I CcidócGotvtcmt Leidse buurthuizen mogelijk dicht door nieuwe bezuinigingen De Leidse Courant scoort op sportgebied STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Leidse politie pleit voor eter maatschappelijk werk .jeidse heler aangehouden Haven eind dit jaar autoluw Oud-burgemeester Van der Willigen overleden I m WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 11 Man sticht brand in eigen woning LiEIDEN Een 34-jarige Leidenaar is vanmor- t rond kwart voor zes aangehouden in zijn ning aan de Kalvermarkt, nadat hij in een Iron ken bui had geprobeerd zijn eigen woning n brand te steken. De man ging vanmorgen rroeg met benzine naar de benedenverdieping >h maakte daar een vuurtje. Daarna ging hij laar boven om zijn vrouw en een kennis te fertellen wat hij had gedaan. Zijn echtgenote [ing naar beneden en doofde het vuur. De ken- iis schrok zo van het bericht, dat hij van de prste verdieping naar beneden sprong. Daarbij aakte hij niet gewond. Toen de politie bij de voning arriveerde, stond de verdachte op het jak te schreeuwen. De Leidenaar had zijn voet ïerbrand. Nadat hij was behandeld in het Dia- onessenziekenhuis heeft de politie hem inge loten wegens opzettelijke brandstichting. REGEERAKKOORD HARDE KLAP VOOR WELZIJNSWERK: Gestolen handtas in Den Haag gevonden LEIDEN Een 53-jarige Lei- derdorpse, van wie de handtas in een warenhuis in Leiden werd gestolen, had haar eigen dom enkele uren later al weer terug. Gistermiddag om half drie werd haar handtas weg genomen bij de kassa in het warenhuis. In de tas zaten gi robetaalkaarten, wat geld en haar rijbewijs. Bij een ver keerscontrole aan het eind van de middag in Den Haag von den Haagse agenten de tas in een auto. De inzittenden, twee Hagenaars van 22 en 23 jaar, zijn voor verhoor overge bracht naar het politiebureau in Leiden. Telefonische Hulpdienst in moeilijkheden LEIDEN De Telefonische Hulp dienst heeft steeds meer moeite om 24 uur per dag bereikbaar te zijn. Het aan tal vrijwilligers, dat aan de telefoon wil zitten, is de laatste maanden dusdanig teruggelopen dat de permanente be reikbaarheid van de hulpdienst in ge vaar komt. De hulpdienst is dan ook op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Belang stellenden krijgen eerst een cursus en dienen zich voor minstens twee jaar aan de hulpdienst te verbinden. De Te lefonisch Hulopdienst bestaat al bijna 16 jaar en ook de Kinder- en Jongeren telefoon maakt deel uit van de organi satie. Ook daar zijn nieuwe vrijwilli gers nodig. Aanmelden kan via postbus 495, 2300 AL Leiden. Voorwiel schiet los; man gewond LEIDEN - Een 43-ja- rige Noordwijker moest gistermiddag voor onderzoek naar het Diaconessenzie- kenhuis, nadat hij met zijn sportfiets over de kop was geslagen. De man reed omstreeks tien voor vijf op het fietspad aan de Schip- holweg. Op onver klaarbare wijze schoot het voorwiel los, de man sloeg over de kop en klapte op het weg dek. Hij liep schaaf wonden op en ver wondingen aan zijn gezicht. MYSTERIEUZE VERNIELINGEN IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN Op mysterieuze wijze is van nacht in de wijk Noord-Hofland in Voorschoten een ongelooflijk groot aantal vernielingen aange richt aan straatmeubilair. Niet minder dan tien verkeerszuilen werden met hun met trottoirban den verzwaarde sokkels uit de grond gerukt, twee lantaarnpalen stonden helemaal scheef, een was zelfs finaal uit de grond gerukt, zes verkeersbor den, amsterdammertjes en verkeerslichten moes ten ook het ontgelden. De gemeente schat de scha de op vele tienduizenden guldens. De rijkspolitie van Voorschoten noemt het „vreemd" dat nie mand van de omwonenden iets heeft gezien of ge hoord. Bovendien is het een raadsel hoe de extra zware verkeerszuilen uit de grond zijn gerukt, want er zijn geen sporen die erop duiden dat de daders van een auto gebruik hebben gemaakt. De eerste kapotte zuil werd omstreeks vijf uur van morgen ontdekt. LEIDEN Enkele club- en buurthuizen in Lei den moeten mogelijk hun poorten sluiten als gevolg van nieuwe be zuinigingen op het soci aal-cultureel werk. Vol gens het regeerakkoord dat door CDA en VVD is afgesloten, wordt de bij drage van het rijk aan het sociaal-cultureel werk gehalveerd. Als de Tweede Kamer daar mee instemt, zou dat de ge meente Leiden jaarlijks 1,5 miljoen gulden aan inkomsten schelen. Of deze „gigantische klap" zoals een woordvoerder van de gemeente Leiden het noemt, inderdaad leidt tot het sluiten van buurthuizen, hangt af van de gemeenteraad. Die kan besluiten dat de 1,5 miljoen gulden niet alleen bij het sociaal-cul tureel werk zal worden weggehaald, maar ook op andere posten, zoals bijvoorbeeld de Stichting Welzijn of de kinderop vang. De nieuwe bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk zijn een gevolg van de poging Het Volkshuis aan de Apothekersdijk is één van de sociaal- culturele instellingen in Leiden, die nieuwe bezuinigingen bo ven het hoofd hangt. van het nieuwe kabinet het dringen. Minister L.C. Brink- financieringstekort van de man (welzijn, volksgezond- rijksoverheid verder terug te heid en cultuur) moet 300 miljoen gulden inleveren en daar komt de bezuiniging op ,de volksgezondheid nog eens bij. Van die 300 miljoen wil Brinkman 160 miljoen bij het sociaal-cultureel werk weg halen. Elders bezuinigen, zo als op bejaardenhuizen, ge zinsverzorging of oorlogss lachtoffers zou niet langer verantwoord zijn. De ge meenten krijgen deze week bericht over de precieze plannen van het ministerie van WVC. Het sociaal-cultureel werk wordt nu betaald door de ge meenten en het rijk. De afge lopen jaren heeft WVC al flink bezuinigd op het soci aal-cultureel werk: in 3 jaar 25 procent. „Ook in Leiden heeft dat zijn sporen al nage laten", aldus R. Roos van de gemeentelijke directie soci aal-cultureel werk. „In 1982 en in 1983 is twintig procent van het aantal formatieplaat sen in het sociaal-cultureel werk in Leiden geschrapt". Hij zegt geen antwoord te kunnen geven op de vraag wat de precieze consequen ties van de nieuwe bezuini gingsronde voor Leiden zul len zijn. „Ambtelijk hebben we ons daar door de vakan ties nog niet over gebogen en bovendien zal het antwoord toch van de Leidse politiek moeten komen. Het college van B en W en de gemeente raad moeten bepalen of die anderhalf miljoen jaarlijks al leen bij het sociaal-cultureel werk wordt weggehaald of dat ook elders in de begro ting naar oplossingen wordt gezocht". Toevallig Uit de rijksbijdrageregeling sociaal-cultureel worden nu niet alleen de club- en buurt huizen, maar ook de kinder opvang, de muziekschool en de Stichting Welzijn gesubsi dieerd. „Mocht de gemeente raad besluiten die anderhalf miljoen alleen bij de club- en buurthuizen te schrappen dan zal dat betekenen dat er buurthuizen moeten worden gesloten. Of dat zo ver komt, weet ik niet. In Leiden is het niet de gewoonte dat een be zuiniging door het rijk auto matisch wordt doorgescho ven naar de toevallig betrok ken instellingen. Het college van B en W bepaalt altijd zelf hoe zoiets wordt opgelost. Dat is een politieke keuze", aldus Roos. Zo besloot het college deze zomer nog bij het vaststellen van de begroting voor 1987 dat er extra geld op tafel moest komen voor onder meer buurtcomités, de tech nisch bewoners adviseurs en migranten. Dat geld werd ge vonden door op hele andere posten te bezuinigen. Om het sociaal-cultureel werk te spa ren, zou dat ook nu kunnen gebeuren. Mocht de de Tweede Kamer zich eind dit jaar aansluiten bij de plannen van WVC met het sociaal-cultureel werk, dan wil dat nog niet zeggen dat de instellingen de gevol gen al in 1987 ondervinden. De gemeenteraad stelt de be groting voor 1987 eind dit jaar vast. Gemeente-woord voerder Roos verwacht dat daarin geen rekening meer wordt gehouden met de extra tegenvaller voor het sociaal- cultureel werk. „Ik kan me voorstellen dat de gemeente dat uit de reserves zal bijpas sen. Maar in 1988 zal die 1,5 miljoen gulden toch ergens vandaan moeten komen". Gamma Het sociaal-cultureel dreigt overigens niet alleen klappen op te lopen door directe be zuinigingen. Het ministerie van WVC is verder van plan dé organisatie Gamma op te heffen. Gamma is een lande lijke organisatie voor sociaal- culturele instellingen, waar de instellingen hun kennis op het gebied van organiseren, opleiding en scholing van daan halen. Volgens WVC zou deze instelling al per 1 ja nuari 1987 moeten verdwij nen. „De deskundigdheidsbe- vordering van de werkne mers van de buurthuizen zal er extra door in de knel ra ken", meent Roos. .OOK NACHTOPVANG NODIG' .EIDEN De Leidse po- tie heeft grote behoefte an verbétering van het matschappelijke werk in -eiden. Volgens de politie een dag- en nachtop- /ang, die 24 uur per dag b 7 dagen in de week be- eikbaar is, hard nodig. )e politie krijgt 's avonds n 's nachts regelmatig te laken met gevallen baarbij maatschappelijke ulp is gewenst. Maat- :happelijke hulp is echter lleen tijdens kantooruren krijgen. De Leidse poli- ie wordt dagelijks gecon- ronteerd met mensen idie de grenzen over- phrijden van woede, ver riet of eenzaamheid". In gevallen van geestelijke of )ciale nood zijn wij meestal p eerste die ingeschakeld lorden. In een aantal geval- Sn kunnen wij het Regionaal hstituut Ambulante Geestelij- p Gezondheidszorg (RIAGG) ischakelen wanneer er psy- ïische problemen zijn. Maar it RIAGG komt niet in actie sprake is van drankge- ruik. Wat moeten wij doen iet mensen die wegens echte- jke ruzies in de problemen jn geraakt? Ze behoeven na- lurlijk de nodige aandacht en kan ze niet in een politiecel zetten. De surveillancedienst kan die aandacht echter niet geven, omdat die tijd nodig heeft voor andere zaken. Het opvanghuis in de Rembrandt- straat biedt maar in een be perkt aantal gevallen een op lossing. Al met al zitten hier nogal eens mensen die hier niet thuishoren", aldus politie- voorlichter D. Graveland. Vol^ns Graveland zou er veel opgelost zijn als het maat schappelijk werk een piket dienst zou instellen. „De mees te acute problemen ontstaan natuurlijk niet tussen half ne gen en half vijf overdag. Juist in de avond en nacht worden wij met sociale probleemgeval len geconfronteerd". De politie is bezig met een inventarisatie hoe vaak men voor dit soort hulpverlening wordt ingescha keld en op welke manier de problemen dan worden opge lost. Uit die inventarisatie moet dan blijken hoe groot de behoefte precies is. P. van Kampen van de Stich ting Maatschappelijk Werk Leiden onderschrijft de nood zaak van een continu-opvang. „Het idee bestaat al lang. Er is zelfs een besluit overgenomen door de Tweede Kamer. Het ministerie van WVC stelt ge durende vier jaar 4,2 miljoen ter beschikking om op experi mentele basis 24-uurs bereik baarheid van het maatschap- EIDEN/EMMEN De gemeentepolitie in Emmen heeft een nbrekersbende opgerold onder wie een 21-jarige Alphenaar. )ok een 29-jarige inwoner van Leiden werd aangehouden op 'erdenking van heling. De drie man tellende bende heeft in de afgelopen weken bij 25 Rbraken in Drenthe voor 110.000 gulden aan goederen gestolen, tie diefstal van condooms en van sigaretten bij een sigarenmaga zijn in Nieuw-Amsterdam, veertien dagen geleder\, deed de in- Srekers de das om. Een oplettende getuige bracht de zaak aan pet rollen. Uit fabrieken stal men geld, sigaren, shag en koffie, pok portofoons, mobilofoons en twee auto's werden gëstolen. Eén gestolen (lege) brandkast diepte de politie uit het Oranjeka naal in Emmen op. Niet bekend is waar deze brandkast is gesto ten Bii de helpr in Leiden werden ook computers gevonden. pelijk werk te realiseren". Dat bedrag is echter volgens Van Kampen verre van toereikend. „Om zoiets op te zetten moeten wij een part-time kracht aan trekken op basis van 20 uur per week. Dat kost gedurende vier jaar ongeveer twee ton. Bijkomend probleem is dat volgens de ministeriële richt lijnen zo'n nachtdienst opgezet moet worden voor een gebied van 120.000 inwoners en Lei den telt maar 105.000 inwo ners. Je kan wel nagaan dat wanneer wij in Leiden twee ton nodig hebben, er voor het hele land meer dan die 4,2 miljoen nodig is". De gemeente Leiden kan vol gens Van Kampen in redelijk heid niet verzocht worden om het tekort op te vangen. „Lei den spendeert al meer aan maatschappelijke hulpverle ning dan op grond van de wet verplicht is. De gemeente vindt het maatschappelijk werk een basisvoorziening. We kunnen echt niet van de gemeente verwachten dat ze nu weer inspringen", aldus Van Kampen. Behalve de financiële perike len moet er ook organisato risch een en ander op poten gezet worden. Belangrijk pro bleem is dat het RIAGG het maatschappelijk werk niet als doorverwijzer erkent. Wan neer een maatschappelijk wer ker van mening is dat een cliënt toch psychiatrische hulp nodig heeft, kan hij het RI AGG niet inschakelen. Dat moet via de huisarts. Het re gionaal instituut vindt name lijk dat zijn medewerkers al leen door de huisarts ingescha keld kunnen worden. Van Kampen: „Je moet niet al te ingewikkeld doen. Het gaat hier om crisishulp. Dan kan het geen uren voordat de juiste instantie op de goede plaats Geen krant ontvangen Bel ti 19.00 uur, zaterdags tussen 1 uur, telefoonnr.071-122248 De Verversbrug de brug tussen de Langegracht en de Oude Herengracht was één van de twee bruggen die vernieuwd moest worden om de nieuwe doorgaande route richting Leiderdorp mogelijk te maken. ZIJLPOORTSBRUG AFGESLOTEN VOOR AUTO'S LEIDEN De Haven wordt eind dit jaar auto- luw. Volgens de gemeen telijke plannen wordt de Zijlpoortsbrug eind 1986 afgesloten voor het auto verkeer, waardoor alleen bestemmingsverkeer nog de Haven zal inrijden. Fietsers mogen wel over de Zijlpoortbrug blijven rijden en via deLage Rijndijk richting Leider dorp. Juist door de sluiproute via de Haven af te sluiten, hoopt de gemeente de Lage Rijn dijk te ontlasten en het auto verkeer naar Leiderdorp vanaf de Langegracht voort aan via de Herensingel, de Kooilaan en de Willem de Zwijgerlaan te laten rijden. Dit plan dateert al uit de ja ren zeventig maar door een gebrek aan de benodigde fi nanciën knn het nop nooit worden uitgevoerd. De nieu we route vanaf de Lange gracht naar de Herensingel leidt namelijk via de Ver versbrug en de Herenpoorts- brug. Beide bruggen ver keerden in een dusdanige slechte staat dat autoverkeer in twee richtingen niet mo gelijk was. Totdat in 1985 geld beschikbaar kwam in het kader van een project van het ministerie van socia le zaken voor de bestrijding van de werkloosheid. In augustus 1985 werd met de werkzaamheden begon nen. De oude Verversbrug werd gesloopt en er kwam dynamiet aan te pas om de oude fundamenten van de brug op te blazen. Het ver keer moest zolang gebruik maken van een noodbrug. De werkzaamheden aan de Verversbrug zijn inmiddels voltooid en aan de Heren- poortsbrug de brug tussen de Oude Herengracht-en de Herensingel wordt hard gewerkt. Bij het karwei hoort verder het maken van een stuk nieuwe walmuur en het asfalteren van het weg dek van de Oude Heren gracht. In oktober moet dat achter de rug zijn, waardoor het openstellen van de nieu we route mogelijk wordt. Het karwei liep nogal wat vertra ging op door de strenge win ter, waardoor twee maanden niet gewerkt kon worden. Bovendien werden nog oude fundamenten aangetroffen die eerst opgeruimd moesten worden. Volgens de gemeen telijke opzichter B. Dingjan is het niet uitgesloten, dat bij de Herenpoortsbrug nog fun damenten van de oude He renpoort zullen worden ge vonden. De werkzaamheden zullen uiteindelijk ruim 5,2 miljoen gulden hebben gekost. LEIDEN Mr. G.C. van der Willigen, van 1 maart 1965 tot 25 februari 1971 burgemeester van Leiden, is zaterdag 2 au gustus in zijn woonplaats Ben- nekom verleden. Van der Wil ligen werd 79 jaar. Hij is in middels in Arnhem gecre meerd. De heer Van der Willigen is ook burgemeester geweest van Lekkerkerk en Haarlemmer meer. De oud-burgemeester van Leiden was Officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1971 kreeg hij de Erepenning van de gemeente Leiden. Op 4 no vember 1968 vierde hij zijn 30- jarig ambtsjubileum als burge meester. Hij maakt zijn eerste ambtsperiode van zes jaar in Leiden niet af. Om gezond heidsredenen ging hij voortij dig uit dienst. Van der Willi gen werd gezien als een zeer rustige en bedachtzame man wiens deur altijd openstond voor Leidenaars met proble men. Hij (vas een degelijk be stuurder, die zich vooral inzet te voor de samenwerking van Leiden met regiogemeenten. Burgemeester Van der Willi gen, kort na zijn benoeming in '65. Dat leidde tot de oprichting van het Gewest Leiden. Een paar jaar na zijn vertrek als burgemeester werd dat echter weer opgeheven. Van der Wil ligen hield zich verder met name bezig met het Stedelijk Museum de Lakenhal en met het Gemeentearchief. Zo was hij betrokken bij de uitbrei ding van de archiefdienst. Paranormaal De Studiekring voor Para normale verschijnselen houdt vrijdagavond 8 augustus in hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt een bijeenkomst met de paragnoste mevrouw Van Vught. De bijeenkomst begint om acht uur en de en tree bedraagt acht gulden vijftig. Evangelist De heer W.H. Hendriks wordt zondag 17 augustus in geleid als evangelist in de Nederlandse Hervormde wijkgemeenten Kooi/Pniël en Marewijk. Dit zal plaats hebben tijdens een dienst in de Marekerk, die om vijf uur begint. In deze dienst wordt voorgegaan door ds. E.M. Pannekoek, ds. L. Westland en ds. S. Meijers. Scheveningen Voor leden en introducés van de Vereniging Oud- Leiden staat zaterdag 11 ok tober een excursie naar Sche veningen op het programma. Die dag wordt de Sint Anto- nius Abtkerk, het kerkhof „Ter Navolging" en het Schevenings Museum be zocht. Om tien uur begint de rondleiding in de kerk. Deel nemers moeten zich voor 27 september opgeven bij me vrouw A. Bulk-Klumper, Burggravenlaan 19, tel. 140203. Volksdansen Krici Krici Ticek begint be gint op 5 september met een nieuwe curcus volksdansen. Er is een beginnerscursus en een cursus voor gevorderden voor iedereen vanaf 16 jaar. De danszaal is in het Vliet- complex aan de Voorschoter- weg. Deelname kost veertig gulden per half jaar. Nadere informatie is telefonisch ver krijgbaar: 210674 at vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11