Wereldtitel ver weg voor Streuer en Schnieders Richard sprint naar favorietenrol John van den Berk draait de rollen om Zilver bij WK dressuur Teun van Vliet wint in Classic SPORTTRIBUIME Teleurstelling hockeyheren Oosteuropese primeur voor Nelson Piquet DUBBELE MATERIAALPECH VELT ZIJSPANDUO 3 Te weinig paarden Duindigt GLASGOW Tijdens een vierdaags trainingskamp in Glasgow heeft het Nederlandse herenhockeyteam in twee officieuze in terlands tegen Schotland teleurgesteld. Zaterdag werd het 2-2 en gisteren werd zelfs met 2-1 verloren. Het was de eerste maal in de historie, dat Schotland van de Nederlanders won, ook al be trof het dan nu eén oefenwedstrijd. Bondscoach Frans Spits toonde zich zondagavond dan ook verre van tevreden. „Maar voor de wedstrijden hadden we nog be hoorlijk zware trainingen gehad. Dat speelde waarschijnlijk ook wel een rol. Niettemin is het duidelijk, dat er nog heel wat ver anderd zal moeten worden voor het toernooi om de wereldbeker in oktober in Londen. Over één ding ben ik in ieder geval con tent Er zijn gelukkig geen blessures gevallen. En met de harde Schotten als tegenstanders was die kans zeker niet denkbeel dig". Spits maakt vandaag zijn definitieve selectie van zestien spelers voor Londen bekend. Vier spelers zullen moeten afvallen. QeidócQoivumt MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 CEDAR VALLEY De Ne derlandse kolonie had dit weekeinde in de Canadese plaats Cedar Valley tijdens de wereldtitelstrijd dressuur alle reden de champagneflessen te ontkurken. Zeer verrassend slaagde de nationale ploeg, be staande uit Annemarie San ders met Amon, Bert Rutten met Robby, Tineke Bartels met Olympic Duco en Helene Pen met Mr. X, er zaterdag in achter het wederom onge naakbare West-Duitsland de zilveren medaille binnen te halen. Men moet naar de Olympische Spelen van Am sterdam (1928) teruggaan om bij een soortgelijke prestatie terecht te komen. Nederland bleef met een ongekend hoog totaal van 4876 punten (199 minder dan West-Duitsland) het sterker geachte Zwitser-1 land 12 punten voor. Het werd in het plaatsje bij Newmarket trouwens toch een Nederlands feestje, omdat de drie beste Westduitsers uitkwamen met in Nederland gefokte paarden. In de individuele titelstrijd, de Grand Prix Special, ging het goud voor uitverkochte tribu nes (12.000 toeschouwers) op het erf van de familie Pracht, verdiend naar de Deens Anne- Grethe Jensen. Ze maakte veel meer indruk met Marzog, dan een dag eerder in de Grand Prix, toen het 13-jarige paard nogal „versleten" over kwam. Niettemin werd ze toen ook al eerste. Ze volgde olym pisch kampioen Reiner Klim- ke op, die met zijn reserve- paard Pascal (Ahlerich was kreupel in West-Duitsland achter gebleven) nu tevreden moest zijn met de vierde plaats. Het zilver was voor oud-wereldkampioene Christi ne Stückelberger (Zwi) en het brons voor de Westduitser Jo- han Hinnemann. Annemarie Sanders was bij zonder goed op dreef. De blon de Zaanse vormde een geolie de combinatie met de al 18-ja- rige Amon en werd vijfde. Ze steeg twee plaatsen ten opzich te van de Grand Prix. Bert Rutten reed met Robby ook als nooit tevoren en werd tiende, één plaats hoger dan in de Grand Prix. BOEDAPEST Het op harde valuta gebaseerde autosportcircus is in Hon garije een geslaagde coali tie aangegaan met Oost- Europa. In het enige Oost europese land waar een ondernemingsgewijze pro ductie mogelijk is, heeft organisator Bernie Eccles- tone die kans ten volle ANDERSTORP Egbert Streuer en Bernard Schnieders zijn gisteren in de Grote Prijs van Zwe den geveld door dubbele materiaalpech. De motor rijders uit Assen verloren daardoor hun tweede plaats in het algemeen klassement voor de we reldtitel. Met nog één race te rijden, volgende maand op Hockenheim, hebben Streuer en Schnieders een achterstand van negen punten op het Franse duo Michel/Fresc, in Zweden winnaars met een voor sprong van bijna een hal ve minuut op de concur rentie. De Fransen heb ben straks op Hocken heim voldoende aan een klassering in de subtop om zich wereldkampioen te mogen noemen. Op het circuit van Anderstorp kreeg de Yamaha van de Ne derlanders, die daar vorig jaar nog wonnen, in de dertiende ronde een vastloper. „We zien wel, hoe ver we komen", riep Streuer zijn compagnon toe, in de wetenschap dat zij dringend punten nodig hadden. Maar vijf ronden verder werd deze' poging verijdeld door een breuk in de drijfstang. Tot geluk van Streuer en Schnieders, tweevoudig we reldkampioen en vorige week in Silverstone hun vierde zege van het seizoen boekend, vie- AIX LES BAINS Met een nieuw nationaal re cord heeft de Fransman Antoine Richard zich ge- FCj schaard bij de favorieten voor de Europese titel op de 100 meter. De 25-jarige Richard noteerde in Aix- les-Bains een nog nimmer door een landgenoot ver wezenlijkte tijd van 10,09 seconden. Het Europese record staat met tien se conden precies op naam van de Pool Marian Voro- Twee weken voor aanvang van het toernooi in Stuttgart toonde ook verspringster Valy Ionescu uit Roemenië beschei den progressie. Voor het eerst in twee jaar kwam de vroege re wereldrecordhoudster (7,20 meter) weer voorbij de zeven- metergrens: 7,03. Tijdens de zelfde wedstrijd, in Pitesti, liet ook de Roemeense kogelstoot- ster Mihaela Loghin weer eens iets zien. Met 20,57 meter be hoort ook zij tot de favorieten voor een Europese medaille. Bij het hoogspringen heren deelden Sorin Matei en Eugen Popescu, twee Roemenen, met 2,31 meter de eerste plaats. Een landenontmoeting in Hel sinki leverde met 210 1/2 te- jjen 198 1/2 punten (heren) en 184 tegen 138 (dames) een overwinning op voor Zweden. Het was de eerste Finse neder- g in het Olympisch Stadion twintig jaar. De beste pres taties kwamen op naam van tiordenloopster Ann-Louise Skoglund (Zwe), die de 400 meter aflegde in 54,58 secon den. Tiina Lillak was met meter veruit de beste «peerwerpster. Ook de ver richting van de hinkstapsprin- jer Arne Holm (17,16 meter) was van goed niveau. De Zweed had echter een briesje van 3,3 meter per seconde in de rug. In Schweinfurt, West-Duits land, werden de beste presta ties op de sprint genoteerd. Bij Winst De Kom MÖNCHENGLADBACH Achmed de Kom heeft tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Mön- chengladbach de 100 me ter gewonnen in 10,61 se conden. De AACér bracht een maand geleden het nationale record op 10,49. De tweevoudige Neder landse sprintkampioen eindigde op de 200 meter als tweede in 21,14 secon den. regionale kampioenschappen noteerde de drievoudige sprintkampioene Heidi-Eike Gaugel 11,23 en 22,91 seconden op de kortste onderdelen. Een Westduits viertal (Gaugel met Resi Marz, Anke Kroninger en Ute Thimm) legde in 43,15 se conden met goed gevolg een test op de estafette over 400 meter af. Op weg naar goud zullen de kwartetten uit de DDR en de Sovjet-Unie de Westduitsen wel te snel af zijn. Ook bij de halve finales van de strijd om de Russische atle- tiekbekers in Moskou werden enkele uitstekende prestaties verricht. Nadesja Olisarenko, de olympische kampioene van 1980, won de 800 meter in 1 minuut en 57,42 seconden. De 32-jarige atlete liep daarmee de derde tijd van dit seizoen. Sneller waren alleen de Roe meense Doina Melinte (1.56,20) en de Oostduitse Sigrun Wo- dars (1.57,05). Elena Zvereva kwam met de discus tot een afstand van 68,48 meter en Elisabeta Tsjernisjova liep de 100 meter horden in 12,83 se conden. Europees recordhouder Robert Èmmijan won het verspringen met een afstand van 8,19 me ter. Vatsjeslav Kidikas en Ro mas Oebartas kwamen bij het discuswerpen beiden tot 66,82 meter. Dezelfde tijd (13,59) werd voor Alexander Markin en Igor Kazanov afgedrukt op de 110 meter horden. Sergei Smoljakov sprong met de pols stok over 5,65 meter. WINST VOOR BASKETBALDAMES MARBURG Het Nederlandse dames basketbalteam heeft za terdag in Marburg de Westduitse damesploeg met 64-58 versla gen. Bij de rust leidde Oranje, dat daags tevoren met 77-81 had verloren, met 36-31. Topscorers bij Nederland waren: Anette Keur (18) en Anita ge (11). len ook Webster en Hewitt uit. De Britten, die moeilijkheden hadden met hun versnelling, behielden hun voorsprong van één punt op Streuer en Schnieders. Zij werden op de ranglijst gepasseerd door Mi chel en Fresc. Ondanks het uitvallen van Streuer en Schnieders had de top- tien in Zweden een Ne derlands trekje: Theo van Kempen en Roy de Haas wer den met hun Yamaha achtste op bijna een minuut van het winnnende tweetal. Van Kem pen en De Haas spelen in het klassement evenwel een rol van geringe betekenis. Met een voorsprong van zes tien seconden op de Australiër Wayne Gardner werd de Amerikaan Eddie Lawson in de voorlaatste race wereld kampioen geworden in de 500cc klasse. Lawson won de race op Anderstorp, resultaat van een regelmatig seizoen, waarin hij met uitzondering van de Grote Prijs van Neder land telkens bij cje eerste drie eindigde. De Grote Prijs van Italië besluit over twee weken de strijd. Lawson nam de titel over van zijn landgenoot Freddie Spen cer, die vorig jaar ook bij de kwartliters wereldkampioen werd. In die klasse ging de eindzege naar Carlos Lavado. De coureur uit Venezuela werd op het circuit van An derstorp in de regen onbereik baar voor de Spanjaard Pons. In fabriekstermen: Honda ver loor in beide klassen de con currentieslag met Yamaha. De Britse motocrosser Dave Thorpe werd in het Luxem burgse Ettelbruck voor de tweede achtereenvolgende keer wereldkampioen in de 500cc klasse. In de GP van Luxemburg, de laatste twee manches tellend voor de we reldtitel, breidde Thorpe zijn geringe voorsprong op de Belg André Malherbe met een punt uit. De voortijdige beslissing viel in de eerste rit die Thorpe op zijn naam bracht. In de tweede manche hoefde hij daardoor alleen nog maar het achterwiel van Malherbe in de gaten te houden. Hij deed dat keurig. Voor de Nederlander Kees van der Ven werd de race een teleurstelling. Hij viel in de eerste manche uit en beëindigde de tweede als ne gende. In het eindklassement bleef hij vierde. John van den Berk staat op het hoogste treedje met ditmaal Dave Strijbos (rechts) in zijn schaduw. KUOPIO Het wereld kampioenschap motor cross in de 125 cc-klasse heeft zich toegespitst tot een Brabants onderonsje. In Kuopio regeerde de 19- jarige John van den Berk uit Oss de Grote Prijs van Finland, de tiende van de twaalf races. Hij stuurde zijn Yamaha in beide manches naar de zege. Beide keren werd hij ge volgd door zijn plaatsge noot Dave Strijbos. Door die ontwikkelingen be hield Strijbos (18) de lei ding in het klassement voor de wereldtitel. Met alleen nog races in Argen tinië en Brazilië heeft hij 19 punten voorsprong op Van den Berk. In Kuopio, bekend als strijdto neel van de alternatieve elfste dentocht, heerste Van den Berk tegen alle verwachtingen souverein. Tijdens de trainin gen namelijk ondervond Van der Berk veel problemen met de afstelling van zijn machine, terwijl Strijbos op zijn motor, als het ware fluitend, de beste tijden verwezenlijkte. In de wedstrijd waren de rollen om gekeerd. Op het door over vloedige regenval zware cir cuit won Van den Berk beide manches van start tot finish. In de eerste had hij nauwelijks tegenstand. Strijbos volgde vijf ronden zijn spoor, maar ver loor zijn tweede positie door een valpartij in de vijfde ronde aan Bob Moore. De Amerikaan staakte kort daarop de strijd met een vastgelopen ketting, waardoor Strijbos automatisch weer opschoof naar de tweede plaats. In de tweede manche was er meer strijd tussen de beide jonge kemphanen. Opnieuw was Van den Berk het snelst weg, maar Strijbosch zat aan zijn achterwiel. De jongste van de twee wilde de manche per se winnen en nam onaan vaardbare risico's. Hij kwam twee keer ten val, wist na de eerste keer binnen twee ron den de opgelopen achterstand weg te werken, maar slaagde er niet zijn concurrent te pas seren. Na zijn tweede val kwam het gezonde verstand weer boven bij Strijbos. Hij be perkte zich er toe zijn tweede plaats veilig te stellen achter Van den Berk. Het verloop van de wereldti telstrijd heeft als uniek gevolg dat twee Nederlanders in Zuid-Amerika om het kampi oenschap gaan strijden. In the orie heeft de Italiaan Contini met 62 punten achterstand ook nog kansen, maar Strijbos en Van den Berk, die in Kuopio zijn aantal manchezeges op zes bracht, gaan er van uit dat die marge onoverkomelijk is. „Het wordt een duel tussen John en mij", verklaarde Strijbos na afloop. „Ik heb het voordeel dat ik met voorsprong aan die laatste races begin". Die voor sprong van 19 punten kan acht punten slinken, indien de FIM het protest tegen de toeken ning van die punten tijdens de GP van Spanje inderdaad toe wijst. Dat besluit valt in de ko mende week. De gemoederen zullen de ko mende weken in Oss hoog op laaien. De zenuwenoorlog tus sen beide concurrenten werd direct na de races in Finland geopend. Beide Ossenaren, die zich gezamenlijk conditioneel op het seizoen hebben voorbe reid, dichten zichzelf de beste kansen toe op de titel. Van den Berk: „Na deze overwin ning ga ik er in Zuid-Amerika voluit tegenaan. Ik had ver wacht, dat Dave hier zijn titel praktisch veilig zou stellen. Hij reed nerveuzer dan ik ooit van hem gezien had". Strijbos had zijn antwoord klaar. „Ik wilde Johns mentale weerbaarheid testen. Daarom reed ik zo lang mogelijk in zijn achterwiel. Kijken of hij tegen de druk bestand was. In Zuid-Amerika weet ik hoe ik te werk moet gaan. Ik word wereldkam pioen". Greg Lemond, de winnaar van de Tour de France, had niet zo'n voorspoedige start in de Classic. De Amerikaan viel zaterdag zonder ernstige gevolgen in de proloog. SAN FRANCISCO Na de eerste etappe heeft Teun van Vliet de leiding in de Coors Classic, de Amerikaanse prof-etappe koers. De eerste etappe, een criterium over 64 kilometer, leverde een overwinning op voor de Ierse amateur Alan McCormack. De proloog, eveneens in San Francisco, was zaterdag gewonnen door de Amerikaanse prof Ron Kiefel. De tijden in de proloog werden niet doorberekend in het algemeen klassement. Dat was een gelukje voor Greg Lemond. De eerste Amerikaanse winnaar van de Ronde van Frankrijk kreeg in openingstijdrit te kampen met een aflopende ketting. Hij moest voet aan de grond zetten en liep zo veel vertraging op dat hij slechts 48e werd op 19 seconden van de winnaar. Bernard Hinault deed het zonder materiaal-tegenslag nauwelijks beter: 24e op 18 seconden. De Nederlanders hebben in feeststemming afscheid genomen van de Ronde van Denemarken. Marco van der Hulst zegevier de gisteren in de zesde en laatste etappe. Hij ontsnapte kort voor het einde van de 158 kilometer lange etappe van Korsör naar Kopenhagen uit het peloton. Jean-Paul van Poppel, zaterdag al etappewinnaar, won in het spoor van zijn ploeggenoot de sprint. De ronde werd gewonnen door de Deen Jesper Worre. Hij sloeg zaterdag toe in de tijdrit over 25 kilometer. Joop Zoetemelk won gistermiddag het profcriterium in 's Heer- enhoek. Hij versloeg in de eindsprint zijn medevluchter Jean- René Bernaudeau. Gerrie Knetemann won zaterdag de 18 ronde van Kamerik. In de slotfase van 110 kilometer lange wedstrijd ontstond een kopgroep van veertien renners, waaruit eerst Joop Zoetemelk ontsnapte. Hij werd teruggehaald door Knetemann, die meteen doorging. De Italiaan Bruno Vicino heeft zaterdag op de Oerlikon-baan in Zürich de wereldtitel bij de profstayers geprolongeerd. In de fi nale over een uur reed de Italiaan, die 1983 en 1985 ook al we reldkampioen was, achter gangmaker Domenico de Lillo een af stand 69,550 kilometer. De Belg Stan Tourne eindigde met een achterstand van dertig meter als tweede. Erwin Nijboer was achter Joop Zijlaard de beste Nederlander. Hij eindigde achter de Italiaan Giovanni Fausto als vierde. Van den Oetelaar bokst om Europese titel DEN HAAG André van den Oetelaar (Schijndel) zal vrijdag 17 oktober in Kopenhagen om het Europees bokskampioenschap in zwaargewicht uitkomen tegen de Noorse titelhouder Steffen Tangstad. De Deense promotor Mogens Palle heeft met een be drag van 44.888 Zwitserse francs (ongeveer 63.000 gulden) de beursbieding van het gevecht gewonnen. Uitdager Van den Oe telaar krijgt van dat bedrag 40 procent. Veertien dagen eerder verdedigt Alex Blanchard in West-Berlijn zijn Europese titel in het halfzwaargewicht tegen de Westduitser Ralf Rocchigiani. uitgebuit De eerste Grand-Prix in Oost-Euro pa, gewonnen door Nelson Piquet, werd dit weekein de een overdonderend succes. De rode vlag werd gisteren op de Hungaro- ring alleen gezwaaid om de wedstrijd voortijdig te beëindigen; van zichtbare aanwezigheid van Sovjet- autoriteiten was geen sprake. De eerste Hon gaarse Formule-1 wed strijd sinds een halve eeuw was tien ronden korter dan voorzien om dat alle coureurs brand stof te kort kwamen. Hungaroring en omgeving vierde gisteren een Braziliaans carnaval. Meer dan 200.000 toeschouwers bejubelden langs het heuvelachtige circuit een dubbele Braziliaanse overwin ning. De zege ging naar Nel son Piquet, die daarmee de zestiende GP-triomf uit zijn loopbaan behaalde. Piquets landgenoot Senna eindigde in de elfde wedstrijd uit de serie van zestien als tweede. De Brit Nigel Mansell, die als derde op een ronde als derde eindigde, bleef leider in het klassement om de wereldtitel. Piquet ont ving de winnaarsbeker uit handen van de Hongaarse eer ste minister Gyorgy Lazar. Met Piquet en Mansell vero verde de Britse autostal Willii ams de zevende seizoenzege. Voor de overvolle tribunes vochten Piquet en Senna een enerverend duel uit. Piquets eerste poging de lang leidende Senna te passeren, mislukte. Dat was vooral als een gevolg van een onjuiste remmanoeu- vre van de Williams-coureur. Zijn tweede poging, op dezelf de plaats van het korte stra- tencircuit, lukte wel. Huub Rothengatter had toen al lang zijn Zakspeed verlaten. De Ne derlander, die zich per traditie als een der laatsten voor de wedstrijd had geplaatst, kon maar net een ronde van iets meer dan vier kilometer vol maken. Alleen de Canadees Allen Berg viel nog eerder uit. De twee trainingsdagen inbe grepen heeft het feest in het heuvellandschap in Mogyorod, twintig kilometer ten noorden van Boedapest, 350.000 belang stellenden getrokken. Onder hen bevonden zich 50.000 nieuwsgierigen uit Oost-Duits- land. Desondanks ademde de Hongaarse hoofdstad, waar toch al meer kan dan in de an dere Sovjet-satellietstaten, dit weekeinde een sterke Wester se sfeer. „Ik heb nog nooit zo veel grote automobielen ge zien", sprak de portier van een hotel in Boedapest. Het con trast had ook niet grote scher per kunnen zijn: Porsches en Mercedessen naast Skoda's en -Wolga's. Prijsvragen DEN HAAG De prijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn als Nederlandse lotto: 3-24-33-36-39-40. Reserve: 7. Deelnemers: 505.129. In leg: f. 2.255.119,00. Prijzen: f. 1.071.181,00. Spiel *77: 7470858. WASSENAAR Duin digt had gisteren maar een zeer mager program ma: acht draverijen en slechts één ren. Normaal gesproken zijn er op zon dag twaalf koersen. Het is duidelijk dat er op het ogenblik niet alleen te weinig renpaarden zijn om de koersen te vullen, maar ook te weinig dra vers. Woensdag moet Duindigt het ook al doen met slechts negen koer sen, waaronder een ren met niet meer zeven paarden. De laatste iaren is het aantal veulens benoorlijk teruggelo pen en dat is nu in het hoog seizoen goed te merken. Dat komt de nieuwe licentiehou der van de totalisator in ons land, de firma Ladbroke, na tuurlijk slecht uit. Die koestert immers het plan elke dag koersen te houden. Waar schijnlijk worden er in de toe komst ook niet meer op één dag koersen gehouden op twee verschillende plaatsen. Jaar in jaar uit koersen Duindigt en Groningen in het zomersei zoen op dezelfde dag. In de wandelgangen doen de ge ruchten de ronde dat Gronin gen op zaterdag gaat koersen, Duindigt op de zondag het rijk alleen krijgt en Alkmaar maandag gaat koersgn. Maan dag is tot nu toe de enige dag van de week waarop er niet wordt gekoerst. Maar terwille van de 250 wedkantoren die Ladbroke voorv ogen heeft, moet het mogelijk zijn elke dag te koersen. Gisteren stond de W5 op het programma van Duindigt. Vo rige week was het W5 niet ge raden, zodat in inzet als jack pot overging. Met een totale omzet van ƒ263.408,50 werd er aan het W5 begonnen. Slechts acht formulieren bleken na af loop goed en deze wedders mochten een uitbetaling in ontvangst nemen van een kleine twintigduizend gulden. Het eerste onderdeel werd ge wonnen door Amy David met Joop Pool, die van start tot fi nish aan de leiding lag. In het tweede onderdeel ver raste Veritas S met Wim ten Brink. De Hagenaar Bert Lee man bracht in W5-3 Ybert Voorne als eerste over de fi nish. In de vierde koers sloeg Warhorse B in de eindstrijd toe en verbeterde in handen van diens eigenaar Jaap Bak ker zijn record op de mijl van 1.17.7 op 1.15.8. Het baanre cord van vier jaar geleden staat op naam van Rainier Gallant met 1.15.3 en Uwe, vo rige week met dezelfde tijd. In het vijfde onderdeel sprong de favoriet Alfons terwijl hij als tweede over de finish ging, en dus niet gekwalificeerd werd. Amor Supreme greep in han den van Cees Worstel de over winning. Zenith of Grace moest genoegen nemen met een tweede plaats voor de ver rassend goed lopende Yvette Mendel. TIPS VOOR DUINDIGT Om 14.00 uur is woensdag de eerste start op Duindigt. Onze tips voor deze meeting luiden: KATWIJKPRIJS: Zuidster Voorne, Adelaar S en Anasasja. STOMPWIJKPR1JS: Zipper Mac, Zirtaki en Zarenco. HILLEGOMPRIJS: Zinous, Zip van de Lente en Yswind. LISSEPRIJS: Zmanza Princess, Zworthy Dean en Zegneur. AQUEDUCTPRIJS: Pantomime, Watermill First en Lyminster. WARMONDPRIJS: Zingaro Last, Wat Nu en Ymanza Komo. LEIDENPRIJS: Young Victory, Ydeltuit B en Zicco Buitenzorg. WASSENAARPRIJS: Sam Avon, Valentin Melodie en Vanka Pride. ZOETERWOUDEPRIJS: Winston Jac, Volant Princess en Woensdag. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11