Ouders laken hulp aan weggelopen kinderen PvdA wil opheldering over vrouwenhandel dagjes mens „Verslaving" en ruzie leiden tot overplaatsing twee militaire artsen OeidMOowuvnt Bende vast na opzettelijke aanrijdingen IK (ENK efloei GEN pKOTBTWAfc (TE CG6MISE«EN TCSEN HGTffeiT PTT Tekort donornieren moet snel omlaag Opzoek naar het huisje van Czaar Peter Dagboek van een BINNENLAND WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 Lange wachttijden door tekort aan orthodontisten UTRECHT De 170 tandartsen die gespecia liseerd zijn in het rechtzetten van gebitten (or thodontisten) kunnen het werk bijna niet aan. Lange wachttijden, van een jaar of meer, zijn daar soms het gevolg van. In dringende geval len kunnen patiënten echter nog steeds direct geholpen worden, terwijl nu al te voorzien is dat in 1990 een einde komt aan het tekort aan orthodontisten. Dan zijn de dertig studenten, die nu een orthodontie-opleiding volgen, afge studeerd. Volgens de Nederlandse Maatschap pij voor Tandheelkunde (NMT) is de vraag naar genbitsregulatie de laatste jaren snel toe genomen. Mensen zijn vaker ontevreden over de stand van hun gebit, of van dat van hun kinderen, en vragen dan ook meer dan vroe ger of daar iets aan gedaan kan worden. Dief wil meer straf ASSEN „Die straf is veel te laag. ik wil minstens een paar maanden zitten". Dat was de reactie van de 38-jarige dief Van W uit Enschede op het vonnis van politierechter mr. J.C.F. Semmelink tijdens de zitting gisteren in Assen. Van W. kreeg voor de diefstal van twee paar schoenen, een tas. een aantal scheermesjes en wat rook waar veertien dagen celstraf. Van W. was het daar niet mee eens. „In de cel spaar ik een hoop geld uit zo dat ik na een aantal maanden zitten een mooi reisje kan betalen naar Zuid-Amerika". zei hij. De politie rechter vertelde hem dat hij maar in hoger beroep moest gaan, wilde hij verzwaring van de straf. Negen ton voor Truck Aid DEN HAAG Het ministerie van ont wikkelingssamenwerking heeft 900.000 gulden ter beschikking gesteld aan „Holland Duck Truck Aid", een organi satie van Nederlandse monteurs en vrachtwagenchauffeurs. Deze maand zullen acht vrijwilligers van de organisatie naar Soedan vertrek ken om reparatiewerkplaatsen voor vrachtwagens op te zetten. Soedanese technici zullen ter plaatse door de vrij willigers worden opgeleid. Als gevolg van de slechte organisatie van het weg transport konden slachtoffers van de droogte vorig jaar niet tijdig worden ge holpen. Door zoveel mogelijk vrachtau to's weer rijklaar te maken hoopt het 'Nederlandse team de voedseldistributie te vergemakkelijken. ZWOLLE De Zwolse politie heeft samen met een onder zoeksbureau van dertien verzekeringsmaatschappijen twee honderd opzettelijk veroorzaakte aanrijdingen opgelost. Uit het onderzoek over de jaren 1934 en 1985 kwamen 67 personen naar voren die zich in Zwolle en omgeving aan de aanrijdingen hebben schuldig gemaakt. De totale schade bedraagt een mil joen gulden. Er zijn veertien hoofdverdachten die bij 89 aanrijdingen waren betrokken. Twaalf hebben een bekentenis afgelegd. De ver dachten zijn afkomstig uit Zwolle en Lelystad en variëren in leeftijd van 23 tot 39 jaar. Er werd in acht groepen geopereerd, die steeds van samenstelling wisselden. Enkele verdachten zal waarschijnlijk poging tot doodslag ten laste worden gelegd, om dat ze auto's aan de bestuurderskant total loss hebben gereden. Dienstenbond FORSE REEKS VERWIJTEN IN ZWARTBOEK wil flexibel werk in cao vastleggen (Van onze sociaal- economische redactie) DEIN HAAG De Diensten bond FNV heeft bij minister De Koning van sociale zaken aangedrongen op wettelijke maatregelen 'ter bescherming van mensen met flexibele ar beid. Het gaat hierbij om op roepkrachten, thuiswerkers, uitzendkrachten en free-lan cers. Juist in de sectoren van de dienstenbond zijn veel op roepkrachten en thuiswerkers te vinden, met name in de de tailhandel. groothandel en de recreatiebranche. Volgens de FN V-bond gaat het onlangs verschenen rapport ..flexibele arbeidsrelaties" van het departement niet ver ge noeg in zijn aanbevelingen. De bond pleit dan ook voor wette lijke maatregelen die moeten leiden tot betere ontslagbe scherming, uitbreiding van de Wet minimumloon zodat ook mensen met flexibel werk on der de wet komen te vallen en meer bevoegdheden voor on dernemingsraden. De dienstenbond zegt zich in het arbeidsvoorwaardenover leg 1987 hard te zullen maken voor afspraken over het maxi- mum aantal flexibele contrac ten. Eind november start de bond een „flexibiliseringsac- I tie" om deze cao-eisen kracht bij te zetten. Tbr-patiënt bekent moord ASSEN Een reeds als ver- dachte aangemerkte 17-jarige I tbr-patiënt in Vledder heeft bekend op 22 juli de 38-jarige 1 mevrouw De Zwart-van Dooy- eweert uit Steenwijk door ver- wurging om het leven te heb ben gebracht. Omdat hij zich een dag na de moord bij de po litie meldde als getuige en zijn verklaring nogal wat tegen strijdigheden bevatte, wekte de jongen argwaan. Zoekactie naar Velsens meisje VELSEN De Velsense poli tie is vanmorgen begonnen met een grootscheepse zoekac tie naar de 7-jarige Cheryl Morrien uit die plaats. Het meisje heeft gisteren rond half twaalf uur haar ouderlijk huis verlaten, waarna niets meer van haar is vernomen. Naast een uitgebreid buurtonderzoek wordt ook het nabijgelegen duinterrein uitgekamd. Hierbij wordt de Velsense politie geas sisteerd door een peloton van de Mobiele Eenheid, terwijl te- yens een helikopter is ingezet. Nieuwe secretaris generaal op Buitenlandse Zaken DEN HAAG Mr. E.F. Ja- cobs, tot nu toe plaatsvervan gend secretaris-generaal van het ministerie van buitenland se zaken, is benoemd tot secre taris-generaal. Hij volgt Iwan Verkade op, die met pensioen is gegaan. De ambassadeur in Turkije, mr. P.C. Nieman, die aanvan kelijk voor deze functie werd genoemd, is benoemd tot per manent vertegenwoordiger van Nederland bij de Europese Gemeenschap in Brussel. DEN HAAG De hulp verlening aan weggelopen kinderen deugt volgens de ouders in het geheel niet. De hulpverleners zouden er zelfs toe bijdra gen dat kinderen crimine len en/of drugsgebruikers worden. Ze prediken het recht op zelfbeschikking van weggelopen kinderen en daarmee is „de vernie tiging van het potentieel levensgeluk voor de kin deren zelf en hun ouders verzekerd". Deze en ande re verwijten staan in een zwartboek van de Sti- ching Onderzoek naar de Nederlandse Rechtsple ging in Familiezaken (SOR). Het werd gisteren aangeboden aan de Kin derbescherming. Ouders vinden ook dat ze vol ledig buitenspel staan bij de opvang van hun weggelopen kinderen, maar wel moeten opdraaien voor de kosten dit instellingen als RIAGG en JAC maken. In het zwartboek beklagen ouders zich erovei dat ze vaak een vordering krijgen om een bijstandsuitke ring van hun zoon of dochtei terug te betalen. Op voor dracht van een hulpverlenei kan een weggelopen kind na melijk voor hooguit dertig da gen zo'n uitkering krijgen. Dt ouders worden daarin niet ge raadpleegd, maar achteraf in eens opgezadeld met een reke ning. Als een weggelopen kind eventueel voor meer dan der tig dagen een uitkering krijgt, wordt die verder betaald dooi het ministerie van wvc. Meest al is dat een uitkering aap een pleeggezin, waar het kind dan inmiddels is ondergebracht. Volgens de SOR is het aantal pleeggezinnen de laatste jaren fors gestegen. In 1983 waren het er 1600, in 1985 al 4400 Het ministerie van wvc zou daarvoor geen verklaring heb ben en volgens de SOR zou er derhalve sprake zijn van „een miljoenen verslindende zwen del". Een woordvoerder van wvc heeft echter niet de in druk dat er door pleeggezin nen misbruik wordt gemaakt van regelingen. Wel erkent hij de toename van het aantal pleeggezinnen. De reden daar voor wordt momenteel door wvc onderzocht. Volgende maand moet dat onderzoek zijn afgerond. Noodschool uitgebrand Brandweer mannen bekij ken de restan ten van een houten nood school in de Bijlmermeer die gisteren in vlammen op ging. Het hele gebouw moet als verloren worden be schouwd. Over de hoogte van de schade kon de brandweer nog geen schatting ge ven. Ook de oorzaak van de brand is onbekend. Persoonlijke ongelukken hebben flch niet voorge daan. DEN HAAG Een uit de hand gelopen ruzie tussen twee Nederlandse militaire artsen, verbon den aan het Medisch Ge neeskundige Detache ment bij de parate troe pen in het Westduitse stadje Seedorf, heeft er voor gezorgd dat zowel de chef-arts als de "aan hem ondergeschikte ka pitein-arts naar Neder land wordt overge plaatst. De chef-arts blijkt al geruime tijd licht verslaafd te zijn aan codeïne, een kalmerende stof die veelvuldig in hoestdrank voorkomt. De kapitein-arts had dit na een conflict met de chef-arts via klachten bij de legerleiding aan de kaak gesteld. Volgens een woordvoerder van Defensie moet medisch gezien gesproken worden van een „afhankelijkheid van bepaalde geneesmidde len", zodat er geen sprake is van directe verslaving aan drugs bij de chef-arts. Men wijst erop dat codeïne geen verboden drug is, maar een stof die als geneesmiddel voorkomt in hoestdranken die zonder recept bij de apo theek te koop zijn. Niettemin is de chef-arts te ruggehaald naar Nederland, daar het onmogelijk is hem als gezinsarts in Duitsland te handhaven. De chef-arts, die op het laatst forse hoeveelhe den hoestdrank vanuit Ne derland liet aanrukken, heeft volgens Defensie echter als gezinsarts bij de Nederlandse troepen steeds goed gefunc tioneerd. Anders was dat volgens De fensie met de kapitein-arts. Klachten van patiënten leid den ertoe dat de chef-arts zijn collega twee jaar geleden bij zijn superieuren voor droeg voor overplaatsing we gens „disfunctioneren" als gezinsarts. Toen vorige week pas definitief tot overplaatsing werd besloten, zijn volgens de woordvoerder van Defensie bij de kapitein arts „de stoppen doorgesla gen". Hij zou er wel voor zor gen dat ook zijn chef zijn bie zen mocht pakken. Vooral de echtgenote van de kapitein-arts heeft met het schrijven van vele brieven ervoor gezorgd dat de „hoest- drankverslaving" van haar mans voormalige chef in' de openbaarheid is gekomen. De chef-arts krijgt een staffunc tie als medisch adviseur en zal niet direct meer met pa tiënten van doen hebben. Dat laatste geldt ook voor de in middels overgeplaatste kapi tein-arts. Auto onder trein: twee doden UTRECHT Op een overweg bij het Groningse Uithuizermee- den is gisteren bij een botsing tussen een personenauto en de reizigerstrein van Roodeschool naar Groningen een echtpaar omgekomen. De 65-jarige mevrouw A. Timmers-Hoek uit het Groningse Uithuizen overleed ter plaatse, haar 66-jarige echtge noot, die de auto bestuurde, overleed vannacht. Volgens de rijks politie Groningen is de juiste toedracht van het ongeval nog on bekend. De spoorwegovergang was beveiligd met een Automati sche Knipperlicht Installatie. FRIEMELS fur ttsse&ir- PLEIDOOI GEZONDHEIDSRAAD UTRECHT Er is een groot tekort aan donornieren. Begin dit jaar wachtten bijna duizend patiënten op een niertrans plantatie. De Gezondheidsraad heeft daarom bij het ministerie van wvc gepleit voor maatre gelen om snel iets aan die situ atie te doen. Mogelijkheden daartoe zijn meer voorlichting, het aanstellen van transplan tatie-coördinatoren, een goede registratie en aanpassing van de wetgeving over orgaando natie. De Gezondheidsraad meent ook dat in de de wetgeving de voordelen van het zogenoem de „geen bezwaar systeem" be ter tot hun recht moeten ko men. Op het ogenblik geldt in Nederland het toestemmings systeem: iemands organen mo gen uitsluitend voor transplan tatie worden gebruikt als hij of zij daar vooraf via een codicil toestemming voor heeft ver leend. Overigens spreekt de commis sie zich niet pertinent uit voor het „geen-bezwaar systeem", waarbij men als donor wordt beschouwd tenzij men vooraf heeft vastgelegd dat niet te willen. Volgens de vice-voor zitter van de Gezondheids raad, dr. E. Borst-Eylers, zal de commissie algemene trans plantatieproblemen van de raad daar binnenkort in een advies dieper op ingaan. Vol gens haar bestaat bij de raad wel de indruk, dat het „kei hard invoeren" van een geen bezwaar systeem in Nederland niet zo goed zal vallen..Er zal in ieder geval altijd met de fa milie moeten worden gepraat, al zou het zelfbeschikkings recht van iemand met een co dicil zwaarder moeten wegen dan eventuele bezwaren van de familie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid Jabaaij heeft minister Korthals Altes van justitie gevraagd waarom de Nederlandse overheid nog geen stap pen heeft ondernomen te gen de vrouwenhandel in ons land. Vorig jaar werd aan de toen malige staatssecretaris van Emancipatiezaken een rapport aangeboden over het ver schijnsel vrouwenhandel. Vol gens de onderzoekers zijn de afgelopen jaren enkele duizen den vrouwen naar Nederland verhandeld. Mevrouw Jabaaij wil van de minister weten Justitie nog niet tot actie is overgegaan om dit ver schijnsel de kop in te drukken. Het rapport meldt dat de vrou wenhandel sinds 1976 sterk is toegenomen. Om de vrouwen naar Nederland te krijgen zou veelvuldig gebruik worden ge maakt van schijnhuwelijken. Volgens de onderzoekers ma ken de handelaren ook mis bruik van de verschillende toelatingseisen die de Westeu- ropese Tanden stellen. Verre weg de meeste vrouwen ko men in de prostitutie terecht. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie deelde des gevraagd mee dat op zijn de partement momenteel wordt gewerkt aan een regerings standpunt over de aanbevelin gen die in het rapport zijn ge daan. Mededeling voor de adverteerders van deze krant Het is helaas niet mogelijk van tevoren toezeg gingen te doen over de plaats waar de adver tenties in de krant zullen worden opgenomen. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Rik in 't Hout de schoonheid van de Zaanse Schans. Hij zocht er echter tevergeefs naar het huisje van Czaar Peter. Het was één van die verha len waarmee iedere onder wijzer op de lagere school succes boekte. Peter de Gro te, czaar (zo schreven wij dat toen) aller Russen, had in Zaandam gewoond en ge werkt als scheepstimmer man! Wie dat niet wilde ge loven moest ter plaatse gaan kijken. Het Czaar-Pe- terhuisje stond er nog steeds, als stoffelijk bewijs dat de prestaties van de Republiek der Zeven Verenigde Neder landen in de geschiedenis boekjes niet overdreven werden. Het moet zo'n drieëndertig jaar geleden zijn dat wij voor het eerst hoorden over de Nederlandse avonturen van de man die van 1682 tot 1725 de hoogste baas van de Rus sen was. Maar toch was het er nooit van gekomen zelf eens te gaan kijken hoe de Zaankanters een heuse tsaar hadden gehuisvest. Dat ern stige verzuim moest nu ein delijk maar eens worden goedgemaakt. Dus togen wij op een niet al te warme zon dagochtend naar de Zaanse Schans, waar met grote zorg een aantal zeventiende-, achttiende- en negentiende eeuw se huizen, afkomstig uit de diverse steden in de Zaanstreek, is herbouwd. De Kalverpolder waar dit openluchtmuseum zich be vindt. is gemakkelijk te be reiken. Komend via de A 8 neemt men de afslag Zaan dijk en is dan mede dankzij een ANWB-bord binnen een paar minuten op de plaats van bestemming. Het aardi ge van deze route is boven dien dat men bij het passe ren van de brug in Zaandijk de Zaanse Schans reeds in al haar glorie ziet liggen. Groe ne huisjes en donkerbruine pakhuizen staan dromerig uit te kijken over het grijs groene water van de brede Zaan. Doordat de rivier hier een kronkel maakt naar het noord-westen, in de richting van Wormerveer, zijn ook de vier historische molens aan het uiterste einde van de Zaanse Schans duidelijk zichtbaar. Van twee exem plaren draaien de wieken lustig rond zoals in het oud- Hollandse liedje de vier ouwe wijven die elkaar niet konden krijgen. Vrijwel onmiddellijk na de brug menen we de ingang van het terrein te ontdek ken. Veel later blijkt ons dat het hier gaat om de parkeer plaats van het exclusieve restaurant De Hoop op dSwarte Walvis, dat is ge huisvest in het voormalige weeshuis van West zaan. Voor de gewone dagjesmens begint een bezoek aan de Zaanse Schans zeshonderd meter verderop, bij het pan- nekoekenhuis De Kraai en het geschenkenpakhuis De Bezem. Het parkeerterrein hier is dan ook aanzienlijk groter dan aan gene zijde. Ons foute begin, dat mede werd veroorzaakt doordat het terrein vrij toegankelijk is en dus geen officiële en tree behoeft, leidt ertoe dat het fluks aangeschafte gidsje van de Zaanse Schans aan vankelijk moeilijk te hante ren is. Het boekje gaat uit van een gans andere route over de achthonderdduizend vierkante meter polder- grond dan wij genomen heb ben. Daardoor zijn de be schrijvingen van de panden die ons interesseren moeilijk te vinden. Het Kruideniersmuseum bij voorbeeld, met zijn inventa ris uit de eerste winkel van Albert Heijn, komen wij te gen als tweede gebouw. In het gidsje vindt men het pas op pagina 25. Heroriëntatie is mogelijk via de zeer dui delijke plattegrond in het boekje, dat ook in andere op zichten veel waar voor zijn geld (f 6,95) biedt. Tekstschrijvers Emile Fal- laux en Jaap Woudt zijn erin geslaagd de bloeitijd van de Zaanstreek (1500-1750) pak kend te beschrijven. De op de Zaanse Schans gerepro duceerde pracht is te danken aan wind en water, die de Zaankanters van vijanden tot bondgenoten hebben ge maakt. Dankzij het water werden zij succesvolle koop vaarders, die al spoedig de Amsterdammers concurren tie aandeden, vooral in het Oostzeegebied. Maar de wind kon ook nog iets anders dan het vullen van zeilen, ontdekte men aan de Zaan. In 1592 bouwde Cornelis Cornelisz. de eerste zaégmolen ter wereld, „Het Juffertje". Een eeuw later staken de silhouetten van meer dan vijfhonderd mo lens in de Zaanstreek tegen de wolken af. Oliemolens waren er en pelmolens en papiermolens en molens voor het kloppen van hen nep, het malen van verfstof fen, van graan, mosterd, spe cerijen, cacaopoeder, schel pen. schors en tabak. Maar het grootst in aantal waren toch de houtzaagmolens: meer dan tweehonderd rond 1700. Overal was hout. Giganti sche voorraden dreven in de Zaan, een wirwar van hou ten bootjes voer langs zeker 50 werven, waar grote hou ten schepen, onder meer voor de walvisvaart, in aan bouw waren. Pakhuizen, lijnbanen, traankokerijen, stijfsel-, kompas- en zeilma kerijen, beschuitbakkerijen: alles was van hout. Ook de woonhuizen uiteraard, waar van alleen de afmeting ver raadden of ze de rijkdom van een koopman bevatten of het eenvoudige bedoe- ninkje van een werf ar bei der. De stijl was hetzelfde: één verdieping en geverfd of geteerd in groen en wit. Het moet Czaar Peter vreemd te moede zijn ge weest, toen hij in 1697 naar de Zaanstreek kwam om er het vak van scheepstimmer man te leren, schrijven Fal- laux en Woudt. Overal zag hij hout en bijna nergens waren bomen. Bijna drie honderd jaar later voelen wij ons ook wat vreemd, zij het om geheel andere reden. Want wat voor fraais wij ook aantreffen in de Zaanse Schans, niet het Czaar-Pe- terhuisje. Dat blijkt één van de weinige historische Zaan se panden te zijn; die men niet verplaatst heeft naar de Kalverpolder. Het huisje be vindt zich nog steeds in Zaandam. Na een urendurend bezoek aan de Zaanse Schans, inclu sief demonstraties klompen en kaasmaken, ontbreekt ons de moed nog dezelfde dag onze fout te herstellen. Een goed excuus bovendien om de fascinerende Zaan streek temidden van de Noordhollandse droogmake rijen snel nog eens te bezoe ken. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3