Verpleeghuis voor aidspatiënten omstreden zaak Aanhangers van Bouterse dreigen met acties in Nederland Accijns op handel via Z-Afrika treft buurlanden £eicbc6oiuant VS IN DE SLAG MET „COMPUTERVIRUS" Senaat VS tegen korting op SDI 1 BOTHA: ;„WIJ IKUNNEN SANCTIES OMZEILEN" Bush verwacht voortgang in Midden-Oosten Zwarten krijgen smartegeld na discriminatie Libië daagt VS uit klacht bij Hof in te dienen BEWONERS LONDENSE WIJK WACHTEN IN SPANNING AF: BUITENLAND WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 PAGINA S Challenger doorstond explosie WASHINGTON De NASA heeft gisteren voor het eerst toege geven dat de cabine van de veron gelukte Challenger de explosie doorstond, maar dat zij werd ver brijzeld bij de aanraking met de oceaan met een snelheid van 320 kilometer per uur. „De cabine van de bemanning was essentieel in tact tot zij het oppervlak van de Atlantische Oceaan trof. Toen de sintegreerde zij", aldus het team van de NASA dat de resten van de Challenger heeft opgespoord. On geveer zeventig procent van de Challenger is teruggevonden, evenwel zonder sporen van vuur of een explosie. Vlucht in Russische vermomming verzonnen WEST-BERLIJN De West- berlijnse televisie (SFB) heeft gisteren verklaard dat de Oost- berlijner die had beweerd dat hij naar het Westen was uitgeweken in een nagebootste Russische le gerauto met drie etalagepoppen gekleed als soldaten, een grap was. De 48-jarige Heinz Braun heeft tijdens een nadere ondervraging toegegeven dat zijn verhaal on waar was. Braun wordt nu ge zocht door de politie, maar hij is spoorloos verdwenen. De Oost- duitse autoriteiten hadden Brauns verhaal vorige week al een puur verzinsel genoemd. VS-ministers doen ook mee aan drugstest WASHINGTON De Amerl- kaanse ministers van buitenlandse zaken en defensie, Shultz en Weinberger, zijn bereid zich te on derwerpen aan een proef om vast te stellen of zij illegale drugs ge bruiken, als president Reagan dit voor zijn kabinetsleden wenselijk vindt. Reagan riep zijn regering op het goede voorbeeld te geven om dat het een zaak van het hele volk betreft. Shultz had zich eerder verzet tegen een presidentieel be sluit om regeringsfunctionarissen aan een proef met de leugenont dekker te onderwerpen. Ambassades in Spanje door ETA bedreigd MADRID De ambassades van Bel gië, Frankrijk, de Duitse Bondsrepu bliek, Groot-Brittannië, Italië en Japan in Madrid hebben gelijkluidende dreig brieven gekregen waarin afschedings- beweging ETA, firma's en burgers van de betrokken landen in Spanje bedreigt met aanslagen. Als reden voor de be dreiging wordt opgegeven dat de lan den die de ambassades vertegenwoordi gen de Spaanse regering steunen. De ambassades hebben de Spaanse politie ingelicht en zij heeft haar bewaking van ambassades en hun personeel ver sterkt. Diplomatieke kringen vinden dat men de waarschuwingen van ETA beter ernstig kan nemen en zich ernaar gedragen, WASHINGTON In de VS probeert men methodes te vinden om computernetwerken op het gebied van defensie, het bankwe zen en net luchtverkeer te beschermen tegen het „computervi rus". Het lijkt op bacteriologische oorlogsvoering, maar dan in hoogontwikkelde technologie: het inbrengen van een vernieti gende elektronische code in het programma van een computer, via een telefoonlijn, door een geheim agent, terrorist of een bu reaumedewerker met criminele inslag. Als een „virus" aanvalt kan het hele geheugenbestanden wegva gen die de kern vormen van een systeem: wapensystemen vallen stil, raketten gaan uit koers, gegevens vallen weg, banksystemen waarbinnen miljarden per minuut omgaan raken weerloos. Com putervirussen worden zo ontworpen dat zij zich kunnen verme nigvuldigen en zich door een systeem kunnen verspreiden, van het ene systeem naar het andere kunnen overspringen tijdens elektronische contacten en ook maanden of jaren kunnen liggen wachten om toe te slaan. India geteisterd door droogte en overstromingen NEW DELHI Meer dan tweehon derd mensen zijn om het leven geko men als gevolg van overstromingen in het noorden en oosten van India. Dit heeft het Indische persbureau PTI gis teren gemeld. De overstromingen zijn het gevolg van aanhoudende moesson- regens in het gebied. Het leger en de luchtmacht zijn ingezet om honderden bewoners uit de getroffen gebieden te evacuëren. Terwijl het noorden van het land te lijden heeft van hevige regen val, beleven de belangrijkste rijstver- bouwende gebieden, de zuidelijk deel staten Kerala en Tamil Nadu de droog ste moesson van deze eeuw. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren met 50 tegen loo 49 stemmen uitgesproken loo tegen een verdere verla- i'qq ging van de gelden die in ng 1987 moeten worden uit- getrokken voor het Star- loo wars-onderzoek. President Reagan had voor loo zijn plan 5,3 miljard dollar ge- .70 vraagd. De Senaatscommissie NG voor de Strijdkrachten, die ge domineerd wordt door Repu blikeinen, had dit bedrag in de begroting voor '87 terugge bracht naar 3,9 miljard dollar. Door een amendement op die begroting probeerden met name Democratische tegen standers van SDI een verdere verlaging naar 3,2 miljard dol lar voor 1987 te bewerkstelli gen. De regering-Reagan had zich daar fel tegen verzet. Volgens de voorstanders van een verlaging van de SDI-gel- den wil Reagan in korte tijd teveel geld uittrekken voor Starwars, wat ten koste gaat van andere defensieplannen. De begroting voor SDI, die in 1983 nog een miljard dollar be droeg, is de laatste drie jaar verdrievoudigd. Een onder zoeksgroep meldde onlangs dat fjjj J de uiteindelijke kosten van het loo programma zo'n 700 miljard loo dollar zullen bedragen. Later deze week zal ook het Huis van Afgevaardigden, waarin de Democraten de meerderheid hebben, zich met de SDI-begroting bezighouden. Er ligt een voorstel om de be groting terug te schroeven naar 3,1 miljard dollar. Voordat het Congres een defi nitief besluit kan nemen over de SDI-begroting moet een commissie proberen Huis en Senaat op een bedrag te ver enigen. J PRETORIA In een re actie op de aangekondigde economische sancties door a het Gemenebest heeft de Zuidafrikaanse president Pieter W. Botha gisteren «verklaard maatregelen te J nemen „om de controle op ii de handel met de naburi- J| ge zwarte staten te ver- a scherpen". De zwarte buurstaten zullen meer moeten betalen voor goe- - deren die via Zuid-Afrika worden geïmporteerd. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG „Neder land is ervan op de hoogte dat op haar grondgebied voorbereidingen worden getroffen om de regering in Suriname omver te werpen en er wordt ge woon niet tegen opgetre den. Als dat zo blijft moet er rekening worden ge houden met acties in Ne derland zelf", aldus voor zitter Ludwich van Mui- lier van de Liga van Suri naamse Patriotten. In een brief aan premier Lub bers vraagt deze organisatie om er streng op toe te zien dat er vanuit Nederland geen ge welddadigheden tegen de be volking en regering van Suri name worden opgezet. Hoewel het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag elke betrokkenheid bij de politieke onrust in Surina me met klem ontkent, her haalde de Liga-voorzitter gis teren zijn beschuldigingen: „Surinamers met de Neder landse nationaliteit propage ren hier openlijk geweld en er wordt niets tegen gedaan. Er zijn zoveel bewijzen dat de groep-Brunswijk vanuit Ne derland operereert". Als voor beeld noemde hij een recent bezoek van Brunswijk aan Ne derland. Over de aard van de acties liet Van Muilier zich niet uit. Noch- gaf hij antwoord op de vraag wie ze zal uitvoeren. De Surinaamse Patriotten zullen dat volgens hun voorzitter niet doen. „We zijn een vreedzame politieke groepering". Wel gaf Van Muilier te kennen dat de Liga initiatieven vanuit Para maribo om „het kwaad bij de wortel aan te pakken" zal on dersteunen. De Raad voor de Bevrijding van Suriname wil dat Neder land maatregelen tegen het Surinaamse bewind neemt en zorgt voor bescherming van mensen die verzet plegen te gen dit regime met als doel de democratische rechtsstaat in Suriname te herstellen. De raad heeft dat gisteren gemeld naar aanleiding van dreige menten van Bouterse dat hij wegens de Nederlandse be trokkenheid bij onopgeloste moorden en aanslagen in ons land hier gewelddadige acties zal plegen. „De uitspraak van Bouterse dat hij de strijd zal verplaatsen naar Amsterdam en Rotter dam geeft duidelijk aan dat de Bouterse-aan- hangers hebben gisteren op het Binnenhof ge demonstreerd tegen de ver meende steun die vanuit Ne derland wordt verleend aan het verzet In Suriname. Surinaamse machthebbers er niet voor terugdeinzen de in ternationale rechtsorde te schenden en andere volkeren in gevaar te brengen. De drei gementen van Bouterse beves tigen indirect dat het Suri naamse regime betrokken is bij de onopgeloste moorden en gewelddadige acties". Koopje Schilderijen, an tieke meubels, boeken, vazen, kandelabers, gordijnen, kom men, planten en bibelots van de grootst mogelij ke kitsch. Dat biedt Imelda Marcos, de vrouw van de voormalige Fili- pijnse president volgende week in New York te koop aan. De spullen vormen het interieur van de woning aan de Fifth Avenue in Manhattan, die eveneens wordt verkocht. De totale waar de beloopt ruim anderhalf mil joen gulden. Botha noemde deze maat regelen de schuld van met name Zambia en Zimbab we, die tijdens de mini- top, afgelopen weekeinde, sterk voor sancties pleit ten. Botha zei dat Zuid- Afrika zeker een manier zal vinden om sommige sancties te omzeilen „..en ook als er geen manier is, zijn we bereid om een verlaging van de levens standaard te slikken". Het ministerie van buitenland se zaken in' Pretoria maakte bekend dat voortaan belastin gen geheven worden op han- delsprodukten die via Zuid- Afrika naar noordelijker lan den wordt getransporteerd. Deze zogeheten transitodeposi to kan de vrije handel zeer be lemmeren omdat Zuid-Afrika het middelpunt vormt van in- en uitvoer van frontlijnstaten: de economieën van de zwarte staten in zuidelijk Afrika zijn sterk afhankelijk van de Zuid afrikaanse havens en .spoor-, weg- en luchtverbindingen. Sancties vormen ook een be dreiging voor de werkgelegen heid van twee miljoen zwarte gastarbeiders, met name mijn werkers in Zuid-Afrika, van wie in de thuislanden maar liefst twaalf miljoen mensen afhankelijk zijn. Na de Gemenebest mini-top conferentie in Londen is de kans dat andere landen zich zullen aansluiten bij maatrege len van de Europese Gemeen schap tegen Zuid-Afrika aan zienlijk groter geworden, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenland- KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL se zaken dinsdag in Den Ha., verklaard. Hij leverde com mentaar op het feit dat de Britse premier, mevrouw Thatcher, haar verzet tegen maatregelen in EG-kader heeft opgegeven, en dat in middels ook West-Duitsland en Japan (de op een na groot ste handelspartner van Zuid- Afrika) bereid blijken te zijn over te gaan tot maatregelen. Overigens is daarmee niet ge zegd dat het helemaal zeker is dat de Twaalf medio septem ber unaniem sancties afkondi gen, laat staan welke inhoud het sanetiepakket krijgt. o 14: „Waar licht is, daar moeten levende wezens te vinden zijn," zuchtte Kareltje Knetter. „Er op af, jongens. Het is er allicht beter dan bij die ouwe heks." En het eenzame ventje zette er sokjes In, zodat het pinkelende lichtje in de verte dra groter en groter werd. Doch hoe dich ter hij het lichtje naderde, hoe sterker werd ook het geluid van bijlslagen. Harde slagen waren het niet, maar hard of niet, bijlslagen waren het, no, dat stond vast. „Misschien een houthakker..., sri mompelde Kareltje. „Alhoewel..., zou een hout- el hakker nog zó laat in het besneeuwde bos bezig /ei zijn?" Maar het raadsel zou spoedig opgelost worden, want enkele tellen later stond Kareltje al bij een kaarslantaarntje, dat op de grond in de sneeuw stond. Het lichtje flakkerde zacht wuivend heen en weer en de eigenaar van het lantaarntje was met zijn bijltje druk in de weer bij een denneboom. Het was Ko Boltje, de er kende kleine boskabouter. „Dag meneer Bol tje" groette Kareltje opgewekt. De kleine Ko liet van angst zijn bijltje bijna uit zijn hand vallen en snauwde: „Gompie! Is me dét schrikken! Wie verwacht er nou om deze tijd een mensenkind in het kollenbos!" Maar toen herkende hij de kleine Kareltje en hij riep uit: „Aha, die heb ik aj méér gezien! Dat is niet de eerste keer vandaag dat mijn oog om hem valt! Mooi boompje heb ik hier hé! Wil je hem hebben Toe vooruit, Jöh! Pik hem! Neem hem mee! Hij is helemaal gratis voor niks cadeau, hoor! Wij erkende boskabou ters zijn altijd blij als we iets voor iemand kun nen doen, zie je." CAIRO De vice-president van de Verenigde Staten, Geor ge Bush, heeft gisteren verklaard dat hij op zijn tiendaagse reis door het Midden-Oosten voldoende basis heeft aange troffen voor vredesbesprekingen tussen Israël, Egypte en Jordanië. Bush zei dat er bijna overeenstemming is bereikt over het grensconflict tussen Israël en Egypte bij Taba. Over het vredesproces in het algemeen zei Bush bijzonder getrof fen te zijn door de raakvlakken tussen Israël, Jordanië, Egypte en vele Palestijnen. „Ik geloof dat deze gemeenschap pelijke punten een basis zijn waarop vredesonderhandelin gen hun voortgang kunnen vinden". PHILADELPHIA Meer dan 6.000 zwarten die van 1972 tot 1979 niet voor een baan werden aangenomen door het Ameri kaanse staalconcern USX, zullen waarschijnlijk delen in de zes tien miljoen dollar die door een rechtbank als schadevergoeding wegens discriminatie zijn toegekend. In 1983 had dezelfde rech ter geoordeeld dat de fabriek Fairless Works bij Philadelphia zich schuldig had gemaakt aan discriminatie bij de personeels- werving. Uit bewijsstukken bleek dat 26 procent van de sollici tanten zwart was, maar dat slechts 17,6 procent zwarten werd aangenomen. TRIPOLI Libië heeft de Verenigde Staten uitgedaagd bij het Internationaal Ge rechtshof of een ander tribu naal bewijzen voor te leggen van hun beschuldiging dat Tripoli is betrokken bij het internationale terrorisme in Europa. „We wijzen absoluut van de hand te worden afge schilderd als terroristen", al dus Libië. „Als dit Hof oor deelt dat Libië betrokken is bij terroristische operaties in Europa zullen de verant woordelijken terechtstaan en schadevergoeding moeten betalen", aldus de verklaring van het Libische volksbu reau voor buitenlandse be trekkingen, het ministerie van buitenlandse zaken. LONDEN Het medi sche verloop van de ziekte aids vereist een nieuwe manier van patiënten- en stervensbegeleiding. Ter minale aidspatiënten heb ben behoefte aan een „ei gen plek" waar ze kunnen sterven; andere slachtof fers van deze ziekte, die minder ernstig getroffen zijn, moeten af en toe hun hart kunnen luchten in een hoopgevende omge ving. In Houston (Texas, VS) is vori ge. week het eerste aidscen- trum geopend met 150 bedden. Volgens Europese deskundi gen is het alleen nog maar een kwestie van tijd voordat ook. aan deze kant van de Oceaan het eerste aids-verpleeghuis voor terminale gevallen zijn deuren zal openen; een combi natie van een dagverblijf of opvangcentrum en een ver pleegtehuis. Deskundigen vermoeden ook dat daar hard voor gevochten zal moeten worden en dat is precies wat er öp dit moment in de Londense wijk Notting Hill gebeurt. Hier probeert een liefdadigheidsinstelling 7,5 miljoen gulden in te zamelen voor een dergelijk project, niet ontmoedigd door de nerveuze reacties van plaatselijke politi ci of de vijandige houding van sommige inwoners. Hun optimistische houding de organisatie kreeg al een renteloze lening van hét lief dadigheidsfonds van Paul Ge tty Junior om een lege school te kopen waarin men het cen trum wil vestigen heeft echter net een zware tegenslag te verwerken gekregen. De hele aids-kwestie ligt zo ge voelig, dat het wijkbestuur van Kensington wil wachten met het nemen van een beslis sing totdat er een uitgebreid onderzoek naar de publieke opinie is ingesteld. Deze week ontving het wijk bestuur eén petitie met acht honderd handtekeningen van tegenstanders van het project: „een ongebruikelijk hoog aan tal", aldus Simon Orr-Ewing van de commissie voor ruimte lijke ordening. Volgens John Fitzpatrick, een van de organi satoren van de liefdadige in stelling Lighthouse die het project heeft gestart, is dat aantal echter niet verontrus tend, wanneer je het vergelijkt met de hoeveelheid ondersteu nende brieven die binnenge komen zijn. Eens te meer is duidelijk ge worden hoe hypocriet en war rig de houding van de maat schappij nog altijd is ten op zichte van de slachtoffers van deze ziekte. Om een lege school te verbouwen tot een medisch centrum met twintig tot dertig bedden, is er in prin cipe niets meer nodig dan één enkel stempeltje van de wijk commissie van ruimtelijke or dening, maar zo simpel ligt het dus in dit geval niet. Besmetting „Nieuwe" ziekten en ernstige of dodelijke epidemieën zijn van oudsher grote p'aniekzaai- ers. Er blijft na zo n golf van paniek altijd een een groep „melaatsen' over: mensen, die door de medische wereld niet verder meer geholpen kunnen worden. Pas wanneer er een geneesmiddel gevonden wordt dat genezing brengt of waar door het gevaar voor besmet ting verdwijnt, vermindert de politieke en sociale angst voor de ziekte haar slachtoffers. Zo gaat het al eeuwen wat be smettelijke ziekten betreft behalve in dit geval. Ondanks de enorme hoeveelheid geld die er aan onderzoek wordt besteed, lijkt de hoop op het vinden van een geneesmiddel voor aids vooralsnog bijzonder klein. Het is juist vanwege deze geringe hoop op een spoe dige medische oplossing, dat de handtekeningen tégen het aids-verpleegtehuis zich blij ven opstapelen. De vrees voor de budget-verslindende gevol gen van een dergelijke instel ling en de druk van „wat wil len de kiezers" zorgen ervoor dat de leden van het wijkbe stuur in Kensington heel aar zelend te werk gaan. De Lighthouse-organisatie heeft een groot risico genomen door de school te kopen, voor dat de commissie van ruimte lijke ordening haar goedkeu ring heeft verleend aan het project. Het verzoek om toe stemming is op zich al een ris kante zaak, want Kensington heeft een zeer conservatief be stuur, dat niet bepaald bekend staat om zijn meelevende hou ding of zijn vrijgevigheid aan vrijwilligers organisaties. Het verpleegtehuis en dagverblijf in spe liggen in een enigszins vervallen straat, waar zich de laatste tijd echter steeds meer mensen uit de „betere" mi lieu's hebben gevestigd. Te genover de school zijn de eer ste „te koop" bordjes al ver schenen. De beslissing over de bestem ming Van dit leegstaande ge bouw in Lancaster Road wordt in het groot weerspiegeld door een morele besluit dat de rege ring van premier Thatcher binnenkort moet nemen. Het college voor de volksgezond heid heeft er deze week bij het kabinet op aangedrongen 200 miljoen gulden uit te trekken voor voorlichting over aids en de behandeling van aidspa tiënten, om zo „een nationale ramp te voorkomen". Op dit moment geeft het Britse mi nisterie van volksgezondheid daar ongeveer 25 miljoen gul den aan uit. John Fitzpatrick van Ligh thouse blijft optimistisch. Hij is ervan overtuigd dat zijn orga nisatie het gestelde doel van 7,5 miljoen gulden bij elkaar zal halen. Ook de Koninklijke Academie voor Verpleegkun de heeft haar steun toegezegd. Richard Wells, adviseur van de academie, heeft gezegd dat de verpleegtehuizen het soms ernstig laten afweten wat be treft de zorg voor terminale aidspatiënten. Bij sommige verpleegtehuizen komt dat voort uit de vrees dat ze hun donaties kwijt zullen raken, wanneer ze aidspatiënten op nemen. Wells is van mening dat, hoewel er in Londen ze ker behoefte is aan een spe ciaal verpleegtehuis voor ter minale aidspatiënten, ver pleegtehuizen eigenlijk altijd alle terminale patiënten op moeten nemen, ongeacht de aard van hun ziekte of de sek suele voorkeur van de patiënt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5