Eredi visie-seizoen in teken van nacompetities FLUITCONCERT VOOR PSV IN EIGEN TOERNOOI SPORTTRIBUIME VOORUITBLIK VOETBALSEIZOEN EeidócCouocmt MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 PAGINA EINDHOVEN De eerste presentatie van PSV voor ei gen publiek is voor de Eindho- venaren teleurstellend verlo pen. De laatste plaats in het ei gen toernooi bracht de toe schouwers in Brabant tot een fluitconcert. In Amsterdam was bij Ajax andermaal Marco van Basten de uitblinker. Hij tekende voor de enige treffer tegen Manchester United. Toernooi-winnaar werd Dyna mo Kiev, dat het Brazilaanse Botafogo na zeer fraai voetbal met liefst 6-0 afdroogde. De confrontaties met Borussia Mönchengladbach en Ander- lecht, twee Europese topploe- gen, maakten bij PSV duide lijk dat de technische leiders Kraay en Hiddink vooral in verdedigend opzicht nog veel werk moeten verzetten vóór de miljoenenploeg zich ook met Europese ploegen van top- kaliber kan meten. Tegen Borussia, dat gisteren in de finale met 2-1 de meerdere moest erkennen in het Brazili aanse Gremio, liet het tweetal Gullit en Koot (vervanger van de geblesseerde Nielsen) als centraal verdedigingsduo aan treden. Gisteren tegen Ander- lecht mocht oud-Ajacied Koe man het als laatste man probe ren en speelde Gullit in de punt van de aanval. De omzet ting had direct resultaat. Na twintig minuten maakte Gullit na een voorzet van Van der Gijp de openingstreffer. Na een half uur kreeg de Belgi sche kampioen, die zaterdag tegen Gremio uit Brazilië een uitgebluste indruk maakte, meer greep op het spel. Grun knalde op de paal, waarna de nieuweling Krncevid de terug springende bal in het doel plaatste. Twee minuten later stond de hele verdediging van PSV opnieuw te slapen bij een vrije trap van Vercauteren. De hoge voorzet werd door Grun teruggekopt waarna Krncevid Anders Ajax heeft de supporters nog niet aan zich kunnen verplich ten in het Amsterdam-toer nooi. Het schitterende voetbal van Marco van Basten en de overwinning op Manchester United (1-0) ten spijt. Te veel van de onvolkomenheden van vrijdag werden in het tweede duel herhaald. Ajax was ech ter op één punt duidelijk an ders dan de Britten. Het Am sterdamse elftal toonde de overtuiging, inzet en wil om iets af te dwingen. Naast het goede spel van Marco van Bas ten was ook het optreden van invaller Aron Winter opval lend. Ajax staat, is in het Amster dam-toernooi gebleken, klaar voor een seizoen vol werk- voetbal. Het streven naar schoonheid is voorlopig naar de achtergrond gedrongen en Marco van Basten kan zich op maken voor een voetbaljaar waarin nog meer van hem zal worden gevraagd dan in het vorige om iets van de faam van Ajax te kunnen prolonge ren. Het toernooi van FC Gronin gen werd een prooi voor West Ham United. De Engelsen ver sloeg het Belgische KV Me- chelen van Aad de Mos met 3- 1. Cottee was met twee treffers topscorer. In het Oosterpark- stadion waren overigens am per 3.000 kijkers. Die eerder op de avond de eigen ploeg op de laatste plaats zagen eindi gen na het gelijkspel (1-1) te gen Dynamo Dresden. De Oostduitsers wonnen na straf schoppen met 4-2. Feyenoord eindigde in het toernooi van Luik als tweede. In de eindstrijd verloor de Rotterdamse formatie na het nemen van strafschoppen van Standard Luik. Na negentig minuten was de stand 2-2. De Belgen schoten alle strafschop pen raak, Feyenoord miste er één door Elstrup en hoefde de vijfde niet meer te nemen (3- 5). Feyenoord plaatste zich za terdag voor de finale door met 6-0 te winnen van Sporting Charleroi, Standard versloeg CSSS Boekarest met 1-0. treffers van Elstrup (21) en Been (23) een voorsprong van L 2-0. Na een half uur verklein- T de Alex Czerniatinsky de ach- J terstand van zijn ploeg. Die L stand bleef tot het rustsignaa) j i op het scorebord staan. Pas in Y de tweede helft hoefde scheidsrechter Crukke zijn j boekje weer te voorschijn te j halen. Niet alleen voor het no- j teren van de gelijkmaker, Bo- dar in de 65ste minuut, maar j nog meer voor het opschrijven j van de ontvangers van een gele kaart. Dat waren er vijf. L Feyenoord kreeg er in totaal H drie: voor Hiele, Duut en Troost, Standard twee. DEN HAAG Komend weekeinde begint de com petitie betaald voetbal in ons land. In bijgaand ver haal komt een aantal clubs aan bod, dat het sei zoen ondanks links en rechts geuite optimistische kreten met niet al te hoog gespannen verwachtingen gaat beginnen. Voor een aantal ploegen onder het motto: De race naar het Europese voetbal, die in teressanter wordt door de na-competitie, waarvan de winnaar zich plaatst voor het UEFA Cuptoernooi. Andere hebben het pa rool: versterkte degradatie vermijden. Zoals bekend spelen de nummers vijf tien en zestien van de ere divisie met de vier perio dekampioenen van de eerste divisie in twee pou les om twee plaatsen in de eredivisie. Hetgeen bete kent dat er in theorie vier clubs uit de hoogste afde ling kunnen degraderen. Over de topclubs PSV, Ajax, Feyenoord wordt el ders in deze krant uitge breid nader bericht. FC Den Haag komt aan het eind van deze week aan bod. De eredivisie-clubs gaan het seizoen als volgt AZ AZ '67 begint helemaal op nieuw. Een begin zonder sui keroom Molenaar. En zonder schulden, die overigens steeds met miljoenen werden gedelgd door Wastora, het bedrijf van Molenaar. AZ, dat niet meer wordt aangeduid met het ach tervoegsel '67, kijkt graag om hoog met in plaats van trainer Frits Soetekouw dit seizoen* Han Berger. De spelersgroep onderging eveneens belangrijke wijzigin gen. Voor Ruud Heus (Feye noord) en Siegfried Lems (Fortuna Sittard) ontving de Noordhollandse club goed geld en verder vertrokken Martin Haar (terug naar Haarlem), Gerrie Kleton (RKC) en Peter Arntz (gestopt). Aangetrokken werden Louis van Gaal (Sparta), Nico Jalink (Excelsior), Arnold Oosterveer (Telstar), Ray Richardson (He racles) en Enrico Small (DWV). Roelf-Jan Tiktak kwam terug na een half jaar te zijn uitgeleend aan Sparta. Voorts werd de selectie aange vuld door de eigen jeugdspe lers Johan Baltis en Roel Tur kenburg. FC Den Bosch Voor de spelers van FC Den Bosch is Theo de Jong natuur lijk geen onbekende, toch was fiet enkele weken geleden even wennen. In tegenstelling tot de immer cynische Rinus Israël stelde de nieuwe baas zich wat meer behoudend op. Theo de Jong, één van de trai ners in het betaalde voetbal die zijn baan zonder het ver eiste papiertje uitoefent, staat voor een moeilijk jaar. Want met Rinus Israël, die FC Den Bosch inruilde voor zijn jeugd liefde Feyenoord, vertrokken enkele bëlangrijke spelers. Jos van Herpen vertrok in het kielzog van Israël naar Feye noord, Ton Pattinama en Wim van der Horst verkasten naar FC Utrecht en regisseur Ar nold Scholten vond onderdak bij Ajax. Hendrie Krüzen (SC Heracles), Arthur Hoyer (For tuna S.) en René van Eek (Ex celsior) completeerden de se- lectiegroep. Excelsior Excelsior is al blij dat het op het hoogste vaderlandse ni veau. actief mag zijn. Dat le vert in elk geval derbies op te- fen stadgenoten Sparta en 'eyenoord en die twee thuis wedstrijden vormen een niet onaanzienlijk deel van de in komstenkant op de jaarlijkse balans. Inmiddels heeft Excelsior een paar veren moeten laten. Na dat men vóór vorig seizoen al Bert Jacobs: geen koopwoede Nico van Zoghei: Mike Small Rob Jacobs: derde plaats. Van. Doorneveld: geen ideale Co Adriaanse: blij met Mustafa Rob Baan: verheugd over Yucedag. steun Nol Hendriks. Barry Hughes: Louis van Gaal kwijt. de waardevolle Rutjes was kwijtgeraakt aan KV Meche- len. moest ditmaal de even nuttige Ridderhof worden af gestaan; aan stadgenoot Sparta nota bene. Een transfer die op Kralingen bepaald niet met gejuich werd gegroet en waar over beide clubs zelfs met el kaar in de clinch kwamen te liggen. Ook het feit dat aanvaller Van Goozen het begin van het sei zoen mogelijk zal missen we gens een blessure, stemt de nieuwe trainer Henk Wullems niet vreugdevol. De oefen- meester, die na een jaar non activiteit na ooit bij Go Ahead, Vitesse, Willem II te hebben gewerkt, bij Excelsior zijn ren tree maakt, kan slechts één nieuwe speler begroeten: doel man Lloyd Doesburg. Daar staat tegenover dat een groot aantal spelers is vertrokken: Henny Verschoor (PEC Zwol le), René van Eek (FC Den Bosch), Nico Jalink (AZ), Car lo de Leeuw (SC Cambuur), Roger Raeven (Gent), Eddy Ridderhof (Sparta). Jan Stroomberg (FC Utrecht). Fortuna Sittard ,,Wij laten ons het hoofd niet op hol brengen". Zo reageerde Fortuna's manager Joop Cas- tenmiller op de aankoopwoede bij streekgenoot Roda JC. For tuna Sittard weigert botweg om financiële risico's te ne men. Fortuna, met trainer Bert Jacobs aan het hoofd, trok drie nieuwe spelers aan. Anton Janssen kwam van NEC en Sigi Lens werd weg gekocht bij AZ '67. Op de val reep werd ook de door MVV afgedankte Bert van Marwijk aan de selectie toegevoegd. Tegenover de komst van het bovengenoemde trio staat het vertrek van een zestal selectie spelers. International Wilbert Suvrijn werd ingelijfd door Roda JC en FC Den Bosch nam Arthur Hoyer over. Rob Philippen vond onderdak bij Heracles en Tiny Ruys werd afgekeurd voor het betaalde voetbal. Roger Houtackers en Theo van Well stopten. De se lectie werd op peil gebracht door het contracteren van de amateurs Loek Trijns en Ri chard Gerringa. Go Ahead Eagles Go Ahead Eagles heeft door het vertrek van René Eykel- kamp een fikse aderlating ge daan. Maar trainer Nico van Zoghei kon daar tegenover Mike Small begroeten. De 24- jarige Engelsman kwam voor 300.000 gulden terug naar De venter na een mislukt avon tuur bij Standard Luik. Hij heeft een contract voor drie jaar getekend. De andere nieu weling is Karei Baarslag, die van de amateurs van Zwolsche Boys overkwam. Van Zoghei, die tevens hoopt op de door braak van enige jongere spe lers en voor dit seizoen even eens mikt op een positie in de middenmoot, zag de volgende spelers vertrekken: René Be rends (Rohda Raalte), Henk ten Cate (Kon. UD), Paul van Leeuwen (De Graafschap), André Oostrom (Kon. UD) en Ton Witbaard (Hilversum). FC Groningen FC Groningen heeft voor het komende seizoen het oog op de derde plaats gericht. Voorzit ter Renze de Vries, daartoe ge steund door trainer Rob Ja cobs. vindt dat de tijd is geko men om de positie die Feye noord in het afgelopen seizoen innam, aan te vallen. Daar naast wordt het bereiken van Europees voetbal als een must geschouwd. Financieel heeft FC Gronin gen een matig seizoen achter de rug. Er kwamen per wed strijd zevenhonderd toeschou wers minder dan de gestelde 11.200 waardoor de begroting een tekort van ongeveer 200.000 liet zien. Het nadelig saldo is evenwel weer aange zuiverd, onder andere door de verkoop van Adrie van Tigge- len aan Anderlecht. FC Groningen, dat Han Ber ger na het nodige tumult zag vertrekken, heeft inmiddels de trainersstaf voor minimaal twee seizoenen vastgelegd. Hoofdtrainer Rob Jacobs zit voor twee jaar vast. Er werd tevens speelruimte gevonden voor het aantrekken van ex- -Twente-manager Ton van Dalen als coördinator. Trainer Rob Jacobs: „Met de komst van Edwin Olde Rieke- rink en René Eykelkamp heeft FC Groningen meer creativiteit in het elftal gekre gen en daaraan ontbrak het in de afgelopen jaren nog wei eens. Wat de derde plaats aan gaat legt zo'n uitspraak na tuurlijk enige druk op mij, maar dat vind ik geen be zwaar. Vorig jaar is FC Gro ningen als vierde geëindigd en dan mag je voor het komend seizoen toch aan een plaatsje hoger denken". Haarlem Wanneer gaat het Haarlemse publiek het voetbal van de ei gen eredivisieclub nu eens waarderen? Dat is elk jaar de vraag voor trainer Hans van Doorneveld. Al vijf seizoenen lang draait Haarlem onder Van Doorneveld zeer verdien stelijk mee in de eredivisie met regelmatig een uitschieter naar boven. Van Doorneveld: „Het Haarlemse publiek is vreselijk enthousiast bij inci dentele sportgebeurtenissen. Maar als je in de wekelijkse cyclus komt, wordt het moei lijker". De trainer, die een poging deed Wim van Hanegem als assistent naar Noord-Holland te halen en na diens weigering Gerard van der Lem aantrok, kan op een weinig ideale voor bereiding terug blikken omdat zijn selectie nog steeds niet op peil is. „Een tegenvaller is dat de verkoop van Marcel Lies- dek naar Roda JC niet kon doorgaan. Die is na een partij tje zaalvoetbal aan zijn achil lespees geblesseerd geraakt en is inmiddels geopereerd. Wij hadden op twee ton gerekend en dachten die aan nieuwe spelers te kunnen besteden". Van Doorneveld kan tevens voorlopig niet beschikken over Wim Balm, die zijn been heeft gebroken. Omdat het be stuur van Haarlem niét rond kon komen met John Ver schoor werd deze uitgeleend aan SC Veendam. Spits Joop Böckling werd verkocht aan Sparta en Alwin Leysner is door een slepende rugkwet suur gestopt met betaald voet bal. Daar tegenover staat de komst van Martin Haar, die na twee jaar AZ '67 weer terug keerde bij zijn oude club. Van Doorneveld hoopt op een goe de ontwikkeling van de ama- teurspits Sitek, die in de oe fenperiode vaak doel trof. PEC Zwolle schokkende wijzigingen door gevoerd. Als trainer bleef Co Adriaanse aan het bewind en hij wordt organisatorisch ge steund door directeur Henk van Ginkel. Co Adriaanse heeft twee nieuwelingen aan zijn selectie kunnen toevoe gen. Henny Verschoor (21) kwam over van Excelsior en Ajax ontdeed zich van Mustafa Yucedag. Aan Yucedag kleeft nog een speciaal verhaal. De Turkse middenvelder trainde in zijn vakantie door bij Gala- Kees Rijvers: de jeugd staat voorop. tasaray. De Westduitse oefen- meester en voormalige bonds coach Jupp Derwall zag in Yu cedag een topper van jewelste en wilde hem onmiddellijk in lijven. Ogenblikkelijk werd contact gezocht met Ajax en een mannetje naar Amsterdam gestuurd om de formaliteiten in orde te maken. Maar Ajax en Yucedag hadden reeds een mondelinge overeenkomst met PEC Zwolle gesloten. Uit de eigen kweek van de club van geldschieter Marten Eibrink zijn overkomen: Ed win van Ankeren, Fred Leu- sink en Wim Volkerink. Daar tegen over staat het vertrek van Harold Boms (CSV '28), Klaas Drost (DVS '33). Gerard van Moorst (DVS '33), Koos Waslander (Excelsior), Martin Wiggemansen (ZPC) en Dean Wilkins (onbekend). Roda JC Rob Baan, de nieuwe mana ger/coach van Roda JC, is een tevreden mens. Zijn nieuwe werkgever wist het verlies van Jos Daerden, Rene Hof man en Peter van der Ven op te vangen door het aantrekken van één international (Wilbert Suvrijn), twee gelouterde pro fessionals (Ernie Brandts en Piet Wildschut) en een jonge talentvolle aanvaller (Danny Hoekman). Baan zag overigens vorige week tot zijn ongenoe gen Martin van Geel voorlopig afhaken. Een jaar geleden leek Roda JC nog ten dode opgeschreven. De Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst (FIOD) ontdek te dat Roda JC de belasting op grote schaal had ontdoken. Een groot aantal spelers werd in het verleden gedeeltelijk „zwart" uitbetaald. De ver wachte belastingaanslag werd met angst en beven tegemoet gezien, maar op de valreep slaagde het bestuur van de Zuidlimburgse club erin tot overeenstemming te komen met de belastingdienst. Een positief effect kwam bo vendien via zakenman Nol Hendriks, die bijdroeg in de aankopen van Rob Baan. Hen driks, al jaren supporter van Roda JC, kocht een groot aan tal seizoenkaarten op, die te gen sterk gereduceerde prijzen verkocht worden in zijn tex tielwinkels. Sparta kwaliteit zich tot de aange trokken capaciteiten. Door de bank genomen lijkt Sparta zich redelijk op niveau te heb ben kunnen handhaven met een drietal ervaren eredivi siespelers, Joop Böckling (Haarlem), Johan Steur (Vo- lendam) en Eddie Ridderhof (Excelsior). Maar onbeant woord is vooralsnog de vraag hoe het de Rotterdammers zal vergaan nu ze zonder'dirigent verder moeten. Nu Louis van Gaal is vertrokken heeft Spar ta niet alleen zijn gezicht ver loren, maar wat belangrij ker is ook zijn spelbepalen- de figuur. En Ridderhof noch Steur lijken (reeds) in staat die rol zelfs maar in een beginsta dium over te nemen. De gemiddeld 4.000 getrouwen zullen óók bedroefd zijn over het vertrek van Louis van Gaal, die werd voorafgegaan en gevolgd door een hele stoet Spartanen. Blind (Ajax), Olde Riekerink (FC Groningen), Tiktak (AZ '67) en Van der Weel (DS '79) zijn de belang rijkste aderlatingen van Spar ta. En het is te betwijfelen of jongere talenten als Jules El- lerman of Silvio Diliberto of al wat gevorderden als René Eij- er kans zien het „gat van Van Gaal" voor de nieuwe trainer Barry Hughes enigszins in te vullen. FC Twente Vertrouwen en een beetje ge duld. Op die woorden legde voorzitter Frans Hartman van het nieuwe FC Twente tijdens de persdag van zijn vereniging de nadruk. „Het eerste omdat we flink wat jeugdig talent in huis hebben, over vakmensen beschikken die jongeren kun nen begeleiden, en omdat we ons verzekerd weten van een sterke en brede achterban", lichtte de praeses toe. Omdat de Enschedeërs de se lectie alleen maar smaller za gen worden (Willy Carbo, Gordon Hill, Bert Jan Janssen, Michael Birkedal en Gerbie Olde Scheper vertrokken; al leen Jan Pols keerde na een jaartje bij de amateurs van SWZW terug op het oude nest) zou de indruk kunnen ont staan dat er bij FC Twente geen of onvoldoende ruimte is om spelers van elders aan te trekken. „FC Twente kent binnen de begroting voor het komende seizoen beslist de mogelijkheid één of twee nieu we krachten te contracteren", ontkent Hartman. FC Twente heeft een geheel ander gezicht gekregen als ge volg van de complete vervan ging van de dagelijkse leiding. Hartman: „Er is getracht op technisch terrein een construc tie te creëren waarin continuï teit voorop staat. Wij menen met de aanstelling van Kees Rijvers en trainer Theo Vonk de gewenste vakmensen te hebben gevonden. Verder was een ander zakelijk en meer commercieel beleid dringend gewenst, vandaar dat Jan Kas- per als organisator is aange steld". FC Utrecht FC Utrecht moet komend sei zoen een nieuw sponsorcon tract verdienen. De vorige competitie heeft de betaald voetbalvereniging uit de Dom stad bovendien te veel geld ge kost met een verlies van 160.000 gulden. Voorzitter Aal- bers: „FC Utrecht heeft dit" jaar ten minste een periodeti- tel nodig om het hoofd boven water te houden. De plaats in de nacompetitie levert veel spanning en dus veel publiek op. Om het verlies op te van gen hebben we een gedeelte van de opbrengst van de ver koop van Jan Wouters (voor 600.000 naar Ajax, red.) moe ten gebruiken". In de personele sfeer raakte FC Utrecht naast international Jan Wouters ook Edwin Go- dée, Raymond de Vries, Rik Laurs en Hans Galjé kwijt, terwijl in de loop van het vori ge seizoen Johan van der Lin den, Ben Rietveld, Wim Rijs- bergen en Freddie Tuinman door diverse oorzaken al bui ten de selectie vielen. Daar voor kwamen een vijftal nieu welingen terug: doelman Jan Stroomberg van Excelsior, die al eerder onder contract stond, de beide van FC Den Bosch afkomstige enfants terribles Ton Patinama en Wim van der Horst, Henk Fraser, top scorer van Sparta's reserve team, en de van een amateur vierdeklasser overgenomen spits Erik Willaarts. SC Veendam SC Veendam ging vorig jaar een samenwerkingsverband met FC Groningen aan en on der de nieuwe trainer Henk Nienhuis werd tot ieders ver- rasssing onmiddellijk promotie naar de eredivisie bewerkstel ligd. Secretaris Henk Bethle hem: „Was vroeger de Lange- leegte een soort verbannings oord, nu lees je in de program-ér mabladen van de tegenstan-eii ders dat Veendam een sterkt tegenstander is. Er wordt mei ontzag over ons gesproken. Erv. echt, wanneer je de huidige si- tuatie met die van twee jaai geleden vergelijkt val je tocl van je stoel van verbazing". Om klaar te zijn voor het eer ste seizoen in de eredivisie moet Veendam vooral aan de veiligheid van het eigen sta dion sleutelen. De „kooi' waarin de supporters van de(/| tegenstander worden geprop moet worden vergroot. Omda de werkzaamheden nog nie klaar zijn, werd met name d£' (eerste) wedstrijd tegen FC Den Haag op last van de bur gemeester uitgesteld. Vooralsnog zal SC Veendan op het veld de vuurdoop moe ten doorstaan. Het vertrek var aanvoerder Karei Hiddinll naar De Graafschap beteken i] een fors verlies. Daar tegen over staat de komst van Harri' Huizingh, Pieter Huistra. Alt van der Meer, John Verschool en Bert Meertens. „Als we on kunnen handhaven, is het sei r zoen geslaagd", zegt trainei Henk Nienhuis over de spor tieve ambities. VW Het tweede seizoen in de ere. divisie zal voor VVV niet bet paald gemakkelijk worden j Vorig seizoen eindigden d Venlonaren in de staart vai het klassement en verkeerdei lang in onzekerheid over klasJ sebehoud. Ook de van PSVI overgenomen Trainer Jan Rer ker is die mening toegedaar e „We gaan het dit jaar bijzon der lastig krijgen. Op enkel spelers na zijn het allemaa jonge jongens". Onder die jeugdigen bevinde zich de met Reker van PS)j meegekomen Bert Verhage ft' („18 jaar pas en een prim n voorstopper", aldus Reker) e Frank Berghuis, een 19-jari jc talent dat het vooral links i de voorhoede menige defensi,, moeilijk kan maken. Tot dD] nieuwelingen behoort ook Ril Laurs, die eens als veelbelo vende doelman bij de UEFA jeugd onder de lat stond. Hij i overgekomen van Eindhove om als concurrent te diene van de huidige doelman Johi j,' Roox. Verder staat Jurri,, Koolhof van PSV op het vei langlijstje. „Door die nieuw degradatieregeling is het extr moeilijk voor ons gewordei om ons te handhaven", aldu Reker.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12