Kleine dictator" steelt show in VS Gevecht tegen de „crack" nog geen doorslaand succes Thatcher tevreden na afloop mini-top Shultz en Shevardnadze praten in september over top sPentagon beschuldigd van „onwettige manipulatie" Nog geen bewijzen tegen RAF-terroriste Sovjet-Unie zou kernproef voorbereiden Surinaamse leger -gijzelt jongens ^BUITENLAND £ckLc Somant DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 PAGINA S ^Senator Helms ^ontkent geven 5informatie Chili WASHINGTON De Ameri- ^Icaanse senator Jesse Helms heeft gisteren verklaard dat hij valselijk is beschuldigd door het NBirunisterie van buitenlandse za- JJken. Een functionaris had tegen aatje senaatscommissie voor de in- i5ijichtingendiensten verklaard 76tlat Helms geheime informatie JNfean de Chileense regering heeft ^doorgegeven. Volgens Helms as/leeft hij in al zijn jaren in de i79.senaat nimmer toegang heeft 2i6tevraagd tot geheime informa tie en dus ook niet doorgegeven Maan de Chileense regering. Eskimo's kiezen vrouw als president KOTZEBUE/ALASKA Eskimo's uit Alaska, Canada en Groenland hebben voor het eerst een vrouw als opper hoofd gekozen. Mary Si mon uit Kuujjuaq in de Canadese provincie Que bec werd zondag in Alas ka voorzitter van de Es- kimo-poolconferentie „Inuit Circumpolar Con ference". De 38-jarige moeder van drie kinde ren volgt de Groenlander Hans-Pavia Rosing op. Ruzie op receptie over bruidstaart MIDDELTOWN Barry Bou- chard en zijn bruid Michelle in Middel town in de Amerikaanse staat Rhode Island, begonnen hun huwelijkse leven al meteen met een ruzie rond de bruidstaart. De politie moest uitrukken naar de receptie waar zo'n zestig gasten el kaar in alle vertrekken en in de tuin in de haren zaten. De vraag op welk ogenblik het mes in de bruidstaart moest worden gezet, bleek de oorzaak van het geschil. De bruidegom, diens Vader en zijn broer zijn aangehouden; de bruid en haar moeder moesten naar een ziekenhuis omdat de hitte en de emotie hun teveel was geworden. Brazilië levert wapens aan Libië SAO PAULO Het kabi- net van Brazilië heeft de le verantie van wapens aan Libië goedgekeurd, voorop gesteld dat ze niet worden gebruikt voor daden van terrorisme. Libië krijgt daarmee de beschikking over zwaré wapens van Braziliaanse en in het bij zonder gepantserde voertui gen en raketten. Anti-tank- mijnen mogen niet aan Li bië worden geleverd. De waarde van de leverantie aan Libië is niet bekend. v WASHINGTON/MOSKOU De Ameri kaanse en Russische ministers van buiten landse zaken, Shultz en Shevardnadze, zullen elkaar op 19 en 20 september ont moeten in Washington om voorbereidin gen te treffen voor een topontmoeting tus sen president Reagan en partijleider Gor- batsjov. Dit hebben het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en het Russische persbureau Tass gisteren be kendgemaakt. De ministers zullen praten over „welke extra voorbereidingen voor een topont moeting (van president Reagan en partij leider Gorbatsjov) later dit jaar nodig zou den kunnen zijn". Shultz en Shevardnadze zullen verder vermoedelijk de stand van zaken opma ken „van de vooruitgang op gebieden die president Reagan en partijleider Gorbats jov bij hun ontmoeting in november 1985 in Genève hebben aangeroerd". Regeringsfunctionarissen in Washington stelden dat met het overeenkomen van een ontmoeting tussen Shultz en Sjevard- nadze in september, het zeer waarschijn lijk is dat nog voor het eind dit jaar een topconferentie kan worden gehouden. Beide ministers zouden elkaar eigenlijk al medio mei ontmoeten. Deze afspraak werd door Moskou afgezegd na de Ameri kaanse luchtaanvallen op Libië. Mont Blanc maakt zeven slachtoffers LYON De afgelopen drie dagen zijn zeven mensen om het leven gekomen en zo'n 20 personen gewond geraakt tijdens beklimmingen van de Mont Blanc, de op één na hoogste berg in Europa. De berg- reddingsdienst in Chamonix deelde mee dat de meesten het slachtoffer werden van steenlawines. De ongevallen zijn vooral veroorzaakt door het warme weer en door slecht klimmateriaal. Door de hitte springen grote stukken steen los van de bergtop, die in hun val naar bene den alles meeslepen wat op hun weg komt. Verder zijn veel klimmers absoluut niet getraind en is hun uitrusting niet be stand tegen de gevaren van de bergen, al dus de plaatselijke politie. WASHINGTON De Nicaraguaanse president, Daniel Ortega, heeft zijn 515 bezoek aan de Verenigde «m Staten afgerond. Tijdens "g deze „public relations"- oni reis konden de Amerika- nen kennis maken met 9i o een man die meer leek op wo een Amerikaanse politi- cus op verkiezingscam- 87i pagne dan op de verdedi- 5J5 ger van het terrorisme, om die hij volgens president Reagan is. I23.fi 301 Na een uiterst gematigde toe spraak voor de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in New York, vorige week, heeft Ortega talloze inter views gegeven en verscheen hij vele malen in het open* baar in New York, Denver en Chicago, alvorens naar Mana gua terug te keren. Voor deze gelegenheid had Ortega zijn militaire outfit ingeruild voor een klassiek zakenmanskos tuum. Deskundigen op het ge bied van verkiezingscampag nes in de VS stonden versteld van Ortega's voorkomen. Officieel is er vrede tussen Nicaragua en de Verenigde Staten, maar eveneens offi cieel wil Washington militaire hulp aan de Contra's verle nen, de guerrillastrijders die zich verzetten tegen het san- dinistische bewind in Mana gua. Reagan noemde Ortega ooit de „kleine dictator in ge vechtstenue". Ortega, die was vergezeld van zijn echtgenote heeft zijn con tacten uitgebreid met liberale groepen die vijandig staan te genover het Amerikaanse be leid in Midden-Amerika. Hij kreeg luid applaus in kerken in Brooklyn en Manhattan; in Chicago werd hij ontvangen door de zwarte dominee Jesse Jackson en later luisterde hij geduldig naar de adviezen van de Californische conser vatieve afgevaardigde Robert Dornan, met het doel zijn imago te verbeteren. Ortega is van mening dat Reagan een soortgelijk bezoek aan Nicaragua zou moeten brengen. „Ik ben ervan over tuigd dat hij zou veranderen als hij de gelegenheid had naar Nicaragua te komen, met de mensen te praten en rond te kijken", zo zei hij in New York. Reagan heeft tot nu toe alleen schertsend op de uitno diging gereageerd: hij wil sa men met Ortega bij de Con tra's langs... m WASHINGTON Een i06J onderzoekscommissie van gjjjhet Amerikaanse Congres 22J heeft het Pentagon be schuldigd van onwettige 43 praktijken in verband met de aanstelling van een lobbyist en een public re- lations-deskundige voor de promotie van een nieu we generatie binaire che mische wapens. Met de indienstneming van de twee functionarissen heeft het Pentagon wetten overtreden die ervoor moeten waken dat het ministerie geld uitgeeft voor beïnvloeding van het Congres of publiciteits- of pro pagandistische doeleinden. Nadat het Congres herhaalde lijk verzoeken van het minis terie van defensie had afgewe zen om te beginnen met de produktie van nieuwe chemi sche wapens, kreeg president Ronald Reagan in 1984 op dracht een commissie in het leven te roepen die het vraag stuk moest bestuderen. Nadat de commissie, mede als gevolg van de activiteiten van de pr-functionariussen, verle den jaar haar positieve conclu sie had gepresenteerd, gaf het Congres onder voorwaarden toestemming voor de produk tie van de omstreden wapens. Het Pentagon weersprak de beschuldiging door erop te wij zen dat het voor zulke „presi dentiële commissies routine is om zich te verzekeren van ju ridische bijstand en pr-advie- BONN De Westduitse justitie beschikt niet over hard bewijsmateriaal dat de dit weekeinde gearresteer de Eva Sybille Haule-Frimpong betrokken zou zijn ge weest bij de aanslag op Siemens-directeur Beckurts, op 9 juli. Ook is niet duidelijk of zij betrokken was bij de moord, vorig jaar, op Ernst Zimmermann. Het openbaar ministerie stelde dat de 32-jarige Haule-Frim pong als RAF-lid weliswaar een voor de hand liggende ver dachte is in beide zaken, maar dat er nog geen reden is om over de arrestatie te juichen. Tegen de twee jongere metge zellen, die met haar werden gearresteerd, de 23-jarige Luit- gart Hornstein en de 27-jarige Christian Kluth, bestaat geen verdenking, maar ze zijn wel beschuldigd van mogelijk lid maatschap van de RAF. De autoriteiten hebben gevraagd of mensen Eva Sybille Haule-Frimpong onder een van de door haar opgegeven valse namen zijn tegengekomen. Haule- Frimpong weigert overigens medewerking aan de justitie en wil geen verklaringen afleggen. NEW YORK Uit foto's van de Franse spionagesatelliet SPOT blijkt verhoogde activiteit op het belangrijkste nucleaire proef gebied in de Sovjet-Unie. Dat heeft de New York Times verno men van een functionaris van een Zweeds bedrijf. Deze activiteit zou erop kunnen duiden dat de Sovjet-Unie be sloten heeft een einde te maken aan het eenzijdige moratorium dat zij vorig jaar instelde op het houden van kernproeven. Het moratorium (bevriezing) loopt morgen af. Volgens Christer Larsson, directeur van het Zweedse bedrijf Space Media Network dat satellietfoto's verkoopt aan de media, heeft SPOT in het proefgebied van Semipalatinsk bouwputten waargenomen die bestemd zijn voor het onderbrengen van kernladingen. Moskou kondigde het moratorium af ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de Amerikaanse atoombom op Hiros hima (6 augustus). Het nodigde Washington uit zich bij de stop aan te sluiten. Washington heeft dat steeds geweigerd. In de tus sentijd heeft Moskou het moratorium een paar keer verlengd. ""HAAKMAT: RUILOBJECT VOOR «GEVANGEN MILITAIREN 1520| J)EN HAAG Het Suri naamse leger houdt een ^groep jongens, die vrijdag in het dorp Morakondre ^in Oost-Suriname werd opgepakt, in gijzeling. De dorpsbewoners worden ""Vastgehouden als ruilob ject voor de twaalf gegij zelde militairen, die in handen zijn van de groep- ,5 .Brunswijk. Dat heeft de Surinaamse ex-vice-pre- mier André Haakmat gis- teren verklaard. mfiaakmat zegt zijn informatie te hebben van ooggetuigen, die gVrijdag op het veer over de 3^urinamerivier tussen Para maribo en Meerzorg een groep 2jonge arrestanten zagen die Jpnder begeleiding van militai ren naar de hoofdstad werd 2igebracht. Het zou gaan om 2twaalf tot twintig jongens van 'Vijftien jaar oud. |pe jongemannen zouden in Jpet bosnegerdorp Morakondre zijn opgepakt na een vuurge vecht tussen een legerpatrouil le en leden van de groep rond de rebellerende ex-militair Ronnie Brunswijk. Volgens de Surinaamse autoriteiten kwam bij dit treffen door de schuld van de rebellen een tweejarig jongetje om het leven. Haak mat verklaarde dat Surinaam se militairen het kind hebben doodgeschoten. De jongens waren vastgebon den, hadden plastic kappen over het hoofd en waren slechts gekleed in een onder broek, aldus Haakmat. Toen het publiek op het veer aan de begeleidende commandant om uitleg vroeg antwoordde deze dat de jongens gijzelaars van het leger zijn en net zo lang worden vastgehouden tot de groep-Brunswijk de twaalf ge gijzelde militairen vrijlaat. Volgens Haakmat zitten de gij zelaars vast in Fort Zeelandia in Paramaribo. De Surinaamse ambassade in Den Haag kon gisteren nog geen commentaar geven op de beschuldigingen van Haakmat. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag onthield zich ook van commentaar. Derde zoon voor erfgroothertogin LUXEMBURG De erfgroo- thertogin van Luxemburg, Maria Teresa, heeft het leven geschonken aan een zoon, die de namen Lodewijk Xaverius Maria Willem heeft gekregen. Erfgroothertog Hendrik en zijn vrouw hadden al twee zoons, de prinsen Willem en Felix. Moeder en kind maken het goed. MIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 13: „ik m..moet.. naar huis, mevrouw de '°ïame„" zei Kareltje Knetter en hij liet zich van ^"tijn stoeltje glijden. Maar Sybila van Sorcie- ialen scheen zijn gedachten precies te raden. „Je m<bent bang voor me, hé?" snoof ze verachtelijk. rr!,Maar ja. als dat zo is, dan moet je maar gaan. 's Niemand zal je dwingen hier te blijven. En als je rtlere gestelletje niet tegen een heks kan, hoe eerder je ophoepelt, hoe beter. Maar dan zal ik 1 je toch nog even tonen, dat ik dankbaarder kan r fcijn dan jij. Je hebt me uit een gemene klem 1 Verlost hè? Welnu, de gebruikelijke beloning 'PVoor dat soort fratsen is dat je een wens mag :atJoen. Zeg maar wat je hebben wilt en ouwe Sy- jbil zorgt dat het in orde komt."Schamper la- kThend keek Sybila het kleine, angstige ventje aan, zodat dit jongmens de gedachte kreeg, sklat-ie werkelijk zo snel mogelijk de benen "Hnoest nemen. „Ik heb niks te wensen, mevrouw s de heksdame," stamelde hij nog, zenuwachtig zijn jasje aantrekkend. „Dan zal ik je uitla ten," zei Sybila. „En denk er tóch maar eens over na. „Als je wat weet, mag je terugkomen. Belofte maakt namelijk schuld, vat je. Daar hou den wij heksen ons aan." Ze liet Kareltje uit en keek hem nog even na vanaf de drempel van haar mooie bungalow. Ze zag hoe het kereltje er in één ren vandoor ging. Het was nu helemaal pikdonker geworden en Kareltje keek niet op of om. Hij blééf rennen en hij was pas tevreden toen hij geen spoor meer van de heksenwoning kon zien. Maar toen kwam-ie ook alras tot de verschrikkelijke ontdekking dat-ie verdwaald was! Hij kon bijna geen hand meer voor ogen zien. De sneeuw dwarrelde hem verblindend in de ogen en hij wist werkelijk niet of-ie nu links, rechts of rechtdoor moest gaan om thuis te ko men. Maar tot zijn grote opluchting merkte hij toen in de verte een zwak, pinkelend lichtje op... Overstroming De Japanse „Bescherming Bevolking" brengt bewoners van Fukushima in veiligheid, die getroffen zijn door overstromin gen. Een tyfoon veroorzaakte de overstromingen, die grote schade hebben aangericht. OVERIGE GEMENEBESTLANDEN HEVIG TELEURGESTELD: (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De Britse re gering heeft na afloop van de mini-top van zeven Gemenebestlanden in Londen verklaard dat zij het bedrijfsleven zal op roepen vrijwillig af te zien van nieuwe investeringen in Zuid-Afrika en ieder EG-besluit over het ver bieden van de invoer van kolen, ijzer, staal en gou den munten uit Zuid-Afri ka zal aanvaarden en uit voeren. Behalve Thatcher zelf was geen van de zes overige deelnemers aan de mini-top tevreden met de Britse keuze voor een eigen opstelling. De zes Gemenebestlanden ne men blijkens paragraaf 7 van de slotverklaring sancties zoals een verbod op luchtverbindin- gen met Zuid-Afrika; op nieu we investeringen aldaar; op de invoer van landbouwproduk- ten uit Zuid-Afrika; op alle nieuwe bankleningen aan Zuid-Afrika, hetzij publieke lijk, hetzij privé; een verbod op de import van uranium, ko len, ijzer en staal uit Zuid- Afrika en de beëindiging van alle consulaire contacten met Zuid-Afrika, behalve die ten behoeve van de eigen burgers. Het afbreken van de lucht vaartverbindingen en het ver bod op de invoer van land- bouwprodukten zouden, in dien Groot-Brittannië akkoord was gegaan een gevoelige klap hebben gegeven aan de Britse economie. Het staatsbedrijf British Airways verdient we kelijks ruim 3,5 miljoen gulden aan de vluchten op Zuid-Afri ka. De invoer van Zuidafri- kaanse landbouwprodukten beloopt jaarlijks een bedrag van ruim 570 miljoen gulden. De Indiase premier Gandhi en de Canadees Mulroney hebben zich zeer teleurgesteld uitgela ten over de Britse houding en ook premier Mugabe van Zim babwe een land dat door Zuid-Afrika wordt bedreigd met tegenmaatregelen heeft gezegd dat „indien de rest van het Gemenebest tot sancties overgaat, Groot-Brittannië wordt beschouwd als een bondgenoot van de apartheid". De secretaris van de mini-top, premier Pindling van de Ba- hama's zei dat de overeenge komen maatregelen een ge duchte klap betekenen voor het systeem van apartheid. De internationale economische sancties, die nu onvermijdelijk zijn, zullen de recessie in Zuid- Afrika verdiepen, bedrijven tot sluiting dwingen en miljoe nen mensen, vooral zwarten, werkloos maken, zo vrezen ook Zuidafrikaanse zakenlie den. NEW YORK In het jar gon van de politiek en de schandaalpers heet het „De oorlog tegen de crack". Maar een agent die zich bezighoudt met de bestrijding van de han del in deze uiterst versla vende variant op cocaïne, zal die term niet in de mond nemen. „Ik hoor een heleboel gepraat over een oorlog, maar ik weet niet wat daar mee wordt be doeld", zegt inspecteur Martin O'Boyle, hoofd van de „Crack eenheid 101". „In een oorlog weet je wie de vijand is en waar je hem kunt vinden... Hij draagt een ander uniform". Hoewel de voornaamste vijand bekend is de handelaar die openlijk crack verkoopt op 1000 straathoeken wordt O'Boyle's werk bemoeilijkt door het onvermogen van de federale regering om de stroom van verdovende mid delen die het land binnenkomt een halt toe te roepen. Verder is er de roep om crack van gebruikers, variërend van verwaarloosde junkies tot tie ners uit de voorsteden en ge bruikers uit de betere kringen. En dan klinkt nog de eis van het publiek om snelle actie te gen de drug. Nadat een groep zwarte politi ci en religieuze leiders locaties van drughandel bevrijdde door er uren de wacht te hou den, vroeg humorist Dick Gre gory aan de ordebewaarders: Als een handjevol ongewapen de zwarten in staat is om een hoek drug-vrij te maken, waarom kunnen jullie het dan niet? Maar de politie heeft ook laten zien dat er met schoonveegac ties iets te bereiken is. Teams van agenten in burger en in uniform voerden daar massale arrestaties uit op handelaren en klanten in een poging om een zich uitbreidende markt plaats voor drugs de kop in te drukken. Hoewel dergelijke methoden doorgaans zeer direct resultaat boeken, is een groot aantal agenten vereist om de toestand te handhaven en om te voor komen dat.de arrestanten het probleem na hun vrijlating verplaatsen. Schoonveegacties maken de gemeenschap twee dagen gelukkig. Daarna is het probleem al weer terug, ver klaart O'Boyle. Daarom heeft commissaris Benjamin Ward twee maanden geleden de oprichting van de stedelijke 101-crack-eenheid aangekondigd. De eenheid wordt zo genoemd vanwege het aantal leden (100) plus O'Boyle. Binnenkort worden nog eens 100 agenten aan de eenheid toegevoegd. De eenheid heeft de opdracht om zware aanklachten in te dienen tegen mensen die crack verkopen, om informanten te zoeken en om huiszoekingen te doen. Gewapend met platte gronden van flatgebouwen, stormrammen, geweren en huiszoekingsbevelen, heeft 101 nu acht crack-fabriekjes en 21 verkooppunten overvallen. Daarbij is 560 gram crack in beslag genomen en zijn meer dan 600 arrestaties verricht. Maar de kracht van de een heid blijft een twijfelachtige zaak in een stad waar de rechtbank zo overbezet is dat hij eigenlijk zijn taak niet kan doen; waar de officier voor drugszaken verklaart dat de politie meer aanhoudingen verricht dan hij kan verwer ken en waar slechts acht pro cent van de wegens drugsde licten veroordeelde mensen meer dan één nacht in de ge vangenis doorbrengt. Nietig Trouwens, acht producenten en 560 gram crack lijken een nietig resultaat in een stad waarvan de federale narcoti ca-dienst beweert dat er dui zenden kilo's crack per jaar worden vervaardigd. Tot nu toe heeft de 101-eenheid voor al zijn dienst bewezen in het demonstreren van de omvang van het drugprobleem in New York. Aan de muur van O'Boyle's kantoor hangen kleurenfoto's van een typische crack-make rij: een doodgewone keuken met alle gereedschappen die nodig zijn om crack te maken: een gaspit, een pan en een elektrische molen. De economie van de crack is eenvoudig: de handelaar koopt voor 3600 gulden cocaïne-poe- der (28 gram). Hij verandert de coke in cracks, brokjes die verpakt worden in 450 kleine capsules. Deze worden ver kocht voor 25 gulden per stuk: netto winst 7000 gulden. Het simpele procédé en de snelle winst maken de crack-handel voor veel mensen aantrekke lijk. En tot die mensen horen ook Colombiaanse misdaadfa milies die volgens de autoritei ten de meeste cocaïne impor teren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5