor ier Ton Harmsen en :hnisch directeur Johan ijff hebben verkon- d dat Ajax komend sei- m veel sterker voor de g zal komen dan tijdens vap afgelopen competitie linl twee tot drie Europa :en(ipronden moet kunnen >en erleven, klinken de "j'rste twijfels uit eigen 10o/ing over de mooie oni)orden al door. Met sei}me Marco van Basten is ine lang niet zeker van dat ?or ax het door Cruijff op zette leerproces ook ?rkelijk heeft afgerond de opgedane ervarin- n met succes in de aktijk zal brengen. Eu- erepa's topscorer laat dan be k doorschemeren dat hij der j Ajax niet zoveel ont- d kkelingsmogelijkheden .\®'eer ziet. Hij maakt dui delijk dat een afscheid PSvn Ajax en Nederland Ren het einde van het sei- aanen zeer waarschijnlijk is. zon kejarco van Basten toont zich naais beduidend minder opti- istisch dan de Ajax-praeses p de technisch directeur, die ps'enen dat het Amsterdamse J2e [tal door het aantrekken van ■im n Wouters, Danny Blind, e. nold Scholten en Allistair l31? ck „een stuk evenwichtiger" s geworden en geen „onnodig 'ns' int verlies" meer zal lijden. c_d, )lgens het bestuur en de j1 chnische staf van Ajax zal de oeg niet meer met open ogen de val lopen, die PSV en "11 ïyenoord vorig seizoen voor )ve i Amsterdammers opzetten. inder het transferbeleid di- ct aan te vechten, stelt de irrliits: „We zullen nu wat meer veI i het resultaat gaan letten en gen sterke ploegen wat de- nsiever gaan spelen. Wat dat rdel itreft is het allemaal wat J ^enwichtiger, maar ik denk iet dat we zo heel veel ster- sr zijn geworden". Marco van Basten in actie in één van de competitiewedstrijden van Ajax in het vorige seizoen, waarin hij Europees topscorer werd. „Ik vind, dat Ajax een grote aankoop had moeten doen", zegt Frank Rijkaard. De man die Ajax komend seizoen gro tendeels moet gaan dragen, is ook niet geheel tevreden over het aankoopbeleid van zijn werkgever. „Maar we gaan zeker meedoen om het kampioenschap", laat hij er op volgen. Ajax is echter wel van plan begin september nog twee nieuwe aankopen te presente ren, van wie er één uit het buitenland zou komen. Het zou echter gaan om twee jeug dige voetballers. Cruijffs conclusie, dat het gat tussen PSV en Ajax dit seizoen kleiner zal worden (en niet dat de kloof definitief kan worden overbrugd), is in de ogen van Van Basten dan ook op zijn minst voorbarig: „PSV is een stuk sterker geworden, wij een klein beetje. Ik verwacht ook niet dat Ajax het in de Europa Cup echt goed zal doen, maar Johan denkt daar heel anders over". Cruijff baseert zijn mening op de overtuiging dat Ajax met de nieuwe aankopen en de spe lers, die hebben deelgenomen aan zijn praktijkcursus, pion nen heeft die voldoende zijn gerijpt en op,diverse plaatsen inzetbaar zijn. De tactiek is zonder problemen aan de te genstanders aan te passen door de poppetjes op de juiste plaat sen te zetten, meent de techni sche baas. Van Basten ziet een positie in de spits als zijn enige juiste plaats. Niet dat het experi ment, waarbij de ex-Utrechter in een teruggetrokken rol ach ter de voorhoede ervaring mocht opdoen als spelmaker hem slecht is bevallen, maar zegt hij: „Als ik het vorig sei zoen in de spits uit had kun nen maken, dan had ik iets speciaals neer kunnen zetten". Van Basten, die vorig seizoen 37 competitietreffers maakte, doelt op een record-aantal goals. „De speelstijl was heel aantrekkelijk voor mij, heel aanvallend. Als spits maakte ik veel doelpunten in de eerste helft van het seizoen. Toen zei Cruijff: „Je hebt nu laten zien dat je dat gedeelte van het voetbal beheerst, je kunt nu iets anders gaan doen. Dan sta je sterk als je nog eens weg gaat". Eenmalie „Het is ook wel goed geweest voor mijn ontwikkeling, maar ik heb Johan wel duidelijk ge maakt, dat ik het als een een malige zaak beschouw. Ik vind het in de voorhoede gewoon veel prettiger. Niét speciaal vanwege die doelpunten, maar het korte, krachtige, explosie ve spel voorin ligt me beter. Bovendien heeft Ajax tijd ge noeg gehad om middenvelders te kopen, dus ik blijf niet aan de gang". „Vorig seizoen was er minder ruimte in de voorhoede met twee echte vleugelspelers (Van 't Schip en de inmiddels lang durig uitgeschakelde De Wit). Van 't Schip zal nu meer te ruggetrokken gaan spelen, Ar nold Mühren uiteraard ook. Bosman of Dick en ik hoeven elkaar in de spits niet meer in de weg te lopen". Van Basten, die nog lang heeft getobd met een enkelblessure, kiest dus voor een puur aan vallende rol, waarschijnlijk met in het achterhoofd de mo gelijkheid om zich via een groot aantal treffers nog eens extra in de - met name Itali aanse - belangstelling te spe len. Hij maakt er dan ook geen geheim van dat hij na dit sei zoen graag naar het buiten land zou vertrekken: „Mijn contract loopt aan het eind van dit seizoen af en de kans dat ik blijf is erg klein. Ik geef inderdaad de voorkeur aan Italië. Vanwege het financiële en het sportieve aspect. De competitie is daar veel sterker. Dat is goed voor mijn ontwik keling", aldus Van Basten, die suggereert dat hij bij Ajax wat dat betreft zo'n beetje aan het plafond zit. Marco van Basten wil boven dien graag in Europees ver band aan de weg timmeren. Mede gezien zijn opmerkingen over de mogelijkheden van Ajax op dat terrein, lijkt hij voor zichzelf al de conclusie te hebben getrokken dat hij daarvoor bij een buitenlandse club moet zijn. Die indruk wordt nog versterkt als hij zegt: „Iedereen is vrij enthou siast hier en ze willen nu gaan oogsten, maar ik heb er een beetje een hard hoofd in". Hardnekkige geruchten als zou hij al een overeenkomst met een Italiaanse club hebben (genoemd worden onder ander AC Milan en Fiorentina) wijst hij van de hand. „Cor Coster behartigt mijn zaken en zolang ik niets van hem hoor daar over, maak ik me nergens druk om. In opties en dergelij ke heb ik trouwens geen trek. Ik beslis pas aan het einde van het seizoen waar ik heenga". Verhuizing naar een andere club in Nederland, bijvoor beeld PSV, dat evenals de Aja cied grote Europese ambities heeft, sluit hij uit: „Als ik van club verander, verander ik ook van competitie", besluit Van Basten beslist. Meeste inkomsten De Amsterdamse bekerwin naar had het afgelopen boek jaar de meeste inkomsten: 8,1 miljoen gulden. Landskampi oen en koper nummer één PSV steekt daar met vijfe- neenhalf miljoen wat schril te gen af. De onttroonde lands kampioen heeft de exploitatie vorig seizoen dan ook rond ge kregen. Niet in de laatste plaats door het hoge gemiddel de aan toeschouwers, dat rond de 15.000 is komen liggen. Het voorgaande voetbaljaar zat de club daar met 13.800 ruim on der. De inkomsten uit sponsor gelden bedragen momenteel al vier miljoen gulden. In 1979 werd begonnen met 50.000 gulden. De eerste twee compe titie-ronden komt Ajax overi gens niet in actie. RUUD LINTMEIJER Rinus Israel denkt bij Feyenoord met een mengeling van routine en gretigheid tot enig succes te geraken. sen had van mij niet weg ge moeten. Hij was een goeie. Maar bij hem speelden die fis cale problemen. Natuurlijk had ik er best een spits bij wil len hebben. Elstrup is nu ei genlijk de enige pure aanval ler. Hofman speelt eigenlijk meer teruggetrokken. Maar mannen als Van Loen of Mc Donald kosten meer dan een miljoen en dat kan Feyenoord niet ophoesten. Daarom ben ik tevreden dat aan mijn wensen voor versterking binnen de door het bestuur gestelde fi nanciële grenzen is voldaan". Van Hanegem Ook een aantal andere verlan gens van Rinus Israël, na ruim tien jaar teruggekeerd in de Kuip, is ingewilligd. Zoals het vertrek van Wim van Hane gem, John Rep en Tscheu la Ling. „Ik heb kort nadat de overeenkomst met Feyenoord werd getekend en door om standigheden eerder naar bui ten kwam dan de bedoeling was, niet willen zeggen dat ik niet met Van Hanegem wilde samenwerken. Later werd dat ook bekend. Waarom niet? Ja, Willem en ik hebben ongeveer hetzelfde karakter. Dat zou op een gegeven zijn gebotst. Dat risico wilde ik niet nemen. Dan is Wim Jansen een veel loyaler assistent. Die laat je nooit vallen. Hij is misschien wat minder naar buiten ge richt. Maar met hem zul je nooit problemen hebben, denk ik. Rep en Ling wilde ik niet meer nebben, omdat dat jon gens zijn die alles al hebben meegemaakt. Ik werk liever met gretige, jonge jongens, aangevuld met enige routi niers. En ik denk dat we die mengeling nu wel hebben. Met Tahamata, Hiele en Wijnste kers als ervaren krachten". Die mengeling leverde tot nu toe wat wisselvallige prestaties op, die het duidelijkst naar vo ren kwamen in het eigen toer nooi. Tegen Santos won Feye noord met 3-1 door bij vlagen aantrekkelijk voetbal. In de fi nale tegen Werder Bremen was daarvan niets terug te zien; de ploeg verloor kansloos met 3-1. Rinus Israël prijst zich geluk kig met Feyenoord. „Toen ik die baan bij FC Den Bosch kreeg aangeboden was ik erg blij. Dat was een mooie kans en die heb ik gegrepen. Ik heb daar kennelijk bij anderen enig respect mee afgedwon gen. Vandaar dat Feyenoord kwam. Waar ik blijer mee was? Met die eerste baan bij Den Bosch of nu bij Feye noord? Ik weet het niet. Het is in elk geval een erkenning". Het feit dat Rinus Israel na enige omzwervingen van DWS, Excelsior, PEC Zwolle en FC Den Bosch weer bij de club is teruggekeerd waar hij zijn grootste successen vierde als speler, legt naar zijn zeggen geen extra druk op hem. „Waarom ook? Ik ben hier echt niet binnengestapt met het gevoel dat ik me wéér moet bewijzen, vroeger als speler en nu als trainer. Feye noord heeft mij benaderd. Niet omgekeerd. Ik kijk daar nuch ter tegenaan. Ik weet dat er iets van me wordt verwacht. Maar als het straks onverhoopt tegenzit kan mij natuurlijk niet alles worden verweten. Ik sta tenslotte niet in het veld. Maar ik heb er goeie hoop op dat de ideeën die ik heb, wel op de spelers kunnen worden overgedragen. Dat er in elk geval keihard wordt gewerkt. Gebeurt dat niet dan waar schuw ik éénmaal". Rinus Israël, zelf nog voetbal lend in het Amsterdamse DWV 2 in de reserve derde klasse van de KNVB, zal niet staan de juichen als het Feye noord in de beginfase van de competitie goed gaat. „Ik ben niet zo gauw ergens mee ver guld. Ik maak pas na afloop van het seizoen de balans op. Dan pas kan ik beoordelen of een speler heeft beantwoord aan de verwachtingen". „Wat ik nu moeilijk kan zeg gen is dat we met PSV gaan spelen om het kampioenschap. Je moet wel reëel blijven. Hoewel ik me afvraag of PSV nu wel zo veel sterker is ge worden dan vorig jaar. Ik moet bijvoorbeeld nog zien of Vanenburg meer rendement voor de ploeg heeft dan Lok- hoff. En of de bij ons vertrok ken Nielsen inderdaad beter functioneert dan Brandts. Ik ben natuurlijk wel jaloers op Kraay. Als ik toch eens zijn fi nanciële mogelijkheden zou hebben. Of ik dat dan ook zo zou hebben besteed? Laat ik zeggen dat er tien trainers zijn en tien meningen. Ik ga niet beweren dat ze het in Eindho ven fout doen". In een ander opzicht is Rinus Israël niet jaloers op Kraay. Kort na zijn contractering cir culeerde het verhaal dat Feye noord Israël ook wilden inzet ten als een fondsenwerver a la Kraay in de tijd dat hij Feye noord onder zijn hoede had. „Dat is niks voor mij", zegt Is raël kortweg. „Daarvoor ben ik verbaal gewoon niet goed. genoeg. Bovendien ben ik daarvoor niet aangenomen. Laat mij nou maar op dat veld staan". Waarop Rinus Israël nog even terugkijkt op het vorige sei zoen van Feyenoord. „Op pa pier stond daar toch ook geen gekke ploeg. Maar toch wer den er veel te veel slechte par tijen gespeeld. Ook in het ei gen stadion, waar van VVV en AZ werd verloren. Dat soort dingen kan maar beter niet meer gebeuren". In die opzet is een belangrijke rol weggelegd voor Jos van Herpen, de nieuwe libero van Feyenoord, die met Israël is meegekomen van FC Den Bosch. „Hij is een jongen met een behoorlijke portie gel dingsdrang. Hij heeft een goe de techniek, is waarschijnlijk een betere voetballer dan ik ooit was. Maar fysiek en orga nisatorisch was ik sterker. Van Herpen moet nog wat meer gaan praten in het veld, lei ding geven. Hij is tenslotte de gene die het spel voor zich heeft. Hij heeft het overzicht. Maar ik heb vertrouwen in hem. Hij moet het straks kun nen. Hij vraagt nu tenminste al om de bal. Dat is belang rijk". Kloof kleiner Ook voor Van Herpen zal gel den dat hij samen met de an dere aanwinsten en „blijvers" een bepaalde speelwijze moet gaan toepassen die Israël voor ogen heeft.' „Een manier van spelen waardoor iedereen in staat is dat te presteren waar toe hij het best in staat is. Kijk, zoals Cruijff dat wilde, voor durend op de helft van je te genstander spelen, dat is niet elke ploeg gegeven. Ja, mis schien Real Madrid. Het be langrijkste doel voor komend seizoen is de kloof met PSV kleiner maken. Er voor probe ren te zorgen de competitie wat langer interessant te hou den dan tot half februari. Want een ploeg die dan al zo ver voorstaat als PSV vorig seizoen is dodelijk voor de competitie. Waarbij er natuur lijk ook een rol is voor Ajax. Hoewel ik denk dat het expe riment van Cruijff met Schol ten (ook ex-FC Den Bosch) als hangende rechterspits tot mis lukken is gedoemd. Daarvoor heeft Scholten te weinig snel heid". Tot slot het Nederlands elftal, dat vanaf komend seizoen op een hoger voetstuk moet wor den geplaatst. En op medewer king van de clubs moet kun nen rekenen bij de uitvoering van de plannen van Rinus Mi- chels. Is er al contact geweest met de bondscoach? „Nee", zegt Israel. „Het enige dat ik tot dusver weet is dat-ie ook Rinus heet". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13