poldergebied te kijk in Pompen of verdrinken i Roman tische allure in plaats van geëngageerd drama Eis 15 maanden cel voor tasjesrover JAAR CELSTRAF GEËIST VOOR VERSLAAFDE DIEF OMVANGRIJK LESPROJECT VOOR SCHOLEN HEIJERMANS-VERFILMING VOOR EEN NIEUW PUBLIEK DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN „Een bijzonder laf fe, misselijke en verwerpelijke manier van doen". Dat was het oordeel van de officier van justitie gisterochtend in de zaak te gen een 18-jarige tasjesrover uit Alphen. „Oude dametjes bero ven en het letsel nog op de koop toenemen getuigt van een bij zonder lage mentaliteit". De officier van justitie voelde er niets voor een alternatieve straf te geven. Ondanks de jeugdige leeftijd van de verdachte eiste hij vijftien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Alphenaar stond terecht wegens het met geweld beroven van twee bejaarde dames vorig jaar mei in Alphen. Eén van zijn slachtoffer kwam daarbij zo ongelukkig ten val dat zij een ge broken arm en een arm uit de kom opliep. De Alphenaar had bovendien in zijn woonplaats nog zeven andere bejaarde vrou wen van hun tas beroofd en twee maal een mislukte poging, daartoe gedaan. De tasjesrover ging in alle gevallen ongeveer hetzelfde te werk. Achterop een meestal gestolen fiets bij een vriend, zocht hij met opzet een ouder slachtoffer uit, omdat de kans op herkenning en weerstand kleiner was dan wanneer het een jongere vrouw betrof. De tasjesrovers reden vlak langs hun slachtoffer, waarop de verdachte haar de boodschappentas uit handen rukte. De bejaarde dames kwamen daarbij niet zel den ten val, maar daar bekommerden de rovers zich niet om. Zij verdeelden vervolgens de buit, die varieerde van enkele tientjes tot bijna driehonderd gulden, en gooiden de tas met inhoud weg. „U heeft er toch zeker wel eens van gehoord dat oude mensen van dergelijke dingen vaak zo van de kaart zijn, dat zij daar ern stige gevolgen van ondervinden. Zo erg zelfs, dat zij eraan kun nen overlijden", sprak rechter mevrouw Van Koningsveld de verdachte toe. Het gestolen geld ging in de meeste gevallen op aan sigaretten, snacks en de fruitautomaat. „Ik ben dol op gok ken", voerde de verdachte ter verontschuldiging aan. „En daar gaat een hoop geld in zitten". Mevrouw Van Koningsveld echter vond dit geen excuus: „U bent gewend uzelf te verwennen en toe te geven aan dingen die u leuk vindt. Als u werkelijk aan gokken verslaafd was, kon ik daar nog enig begrip voor opbren gen. Maar u hebt alleen aan uw eigen pleziertjes gedacht". De advocaat van de verdachte voerde aan dat de Alphenaar de gevolgen van zijn daden niet had overzien. „Hij zette grote ogen op toen hem verteld werd, dat het roven van een tas eigenlijk net zo erg is als een bankoverval. De gevolgen die het voor de slachtoffers kan hebben, heeft hij niet overzien. Hij wordt nu voor de eerste keer met zijn neus op de feiten gedrukt en ik denk dat hij zijn lesje wel geleerd heeft". Hij pleitte daarom voor een dienstverlenende straf met een voorwaardelijke gevangenis straf als. „stok achter de deur". De officier echter meende dat de verdachte „drommels goed weet dat wanneer je een oud dametje omver trekt, dit lichamelijk en psychisch letsel op kan leveren" en bleef bij zijn eis. Vonnis 21 augustus. DEN HAAG/LEIDEN „Een ellendige reeks van diefstallen", zuchtte mevrouw Van Koningsveld gisteren tijdens de rechtzaak te gen een 29-jarige Leidenaar die verdacht wordt van een onafgebro ken serie inbraken, diefstallen en gevallen van heling. Tegen de verdachte, die al dertien jaar aan heroïne verslaafd is, werd twaalf maanden celstraf met aftrek van vooraftrek geëist, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justi tie, mevrouw I. Klopper, verbond daar de voorwaarde aan dat de verdachte in de gevangenis een afkickprogramma zou ondergaan. De meeste diefstallen pleegde de verdachte in Leiden. Zo nam hij een compact-discspeler weg bij zijn oom en tante in mei van dit jaar. In Den Haag stal hij apparatuur en geld uit een woning waarbij hij binnenkwam via het poezenluikje in de achterdeur. Hij bestal ver der onder meer enkele hofjeswoningen in Leiden, pikte talloze fiet sen, maakte zich schuldig aan heling van cheques en paspoorten, stal met een vriend twee buitenboordmotoren, een anker, een benzi netank en een trapezevest, nam cheques, pasjes en rekenmachines mee uit een studentenhuis in Leiden, smokkelde een polstasje uit het universiteitsgebouw en één uit een boodschappenwagentje en stal een handtas uit de zusterspost van het Academisch ziekenhuis. Ook een aantal kantoren, een snackbar en een winkels waren doel wit van de Leidenaar. „U pakt gewoon alles wat voor het grijpen ligt en voor u van enige waarde is", zei de officier van justitie. On danks het feit dat eerdere pogingen om af te kicken steeds op niets uitliepen, wilde zij hem toch nog een poging laten wagen. Binger-produktie uit 1918) waarvan niets of nauwelijk iets bewaard is gebleven. Al met al mag je het dus rus tig een gok noemen zo'n be laden toneelstuk nog eens voor de camera's te brengen. Guido Pieters en Van Heij- ningen hebben er alles aan gedaan om zekerheden in die gok in te bouwen. Ten eerste is het geëngageerde en in dertijd actuele drama van Heijermans afgezwakt, in elk geval veranderd, naar een breed vertelde schildering van een vissersgemeenschap waarin tegengestelde belan gen en een gezamenlijke erf vijand (de zee) de handeling beheersen. De samengebalde dramatiek van Heijermans is verdwenen in die epische verteltrant - en dat maakt de film meer romantisch dan echt spannend. De aandacht wordt geleidelijk over een aantal karakters verdeeld, je krijgt het wat elastieken ge voel dat tv-series vaak met zich mee brengen, de conflic ten worden uiteengetrokken tot wat dunne draden en hooglopende confrontaties zijn er maar enkele. Niet zielig In dat nieuwe, brede kader doen regisseur Pieters en scenarioschrijfster Karin Loomans hun uiterste best de opponerende werelden van Kniertje (Kitty Courbois) en reder Bos (Rijk de Gooijer) evenveel ruimte te geven. Beide zie je binnenshuis doende, van beiden krijg je een „gemengd" beeld: Knier tje, niet meer puur zielig zo als de traditie vanuit Esther de Boer-van Rijk het wil, maar een vrouw die zich constant heeft aangepast, bij wie achter haar ogen toch iets brandt dat tegen haar noodlot wil strijden, maar die nog niet ver genoeg is om „vrije vrouw" te worden al dwingt ze wel respect af. Dat die rol inderdaad zo over komt is te danken aan het spel van Kitty Courbois die- alle emoties lijkt terug te dringen achter haar blik en zo een anti-sentimentele Kniertje neerzet die soms toch weer ontroert. In het gezin van reder Bos, die zijn vissers in een krot van een schip de zee op stuurt, krijgt Rijk de Gooijer de ruimte niet alleen de gehaaide bulle bak van een kapitalist te zijn, maar ook nog warmte uit te stralen. In hun sterk herkenbare op zet weg te komen van het theaterstuk gingen Pieters c.s. ook de zee op en daar ko men enkele indrukwekken de scènes bij stormweer uit de bus, al zal het ieder die van water weet verbazen dat de vissersboot „De Hoop" daarin zo stil blijft liggen. Lichte toets Pieters/Van Heijningen ko zen voor een rolbezetting die alleen maar uit (voor Neder land dan) „grote namen" be staat en waar in de breedte knap werk geleverd wordt. Via Albert Mol als het dia kenhuismannetje en - vooral - Leen Jonge waard als een rat van een boekhouder Kaps wordt een lichtere toon geraakt die het bij een jonger bioscooppubliek zeker goed moet doen. De keus voor Danny („Ciske") de Munk als Barendje lijkt helemaal ingegeven door dat publiek. Danny doet het prima, alleen hoeft wat mij betreft dat liedje „Ratsmodee" niet. Al thans zeker niet midden in de film, waar het wat merk waardig uit de lucht komt vallen, omdat er geen vertel perspectief vanuit de figuur van Barendje is, Danny ze ker niet de hoofdpersoon is en juist geprobeerd is ieder een evenveel ruimte te ge ven. Visueel ziet het er prachtig uit (camera Frans Bromet), de lokaties zijn erg mooi, en het verhaal is evenwichtig, zij het met een zekere na drukkelijkheid, verteld. Ook de muziek van Rogier van Otterloo (met Metropole or kest) mikt op sfeer, een groot publiek en accentueert de ro mantische allure, die het van oorsprong strijdbare gegeven van regisseur Guido Pieters heeft gekregen. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Kleiden omgeving OeidóaOowLont .EIDERDORP/ALKE- i dADE „Pompen of Verdrinken". Zo heet het esproject over de polders n Waterschap „De Oude Veenen", dat Ruud Han en uit Leiderdorp in de ifgelopen jaren als afstu- leeronderwerp heeft op- ;ezet. Het project bestaat liet zomaar uit wat losse tenciltjes, maar is zo om- •angrijk dat de vele boe ien, platen, spelen, dia's andere materialen naar nèt-aan in een twee- al levensgrote kisten pas- Het meeste materiaal is door w Je biologieleraar Ruud (27) [elf bedacht, getekend en ge- haakt. Hij werkt als stagiair ;:'V: >p de Leidse kinderboerderij n de Merenwijk nauw sa- JH pen met de Directie Groen |||fan de Gemeente Leiden en III Ie polderwerkgroep van het p| Instituut Voor Natuurbe- ||l tehermingseducatie (IVN) af- %;j jeling Leiden. Zijn polder- p! hroject voorziet in een be- hoefte, want tot voor kort sf§ bestond er nauwelijks lesma- ^{eriaal over polders en hun jpecifieke problematiek. Het hu zo goed als gereedgeko men project over de polder van „De Oude Veenen" zal le_ wellicht dienen als voorbeeld en poor een nationaal polder project. Daarvoor hebben en name de organisatoren jS van de -in 1992 te houden en Floriade in Zoetermeer veel )ie belangstelling. Zij overwegen tfe leskisten te plaatsen in de ten soort bezoekerscentrum, pet regionale lesproject Pompen of verdrinken" is biet alleen bruikbaar voor scholen binnen het polderge bied waarop het project is ge licht (Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Koudekerk, Al- LIDO/STUDIO en TRIANON LEIDEN, EUROCINEMA AL PHEN en CITY KATWIJK: „Op hoop van zegen" (a.l.) met Kitty Courbois, Rijk de Gooijer, Renee Soutendijk, Huub Stapel, Willeke van Ammelrooij en Danny de Munk. Produktie: Matthijs van Heijningen. Muziek: Ro gier van Otterloo. Regie: Gui do Pieters. Is het moed of gemak zucht als filmmakers een titel uit het verleden nog eens op het witte doek brengen? Bij „Op hoop van zegen" van Guido Pieters blijf je in een ant woord steken. Pieters had met producent Van Heij ningen in „Ciske de rat" het re-make procédé al eens gevolgd. De film werd een enorm kassuc ces, was in wezen niet meer of minder dan een heldere, maar eenvoudige film naar een oersterk verhaal, waarvan zeker geen criticus tevoren ge dacht zou hebben dat er zoveel publiek voor zou zijn. Wat dat betreft is het dus oppassen met voor spellingen over „Op hoop van zegen". Het gegeven moet een wat ouder publiek behoorlijk uit gemolken voorkomen. (Maar daar staat tegenover dat dat oudere publiek bijna niet meer naar de bioscoop gaat). Heijermans's meest succes volle toneelstuk (uit 1900) werd zó vaak gespeeld (de laatste keren door Beppie Na het vergaan van de „Op hoop van zegen" gaan Jo (Renee Soutendijk) en Kniertje (Kitty Courbois) verhaal halen bij reder Bos (Rijk de Gooijer) en zijn vrouw (Willeke van Ammelrooy). Nooij's Volkstoneel) en al meerdere malen verfilmd dat je bij het horen van de zin „de vis wordt duur be taald" al iets meesmuilends krijgt. De laatste verfilming stamt overigens uit 1934 (re gisseur Alex Benno), daar voor waren er enkele stom me versies (o.a. de Maurits Danny de Munk als Barendje ziet in een woedende storm voor zijn ogen de „Op hoop van zegen" ten onder gaan. voorlichtingsmateriaal, een dertigtal wandplaten, negen diaseries en diverse beschrij vingen van (veilige) fiets tochten en excursies in het gebied. De technicus van Waterschap „De Oude Vee nen", ir. E. Blaas, heeft toe gezegd om met gebruikers van de leskist fietstochten te maken door het meest ka rakteristieke deel van het poldergebied. Deze tocht voert onder meer dwars door een weidevogelgebied en houdt een bezoek aan het Waterschapshuis in Leider dorp in, een visite bij Mole naar van Meteren, die op windkracht de Achthovener- polder bemaalt, en een be zoek aan een kaasboerderij. De gebruikers van de leskis ten krijgen bovendien, in dien gewenst, bezoek van een muskusrattenvanger, die graag over zijn werk wil ver tellen. Het „hart" van de les kist wordt gevormd door een vijftal prachtige zelfgemaak te spelen. Het zijn een pol derkwartetspel, molen-me- mory, een dominospel (brengt de weg van het wa ter vanuit de polder naar zee in beeld), een otterspel, een turfmaakspel en een veran- deringenspel. Er zitten ook knip- en kleurplaten, foto- vellen en opdrachtvellen bij, die geschikt zijn voor het maken van een scriptie, werkboek of collage. Het ste vige polderkwartetspel is met kleurenfoto's geïllu streerd. Het kan worden ge speeld na afloop van de fiets tocht met ir. Blaas. De af beeldingen van weidevogels, waterbeheersing, vergezich ten, boerderijen en dijken zijn de fietsers dan juist te gengekomen. Veranderingen Heel bijzonder zijn de door Ruud Hansen geïllustreerde „turfmaak"- en „veranderin- gen"spellen. Dit laatste spel toont op een groot bord met losse kaartjes hoe de polder er aan het begin van deze eeuw uitzag en hoe nu. De redenen van de veranderin gen recreatie, intensieve veeteelt, verstedelijking zijn erbij vermeld. Het Otter- spel toont spelenderwijs de relatie aan tussen menselijke invloeden en het teruglopen van sommige diersoorten zo als de otter. Heel bijzonder zijn voorts de zelfgetekende wandplaten die als onder werp „De Werkdag van de Molenaar" en „De Molen Vertelt" hebben. Nadere inlichtingen over het polderproject „Pompen of verdrinken" zijn verkrijg baar bij R. E. Hansen, Kin derboerderij Merenwijk in Leiden, 071-214996. ELLEN VERHAAR Boerderij in de Boterhuispolder. phen, Woubrugge en War mond), maar ook als voor lichtingsmateriaal voor tal van organisaties en groepe ringen. Subsidie Onlangs werd door het mi nisterie van landbouw en visserij via het IVN positief beslist over een subsidie-aan vraag voor het maken van nog vier dezelfde leskisten. Subsidie-aanvragen bij Wa terschap „De Oude Veenen" en het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn momenteel in behandeling. Ruud Han sen heeft, gezien de enthou siaste reacties, alle vertrou wen op een gunstige afloop. „Zijn" leskisten wil hij zo goed mogelijk over het pol dergebied „De Oude Vee nen" verdelen. Het reeds be staande exemplaar staat op de kinderboerderij in de Me renwijk. De overige krijgen een plaatsje in het kantoor van Waterschap „De Oude Veenen" en de Milieu Edu catieve Centra in Leiderdorp en Alphen aan de Rijn. De vierde kist ziet Hansen graag in het Alkemadese gemeen tehuis geplaatst. Als dat ech ter onverhoopt niet mocht lukken, dan gaat de kist naar Woubrugge of één van de andere dorpen in het gebied om van daaruit te worden uitgeleend aan scholen of or ganisaties die erom vragen. Hansen benadrukt dat zijn project puur is bedoeld als objectief informatiefmateri- aal. „Het neemt geen stand punt in ten gunste van na tuurbeschermers of boeren". Centrale gedachte is het be wust worden van de bedrei gingen waaraan het landelijk gebied in het algemeen en het polderlandschap in het bijzonder blootstaan. Het project maakt op tal van ma- Ruud Hansen heeft als afstudeeronderwerp de polders in Waterschap De Oude Veenen bestudeerd en een lesproject voor scholen opgezet. Een beeld van het polder:andschap rond de Kagerplassen en de Braassemermeer. nieren duidelijk wat de ge volgen van diverse verande ringen bijvoorbeeld door recreatie of verstedelijking in het landschap zijn voor planten, dieren en mensen. Aandacht wordt ook besteed aan het ontstaan van het pol derlandschap, de vroegere en tegenwoordige landschappe lijke waarden en de waterbe heersing vroeger en nu. Wandplaten De leskisten bevatten veel documentatie in de vorm van boeken, artikelen en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11