£eidóe (Sowumt Gemenebestleiders verdeeld uit elkaar Opec-akkoord stuwt olieprijzen omhoog Als 'n speer FNV moet meer leden werven in dienstensector Willem Ruis aan hartaanval overleden HET WEER Dinsdag 5 augustus 1986 77e jaargang no. 23569 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: fJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijiewcg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losser JMan maakt amok jmet alarmpistool IzESTIENHOVEN Een 30-jarige jaRotterdammer heeft gisteren op de lluchthaven Zestienhoven voor enige jconsternatie gezorgd met wat pas »achteraf een alarmpistool bleek te *ïzijn. Hij bedreigde er een agent van le luchthavenpolitie mee en loste ok een schot. De man werd vrijwel jop hetzelfde moment overmeesterd fdoor een rechercheur en een mede- i; werker van de havendienst. Het inci- f, dent deed zich voor in de stationshal, a waar op dat moment zeer veel men- |sen aanwezig waren. Het motief voor 'het optreden van de man is nog on duidelijk. Wel maakte hij volgens de ■politie een „overspannen en verwar mde indruk". Cabaret-prijs voor Adèle Bloemendaal DEN HAAG De Scheveningen Caba ret Prijs gaat dit jaar naar Adèle Bloe mendaal. Ze krijgt de onderscheiding voor haar programma „In korte broek", waarin ze met veel gevoel voor satire te rugkijkt op haar leven. Volgens de jury heeft Bloemendaal met het programma de beste cabaret-prestatie van het afgelo pen seizoen geleverd. De prijs, die in 1983 ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Louis Davids werd in gesteld, ging in de voorgaande jaren naar Herman van Veen, Martine Bijl en Jen ny Arean. Adèle Bloemendaal krijgt haar prijs op zondag 23 november tijdens het Cabaret Gala Scheveningen in het Circustheater. Dan zal ook het juryrap port bekend worden gemaakt. Invoerverbod varkensvlees opgeheven BERN De Zwitserse autoriteiten hebben het in- en doorvoerverbod voor varkens, varkensvlees en vleeswaren uit Nederland opgehe ven. Buitenlanders mogen nu weer per persoon een pond varkensvlees en een kilo vleeswaren uit Neder land meenemen. Het invoerverbod werd in april ingevoerd, toen in Nederland bij een aantal fokkerijen varkenspest werd geconstateerd. De Zwitserse autoriteiten vonden dat het invoerverbod kon worden opgeheven, omdat ook de EG het invoerverbod van Nederlands var kensvlees heeft opgeheven. Consumentenbond laakt klachtenregeling schadeverzekering DEN HAAG Er moet een goede geschillenregeling komen voor klachten over het al dan niet toe kennen van schadevergoedingen door verzekeringsbedrijven. Van de bestaande Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbedrijf heeft de consument in veel gevallen niets te verwachten. Dat schrijft de Consu mentenbond in het nieuwste num mer van de Consumenten-Geld- gids. Volgens de bond is de huidige raad van toezicht er eigenlijk alleen om na te gaan of de goede naam van het verzekeringsbedrijf door de handelwijze van een individueel verzkeringsbedrijf niet is geschaad. Thatcher: alleen beperkte maatregelen tegen Zuid-Afrika (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGE1IS Verhuur van luxe auto'» en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Perioden met zon. Later op de dag plaatselijk een bui. Van nacht omstreeks 10 graden, morgen ongeveer 24 graden. Matige zuidenwind, aan de kust later toenemend tot krachtig. Zon op: 06.08; onder: 21.22. Schev. hoog water: 4.33 en 17.00; laag water: 12.35 en 00.42 uur. Dure jurk Het Engelse fotomodel Julie Stevens moest gis teren in Londen zwaar bewaakt worden. Want het is misschien niet de duurste jurk aller tijden die zij aanheeft, maar kostbaar is hij wel: het is een japon gemaakt van Britse ponden, 53.971 om precies te zijn. Het be drag was de hoofdprijs van een bingowedstrijd, die werd gewonnen door een 64-jarige Londense vrouw. Julie mocht de prijs op alternatieve wijze gaan brengen. LONDEN Zeven lei ders van Gemenebest- landen hebben afgelo pen nacht in Londen be kendgemaakt het eens te zijn geworden dat zij het niet met elkaar eens zijn over strafmaatrege len tegen Zuid-Afrika. In de slotverklaring staat dat Groot-Brittan- nië slechts bereid is twee beperkte straf maatregelen te nemen, terwijl de overige zes Gemenebestlanden Zimbabwe, Zambia, Ca nada, Australië, India en de Bahama's met on middellijke ingang om vangrijker sancties zul len treffen. Groot-Brittannië heeft ove rigens wel verklaard geen belemmeringen op te wer pen voor maatregelen van de zijde de Europese Ge meenschap, waarover op 15 september wordt besloten. De overeenstemming op de mini-top van het Gemene best, die zondag in Londen begon, volgde op een ver zachting van het standpunt van de Britse premier Mar garet Thatcher, die zich tot dusver altijd krachtig tegen vergaande sancties heeft uit gesproken. De Nederlandse regering heeft met instem ming kennis genomen van de gewijzigde opstelling van Thatcher om toch in te stemmen met enkele maat regelen tegen Zuid-Afrika. Bovendien is met deze slot verklaring een volledige breuk binnen het Gemene best voorkomen. In het com muniqué stellen de zes Ge menebestlanden dat „wij on middellijk intensief overleg gaan voeren met de interna tionale gemeenschap tenein de de komende maanden te komen tot gezamenlijke in ternationale stappen". In de verklaring wordt uitgespro ken de maatregelen in hero verweging te nemen indien Pretoria positief reageert op de oproep van het Gemene best; zo niet, dan zal het Ge menebest aanvullende maat regelen nemen. Pagina 2: Opvolger Tutu verwacht weinig van sanc ties HILVERSUM Show- master Willem Ruis (41) is zondag tijdens zijn vacan- tie in Spanje aan een hart aanval overleden. Hij zou de komende winter an dermaal op VARA-tv zijn verschenen met een show voor een goed doel. On derhandelingen hierover waren gaande. Ruis was gescheiden en had drie kinderen. Afgewezen voor de to neelschool in zijn jonge ja ren kwam Willem Ruis op eigén kracht als freelan cer bij de omroep terecht. Daar deed hij aanvanke lijk radiowerk en ontdek te men bij de KRO zijn gaven als tv-persoonlijk- heid. In 1982 stapte hij over naar de VARA en verzorgde hij ook in Duitsland zijn eigen shows. In Hilversum reageerde men geschokt op zijn overlijden. VARA-voorzitter Marcel van Dam sprak op radio en tv in een memoriam over Ruis' ge drevenheid en ambitie. „Wil lem Ruis was de onovertrof fen meester van de wereld van het amusement, wiens naam onverbrekelijk ver bonden zal blijven aan amu sement van hoog kaliber". Koos Postema, die samen met Willem Ruis jarenlang het radioprogramma „Langs de lijn" presenteerde, legde in het NOS-journaal de na druk op de kwaliteiten van de kwismaster als radio-pre sentator. „Het eindigt alle maal te vroeg, te snel, te jong", aldus Postema. Zijn voor morgenavond op Ned. I om 19.24 uur gepro grammeerde kwis „Vijf te gen vijf", die al enige tijd ge leden werd opgenomen, zal naar alle waarschijnlijkheid vervangen worden door een compilatie van hoogtepunten uit tv-optredens van Willem Ruis. Het stoffelijk overschot kwam vandaag naar ons land. De datum van de be grafenis was vanmorgen nog niet bekend. Pagina 3: Willem Ruis showperfectionist. ANTWOORD OP LEDENVERLIES: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De FNV, die al jarenlang kampt met een gevoelige terug gang in het aantal leden in de traditionele beroe pen, wil zich de komende jaren sterker gaan richten op de commerciële dien stensector. De grootste Nederlandse vakcentrale moet zich sterker profile ren als dienstverlenende bond, door meer te gaan doen aan individuele be langenbehartiging, zo blijkt uit het intern rap port „De FNV over veer tien jaar", dat onder lei ding van FNV-voorzitter Hans Pont is opgesteld. Het rapport geeft aan hoe de vakbeweging de komende ja ren een antwoord kan vinden op het forse ledenverlies. De belangrijkste aanbeveling is dat de bond minder eenvormig moet worden, zodat er meer rekening kan worden gehou den met de verscheidenheid in het ledenbestand. „Wij zijn vanouds belangenbehartiger van de traditionele beroepen, maar kampen met het pro bleem dat het belang van deze groep in omvang afneemt", zo liet Pont gisteravond weten. De commerciële dienstensector is daarentegen een sterk groei ende sector, waar bovendien de organisatiegraad nog zeer laag is. Volgens Pont zal de FNV aan kracht inboeten, in dien de bond juist in deze groeisector niet voldoende vertegenwoordigd is. Om meer leden in de commer ciële dienstensector te werven, moet de bond meer service verlenen in de vorm van indi viduele belangenbehartiging, zoals juridische bijstand in conflicten met de werkgever. Het rapport adviseert daarom tot een uitbreiding van de juri dische diensten van de FNV en voorts tot een versterking van het centrum voor onder nemingsraden. De vakcentrale moet volgens het rapport ook zo snel moge lijk af van het imago van de „bond van de stakingsacties", te meer daar zich negentig procent van het bondswerk af speelt achter de schermen, zo als bijvoorbeeld cao-onderhan delingen. Een betere public- relations moet ervoor gaan zorgen dat de FNV bij werk nemers het imago krijgt van de bond die zich inspant voor verbetering van de werkgele genheid in de ruimste zin. Daarnaast moet leden ook met andere zaken bij de bond te recht kunnen, bijvoorbeeld als men geen. wijs meer kan wor den uit het systeem van stu diefinanciering of de belas tingwetgeving. Voorts zal de bond, aldus het rapport, zich sterker moeten gaan richten op jongeren, vrouwen, uitzendkrachten, deeltijdwerkers en uitkerings gerechtigden. „Juist deze zwakkere groepen, die onze steun het hardst nodig hebben, zijn zeer slecht georganiseerd", aldus FNV-voorzitter Pont. Kikkerbuilder Een kikker die een halter optilt; dat was gisteren te zien op de Frog Derby in Califor- nië, waar een verza meling getrainde kik vorsen hun beste pootjes voorzetten. Een heuse professor. Bill Steeds, is er aan te pas gekomen om de kikvors zover te krijgen. Hoelang de professor er over heeft gedaan om van deze kikker een bo dybuilder te maken, is niet bekend en evenmin wat het beest in kwestie er zelf van denkt. Danny de Munk belegerd De „Op hoop van zegen"-trein, waarmee gis teren alle hoofdrolspelers van deze nieuwe Nederlandse speelfilm door het land trokken, zorgde op onder meer de stations van Den Haag en Leiden voor hysterische taferelen. Honderden enthousiaste fans van het jeugdi dool Danny de Munk belegerden de trein om een glimp van de acteur op te vangen en een handtekening te vragen. De Amsterdammer, die in de film de rol van de opstandige Barend speelt, sloeg zich er manhaftig doorheen. Pag 9: In katzwijm voor de Danny de Munk- express. „Nou zal het wel gauw afgelopen zijn met die goedkope benzine". „Hoezo?" „Nou die olieproducerende landen, de Opec-landen, zogezegd, die hebben overeenstemming bereikt over een beperking van de produktie". „Wordt daar de benzine dan duurder van?". „Nou, in Rotterdam zeggen ze -dat de prijzen op de oliemarkt als een speer omhoog gaan". „Hoe weet je dat allemaal?". „Ik lees de economie-pagina van de Leidse Cou rant. olieprodukten vandaag verder aangetrokken, nu de Opec-ministers unanie me overeenstemming heb ben bereikt over een voorlopige produktiever- mindering. De meeste ruwe oliesoorten stegen de afgelopen 24 uur met liefst 3,5 dollar per vat (159 liter). Noordzee-olie noteerde bij het sluiten van deze editie 11,5 dollar per vat, na een prijsniveau van 9,5 dollar gistermor gen. De olieprijzen stegen gisteren in de loop van de avond al fors, op de aanvankelijk aar zelende berichten uit Genève dat de Opec-ministers over eenstemming zouden berei ken over een produktiebe- perking van bijna vier mil joen vaten per dag. De prijs stijgingen waren de grootste sinds begin april. West Texas Intermediate, de toonaange vende oliesoort op de Ameri kaanse markt, steeg met 1,75 dollar tot ongeveer 13,25 dol lar per vat. Gasolie, het meest gevoelig voor specula ties, schoot binnen enkele uren als een raket omhoog van tien naar vijftien dollar per ton. Oliehandelaren op de Rotter damse spotmarkt zien de for se prijsbewegingen vooral als een psychologische schrikre actie na het Opec-akkoord. „Want het is nog maar de vraag of de Opec zich ook aan zijn afspraken zal hou den", aldus een woordvoer der in een verwijzing naar eerdere Opec-debacles. Over de prijsontwikkeling op lan gere termijn is volgens olie- handelaren nog geen zinnig woord te zeggen. Pag. 4: Iran ontziet Irak bij beperking olieproduktie ROTTERDAM/NEW YORK In de interna tionale handel zijn de prij zen voor ruwe olie en Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1